Amsterdam is ongeschikt voor eenrichtingsverkeer Drie mannen - niet nuchter - plunderden snackbar Fabrieksarbeider stal discotheek van 1100 platen bij elkaar De éérste fles van grootste merk! ,WereIdindaba" van padvindersleiders in Ommen gestart VZV versloeg LGB in promotiewedstrijd prijsvraag Feest in de polder Wieringerwaard Twee jaar met aftrek geëist Bomaanslag op Statenlid van Suriname VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1960 7 HAARLEMSE POLITIERECHTER RAPPORT VERKEERSCOMMIS SIE HAARLEMSE RECHTBANK Professor Brummel teruggekeerd C.N.V. wil voorlopig nog geen Italiaanse arbeiders verdien er Leeg een glas - verdien een prijs. Uw slijter of de café houder geeft u gratis een briefkaart met geïllustreerd rijmpje. De laatste regel ontbreekt: u zorgt voor 't eind van 't lied. Als 't raak is verdient u 1 van de 50 be schikbare gouden tientjes! Menzies: Nederland heeft volste recht smaldeel naar N.-Guinea te sturen Doorbraken in binnenstad moeten beperkt blijven Zes jaar geëist tegen twee van de zes verdachten van de 350-jarige polder, die hij een van de vruchtbaarste in het land noemde en een kostbaar erfgoed van het voorgeslacht. Hij prees het polderbestuur dat ter gele genheid van dit jubileum had medegewerkt aan de uitgave van een waardig boekwerk over de geschiedenis van de polder, het proefschrift waarop mr. H. Jonker uit Den Helder promoveerde. Namens het gemeentebestuur van Wie- ringerwaard bracht de oudste wethouder, de heer A. Dijkstra, de gelukwensen over aan het polderbestuur voor de constante goede samenwerking. Hij bood als geschenk van de gemeente een fraai servies aan. Nadat de Commissaris der Koningin een middenstandstentoonstelling en een histo rische tentoonstelling had geopend, ver zamelden de 150 genodigden zich aan een Noordhollandse koffietafel. Daarbij werd het woord gevoerd door de heer J. Posch, namens de Noordhollandse Bond voor Wa terschappen en burgemeester mr. M. Mijn- lief namens de Anna Paulownapolder. Des avonds ging de première van de feestrevue „Van sikkel tot combine" met honderd medewerkenden uit de plaatselij ke verenigingen. Ook deze uitvoering werd door de Commissaris der Koningin bijge woond. Vandaag vormde een Westfriese boerenbruiloft de hoofdschotel van het programma. Zaterdag is er een fokveeten- toonstelling en een ruiterfeest en zondag een sterrit voor auto's, motorrijtuigen, scooters en een autocross. klaarde ook nog, dat de Australische uit nodiging aan de Indonesische president Sukarno, om Australië te bezoeken, nog steeds van kracht is. Vermoeid na een vliegreis van ander halve dag arriveerde vannacht op Schiphol prof. dr. L. Brummel, bibliothecaris van de Koninklijke Bibliotheek te Den Haag, die veertien dagen in Brazilië heeft vertoefd als deelnemer aan de conferentie van de Fédération Internationale de Documenta tion te Rio de Janeiro. Prof. Brummel die op 2 mei j.l. werd benoemd tot bijzonder hoogleraar in de bibliotheekwetenschap aan de Gemeente lijke Universiteit te Amsterdam was door de organisatoren - van de. conferentie, uitgenodigd de yerre reis te ondernemen om de honderdvii'ffig Yóngressistèn toe te spreken over centrale catalogi, welke on derwerp hij kortgeleden in een boekje heeft behandeld. Prof. Brummel heeft voorts in het Insti- tuto Brazileiro de Bibliografie et Docu- menta Qao een tentoonstelling van de vijf tig best verzoi'gde Nederlandse boeken ge opend die onder meer met behulp van de culturele attaché in Brazilië, de heer Knop pers, was ingericht. Het Christelijk Nationaal Vakverbond acht de tijd nog niet rijp voor een „over plaatsing" op grote schaal van Italiaanse werknemers naar Nederland en West- Duitsland. In zijn orgaan, „De Gids", pleit het verbond voor de instelling van een speciale werkgroep, waarin ook vertegen woordigers van de vakbeweging zouden moeten plaatsnemen, ter bestudering van de vele aspecten van deze kwestie. Het C.N.V. noemt de werkgelegenheid een voor de vakbeweging zeer gevoelige zaak. Niemand is gebaat bij een ontwrich ting van de arbeidsmarkt, zo zegt het, en daarom wenst de vakbeweging de grootst mogelijke waarborgen. Dat dit niet over bodig is blijkt, volgens het verbond, wel nu in een bepaalde bedrijfstak in strijd met de gemaakte afspraken en terwijl de Italianen nog moeten komen, aan hen een hoger loon wordt voorgesteld dan het loon, dat thans voor een Nederlander, die de zelfde functie bekleedt, geldt. „Hkohmepinh" heet de krant, die elke dag door de K.L.M. uit Griekenland wordt overgevlogen naar Schiphol. Enkele uren later is het blad verkrijgbaar in een der kiosken op een knus pleintje temidden van de bossen bij Ommen. Er zijn nog meer kranten, uit Finland, Italië, Frankrijk en andere landen. Ze worden gretig gelezen door de deelnemers aan de derde „Wereldindaba", de interna tionale bijeenkomst van padvindersleiders en -leidsters, die tot en met 12 augustus op het padvindersbuitencentrum Gilwell Ada's hoeve te Ommen wordt gehouden. De meeste van de 500 bezoekers aan deze jamboree in het klein willen graag op de hoogte blijven van het nieuws thuis. Het indaba-programma is druk bezet Het vermeldt diverse inleidingen (over al lerlei onderwerpen op het gebied van de padvinderij), tea-party's, kampvuren, shows en natuurlijk ook enkele excursies. Woensdag is de derde Wereldindaba of ficieel geopend: De vlaggen gingen in top, er was een toespraak door hoofdcommis saris E. J. H. Volkmaars, voorzitter van de nationale padvindersraad. 's Middags waren de leidsters en leiders betrokken bij een spel en 's avonds schaarden ze zich rond het kampvuur. Het woord indaba stamt uit Afrika, waar het bijeenkomst van stamhoofden bete kent. Èn omdat de ontmoeting in Ommen bestemd is voor padvindersleiders en -leidsters gaf men aan deze kader-jambo ree die Afrikaanse naam. Dekens voor de Indiërs Maandag en dinsdag reeds stroomden de deelnemers het kampeerterrein op, soms midden in de nacht zodat de staf niet voor twee uur het bed kon opzoeken. De uit zes personen, bestaande groep uit India, compleet met tulband, leverde ook nogal wat problemen op. De Indiërs had den namelijk geen dekens meegebracht. Er kwamen dekens van het Roode Kruis. Er kwamen ook dekens voor de Surina- mers die aan de twee die elk had meege bracht niet genoeg hadden. Ze hadden de eerste nacht liggen rillen van kou in hun tentjes. Maar goed, gisterochtend was iedereen tevreden gesteld en kon de inda ba beginnen. Nadat op het grasveld de Nederlandse driekleur was gehesen, luis terden de deelnemers naar de toespraak van de heer Volkmaars, die zei dat de padvinderij over de gehele wereld op het ogenblik ongeveer 8,5 miljoen leden telt en de nadruk legde op de grote betekenis van vriendschap tussen de volkeren. Nauwe lijks was het applaus weggestorven of er klonk een formidabele knal, die werd ge produceerd door een soort raket. Uit de raket kwamen een kleine honderd postdui ven te voorschijn die fladderend de vrij heid verkoezen. Vanavond kan uw plezier niet op! De meest gevraagde, meest genoten bessenjenever is er weer. Pas uit het juli-zonnetje-overal in het zonnetje. Stralend rood voor een stralend humeur. Schenk gauw eens in, in naam van de gezelligheid! VZV, dat in de zomer-waterpolocompe- titie kampioen is geworden van de dames derde klasse A, moet met de zwemclub Naarden en de Leidse Golfbrekers uit Lei den een halve competitie spelen om een plaats in de tweede klasse. De eerste ont moeting vond donderdagavond plaats. VZV speelde in de Herenduinen tegen LGB. VZV was overwegend sterker en wist de LGB-aanvallen goed te stuiten. De jeug dige Hanna Spanjaard zette vanuit de VZV-achterhoede de voorhoede aan het werk en nog binnen de minuut had VZV door Nel Toon het initiatief. LGB kwam daarna op volle kracht de VZV-verdedi- ging bestoken, waarbij Loes Zandvliet een kans uitbuitte 1-1. Hiermee had LGB vrij wel al haar kruit verschoten. Hanna Span jaard plaatste goed naar Nel Toon en VZV hernam de leiding. LGB kreeg toen geen kans meer om gelijk te maken. Met een LGB-speelster op de kant werd het 3-1 door Anna Kok en 4-1 door Nel Toon, waarna er enige verwarring voor het VZV- doel heerste, zodat LGB de achterstand kon verkleinen. Marijke van Koten en Anna Kok brachten kort voor de rust de stand op 6-2. Na de hervatting verhoogden Anna Kok, Marijke van Koten, Anna Kok, Hanna Spanjaard en Nel Toon de score tot 10-2. LGB scoorde daarna nog één keer tegen (10-3). In de reserve derde klasse heren is HVGB 3 afdelingskampioen geworden en moet nu met UZSC 2 en DJK 4 een halve competitie spelen om een plaats in de tweede klasse. Maandagavond is de eerste wedstrijd tegen DJK 4 in Stoop's Bad. „Geen kraam is er meer veilig voor dronken of brooddronken mensen. Het plunderen van koffietentjes is aan de orde van de dag". Aldus sprak de officier van Justitie mr. G. W. F. van der Valk Bouman woensdag voor de Haarlemse politie rechter. Voor hem hoorden drie mannen schuchter de aanklacht aan. Op 21 mei van dit jaar waren zij samen een als snackbar ingerichte vrachtauto, die in Abbenes geparkeerd stond, binnengedron gen. Ballen gehakt, knakwordtjes en an dere eetwaren vormden hun buit. „Als we nuchter waren geweest, was het vast niet gebeurd," verzekerde een der verdachten. Vlak na het gebeurde had een van de mannen een passerende agent toe geroepen:" Hier moet je wezen. Hier is wat aan de hand!" De verdachten zeiden dat ze er veel spijt van hadden. De scha de ten bedrage van 138 hadden ze in middels vergoed. Daar wilde de officier van Justitie bij zijn eis van 75 boete voor elk van de verdachten wel rekening mee houden. De politierechter mr. L. W. M. M. Drabbe vond dat de gevorderde straf gezien het gepleegde feit „Eigenlijk is het een gewone inbraak" aan de lage kant was. Hij wilde echter met de Officier van Justitie meegaan en veroordeelde de verdachten, een 23-jarige bouwvakarbeider uit Alkemade, een 44-jarige grondwerker De polder Wieringerwaard is donderdag begonnen aan een vierdaags feest ter ge legenheid van het 350-jarig bestaan van de polder. In 't dorpskerkje werd een offciële herdenking gehouden, bijgewoond door tal van genodigden, w. o. de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland dr. M. J. Prinsen, voorts leden van Ge deputeerde Staten, vertegenwoordigers van provinciale diensten en waterschappen en burgemeesters van omliggende gemeen ten. De Commissaris der Koningin schetste in een herdenkingsrede de geschiedenis uit Sassenheim en een 30-jarige bloemist uit Haarlemmermeer conform de eis. Verleiding was te sterk Allesbehalve op haar gemak nam vervol gens een 44-jarige inwoonster van Bad hoevedorp in het verdachtenbankje plaats. In 'n zelfbedieningswinkel in haar woon plaats had verdachte een pak koffie, een doosje bonbons en wat zakjes vanillesuiker zonder betaling meegenomen. „Ik weet niet hoe ik er toe ben gekomen", zei verdachte zacht. Op een vraag van de politierechter gaf zij toe dat ze eerder een paar pakjes zeep zonder betaling had meegenomen. „Weel een van die vrouwen voor wie de verlei ding te sterk is en die hun handen niet thuis kunnen houden," stelde mr. Drabbe hoofdschuddend vast. De officier van Jus titie vorderde een geldboete van ƒ50 en twee weken gevangenisstraf voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd. De politierech ter veroordeelde de verdachte tot dezelf de boete, maar daarnaast tot een week gevangenisstraf voorwaardelijk met de bij zondere bepaling dat zij gedurende drie jaar niet in een zelfbedieningswinkel mag komen. CANBERRA (AFP). Nederland heeft het volste recht oorlogsschepen in de wa teren rondom Nieuw-Guinea te hebben", aldus de Australische premier Robert Men zies, die dit zei in antwoord op vragen van journalisten. Hij voegde hieraan toe: „Ik ben er vol komen zeker van dat de Nederlandse strijd krachten in dat gebied slechts een fractie zijn van die van Indonesië. Ik ben er even zeker van, dat de Nederlanders geen uit dagende houding aannemen en dat zij geen reden hebben om dit te doen. Een tenslotte ben ik er ook zeker van, dat de Nederlandse oorlogsschepen geen Indonesische wateren zullen binnenvaren", aldus Menzies. De Australische eerste minister ver- De Amsterdamse commissie verkeer en vervoer is na uitvoerig onderzoek tot de conclusie gekomen dat invoering van een richtingsverkeer over de ringwegen langs de Singelgracht om de oude binnenstad moet worden ontraden. De commissie zegt in een nota aan B. en W. dat invoe ring van zulk verkeer niet de voordelen biedt die men zich aanvankelijk daarvan had vrijgesteld. Op enkele belangrijke trajecten van de ringwegen (aan de ene kant Nassaukade- Stadhouderskade-Mauritskade en aan de andere kant: Sarphatistraat-Wetering- schans-Marnixkade) is eenrichtingsverkeer niet goed mogelijk. Bovendien brengt de bijzondere struc tuur van het wegenstelsel rond de Singel gracht mee, dat op het gedeelte ten noor den van de Rozengracht en het deel ten Noordoosten van het Westeinde het een richtingsverkeer geen enkel voordeel zal opleveren, doch integendeel de verkeers afwikkeling ongunstig zal beïnvloeden. Op vele plaatsen zouden ongewenste verkeers- concentraties optreden tengevolge van het op zichzelf onnodige omleggen van de verkeersstromen. De commissie meent bovendien dat een richtingsverkeer op deze wegen voor het openbare verkeer (bus en trams) belang rijke consequenties heeft en tevens grote uitgaven vergt. Op een deel van het tra ject zullen de trams n.l. moeten worden vervangen door bussen. Ook dan nog zul len de voordelen die men meent te ver wachten van de vereenvoudiging van de verkeersstroom op de normale kruispun ten, grotendeels of zelfs geheel te niet worden gedaan door de afwikkeling van het linksafslaande verkeer van de radia- len. Invoering van het eenrichtingsverkeer zou aanzienlijke werken met zeer hoge kosten noodzakelijk maken, zoals het ver breden van een aantal bruggen, het opbre ken van trambanen enz. Verkeerstunnel Tot slot beveelt de commissie in de nota een aantal maatregelen aan die haars in ziens zouden kunnen leiden tot aanzien lijke verkeersverbetering ter afwikkeling van het verkeer op bedoelde ringwegen, zoals verbetering van het Haarlemmer- plein-Nassauplein, demping van de Lijn baansgracht tussen Raamplein en Bloem gracht, het maken van een nieuwe ver binding tussen de Vijzelgracht en het Mu seumplein, het aanleggen van een brug over de Amstel tussen Mauritskade en Stadhouderskade, alsmede het bouwen van een verkeerstunnel onder het Rhijnspoor- plein. Doorbraken naar centrum In een tweede nota stelt de commissie dat in het westelijk deel van de oude stad wel doorbraken tot stand moeten worden gebracht, doch dat zowel ten aanzien van het aantal als ten aanzien van de breedte beperking in acht moet worden genomen. Deze beperking acht de commissie niet alleen noodzakelijk teneinde het karakter van de oude stad (Jordaan) zo min moge lijk aan te tasten, doch evenzeer door de toeneming van het verkeer als gevolg van de aanleg dezer wegen. De commissie meent, dat een doorbraak langs de Haar lemmer Houttuinen en een doorbraak tus sen de N.Z. Voorburgwal en de Elands gracht noodzakelijk is. Zij meent dat met deze beiden radialen moet worden vol staan. Nieuwe kerk. Het bedehuis van de Chr. Geref. Kerk van Zierikzee heeft des tijds zeer ernstig door de overstroming van 1953 geleden. Enkele weken geleden, na dat het op verschillende plaatsen gestut was, is het weer opengesteld. Algehele restauratie blijkt niet mogelijk en daarom zal de gemeente een nieuw kerkgebouw krijgen. Het Nationale Rampenfonds zal voor de kerkbouw een gift van 250.000 beschikbaar stellen. De totale bouwkosten zullen echter het dubbele bedragen. Zijn voorliefde voor klassieke muziek is een 38-jarige fabrieksarbeider uit Assén- delft op ernstige wijze noodlottig gewor den. In twee jaar tyd sta'l hij in verschei dene plaatsen, zoals Haarlem, Amsterdam, Beverwijk, Purmerend, Krommenie, Zaan dam en Wormerveer in totaal ongeveer elfhonderd grammofoonplaten, waarvan de gezamenlijke waarde tien a elfduizend gul den bedroeg. Snikkend liet verda*chte zich vanmorgen tijdens de behandeling van de zaak door de Haarlemse rechtbank voor over op de rand van de verdachtenbank vallen, toen hij de eis van de officier van Justitie, mr. J. J. Bredius, hoorde: twee jaar gevangenisstraf met aftrek en ver beurdverklaring van een aantal plastic hoezen van grammofoonplaten, 400 en een fiets en een centrifuge. De laatste voorwerpen had verdachte gekocht van de opbrengst van een deel der platen. Hij had namelijk 623 platen van de hand gedaan, waarvoor hij 2170 had ontvangen. Behalve de grammofoonplaten had de arbeider fototoestellen, statieven, scheer- apparaten en boeken weggenomen. „Het is begonnen met één plaatje", ver telde de verdachte ter zitting. Het ging zo gemakkelijk. Ik was niet tegen de verlei ding bestand." De president, mr. H. J. M. Cokart, me moreerde hoe de fabrieksarbeider op een keer maar liefst zeventig platen in één zaak wegnam. Het grootste deel stopte hij in zijn tas, maar toen die zelfs niet meer dicht kon, verborg hij de rest maar onder zijn jas Verdachte had een inkomen van tachtig gulden per week en verdiende op een tuin derij wat extra. Hij hield van klassieke muziek, maar kon zich het aanleggen van een discotheek niet permitteren. Na zijn arrestatie verklaarde hij tegenover de po litie dat hij zich een grotere luxe had wil len veroorloven dan zijn inkomen hem toe stond. De officier van Justitie zei de feiten zo ernstig te vinden dat hij niet wilde mee gaan met het reclasseringsrapport dat nog wel heil zag in een deels voorwaardelijke straf. De eis luidde twee jaar met aftrek en verbeurdverklaring van de reeds ge noemde voorwerpen. De raadsman, mr. A. A. M. Leesberg, meende dat de moderne techniek van de winkeliers in hun zaken gelegenheid schept voor mensen die zwak in hun schoenen staan. Verdachte had geld nodig. Afgezien van een delict met distributiekaarten is verdachte nog nooit met de justitie in aan raking geweest. Hij komt uit een goed ge zin. Verder wees de raadsman er op dat de schade voor de winkeliers beperkt is ge bleven, omdat vele platen zijn teruggevon den. Mr. Leesberg bepleitte een gecombi neerde straf met toezicht. Uitspraak donderdag 18 augustus om half tien. De advocaat-generaal bij het hof te Pa ramaribo heeft donderdag requisitoir ge houden tegen de zes verdachten in de „Bom-affaire Pengel". In de nacht van 14 op 15 april 1959 was bij de woning van het Surinaamse statenlid en fractieleider van de Nationale Partij Suriname, de heer J. A. Pengel, een bom tot ontploffing ge bracht. Van de in verband hiermede aan gehouden acht personen werden er later twee in vrijheid gesteld. In de dagvaarding werd aan de zes verdachten ten laste ge legd dat zij een aanslag hadden onderno men met het oogmerk een omwenteling teweeg te brengen, de samenspanning daartoe, uitlokking tot moord, en uitlok king tot het opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel en overtreding van de Vuurwapen wet. Tegen twee der verdachten werd zes jaar en vier jaar verlies van de Burger rechten, tegen twee drie jaar en zes maan den en tegen de twee overige respectieve lijk twee-en-een half en anderhalf jaar gevangenisstraf geëist.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7