Velsen zal de Koningin verzoeken om nog vijf drankvergunningen AGENDA In de vishal en op zee In mei geringere aanvoer en hogere prijzen Wederom koninklijk brons voor papierfabriek-jubilaris Niet jeugd alleen 5 Iri en om de stad Sabotage op Britse ertstanker? Speurders van Scotland Yard in Rotterdam Pas op, controle Kinderen postten met met waarschuwings borden Belgische trawler vermist Vernielde tuin wordt hersteld Aanvullend krediet voor voetgangerstunnel V elsen-IJ muiden Santpoort Beverwijk Haarlem ThBlütn 40 jaar bij'Van Gelder Zonen „Noordholland" brengt „Metropolitan" vlot L0ENDERSL00T DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1960 De gemeenteraad van Velsen heeft zich gisteravond beziggehouden met een nare zaak: de vernieling door de jeugd van een gemeenschappelijke tuin. De schade be draagt bijna 5 mille. Er is geen reden te twijfelen aan de goede uitwerking van de maatregelen die wethouder A. de Jong in samenwerking met de ambtenaar voor jeugdzaken aan het uitbroeden is. Want het is natuurlijk niet zo, dat de jeugd, die zich aan derge lijke wanprestaties schuldig maakt onver beterlijk is. Er zijn in deze gemeente ve le voorbeelden die bewijzen dat er met „losgeslagen" jongens en meisjes waar achtig wel te praten valt en iets positiefs te bereiken is. Maar er zijn ook vele voorbeelden, ge geven door ouderen, die er op wijzen dat de wethouder en zijn medewerkers geen gemakkelijke taak zullen hebben. De wij ze waarop op vele plaatsen twee maal in de week het huisvuil aan de straatkant wordt „klaargelegd" voor de vuilophaal dienst is dikwijls meer dan ergerlijk; niet de wind, niet de loslopende honden maar de heer en de vrouw des huizes zijn in vele gevallen verantwoordelijk voor een met papier en vuil bezaaide voortuin en straat omdat zij te laks zijn de vuilnisbak ken behoorlijk dicht te doen. „Hou de tuintjes netjes en de straat schoon, jongens en meisjes", leert men de jeugd. Maar wie leert de ouders van die zelfde jeugd dat zij het huis waarin zij wonen niet bepaald een fleuriger en keu riger aanblik geven door het voorbalkon netje permanent te „versieren" met dwei len, teilen, bezems en ragebollen? En als de ouders dat wil natuurlijk niet zeggen alle, maar wel véle ouders op dit punt onverschilligheid aan de dag leggen, kan men niet venvachten dat de jeugd zich van de vermaningen inzake netheid en or delijkheid en respect voor het uiterlijk aanzien van haar woonplaats veel aan trekt. Tja, welke wethouder of welke ambte naar voor welke zaken ook zou daar nu iets aan kunnen doen? Er is immers geen enkele wet, die het strafbaar maakt als men zich niet 'bekommert om de indruk die voorbijgangers en bezoekers-van-el- ders moeten krijgen van een gemeente. Of zou er, buiten de wet om, met een be roep of de goede wil van de bevolking, iets aan gedaan kunnen worden? Misschien. Maar jongens en meisjes op voeden is veel gemakkelijker dan volwas senen die maar al te dikwijls menen dat ze niets meer te leren hebben. Maandagmorgen j.l. omstreeks half elf is de Nieuwe Waterweg binnengekomen de 21.053 br.t. metende Britse ertstanker „Sept Hes", geladen met ijzererts en ko mende van Boston. Het binnenkomen kon nog op eigen kracht geschieden, hoewel men op zee stagnatie in de machinekamer had ondervonden, zoals later bleek ver moedelijk verooi-zaakt door een kleine hoe veelheid zand, die in vitale delen van de machines was terechtgekomen. Na lossing is het schip voor onderzoek naar de werf van de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij gegaan. Aangezien men de mogelijkheid van sa botage niet uitgesloten achtte, zijn op ver zoek van de rederij, the Iron Ore Transport Cy te Londen, twee detectives van Scot land Yard naar Rotterdam gekomen om een onderzoek in te stellen. Het zijn, vol gens Reuter, superintendent John du Rose en detective-sergeant Edward Taylor. Naar wij vernemen heeft hun onderzoek totnutoe geen resultaat opgeleverd. Naar wij van de RDM vernemen, heeft het onderzoek door de reparatie-afdeling van deze werf geen feiten aan het licht gebracht, die op sabotage wijzen. Een van de directieleden van de RDM zei, dat het zeer waarschijnlijk wel „een storm in een glas water" zal zijn DE GEMEENTERAAD VAN VELSEN, onder voorzitterschap van loco burgemeester H. de Boer, heeft gisteravond, met vijf stemmen tegen, besloten aan H.M. de Koningin te verzoeken het maximum aantal vergunningen in gevolge de drankwet voor deze gemeente weder te bepalen op 55; dit komt indien het verzoek wordt ingewilligd neer op de uitreiking van vijf nieuwe vergunningen. B. en W. hadden de raad voorgesteld ge volg te geven aan een desbetreffend ver zoek van de Nederlandse Bond van Ho reca en aanverwante bedrijven. De P.v.d.A.-leden J.de Groot, A.M.Dis- selköter en H. Andrea, de heer A.J. Schot man van de V.V.D. en mevrouw Hoek (P.S.P.) hebben tegen het voorstel gestemd. De heer De Groot, die zich in een lang betoog, op principiële gronden een tegen stander toonde van nog meer drankvergun ningen, stelde onder andere, dat van de zijde van het publiek geen adhesie was betuigd aan het verzoek en dat het hier dus alleen maar ging om een verhoging van de omzet te bewerkstelligen, waar mee uitsluitend het belang van de produ centen en detaillisten word! gediend. Met geen van de door het college aangevoer de en reeds eerder in dit blad gepubli ceerde argumenten kon hij zich vereni gen en hij vond het beter de huidige toe stand nog vijf jaar te handhaven; mocht inmiddels de nieuwe desbetreffende wet er zijn, dan is er tijd genoeg om zich op nieuw te beraden. Geen garantie Nadat gebleken was dat het college niet heeft te bepalen op welke plaatsen in de gemeente de nieuwe vergunningen uitein delijk terecht zullen komen, zodat de ge wenste spreiding niet kan worden gegaran deerd, verklaarden ook de heer Schotman en mevrouw Hoek zich tegen het voor stel. De heer Andrea voerde aan, dat niet het publiek om meer vergunningen had gevraagd en dat wanneer de raad bij machte is het gebruik van sterke drank te beperken, hij dat ook moet doen. Met de heer De Groot wa de heer Dis- selköter van mening dat men deze zaak voor de komende vijf jaar haar beloop moest laten. Dokter A.J. van Leusden (P.v.d.A.) acht te het een hachelijke onderneming zich in het openbaar te verklaren voor uitbrei ding van de gelegenheid om sterke drank te verkopen. Hij zei, er diep van over tuigd te zijn dat de georganiseerde bewe ging tegen het gebruik van sterke drank zegenrijk werk heeft verricht. De werke lijke oorzaken van drankmisbruik liggen echter niet in de aanwezigheid van gele genheden waar legaal drank wordt ver kocht. Het voorstel van B. en W. leek hem redelijk en daarom was hij er voor. Als iemand op principiële gronden zich tegen iets verklaart, dan dient dit gerespec teerd te worden, aldus de heer J.A.An- driesma (K.V.P.). Maar, zo liet hij er op volgen, men moet niet al te zeer zijn eigen overtuiging als de enig juiste zien. Het C.H.U.-lid J.G. Kolkman meende, dat de heer De Groot aanvankelijk „klare wijn" had geschonken. De oorzaak van drankmisbruik zit echter achter de fles. Vijf drankzaken meer maakt niets uit. Daarom had hij geen bezwaar tegen het voorstel. De heer J. Nuyens verklaarde, dat de K.V.P.-fractie" het voorstel steunde. Onbillijk De voorzitter wees er nadrukkelijk op, dat hij noch enig ander lid van het college voorstander was van meer gebruik van sterke drank en dat zij zeker tegen mis bruik hiervan waren. Hij kon slechts res pect hebben voor iemand die zoals de heer De Groot zijn principe verdedigt. In het droog houden van bepaalde wijk en in de gemeente zag hij echter een on billijkheid tegenover de bewoners, die al dus gedwongen worden naar de dichtstbij zijnde vergunninghouder te gaan, die dus min of meer een monopoliepositie inneemt. Al heeft het college het niet in de hand waar de nieuwe vergunningen terecht ko men, het gaat niet aan de bewoners van De politie in Zaandam heeft procesver baal opgemaakt tegen de vertaler J. H. omdat deze het werk van de politie zou hebben bemoeilijkt. De man had in de Wibautstraat, waarin hij woont, drie kin deren op posten gezet met een kaart waar mee werd gewaarschuwd tegen een politie controle op de snelheid van auto's. De kin deren stonden op een rijtje in de berm van de straat. Op kaart no. 1 stond „Pas op, 50-km-controle", op kaart no. 2 stond „Op 100 meter", het derde kind hield een kaart vast waarop stond „Draad op 50 meter". Het viel de politie op dat alle wagens on der de maximumsnelheid bleven. Een bur ger maakte de politie er op attent dat ver der op de straat de drie kinderen met hun waarschuwingen stonden. Op het politie bureau verklaarde H., zich niet bewust te zijn de controle te hebben belemmerd door het posten van de kinderen. De politie neemt aan dat hij uit wraak handelde, om dat hij zelf destijds een bekeuring kreeg wegens te snel rijden. De maximumstraf voor dit delict is drie maanden. De Belgische trawler O 331 uit Ostende is sinds 31 juli vermist. Het schip bevond zich op die datum twintig mijl van Aber deen (Schotland). Het had toen te kampen met motorstoring. Sindsdien is niets meer van de trawler vernomen. Voor het herstel van de gemeenschap pelijke achtertuin bij de woningen De Noostraat 2 tot en met 80, die door de jeugd vernield is, heeft de gemeenteraad van Velsen gisteravond een krediet van 4.650 ter beschikking gesteld. De bewoners hebben geen belangstelling m Wethouder A. de Jong om te helpen bij het instandhouden van de aanleg van de gemeenschappelijke tuin. Dit is gebleken uit een door de Velser Gemeenschap ingestelde enquête. Het raadslid mevrouw Hoek (P.S.P.) wees er op dat de flats aldaar niet zijn afgestemd op een gemeenschappelijke tuin. Dit is ook het geval aan de oostzijde van de Orionweg. De heer J. G. Kolkman (C.H.U.) vond het maar een nare zaak; hij was er niet zo zeker van dat met het genoemde be drag de kous af zou zijn. Het college had verklaard, dat de bescherming van de nieuwe aanleg zijn grootste aandacht zal hebben, maar heeft men zijn licht ook eens opgestoken in andere gemeenten? Spreker geloofde niet, dat er met de jeugd niets is aan te vangen. In Twente is een proef genomen met plantsoenbri- gadiertjes en in Santpoort is met het kin dercircus De Bas toch wel aangetoond dat er wel wat mee is te bereiken. Wethouder A. de Jong onthulde, dat hij verschillende maatregelen in serieuze over weging had en ter zake nauw contact onderhield met onder anderen de ambte naar voor jeugdzaken. De raad kan t.z.t. voorstellen verwachten. De heer J. de Groot bijvoorbeeld Velsen-Noord 'en Duinwijk- IJmuiden al bij voorbaat de kans te ont nemen dichter bij huis dat te kunnen ko pen wat zij zelf wensen. Hij herhaalde nog eens de in het voor stel van het college genoemde argumen ten, maar slaagde er niet in de vijf raads leden die zich er tegen hadden verklaard, te overtuigen. Het Centraal drankweercomité in de gemeente Velsen had voor de aanvang van de vergadering in een uitvoerig schrij ven aan de raad dringend verzocht de gevraagde verhoging van het aantal ver gunningen af te wijzen. Aan de stemming hebben niet deelge nomen de A.R.-raadsleden J. Visser en H.J. Lips en de heren J. van Os van de Abeelen, L. van Hameien en K.H. Marks die gisteravond niet aanwezig waren op de raadszitting. De gemeenteraad van Velsen heeft gisteravond alle in behandeling geno men voorstellen van B. en W. aange nomen; alleen het voorstel met betrek king tot het verzoek om verhoging van het maximum aantal vergunningen in gevolge de drankuiet vereiste stemming, nadat vijf leden zich er tegen hadden verklaard. Aangehouden werd het voorstel tot het verlenen van een krediet voor de aanschaffing van leermiddelen voor de Prof. dr. Ph. Kohnstammschool te IJ minden. „Morgen is het feest in Velsen-Noord! grapte gisteravond wethouder R. Verbeek, nadat de raad een aanvullend krediet van 32.500 had verleend voor de bouw van een door de Nederlandse Spoorwegen uit te voeren voetgangerstunnel in Velsen- Noord. Hierdoor komt een verbinding tot stand tussen de Duivenvlietstraat en de Schulpweg. Het is van grote psychologische beteke nis, dat straks Velsen-Noord niet langer in tweeën wordt gedeeld door de spoorweg, vond de heer Verbeek. Maar alvorend het voorstel er door was. moest hij de K.V.P.-raadsleden A. P. Der riks en J. Nuijens er van overtuigen, dat er voor hetzelfde geld beslist niet meer viel te bereiken dan een tunnel alleen maar voor voetgangers. Eerder had de wethouder zich niet wei nig verbaasd en enigszins geërgerd ge toond over het feit, dat de heer Derriks de noodzaak van een voetgangerstunnel op de eerdergenoemde plaats in twijfel trok. De raad had twee jaar geleden kredieten ten bedrage van 150.000 en 10.000 gulden beschikbaar gesteld. DONDERDAG 4 AUGUSTUS Thalia, 20 uur: „Elvis Presley in „Jail- house Rock". Rex, 20 uur: „En dat we toffe jongens zijn." VRIJDAG 5 AUGUSTUS Thalia, 20 uur: „En eeuwig zingen de bossen". Rex, 20 uur: „Münchhausen in Afrika". VRIJDAG 5 AUGUSTUS Westlaan, 18.30 uur: gecostumeerde boe renpaardenrace. DONDERDAG 4 AUGUSTUS Kennemer Theater, géén voorstelling. Luxor Theater, géén voorstelling. VRIJDAG 5 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „En eeuwig zingen de bossen", (zevende week). Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Geef mij maar een miljoen". W.B. Theater, 20 uur: „Geen genade voor Tom Dooley". Openluchttheater: Heden 20 uur: Inter nationaal J eugd-Kunstfestival. BIOSCOPEN Cinema Palace: Heden 19 en 21.15 uur: „Soldaten in nylons," a.l. Van Vrijdag af dagelijks 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Tem pest", 14 jaar. Elke ochtend (beh. zon dag): vakantiejeugdprogramma „Tom en Jerry Festival". Frans Halstheater: Heden 19 en 21.15 uur: „Guerillastrijd in de rimboe," 14 jaar. Van vrijdag af dagelijks 14, 19 en 21 uur, uitgezonderd dinsdag 14 en 20 uur. zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur: „The big cir cus" a.l. Lido Theater: Heden 19 en 21.15 uur: „De kampioen melkboer", alle leeft. Van vrijdag af dagelijks 14, 19 en 21.15 uur, zondag tevens 16.15 uur: „Conny 'n meis je van zestien", alle leeft. Minerva Theater: Heden 20.15 uur: „Pi kant verlof in Parijs", 14 jaar. Vrijdag 20.15 uur, zaterdag en zondag 19 en 21.15 uur: „De tijger van Eschnapur", 14 jaar. Vrijdag en zaterdag 14.30 uur en zondag 14 en 16.15 uur: „Hier bin ich, hier bleib' ich", alle leeft. Luxor Theater: Heden 19 en 21.15 uur: „IJsco-toeristen", alle leeft. Van vrijdag af dagelijks 14 en 20 uur, zondag 13, 16.30 en 20 uur: „La dolce vita", 18 jaar. Rembrandt Theater: Heden 19 en 21.15 uur: „Zo'n arme miljonair", alle leeft. Van vrijdag af dagelijks 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (ook zondag): „Fanfare", alle leeft. Roxy Theater: Heden 10 en 21.15 uur: „Don Coyote, de prairiewolf", 14 jaar. Van vrijdag tot en met zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur, zondag 14. 16.15, 19 en 21.15 uur: „Revolverduel in Durango", 14 jaar. Studio Theater: Heden 19 en 21.15 uur: „Faja Lobbi", alle leeft. Van vrijdag af dagelijks 14.15, 19 en 21.15 uur: „Faja Lobbi", alle leeft. Elke ochtend 10.30 uur (behalve zondag; Jeugdprogramma met Donald Duck e.a. Theater Monopole (Zandvoort): Heden 19 en 21.15 uur: „De spionne van Berlijn", 18 jaar. Van vrijdag af dagelijks 14.30 uur: „Het rijkste meisje ter wereld", alle leeft, en 19 en 21.15 uur: „Hopla Conny", alle leeft. TENTOONSTELLINGEN Vishal: Ere-tentoonstelling van schil derijen, aquarellen en tekeningen van Kees Verwey, dagelijks van 1017 uur, zondags van 1317 uur. Vleeshal: Tot en met 24 augustus „Spie- ghel Historiael", dagelijks van 14-17 uur en van 19.30-22 uur. Zondags van 14-17 uur „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): De gehele maand augustus dagelijks van 10-22 uur: Expositie van grafiek van Fi- lippo Albertoni uit Bologna. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tot 8 augustus dagelijks van 9- 17 uur: Expositie van werken van Haar lemse beeldende kunstenaars. DIVERSEN Santpoort (Wüstelaan): Kindercircus Bas Dagelijks (behalve zondags), aanvang 10 en 19.30 uur. Zandvoort: Muziektent Raadhuisplein 20.15 uur: Concert door Zandvoortse Mu ziekkapel. (Verder raadplege men de agenda van vrijdag 29 juli). UIT DE MAANDSTATISTIEK VAN DE VISSERIJ blijkt dat de aanvoer van visserijprodukten in mei 1960 bedroeg 12,6 miljoen kilogram met een waarde van 7,6 miljoen gulden. In mei van het vorig jaar waren deze cijfers respecieve- lijk 15 miljoen kilogram en 7,5 miljoen gulden. Aan rondvis werd 2,5 miljoen kg aangevoerd voor een waarde van 1,3 miljoen gulden, aan plavis 2,1 miljoen kg voor 2,7 miljoen gulden, aan verse haring 1,3 miljoen kg voor 0,3 miljoen gulden, aan gezouten haring 0,3 miljoen kg voor 0,6 miljoen gulden, aan makreel 3,7 mil joen kg voor 0,6 miljoen gulden, aan garnalen 0,3 miljoen kg voor 0,8 miljoen gulden en aan zoetwatervis 0,5 miljoen kg voor 1,2 miljoen gulden. IN DE REEKS VAN JUBILARISSEN bij de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen n.v. te Velsen vierde dinsdag de heer Th. Bliim, houtinlegger in de houtstoffabriekzijn veertigjarig arbeidsjiibileum, Vergezeld van zijn echt genote en familie werd de jubilaris 's morgens op het raadhuis van Velsen ont vangen door loco-burgemeester II. de Boer, waarbij mede aanwezig waren ir. L. Korteweg, chef van de houtstoffabriek als vertegenwoordiger van de directie en de maderator van de r.-k. Fabrieksarbeidersbond „St. Will ibr or dus", van welke IJmuidense afdeling de heer Bliim reeds jarenlang penningmeester is. De heer De Boer deelde mede, dat de jubilaris wegens zijn langdurige trouw de koninklijke onderscheiding met de bron zen eremedaille van de Orde van Oranje Nassau is toegekend, waarna de versier selen onder hartelijke bewoordingen wer den opgespeld. Het gezelschap werd op het directiekan toor ontvangen door de heer J. H. Smidt van Gelder jr. bedrijfsdirecteur. Overschakeling Deze herinnerde aan de langdurige perio de, die de heer Bliim als kookhuisman in de voormalige cellulosefabrieken heeft doorgebracht en vervolgens wegens de li quidatie van deze afdelingen twee .ïaar ge leden als houtinlegger in de houtstoffa briek een geheel andere functie kreeg. De directeur kon met genoegen vaststellen, dat de jubilaris zich spoedig aan de om schakeling had aangepast en zich in zijn huidige werkzaamheden ook een bekwaam man heeft getoond. Onder hartelijke dank voor de aan het bedrijf bewezen diensten (de jubilaris besteedt zijn vrije tijd bo vendien aan het penningmeesterschap van de fabrieksarbeidersbond „SI. Willibror- dus", afdeling IJmuiden en aan het jeugd leiderschap van R.K.S.V. „Velsen") schonk de directeur een enveloppe met inhoud, de draagmedaille en schriftelijke felicitaties van de hoofddirectie. De langdurige trouw werd door de Maatschappij van Nijver heid en Handel gewaardeerd met het ver erend getuigschrift en de grote zilveren legpenning. Mevrouw Bliim ontving een foto in lijst van haar man. De huldiging werd besloten met een kor te excursie door de fabrieken. De belangstelling bleef echter niet tot het bedrijf beperkt. In de woning van de jubilaris aan de Ruysdaelstraat prijkten vele bloemen, waaronder een fleurig stuk van de directie en van de verenigingen waaraan de heer Bliim zijn tijd besteedt. Onder de velen, die persoonlijk kwamen gelukwensen bevond zich een deputatie van het jubileumfonds, die nog een cou vert met inhoud aanbood. BURGERLIJKE STAND CASTRICUM GEBOREN: Nicolaas Johannes Simon, zoon van N. A. Hes en A. A. Besseling, Brakersweg 71. Marita Elisabeth Johanna Lamberta, dochter van J. J. Th. Haker en J. J. Munninghof, Kon. Wilhelminalaan 31. GEHUWD: Simon Kelder, wonende te Castricum en Reintje van den Hoorn, wo nende te Castricum. Lambertus Johannes de Hon. wonende te Amsterdam en Me- lanie Gerardine Friederike Venverloo, wo nende te Castricum. Jacobus Laurentius Hopman en Wilhelmina Liefting, beiden wonende te Castricum. Marcellus Antonius Josephus Maria van Westen, wonende te Castricum en Alida Theodora Pronk, wo nende te Alkmaar. OVERLEDEN: Johannes Cornelis Borst, oud 83 jaren, wonende te Castricum. De aanvoer van rondvis nam toe in ver band met de grotere vangsten van kabel jauw en poon. De platvis produktie steeg van 1,8 tot 2,1 miljoen kilogram; vooral de grotere aanvoer van tong droeg tot deze produktietoeneming bij. Van verse haring werd 0,7 miljoen kilo gram meer aan wal gebracht dan in mei van het vorige jaar. De aanvoer van ma kreel was teleurstellend. De garnalenaan- voer liep eveneens terug, hetgeen de prijs echter deed stijgen. In de periode januari-mei 1960 beliep de totale aanvoer van visserijprodukten 68,9 miljoen kg met een waarde van 38,1 mil joen gulden. Voor de overeenkomstige pe riode in 1959 waren de cijfers 61,3 miljoen kg. met een waarde van 33 miljoen gul den. Er werd 11 miljoen kg rondvis aange voerd voor 6,5 miljoen gulden, aan plat vis 11,6 miljoen kg voor 15,4 miljoen gul den, aan verse haring 14,1 miljoen kg voor 3,6 miljoen gulden, aan gezouten ha ring 0,5 miljoen kg voor 0,miljoen gul den, aan makreel 11,6 miljoen kg voor 2,4 miljoen gulden, aan garnalen 10,6 mil joen kilogram voor 1,1 miljoen gulden en aan zoetwatervis 1,5 miljoen kg voor 2,4 miljoen gulden. De rondvis produktie daalde door de verminderde aanvoer van schelvis, wijting en koolvis. Van platvis steeg de aanvoer van 11 miljoen kg tot 11,6 miljoen kg, vooral door de grotere tongvangsten. De aanvoer van verse haring steeg van 5,9 miljoen kg tot 14,1 miljoen kg, als gevolg waarvan de prijs daalde. De pro duktie van gezouten haring was zeer te leurstellend. De aanvoer van garnalen liep terug, de prijs steeg daardoor aanzienlijk. De aanvoer van consumptievis uit het IJselmeer bleef vrijwel ongewijzigd. Aanvoer van woensdag Woensdag werden aan de IJmuidense visafslag in het totaal 3310 kisten vis aan gevoerd. Hiervan waren 121 tong en tarbot, 3 heilbot, 4 tongschar en schartong, 285 schol, 35 bot, 560 haring, 1410 makreel, 242 schelvis, 165 wijting, 370 kabeljauw en gul, 10 haai, 30 poon, 55 koolvis en 20 diversen. Prijzen van woensdag In guldens. Per kilogram: heilbot 4.20 2.60, grote tong 4.30—3.80, grootmiddel tong 3.903.50, kleinmiddel tong 4.103.60. kleine tong 1 3.502.70, kleine tong 2 2.70 —2.20, tarbot 1 3.70—2.70, zalm 4.40—4.30. Per 50 kilogram: tongschar 8285, kleine tongschar 36, kleinmiddel schol 52, kleine schol 1 5642, kleine schol 2 4711, bot 1510, verse haring 3515.40, makreel 17.4010.40, grote schelvis 7555, groot middel schelvis 6252, kleinmiddel schel vis 5538, kleine schelvis 1 4837, kleine schelvis 2 3628, wijting 288, grote gul 5646, middel gul 3629, kleine gul 1613, kleine haai 31, poontjes 188 en kleine koolvis zwart 36. Besommingen van woensdag Toronto 17.900, KW 42 f 16.600, KW 151 f 4600, KW 34 5570, IJM 154 10.800, RO 29 950. Aanvoer van donderdag Vier trawlers, twee loggers en 21 kotters zorgden vanmorgen voor een aanvoer van 3668 kisten vis, 160 stijve kabeljauwen en 3500 kilogram tong aan de IJmuidense vis afslag. Van deze kisten waren 373 schelvis, 94 wijting, 196 gul en kabeljauw, 260 ha ring, 480 kleine kisten haring, 2150 ma kreel, 200 schol en 67 diversen. De Amsterdam (28 juli) loste 140 schel vis, 40 gul en kabeljauw, 120 haring, 230 kleine kisten haring, 950 makreel en 60 stijve kabeljauwen. De KW 135 (21 juli) kwam aan de markt met 20 wijting, 20 schelvis, 5 gul en kabeljauw, 200 kleine kisten haring, 200 makreel en 15 varia. De KW 101 (23 juli) verzorgde de aanvoer van 70 wijting, 40 schelvis, 50 kleine kisten haring, 140 haring, 250 makreel, 5 varia en 50 stijve kabeljauwen. De HD 108 (26 juli) had aan boord 80 schelvis, 20 gul en kabeljauw, 750 makreel en 50 stijve kabel jauwen. De KW 114 liep binnen met 40 schol. 2 tarbot, 5 wijting, 25 schelvis, 65 gul en kabeljauw en 30 radio. De KW 104 loste 45 schol, 5 tarbot, 70 schelvis, 65 gul en kabeljauw en 15 varia. Prijzen van donderdag In guldens. Export: grote rijen kabel jauw 122150, kleine regels kabeljauw 65 75, kisten grote kabeljauw 112144, kis ten kleine kabeljauw 100132, grote schel vis 57, gi-ootmiddel schelvis 4453, grote, middel, zetschol en schol 1 4655, groot middel tong 3.803.90, kleinmiddel tong 3.60—4, tong 1 2.70—3.30, slips 2.60—2.80. tarbot 3.203.60. Binnenland: grote gul 38—52, middel gul 3141, torren 15—17, zwarte koolvis 92 94, leng 1517, kleine en middel schelvis 3854, pennen 3943, braad 1426, wij ting 1628, grote tong 4.204.60, schol 2 3340, schol 3 2131, haring 1721, ma kreel 1114. Besommingen van donderdag Amsterdam 23.400, HD 108 13.800, KW 101 8800, KW 135 6000, KW 114 5400, KW 104 5350, KW 78 1450, KW 35 1420, KW 122 850. Haringvangsten KW 25—1 kantje. KW 47—1, KW 20—5, KW 41—5, KW 43—1, KW 97—2, KW 22—3, KW 18—8, KW 67—8, KW 37—7, KW 95—25, KW 70—11, KW 163—4. Geen vangst hadden de volgende sche pen: KW 5, KW 7, KW 9, KW 16, KW 23, KW 34, KW 138, KW 110, KW 170, KW 44, KW 85. KW 110, KW 45, KW 127, KW 48, KW 130. Op zee Het was goed weer om de noord, maar de visserij was slecht en ongelijk. De vangsten waren 60200 manden makreel, schelvis en koolvis per etmaal. De Dog- gersbank ving in twee trekken 70 manden haring, de Dirk boekte een dagvangst van 140 manden haring, de Oceaan 5 had een dagvangst van 150 manden haring en de Francina deed een trek van een pakje. De loggers en kotters op het Zand vin gen weinig, namelijk 60 tot 80 manden makreel en schelvis per etmaal. De loggers en kotters voor de kust vingen 70 tot 150 kilogram tong en 10 tot 15 manden schol per etmaal. De Emma is weer naar zee vertrokken. Voor vrijdag Vrijdag zal de IJM 33 Thorina markten met ongeveer 640 kisten vis en 300 kleine kisten haring. Dit schip heeft alle moeite gedaan de donderdagmarkt nog te halen, maar werd gehandicapt door een defecte lichtmotor, waardoor het niet op volle kracht kon stomen. De Thorina is in de loop van de ochtend aangekomen. De KW 8 Deining met ongeveer 700 kis ten. de RO 53 Dirkje en de IJM 34 Allan Water, beide met onbekende vangst zijn thuisstomende voor de vrijdagmarkt. Oudste schepen De oudste schepen zijn: van 25 juli: de KW 49, van 26 juli: de Postboy, IJM 209, KW 99. KW 121, KW 123, KW 176, SCH 135, SCH 27, VL 7 en SCH 117. De zeesleepboot Noordholland van bureau Wijsmuller in IJmuiden is er de afgelopen nacht omstreeks twaalf uur Nederlandse tijd in geslaagd het Panamese vrachtschip Metropolitan, dart eind vorige week bij Sumatra ter hoogte van Belawan aan de grond liep, vlot te brengen. De Metropolitan, die 5000 ton meet, is geladen met ijzererts. Het schip was on derweg van Mormuga naar Osaka. De Noordholland had sinds zondagmorgen po gingen gedaan de Panamees vlot te trek ken. Advertentie GERO-specialist LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 Het Belgische lichtschip „Westhinder", dat enkele maanden geleden voor de kust bij Oostende zonk, is maandag gelicht. Dicht begroeid met schelpen en wier ligt het scheepje nu in de haven van Oostende.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5