Wettelijke regeling van het wetenschappelijk onderwijs Neem Moccona mee, ...koffie in de ware Douwe Egberts Fidel Castro zou tijdelijk zijn vervangen door zijn broer Raul WOENSDAG 3 AUGUSTUS 196 0 4 Verzekering tegen arbeidsongeschiktheid Vingervlugge Duitser verdween met een kostbaar horloge Minister Cals beantwoordt vragen Kamercommissie Tekort Alg. burgerlijk Pensioenfonds gestegen tot f5185 miljoen Ds. Lammens van Rotterdam in Heemstede beroepen Nieuw energierecord van atoomversneller in V.S. Mboya in het ziekenhuis Golovko: Ook Rusland heeft raket-onderzeeërs Westen afkerig van topoverleg in UNO luchtdicht afgesloten dus altijd vers: in handig glazen potje f 1,95 - in voordelige grote glazen pot f7,10. De regering heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat een wettelijke invalidi- teitsvoorzièning in de vorm van een ar beidsongeschiktheidsverzekering in voor- jereiding is. Bij een juwelier in de Raadhuisstraat te Amsterdam vervoegde zich een Duitser, die zei een horloge te willen kopen. Er ontspon zich een lang gesprek over hor loges, omdat de Duitser verklaarde op zijn moeder te willen wachten, die hij in de zaak van de juwelier zou ontmoeten. Na anderhalf uur was moeder nog niet ver schenen en de Duitser zei, haar in de om geving te zullen gaan zoeken. Hij is tot. nu toe niet teruggekeerd, evenmin als het kostbare horloge van bijna duizend gulden, dat de juwelier na het vertrek van de Duitser miste. De commissie van Voorbereiding uit de Tweede Kamer heeft over het herziene wetsontwerp tot regeling van het weten schappelijk onderwijs overleg gepleegd met de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De minister heeft medegedeeld, dat het niet in zijn bedoeling ligt de vrijheid van het wetenschappelijk onderwijs en het we tenschappelijk onderzoek aan te tasten welke vrijheid een onmisbare voorwaarde is voor de bloei van het onderwijs en de wetenschapsbeoefening. De minister merkte op. dat de bestaan de subsidieregeling voor het bijzonder ho ge onderwijs uitgaat van de norm van het openbare. Het wetsontwerp breekt echter met dit systeem en gaat uit van een an dere norm, welke hierop neerkomt, dat de universiteit of hogeschool, onafhankelijk van de vraag of zij openbaar of bijzonder is, datgene moet kunnen krijgen, dat tot de uitrusting van een universiteit of hoge school behoort. De minister zal zich nader beraden over de mogelijkheid de theologische facultei ten van de bijzondere universiteiten in het subsidieverband te brengen. Hij meent, dat de tijd voor een wette lijke regeling van de organisatie van het wetenschappelijk onderzoek nog niet rijp is. Landbouwhogeschool De vraag of de Landbouwhogeschool te Wageningen reeds thans onder de werking van de wet op het. wetenschappelijk onder wijs zou kunnen worden gebracht, is dooi de minister voorgelegd aan de tweede commissie-Van der Pot. Deze commissie kwam tot de conclusie, dat ook het land bouwonderwijs in de wet op het weten schappelijk onderwijs geregeld zou moe ten worden. Dit behoeft niet uit te sluiten, dat dit onderwijs onder de minister van Landbouw en Visserij blijft ressorteren. Op de vraag waarom ook niet een facul teit der sociale wetenschap wordt inge steld zei de minister het thans no geen uitgemaakte zaak te achten ol deze weten schappen. die zich nog in een vixeg sta dium var. ontwikkeling bevinden, als nieu we faculteit dienen te worden geeigani- seerd. De minister start afwijzend tegenover het streven de technische hogeschool een technische universiteit te noemen, gezien de daaraan ook naar de mening van de senaat der technische hogeschool te Delft verbonden consequenties voor de verdere bensmingen. Weliswaar staat in bestuur lijk opzicht de technische hogeschool ge lijk met een universiteit en haar afdelin gen met de faculteiten van een universiteit, is slechts plaats voor één faculteit der technische wetenschappen en niet voor ne gen of meer faculteiten. De minister is niet voornemens de uni versale opleiding voor accountant op de zelfde wijze te regelen als die voor nota ris, t.w. dat voor de uitoefening van dat Ter verbetering van de financiële posi tie van het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds en het spoorwegpensioenfonds heeft de regering voorgesteld, dat de verhoging van de pensioenbijdrage zal ingaan op 1 januari 1961, in plaats van op 1 januari 1959. Het tekort van het fonds dat in 1955 f 3840 miljoen bedroeg, is intussen toege nomen met 1345 miljoen, waaronder f 584 miljoen wegens te lage bijdragen (vermeerderd met 3 pet rente) en 746 miljoen wegens gederfde rente over het tekort sinds 1 januari 1955. De regering stelt daarom voor, de jaarlijkse „eeuwige last" uit het oorspronkelijke wetsontwerp te verhogen tot een 60- jarige annuïtei tenbetaling van 186 miljoen. Intussen meent de regering, dat indien een gedachtenwisseling over de gehele op zet van de pensioenregeling voor het overheidspersoneel gewenst wordt geacht, deze het best kan geschieden bij de be handeling van de algehele herziening van de pensioenwet van 1922. Ingaand op de oorzaken van het tekort van het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds, zoals stijging van de pensioenaan spraken, toetreding van een groot aantal arbeidscontractanten in 1954, de ontoerei kendheid van de bijdragen en de rente derving op het vermogenstekort, vestigt de regering ook de aandacht op manipu laties, met misbruik van de Pensioenwet van 1922, die een onredelijke last op het fonds hebben gelegd. De regering meent, dat er behoefte bestaat aan een strakkere begrenzing van de toepasselijkheid van de Pensioenwet van 1922. Bij de herzie ning van deze wet zal dan ook een maat regel worden voorgesteld, die dit moge lijk maakt. Met betrekking tot de militair-deelgerech- tigden zijn maatregelen genomen, opdat voor de opstelling van de nieuwe balans de gegevens beschikbaar zijn om ook voor deze groep de noodzakelijke berekeningen te kunnen uitvoeren. Het resultaat van deze berekeningen zal moeten worden af- gewi-.-ht. beroep het desbetreffende universitair exa men verplicht gesteld zou worden. Aan de minister werd gevraagd waarom de collegegelden nog niet kunnen worden gemist. Naar de mening van mr. Cals heeft het op zich zelf reeds een zekere waarde, dat althans een deel van de kos ten van het onderwijs door hen, die daar van profijt trekken, wordt betaald. Daar naast geldt nog, dat de collegegelden in verband met de toekenning van rechtsper soonlijkheid aan de rijksuniversiteiten ei gen inkomsten van die instellingen zullen zijn, zodat zij van deze kant bezien meer betekenis krijgen dan in de tot dusver be staande situatie, waarin zij in 's rijks kas vloeien en dus rechtstreeks ten bate ko men van het rijk. Het examengeld is al leen reeds van betekenis, omdat het een rem vormt op het. onvoldoende voorbereid afleggen van examens. Er is naar gestreefdaldus de minister, de gemeentelijke universiteit te Amster dam zoveel mogelijk het karakter van ge meentelijke universietit te doen behouden. Dit neemt echter niet weg, dat de bestuurs organisatie van deze openbare universiteit, die voor 95 pet. door het rijk zal worden bekostigd, althans in grote lijnen gelijk dienen te zijn aan die van de andere open bare universiteiten. De goedkeuring van de regeling van bestuur en inrichting van deze instelling door de Kroon is bedoeld als een waarborg dat die globale overeen stemming er inderdaad zal zijn. Magister of doctorandus Voorts werd nog gevraagd of de minis ter bereid is de titel „magister" te ver vangen voor die van doctorandus. De minister zei aan de titel „magister" de voorkeur te geven boven die van doc torandus. Verschillende leden der commissie wa ren van oordeel, dat de letterlijke beteke nis van het woord doctorandus nauwelijks een belemmering kan zijn voor de invoe ring van deze term als wetenschappelijke titel. Het woord is als zodanig reeds inge burgerd en vrijwel niemand realiseert zich wat het in Nederlanse vertaling behelst. Bovendien bestaan ei bliikens de talrijke buiten-parlementaire reacties vele bezwa ren tegen de titel „magister". Andere leden hadden echter ook bezwa ren tegen legalisering van de titel docto randus, die naar hun mening een zekere devaluatie van de doctorstitel zou kunnen inhouden. De minister verklaarde dat hij suggf sties voor andere benamingen gaarne in over weging zou nemen. In antwoord op de vraag waarom de titel van professor niet wordt beschermd gaf de minister als zijn mening te ken nen, dat een wettelijke regeling van de titulatuur bij het wetenschappelijk ender wijs beperkt dient te blijven tot die ti tels, welke verbonden zijn aan het bezit van een academische graad. Met een re geling ter bescherming van de titel pro fessor zou, aangezien deze titel r.iet ver bonden is aan een academische giaad, doch aan het ambt van hoogleraar, veel meer het terrein van de beroepsbescher ming worden betreden. De kerkeraad van de gereformeerde kerk van Heemstede heeft gisteravond besloten ds. G. N. Lammens van Rotterdam-Kra lingen te beroepen bij enkelvoudige kan didaatstelling. Dit besluit werd genomen na een vergadering in de Koediefslaan- kerk, waar de gemeente werd ingelicht en gehoord over de beroepingsplannen. (Het beroep dat op ds. Lammens is uit gebracht heeft niet de bedoeling te voor zien in de vacature van ds. Richel, waar voor het voorbereidende werk nog niet is voltooid, maar voorziet in een derde predi- kantsplaats. De gereformeerde kerk van Heemstede zal mettertijd vier predikanten hebben, omdat ds. Richel titulair aan de gemeente verbonden blijft. Red.). UPTON, NEW YORK (Reuter) Een atoomversneller naar men gelooft de krachtigste ter wereld heeft in het na tionaal laboratorium der Amerikaanse com missie voor atoomenergie in Brookhaven, Long Island, kernen van waterstofatomen een snelheid, welke die van het licht bena dert, gegeven en daarbij een energie van meer dan dertig miljard elektronvolt op gewekt. Dit is in het weekeinde door de commissie meegedeeld. De lichtsnelheid is 300.000 km per secon de. Tot dusver had de atoomversneller van de Europese commissie voor kernonder zoek te Meyrin bij Genève de grootste bekende energie opgewekt: 28 miljard elektronvolt. De atoomversneller van Brookhaven zal worden gebruikt voor de vernietiging van protons, die de kern van waterstof atomen vormen, en hij zal de geleerden moeten helpen in hun onderzoek naar de samenstelling van het universum. Tom Mboya, de nationalistische leider in de Britse Afrikaanse kolonie Kenya heeft bij zijn terugkeer uit de Verenig de Staten op de weg van Mombasa naar Nairobi een auto-ongeluk gehad. Met een schedelfractuur en een gebro ken arm werd hij in een ziekenhuis in de hoofdstad Nairobi opgenomen. MOSKOU(UPI) Voor radio-Mos kou heeft de plaatsvervangende opperbe velhebber van de Russische zeestrijdkrach ten, admiraal A.G. Golovko, zaterdag avond verklaard, dat de Sovjet-Unie ook beschikt over onderzeeërs die onder water lange afstandsraketten kunnen lanceren. De admiraal zei dat premier Kroesjtsjev persoonlek heeft toegezien dat de werk zaamheden voor dit project een hoger tem po kregen dan aanvankelijk bedoeld was. „Met de snelle ontwikkeling van kern- en raketwapens zowel als van de electronische navigatie, wordt 't onderzeebootwapen van groot belang. Het is thans in staat krachti ge slagen toe te brengen, niet alleen tegen de vijandelijke zeestrijdkrachten maar ook tegen objecten op ver verwijderd vijande lijk gebied", zei Golovko letterlijk. Hij merkte ook op, dat rakettroepen thans hef grootste onderdeel van de Russische strijd macht zijn en de grootste vuurkracht be zitten. HAVANA, Cuba (UPI) Premier Fidel Castra van Cuba heeft van zijn dokters volstrekte rust, „lichamelijk zowel als gees telijk" voorgeschreven gekregen. In dok terskringen in Havana wordt gezegd, dat het niet alleen de nasleep van een long ontsteking is, die de Cubaanse premier reeds zes dagen binnenshuis heeft gehou den. maar een ziekte waarvoor hij geope- reedd moet worden. Castro heeft zich niet meer in het open baar vertoond sinds zijn optreden voor de televisie op dinsdag jongstleden, toen hij het had over de desertie van figuren uit zijn omgeving en uitvoer tegen de rooms- katholieke kerk. Castro's broer Raul. zo mogelijk nog linkser en heftiger anti-Amerikaans dan de premier zelf, is vier dagen eerder van zijn reis naar Oost-Europa en Egypte naar Cuba teruggekeerd dan was voorzien. Raul Castro heeft zijn functie van minister van Defensie weer op zich genomen. Premier Fidel Castro had die portefeuille geduren de zijn afwezigheid beheerd. Meningsverschil In Havana gaan geruchten omtrent een verschil van mening over de gevoerde politiek tussen Fidel Castro en de in Ar gentinië geboren directeur van de Cu baanse Nationale Bank, Geuvara. Tijdens Castro's ziekte zou de invloed van Gue vara geleidelijk zijn toegenomen. Niette min acht men het onwaarschijnlijk dat hij het premierschap van Fidel Castro zou overnemen, omdat hij geen geboren Cu baan is en het leger trouw blijft aan Castro. De Cubanen trekken in twijfel of Castro wel akkoord is gegaan met de scherpe aan val die Guevara donderdagavond deed op de president van Venezuela Betancourt, en met zijn bewering dat de Cubaanse revo lutie alleen marxistisch kan worden ge noemd, omdat zij op eigen kracht de weg van Marx vond. Luitenant Tomeu, bedrijfsleider van een van de grootste genaaste boerderijen op Cuba, vluchtte zondag naar Miami (Flori da). waar hij, na zijn baard te hebben af geschoren, politiek asiel zocht. De regering in Havana maakte bekend dat op 5 augustus in Sierra Maestra een „werkkamp" van twee maanden „zal be ginnen van jongeren die zijn aangesloten bij de communistisch-gezinde Wereldfede ratie van Democratische Jongeren. De medische faculteit van de universiteit van Havana gaf een verklaring uit dat zij de regeringscommissie van toezicht op de gang van zaken niet zou erkennen. Deze commissie, onder leiding van de gebaarde majoor Cubela, heeft de universiteit „ge zuiverd" van zeventig professoren van verschillende faculteiten die verdacht wer den van „contrarevolutionaire" neigingen. Ivry Gitlis, een Israëlische violist die was uitgenodigd om cursussen te geven voor Cubaanse musici, heeft meegedeeld dat veiligheidsambtenaren op Cuba hem gedurende negentien uur hebben vastge houden, omdat hij bij de opening van het Latijnsamerikaanse jongerencongres naast inmiddels gedetineerde Amerikaanse jour nalisten gezeten had. De Westduitse journalist Wolfgang Will- mann van de Miinchener Illuslrierte heeft van donderdag tot zaterdag vast gezeten omdat hij een foto had genomen van Gue vara. Hij was gearresteerd tijdens de raz zia onder westelijke journalisten op het jeugdcongres. Fidel Castro's broer Raul, minister van defensie, is in Havana teruggekeerd van een reis door Rusland en andere communistische landen en de Verenig de Arabische Republiek. Raid Castro en zijn echtgenote Vilma kiuamen aan op het Cubaanse vliegveld Rancho Boyeros. (Van onze correspondent) LONDEN De Britse regering toont weinig geestdrift voor het Russische plan voor een nieuwe topconferentie in New York omdat het onwaarschijnlijk is dat een dergelijke conferentie het'doel zal be reiken dat door premier Macmillan in zijn brief aan Kroesjtsjev is uiteen gezet, namelijk de vastgelopen ontwapenings besprekingen weer op gang te brengen. Macmillan is huiverig voor een nieuw top- gesprek, dat van Russische kant voorna melijk uit propagandaredevoeringen zal bestaan en waar van onderhandelingen weinig terecht zou komen. In commentaar op het voorstel van com munistisch China om in het gebied van Azië en de Stille Oceaan een kernwapen- vrije zone te vormen, verklaarde een woordvoerder van het Foreign Office dat de regering in Londen nog steeds het het sluiten van een algemeen ontwape ningsakkoord als het beste middel tot op lossing van het kernwapenvraagstuk be schouwt. Engeland was niet officiëel van het Chinese voorstel op de hoogte ge steld. (Reuter) De Russische ambassadeur in Engeland, Soldatov, heeft dinsdag in zijn eerste onderhoud met de minister van buitenlandse zaken Lord Home, er op aan gedrongen, dal de Britse regering het Sov jet-voorstel inzake het ontwapeninsoverleg aanvaardt. even koffie maken. .Geloof maar dat warm water uit de thermosfles erhij... je het voelt, zo'n paar uur scooteren. en zó heb je een bekertje koffie waar je Heerlijk als je dan Moccona bij je hebt.echt van geniet

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4