iiamol weer België zou bereid zijn troepen uit Katanga terug te trekken STAKING IN AMSTERDAMSE HAVEN GRATIS fe MORRIS before ifou vandaag! HET WEER Londen hoopt dat de UNO in Katanga krachtig doorzet Critiek op Ghana Vandaag vergadert de Veiligheidsraad Hammarskjoeld wil er UNO-troepen heensturen maar géén partij kiezen Engels Lagerhuislid kreeg geen toegang tot gearresteerde vriend Looneisen zijn de oorzaak maar velen weten niet waarom het gaat Nederlands meisje in Luxemburg omgekomen Spanning in Katanga Rustig weer Aan het strand Rapport van Hammarskjoeld In de krant van heden: Het woord is aan Uit brandend huis gered Koninklijke aandacht voor ruitersport MAANDAG 8 AUGUSTUS 1960 45e JAARGANG NUMMER 232 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. ij n regp @g m ®13 *1® Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. I jj jjj g gf g ÊT 'li J| II §t j| 1 Tl' if gj Ij g g Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Ijl \j%_ JL VA Vj4 JL \A JL VhHL JL Ja t» franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. 4 Giro-rekening ITmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdrad, en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOH VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directiot P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije r verwarmingsadvies voor Uw woonkamer! bel vanavond 7-10 uur verwarming. Advertentie BARTÈLJÓRfSSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSeSTRAAJ (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAMIEL. 223596 SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES VUlj! (Van onze correspondent) BRUSSEL. - De zitting van de veiligheidsraad, die werd uitgesteld tot vandaag 17 uur houdt in Brussel iedereen bezig. De Belgische minis ter van Buitenlandse Zaken, Wigny, en de permanente afgevaardigde te New York Walter Loridan zullen aankondigen dat België zijn troepen uit Katanga zal terugtrekken. Maar van de UNO wordt de garantie ge vraagd, dat zij door het zenden van tenminste 1600 man troepen de orde zal handhaven. Het Belgische kern kabinet voor Kongo heeft zaterdag en zondag vergaderd in verband met de protestnota, die aan Moskou is gezon den om te protesteren tegen de leu genachtige beweringen van de Sovjet pers en -radio. Deze nota is ook ter kennis gebracht van de leden van de Veiligheidsraad. Er is echter geen sprake van de diplomatieke betrek kingen tussen Brussel en Moskou te verbreken. De Belgische ambassadeur, de heer Cools, is na een kort verblijf in Brussel naar Moskou teruggekeerd. Tegenover de Russische beschuldigingen kan worden gesteld dat het onder druk van de Belgische ministers voor Afrikaanse zaken was, dat op de ronde tafelconferentie, tegen het streven in van de huidige president Kasavoeboe en de Katangese premier Tsjombe, de eenheid van Kongo voorop werd gesteld, terwijl er nochtans ook in het Belgisch bedrijfsleven van Katanga stemmen opgingen opdat België het onafhankelijkheidsstreven van Tsjombe zou steunen. Een ander punt dat in het afgelopen weekend de aandacht trok is de groeiende oppositie van de Abako tegen Loemoemba. Deze partij van de staatspresident Kasa voeboe heeft zondag een motie gepubliceerd welke allesbehalve vriendelijk is voor de regering-Loemoemba en de Abako keert zich onder meer ook tegen het optreden van de Ghanese troepen in Neder-Kongo. Deze critiek, aldus Belgische waarnemers is voor Loemoemba erger en gevaarlijker dan het tot nu toe sporadisch optreden van de oppositie in het Kongolees parlement, dat ondanks de dramatische toestand van Kongo rustig met vakantie ging. Immers, de Abako is geheel in handen van staats president Kasavoeboe en het is dus waar schijnlijk dat er opnieuw een persoonlijk conflict is ontstaan tussen Kasavoeboe en Loemoemba. Onze reisredacteur W. L. Brugsma schrijft: ELISABETHSTAD, 8 augustus Op het zelfde vliegveld waar eergisteren de lege vaten en oude trucks naast de runway nog de Belgen en de Katangezen deden giche- len over de poets, die men de UNO had ge bakken, viel gisteren weer de schaduw van de angst. Twee Boeings en een DC-7 van de Sabena startten naar Brussel met vrouwen en kinderen, die twee weken geleden uit het vluchtland Rhodesië kwamen. In de huizen en de café's drommen de Europea nen om de radio's die dreigende woorden uit Moskou, Leopoldstad en Guinea laten hnren. Radio-Katanga, die aanvankelijk Advertentie Verwachting tot morgenavond: Perioden met zonneschijn maar ook enkele plaatselijke buien met kans op onweer. Overwe gend zwakke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ook morgen zal het nog vrij zonnig en zomers strandweer zijn met in de middag een zwak ke zeewind. Temperaturen over dag: 20 tot 22 gr. C. Zeewater 18 gr. C. Vooruitzichten: De lucht boven ons land is nog on stabiel zodat een plaatselijke bui niet is uitgesloten. louter zonneschijnberichten doorgaf, begint de Belgische bevolking eindelijk in te lich ten, dat er rondom Katanga een buitenwe reld bestaat en dat de barometer daar op onweer staat. Na de uitgelatenheid over de kwajongensstreek tegen de schoolmeester Hammarskjoeld, begint het kwade geweten te knagen en rijst de vraag: wie komen er straks op ons dak vallen, UNO-troepen of Afro-Aziatische en communistische vrijwil ligers? In gespannen afwachting van de zitting van de Veiligheidsraad, die op die vraag misschien een antwoord zal geven, begon nen de Belgen in Katanga voor de zoveel ste maal hun koffers te pakken en de tanks van hun auto's te vullen. De sprong naar het tot nog toe veilige Rhodesië is niet ver, slechts negentig kilometer over een weg, die tot het laatste moment door de Belgi sche troepen zal worden opengehouden. Maar zozeer is de hoerastemming omge slagen, dat men reeds speculeert over de vraag of zelfs daar straks de vlam niet ook in de pan zal slaan. Inmiddels komen er dagelijks verse Belgische troepen uit de basis Kamina in Elisabethstad aan. De Belgische belofte om de troepen op de bases terug te trek ken is één ding, de bescherming van de blanke bevolking een heel ander. Men vreest echter, dat de Veiligheidsraad Bel gië zal bevelen zijn troepen binnen enke le dagen geheel uit Katanga terug te trek ken. De reactie van de blanke bevolking daarop is: in dat geval gaan wij ook weg. Niemand heeft werkelijk vertrouwen in Tsjombes vrijwilligersleger, dat ik giste ren zag exerceren. Het bestaat uit jonge werklozen, die gretig op het aanbod van honderd gulden soldij plus gratis voeding en kleding ingingen en nu vrijwel geheel ongewapend en ongeuniformeerd leren mar cheren, salueren en in de houding staan. Het grootste probleem is hun het verschil tussen links en rechts bij te brengen, bij rechtsomkeert gaat de helft linksom en botst tegen de rest op. Mocht de UNO de Belgische militairen inderdaad tot heengaan sommeren dan zakt Tsjombes republiek vermoedelijk als een kaartenhuis ineen, want Belgische officie ren en civielen vormen haar ruggegraat. Dan dreigt de chaos, die een snel, kordaat en ditmaal gewapend UO-ingrijpen zal vereisen. Ondanks alles doet Tsjombes re gering nog of nog of haar neus bloedt. Tsjombe handhaaft zijn televisieglimlac'n en de sterke man minister Moenongo legt de knoet over de Baloebakat-oppositie. Zijn politie sloeg onder leiding van Bel gische officieren in het afgelopen week end het kantoor van de Ealoebakat kort en klein en smeet er traangasgranaten in. Zij arresteerde voorts twee Europeanen en 33 Afrikanen, waaronder per abuis drie stamhoofden van Tsjombes regeringspar tij. NEW YORK (Reuter) Secretaris-ge neraal Hammarskjoeld heeft zaterdag in een rapport over Kongo de Veiligheidsraad verzocht, zodanige instructies te geven, dat de strijdmacht van de volkerenorganisatie Katanga kan binnentrekken zonder zich te mengen in de binnenlandse politieke toestand van Kongo. Naar aanleiding van zijn besluit om, in afwijking van zijn oorspronkelijke plan, zaterdag nog geen eenheden van de UNO naar Katanga te sturen, verklaart Ham- narskjoeld dat de toestand in dat gebied een „binnenlands politiek vraagstuk vormt waarin de UNO geen partij kan z\jn". Overigens zou de komst van de UNO-mili- tairen in Katanga zijns inziens „geen stel- lingnamc in het conflict betekenen". Naar het oordeel van de secretaris generaal komt de moeilijkheid waarvoor de Veiligheidsraad zich ten aanzien van Katanga ziet geplaatst, niet voort uit de houding van België, daar de regering van dat land zich bij de besluiten van de raad heeft neergelegd en bijgevolg ongetwijfeld haar troepen in Katanga zal opdragen, te handelen overeenkomstig genoemde be sluiten. „Het probleem van hen die zich verzet ten tegen de komst van de UNO-strijd- macht naar Katanga kan als volgt worden (Van onze correspondent) LONDEN. Zondagavond is een uit ze ven personen bestaande delegatie van Ka- tanga via Brussel in Londen aangekomen om de steun in te roepen van de Britse regering voor een onafhankelijk Katanga. De leiding van de groep berust bij Kimba, de minister van openbare werken. Tot de delegatie behoort ook Thomas Tsjombe, een broer van Katanga's premier. De delegatie wil informeel contact opnemen met de Britse regering. Bij de aankomst op het vliegveld werd de groep begroet door de vier conservatieve lagerhuisleden, die voor stander zijn van Britse hulp aan Katanga. Deze hadden er tegen geprotesteerd dat het Britse parlement op zomerreces ging we gens de crisis in de Kongo en deden vorige week een vergeefs beroep op de Britse re gering om de beide kamers van vakantie terug te roepen. De Britse regering staat echter op het standpunt dat zij neutraal moet blijven en dat alleen de bevolking van de Kongo zélf veranderingen in het bestaande regiem kan aanbrengen. In Lon den is men allerminst gesticht over Nkroema's inmenging in de Kongo-crisis, temeer daar Ghana lid is van het Britse samengevat: Zal de deelneming van de UNO aan het toezicht op de veiligheid in Katanga de provincie tegen haar wensen in onder het rechtstreekse gezag van de centrale regering brengen? Zij beschou wen dit als een ernstig in gevaar brengen van hun mogelijkheid, voor andere consti tutionele oplossingen dan een strikt unita- ristische te ijveren, met name voor een soort federale structuur, met een grotere mate van provinciaal zelfbestuur dan waarin nu is voorzien. De woordvoerders voor deze opvatting verwerpen het unita- ristische stelsel als onverenigbaar met de belangen van het gehele Kongolese volk en als van buitenaf opgelegd. Dit is een binnenlands politiek vraagstuk, waarin de UNO als organisatie duidelijk geen partij kan zijn", zo meent de secretaris-generaal. Op het. grote oorlogskerkhof in de Amerikaanse plaats Arlington is het stoffelijk overschot van majoor Willard G. Palm, piloot van de door de Russen neergehaalde RB-47, met militaire eer aan de aarde toevertrouwd. gemenebest en zijn leger door Britse offi cieren wordt aangevoerd. Generaal Henry Alexander, de Britse opperbevelhebber van het Ghana-leger, die met zijn manschap pen ten behoeve van de UNO in Leopold stad is, staat voor een moeilijke beslissing nu Nkroema zijn leger dreigt uit te lenen aan Loemoemba om Katanga te heroveren. Dit gaat rechtstreeks tegen de Britse poli tiek in. Een oorlog in Katanga wordt ook in Londen als een ramp beschouwd. Er gaan dan ook stemmen op die erop aan dringen dat de Britse regering NKroema duidelijk zal maken dat indien deze zijn bedenkelijke plan niet laat varen, generaal Alexander en alle andere Britse adviseurs, die van grote waarde zijn voor NKroema, onmiddellijk naar Engeland dienen te wor den teruggeroepen. Het officiële Britse standpunt schijnt nog steeds te zijn, dat de UNO een symbolische troepenmacht naar Katanga dient te stu ren met de volledige waarborg, dat zij zich niet in de inwendige politiek van Katanga zullen mengen. Het wordt betreurd dat Hammarskjoeld dit niet vroeger, geduren de de crisis, duidelijk heeft gemaakt. Aan gezien de Belgen verklaard hebben, dat zij van plan zijn hun troepen uit Katanga te laten verdwijnen, lijkt een oplossing van de enige kwestie die nog overblijft, name lijk de betrekkingen tussen Katanga en de Kongo, op basis van federatie, thans bin nen het bereik te liggen. Vandaar, dat Lon den erop staat dat de UNO niet moet opgeven. Zouden zij dat wel doen, dan zou Kongo weer een machts-vacuum worden en een speelbal van de grote mogendheden. De grootste ramp zou een Afrikaanse inva sie van Katanga zijn, welke tot volledige economische ineenstorting van de gehele Kongo en algemene chaos zou leiden. Vu rig wordt gehoopt dat NKroema zich niet tot Afrikaanse machtspolitiek zal laten verleiden, ook al denkt hij misschien dat zijn inmenging de enige manier is om de Russen voor te zijn. In plaats daarvan dient NKroema zijn invloed te gebruiken om Loemoemba ervan te overtuigen dat de UNO haar taak zal moeten voltooien. De UNO kan dit slechts doen met de actieve steun van haar Afrikaanse leden. pag. Weerrapporten 1, 2 -Uit liet binnenland 2, 6 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 6 Van Dag tol Dag4 Agenda van IJmond en Haarlem 5 Uit stad en omgeving 4, 5 In de Vishal en op zee5 Toch Is Het Zo7 Feuilleton 7 Kunst 7 Beeldverhalen 7 Boekenhoekje 7 Horen en Zien 7 Economisch nieuws3 Beurs S Scheepsberichten 8 Sport9, 10, 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Friedrich Nietzsche: Slapen is geen geringe kunst: men moet er een hele dag voor wakker blijven. Een Labourlid van het Engelse Lager huis, de tandarts John Baird uit Wolver hampton, heeft een vergeefse reis van een dag naar Nederland gemaakt. Hij kwam naar Amsterdam met het doel een bezoek te brengen aan een vriend, de Griekse in genieur M. R., die begin juni in Amsterdam is gearresteerd onder verdenking van me deplichtigheid aan een valse-muntersaffai- re van een organisatie welker zetel zou zijn gevestigd in Osnabrück. De leden van deze organisatie zouden valse Franse franken hebben vervaardigd ten behoeve van de Algerijnse verzetsbeweging F.L.N. In zijn hotel te Amsterdam heeft de heer Baird zondag tegenover de pers lucht ge geven aan zijn verontwaardiging over de mislukte pogingen toegang te verkrijgen tot het Huis van Bewaring, waar zijn Griekse vriend in voorlopige hechtenis zit, in afwachting van zijn berechting. „Ik ben stomverbaasd over het verschil in rechten voor een arrestant in Engeland en in Ne derland. Mijn Griekse vriend heeft als nog niet-veroordeelde geen enkel recht. Hij mag slechts eenmaal in de week zijn echt genote ontvangen en verder niets. Men heeft mij de toegang geweigerd en mij ook belet, enkele boeken af te geven voor deze intellectuele man". Het Lagerhuislid toon de de boekwerken: een Penguin-uitgave over het moderne China en het boek „The Russian Revolution" van Alan Moorehead. Hij heeft contact gehad met de directeur van het Huis van Bewaring en met het hoofd van het arrondissementsparket in Amsterdam, mr. W. P. Bakhoven. Deze laatste deelde de heer Baird volgens diens zeggen mee, dat alleen de rechter-commis- saris kan beslissen over bezoek aan een gedetineerde. De fungerende rechter-com- missaris zou echter met vakantie zijn. De heer Baird, die vertelde „editor" te zijn van een in Engeland verschijnende uitgave „Free Algeria" (Vrij Algerije), deelde verder mee, in veel dingen te ver schillen met zijn Griekse vriend doch een ding met hem gemeen te hebben n.l. de wens om hulp te verlenen aan de vrij heidsstrijd van het Algerijnse volk. De Brit zei van mening te zijn, dat dé Griek geen misdadiger is. „Hij heeft helaas zijn handen gebrand aan deze zaak". De heer Baird wilde contact met zijn vriend opne men om deze te vragen of hij op enigerlei wijze hulp nodig heeft. De Engelsman keerde zondagavond per vliegtuig naar zijn land terug. Mr. W. P. Bakhoven deelt ons desge vraagd mee, dat niet zonder meer een vriend, ook al komt deze uit het buiten land, kan worden toegelaten bij een gede tineerde in een Huis van Bewaring. Dit is een algemene regel, waarvan slechts bij hoge uitzondering kan worden afgeweken. In het onderhavige geval kon dan ook geen toestemming worden verleend tot een be zoek aan de Griekse ingenieur in het Huis van Bewaring aan de Weteringschans. Zaterdagmiddag is het 26-jarige meisje Ch. B. de Bont uit Maasbommel in Luxem burg door een val van een rots om het leven gekomen. Het meisje, dat met haar ouders, haar broer en diens verloofde een vakantiereis maakte, wilde in Graulinster op een hoge rots klimmen om zich te la ten fotograferen door haar broer, die be neden bleef. Zij viel echter en kreeg een zo ernstige fractuur aan de wervelkolom dat zij op weg naar een ziekenhuis overleed. Op de Brede Hilledijk in Rotterdam is zondagmiddag brand uitgebroken op een bovenhuis, waar alleen een jongetje van vier jaar en een baby van tien maanden aanwezig waren. De bewoner en zijn vrouw waren met hun tien andere kinderen niet thuis. Hoe de brand is ontstaan weet men niet. Het jongetje van vier jaar rende naar buiten en riep dat er brand was. Een 33- jarige havenarbeider rende naar boven en wist de baby te redden. De brandweer wist de brand te beperken tot een kamer en een keuken, die totaal uitbrandden. ■Het internationale concours hippique te Rotterdam verenigde zondag vele liefhebbers van de ruitersport rond het parcours. Ook Prinses Beatrix en Prin ses Irene lieten van hun liefde voor deze koninklijke sport blijken. Het Britse vrachtschip „Labahia" (5172 brt) was tot zaterdagavond het enige schip, dat schade heeft ondervonden van een staking van naar schatting ruim 200 havenarbeiders in de Amsterdamse haven. Arbeiders in vaste dienst van het Amster dams havenbedrijf weigerden 's ochtends het schip aan de Sumatrakade te lossen, nadat de kern van de onderneming een staking had uitgeroepen. Het vrachtschip is in de namiddag gelost door arbeiders van de S.H.B., de samenwerkende haven bedrijven. Het kon eerst in Je avond, veel later dan was verwacht, de haven verlaten en zijn reis voortzetten. De moeilijkheden begonnen nadat de arbeiders in kennis waren gesteld van het dezer dagen tussen de werkgevers en de drie vakorganisaties (de Ned. Bond van Vervoerspersoneel-N.V.V., de Katholieke Bond van Werknemers in het Tranportbe- drijf St. Bonifacius K.A.P. en de Chris telijke Bedrijfsgroepen Centrale C.N.V.) bereikte resultaat van een overleg inzake de tariefbeloning. Een deel van de arbei ders had verdergaande looneisen gesteld en legde het werk neer. De drie genoemde vakorganisaties staan niet achter de staking. Ook hedenochtend waren ongeveer 250 havenarbeiders, werkzaam bij het Am sterdams Havenbedrijf en de Koninklijke Hollandse Lloyd, in staking. Bij de K.H.L. waar al enige moeilijkheden waren, werd zaterdagmorgen nog niet gestaakt. Bestuurders van de bonafide vakorgani saties, die niet achter deze staking staan, zijn nu doende om de havenarbeiders te bewegen het werk te hervatten c.q. aan het werk te blijven. Volgens de directie van de Scheepvaart Vereniging Noord wordt elders in de haven normaal gewerkt en is het rustig. „Jongens, komaan, we gaan luilak vie ren" zei vanochtend omstreeks elf uur een stakende havenarbeider tegen zijn collega's die al enkele uren voor de gebouwen van de Hollandse Stoomboot Maatschappij aan de Oostelijke Handelskade met niets-doen hadden zoet gebracht. En met dat „luilak- vieren" bedoelde hij dan te zeggen dat de stakende havenarbeiders willen proberen hun collega's op te wekken. In optocht ver trokken de ongeveer tachtig stakers daar na naar de Javakade, waar zij om twaalf uur hun K.N.S.M.-collega's zouden opvan gen. Het gonst in de oostelijke Amsterdamse Havens van geruchten. Sommigen weten niet eens waarom gestaakt wordt, „we zijn er tegen dat Italiaanse arbeiders in de haven komen werken tegen een hoger loon", zei er een. Hij had gehoord dat de Italianen f 100,- per week zouden gaan ver dienen. „Wij hebben maar 82,- (onge- huwden f 68,-) en daar zijn dan nog de zes reisuren bij inbegrepen". In zijn klaagzang werd de man bijgevallen door andere havenarbeiders uit Oegstgeest, Leiden, de Haarlemmermeer, Hoorn en andere plaatsen. Ze komen elke dag in ongeveer zestien bussen naar Amsterdam. „We zijn per week wel 15 reisuren kwijt, maar we krijgen er maar zes uitbetaald", zei een staker uit Leiden. Over de directe aanleiding van de wil de staking liepen de meningen nogal uit een. Volgens sommigen zou zij gericht zijn tegen 't ontslag van zes voorheftruck- rijders, die zaterdag reeds staakten, ande ren spraken van looneisen. „Bij de maat- schappelij Nederland wordt meer loon betaald en dat willen wij ook hebben" zeiden de anderen, die niets van 't ontslag afwisten. Wat ze van plan waren te gaan doen? Niemand wist het „Er is vanochten een man van het N. V. V. hier geweest en die heeft gezegd dat alle georganiseer- den aan het werk moesten gaan" zei een van de stakers. „Ik zou wel willen, maar wat doe je als je kameraden het vertik ken?" Advertentie

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1