UNO-troepen zullen zaterdag in Katanga binnentrekken IK KIEK Regering handhaaft ontwerp van het vorige kabinet Atmosferische draaikolken, windhozen, hebben soms de kracht van een tornado Bezetting zal geschieden door Europese eenheden HET WEER ar t is ti tó'MORRIS 'êeforeifouêifij! Zeventien doden bij een trambotsing in Wenen oto Nixon begint op Hawaiï Het woord is aan Weinig verandering Aan het strand Wolf in aapskleren In de krant van heden: DE ALGEMENE KINDERBIJSLAG Kinderbijslag voor iedereen van het derde kind af Premie te hoog Het uitgangspunt Minister Wigny binnenkort in Den Haag verwacht WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1960 45e JAARGANG NUMMER 228 Kantoor: Lange Nieuvvstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie» P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije WENEN (Reuter) Een tramongeluk in Wenen heeft tot nu toe zeventien men sen het leven gekost. Tien doden, allen inwoners van Wenen zijn geïdentifi ceerd. Er zjjn 104 gewonden, van wie er nog 35 in het ziekenhuis zijn. Het ongeluk gebeurde dinsdag op het spitsuur in de late middag, toen arbeiders huiswaarts keerden. Vele slachtoffers zijn vrouwen, die in fabrieken in de buurt werkten. De juiste oorzaak van het onge luk is nog niet bekend. Men weet alleen, dat een onbestuurbaar geworden tram op een kruispunt in volle vaart op een an dere tram inreed, vermoedelijk doordat de remmen niet meer werkten. En vracht auto raakte tussen beide trams bekneld en werd vernield. Volgens de politie was het het ergste verkeersongeval dat zich ooit in Wenen heeft voorgedaan. De twee trams werden volkomen vernield. De be stuurders van beide trams vonden de dood. Volgens ooggetuigen zouden de remmen van de tram, die uit de richting van het wijnoord Sievering in de richting van de stad reed, onderweg ook reeds hebben ge weigerd. Eén der passagiex-s zou daarop de tram hebben verlaten, hetgeen hem het leven heeft gered. Toen de tx-am de plaats waar zich even later de botsing voordeed naderde, was de snelheid door de enigszins hellende straat zo groot geworden, dat het voertuig uit de rails liep en zich in de voorste wagen van een tram boorde, die op de naastgelegen rails bij een halte stilstond. Tien mensen wei-den op slag gedood en ze ven anderen overleden later in het zieken huis. WHITTIER, (Reuter) Vice-presi dent Nixon, de Republikeinse kandidaat voor het presidentschap, zijn'vrouw Pat en een ploeg assistenten vertrekken woens dag naar Hawaii, waar Nixon zijn ver kiezingscampagne van drie maanden zal beginnen. George Herbert: Wie de neus van het kind afveegt, kust de wang van de moeder. few Bij een hotsing tussen twee trams in Wenen zijn zeventien mensen om het leven gekomen. Er zijn tientallen ge wonden in ziekenhuizen opgenomen. Een overzicht van de ontstellende ra vage; brandweerlieden ruimen de wrakstukken. (Telefoto ANP) (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) LEOPOLDSTAD. 3 augustus. De „blauwe helmen" van de UNO gaan zater dag naar Katanga. Zij worden daar vrijdag voorafgegaan door Hammarskjoelds adjunct, dr. Ralph Bunche, en diens staf van medewerkers, die in Elizabethstad de laatste regelingen zullen treffen voor het terugtrekken der Belgische troepen op hun bases. Dag Hammarskjoeld maakte het met spanning tegemoetgeziene nieuws gisteravond bekend. Hammarskjoeld had 's ochtends van zijn speciale afgezant dr. Wisschoff, die een bliksemreis naar Brussel had gemaakt, de ver zekering gekregen dat de Belgische regering zich niet tegen UNO-interventie zou verzetten. Daarmede hebben Brussel, dat op een uitzonderingspositie voor de rijke mijnprovincie Katanga hoopte, en Hammarskjoeld, die bij de Kongo lezen aandrong op een ïangzaam-aan-politiek, de knie gebogen voor de vér gaande, maar ongetwijfeld legale eisen van de Kongolese regering. Op Brussels aandringen kreeg Hammarskjoeld slechts één concessie van de Kongolezen los. Loemoemba's regering wenste bezetting van Katanga door Afrikaanse contin genten van de UNO, Brussel wenste Europese troepen om een nieuwe paniek onder de Belgen in Katanga te voorkomen. Ik verneem nu uit betrouwbare bron dat Zweedse troepen als eersten naar Elizabethstad zullen gaan. Hammarskjoeld deelde mede, dat deze voltrekking van de tweede resolutie van de Veiligheidsraad geen oppositie van wel ke regering dan ook zal ontmoeten. Slaat dit, behalve op de Belgische en Kongolese regeringen, ook op de Katangese regering van premier Tsjombe? Men mag aanne men dat Brussel de Belgische officieren en administrateurs die de ruggegraat van Tsjombe's regering vormen, zal hebben bevolen zicb bij het onvermijdelijke neer te leggen en dat Tsjombe, tenzij hij zelf moordneigingen heeft, niet veel anders overblijft dan te proberen een vergelijk met de centrale regering te bereiken. Zijn these van het rustige eensgezinde Katanga was trouwens reeds geschokt door de op positie van het Baloebakatkartel en de spanning tussen Baloeba's en Europeanen, die de laatsten uit Noordoost Katanga deed wegtrekken. Hammarskjoeld noemde het terugtrek ken der Belgische troepen op hun bases de eerste stap op de weg naar een volle dige uitvoering van de resolutie van de Veiligheidsraad. Het lijdt weinig twijfel dat de volgende, en laatste, stap de ont ruiming van de twee grote Belgische ba sés Kamina en Kitona zal zijn. De Kongolese regering heeft inmiddels besloten dat alle buitenlandse firma's, die Verwachting tot morgenavond: Zonnige perioden en slechts en kele verspreid voorkomende buien. In het noorden van het land echter tijdelijk veel bewol king en mogelijk enige regen In het Waddengebied matige wes telijke wind, elders weinig wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen tijdelijk wat meer be wolking, maar nog rustig strand weer met een zwakke wind uit zuidelijke richting. Tempera tuur 20 gr, zeewater 18 gr. Vooruitzichtenluchtdruk bo ven Scandinavië stijgt, waar door warmere lucht via Zuid- Zweden en Denemarken naderbij komt. wat in de afgelopen weken hun activiteiten in Kongo hebben opgeschort en deze niet voor 8 augustus hervatten, zonder schade vergoeding genationaliseei-d zullen wor den. Voorzover bekend, zullen geen Ne- dei'landse firma's hierdoor worden getrof fen. Zoals in de meeste andere buitenland se bedrijven bleven ook alle Nederlandse bedrijfsleiders op hun post. De Belgen schatten dat ongeveer twintig pei'cent hun ner firma's zelfs geen zaakwaarnemer achterliet. Paniekstemming ELISABETHSTAD (Belga) Als gevolg van de aankondiging dat er zaterdag UNO- troepen naar Katanga komen, heeft zich van de blanke bevolking van Elisabethstad een paniekstemming meester gemaakt. Ook in vele inheemse kringen maakt men zich ongerust. Sommige blanken zouden al voorbereidingen voor een vertrek treffen. (AFP) De Katangese minister van Binnenlandse Zaken, Moenongo, heeft aan een Italiaanse verslaggever verklaai-d dat de Katangezen zich liever doodvechten dan dat zij hun onafhankelijkheid laten vex-- nietigen. Ook de minister van Financiën, Kibwe, die in Parijs is, heeft verklaard dat Katanga zonodig geweld zal gebruiken om de UNO-troepen buiten de grenzen te houden. In Leopoldstad verluidt dat Hammar skjoeld zijn vertrek naar Zuid-Afrika heeft uitgesteld tot begin volgende week, zodat hij gedurende de periode dat de UNO- troepen Katanga binnentrekken, in de Kongolese hoofdstad zal zijn. Advertentie m*. t KENNEMERLAAN 5 (bij de brug) (Van onze correspondent LONDEN Premier Loemoemba van Kongo is, terugkerende uit New York, op de Londense luchthaven aangekomen waar hij begroet werd door een vertegenwoor diger van het Britse departement van Bui- telandse Zaken en de ambassadeurs van Ghana, Tunesië, Max-okko en Ethopië. Loemoemba, die ook op de heenreis Lon den aandeed, was vergezeld door de bevel hebber van het Kongolese leger. Leden van de geheimzinnige groep hoge functio- nai-issen uit Ghana, welke uit Accra is overgekomen om Loemoemba x-ceds in Londen te ontmoeten, hoewel hij over en kele dagen in Ghana zal zijn, hebben om beurten op het vliegveld op Loemoemba's aankomst gewacht, om hem vooral niet te missen. Loemoemba en zijn gezelschap bleven in het toestel totdat de andere pas sagiers het toestel hadden verlaten. Ex- was verscherpte controle op het vliegveld. Indien Loemoemba zulks wenst, zal ex- van daag gelegenheid voor hem zijn om besprekingen te voeren op het Foreign Office. Behalve Ghana zal Loemoemba, voordat hij naar Leopoldstad terugkeert, Guinea, Marokko, Liberië en Tunesië bezoeken. TUNIS (UPI) Premier Loemoemba is vandaag uit Londen in Tunis aangekomen. Dinsdagmiddag trok over het dorpje Kerkwerve bij Zierikzee een windhoos. Later ontstond er nog een, die zich met de eerste verenigde. Het verschijn sel ging met harde windstoten ge paard. Schade aan gebouwen werd niet gemeld, doch over het land trok de hoos een spoor van vernieling: hooi- ruiters bijvoorbeeld werden meters hoog opgezogen. Een inwoner van Kerkwerve werd door opgezogen water doornat gespoten. 'Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM' TEL. 13439 LEIDSESIRAAT.(BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 2235961 NYLON REGENJASSEN 49.75 DETROIT, V.S. (UPI) Het beest in de mens is misschien wel meer wolf dan aap volgens professor Marston Bates, zoöloog aan de universiteit van Michigan. De sociale gedragingen van de mens schijnen meer overeenkomsten te ver tonen met die van de wolven dan die der apen. De mens en de wolf zijn beide jagers merkte hij op. Apen en mensapen zijn grotendeels vegetariërs. Net als de mens zijn de wolven goede gezinsleden en de mannelijke wolven hel pen zelfs hun kroost groot te brengen. Bij de apen is het het wijfje dat de last draagt haar kinderen te verzorgen. Mensen en wolven vertoeven in groepen groter dan het gezin. Bij wolven is het de horde, bij de mensen kan het de een of andere club zijn. pag. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 4 Van Dag tot DagS Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Uit stad en omgeving o, 6 Agenda van IJ mond en Haarlem 6 In de Vishal en op zee 6 Feuilleton 7 Horen en Zien 7 Kunst 7 Beeldverhalen 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Dit nummer bestaat uit twaalf paginas (Van onze Haagse redacteur) De regering heeft in de thans verschenen Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer meegedeeld, dat zij de algemene, dus ook zelfstandigen omvat tende kinderbijslagvoorziening, zoals die door het vorige kabinet werd voor gesteld, vrijwel ongewijzigd handhaaft. Dit betekent, dat het kabinet niet voldoet aan het vooral door de K.V.P. geuit verlangen om reeds van het eerste kind af kinderbijslag te verlenen. De toekomstige A.K.W. die zowel wat het principe als de uitvoering betreft op een lijn wordt gesteld met de A.O.W. (ouderdoms voorziening) en A.W.W. (weduwen- en wezenpensioen) zal recht op kinder bijslag geven van het derde kind af. Voor de loontrekkenden blijft echter de huidige Kinderbijslagwet voor het eerste en tweede kind gelden, zodat die groep er niet op achteruit gaat. De regering heeft dat verschil in behandeling gerecht vaardigd door erop te wijzen, dat bij de invoering van de kinderbijslag in 1946 deze het karakter van een loonronde droeg. Daar de nationale economie een algemene loonronde destijds niet gedoogde, werd voor de gezinnen met kinderen op die manier een financiële verbetering verkregen. In feite wordt de kinder bijslag voor die groep als een deel van het loon beschouwd. De regering bei-oept zich ter vei'dediging van een kinderbijslag welke pas bij het derde kind begint, pikant genoeg, op prof. Romme. Deze voorman van de K.V.P. heeft namelijk in 1938 tijdens een kort stondig ministerschap deze beperking van de kinderbijslagvoorziening zelf gemoti- veex-d met de opmerking, dat het er voor al om gaat iets voor de gx-otere gezin nen te doen. Het voornaamste motief van de huidige minister van Sociale Zaken is echter, dat de hoogte van de op te brengen premie bij een voorziening van het eerste kind af 5,3 percent, van het derde kind af 2 percent niet los kan worden gezien van de overige lasten, die nu al of in de toe komst door het bedrijfsleven moeten wor den opgebracht. De premies voor AOW en AWW bedragen al 6,75 percent exi zullen in 1962 met een percent verhoogd moeten worden. De nieuwe invaliditeitsvoorziening zal naar schatting een premie van twee percent vergen en tenslotte is er nog de mogelijkheid van nieuwe huurverhogingen. De financiering van de kinderbijslag uit de algemene middelen wox-dt ook door de tegenwoordige regering afgewezen. Uiter- aard zullen de werkgevers minder premie behoeven te betalen voor de huidige kin derbijslagwet, omdat die nog slechts voor de eerste twee kinderen blijft gelden. Dat verschil wil de regering gebruiken om de premiebijdi-age van de werknemers te compenseren, terwijl zij tevens voor de loontrekkenden een volledige looncompen- satie voorstaat. De premie voor de drie volksverzekeringen (AOW, AWW en AKW) zal in één bedrag door de Belastingdienst worden geheven met inachtneming van een inkomensgrens van 7450.- per jaar. In geen geval wil de regering toestaan, dat de lasten van de premie voor de kin derbijslagvoorziening in de prijzen worden doorberekend. In tegenstelling tot de ouderdoms- en weduwen- en wezenpensioenen zullen de bedragen van de kinderbijslag niet aan de loonindexcijfers worden gekoppeld. Wel zal de kinderbijslag herzien kunnen worden door bijzondere factoren, zoals nog dit jaar is gebeurd bij de verhoging van de melkprijs. Verder deelt de x-egering nog mee, dat het in de bedoeling ligt ter ver eenvoudiging van de administratie de pre mieheffing volgens de huidige kindex-bij- slagwet ook aan de Belastingdienst op te dragen. Daar de kinderbijslagvoorziening een volksverzekering is, zal het overheidsper soneel daar eveneens onder vallen. Er zullen aanpassingsmaatregelen worden ge troffen, zodat degenen die op grond van andere rijksx-egelingen een bijslag voor het eex-ste en tweede kind ontvangen de hui dige kinderbijslagwet geldt' immers niet voor het overheidspersoneel daarvan geen nadeel ondervinden. Uiteraard wijdt de regering nog uit voerige beschouwingen aan de rechtsgrond voor een algemene kinderbijslagvoorzie ning. Zowel de socialisten als de meeste confessionelen blijken daarvan voorstan der, zij het met verschillende uitgangspun ten. De eersten beschouwen het vraagstuk van de gemeenschapsgedachte uit finan ciering van opvoeding en opleiding der kin deren is een algemeen belang de tweeden leggen de nadruk op de bevor dering van het gezonde gezinsleven door met het behoefte-element rekening te hou den, dat immers bij de loonvorming geen rol speelt. Tegenover degenen, die menen dat kin- dex-bijslag de gezinsuitbreiding zou stimu leren, stelt de regering dat door een al gemene kinderbijslagvoorziening geen af breuk wox-dt gedaan aan de persoonlijke verantwoordelijkheid. BRUSSEL (Reuter) De Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken, Pierre Wig ny, heeft dinsdag na afloop van een kabi netsvergadering in Brussel tegen verslag- gevex-s gezegd dat hij vooi-nemens is om binnenkox-t naar Londen. Den Haag en Bonn te gaan. (Van onze weerkundige medewerker) WINDHOZEN komen vrijwel elke zomer dikwijls vergezeld van onweersbuien, in ons land voor. Soms beperkt de schade zich tot enkele ontwortelde bomen, een aantal weggerukte dakpannen of een mee gesleurd kippenhok maar er worden door deze windhozen soms ook verwoestingen aangericht waarvan de schade vele tien duizenden guldens bedraagt. Een enkele keer komt er zelfs een bijzonder zware windhoos voor die ons aan de beruchte tornado's in Amerika doet denken. De vernielingen in Borculo (10 augustus 1925) die in Neede (1927) en de verwoestingen door de windhoos van 23 augustus 1950 op de Veluwe en in Friesland aangericht zijn hier enkele voorbeelden van. Een wind hoos kenmerkt zich door een meestal dui delijk zichtbare slurf en een sterk draai ende beweging zodat een boom van meer dan een meter doorsnee even boven de grond wordt gebroken alsof het een luci ferstokje is. Taifoens zoals zij in Japan wel worden genoemd en de tornado's in Amerika zijn ook windhozen maar dan van een veel zwaarder kaliber. EEN VAN DE VOORWAARDEN (en vol gens de Amerikaanse meteoroloog dr. Humphreys moeten er zelfs zesentwintig omstandigheden zijn die 'n windhoos kun nen inleiden) is de aanwezigheid van war me lucht (onder) en koude lucht (boven) boven elkaar. Ook moet de lucht een grote hoeveelheid vocht bevatten. Bijzonder gunstig voor deze ontwikkeling is hiervoor het stx-oomgebied van de Mississippi waar koude droge lucht uit Canada en zeer war me en vochtige tx-opische lucht uit de Golf van Mexico elkaar ontmoeten. De windhozen (tornado's) die daarbij ontstaan hebben een gemiddelde doorsnee- de zwar te alles vernielende slurf- van tien tot vijf tien meter, in sommige gevallen van enkele honderden meters. Dze slurf ver plaatst zich gemiddeld met een snelheid van twintig tot zestig kilometer per uur. Tussen 1916 en 1949 werd Noord Amerika door ruim vijfduizend tornado's getroffen, waax-bij in totaal 7892 slachtoffex-s vielen. Gemiddeld per jaar komen er in de Ver enigde Staten ruim tweehonderd mensen door tornado's om het leven. EEN WINDHOOS is eigenlijk een lucht- dx-aaikolk waax-door de lucht als met een stofzuiger met grote (bijzonder grote ronddraaiende) snelheid omhoog wordt ge voerd. Door de snelle afkoeling condenseert de lucht waardoor de draaikolk in de vorm van een slurf, waarin ook veel stof en an dere deeltjes mee omhoog worden ge voerd, zichtbaar wox-dt. Er kunnen ook zwax-e zogenaamde „val winden" voorkomen met snelheden ver boven de honderd kilometer per uur die daken van de huizen lichten en bomen ont wortelen. Om zeker te zijn dat de schade door een hoos is aangericht moet een slurf zijn waargenomen en de ontvelde bomen mogen niet alle in een richting lig gen maar verspreeid zodat de schade dui delijk op een bijzonder sterke centrifugale kracht wijst. Tot px-ecies het zelfde verschijnsel als de windhoos behoort ook de waterhoos maar die komt boven zee voor en zuigt daarbij een grote hoeveelheid water op (niet zelden ook vissen!) om dit even later weer te laten vallen in de tijd van de vroegere Zuiderzee heeft men in Elburg wel palingen in de straten gevonden die door een waterhoos uit de Zuiderzee mee waren opgezogen. De Box-culoramp is in ons land een gevolg van een der meest hevige windhozen geweest, die vergeleken kan worden met een beruchte Amerikaan se hoos van zwaar kaliber, de tornado. IN HET BOEKJE „Hozen en Hozentheo- rieën" van A.Delver (KNMI DE BILT) lezen wij dat in de meeste gevallen een hoos even voorafgaat aan de zware regen die er op volgt en bij voorkeur optreedt in zogenaamde inhammen in het neer- slaggebied zoals de hoos van augustus 1950 duidelijk heeft bewezen. In de slurf van de hoos is de luchtdruk bijzonder laag, men zou van een vacuum kunnen spx-eken. Dit heeft tot gevolg dat wanneer zo'n slurf over een huis tx-ekt waarin de luchtdruk op dat moment in verhouding tot de hoos zeer hoog is, dit huis als het ware explodeert waax-bij alle voorwerpen naar buiten worden geslingerd. Men heeft hierbij in Amerika Izeldzame ervaringen opgedaan die deze theorie bewijzen. In ons land behoort tot een van de sterkste staaltjes dat een met hooi beladen wagen te Staphorst werd opgenomen en twee- hondex-d meter verder in het land weer werd neer geworpen. In 1952, een berucht Tornadojaar in Amerika werd een zware ijskast zelfs vier kilometer door de lucht meegenomen. Een andere tornado lichtte een trein van 83 ton met 117 passagiers van de rails en droeg het gevaarte vijfentwintig meter door de lucht. HET FEIT DAT de slurf van een hoos vrijwel luchtledig is gaf mensen die in zo'n slurf kwamen het gevoel dat hun oren en borstkas zouden springen, als het gevolg van de plotselinge zwakke tegen druk. Andere gevolgen zijn dat kurken van flessen vliegen haring en biex-vaatjes openspringen. Het is al enkele keren voor gekomen dat kippen zonder een veertje op hun lijf kwamen te staan. Zoals gezegd, behoren windhozen in ons land niet tot zeldzame vei-schijnselen al zijn ze geluk kig minder hevig als de tornado's. Toch is het goed, als men een hoos, waax-van de slurf tot bij de grond reikt, ziet na deren, een veilig heenkomen te zoeken. Bij voorkeur plat op de grond gaan lig gen. Denk er om dat in en rond de hoos tal van vooi-werpen in wilde beweging door de lucht vliegen. Een ramp als die in Box-culo mag gelukkig tot de uitzonderinge behoren.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1