Horen en zien Enschede'ers raakten verzeild in duistere zaken Een nacht op Santa Craz DU PANDA EN DE LIJFWACHTERS DE REIS VAN KOEN EN LINNIE Verlokkelijke aanbiedingen, die niet gehonoreerd werden Grenswinkeltje zette 60.000 kilo boter om OcU ió het zo THULE J De enige zeeploze toiletzeep in Nederland 9 <radit0f. 'ë-ft&è&iïe AANKONDIGINGEN EN. NABESCHOUWINGEN Spelende Vikings en hoplieden De radio geeft vrijdag O.M. fulmineert tegen beleid der K. van K. T elevisieprogramma Gaat u met vakantie Schilderij van generaal Spoor voor Bronbeek DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1960 5.9. De Meesier schoten van Jut de lijf wacht hadden heel wat publiek naar de schiettent getrokken en hier maakte de eigenaar van de tent een gretig gebruik van. „U ziet, hoe gemakkelijk het gaat!" riep hij luid, „probeer hel ook maar eens en win een fraaie prijs! U kimt haast niet missen!" De toeloop werd nu zo groot, dat Palmer, Panda en Jut van de tent werden weggedrongen en het zag er niet naar uit, dat zij voorlopig weer aan de beurt zouden komen. Maar Jut deed ook helemaal geen moeite om het prijs schieten te hervatten. Rustig verwijderde hij zich met zijn prijzen. „Hela!" riep Palmer. „Loop nu niet weg! Als duurbe taalde lijfwacht van me, moet je eerst. „Ik ben uw lijfwacht niet meer", viel Jut hem in de rede, „van u niet en van nie mand meer. Ik hang mijn baantje aan de kapstok, want ik heb eindelijk een beter middel van bestaan gevonden: ik ga prijs schieten op de kermissen. Dat is beter, dan mijn leven wagen voor gierige miljo nairs. De groeten!" En met deze tooorden ging hij heen. Weg van Palmer, weg van Panda en dus ook weg uit dit verhaal. EINDE 'i Na een journaal waarin onder meer de aandacht werd gevestigd op de overdaad aan Duitse aanwijzingen in Zandvoort en waarin de burgemeester mr. Van Fenema toezegde daar iets aan te zu'len doen ten einde de Nederlandse badgasten het ge voel te doen behouden, dat zij op eigen bodem zijn, begon de N.C.R.V. met een zeer actuele uitzending in Katanga, waar het binnentrekken van de UNO-troepen thans voor de deur staat. In een vraagge sprek met Alfred van Sprang gaf premier Tsjombe overvloedig te kennen, waarom hij niet op deze internationale politiemacht gesteld was al gaf hij niet met zoveel woorden te kennen, dat hij erop zou laten schieten. De oppositie in Katanga kwam bij dit alles overigen nauwelijks aan bod. De Russische filmfantasie „De knoop in de zakdoek" waarin allerlei wasgoed tot leven komt om een jongetje eraan te her inneren dat hij een lekkende kraan moet laten repareren, heeft ons bijzonder ge boeid, maar het was meer bizar dan gees tig. Luchtig en zomers was het door Kees van Langeraad geregisseerde en gemon teerde optreden van Papa Bue's Viking Jazzband. De overgang van een paar schrikwekkende filmscènes over een Vi kingencharge naar deze scherts-Vikings was aardig gevonden. Met een beetje goe de wil kon men zich door dit optreden echt wel laten meeslepen, vooral bij het zien van de close-ups van de bijna slaapwan delende trompettist Het .gezelschap dat zij om zich heen hadden verzameld was ons overigens niet uitzinnig genoeg zo erg hoefde natuurlijk ook niet, maar het mee leven en meeklappen was nogal gesty- leerd. Slechts een minderjarig jongetje maakte hier een uitzondering op en aan hem hebben we even kijkgenot beleefd. We vonden Tanja Keen in teenager-kleder dracht beslist niet onaardig. Vervolgens heeft men lange tijd een in ternationaal gezelschap hoplieden en gid- senleidsters in Ommen bezig gezien met nieuwe spelen voor verkenners, waarin de ruimtevaartfantasieën van de nieuwe pad vindersgeneraties wat meer aan hun trek ken komen. Jammer vonden we daarbij, dat die spelen zelf niet erg werden toege licht, maar dat veel tijd verloren ging met nietszeggende vraaggesprekjes over de gezellige sfeer, de hartelijke ontvangst enzovoort. Wel was de avondsluiting uit deze „Der de Wereld Indaba" boeiend, vooral door het citeren van de Bergrede van Christus in vijf talen. Studio-B gaf een tweede NBC-interview met een kunstenaar van internationaal formaat. Deze keer kon men Igor Stra- winsky in een gesprek met de dirigent Bob Craft iets over zijn carrière en zijn muziek horen vertellen. Het had echter niet de sublieme overredingskracht van de beeldhouwer Lipchitz, die de vorige maal in deze rubriek voor het voetlicht kwam. Het bezwaar was ook dat er niets van zijn muziek te horen viel. Beeldschermer HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10,20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 10.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.30 Voor de jeugd. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. VPRO: 10.00 Dit. en het andere, lezing. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.35 Cabaret. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Luitmuz. 11.35 Ham mondorgelspel. AVRO: 12.00 Lichte muziek. 12.20 Regeringsuitz.: Voor de landbouw. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Piano spel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.2o Lichte muziek. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.10 Voordr. 14.30 Kamerkoor en sol. 15.05 Gevarieerd progr. VARA: 16.00 Jazzmuz. 16.25 Voor de zie ken 17.00 Vragen beantwoording voor de jeugd. 17.25 Versierde vakantietips. 18.00 Nieuws. 18.15 Vlaamse 'notities. 18.20 Lichte muziek. 18.50 Act. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Hammondorgelspel. VPRO: 19.30 Het platteland nu. gesprek. 19.45 Op bezoek bij anderen, gesprek. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Zang en piano. 20.35 Het denken van Jacob Arminius, lezing. 20.50 Benelux, lezing. VARA: 21.00 Quiz. 21.55 Jazzmuz. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nieuws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Social, nieuws in Esperanto. 23.10 Muziekrevue. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM U. 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Voor de jeugd. 10.05 Gram. 11.00 Voor de zieken 11.40 Gram. 11.50 Als de ziele luis tert, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbjnededelingen. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Pla- tenriieuws. 13.30 Gram. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Gram. 17.00 Boekbespr. voor de jeugd. 17.15 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.10 Vaticaanse act. 18.25 Filmmuz. 18.40 Wereld- kampioensch. wielrennen 1960 in Leipzig. 18.50 Regeringsuitz.: Emigratierubriek. Het emigratie- praattje van H. A. van Luyk. 19.00 Nieuws. 19.10 Report. Eucharistisch wereldcongres te München. 10.30 Polit. praatje. 19.40 Gram. voor de soldaten. 20.30 Lichte muz. 20.50 Cabaretprogr. 21.25 Gram. 22.15 Wereldkamp. wielrennen 1960 te Leipzig. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Rep. van het Eucharistisch wereldcongres te München. 23.00 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 en 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.15 Ope rettemuziek 14.00 Gram. 15.30 /Snus.muziek. 16.00 Koersen 16.06 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Vlaamse liederen. 18.10 Boekbespr. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws. 19.20 Report, wereldkampioensch. wielrennen te Leipzig. 19.45 Lezing. 20.00 Symf.ork. en sol. (Om 21.00 Rep. wereldkamp. wielrennen te Leipzig). 22 00 Nieuws. 22.10 Rep. wereldkamp. wielrennen le Leipzig. 22.20 Vioolrecital. 22.55 Nieuws. 23.00— 23.15 Groeten van militairen uit Kongo Onlangs verschenen in verscheidene kranten in het oosten van het land adverten ties, waarin jonge mannen en vrouwen werden opgeroepen voor aantrekkelijk werk in Duitsland onder zeer aanlokkelijke voorwaarden. Enkele tientallen jongelui jongemannen en jonge vrouwen hebben belangstelling getoond voor deze aan biedingen en zijn met grote verwachtingen naar allerlei mysterieuze adressen ge loodst, waar hun zo en passant de vraag werd gesteld: „Waarom ga je niet naar de F.L.N.?" (Algerijnse Ondergrondse Beweging). Of er werden, als het een jonge vrouw betrof, allerlei duistere toespelingen gemaakt. Wie geen belangstelling toonde, werd in de steek gelaten, de alcohol hield op te vloeien, het beloofde hotel met dikke tapijten bleek een armzalig vervuild zolderkamertje te zijn en naar de honorering voor het werven van klanten kon men fluiten. Of er werd een fractie betaald van hetgeen waarop men recht had. De advertentie, waarop o.a. twee En schede'ers een jonge man en een jonge vrouw reflecteerden, was in pakkende bewoordingen gesteld.Er werden uitsteken de arbeidsvoorwaarden geboden. Men zou een scholing krijgen van twee weken bij het verkoopkantoor van een Amerikaanse maatschappij, die op Duitse leest was ge schoeid, zo werd verteld. Per week zou men tijdens deze scholing 90 mark ont vangen, alsmede een vergoeding van de onkosten. Vijf Nederlanders meldden zich op het contractadres in Arnhem, waar zij door een Duitser werden ontvangen, die slechts over één brochure beschikte, waar uit de kennis omtrent de toekomstige werkkring kon worden geput. Maar het sa laris bleef aanlokkelijk. De Nederlanders reisden naar Dtisseldorf. van waar een busje het gezelschap naar een dorpje ver voerde. In een rommelig hotelletje begon nen al spoedig de jenever en het bier te vloeien. -De gastheren bleken uitermate gul te zijn. Het waren voor het merendeel tip-top geklede lieden, die over dikke por tefeuilles beschikten. Van de beloofde scholing werd weinig werk gemaakt. De Enschede'er, die deel uitmaakte van het gezelschap Nederlanders, kreeg namelijk maar één keer instructies en toen moest hij op pad de huizen van Düsscldorf langs om de kwaliteiten van elektrische artikelen aan te prijzen. Na een week werd het salaris betaald, hetgeen geschiedde om half twaalf des avonds in een cafeetje. Het gestennat en de jenever vloeiden rijkelijk en op zeker ogenblik kwam de aap uit de mouw, toen een der Duitsers de Enschede'er plotseling de vraag stelde: „Waarom ga je toch niet naar de F.L.N.? Ik heb daar ook ge werkt". Ook voor een Enschedees meisje, dat naar Düsseldorf was gekomen bleek de belangstelling van de heren te zijn ver dwenen, toen zij onverbiddelijk de borrel tjes weigerde, die men haar wilde opdrin gen. In het begin vonden de heren haar zo geschikt, dat zij er zonder scholing op werd uitgestuurd, niettegenstaande zij de Duitse taal niet machtig was. Het merkwaardige met dit Enschedese meisje was, dat zij er in slaagde een zeer groot aantal adressen op te sporen waar men bereid was een demonstratie te laten houden. Zij moest volgens de voorwaarden hiervoor 60 mark ontvangen. Die kwamen er ook, maar moesten onder vier Neder landers worden verdeeld Voor de huisvesting van de Nederlan ders was een piekfijn hotel in het vooruit zicht gesteld. Het stond in Ratingen en er waren voor een maand kamers gehuurd. Een busje bracht hen" er heen. De dure hotelkamers bleken echter een naargees tige smerige vliering te zijn, waar slaap banken stonden zonder beddegoed. De duistere lieden waren er kennelijk op uit om de Nederlanders murw te krijgen, zo dat ze lijp zouden zijn voor een of andere wanhoopsdaad. De Nederlanders, die vrij wel geen geld meer hadden, gingen naar het kantoor van de districtsleider in Düs seldorf. Dit bleek zich te bevinden in de Wagnerstrasse 4, waar een paar kamer tjes waren gehuurd. In één daar van was een typiste aan het werk. Het andere ver trek diende als een soort wachtkamer waar tien nieuwe gegadigden zaten te wachten. De economische politierechter in Breda heeft de winkelierster Th. van G. uit Baarle Nassau bij verstek veroordeeld tot tweemaal 100 gulden boete en sluiting van haar kruidenierszaak voor de tijd van een jaar. Ze bezat de vereiste vergunningen niet en dreef bovendien clandestien handel in tabaksartikelen. De zaak had een bij zonder aspect, omdat uit de boeken was gebleken, dat de betrokken winkel in een jaar tijd 60.000 kilo aan boter had omge zet. De officier was daarover hoogst ver ontwaardigd, temeer omdat de instantie die destijds een vestigingsvergunning ver strekt had aan de medefirmant van mej. Van G. had kunnen weten, dat die vergun ning voor smokkelen gebruikt zou worden. De officier critiseerde de overheid die enerzijds oor heeft voor Belgische klach ten over botersmokkel en daar maatrege len tegen neemt, maar aan de andere kant onvoorzichtig omspringt met vestigings vergunningen bestemd voor het grensge bied. In dit geval werd genoemd de Bre dase Kamer van Koophandel. Er kon wor den ingegrepen omdat de medefirmant van de winkelierster, op wiens naam de vereiste papieren stonden, zijn relatie met haar verbrak zodat zij niet meer wettelijk gevestigd was. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Act. 20.30 Hiroshima, docum. gesprek. 20.45 Poli tiefilm. 21.10 TV-spel. VOOR VRIJDAG NTS: 19.0019.45 Rechtstr. rep. wereldkamp. wielrennen 1960 te Leipzig. 20.00 Weekovericht. KRO: Testplaat. 20.55 Film. 21.20 Gevar. progr. 21.50 Sportpraatje. 22.10 Epiloog. Waarschijnlijk heeft u in de loop der jaren de naam Thule wel eens horen noe men, de aldus genoemde vliegbasis die de Amerikanen in het poolgebied hebben aan gelegd. Nu mag deze vliegbasis van jonge datum zijn, de naam Thule kan op een bijzondere ouderdom bogen. Zouden we de vraag stellen, welke land met de naam Thule eigenlijk wordt aan geduid, dan zal in 99 van de 100 gevallen worden geantwoord, dat Thule de oude naam voor IJsland is. In be- perkte zin is dit juist, want in de middeleeuwen werd onder Thule inderdaad IJsland ver staan, maar dit behoeft voor ons nog geen reden te zijn om in dezelfde fout te vervallen. Want met Thule werd oor spronkelijk waarschijnlijk een geheel ander gebied bedoeld. Laten we niet langer in raadselen spreken maar be ginnen bij het begin. Welnu dan, in de Griekse kolonie Massilia (Marseille) leefde in het begin van de 4de eeuw v. Chr. een zekere Pytheas, die van beroep wis-, na tuur- en sterrenkundige was. Zijn grootste roem vergaarde hij echter door een reis te ondernemen naar het koude en onbeken de Noorden, waarin hij dieper is doorge drongen dan enige voorganger. Omstreeks 340 v. Chr. bezeilde Pytheas de westelijke kusten van Europa, voer om geheel Groot-Brittannié heen en zeilde daarna naar het noorden, waar hij Thule ontdekte. Helaas zijn de oorspronkelijke geschriften van Pytheas verloren gegaan, zodat we voor de reconstructie van deze reis zijn aangewezen op verspreide en schaarse berichten die andere schrijvers uit de oudheid hiervan hebben opgetekend. Dit overgeleverde materiaal is niet vol doende om met zekerheid vast te stellen waar Thule moet hebben gelegen, zodat dit land na zijn eerste ontdekking in een geheimzinnige sluier blijft gehuld. Vatten we de belangrijkste berichten over deze reis zo kort mogelijk samen, dan zou Thule op 6 dagvaarten van Groot- Brittannië hebben gelegen, en de nachten waren er zó kort, dat zij slechts 2 a 3 uur duurden. Voorts werd door de bevolking van Thule uit honing een alcoholisch drankje bereid, een feit dat belangwekkend genoeg is om even te onthouden. Verder moet er op dit land een vrij geregelde scheepvaart hebben plaats gevonden. Zie- zo, met deze gegevens moe ten we het voorlopig maar doen. Hoewel de berichten over de tocht van Pytheas natuur lijk aanzienlijk uitgebreider zijn dan deze korte opsom ming van feiten doet vermoe den, zijn uit dit schaarse fei tenmateriaal door deskundigen toch be langrijke conclusies getrokken, waardoor we enigermate worden ingelicht omtrent de plaats waar Thule ongeveer moet heb ben gelegen. Want nauwkeurige bereke ningen hebben uitgewezen, dat in juni van het jaar 350 v. Chr. op een breedte van 63 gr. 39' de nacht 2 iLur heeft geduurd en dat op 64 gr. 39' een nacht van 3 uur moet zijn waargenomen. Hierdoor is de noorde lijke grens, tot waar Pytheas op Thule kan zijn gekomen, nauwkeurig aangegeven. Uitsluitend Midden-Noorwegen en de zuid kust van IJsland komen daardoor in aan merking om met Thule te worden geïden tificeerd. Welk land nu de meeste kans heeft om Thule te worden genoemd, zal zowel door het zojuist genoemde alcoholi sche drankje als door het gememoreerde scheepvaartverkeer moeten worden uitge maakt. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden) 5051. Koen en Linnie liepen naar de boom en hel mannetje kwam naar buiten. Ik heet Poddel! zei het vriendelijke mannetje. Ik ben Koen, zei Koen. En dit is mijn vriendinnetje Linnie! Ze gaven elkaar de hand; Linnie vond het mannetje erg aardig. Kom binnen! zei Pobbel. Ik heb verse koffie klaar binnen, je treft het mooi! Ze gingen met hem naar binnen. Hij had hier een leuk huisje, in de holte van de dikke boom gebouwd. Nieuwe aanbiedingen Onlangs: zijn er in verschillende bladen in het oosten van ons land opnieuw ad vertenties verschenen waarin jonge man nen en vrouwen werden opgeroepen voor aantrekkelijk werk in Duitsland. Nu bleek het een tijdschriftenhandel te zijn die Ne derlandse arbeidskrachten wilde werven. Men kon zich melden bij een zekere Ben nie de Vries in Arnhem. Bennie bleek een Duitser te zijn. Toen contact werd opgenomen met de Duitse tijdschriftenhandel waarvan het hoofdkantoor is gevestigd in Wuppertal, deelde men mee, dat de Duitser op staan de voet was ontslagen. De Enschedese politie heeft de Duitse politie op de hoogte gesteld van de gesig naleerde praktijken. Advertentie en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuur± u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermeiding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE Charles Exbrayat Vertaling: Margot Bakker 18) Si, caballero, siQue juiere usted? Wat hij verlangde vertelde hij mij niet, hij stak mij een briefje toe. Para usted, senor.... Automatisch nam ik het papiertje van hem aan en voor ik van mijn verbazing was bekomen was hij al spoorloos verdwenen. Maria niet minder verbijsterd dan ikzelf, vroeg: Wat is dat voor een briefje don José? Ik wist het maar al te goed. Zij volgden mij blijkbaar cp de hielen. Moet je het niet lezen? Ach ja, natuurlijk, ik moest het lezen. Het zou jam mer zijn uw knappe vriendinnetje de dupe te laten worden van een zaak, waarmee zij niets te maken heeft, vindt u ook niet? Waarom stapt u niet met haar in het eerste vliegtuig naar Washington? Dit had ik niet mogen vergeten: zij zouden alle mid delen te baat nemen om mij op de vlucht te jagen. Je lijkt wel boos, don José! Boos? Ik weet mij geen raad van woede! En dan te bedenken dat ik niet eens heb gemerkt gevolgd te worden. Pépé, beste jongen, het wordt tijd, het wordt zelfs hoog tijd, je er rekenschap van te geven, dat je niets voelt voor een vroegtijdig graf in vaderlandse bodem. Zij moeten wel een armzalige indruk van de agenten van het FBI gekregen hebben, die schurken. Overigens heb ik de indruk dat het niet Hernandez of die stakker, die aan de morfine was, geweest kan zijn, die ons heeft gevolgd. Die had ik waarschijnlijk toch wel herkend. Ik besef uitstekend dat Lajolette heel wat mensen tot zijn beschikking moet hebben. Waarom denk ik nu opeens weer aan die haastige gestalte die in de Dona Maria-straat verdween? Moet ik er mis schien rekening mee houden dat. Juan ook..? Ik durf de gedachte nauwelijks uit te denken, ofschoon er veel door zou worden verklaard. Maria zou dan als lokaas hebben gediend, maar alles in mij verzet zich tegen de gedachte dat dit meisje de medeplichtige van een misdadigersbende zou kunnen zijn. Als zij al een rol heeft gespeeld heeft zij dat in onwetendheid gedaan. Don José. Ik sprong op. Het meisje keek me aan met angst in de ogen. Wil je mij niet zeggen wat er in dat briefje staat? Zonder enige uitleg stak ik haar het papiertje toe. Had het nog wel zin geheimhouding te betrachten? Ik was verslagen. Beter dat zij van mij hoorde wat mijn beroep was dan van anderen. Maria gaf mij het briefje terug. Ik begrijp er niets van.. Wie heeft je dat nu gestuurd? Washington? Dat ligt toch in Amerika? Waar om hebben ze het over Amerika? Aan de rimpel boven haar wenkbrauwen zag ik, dat zij zich tot het uiterste inspande om dit probleem, dat zich zo onverwacht aan haar opdrong, tot een oplos sing te brengen. En dat jongetje, je weet wel, die noemde je ook al senor AmericanoHoe zit dat toch? Daarna heb ik haar eerlijk verteld wat mijn beroep was. Ook wat ik in Sevilla moest opknappen en hoe ik in Washington leefde. Over Ruth en Alonso heb ik gezwegen. Ik was bang dat zij mij verkeerd begrijpen zou en dat zij de betrekkingen tussen ons niet in het juiste licht zou zien. Ik kon haar daarvan immers altijd nog op de hoogte brengen als zij ertoe kon besluiten met mij de oceaan over te steken. Op dat ogenblik luisterde zij wel aan dachtig naar mij, maar zelf zei ze niets. Ook toen ik haar alles had verteld wat er te vertellen viel bleef zij zwijgen. Ik wachtte af, ik had eenvoudig niets meer le zeggen. Het spel speelde zich nu tussen haar en mij af. Ik wist heel goed dat wij straks als wij van die bank bij de Alameda de Hercules opstonden, voor goed uiteen zouden gaan of een bondgenootschap zou den hebben gesloten dat op aarde niet meer te ont binden was. Ik moet bekennen dat mijn hart sloeg als een mokershamer, toen Maria eindelijk weer begon te spreken. Ik vond het heel verstandig van je José, dat je open kaart met mij hebt gespeeld Het viel mij op dat zij het hoffelijke „don" nu weg liet en dat gaf mij opeens weer heel wat moed. En ik ben trots op je. Ondanks de wakkere politieagenten die altijd opdui ken waar je hen het laatst verwacht, had ik Maria bijna in mijn armen genomen om haar in het open baar de eerste zoen te geven. Maar je moet goed op jezelf passen, José! Dat beloofde ik haar geestdriftig. Ik geef toe, dat ik slecht genoeg was om met haar bezorgdheid en ver tedering mijn voordeel te doen. En wat Washington betreft, Maria., denk je, dat je er ooit toe kunt besluiten met mij mee te gaan? Naar Amerika. Zij fluisterde het woord meer dan zij het zei en het drong tot mij door dat alleen het uitspreken van de naam van de Verenigde Staten voor haar zoiets was als het betreden van een sprookjesland. Ik nam me voor om te doen wat ik kon om haar de illusie later zo lang mogelijk te laten houden. Het enige bezwaar is Juan.. Als Juan met ons naar Parijs had kunnen gaan waarom kunnen wij hem dan niet meenemen naar Washington? O, dat zou heerlijk zijn! Het leek mij beter haar op dat ogenblik te verzwij gen dat er eerst een ernstig onderhoud onder vier ogen tussen haar broer en mij zou plaatsvinden voor ik de jongeman een dergelijk reisje aanbood.. De Maria, die ik bij „Het Lam onzes Heren" afle verde, leek een totaal andere dan de Maria, die ik in de kei-k van San Juan aan de Palma had ontmoet. Wat ik in lange uren bij een normale omgang met een jonge vrouw, waarbij ik mij streng aan Andalusi- sche zeden en gewoonten zou hebben gehouden, mis schien had kunnen bereiken, was mij nu als het ware in de schoot gevallen. Zij was van mijn geheime op dracht op de hoogte, zij kende angst om mijn veilig heid en zij zou mij in mijn taak terzijde staan. Maria hield van mij, ik hield van haar en zij zou mijn vrouw worden. Samen zouden wij ons in de Verenigde Staten vestigen. Mijn overwinning in het menselijk vlak was al even stralend als mijn neder laag op beroepsterrein triest was. Nu ik wist dat Maria van mij hield zou ik overi gens nog voorzichtiger met mijn leven omspringen. Lajolette, die mij toch al niet te sympathiek was, evenmin als alle handelaars in verdovende middelen met wie ik sinds jaren op voet van oorlog stond, wekte nu ronduit mijn walging op, omdat hij een hinderpaal voor mijn geluk zou kunnen worden en dan nog wel dit geluk. Na haar te hebben beloofd haar na slui tingstijd voor de winkel op te wachten nam ik af scheid van het meisje, dat ik nu als mijn verloofde zag. Ik slenterde in de richting van de Palma, zonder veel hoop te koesteren op een ontmoeting met Juan. Hoe langer ik erover nadacht hoe krachtiger de over tuiging zich aan mij opdrong, dat het wel degelijk Juan was geweest, die wij in de omgeving van het paleis van de hertog van Alva hadden zien rondslui pen. Hij moest ons gevolgd zijn. Om daarna tot de gevolgtrekking te komen dat ook hij in dienst van Lajolette was, vergde maar een kleine gedachtenstap en die deed ik dan ook. Achteraf bezien kon het Juan zijn geweest, die mij op de trap van zijn eigen wo ning had neergeslagen. Het mannetje dat verdovende middelen gebruikte, had mogelijk alleen op de uitkijk gestaan. Ik meende Maria voldoende te kennen om erep te mogen rekenen dat zij haar broer in de steek zou laten zodra het bewijs werd geleverd dat hij schul dig was. Ik was er dan ook van overtuigd, dat ik Juan dat bewijs zou weten af te persen, wanneer ik hem eens stevig in de kraag vatte. Hij zou wel niet veel keus hebben, hij zou niet kunnen ontkennen. Zeer op mijn hoede stak ik de Palma over, dat wil zeggen, ik sloop langs de muren, en elke nieuwsgierige blik zou mijn wantrouwen hebben opgewekt. Ik was van plan onopgemerkt een bezoek aan de woning van Maria en haar jongere broer te brengen. Was Juan thuis, des te beter, dan zouden we dadelijk kunnen praten. Zou hij er niet zijn, dan zou ik op hem wach ten en in die tijd zijn paperassen eens doorzoeken. Wie weet vond ik niet een of ander verdacht snippertje papier, dat mij op het spoor kon brengen van het wild, dat ik opdracht had onschadelijk te maken, of schoon het er meer op leek dat het mij onschadelijk zou maken. (Wordt vervolgd) Advertentie DU-NY reinigt diep In de poriën. Dnt wil zeggen DU-NY haalt niet alleen het vuil van maar ook uit Uw huid. Boorden en man chetten blijven daardoor veel lan ger schoon. Talloos zijn de mensen met huid klachten. Maar hun aantal smelt als sneeuw voor de zon nu zij DU-NY gebruiken. Huidverstop pingen, meeëters, pulstles enz. verdwijnen meestal snel door het gebruik van DU-NY. Overmatige transpiratie verdwl|nt. De huid ademt weer en wordt niet meer verstopt door kalkzeepres- ten DU-NY werkt ook als deodo rant. Uw huid blijft langer fris. BEVAT GEEN VETZUREN DUS ALCALIVRIJ Het militair museum Bronbeek bij Arn hem bevat behalve een verzameling wapens en andere curiosa ook een „ere galerij" met schilderijen van alle opeen volgende commandanten van het KNIL. Aan deze collectie wil men nu toevoegen een schilderij van wijlen generaal S. H. Spoor, die als legercommandant, in Indo nesië het bevel voerde over de aldaar na 1945 ingezette troepen van de Landmacht en de Luchtmacht. Een commité onder voorzitterschap van luitenant-kolonel b.d. mr. J. Ph. H. E. van Lier, heeft zich ten doel gesteld, gelden bijeen te brengen voor de vervaardiging van dit schilderij. Mevrouw Spoor heeft haar instemming met dit plan betuigd en haar medewerking toegezegd. Nadere inlichtingen: Goeman Borgesius- straat 29 Amsterdam. Gelden kunnen wor den gestort op postgiro 575539.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9