Rood en Wit greep topplaats in de eerste klasse via zege op HCCI Kramp op de 1500 meter zette een domper op tienkamp van Kamerbeek Wind speelde de zeilers in de de Holland-week II parten Prestaties van Herman T imme van internationale klasse Cricketers uit Derby versloegen Haarlems XI Toos Mutter nationaal kampioene vijfkamp Nilsson wereldkampioen motocross Doornbosch voor het eerst boven 6000 pnt Nieuw wereldrecord vèrspringen dames Heida haalde opnieuw limiet niet 10 HCC li-Haarlem m Dini Hobers mocht niet meedoen Van Swol en Rinkel naar nationale tennistitclstrijd R. en W. II kampioen Ellen Ort dicht bij het record van Fanny Blankers MAANDAG 8 AUGUSTUS 1960 Rood en Wit heeft de bovenste plaats gegrepen in de hoogste klasse van de cricketcompetitie. Dat gebeur de via een overwinning met vier wickets op concurrent HCC I, die tot voor gisteren met eenzelfde gemid delde eveneens recht kon doen gelden op de beste positie in de afdeling. De overwinning was uiterst duidelijk, ook al hebben dan de talrijke toe schouwers op het veld aan de Span jaardslaan nog lange tijd in spanning gezeten over de vraag of de batting- power van Rood en Wit inderdaad voldoende zou zijn om het totaal van 147 runs, dat de Hagenaars met veel moeite in de boeken hadden gebracht, te passeren. Zoals gezegd, die kracht bleek inderdaad voldoende. Dat kwam vooral tot uiting toen tegen zes uur Borgers aan zijn negentiende over begon, die evenals de twintigste tien runs kostte. Met een knalharde lage vier langs extra-cover sloeg Wijk huizen tenslotte de winninghit, die de honderden cricketliefhebbers langs de boundaries met een ovationeel ap plaus beloonden. HCC miste Ernst Vriens en dat was een belangrijke verzwakking van de aanval. Maar ook met de All Holland-speler had Rood en Wit naar onze mening de over winning in eigen huis gehouden, ook al had men er dan ook ongetwijfeld nog veel meer voor moeten vechten. Onbegrijpelijk kwam het ons evenwel voor dat captain Schuur van HCC niet meer bowlers in de aanval betrok. Hij liet Van Staay 27 overs unchanged bowlen de Hagenaar bleef overigens desondanks prima lengte hou den terwijl ook Borgers na de zes overs van De Waard geen gelegenheid meer kreeg rust te nemen. En zo konden dus Erik Vriens, een jeugdige, snellere bowler en Heimei niet tot. daden komen. Voor al de slows van laatsgenoemde toch zou- Criek et den voldoende gevaar hebben opgeleverd voor bij voorbeeld de vrij snel ingespeelde Van Liemt en Wijkhuizen, die de Hage naars uiteindelijk de genadeslag toedien den. Niettemin, Rood en Wit heeft een prima wedstrijd gespeeld. Leijer invaller voor de in militaire dienst buitenlands vertoe vende Onstein schond al spoedig het wicket van Gallois (1), waarna hij er later ook nog voor zorgdroeg dat de nuttige stand tussen Heimei (21) en Schuur (10) gebroken werd door eerstgenoemde te cleanen (412). R. en W. beet daarna door en Vooral met Bijleveld kregen dë Haagse batsmen veel last. Eerst ving hij met een prachtige vang op eigen bowlen Schuur; bowlde daarna Van Staay met een legbreak en kreeg daarna ook nog zij het met een slechte bal Wisschoff caught en bowled (58 voor 5). Toen vrij spoedig ook Van der Vlugt op het bowlen van Wijkhuizen was verdwe nen (726) stonden de Hagenaars voor een volledige collapse. Edoch, veteraan Sille- vis kreeg er daarna steeds beter het oog in en met steun van Vriens (15). Borgers (1.) Naudin ten Cate (15) deze ging door een prima aangooi van Bouwman run out aan het dode wicket en De Waard (3) kon hij het totaal naar 147 tillen, daarbij zelf met 43 not out blijvend. Een totaal overigens dat op het uiterst snel lopende veld voor een sterke battingside als die van R. en W. gunstige perspectieven inhield. Te meer daar er nog bijna drieënhalf uur speeltijd restte. R. en W. kon het dus wel heel kalmpjes aan doen. En dat deed men ook. Nadat Venker clean bowled was gegaan op Van Staay (41), zetten De Ruig en Ter Haar aanvankelijk overigens verre van sound battend een uiterst nuttige stand op Vlak voor de thee werd overigens De Ruig (19) op mid-on gevangen op Van Staay (392), waarna captain De Nijs Luining naar de wickets stuurde. Die was voor 3 evenwel spoedig na de pauze verdwenen (543), zodat er nog steeds van alles in de match zat. Vooral toen Ter Haar (29) op 67 werd gevangen op het bowlen van Borgers en Bouwman en De Nijs samen kwamen. Dit tweetal liet goed runnen zien en langzaam maar zeker steeg het scorings- tempo, dat af en toe wel wat heel laag had gelegen. Maar toen plotseling Bouwman (21) ge vangen werd (895) was er weer vrees in de Haarlemse harten. Maar De Nijs (11) voerde samen met Van Liemt de stand op tot 101, waarna Van Liemt (29 not out) en Wijkhuizen (16 not out) aan alle twijfel een einde maakten (149 voor 6), daarby tal van fraaie vieren scorend. Het bowlen van Van Staay (352 in 27 overs) was boven alle lof verheven ge weest. Borgers, die het van de variatie in break en lengte moet hebben, zakte zoals reeds opgemerkt, tegen het einde af cn werd toen „duur", maar ook hij had lange tijd prima werk geleverd. Zijn drie wickets kostten 58 runs. De Waard tenslotte had geen succes (021), maar had ongetwij feld nog een tweede keer in de aanval be trokken moeten worden. Resten de cijfers van de bowlers van R. en W., die lange tijd bijzonder fel om de wickets hadden gestreden, daarbij de steun genietend van een accuraat fieldingteam: Leijer 223, Venker 124, Bijleveld 458 en Wijkhuizen 227. Rood en Wit heeft nu dus de leiding in de eerste klasse en met de twee nog res terende wedstrijden (VOC thuis en IIDVS uit) de beste kansen op het kampioenschap in de hoogste cricketklasse, dat al sinds zovele jaren in handen is geweest van HCC. De stand is: Rood en Wit 10 31 3.10 HCC I 11 31 2,82 HCC II 11 31 2.82 ACC 10 27 2,70 VOC 10 22 2.20 Quick (Hg) 11 23 2.09 HDVS 10 18 1.80 Haarlem 11 17 1.55 De cricketers van Derby (Engeland) hebben bij hun tweejaarlijkse bezoek aan Rood en Wit in Haarlem met wisselend succes gestreden. In hun eerste wedstrijd tegen een sterke combinatie van R. en W. bereikten zij een draw, tegen de Flamin go's leden zij een niet al te ruime neder laag, terwijl zij in hun match tegen het Haarlems elftal met zeven wickets won nen. In de match van zaterdag bereikte het Haarlems team door toedoen van Slagter (48), Venker (32), Van Liemt (25), Onken- hout 21 n.o. en 10 extra's een score van 156 voor 8. Attenborough had met 4-66 ver reweg de beste cijfers. Verder bowlde Harrison 1-42 en Alleyne 1-6. Captain Bij leveld sloot de innings met nog ruime speeltijd voor de cricketers uit Derby. En die maakten er inderdaad 'n wedstrijd van. Na Flint (23) passeerden Alleyne (83 not out) en Harrison (31 n.o.) het Haarlemse totaal (158 voor 3). Tegen het einde vooral werd er enorm hard geslagen. Zo deed Alleyne drie zessen achtereen noteren, waarbij een bereikt via een overthrow. Venker nam 2-33, Wijkhuizen 1-53, Leijer 0-33, Bijleveld 0-7 en Luiming 0-20 (in drie overs). Haarlem heeft het dit jaar tegen de.elf tallen van de Haagsehe niet tot winstpun ten kunnen brengen, daar ook de return- wedstrijd in Den Haag tegen HCC II een nederlaag opleverde. En wel een met 96 runs, waarbij HCC II nog 4 wickets over hield, zodat het verschil wel ruim in het voordeel van de Hagenaars uitviel. Een prachtige innings van de HCC-aanvoerder Van Arkel was de voornaamste oorzaak dat HCC II na ruim drie uur batten op 213 v. 6 kon sluiten. Na de vrij snelle val van drie wickets (3~40) kreeg Van Arkel steun van Rij kens. Dt tweetal overmees terde de Haarlem-aanval, ondanks het feit dat daarin voor het eerst sinds weken de beide gebroeders Maas weer optraden, volkomen. Pas op 120 kon Max Maas Rij- kens voor 39 beste runs l.b.w. krijgen. Vervolgens kwam Blaisse zijn aanvoer der, die al vrijer en vrijer begon te spe len, zoveel steun verlenen, dat de 200 met rasse schreden naderde. Nadat Blaisse voor 23 door Heijdeman gebowled was, rukte Van Arkel ijlings op naar zijn cen tury, die hij met zijn achtste vier vol maakte. waarop hij meteen de innings sloot. Zijn innings van 103 not out werd gekenmerkt door vele striemend harde slagen i-echt vooruit, en door de covers, en het was begrijpelijk dat het Haarlemse fielden, dat lange tijd uiterst accuraat was geweest met goede vangen van Slag ter (C) en Thoden van Velzen (P), onder dit geweld langzamerhand begon te slij ten. De Haarlem-aanval, gehandicapt door het ontbreken van Van Dok, die op tour in Engeland een vinger had gebroken, kwam teveel neer op de schouders van Max en Paul Maas. De eerste kon de batsmen langere tijd nog wel in bedwang houden, maar de vier wickets die hij uiteindelijk in 31 overs veroverde, kostten hem 84 runs. Verder P. Maas 1 voor 66, en Heijdeman 1 voor 22. Daar beide Haarlem-wicketkeepers Voogd en Peschar door vakantie op het appèl ontbraken, ope reerde invaller Kruyt achter het wicket, en hij deed dat alleszins verdienstelijk, ook al kon hij zijn „grote" collega's niet doen vergeten. De Haarlem-innings werd er één van val len en opstaan. Telkens waren er batsmen die op weg naar een goede score schenen te zijn, maar telkens kwam er ook een ontijdig einde, meer door eigen fouten dan door de kwaliteit van de Haagse aanval, waarim met name C. Bakker ondanks de snelheid van zijn deliveries slechts weinig indruk maakte. Diens cijfers, 1-41 in 15 overs tegen 8-28 in 20 overs indertijd in Haarlem, spreken in dit opzicht boekdelen. De grote man in de HCC-aanval was ditmaal J. v.d. Bosch (5-43 in 16 overs), vaardig geassisteerd door veteraan De Beus (2-18), al waren het vooral deze bowlers, die hun wickets dankten aan de soms wel wat al te lichtzinnige behande ling door de Iiaarlem-batsmen. Aldus sneuvelden Slagter (C) voor 15, Van Al phen voor 22 zeer goede runs, Max Maas voor 10 en Paul Maas voor 15. Het waren uiteindelijk Kruyt (20 not out) en Thoden van Velzen (14), die met forse slagen het Haarlem-totaal boven de 100 tilden, waar na op 117 het einde kwam. Ook deze wedstrijd leerde dat de huidige Haarlemse aanval voor de IA-afdeling doorgaans niet doorslaat, terwijl het bat ten, behoudens een enkele uitschieter, over tuiging mist. Vooral het laatste lijkt voor spoedige verbetering vatbaar. Overige resultaten In IA won ACC (113 voor 8) met twee wickets van HDVS (110). Bij Hermes kwa men Stahlie (13), Van der Sloot (20). v. d. Ende (31), Noordijk (10) en Van Noordwijk Een moment uit de wedstrijd Rood en WitHCC I die van beslissende bete kenis ivas voor de bezetting van de bovenste plaats in de eerste klasse A van de cricket-competitie. Men ziet hoe lefthander Sillevis van HCC, die er voor zorgde dat de Hagenaars ten minste nog een totaal van 147 runs konden bereiken, de bal naar cover- point speelt op het bowlen van Venker (29), Disselkoen (21 n.o.) en H. van Weelde (10 n.o.). De wickets werden genomen door Noordijk 463, Van Meurs 331. Quick (Hg) kwam tot een forse score van 182 (Van Eek 16. Marseille 70, Poolman 37, Rijnders 22, Bosman 15). Bij VOC nam Terwiel 345, waarmede deze onvermoei bare veteraan zijn tweeduizendste wicket nam in eersteklasse cricket. Verder: Trij- Atletiek Het was na de eerste dag van het Ne derlandse kampioenschap vijfkamp voor dames, dat in Hilversum werd gehouden, al duidelijk dat de strijd om de titel zou gaan tussen Toos Mutter van Memphis, Enschede en Mieke de Graaf-Schenk van Olympia, Wieringerwaard. De eerste had na drie nummers 2 pun ten voorsprong op haar rivale. Toen zon dag als eerste nummer de 80 horden was verwerkt had de Enschedese die op de loopnummers het sterkste is de beste tijd gemaakt en daarmede haar voorsprong aanmerkelijk vergroot. Doch met het tech nische nummer het vèrspringen voor de boeg bleek nog van alles mogelijk. Na Paula van der Wegen van Estafette Am sterdam, die dit nummer won met 5.55 m., bezette Mieke de Graaf met 5.50 meter de tweede plaats, terwijl haar concurrente met slechts 5.26 meter op de derde plaats kwam. Een snelle berekening maakte uit dat de Enschedese nog juist een punt voorsprong had, waardoor zij de titel van Corrie van der Bosch kon overnemen. Er waren elf deelneemsters. Twee favo- riten ontbraken:, titelhoudster Corrie van den Bosch die geblesseerd is, en Dini Ho bers van GAC, die van de K.N.A.U. een startverbod kreeg opgelegd om in verband met de Olympische Spelen het risico van blessures te vermijden. De wedstrijd werd georganiseerd door de Goise atletiekclub. Op de derde en voorlaatste dag van de internationale Holland-Week II op het IJsselmeer, behaalde de Nederlandse Olympische vertegenwoordiger Ben Ver hagen in de Flying Dutchmanklasse een bijzonder knappe overwinning op zijn Ier se rivaal Hooper. Verhagen startte al goed, maar in liet tweede kruisrak ver speelde hij zijn eerste plaais doordat een aantal zeilers, onder wie Hooper, bak boord van Pampus was gegaan, hetgeen bij de noord-westelijke wind uiteindelijk gunstiger bleek. Hooper nam de leiding over en zijn voorsprong groeide tot 80 me ter. Maar in het laatste kruisrak herstel de Verhagen zich voortreffelijk en hij finishte tenslotte nog als eerste. Zeilen Dc weersomstandigheden waren gunstig. Nadat het omstreeks het middaguur gere gend had, brak de zon door en kwam er een redelijke noord-westelijke wind. Wind kon men het vlaagje, dat zondag zo nu en dan over het IJsselmeer streek, niet meer noemen. Door het lichte weer gingen de schepen in het eerste kruisrak zo langzaam, dat bij de loefboei een ge drang van jewelste ontstond en alle velden door elkaar waren gelopen. Later ging het iets beter, maar de wind kwam toch niet zover door. dat de twee ronden volledig gezeild konden worden. Na de eerste drie hoek werd de baan dan ook ingekort. Ge- lukszeilerij noemt men het zeilen bij dit weer wel, maar dan vergee' men dat juist dit wedstrijdvaren een grote concentratie van de deelnemers vergt, omdat ieder vlaagje en elke winddraaiing uitgebuit moet worden, wil men zich in de voorste gelederen handhaven. De man die het meest van de weersom standigheden kon profiteren was de Ame rikaan Lindle. Hij veroverde bij de Flying Dutchmans na het eerste rak de leiding op Blok en bleef nadien ongenaakbaar. De Nederlandse Olympische zeiler Verhagen speelde het klaar om van achteraf te be ginnen en toch nog als vierde te eindigen. Het leverde hem de hoofdprijs: de Prins Bernhardprijs op. Spannend was de strijd in de Pampus- klasse tussen Van Essen en Reeder. De eerste kreeg bij het aanlopen van de fi nishlijn de wind zo gunstig, dat hij nog juist over Reeder heen kon steken. De Belg Nelis besliste in de Finnklasse het zoveelste duel met Sleeswijk in zijn voor deel en in de vrijheidsklasse wist Van Wijk Jaspers met een verschil van zegge en schrijve tien centimeter te verslaan. Van Swol en Rinkel gaan met de jeugd duelleren. De befaamde dubbelspel-combi natie in de jaren na de wereldoorlog Van Swol en Rinkel bereikten o.m. de kwart- finales van de Wimbledonkampioenschap- pen heeft namelijk ingeschreven voor 't heren-dubbelspel van de nationale kam pioenschappen, die deze maand in Sche- veningen worden gehouden. Zondag speelden Van Swol en Rinkel een oefenpartij tegen de Britten Barett en G. Ward, leden van de Internationale Club van Engeland, welke zij verloren met 2-6, 5-7. Terwiel in zijn jonge jaren (11) in de dubbele cijfers (H. van Weelde 223, Feldman 222, v. d. Hurk 653), bij ACC waren dat Feldman (26), v. d. Bos zeiaar 546. W. van Weelde 122, Bakker 18. VOC antwoordde daarna met 183 voor 6: Lindeboom 29, Van Weelde 20, Matsen 52. W. van Weelde 48 n.o., Trijzelaar 15). Bij Qu'ck nam Berkemeijcr 124, Bosman 2—44, Stroo 136 en Poolman 123. In IB won VRA (1547) met drie wickets van Sparta (60). Bij de Rotterdammers be reikte Van der Linde met 21 n.o. de hoog ste score (Peereboom 424, Spits 514. Fischer 16), bij VRA was Jansen Schoon hoven met 39 n.o. topscorer (Meeken 545, Borani 232). Voorts won HBS met in nings van Excelsior: 167 tegen 63 en 87. HBS: Risworth 55, Visee 22, Joshua 28 n.o. (Dries 676; Excelsior J. Oosterholt (28), Derogee 625. Excelsior tweede innings: Dries 24 (Hageman 528). In de tweede klasse A werd het kam pioenschap van Rood en Wit II definitief. De enige (verre) concurrent, Quick II, won namelijk van UD (258 voor 8 tegen 125). Wilden de Hagenaars nog een kansje ma ken boven de Haaid emmers te eindigen, dan hadden zij de match (evenals trouwens de nog resterende) met innings moeten winnen, waarna dan R. en W. de laatste wedstrijd tegen VVV met innings had moe ten verliezen. In dezelfde afdeling speelde ACC II (161—7; een draw met VCC (188—7) en eindigden Kampong (165 voor 9) en VVV met gelijke score. In 2B won R. en W. III (140 voor 7) van VUC (137). Van Lennep nam 3—40, Steffe- laar 238, Molenschot 233, Goekoop 216 en Van Baasbank 10. De Haarlem se runs werden gemaakt door Van Baas- bank (56 n.o., 8 x 4, 1 x 6), Molenschot en Van Buchem (beiden 23). In 2E verloor BMHC (106, Janssen 65 n.o.) van LCC (115 voor 7, Van Raab van Canstem 5—55, Kramer 2—27). R. en W. IV verloor van Concordia (149 tegen 23). Motorsport De Zweed Bill Nilsson heeft zondag, dank zij een zege in de wedstrijd om de Grote Prijs van België (bij Namen), het wereld- kampioenschap-motocross, 500 cc klasse, behaald. Hij onttroonde zijn landgenoot Lundin. die bij Namen als tweede eindigde en ook in de competitie om de wereldtitel op de iweede plaats staat. De Zweden waren in deze wedstrijd over 65 km duidelijk superieur. Nilsson nam onmiddellijk na de start een kleine voor sprong en werd daarna alleen nog eniger mate door zijn landgenoten Lundin, Jo hansson en Tibblin bedreigd. Zij finishten in deze volgorde. De hoogst geklasseerde Nederlander in deze race, waaraan 26 rij ders deelnamen, was Griekspoor, die met twee ronden achterstand zestiende werd. Het was voor Eef Kamerbeek om te huilen. Drie maal had hij tijdens de tien kamp op het prachtige complex De Vijf Sluizen in Vlaardingen een persoonlijk record scherper gesteld, namelijk de 100 meter in 10,9 sec., de 400 nieter in 50.6 sec. en dan de vlekkeloze 110 meter horden in 14,3 sec. Op het vèrspringen (6.90 meter), het kogelstoten (13.82 meter), het discuswerpen (45.37 meter) en het speerwerpen (60.80 meter) leverde hij zijn beste prestatie tijdens een tienkamp. Al deze nummers brachten hem pluspunten op tegenover de tienkamp van een jaar geleden en alleen het hoogspringen (-11 punten) en het polsstokhoogspringen (-29 punten) waren schoonheidsfoutjes die men hem kan vergeven. De 1500 meter van dit jaar het nummer dat hem in 1959 een recordverbetering bracht, zal de traceur uit Eindhoven echter nog lang een wrange bijsmaak geven. De kramp die op dit loopnummer in zijn rechterbeen schoot, zette een domper op zijn overigens voortreffelijke tienkamp. Hij strompelde de race uit en de tijd was er dan ook naar: 5 min. 32,4. De ruim duizend toeschouwers hebben de eerste dag van deze nationale tienkamp met verbazing gekeken naar de serie ver richtingen van Herman Timme, dc 25- jarige verzekeringsinspecteur uit Maas tricht. Deze sportjongen, in 1956 met de atletiek begonnen, vormt steeds meer een bedreiging voor Kamerbeek. Kwam hij na twee dagen tot 6992 punten, 594 punten meer dan zijn totaal van een jaar geleden op dezelfde sinlelbaan en 205 punten hoger dan zijn beste prestatie van dit jaar in Amsterdam, meer nog spraken de cijfers op chronometers cn meetlinten. Wat te zeggen van 11.- sec. over de 100 meter, een tijd die naar onze smaak 10,9 sec. had moeten zijn, 6.96 vér, 14,67 kogel stoten, bij zijn eerste poging behaald, 1,86 meter hoog en 51,1 sec over de 400 meter. Het waren, behalve de 100 meter, cvenzo- vele persoonlijke prestaties, die na één dag een totaal van 4131 punten opleverde, een prestatie die nog niet eerder door een meerkamper in Nederland was geleverd. Die eerste dag van Herman Timme was van internationale klasse. Op de tweede dag putte hij nog puntenwinst uit de 110 meter horden (plus 25 punten) en de 1500 meter (plus 48 punten) maar zag zich de kans om eveneens boven het oude record van Kamerbeek te komen, ontnomen door min der goede resultaten op discus, polshoog en speerwerpen, die hem het verlies van 142 punten brachten. Ook hij is tot meer in staat en zal wanneer zijn 110 meter horden cn de werpnummers worden bijge vijld een ware bedreiging voor zijn vriend en rivaal Kamerbeek vormen. De Haarlemmer Jelle Doornbosch kwam voor het eerst van zijn leven boven de 6000 punten, namelijk 6145 punten, 220 meer dan een jaar geleden in Vlaardingen. De stevige atleet had dit vooral te danken Na de Nederlandse kampioenschappen en nog slechts twee weken vóór de Olympische Spelen in Rome, ziet de wereldranglijst tienkamp 1960 er als volgt uit: 1. Rafer Johnson (V.S.) 8683 punten: 2. Yang Chuan Kuang (China) 8426 pnt. 3. Dave Edstroem (V.S.) 8176 pnt. 4. Vassily Kusnetsov (Rusl.) 7737 pnt. 5. Yuri Kutenko (Rusl.) 7719 pnt. 6. Phil Mulkey (V.S.) 7652 pnt. 7. Uno Palu (Rusl.) 7501 pnt.8. Eef Kamerbeek (Ned.) 7195 pnt. 9. Yuri Dyachkov (Rusl.) 7193 pnt. 10. Jim Kline (V.S.) 7185 pnt. 11. Walter Meyer (Did.) 7165 pnt. 12. Man- dred Bock (Did.) 7144 pnt. 13. Mike Herman (V.S.) 7092 pnt. 14. Werner von Moltke (Did.) 7093 pnt. 15. Markus Kah- ma (Finland) 7050 pnt, 16. Steve Ander son (V.S.) 7018 pnt. 17. Herman Timme (Ned.) 6992 pnt. De sprintdriekamp, die op het Olympia- plein in Amsterdam is gehouden, bracht Ellen Ort niet alleen de overwinning, doch haar tijden waren van dien aard, dat het er op gaat lijken dat zij zich als serieus kandidate voor Rome heeft aangediend. Op de 200 m. bleef zij slechts 0.1 sec. boven het op Fanny Blankers-Koen's naam staande Nederlandse record. De van examenzorgen verloste atlete blijkt steeds beter in vorm te raken. De tijden waren resp. 100 m.-11.7 sec. 150 m.-17.7 sec. en 200 m. 24 sec. Ook de come-back van Ria van Kuik was verrassend goed want met resp. 12.1 sec., 18 1 sec., 24.5 sec. werd aangetoond dat zij weer behoorlijk met de top kon mee komen. De derde plaats was voor Toos v. d. Zwaard met 12.3, 18.2 en 25.- sec. Bij de dames C legde Olga Berkhoff van At- modes beslag op de vierde plaats met 13.6, 20.8 en 28.3 sec. Joke Dobbelaar van Atmodes maakte op de 100 m. meisjes A 12.8 sec. en werd zesde. Op de 80 m. meisjes B werd Cora Wesseling tweede in 10.9 sec. Bij de heren werd Mons Weyers van De H.A.V.Haarlem derde in de sprintdrie kamp C-klasse met 11.9 sec. op de 100 m. 24.3 sec. op de 200 m. en 53.1 sec. op de 400 m. t Twee felle concurrenten op de tien kamp, Eef Kamerbeek (links) en Her man Timme, tijdens de 110 meter horden. aan zijn verspringen, polsstokhoog sprin gen en prima gelopen 1500 meter. Genadeslag Een vertwijfeld tegen een opkomende kramp vechtende Kamerbeek heeft zon dagmiddag op het laatste nummer van de tienkamp, de 1500 meter, de genadeslag gekregen voor de reeks van magnifieke prestaties die hij in de overige negen nummers leverde. De 26-jarige Eindhove- naar, die reeds na zijn eerste speerworp van 60.61 meter met 7112 punten zeker was van een nieuw Nederlands record het oude stond met 7103 punten op zijn naam bereikte bij zijn tweede poging 60.80 meter en kwam daarmee op 7116 punten, zodat hij sinds 1956 voor de acht ste maal het nafionale record scherper stelde en voor de zoveelste keer de natio nale titel op zijn naam schreef. Alles hing nu af van de 1500 meter, de marathon van de tienkampers. Direct na het speerwerpen bracht naarstig rekenen aan het licht dan wanneer Kamerbeek een tijd van 4 min. 43,6 sec. zou verwezenlij ken, hij de zo begeerde 7500 punten zou halen. Deze prestatie was zeker binnen zijn bereik aangezien de frisse en mon tere Eindhovenaar een jaar geleden reeds tot 4.25,3 sec. was gekomen. Helaas gebeurde wat niemand verwacht te. Reeds na de eerste ronde van 68 secon den kwam Kamerbeek met een pijnlijke trek op zijn gelaat en een hand aan het rechterbeen door. „Ik heb kramp", bracht hij er met moeite uit en toen werd duide lijk dat het prachtig opgebouwde punten totaal even wankel stond als een kaarten huis. Want als Kamerbeek op dat moement de baan had verlaten dan zouden de pun ten, gescoord op de overige negen num mers in het vergeetboek zijn geraakt en zou de titel zijn neus voorbij zijn gegaan. Ja, zelfs zijn afvaardiging naar Rome zou bedenkelijk zijn geweest. Met deze wetenschap gewapend bleef Kamerbeek doorgaan en hij hobbelde naar een tijd van 5 min. 32,4 sec. een prestatie die slechts 79 punten opbracht zodat hij zijn Nederlandse record op 7195 punten stelde. En hieruit bleek toch weer wat een tienkamper staat te wachten. Niet alleen moet hij in tien nummers zich tienmaal op nieuw instellen, tussen de nummers warm blijven, opnieuw inlopen, daarbij voortdu rend onder een enorme geestelijke en li chamelijke spanning leven, daarvoor da gelijks een aantal uren zware trainingsar- beid verrichten, maar dan kan nog alles in één klap voor niets zijn geweest. Tijdens de selectiewedstrijden voor de gecombineerde Oost-Westduitse atletiek- ploeg voor Rome verbeterde Hildrun Claus (O.-Dld) zondag 't wereldrecord versprin gen voor dames tot 6,36 meter. Het oude record stond met 6,35 meter sinds 1956 op naam van de Poolse Elsbita Dunska. Later verbeterde Hildrun Claus haar prestatie en bracht het record nu op 6,40 meter. De Oost-Duitse bereikte deze af stand bij de vijfde sprong. Tijdens dezelfde wedstrijden evenaarde Gisela Birkemeyer met 23,4 seconde het Europese record op de 200 meter dames, dat sinds 14 oktober op naam staat van de Russin Maria Itkina. Henk Heida heeft zondagmiddag op de sintelbaan aan het Olympiaolein in Am sterdam vergeefs geprobeerd de limiet die de K.N.A.U. gesteld hac. voor uitzen ding naar Rome op de 800 meter, te halen. Heida legde de 800 meter a: in 1 minuut 51.4 sec. op 0.1 seconde gevolgd door Essa- jas en Steylen. Dinsdagavond zal er op nieuw een poging gedaan worden de limiet van 1.48.5 te halen, bovendien wordt er dan een 400 meter gelone^ waarop Jan van Uden zal trachten beneden de 400 meter limiet te blijven.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 10