Brussel erkent Katanga's onafhankelijkheid niet ROXASECT NAAIMACHINES WERELDNIEUWS Bonn en Parijs pogen Londen bij Europa te betrekken Zwaar op de maag Weinig genuanceerd Verzet in Kongo tegen Loemoemba's dictatoriale neigingen raatótcel ENGEL WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1960 3 Russische visa voor vrouw en moeder van Powers Evangelische Kirche: Ook Oostduitse overheid is een werktuig Gods de v&Me&xze, INSECTEN-VERDELGER Herziening van de Atlantische en de Europese samenwerking lijkt overwogen te worden Geldroof uit auto van Londense dierentuin Martin en Mitchell zouden op Cuba zijn Conflict tussen Israel en Argentinië voorbij Rusland aanvaardt „pool" van oude kernwapens maar draagt er niet aan bij Opschudding bij TV-show Overval te Tipasa kostte 12 badgasten het* leven Op de Democratisch overwicht in Zuidkoreaanse senaat Er zijn enige politieke stenen die het huidig kabinet zwaar op de maag liggen en die danook wel tot constipatie aanlei ding hebben gegeven, maar tot een poli tiek operatieve ingreep is het toch nog niet gekomen. De voetbaltoto en de com merciële televisie zijn stenen des aan stoots voor de fracties en nu is daar dan het voorstel voor algemene kinderbijslag bijgekomen. Deze kei ligt al sinds oktober 1957 op de betrokken ministeries en behoort om zo te zeggen nog tot het niet geruimde puin van de vorige regering. De huidige rege ringsploeg zal er nog een zware dobber aan hebben dit te ruimen zonder zelf door de brokstukken getroffen te worden, want met name bij de V.V.D. en de C.H.U. bestaat heel weinig animo voor een alge mene regeling van de kinderbijslag. De Partij van de Arbeid toonde zich er des tijds wel voorstander van, maar onzeker is nog hoe zij haar positie nu zal bepalen. De regering voelt onzes inziens terecht niets voor een uitkering van het eerste kind af, waarvoor de premie maar liefst ongeveer 5,3 percent zou moeten bedra gen. Zij heeft nu voorgesteld de voorzie ning bij het derde kind te doen ingaan, dan zal de premie twee percent zijn. De zelfstandigen worden hierbij echter ogen schijnlijk gediscrimineerd, want voor de loontrekkers blijft de oude kinderbijslag regeling bestaan en daaronder vallen ook het eerste en het tweede kind. Ogenschijn lijk omdat de tot dusverre vigerende kinderbijslagregeling in 1946 is ontstaan om toendertijd een loonrondè te voorko men. Dit argument lijkt ons echter vrij zwak, omdat de kinderbijslag inmiddels geheel in het loon is geïntegreerd. Hoofdbezwaar blijft de hoogte van de premie, die door alle werknemers tussen 15 en 65 jaar zal moeten worden opge bracht, ook door vrijgezellen en kinderlo ze echtparen. Daarop wordt terecht cri- tiek geoefend. De algemene premieheffing voor de AOW kon men tenminste nog ver dedigen met de opmerking dat ieder kans heeft 65 jaar te worden maar de kans op het krijgen van kinderen is van heel an dere aard. De toch al zwaarder belaste ongehuwden alsof al deze vrijgezellen zich in die toestand verheugen krij gen er nu nog een belasting bij. De pre mie zal weliswaar door een loonsverho ging moeten worden gecompenseerd,.maar het is de vraag of deze niet op den duur in het prijspeil tot uitdrukking zal komen, ook al verbiedt de regering nu al bij voorbaat doorberekening. Houdt men het oog op alle verhogingen van de sociale verzekeringen en de huur verhogingen die ons in de nabije toekomst nog te wachten staan, dan kan men deze nieuwe kinderbijslagregeling maar met weinig enthousiasme ontvangen. Het laat ste woord zal er danook zeker nog niet over gezegd zijn. Naar aanleiding van de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de wet op de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten zie ons blad van gis teren kunnen een paar kanttekeningen worden gemaakt. In de eerste plaats is de regering blij kens de memorie van antwoord niet be reid een aparte financiële verhouding voor de grootste gemeenten in het leven te roepen. Ook wordt niet gesproken over die gemeenten, die krachtens hun centrum functie voor bijzondere uitgaven komen te staan welke tot dusverre uit de ter be schikking staande middelen niet konden worden bestreden. Enige tijd geleden heeft het lid van Gedeputeerde Staten drs. W. A. van der Donk in ons blad nog eens gewezen op de bijzondere onkosten, die bij voorbeeld een gemeente als Haarlem krachtens haar centrumfunctie heeft te bestrijden. In de derde plaats wordt maar ternau wernood gesproken over een sanering van gemeentefinanciën, die naar onze mening aan de invoering van de nieuwe wet voor af zal moeten gaan. De ministers zeggen hierover: „De regering is bereid de finan ciën van de daarvoor in aanmerking ko mende gemeenten aan een zekere sane ring te onderwerpen, mits ook de gemeen ten naar sanering streven, zo nodig ook door nog bestaande mogelijkheden op het gebied van de gemeentelijke belastingen te benutten." Dit houdt in dat de krap zittende ge meenten en welke zijn dat niet? ge dwongen worden zoveel mogelijk de hun- zelf ter beschikking staande belasting- schroef aan te draaien, hetgeen van ge meente tot gemeente een zeer verschillen de belastingdruk te zien zal geven. Dit zelfde geldt uiteraard voor de nieuwe mo gelijkheden voor gemeentelijke belasting opbrengsten, waarover nog geen nadere mededelingen worden gedaan. Bekend is echter dat de meeste gemeenten niet erg enthousiast zijn voor belastingen als lo- geerbelasting en woonplaatsbelasting. Ons grootste bezwaar tegen het wetsont werp is nog steeds, dat het té weinig ge nuanceerd is, waardoor bepaalde gemeen ten, óók na de inwerkingtreding van de wet, over onvoldoende middelen zullen be schikken om bij voorbeeld de noodzake lijkste kapitaalswerken op de daarvoor ge wenste tijdstippen te kunnen doen uitvoe ren. (Van onze correspondent) BRUSSEL België erkent Katanga niet als onafhankelijke staat en zal zijn troe pen ook uit dit gebied terugtrekken wan neer de UNO er behoorlijk de orde zal kunnen handhaven. De Belgische regering is verder bereid aan heel Kongo techni sche en financiële steun te verlenen. Dit zijn de hoofdpunten van een lang com muniqué, dat de Belgische minister van buitenlandse zaken, Wigny, gisteren na een volle dag van beraadslagingen in de Belgische ministerraad uitgaf. Uitvoe rig worden in het communiqué de positie van de Belgische regering en haar vroe gere standpunten belicht, maar de kern vraag, of België Katanga als een soort be voorrechte staat in het hart van Afrika wil handhaven, wordt afwijzend beant woord. Het bevestigt hetgeen wij reeds vorige week meldden over de kentering in de Belgische politiek ten opzichte van Kongo, die is ingegeven door de wens van de Bel gische regering met de UNO samen te werken voor het herstel van orde en rust in Kongo. Het betekent echter niet, dat België zonder meer het installeren van het Loemoemba-regime in Katanga goed keurt. Nadrukkelijk wordt er in het com muniqué op gewezen dat in Katanga orde en rust heersen en dat het gevaar niet denkbeeldig is dat de Belgische technici dit gebied zullen verlaten wanneer een re giem van terreur en onrust het huidige systeem zou vervangen. Een compagnie Belgische parachutisten is vandaag uit Kongo in Brussel aange komen. Het is de eerste groep van de 1.500 man, die de Belgen uit Kongo zullen terugtrekken. Op het vliegveld waren veel mensen ter begroeting aanwezig. Intussen is in Brussel met vreugde vernomen dat de Kongolese oppositieleiders Jean Boli- kango en Albert Kalondji zich verzetten tegen de dictatoriale neigingen van de re geringsploeg van premier Loemoemba, en dat de rooms-katholieke bisschop van Leo- poldstad monseigneur Maloela de Belgi sche missionarissen en missiezusters heeft opgeroepen in Kongo te blijven om op nieuw het onderwijs van een miljoen Kon golese kinderen te verzorgen. Deze toe spraak was, in bedekte termen, evenmin vriendelijk voor Loemoemba. Het is niet de bedoeling van de Belgi sche regering in de binnenlandse aange legenheden van Kongo tussenbeide te ko men, maar Brussel vestigt er de aan dacht van de UNO op dat dc Belgen vrese lijk leed en onverdiende smaad hebben doorstaan. In feite wenst Brussel dat se cretaris-generaal Hammarskjoeld een po ging zal doen om de leiders van Katanga met de centrale regering van Leopoldstad tot elkaar te brengen met het oog op een vergelijk. Deze taak zal allesbehalve ge makkelijk zijn, nu de regering van Elisa- bethstad heeft besloten een eigen staats bank op te richten en zij sedert de ge beurtenissen in Kongo de 'opbrengst van de exportrechten op koper en andere me talen voor zichzelf houdt. De overige pro vincies van Kongo kunnen het zonder deze fiscale inkomsten niet stellen en zouden tot ellende en armoede vervallen, wan neer de rijkdom van Katanga tot dit ge bied wordt beperkt. WASHINGTON (UPI). Rusland heeft aan de moeder en de vrouw van piloot Powers visa verstrekt opdat zij haar zoon en man in Moskou zullen kunnen bezoe ken, dit heeft de Sovjet-ambassade van daag bekendgemaakt. Bovendien hebben de dokter van de oudere mevrouw Powers, en een advocaat uit Norton, toestemming gekregen om de reis naar de Sovjet-Unie mee te maken. Reeds eerder hadden de vader van de piloot en een vriend van de eerste een visum gekregen. Mevrouw Powers had gevraagd haar dokter te mogen mee brengen omdat zij aan een hartkwaal lijdt. De Sovjet-ambas sade heeft nog geen reden genoemd voor het uitblijven van de visa voor de drie advocaten, die Powers tijdens zijn proces dat op 17 augustus begint, zouden verte genwoordigen. Leden van de ambassade gaven echter als hun mening te kennen, dat dit een oor zaak, is van het feit, dat de piloot door een Russische advocaat zal worden verdedigd. In een brief aan zijn vrouw had Powers geschreven, dat hij deze raadsman reeds had ontmoet, en het volste vertrouwen had in diens toewijding. De jonge aantrekkelijke vrouw van de onfortuinlijke piloot vertelde afgelopen zaterdag, dat zij een telegram had gezon den aan premier Kroesjtsjev, waarin zij hem had gesmeekt, naar Rusland te mogen komen om haar man te zien. Zij zei, hier toe te zijn gekomen nadat zij drie dagen in „martelende onzekerheid" had doorge bracht, wachtend op een visum door tus senkomst van de Russische ambassade. FRANKFORT West-Duitsland (DPA) De Heidelbergse conferentie, een werkge meenschap binnen de Duitse evangelische kerk, heeft een uitspraak gedaan in de omstreden kwestie kerk en overheid. „De Heilige Schrift leert om in alle mensen, die in de staat en in de politieke gemeen schappen werkzaam zijn, als werktuigen Gods te zien. De christenen in de Duitse democratische republiek kunnen hun rege ring evenmin de erkenning als overheid ontzeggen, als de christenen in de Bonds republiek hun regering", aldus de verkla ring, die in strijd is met de door de Oost duitse overheid sterk aangevochten uit spraak van de voorzitter van de Evange lische kerk in Duitsland, de Berlijnse bisschop dr. Otto Dibelius. Naar de werkgemeenschap meedeelt, hebben al 34 evangelische geestelijken in de Bondsrepubliek haar verklaring onder schreven. Dat Loemoemba in de Verenigde Sta ten en Canada grote successen zou heb ben behaald, wordt in Belgische kringen tegengesproken. Integendeel, aldus de Belgische regeringswoordvoerders, de we reldbank, de internationale en Amei'ikaan- se financiële instellingen hebben aan de x-egering-Loemoemba geen enkele formele financiële hulp toegezegd. Advertentie laat géén vlekken na radicaal en tnel frisse geur IN DE VOORDELIGE, ORANJE SPUITBUS Bonn (Reuter) Een woordvoerder der Westduitse regering heeft medegedeeld, dat de besprekingen tussen bondskanselier Adenauer en de Britse premier Macmillan op 10 augustus in Bonn het karakter zullen dragen van overleg, dat normaal aan con crete afspraken voorafgaat. De onderwer pen van gesprek zullen dezelfde zi.jn als tijdens de besprekingen, die Adenauer met president De Gaulle in Parijs heeft gehad. De opmerking over concrete af spraken versterkten dc indruk in diploma tieke kringen, dat Adenauer wil trachten een Britse aansluiting bij de Europese Economische Gemeenschap te bewerkstel ligen. De woordvoerder wees er nogmaals met nadruk op, dat de eerste contacten ter voorbereiding van Macmillans bezoek lang voor de bespx-ekingen in Parijs waren ge legd. Hij herhaalde, dat geheimhouding wordt bewaard over de in Parijs bespx-o- ken voorstellen, omdat deze slechts een voorbereidend karakter dragen, dat ei-op berekend is een vruchtbare en opwekken de invloed op de westelijke politiek te heb ben. De Fi-anse en Westduitse regeringen, aldus de woordvoerder vex-der, hebben bui tengewoon grote waardering voor hetgeen in de sfeer der Eui-opese instellingen is bereikt. Zij wensen dat deze resultaten worden geconsolideerd en uitgebreid. De Gaulle en Adenauer hebben de indruk, al dus de wooi'dvoerder, dat de Atlantische oi-ganisatie zonder overhaasting moet worg den geactiveerd en hervormd. Confederatie Het onafhankelijke Westduitse blad „Die Welt" betoogt dat Macmillan zou moeten deelnemen aan een permanente conferen tie van Westeuropese regeringsleiders, die mogelijk zal worden gevormd als eerste stap in de richting van een Europese con- fei-deratie. Volgens „Die Welt" ligt hier wellicht een mogelijkheid om een tweede hypotheek van het verleden die op Eui'opa rust, o'é rivaliteit en meningsverschillen tiissen 't- vasteland en Groot-Bi-titannië uit de weg te ruimen. Adenauer heeft een gx-oot aandeel gehad in het wegnemen van de eerste de Frans-Duitse tegenstelling Mogelijk zal hij ook nu een grote rol spelen, aldus het blad. Ook de onafhankelijke „Fx-ankfurter All- gemeine" verklaarde met nadruk, dat Gi-oot-Brittannië als het dat wenst, bij de besprekingen over Europese politieke sa menwerking moet worden betrokken. Het blad acht de tijd hiervoor rijp. Raad van regeringsleiders (DPA) De Westduitse bond van „Jon ge Europese Federalisten" (J.E.F.) heeft gepleit voor instelling van een „raad van regeringsleiders". Dit denkbeeld is een on derdeel van een plan voor politieke inte gratie van Europa. De raad van px-emiers zou volgens de J.E.F. de bevoegdheden van de ministeiTaden der drie Europese gemeenschappen (E.E.G., Euratom en E.G.K.S.) moeten uitoefenen. President De Gaulle zou voorzitter kunnen zijn, aan gezien „aan Fx-ankrijk op grond van zijn positie in de wereld de x-ang van primus inter pares toekomt", aldus de J.E.F. Londen aangenaam verrast LONDEN (Reuter) In Britse officiële kringen was men „aangenaam verrast" door een verklaring van de Westduitse ambassade waarin de mogelijkheid werd geoppei-d van veelvuldige bijeenkomsten tussen de topfiguren der Westeuropese lan den. Men ziet deze verklaring als een weerspiegeling van de besprekingen tus sen Adenauer en De Gaulle. Men ziet in Londen in deze verklaring een aanwijzing dat Adenauer, en mogelijk ook De Gaulle, de gedachte aan een politieke integi-atie van de E.E.G. hebben opgegeven ten gun ste van een vrijer, doch uitgebx-eider stel sel van veelvuldig westelijk overleg op top-niveau, waarin ook Groot-Brittannië zou worden opgenomen. Een gewoonlijk betrouwbare zegsman mex-kte echter op, dat de Britse regering nog niet op de hoogte was gesteld van de besprekingen. De Westduitse ambassade zegt in haar verklaring dat de be sprekingen tussen Adenauer en Macmil lan moeten worden gezien als een onder deel van het westelijke streven om na de mislukking van de topconfex-entie het politieke vacuum te boven te komen. An dere bespx-ekingen tussen leidende weste lijke staatslieden zullen spoedig volgen, aldus de verklaring. (Van onze correspondent) LONDEN. De Londense diei-entuin is dinsdag van 100.000 bex-oofd. Het bedi-ag was verzekerd. Het gebeurde op klaar lichte dag, namelijk,toen het geld,pej- auto werd ovex-gebracht naar de bank. De eerste geldzending van een ongeveer-even groot bedrag bereikte de bank veilig, maar toen de tweede zending onderweg was, hebben bandieten, die van twee auto's gebruik maakten, in Regent Park, vlak bij de Lon dense Zoo, de wagen, waarin zich dx-ie per soneelsleden van de dierentuin bevonden, geramd en de zakken met geld buit ge maakt. Geen van de drie inzittenden van de bex-oofde auto werd gewond, hoewel een hunner een slag met een pikhouweel moest ontwijken. Dit is de zoveelste maal dat in Londen een onbewaakte geldzending door rovers is buitgemaakt. De politie heeft grote firma's en instellingen herhaaldelijk aangeboden een waardetransport te begeleiden, maai er zijn maar weinigen, die het in een we reldstad als Londen steeds dreigender ge vaar, ernstig nemen, uitgaande van de ver onderstelling, dat misschien anderen wor den getx-offen, maar zijzelf niet. WASHINGTON (AFP) De twee Ame rikaanse wiskundigen William Martin en Bernon Mitchell, die wex-kzaam waren bij het Amerikaanse nationale veiligheids- agentschap, een zeer geheime afdeling van het ministerie van oorlog, en sinds enige weken verdwenen zijn, zouden zich op het ogenblik in Havana, op Cuba, op houden. De gehele veiligheids- en inlich tingendienst der Vex-enigde Staten is in alarmtoestand gebx-acht door deze affaire. De beide, ongehuwde, mannen van 29 en 31 jaar waren in juni met vakantie ge gaan, die zij achtereenvolgens in de staat Washington aan de Westkust en in Califor- nië zouden doorbrengen. Zij hadden op 15 juli weer in functie moeten treden. Geble ken is echter dat beide ambtenax-en, die naar zou zijn toegegeven, van „bepaalde geheimen" kennis dragen, niet naar hun vakantie-oord zijn vertx-okken, doch op 25 juli per vliegtuig naar Mexico zijn gereisd. Zij hadden niet, zoals voor Amerikaanse ambtenaren voorgeschreven is, van tevo ren kennis gegeven van hun vertrek naar het buitenland en hebben zich ook niet bij de Amerikaanse ambassade in de Mexi caanse hoofdstad gemeld, zoals eveneens vooi-geschreven is. I-Iet gerechtshof in Sedel heeft de politie-off icier en Jung Wan Jong (l.) en Kwong Hi Yong ter dood veroor deeld, omdat zij tijdens de bloedige studentenrelletjes tegen het bewind van president Syngman Rhee in april drie mensen hebben neergeschoten. BUENOS AIRES (Reuter) In Buenos Aires is dinsdag officieel medegedeeld, dat morgen, woensdag, een verklax-ing zal wor den uitgegeven dat het conflict tussen Ar- gentinië en Israel over Adolf Eichmann is geëindigd. Volgens welingelichte kringen zal de tekst van deze verklaring tegelijker tijd door de ministeries van Buitenlandse Zaken in Buenos Aires en Tel Aviv worden gepubliceex-d. De juridische adviseur van het Israë lische ministerie van Buitenlandse Zaken, dr. Shebtai Rosenne, heeft sinds de vox-ige week in Buenos Aires besprekingen ge voerd over de geheime ontvoering uit Argentinië van de Duitse oorlogsmisdadi ger Adolf Eichmann, die in Israel zal terechtstaan. GENèVE (Reutex-) Tijdens de zitting van dinsdag van de driemogendhedencon- ferentie over een eventueel vex-bod van kernproeven heeft de Sovjet-Unie „in be ginsel" ingestemd met een Amerikaans voorstel om een „pool" aan te leggen van oude kernwapens ten behoeve van weten schappelijk ondex-zoek. De Sovjet-Unie is echter niet voornemens zelf bijdragen voor deze pool te leveren. Advertentie Een beroemde Hollywood-ster wei gerde onlangs op te treden in de Bus- semse TV-studio. „Too hot in this studio riep zij temperamentvol, ver ontwaardigd over de temperatuur. De opschudding was gx-oot. Totdat de regisseur haar glimlachend een Boldoot Towelette overhandigde. .Ahzuchtte de diva dankbaar, terwijl ze haar kostbare huid ver friste. „Dank oe well En daarna trad zij verkwikt voor de lens, waar zij enkele songs bracht uit „Some Like It Hot". Zélf hield zij niet van „Hot". U ook niet Boldoot Towelettes, 20 cent, ge drenkt in Boldoot Eau de Cologne en hermetisch gesloten. Per doosje van 5 stuks 1. TIPASA, Algerije (UPI) Het aantal dodelijke slachtoffers van de schietpartij van Tipasa, waar Algerijnse rebellen zon dag het strand onder vuur namen, is ge stegen tot twaalf. Een zwaar gewonde ovex-leed in het ziekenhuis. De grootscheepse achtervolging die het Franse legei' een kwartier na de aanval inzette heeft tot dusver twee arrestaties opgeleverd. Twee mannen gekleed in uni formen van het Algerijnse rebellenleger wei-den na een vuurgevecht gevangen ge nomen. Men meent, dat aan de overval ongeveer twintig terroristen hebben deel genomen. Zij zijn daarna verdwenen in de heuvels, welke nu door het Franse leger zijn afgesloten. Oosterse playboy De Maroon van Maroon, waarvan ieder een dacht dat hij niet anders dan een Oosterse playboy was, die zich uitsluitend wijdde aan het biljarten-te-paard, heeft zich plotseling ontpopt als een staatsman van grote allure. Niet alleen dat hij de onafhankelijkheid van Maroon heeft uitge roepen en de Montenegrijnen heeft aange zegd onmiddellijk het land te verlaten, hij blijkt ook verdragen te hébben gesloten met de Dish of Ricepudding en de lef van Tjetja, sir Mohammed Abbas ben Reizian, de alleenheerser over het kleine, doch olierijke gebied, dat aan de voet van de bergketen die de natuurlijke grens vormt tussen Tjetja en het onmetelijke Rattatoe- lia, als het ware geklemd ligt tussen het onherbergzame Roekistan en het erstrijke Mihoze. Eén blik op de kaart zal u ervan over tuigen, dat deze, als een donderslag uil heldere hemel komende ingreep van de Maroon van Maroon, plotseling de gehele situatie in het verre west-oosten doet om slaan naar een dusdanige toestand, dat zo- Wel Groot-Brittannië als de Verenigde Sta ten hun politiek geheel zullen moeten herzien, te meer daar zij niet alleen grote commerciële belangen hebben in de boven genoemde landen, doch ook omdat zij (denk aan de doctrine van Amanoellah!) sterk gebonden zijn aan Montenegro, dat nu wel in een zeer hachelijke positie komt te verkeren ten opzichte van Oezbekistan. Dit wil dus in feite zeggen: ten opzichte van de unie der Sovjetrepublieken, die (naar weer uit één oogopslag op de kaart blijkt) uiteraard geen verstoring van het evenwicht door een nieuwe blokvorming kan dulden, omdat daardoor de gehele hoog vlakte van Iritanië niet alleen geïsoleerd zou worden, doch omdat daardoor boven dien de delta van Liuow bereikbaar zou zijn voor een „imperialistisch westerse" (om in de terminologie van het Kremlin te spreken), beïnvloeding, die de zee-eng te van Illamora (levensader van het ach terland) zou kunnen afsnijden. Te meer omdat de neutraliteitspolitiek van de Bla van Baroe, die niet anders dan een ma rionet van Dovmingstreet is, een ernstige verhindering vormt voor een ingreep die Maroon nog te elfder ure zou kunnen los- weken van Tjetja en Ricepudding. Hetgeen de enige, doch (naar een blik op de kaart duidelijk aantoont) al te riskante mogelijk heid zou zijn om de Maroon van Maroon te doen terugkomen van zijn zet op het politieke schaakbord, teneinde zich weer geheel te wijden aan het biljarten-te- paard, iels dat ook La Paz en Den Haag niet onwelkom zou zijn. „Al met al" 20 verklaarde een zegs man van het Plein „slaan wij de nu ontstane situatie met grote zorgelijkheid gade en de mogelijkheid is niet uitgeslo ten, dat de heer Luns zich morgen nog naar Luxemburg zal begeven, om daar enige dagen van een welverdiende rust te genieten". Floris Flaneur Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTR. 181 TEL. 14444 Hindernis. Een vrouwelijke automobilist heeft gisteren 17.000 forenzen te laat op hun werk doen komen doordat zij met haar auto van een bx-ug over de Bx-onx op de tien meter lager gelegen spoox-- baan stortte. De auto werd vernield, maar de 42-jarige bestuurster stapte on gedeerd uit 't wrak Twintig treinen uit New York en New Haven werden opge houden tot het wrak was verwijderd. Integratie. In verschillende warenhuizen in Durham in North Carolina is de dis criminatie tegenover negers in de cafe taria-afdeling zonder enig incident op geheven. Dui-ham is de vijfde stad in North Cai-olina waar negex-s in vx-oeger alleen voor blanken bestemde cafetaria's worden bediend. Deelnemer. De Spaanse minister van jus titie, Antonio Ituremendi, is vandaag naar München vertrokken om zijn rege ring op het 37ste intex-nationale eucharis tisch congres te vertegenwoordigen. Afgelopen. In de Verenigde Arabische Re publiek moet voortaan een man van boven de zestig, die een vrouw van on der de dertig wil trouwen, hiervoor toe stemming hebben van een rechter. Het was een oud gebruik dat mannen, die volgens de mohammedaanse wet vier vrouwen mogen hebben, op hun oude dag jonge meisjes tot vrouw namen. Epideinie. De cholera-epidemie in West- Pakistan blijkt veel ernstiger te zijn dan aanvankelijk was gedacht. Volgens officiële berichten zijn 205 pei-sonen aan de ziekte overleden in de omgeving van Lahore Sialkot. Goedjrat, Djehlum, Ra walpindi. Goedjranwal en Kwet. In de ze gebieden werden tussen 21 mei en 31 juli 1.543 ziektegevallen aangegeven. Het leger helpt mee de epidemie te be stijden. Blanken gezocht. De Zuidafrikaanse emi- tratieraad, een organisatie welke de regëring vertegenwoordigt, heeft het kabinet voorgesteld 30.000 tot 35.000 im migranten per jaar naar Zuid-Afrika te laten komen. Hoewel het in de bedoe ling ligt om merendeels Nederlanders op te nemen, zal, indien de interesse in Nederland gering blijft, meer aan dacht aan Duitsers, die uit oostzone vluchtten, gegeven worden. SEOEL Zuid-Korea (AFP) De De mocratische partij heeft bij de verkiezin gen voor een nieuwe Zuidkoreaanse se naat 25 zetels veroverd. De Liberalen kre- gen vijf en de onafhankelijken veertien zetels, terwijl één socialistische senator werd gekozen. Op 13 augustus worden op nieuw vex-kiezingen gehouden voor het aan wijzen van nog dertien senatoren. Dubbel op. In het gebied van Peking is deze zomer een nieuwe passagiers- tx-ein met gesti-oomlijndo wagons van twee verdiepingen in dienst genomen. Het personeel bestaat geheel uit vrou wen. De trein rijdt twee maal per dag tussen Peking en zijn voorsteden Tsjang Hsin Tien en Lioe Li Ho. Men heeft in Peking nog andere projecten op sta pel staan om de vex-bindingen in het gebied van de stad te vei-beteren. Gevaarlijk. Twee leidende dagbladen in Colombo op Ceylon hebben dinsdag be richt dat de nieuwe regering van pre mier Sirima Bandaranaike heeft beslo ten een „nationaal dagblad" in het leven te roepen. Volgens de in het En gels verschijnende Daily News over weegt de regering een onderzoek naar de activiteiten van enkele van de acht dag- en zes zondagsbladen op Ceylon tijdens de recente vex-kiezingen. Reeds de in 1959 vermoorde premier Solomon Bandaranaike was van mening dat de pers op Ceylon een „gevaarlijke mono poliepositie" innam. Vlucht, Op het vliegveld van Taepo-Ri, ten zuiden van de stad 5 okcho aan de oostkust van Zuid-Korea, is een Noord- Koreaanse „Mig-15" straaljager ge land. Het toestel werd gevlogen door een Noordkoreaanse piloot. Het Zuidkore aanse ministerie van defensie heeft nog geen mededelingen willen doen over de berichten als zou de vlieger politiek asiel hebben gevraagd in Zuid-Korea. Noodtoestand. Volgens de laatste berich ten zijn bij de oversti-omingen op West- Formosa, volgend op een wervelstorm op zondag, tenminste 27 mensen om het leven gekomen. Negentig worden nog vermist en 290 kregen verwondingen. Premier Tsjen Tsjeng heeft de nood toestand uitgeroepen en 23.000 militai ren naar het gebied gestuurd om te helpen bij het reddingswerk. Naar schatting zijn ongeveer 70.000 mensen dakloos gewoi-den. Tovenaar. In een ziekenhuis te Atlanta, in de Amerikaanse staat Georgia, is de 51-jarige verfspuiter Eldon Edwards overleden, de „grote tovenaar" van de Ku Klux Klan in de staat Georgia. Ed wards begon in 1953 de goeddeels ver lopen organisatie te reorganiseren en werd twee jaar later „grote tovenaar" van de Klan in zijn staat. Hij heeft tegen alle bepalingen in zijn leden mas kers laten di-agen en steeds gezegd, dat de Klan een instelling is die beoogt „het christelijk geloof te bevoi-dex-en en zijn leden een beter leven te schenken". Huwelijksreis. De 20-jarige Sylvia Davies, die als kapster van prinses Margaret de huwelijksreis van de prinses en haar echtgenoot Tony Armstrong Jones op de „Britannia" meemaakte, gaat trouwen met een 23-jarige matroos van de „Bri tannia". I

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3