Kongolezen met de bloeddorstige wilden van dr Verwoerd Co. Belgische koloniale troepen zijn de hoofdschuldigen in Kongo ËfM heeft KÖK Dorst RIVELLA Rivella! Zoals Westduitse journalist in Cubaanse gevangenis Eichmann had alle Joden willen uitmoorden 6 Tactloos Onbekookt Zuid-Afrika niet naar WGO-overleg in Ghana Vele lotgenoten waren oude Castro-aanhangers Ambassades onder druk in de Dominicaanse Republiek Stratosfeer-onderzoek van Max Planck-instituut Israëlische matrozen hielpen Zind arresteren JU&&CL In dit dagblad Drink het SPAAR RIVELLA-KROONKURKEN HET VERKEERSTEKENS! tléiideló don cmd&ïü VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1960 Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) LEOPOLDSTAD, augustus. De advertenties en de speciale afgezanten van de Zuidafrikaanse regering bewerken de Belgische vluchtelingen uit Kongo: „Kom naar Zuid-Afrika. Gratis transport. Wij garanderen u een minimum maand inkomen van achthonderd gulden en een woning". Er zijn vele Belgen die gaan. Sommigen hadden zich in Rhodesië willen vestigen, maar werden daar opge schrikt door de onlusten in Boelawajo. Nu pakken zij nog eens hun koffers en vertrekken naar de blanke burcht, waar dr. Verwoerd zich de enige winnaar waant van de Kongolese tragedie. Hij krijgt er duizenden blanken bij, die „Afrika kennen" en die na hun ervaringen met de „sales macaques" (vuile apen) wel op zijn Nationalistische partij zullen stemmen. Hij kan in binnen- en buitenland zijn apartheidsbeleid staven met een verwijzing naar Kongo: „Zie wat er gebeurt wanneer men die half-wilde „kaffirs", die zwarte beesten, de macht over de blanken geeft". Is dat waar, zijn Afrikanen „sales macaques" en half-wilde beesten? Ik was gisteravond op vijftig meter van mijn hotel toen drie zwarte taxi-chauffeurs mij praaiden: „Taxi meneer?" Ik glimlachte hen toe en zei: „nee dank u. Ik woon hier op de hoek". Toen glimlachten zij terug en zeiden: „Dat is aardig van u. U is vast niet van hier, want hier nam nooit iemand de moeite ons antwoord te geven". En zij stonden erop mij die laatste vijftig meter gratis naar mijn hotel te rijden. Nu maken drie aardige taxichauffeurs of een hotelboy die 'n fooi weigerde, r.adat ik opgemerkt had dat hü mü teveel geld had teruggegeven, het hele zwarte continent nog niet uit, het Afrika dat ik de afgelopen zes jaar van noord naar zuid en van oost naar west heb doorkruist. Van dat wereld deel met zijn lachende, simpele, geduldige mensen ben ik gaan houden. Ik ben er na de verhalen uit Kongo over moord, ver krachting en plundering ook aan gaan twij felen. Ik heb die verhalen de afgelopen weken zorgvuldig nagegaan. En zonder af te dingen op de dagen van pijnigende vrees die de Belgen in Kongo hebben doorge maakt, sluit mijn conclusie zich aan bij die van alle objectieve waarnemers hier, onder wie ook Belgische missionarissen en ambte naren: zo de Kongolezen niet de zoeterds zijn van een reclameplaat der morele her bewapening, daar zyn zij evenmin de bloeddorstige wilden van dr. Verwoerd en Co. Maakt men zich los van de begrijpelijke, maar daarom nog niet gegronde, panische zij dig gehouden, vaak zelfs de blanken en hun eigendommen gepróbéerd te bescher men. Ook vandaag nog laai" zij "de ver laten huizen, winkels en auto's van de blanken ongemoeid, al moet men hopen dat stijgend geld- en voedselgebrek haar niet te sterk in verleiding zal brengen. Die zelfbeheersing is des te opvallender, omdat de afkeer van de Kongolezen jegens de Bel gen moeilijk ontkenbaar is en omdat de paniek onder de blanken onmiddellijk een contra-paniek onder de zwarten uitlokte. Toen de blanken in Elisabethstad hun vrouwen cn kinderen evacueerden, stuur den zwarte arbeiders hun families naar hun dorpjes terug. Kongo was dan onaf hankelijk geworden, de zwarte bevolking reageerde op de muiterij van de Force Pu- blique met een typisch koloniale reflex: muiterij betekent represailles. De Kongo lezen geloofden en geloven zelfs nu nog oprecht een beetje in de mogelijkheid van een Belgische tegenactie: bombarde menten, mitraillades. Na tachtig jaar kolo niaal regime is dat niet helemaal onbe grijpelijk. Zo heeft de terreur huisgehouden. opwinding, die de Belgische exodus uit Kongo omgaf, dan stuit men ten eerste op het feit dat er minder dan twintig Euro peanen om het leven zijn gekomen. Het aantal verkrachtingen is begrijpelijkerwijs veel moeilijker vast te stellen. Maar de verhalen over duizenden misbruikte vrou wen zijn hierom al ongeloofwaardig: er is geen enkel geval aan te wijzen van een blanke die werd vermoord, omdat hij zijn hart in plaats van zijn verstand aan het woord latend met het eerste het beste wapen zijn vrouw probeerde te be schermen. Zo de beperkter omvang ervan niet wegneemt dat er afschuwelijke wan daden zijn gepleegd, dat er is gemoord, geplunderd, verkracht, mishandeld en brand gesticht, dan moet verder worden vastgesteld, dat in 99 percent van alle ge vallen het niet de zwarte bevolking is ge weest, die zich daaraan heeft schuldig ge maakt, maar de muitende Force Publique, België's koloniale troepen. Op enkele incidentele gevallen van plun dering na, zoals in Elisabethstad en Ma- tadi, heeft, de zwarte bevolking zich af- Rest dus de grondoorzaak van de Kongo lese tragedie :de muiterij van de Force Pu blique. De drijfveren van die als een stro- vuur om zich heen grijpende opstand zijn nog niet alle bekend. Het is niet uitge sloten dat communistische agenten er de hand in hebben gehad, al is dat evenmin bewezen. Er is in ieder geval een oorzaak aan te wijzen, de dagorder van generaal Janssens. Deze opperbevelhebber van de Force Publique, een hanig militairtje, heeft na de relletjes van Leopoldstad in januari 1959 al eens tevergeefs geprobeerd de Massu van Kongo te worden. Die vlie ger ging niet op. Hoewel hij in juni uren lang op het terras van Loemoemba's villa ijsbeerde, in afwachting van de porte feuille van Defensie, vervloog zijn droom de Glubb Pasja van Kongo te worden, ook in rook. Of het uit wrok daarover of uit eenvoudige stupiditeit was, is moeilijk na te gaan, maar de kleine generaal deelde op Onafhankelijkheidsdag zijn zwarte troepen mee: ,,De onafhankelijkheid is voor de bur gers. Voor de militairen blijft alles bij het oude. Gij zi.it in het verleden door blanke officieren gecommandeerd, gij zult in de toekomst door blanke officieren worden gecommandeerd". De generaal, die zich altijd liet voorstaan op zijn openhartigheid en zijn kennis van de Afrikaanse mentali teit, had met zijn onbegrijpelijke tactloos heid de brandpijl in de hooiberg ge schoten. De muiterij brak los in Thysstad, verspreidde zich als een lopend vuurtje langs het perfecte eigen telecommunicatie net van de Force Publique, ontbrandde een tekenend symptoom alleen niet in die weinige garnizoenen waar de blanke officieren er onmiddellijk in toestemden dat de zwarte manschappen in verkie zingen zouden opmaken, welke officieren gehandhaafd zouden blijven. Zelfs die muiterij bleef op de meeste plaatsen beperkt tot vernederend en ruw optreden tegen blanken, fouillering, ar restaties, oorvijgen, door sommige blanken die hun koloniale wereld ineens op haar kop zagen staan, ondergaan als onverdraag lijke martelingen. In feite bibberden de Kongolese militairen zelf van angst. Zij die eertijds zelf muiterijen de kop moesten indrukken, meenden precies te weten wat hun nu te wachten stond. Vandaar hun onbekookte reacties als zij wapens bij blanken vonden. Vanwaar het bestiale karakter van het begin van hun muiterij? Een jonge, be daarde Kongolese P.T.T.-ambtenaar zei Een militair orkest van de UNO- eenheid der Ghanezen speelt in Leopoldstad „High Life". De oppositie in het parlement van Katanga marcheert de zaal uit om dat zij de afscheiding van de pro vincie van Kongo niet erkent. tegen mij: „De Kongolezen die zich bij de Force Publique meldden om zo nodig hun zwarte broeders de hersens in te slaan, waren niet bepaald de bloem der natie. Zij hadden ook een kwaad geweten, vrees den als collaborateurs beschouwd te wor den en wilden daarom wel eens laten zien hoe anti-Belgisch zij waren". Ziehier een zo zakelijk mogelijke samen vatting van de houding der Kongolese be volking, niet bedoeld om het leed der blanken te bagatelliseren of de zwarten schoon te wassen, maar wel om temidden van alle opwinding vast te stellen, dat het Afrika waarvoor Europa zich zal moeten blijven interesseren, niet een door louter kannibalen bevolkte nachtmerrie is. PRETORIA (Reuter) De Zuidafri kaanse minister van volksgezondheid, Al- bert Hertzog, heeft meegedeeld, dat zijn land niet zal deelnemen aan de regionale conferentie van de Wereldgezondheidsor ganisatie, die in Accra wordt gehouden, vanwege de houding van Ghana. De regering van Ghana heeft verklaard van mening te zijn, dat Zuid-Afrika door zijn rassenpolitiek een „internationale de linquent" is. Ghana boycot de Zuidafri kaanse produkten. Een reder in Walvisbaai (Z.W.-Afrika) vreest voor de toekomst van de industrie van haringconserven in Walvisbaai door de boycot van Ghana en Malaya. Deze twee landen namen 20 percent van de ex port van ingeblikte haring (pilchards) voor hun rekening. De afzet in Ghana, veroverd op de Nederlanders en de Japan ners, ontwikkelde zich juist zo goed. Havana, (U.P.I.) De Westduitse jour nalist Wolfgang Willmann, van deMünche- ner Illustrierte, die korte tijd in de gevan genis van Havana heeft doorgebracht, ont dekte, dat zich daar veel oud-medestrij ders van premier Fidel Castro bevinden en dat bijna alle gevangenen rooms-ka- tholieke medailles dragen. Willmann werd gearresteerd, toen hij over een plein liep waar Guevarra, die de leiding heeft van de Cubaanse econo mie, een redevoering hield. Een politie man bekeek zijn paspoort, las Bundesre- publik Deutschland, zei Adenauer en bracht hem naar het hoofdkwartier van de geheime politie, dat de inwoners van Havana „Klein Rusland" noemen. Zonder enig verhoor en zonder de Westduitse con sul te waarschuwen nam men daar zijn camera's, films, papieren en geld in be- salg en stopte hem in de gevangenis. De films heeft hij niet téruggekregen. De gevangenis was een donkere ruimte met drie rijen kazernebedden en een open toilet. Met de andere gevangenen heeft Willmann daar drie dagen domino ge speeld. Vele gevangenen vertelden dat zij alleen in de gevangenis zaten omdat zij anti-communist zijn. Enkelen van hen za ten al twee maanden te wachten tot hun een advocaat zou worden toegewezen. Toen Willmann na tussenkomst van de West duitse consul werd vrijgelaten, gaf een van de gevangenen, een oud-sergeant van Castro's revolutionaire leger, hem een kruisje mee, dat hij gedragen had tijdens de opstand tegen Batista. Hij verzocht de journalist in Europa bekend te maken, dat Castro de revolutie verraden heeft. CIUDAD TRUJILLO, Dominicaanse Re publiek (U.P.I.) De Mexicaanse ambas sade in Ciudad Trujillo, de hoofdstad van de Dominicaanse Republiek, heeft in de nacht van zondag op maandag een be legering dooi'staan van 22 jongelui, die om politiek asiel riepen en ondertussen ruiten ingooiden en een ambassadefunctionaris met een mes staken. De Mexicanen gin gen niet in op het verzoek om asiel, omdat zij vermoedden, dat de jongelui door de politie van dictator Trujillc gestuurd wa ren om te verhinderen, dat andere burgers om politiek asiel zouden verzoeken. De laatste dagen hebben ï-eeds 33 burgers hun toevlucht gezocht in de ambassade. Vori ge week hebben veertien personen onder dak gevonden bij de Brazilianen, ondanks het feit dat de politie het vuur op hen opende, terwijl zij zich reeds op het grond gebied van de Braziliaanse ambassade bevonden. Zij schoten hierbij een man dood, verwondden diens vrouw en een aan tal kinderen. Ook in de Argentijnse ambassade heeft een dertiental vluchtelingen voor het be wind van Trujillo, een schuilplaats gevon den. Hiermee is het totaal getal van po litieke vluchtelingen uit de Dominicaanse i-epubliek, die onderdak hebben gevonden in de ambassades van Latijnsamerikaan- se landen gestegen tot 61. JERUZALEM (UPI) De Israëlische minister van Justitie, Pinhas Rosen, heeft in een interview met het weekblad „Panim el Panim" verklaard dat de staat zal trachten aan te tonen dat Eichmann van plan was de Joden over de gehele wereld uit te moorden. De Israëlische organisatie voor herden king van Joodse slachtoffers der nazis, de Yad Vashem, heeft, volgens Rosen, de Is raëlische justitie de notulen van een vol tallige zitting van het Duitse kabinet op 20 januari 1942, waaraan Eichmanns plan nen voor de uitmoording van Joden werd voorgelegd. „Op dezelfde bijeenkomst werd ook besloten Eichmann te belasten met de uitvoering van het plan," zei Ro sen. De minister deelde mede dat hij een document had ingezien waaruit bleek dat Eichmann de overbrenging van 10.000 Joodse kindei'en uit Roemenië naar een neutraal land had verhindei'd. Hij had ook een document gezien „een eis door Eich mann bevattende, om 40.000 Joden uit Frankrijk, 40.000 uit Nederland en 10.000 uit België naar dodenkampen over te brengen." LINDAU, West-Duitsland (U.P.I.) Duitse geleei-den zijn voornemens spoedig een ballon op te laten tot een hoogte van ruim 33.000 meter voor onderzoek van de stx-aling in de stratosfeer. Dergelijke proeven zijn tot dusver alleen ondernomen in de Verenigde Staten, Engeland en Rus land. De reusachtige polythyleenballon, die een lengte zal hebben van 109 meter, krijgt een lading instrumenten en apparaten met een gewicht van ruim 40 kg. mee en een zendappai-aat zal de gegevens naar de aarde doorgeven. De onbemande ballon, die door de V.S. beschikbaar is gesteld, zal worden gelan ceerd door het Max Planck Instituut voor onderzoek van de stratosfeer zodra de weersomstandigheden het toelaten. Hij zal ongeveer twee uur op zijn maximumhoog te blijven. Wanneer hij valt zal het pakket instrumenten per parachute op de aarde terugkeren. HAIFA, Israel (Reuter-) Vier Israëli sche matrozen hebben er voor gezorgd, dat Ludwig Zind, de 53-jarige Westduitse leraar die in zijn land wegens een anti semitische uitlating tot een jaar gevange nisstraf werd veroordeeld, in Napels kon worden gearresteei'd. De zeelui, opvai-enden van het Israëli sche vi-achtschip Theordor Herzl, wandel den in het havengebied van Napels, toen een van hen in een voorbijganger Zind meende te herkennen. Het viertal volgde de man en waarschuwde de politie. De verdachte werd aangehouden, toen hij aan boord van een schip naar Libië wilde gaan. Uit zijn papieren bleek dat men in derdaad met de uitgeweken leraar te doen had. De Westduitse autoriteiten hebben al stappen gedaan om Zind uitgeleverd te krijgen. Strandartikelen, Scheppen, Zandvormpjes, Emmertjes, Ballen, Hoeden, Zonnebrillen, maar ook Hengelsportartikelen enz. enz. KENNEMERLAAN 147 Nare ladders of gaatjes ,i kostbare nylons? Onzichtbaar WM§ 'f,jf hersteld door V' KENNEMERLAAN 64 men de man aan zijn kleren kent. kent men de zaak aan het blad. waarin zij adverteert. is uw advertentie omkleed met het vertrouwen, dat dit dagblad heeft UW OUDE STOFZUIGER is geld waard. U kunt deze inruilen bi- aankoop van een nieuwe. Keuze uit alleen le klas fabrikaten o.a. Hoover, Ruton, Holland-Electro, Excelsior, Erres, v.a. 98.— KRUISSTRAAT 5 Haarlem - Telef. 1890b Sprankelend goudgeel Lekker en dorstlessend Non-filllng Ook suikervrij verkrijgbaar (blauw etiket) Een natuurproduct uit melk, dus: gezond Doe je al mee met de FRIESCHE VLAG Vcrkeersactie? Vraag de leverancier van RIVELLA en FRIESCHE VLAG KOFFIEMELK om de folder van de „Frlesche Vlag" Verkeersactie. Daarin vind je alle gegevens die je nodig hebt om mee te kunnen doenJe kunt de folder ook per briefkaart aanvragen, onder het motto „Verkeersactie" bij Postbus 275, Leeuwarden. Sinds korte tijd zitten op alle RIVELLA-flessen en óók op alle FRIESCHE VLAG KOFFIEMELK-flessen kroonkurken met verkeerstekens. SpéSr die kroon- kurken! Dan kun je mee profiteren van de volgende attracties: Een prachtig verkeersalbum met GRATIS plaatjes. (Samengesteld met medewerking van het Verbond voor Veilig Verkeer). Een interessante prijsvraag met f 3000.- aan prijzen. „Wat kun je doen met de kroonkurken?" Zet Je fantasie aan het werk en je hebt kans op één van de waardevolle prijzen. Inzendingen die vóór 10 augustus worden verzonden dingen nog mee In de eerste ronde van deze prijsvraag... Je hebt dus. nog 4 dagen de tijd EEN FRIESCHE VLAG - DOMO PRODUCT Het kan zijn dat u flessen gekocht hebt, waarop nog niet de nieuwe verkeerskroonkurken zitten. In nog de gewone kroonkurken gebruiken. dat geval mag u voor de inzendingen

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 6