Kongo speelt poppenkast tegen decor van chaos Nieuwe ministers, oude diplomaten en een exotische (rode) bloem: madame Blouin, Kongo's Mata Hari Massaal en indrukwekkend Eucharistisch Congres WERELDNIEUWS Italiaanse Senaat geeft Fanfani zijn vertrouwen raatótoel Hector Trujillo als president afgetreden ENGEL Incident-Eichmann gesloten 3 Schokkend Partij en protocol Loendoela's element Linkse socialisten voor het eerst niet tegen Bier om van te groeien Op de Balagner volgt hem op DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1960 De blikken van mijn achtenswaardige collega volgend zie ik een fabuleuze ver schijning: een kleurige Guinese „pagne omhult 28 jaar harmonische groei. Een di amant in het haar probeert tevergeefs de aandacht van twee glanzende schouders af te leiden. Twee gazellenogen glijden koel over de gasten. „Madame Blouin" fluistert iemand en inderdaad, zij is het: de Mata Hari van Kongo. Een Afrikaanse grootmoeder heeft haar huid de warmte en haar bewegingen de soepelheid gegeven, die haar hier tussen de zwoele bloemen het middelpunt maakt van een ring cor respondenten, die van het West-Duitse damesweekblad zo goed als die van de Times. Mijn makkers trekken hun krach tigste gezichten voor dit treffen tussen ro mantiek en politiek en laten het opschrijf boekje in de binnenzak. Madame Blouin is een communistische agente, die in Moskou een cursus volgde in het opstand verwekken. Van Guinea uit kwam zij hierheen, nu is zij adviseuse van vicepremier Gizenga en chef-proiocol van de regering. Dat brengt haar beurtelings in de positie van W. I. Lenin en Amy Groskamp-ten Have. De ene dag indoctri neert zij Kongolezen in de marxistische heilsleer, de volgende verschaft zij ophel dering over de vraag in welke hand men de vork moet houden en leert zij dat. men niet mag zeggen: „Dat lust ik niet", maar „Neen, dank u. Aan de smaak hiervan heb ik mij nooit geheel kunnen wennen". De pogingen om haar onder het mom van een interview voor een tête a tête te strikken mislukken. „Romantiek" zegt madame Blouin, en men zucht van des illusie, „is onzin. En wat zeurt u over persoonlijk geluk. Mijn geluk is dat, van de massa". Madame Blouin offert haar liefde slechts op het altaar van de partij. Als zij een minister kust, denkt zij aan de overwinning van de arbeidersklasse. Zachte bolster, harde pit? Nee, haar ijdel- heid blijkt onbeschadigd. Als iemand vraagt hoe zij haar naam spelt vlammen haar ogen: „Wat. weet u dat niet? Mijn naam heeft op alle voorpagina's van de wereld pers gestaan". Met de troostrijke gedachte dat die iidelheid toch een kans laat gaat men sla pen want de volgende ochtend vroeg zal ROME (Reuter-AFP) De Italiaanse Senaat heeft de regering van premier Fan fani met 126 tegen 58 stemmen en bij 36 onthoudingen een vertrouwensvotum gege ven. De communisten en neo-fascisten stemden tegen, de linkse socialisten ont hielden zich van stemming. Het was de eerste maal sinds 1947 toen zij uit de regeringscoalitie van De Gasperi traden dat de socialisten van Nenni niet met de communisten tegen de door christen democraten overheerste regeringen stem den. Behalve de christen-democraten stem den de sociaal-democraten, de liberalen en republikeinen voor de nieuwe regering. Het vorige kabinet, van Fernando Tam- broni, was afhankelijk van de steun van de neo-fascisten. (UPI) De Senaat gaf haar vertrou wen met ongehoorde spc-ed. Het debat over de motie van vertrouwen was de kortste in de parlementaire geschiedenis van Italië. De Kamer van Afgevaardigden begint vandaag met het debat over het regeringsprogramma. Men verwacht dat ook de Kamer haar vertrouwen aan Fan fani zal geven. LITTLEHAMPTON, Engeland, (UPI) Mevrouw Peggy Huggins uit Littlehampton in Engeland heeft de harten van alle bier brouwers gewonnen met de mededeling, dat haar geranium in drie jaar tijd tweeën- eenhal ve meter groot is geworden, omdat zij hem slechts bier te drinken geeft. (Van onze speciale verslaggever De Theresiënwiese van München, die elk jaar in oktober getuige is van uitgelaten heid en van volksvermaak, was gister avond de verzamelplaats va.i een grote, zingende gemeente. Nadat het gedurende de dag had geregend en, zelfs gehageld, klaarde het weer 's avonds op. Niet alleen de banken met veertigduizend zitplaatsen waren geheel bezet, maar ook ver daar buiten stonden nog duizenden belangstel lenden, die het schouwspel zagen. Midden op de grasvlakte, tienmaal gro ter dan een kolossaal stadion, verheft zich een trapsgewijze oplopende heuvel die met bloemen is versierd. Op de top van die heuvel staat een eenvoudig vierkant al taar, waarboven een groot bronzen kruis beeld in Byzantijnse vorm hangt. Daarbo ven spant zich tegen de donkere lucht een groot tentvormig baldakijn uit, als een sierlijke gele vlinder met zes hoog opge slagen vleugels. Rondom het altaar zijn eveneens trapsgewijze zes rijen banken gegroepeerd waarop honderden bisschop pen uit alle landen, volkeren en rassen hebben plaatsgenomen. De religieuze plechtigheid heeft een in ternationaal karakter. Door de luidspre kers weerklinken aanroepingen en gebeden uit de psalmen in het Duits, Grieks, Engels, Frans, Spaans, Portugees, Rus sisch, Japans en Chinees. En telkens ant woordt de zingende gemeente en roept over de heersers van deze wereld „de geest van vrede en van gerechtigheid af". Dan houdt de aartsbisschop van Berlijn, kardinaal Doepfner, een toespraak waarin hij zinspeelt op de drie drijfveren waar door het leven van de hedendaagse mens wordt bewogen: het verlangen naar steeds grotere welstand, angst voor de ondergang en tenslotte de vrees voor eenzaamheid in de massa. In religieuze bezinning vindt de mens echter de veiligheid in de innerlijke zekerheid die hij zoekt en ontdekt hij zich zelf als lid van een grote gemeenschap, die hetzelfde denkt en voelt over de wezen lijke waarden in het leven. Daarom richt te zich de kardinaal juist als bisschop van Berlijn ook tot al diegenen die geen verlof hadden gekregen dit congres bij te wonen. Tot slot sprak de Pauselijke legaat, kar dinaal Testa, in het Duits bewogen woor den van dank en bewondering. Onder het zingen van een danklied verlieten de tien duizenden deze plaats van geestelijke con centratie en eenheid. In de stad zelf was het opvallend stil en voor de ramen van vele huizen brand den kaarsen. Advertentie OVERVEEN TEL. K 2500 - 18997 - 55602 - 11123 De beste wan Moraal. Radio-Moskou zei woensdag, dat Russische geleerden naar de mening overhellen, dat dinosaurussen kunnen zijn uitgestorven door radio-activiteit, die vrijkwam tijdens vulkanische erup ties in voorhistorische tijden. „Dat moet een ontnuchterende gedachte zijn voor zekere Westerse staatslieden in onze wereld, die roekeloos aandringen op hervatting van kernproeven", luidde de moraal van radio-Moskou. Tegen de brug. De Nederlandse vracht vaarder Fabian", die dinsdag tegen vier brugpilaren is gevaren, heeft daar mee een schade aangericht die geschat wordt tussen de 7.000 en 10.000 dollar. De Fabian kreeg zelf geen schade en kon haar reis voortzetten. Ontwikkeling. Engeland zal in de komende dagen een bedrag van ruim dertien miljoen gulden aan Jordanië schenken en een even grote som in december van dit jaar. dit heeft vandaag een woordvoerder van de regering te Am man bekendgemaakt. Het geld is be stemd voor de ontwikkeling van een aantal projecten. Kwartiermaker. In de hoofdstad van Gha na, Accra, zijn woensdag zeven diplo matieke ambtenaren uit communistisch China aangekomen om de vestiging van een ambassade voor te bereiden. Beschuldiging. De regering-Ikeda van Ja pan heeft woensdag de organisatoren van een conferentie tegen kernwapens beschuldigd van pogingen om een wig te drijven tussen Japan en de Verenig de Staten. De secretaris-generaal van de liberaal-democratische regeringspar tij. Sjoeji Masoetani, heeft een ver- kiaring uitgegeven waarin critiek wordt uitgeoefend op een preliminaire zitting van het congres waaraan wordt deelge nomen door 110 afgevaardigden uit 29 landen. Geschenk. President Eisenhower heeft zijn Franse ambtgenoot De Gaulle bij wijze van geschenk met een „C-130"-vracht- vliegtuig van het Amerikaanse leger een aantal dieren gezonden, waaronder zich acht antilopen, twee zwarte beren, een ratelslang, een poema, een stekel varken, acht exemplaren van de zeld zame kardinaalvogel en acht prairie honden bevonden. Zeer vreemd. De Britse ambassadeur in Moskou heeft woensdag een antwoord nota van de Russische regering ontvan gen op een Engelse nota van 19 juli, waarin Engeland zich schaarde achter het Amerikaanse standpunt inzake het incident met de RB-47. In de Russische antwoordnota werd de Britse argumen tering verworpen en „zeer vreemd" ge noemd. De Britse regering werd op nieuw gewaarschuwd, dat zij de gevol gen zou dragen voor soortgelijke „pro vocerende" vluchten indien deze uit En geland zouden worden ondernomen. Voorvader. Op een boerderij in de Ame rikaanse staat Indiana zijn woensdag de resten opgegraven van een reusach tige voorhistorische Mastodont, de voor vader van de olifant. Volgens prof. Ja mes Cope, verbonden aan het Earlham college in Medaryville moet het dier ongeveer tienduizend jaar geleden ge leefd hebben. De tanden van de masto dont verkeerden in goede staat. Zij waren paarlwit toen ze aan de opper vlakte werden gebracht, maar waren binnen een uur goudbruin als gevolg van oxydatie. Centrum. Nabij Jeruzalem is woensdag in tegenwoordigheid van premier Ben- Goerion 'n medisch centrum, vermoede lijk het grootste in het Nabije Oosten, aan de Hebreeuwse universiteit overge dragen. Het omvat ook een kleinfe syna goge waarvan de glas-in-lood-ramen door Chagall zijn ontworpen. De bouw kosten bedragen dertig miljoen dollar, die voor het grootste deel door Joodse vrouwenorganisaties in de V.S. zijn bij eengebracht. Zoon. Mevrouw May Downey, de moeder van een Amerikaan, die acht jaar ge leden in China tot levenslange gevan genisstraf werd veroordeeld wegens spi onage voor de Verenigde Staten, is woensdag uit New York naar Peking vertrokken om haar zoon te bezoeken. John Downey behoorde tot het burger personeel van het Amerikaanse leger. Andere baan. Generaal John Medaris, tot voor enkele maanden hoofd van de af deling, ballistische projectielen van het Amerikaanse leger, is president gewor den van een onderneming, die speel goedtreintjes maakt, de Lionel Corp. Lionel vervaardigt bovendien elektro nische apparatuur die in bommen en raketten wordt gebruikt. De eerste. De Amerikaanse vliegtuigenfa- briek General Dynamics" heeft mede gedeeld dat zij thans „B-58-Hustler" bommenwerpers aflevert voor de Ame rikaanse luchtmacht. De „B-58" is de eerste Amerikaanse bommenwerper die, vliegend met een snelheid welke hoger ligt dan die van het geluid, kernwapens meevoert. Gastvrijheid. Premier Nehroe van India heeft in de Tweede Kamer meegedeeld, dat er van begin februari tot eind mei 2435 Tibetaanse vluchtelingen India zijn binnengekomen. India heeft 3,3 miljoen gld uitgegeven voor de Tibetaanse vluchtelingen in India en 425.000 gld voor de Dalai Lama en zijn gevolg. Langzaam en onzeker, als een heel ou derwets vliegtuig, geraakt dan eindelijk de conversatie van de grond. Een Kongo lese onderstaatssecretaris staart geïnte resseerd naar de schoenen van een Euro pese handelsattaché. „Heeft u die hier gekocht?" „Inderdaad". „Bij Bata?" U raadt het". „Kosten ze 500 frank?". .Precies. Maar hoe weet u dat?". De Kongolees glimlacht: „Een maand gelë- den stond ik ze nog te verkopen". Het diplomaatje, dat zijn eigen bescheiden af komst achter een geleend accent verbergt, is tot in het diepst van zijn geringe ziel geschokt. Ik spreek een zojuist afgeleverde kolo nel van het Kongolese leger aan. „Vreest u geen troebelen in de Afrikaanse wijken, nu driekwart van de mensen werkloos zijn en straks geen geld meer zullen heb ben om eten te kopen?". De kolonel blijkt onbevreesd: „Alles komt voor elkaar nu wij onafhankelijk zijn. Neem mijn eigen geval: twintig jaar korporaal en nu, na de onafhankelijkheid, automatisch kolonel. Zo zal het met alle Kongolezen gaan". Ik voorspel de industrie van koperen sterren en balken een gouden toekomst in Kongo, de kolonel valt mij getroffen bij. CITJDAD TRUJILLO, Dominicaanse Re publiek (AFP) De president van de Dominicaanse republiek, Hector Trujillo, heeft in een boodschap aan het parlement verklaard, dat zijn besluit, als staats hoofd af te treden, onherroepelijk is. Een afvaardiging van het parlement, bestaan de uit de voorzitter van de kamer cn twee senatoren, probeerde tevergeefs de presi dent van zijn voornemen af te brengen. Deze verklaarde, dat hij om gezondheids- redrnen zijn functie beschikbaar stelde. Daarop werd dr. Joaquin Balaguer door het parlement aangewezen als staatshoofd. Nu heeft daar die Nixon uit Amerika toch iets bijzonder doms geuit in het open baar! Het was naar aanleiding van zijn uitverkiezing tot Republikeins kandidaat voor het presidentschap. ,,Wie zal het winnen?" vroeg de pers, de potloden scherp gericht op blocnote en zakboekje, U of Kennedy?" En toen sprak deze Nixon, ook wel ge heten „Tricky Dick" (onbetrouwbare Dik- kie): „De beste man zal het winnen". Dat is een typisch-angelsaksische uit drukking die, zoals spreekt, geheel en al ontleend is aan de sportwereld, aan ren nen en schaatsen en ping-pong ook wel, en tennis en hardlopen en klimmen en polstokhoog en duiken en zwemmen en ra cen en springen en horden en dingen en ballen en rollen en tollen en doen, maar die niets te maken heeft met het vui le werk dat, in hoofdzaak, zulk een be noeming tot Republikeins (of Democra tisch) representant bepaalt. Op het sport veld, ja, daar kan de beste man winnen. Dat is een kwestie van lange asem, van hartklepjes, van doorzettingsvermogen, van spierbundels, van zich geducht vullen de longblaasjes en adrenalinetoevloeiingen door geheel de zwoegende donder. Op het sportveld wint de man die de beste com binatie levert van lichamelijke en geeste lijke eigenschappen. Tricky Dick sprak dusonzin. Tricky Dick, die bepaald veel en veel beter weet, uit harde ervaring en uit eigen overwin ningen toen hij won maar bepaald niet de beste man was, kletste uit zijn nek, zoals een ruwe vaderlandse uitdrukking dat wil. Tricky Dick kreeg het deson danks met ferme koppen in alle kranten van de ganse wereld: „De beste man zal het winnen" zei Tricky Dick en iedereen die het, zonder nadenken, las, dacht: „Ja, natuurlijk" Ach. Alsof in de politiek (en verder ove rigens op talloze andere niet zuiver-spor- tieve terreinen) ooit de beste man zou winnen! Hahaha, daar lachen wij hier schaailijk om. Wij lachen er wrang en bit ter om. De beste man die wint. Dat moet nog geloond worden. Het is meestal ge heel andersom: de slechtste man wint. In de politiek natuurlijk is dat meestal ge heel buiten kijf; de slechtste man wint. De Duivel wint. In de Amerikaanse poli tiek is dat zeker; elders mag men er soms nog wel eens even aan twijfelen (bij voorbeeld in het eigen landje), daar is het zeker. Wellicht wil de lezer, wanneer de ver kiezingen voorbij zijn en een der twee kandidaten (dus) verkozen is tot presi dent der V.S. en met ferme kin (daar ont breekt het geen der twee aan) in de len zen van alle wereldcamera's lacht, dit even heel goed uoor ogen houden: de beste man wint zoiets nooit! Dat blijkt uit de strijdmiddelen xvaarme- de men elkaar te lijf gaat tijdens de ge vechten die uitsluitsel zullen geven. De enige mogelijkheid verder is dat beiden even slecht (of even goed) zijn. Wat, in hemelsnaam, bepaalt dam de zege? Mis schien weet Tricky Dick ook daarop een antwoord. Duif Advertentie Grote Houtstraat 181 Haarlem - Tel. 14444 (Van onze reisredacleur W. L. Brugsma) JERUZALEM, (Reuter) Israel en Ar gentinië hebben een gemeenschappelijke verklaring uitgegeven waarin zij zeggen het incident-Eichmann als gesloten te beschouwen. „De regeringen van Israël en Argenti nië, verlangend te voldoen aan de resolu tie van de Veligheidsraad, hebben beslo ten het incident, dat voortsproot uit het optreden van Israëlische staatsburgers dat een inbreuk vormde op de fundamentale rechten van Argentinië, als gesloten te be schouwen". Kennelijk beschouwt de Argentijnse re gering de uitwijzing van de Israëlische ambassadeur in Buenos Aires als de „passende genoegdoening" die zij verlang de. De eerste diplomatieke sanctie was de terugroeping van de Argentijnse ambassa deur uit Tel Aviv. In de gemeenschappelijke verklaring wordt geen melding gemaakt van de be noeming van ambassadeurs. In diplomatie ke kringen in Jeruzalem is echter verno men dat dit te zijner tijd zal geschieden. LEOPOLDSTAD, augustus. De regering van Kongo recipieert. Van de rivier komt. een koele avondbri.es die door de jacarandas en de bougainvilles van de magnifieke tuin en over de wangen van gasten en gastheren strijkt. De gast heren zijn Kongolese ministers op schoenen die kraken van de nieuwigheid en die de beleefdheidsformules prevelen die zij van de paters hebben geleerd: Dag meneer, hoe gaat het met u? Ik ben de minister van Openbare Werken. Men moet dozijnen excellente rechterhanden schudden want Kongo heeft 37 ministers. Er zijn de diplomaten, een paar „cracks" uil de grote landen, verder de eertijdse consuls, die buiten hun toedoen op de loop der gebeurtenissen naar de ambassa- doriale hoogte zijn gestegen. Er zijn de journalisten en fotografen die het rode stof van Matadi cn Loelocaburg uit hun pakken hebben geklopt en die zich bezorgd afvragen of de whisky wel koud zal zijn. De whisky is koud, want het buffet wordt verzorgd door een omvangrijke Belgische hotelier die twee jaar terug deKongolese „evolué's" nog uil zijn etablissement schopte, maar hen vandaag buigend als „Monsieur Ie Ministre" toespreekt. Er zijn de officieren van de Force Puhlique, enigszins beducht uit de ooghoek aangestaard door de blanken en hun dames, want twee weken geleden waren zij nog muitende korporaals, die zich weinig aan het protocol gelegen lieten liggen. De vrees is ongegrond: de mannen met de fonkelnieuwe balken en sterren gedra gen zich of zij voor het feest een kilo stijf sel hebben ingenomen, trekken voortdurend hun jasjes recht en weigeren zelfs de bief stuk torture, die op het rijkvoorziene buf fet prijkt. In de donkere hemel van Afri ka stellen de roffelende motoren van een Amerikaanse globemaster die meel brengt onze gewetens gerust. De Kongolezen in de citeskrijgen ook eten, al is het brood met niets erop. Aangenaam ge streeld door al deze keurigheid, springt iedereen stram in de houding, pink op de naad van de broek, wanneer het militaire orkest in de hoek van de tuin een traag en plechtig lied de lucht inblaast. Niemand heeft het eerder gehoord, maar het klinkt zo melig,.dal het voorzeker het Kongolese volkslied zal zijn. Achteraf blijkt dat een misvatting, het is een Belgische hymne, die „Op naar de toekomst" heet en eindigt met de woor den: „God bescherme de koning en Bel gië". Bij alle beslommeringen van Kon go's voortijdige geboorte was men nog niet aan de compositie van een nationale hymne toegekomen, maar omdat men toch iets plechtigs wilde hebben om bij in de houding te staan, putte men dit opus uit de liederbundel van de missieschool. het parade wezen omdat de gewezen ser geant Victor Loendoela dan bevelhebber gaat worden van het Kongolese leger. Dat blijkt een gelukkig bestier, want de waar nemend opperbevelhebber minister Mpo- lo, die meteen als generaal begon, ma noeuvreert zo ongelukkig met zijn sabel dat iedere keer als hij die weer in de schede wil steken het gevaar van meer voudige maagperforatie rijst. De chef-staf. die zijn gcneraalspet onder een hoek van 45 graden op de krullebol draagt, zegt hem voor wanneer hij moet salueren, het geen daardoor steeds vertraging onder vindt. Mpolo, die de beker van het kortstondig militair geluk tot op de bodem wil ledigen, zaait verwarring in de ceremonie door in eens te commanderen: „Nu wil ik dat de troepen voor mij. paraderen". Maar de 2500 Kongolese militairen, ijzerharde jon gens en weer glimmend gepoetst alsof er nooit .gemuit, geplunderd en verkracht was, weten wel dat dit niet op het pro gramma staat, en zij blijven onbewogen op hun plaats. Die parade en het is een indrukwekkende blijft gereserveerd voor de nieuwe opperbevelhebber Loen doela, die inderdaad een echte soldaat is met de campagnes van Abessinië. Egypte, Joegoslavië en Birma in de ransel. Kongolese burgers vol belangstel ling voor de UNO-lroepen. Loendoela verheft, zich stram, droog en hard is het saluut, naast een kleine, ron de man die voor het eerst een uniform aan heeft: president Kasavoeboe. Nog nooit heb ik „Papa Kasa", de kleine, lie ve, ernstige burgemeester zo ongelukkig gezien. De koppelriem schaaft zijn buik, de sabel laat hij angstig onberoerd, hij wil steeds zijn pet afnemen voor al die hoge militairen om hem heen, hij glim lacht pas als de menigte van vrouwen en kinderen hem hartelijk toejuicht. Ik kan mij vergissen, maar ik meen van zijn ge zicht te lezen, dat deze poppenkast tegen een decor van chaos niet de onafhanke lijkheid vormt, die hij, een eerlijk en goed willend man, zich had voorgesteld. De parade is afgelopen en de correspon denten gaan naar het postkantoor. Daar bedient een Vlaamse jongen, die Gerard Oostens heet, in zijn dooie eentje de zes telexlijnen van Leopoldstad. Hij is volsla gen overwerkt, en heeft zware wallen on der zijn rooddooriopen ogen. Vandaag of morgen zal hij wel instorten, maar dat zal dan gebeuren op zijn post, die hij niet verlaten heeft. De tragiek van Kongo is dat er zo weinig Kasavoeboes en Oosten- sen zijn en dat de brug tussen hen in zakt onder de last van domheid en angst, een catastrofe begerig gadegeslagen dooi de vissers in het troebele water dat on der die bezwijkende brug kolkt. Kongolese politie in Leopoldstad. President Joseph Kasavoeboe, voor het eerst in (Belgisch) uniform.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3