PAST U GOED OP!! Ir. A. Maris komt Amsterdamse tunnelweg openen Kort en bondigj) Kans op buien wordt groter Verolme's „grote gok" om 28 miljoen dollar gelukt KELLER MAC DONALD N.V. Houtopslagplaats en exportbedrijf voor pluimvee afgebrand NAAIMACHINES Werf op Rozenburg uit de grond gestampt Haarlemse toeriste in Spanje overleden Kano met vier jongens sloeg om: twee verdronken Auto botst tegen boom: twee gewonden 2 Verbouwde vliegkampschip „Minas Gerais" haalde de 24-mijlsgrens Tegenwerking Dief zag waar boer sleutel verstopte Geen tekeningen Na 40 jaar dienst bij de K.L.M. met pensioen Ingenieursbureau voor Installatietechniek Haarlem - Zijlstraat 56 - Tel. K 2500 - 11828 De C.H.U. in de Tweede Kamer T egenslagen AMSTERDAMS ALLERLEI Winkeliers stellen een privé-straatveger aan Kerkelijk Nieuws MAANDAG 8 AUGUSTUS 1960 Helio Leoncio Martins, capitao de mar e guerra, commandant van het Braziliaanse vliegkampschip „Minas Gerais", glimlachte naar een kleine man op de wal toen zijn schip zaterdag na een proefvaart van vijf dagen op de Noordzee aan de kade van Verolme's werf op Rozenburg meerde. Hij stond op de valreep van zijn schip, de fraaie officierspet van de Bra ziliaanse marine onberispelijk op zijn hoofd, zijn handen gemoedelijk in de zakken van een korte zwarte jekker gestoken. De kleine man op de kade keek vragend omhoog. Zijn blik werd zonder aarzeling beantwoord met een kort knikje van de capitao. Toen wist hij wat hij weten wilde. Kapitein Martens was tevreden. Zijn schip had met een snelheid van 24 mijl gevaren. Drie jaar nadat sleepboten het onttakelde en verouderde Britse vliegkampschip „Vengeance", dat door Brazilië na veel strijd in het parlement was gekocht, naar een stille hoek in de Rotterdamse Waalhaven sleepten. De kroon was op een ontzaglijk stuk werk gezet. De grote gok was gelukt Er zijn veel mensen uit de internationa le scheepsbouwwereld aan te wijzen, die de kleine charmante man op de kade en kele jaren geleden gek hebben genoemd. Corneiis Verolme had de verbouwing van een oud vliegkampschip aangenomen, een opdracht van een dikke tachtig miljoen harde guldens, en hij had er geen werf voor. Beter gezegd: nog geen werf voor. Op Rozenburg was, een klein jaar tevo ren pas, de eerste paal geslagen voor wat nu tot de modernste en grootste scheeps werven ter wereld kan worden gerekend. Er stond verder nog slechts een houten loods op het uitgestrekte terrein aan de Botlek. In het riviertje lag een grote dam, die nog moest worden opgeruimd. En er was geen stukje kademuur aan te wijzen, waaraan een schip kon meren. Maar typerend voor het vertrouwen in de capaciteiten van Verolme, typerend voor de overtuiging, dat hij het toch wel weer op een of andere manier zou kla ren, waren de pogingen, die aanstonds werden ondernomen om hem deze mach tige order te onthouden. Brazilië aarzelde, zocht contact met an dere Nederlandse en met Engelse werven, die echter niet in staat bleken te zijn, de order uit te voeren. Het was een jaar, dat alle werven er dikke orderportefeuil les op na hielden. Achter de schermen ontbrandde een hevige strijd, waarin de nog slechts in de fantasie van de heer Verolme aanwezige machtige werf op Ro zenburg als wapen tegen hem werd ge bruikt. Een Italiaanse werf werd aange spoord om Verolme te onderbieden. Ver olme, die kon wijzen op de snelle bouw van vier tankers van 33.000 ton voor Bra zilië, kwam echter als winnaar uit deze strijd tevoorschijn. Een overwinning, die een hoeksteen voor zijn bedrijf zou wor den. Op 5 juli 1957 werd het contract tus sen Verolme en Brazilië voor de verbou wing van de „Vengeance" tot het uiterst moderne vliegkampschip „Minas Gerais" Toen een 24-jarige fabrieksarbeider uit Gorinchem vorige week door Bergambacht liep, zag hij dat een boer en zijn vrouw hun boerderij verlieten en de sleutel on der een kozijn verstopten. Hij ging de boerderij binnen en nam uit een kistje in de pronkkamer 5000.- weg. Hj kreeg een lift van een automobilist, die zeer ver baasd was dat de lifter hem 25.- aan bood. Toen deze automobilist later van de diefstal hoorde, kon hij een nauwkeurig signalement opgeven van de man, die hij dichtbij de boerderij in zijn auto had meegenomen. De dief had intussen reeds de aandacht getrokken, omdat hij een ameublement en een bromfiets had gekocht en contant betaald en grote verteringen maakte. Hij werd op het politiebureau ontboden, waar hij spoedig door de mand viel. De rest van het geld en de gekochte goederen zijn in beslag genomen. getekend. Toen de staf van Verolme het in de Waalhaven liggende schip voor het eerst zag, begreep zij pas goed wat zij eigen lijk was begonnen. Een vliegkampschip bouwen of verbouwen, dat kwam in dit geval op hetzelfde neer, is heel wat an ders dan de bouw van een goede tanker. Het gaat om de combinatie van een drij vend hotel voor 1500 mensen, die daarin maandenlang moeten kunnen vertoeven, een modern vliegveld voor conventionele jagers, straaljagers en helikopters en een zeer snel schip.. De „Vengeance" was een zusterschip van de „Karei Doorman". „Met die we tenschap komen we al een heel eind," dachten de verbouwers. Maar die gedach te konden zij spoedig weer uit hun hoofd zetten, want tekeningen van de „Karei Doorman" konden door de Nederlandse marine niet beschikbaar worden gesteld. De marine heeft de Braziliaanse missie overigens op allerlei andere manieren de afgelopen drie jaren uitstekend geholpen. Kapitein Martins is de eerste om dat te erkennen en zijn dank daarvoor te betui gen. Verolme hakte zelf de knoop reso luut door. „Dan maken we die tekeningen zelf," zei hij kortaf tegen zijn staf. „Over Een in de burgerluchtvaart uniek jubi leum zal plaatshebben op 15 augustus. Dan zal de heer Frans van Marle veertig jaar in dienst zijn van één luchtvaartmaat schappij de K.L.M. Op zijn fiets kwam hij in augustus 1920 aanpeddelen op de vliegweide Schiphol na bij Amsterdam. „Er waren een paar vlie gers en meccano's aan het boksen en gymnastieken. Ik werd prompt voor alge mene werkzaamheden aangenomen. Het was in zekere zin een „Wild-West tijd". Ik heb de K.L.M. zien groeien van een klein zaakje tot een wereldbedrijf met 17.000 employé's," aldus Van Marle. Hoe wel hij leerling-mecanicien was, werd hij door de grondlegger van de K.L.M., dr. Plesman, op een gegeven ogenblik be noemd tot beheerder van de cantine, die men inmiddels op de drassig 2 poldergrond had neergezet. Later kwam Van Marle bij de vracht afdeling en was hij begeleider van goud zendingen. Met schrik denkt hij nog terug aan de tijd, dat hij gewapend met een pistool een lading goud van acht ton, die per vrachtauto van de bank naar het vliegveld werd vervoerd, begeleidde. Na bij het vliegveld moesten ze over een brug, die een maximaal gewicht van drie ton toestond. De zending moest op tijd zijn, dus reed de chauffeur langzaam over de brug, terwijl Van Marle er achteraan liep. De brug hield het en de zending kwam op tijd. In mei 1940, toen Schiphol in de eerste oorlogsdagen volledig werd verwoest, zag Van Marle kans de 60.000 die in de K.L.M. brandkast lagen, te red den. Er ontbraken 44 centen. „Waar die gebleven zijn, heb ik nooit begrepen" ver zucht Van Marle nu nog. Op 15 augustus gaat Frans van Marle met pensioen. Hij zal dan na veertig jaar met hart en ziel voor de Nederland se burgerluchtvaart gewerkt te hebben meer tijd kunnen besteden aan zijn hob bies: hengelen, bridgen, biljarten en naar voetbalwedstrijden kijken. Advertentie Uit onze ervaring is gebleken, dat vele gebruikers een olie- of kolenhaard aanschaffen, zonder de juiste voorlichting te hebben gekregen. In vele gevallen wordt de gekochte haard zonder meer voor de schoorsteen geplaatst. Er bestaat dan geen zeker heid dat de haard aan de gewenste eisen zal voldoen. Wy noemen hier verschillende punten die by het kopen van een oliehaard van buitengewoon belang voor u zijn. Ie. Koopt uw haard by een op dit gebied deskundige firma. 2e. Laat, alvorens u tot de koop overgaat, uw schoorsteen controleren en een warmteberekening maken voor het ver trek hetwelk verwarmd moet worden. 3e. Het vakkundig aanleggen van een olieleiding en het zodanig afstellen van de haard, dat een maximum aan warmte wordt verkregen, by een normaal olieverbruik, moet door een ervaren deskundige geschieden. Stelt u zich met ons in verbinding. Een onzer deskundigen komt vryblyvend by u aan huis een juiste warmteberekening maken. Gewapend met deze voorlichting zal het dan niet moeilijk zyn in onze showroom een goed gefundeerde keuze te maken. Gezant in Praag. Jhr. J. Q. Bas Backer is benoemd tot gezant in de Tsjechoslo- waakse republiek. De heer Bas Backer zal in de tweede helft van deze maand naar Praag vertrekken. Bromfietsendief. Wegens diefstal van een bromfiets in Leiden is in Den Haag een 24-jarige radiomonteur aangehouden. De jongeman kwam met de bromfiets, die hij vrij slordig zwart had geschilderd, bij een opkoper, toen de recherche daar juist voor controle was. Auto over de kop. Zaterdagnacht om streeks kwart over twaalf is op de Zeeweg in Bloemendaal een auto, bestuurd door een veertigjarige strandexploitant, uit de bocht gevlogen. De wagen sloeg enige keren over de kop en kwam in de berm tot stilstand. De bestuurder bleef onge deerd. De zwaarbeschadigde auto is door de politie voor een technisch onderzoek naar Publieke Werken meegenomen. Een Nederlandse toeriste, de 47-jarige mej. J. Diteweg uit Haarlem, is tijdens een vakantiereis door Spanje overleden. Tij dens het bezichtigen van de stad Toledo werd zij onwel. Zij werd met spoed naar Madrid gebracht, waar zij kort na aan komst is overleden. Nu het C.H.U.-Tweede Kamerlid C. J. van Mastrigt gekozen is tot lid der Eerste Kamer wordt verwacht, dat hij voor zijn zetel in de Tweede Kamer zal bedanken. In dat geval moet de fractie der C.H.U. in de Tweede Kamer worden aangevuld. Op de desbetreffende lijst volgt de heer M. R. H. Calmeijer, die staatssecretaris is en dus wel zal bedanken. Op hem volgt mr. G. P. H. Helders, oud-minister van Zaken Overzee. Deze is lid van de Raad van State, welke functie onverenigbaar is met het Tweede-Kamerlidmaatschap. Vervol gens komt in aanmerking de heer H. M. Gerbrandy, lid van Gedeputeerde Staten van Friesland. Naar wordt aangenomen zal deze het Tweede-Kamerlidmaatschap wegens drukke werkzaamheden niet kun nen aannemen, in welk geval voor benoe ming in aanmerking komt mr. J. W. van Gelder, secretaris der C.H.U., wonende te Nieuwer Amstel. drie jaar moet de „Minas Gerais" in elk geval klaar zijn en kunnen varen.." Het werk begon. Niet met bouwen, maar met slopen. Van het schip bleef alleen de bijzonder gave en fraai gelijnde romp over. De werf op Rozenburg begon snel te groeien. Alles moest tegelijk worden aangepakt. Er kwamen barakken voor de Braziliaanse staf. Er kwam een speciale staf van ingenieurs en technici van Ver- qlme voor het project, waarin oud-officie van de mk tninnieaeen-ngleamvvsrETE ren van de- marine met kennis van vlieg kampschepen en speciaal van- de „Karei Doorman" goed vertegenwoordigd wa ren.. Op Rozenburg verrezen kranen, ma chinehallen, kaden, vaste en drijvende dokken. Een speciale tekenkamer maakte 15.000 voor de verbouwing nodige tekenin gen. Toen bleek, dat de opdracht toch nog wellicht zou stranden op de levering van omvangrijke elektrische installaties, aar zelde Verolme geen moment met het stichten van een fabriek daarvoor in Maassluis. Verolme Elektra Maassluis, die meteen maar alles op dit gebied ging maken wat er voor de werf nodig was. Ter hoogte van New-Castle heeft de „Minas Gerais" in de afgelopen week zon der moeite de vereiste snelheid van 24 mijl gehaald tot vreugde van de Verolme- gemeenschap en tot verbazing van de ver tegenwoordigers van de Amerikaanse ma rine, die bij de verbouwing ook een ste vige vinger in de pap heeft gehad vanwe ge de levering van de elektronische uit rusting en de taak van de „Minas Gerais" in het kader van de organisatie van Ame rikaanse landen. Tot vreugde ook van ca pitao P. D. Ribas Ferreira, scheeps bouwkundig ingenieur van de Braziliaan se marine, die van het begin af deze grootscheepse verbouwing heeft meege maakt en nu al drie jaar in Den Haag woont, drie jaar waarin hij moest vechten op twee fronten. Het thuisfront met de argusogen van het parlement, waarvan sommige leden, evenals dat in het Neder landse parlement met de „Karei Door man" het geval is, het nut van een duur vliegkampschip zacht gezegd sterk be twijfelen. En het front op de werf, waar aan hij zijn zin ook wel eens moest door drijven. De verbouwing was moeilijk. De keren, dat men ergens op het schip opnieuw moest beginnen, zijn bijna niet meer te tel len. Een zware tegenslag vormde een brand, die behalve de officiersmess en de bar ook het vitale deel van het vliegdek, waaronder de installaties van de remkabels liggen, bijna volledig vernielde. De verbouwing is desondanks op tijd voltooid. Het staat nagenoeg vast, dat de „Manas Gerais" na nog een flink aan tal proefvaarten op de Noordzee en de Oceaan in november naar Rio de Janeiro zal vertrekken. De heer Verolme hoopt dan aan boord te zijn om de ontvangst van het schip door president Kubitscheck en zijn regering te kunnen bijwonen. Voor Verolme is dan een periode afge sloten, waarin hij de kans kreeg om tege lijk met de uitvoering van een van de grootste naoorlogse orders uit het buiten land een machtige werf in het Botlekge- bied te bouwen en, wat thans voor hem misschien nog belangrijker is, een staf van bekwame voor het merendeel jonge medewerkers te vormen. Medewerkers, waarop het reparatiebedrijf met ongeduld wacht. „Als de „Minas" weg is, kunnen we eindelijk met groot werk beginnen", ver zucht men op Rozenburg. Capitao Helio Leoncio Martins wacht nu een heel andere taak. Hij moet van dit kostbare schip aankoop en verbouwing vergden in totaal 28 miljoen dollar door de oefening van zijn bemanning een wapen maken, waarmee in tijd van oorlog de scheepvaartroutes van zijn land doel treffend kunnen worden beveiligd. Van hem hoort men geen kwaad woord over vliegkampschepen: „Het is nog altijd het enige doeltreffende wapen tegen onderzee boten, dat wij bezitten.." Voor hem is met dit schip voor de Braziliaanse marine een hartewens in vervulling gegaan. (Van onze Amsterdamse redacteur)o Op 18 augustus zal Amsterdam de nieuwe vierbaans-autoweg tussen het Am- stelstation en de rijksweg I naar het Gooi bij Diemen officieel in gebruik nemen. Dat wordt een merkwaardige gebeurtenis. De ze nieuwe Gooiseweg vormt op de kaart van Amsterdam een belangrijke schakel in het wegennet rond de IJtunnel. De merkwaardigheid schuilt nu in het feit, dat ir. A. G. Maris, de dii-ecteur-generaal van de Rijks Waterstaat, deze IJtunnelweg zal openen. Iedere ingewijde weet, dat ir. Ma- ris, noch zijn naaste medewerkers ooit en thousiasme heeft kunnen opbrengen voor het regeringsbesluit, de bouw van de Coen- tunnel voorrang verlenen boven die van de IJtunnel. Op 18 augustus komt ir. Maris echter naar Amsterdam en met hem tal van hoofden van de dienst van de Rijks waterstaat. Zij zullen te vinden zijn tus sen hun rivalen van de dienst van Publie ke Werken van Amsterdam. En ook deze mensen zullen glimlachen, want de nieuwe weg is althans een klein stukje IJtunnel, dat via Wibautstraat en Weesperstraat aansluiting zal moeten geven op de tunnel Land van melk en eieren Een buitenlandse kennis, die bij ons de koffietafel gebruikte, verbaasde zich er over, dat de melk, die wij hem voorztten, slechter van smaak was dan die bij hem thuis. En plotseling beseften wij, dat dit een van de nadelen was van het wonen in een grote stad. Niet dat in Zoeterwoude of Klazienaveen de melk vetter zou zijn. Wat dat betreft komt heel Nederland er maar magertjes af. Het grote nadeel zit in het transport en de distributie, die in grote steden meer tijd vragen dan in kleinere gemeenten. In Amsterdam wordt iedere dag ongeveer een half miljoen liter melk gedronken. Een groot deel hiervan is echter twee dagen oud. Mede doordat er vrijwel geen melkhandelaren zijn te vinden, die hun produkt koel en in licht dichte wagens vervoeren, wordt de kwali teit ernstig aangetast. Onze kinderen zul len niet meer weten hoe verse melk smaakt, tenzij ze een vakant: in het bui tenland doorbrengen. Zij krijgen ook geen vers ei meer. Eieren, die in de Amster damse winkels worden verkocht, zijn door gaans een a twee weken oud. Kwaliteits vermindering schijnt het onvermijdelijke gevolg van de bevoorrading van grote be volkingscentra. In Amsterdam moeten steeds meer kleine bakkers plaatsmaken voor de grote broodfabrieken, waar brood (Van onze Amsterdamse redacteur) De winkeliers van de Korte Nieuwendijk in Amsterdam hebben'besloten, een eigen straatveger aan te stellen omdat de hoofd stedelijke gemeentereiniging niet voldoen de personeel heeft om doorlopend een man met een bezem in deze straat aan het werk te laten. En een dagtaak is dat zeker, want de vele automaten in en rond de Nieuwen dijk brengen doorlopend afval van papier tjes en vettige etensresten op straat. De verontreiniging van de straat was de winkeliers een doorn in het oog. Zij staken de hoofden bijeen en sinds gisteren kan men nu een man in witte overall en voor zien van schoonmaakartikelen aan het werk zien. koek én banket prödukten van de machi nes zijn. Mooiste straathond Er zijn in Amsterdam haast evenveel huisdieren als mensen. Van die huisdieren is de hond wel bijzonder geliefd. In de Jordaan is de hond zelfs zo populair, dat er ieder jaar schoonheidswedstrijden wor den gehouden. Dezer dagen was het de 8-jarige Wimpie Botter uit de Goudsbloem straat, die de wisselbeker won, omdat zijn foxachtige hondje werd uitgeroepen tot „mooiste straathond van de Jordaan". De opkomst was dit jaar niet zo groot als bij vorige gelegenheden. De jury had, om de 75 gegadigden te beoordelen, toch een zware taak. Weliswaar behoefde zij niet te letten op de raszuiverheid, maar het bleek toch niet eenvoudig te zijn de schoonhe den van straathonden, waarover in geen enkel kynologisch standaardwerk richtlij nen zijn te vinden, te beoordelen. Eén ding viel op: de afgelopen week liepen de Jor daanse honden er netjes gewassen en ge kamd bij. Rust inAmsterdam Wij spraken dezer dagen een eenzame wandelaar op de Amsterdamse Reguliers gracht. Hij onthulde ons: „Ik ben een dag je naar Amsterdam gevlucht. Ik verlang de naar een rustige vakantie en daarom ben ik vorige week met m'n gezin naar Bergen gegaan. Daar moet u eens komen, meneer, 's avonds. De straten zijn dan doordrenkt van een penetrante patates- frites-geur en worden overspoeld door bromnozems. De omgangstaal blijkt het Duits te zijn. Ik ben gevlucht en nu heb ik m'n rust eindelijk gevonden in het hart je van Amsterdam. Wat is het een genot om 's avonds lang jullie mooie grachten te wandelen. „Maar vertelt u het niet ver der, anders komen volgend jaar de Ursu la's en Heinrichs een keldertje huren op de Laurier- of Herengracht en dan is het ook hier uit met de rust." Ned. Herv. kerk Beroepen te Veenendaal (vac. K. v. d. Pol): P. de Jong te Kootwijkerbroek; te Wierden (toez.): J. den Besten te Dirks- iand. Benoemd tot voorg. Herv. Evang. te Oostvoorne: G. Zonneveld, vic. te Kethel, die deze benoeming ook aannam. Rem. Broederschap Aangenomen naar Hilversum: J. van Goudoever te Leiden. Predikant wordt leraar Dr. L. A. F. Ie Mat, predikant bij de Hervormde Wijkgemeente Soesterberg, heeft zijn ambt neergelegd om leraar te worden bij het middelbaar onderwijs. Dr. Le Mat was van 1938 tot 1947 werkzaam bij de Protestantse Gemeente te Soerabaja. Van 19471950 was dr. Le Mat hulppredi ker bij de hervormde gemeente van Bilt- hoven. Hij is daarna werkzaam geweest als geestelijk verzorger van gerepatrieer- den te Zandvoort. In 1951 trok hij op grond van principiële bezwaren tegen de na oorlogse gang van zaken in de Ned. Her vormde Kerk zich uit alle kerkelijke arbeid terug om zich geheel aan de studie van het oude testament te wijden. Hij werd leraar aan het Chr. Lyceum te Zeist en in 1952 assistent aan de universiteit te Utrecht. In 1951 was hij voorganger geworden van de Hervormde Evangelisatie te Maarssen. In 1958 kwam hij naar Soesterberg. In 1957 was hij gepromoveerd tot doctor in de theologie op het proefschrift „Textual cri ticism and exegesis of psalm 36, a contribu tion to the study of the Hebrew book of psalms". Tot ver in de omtrek waren zaterdag middag de vlammen te zien die hoog op laaiden uit de in brand geraakte houtop slagplaats van de timmerfabriek G. Hor dijk in Berkel en Rodenrijs, enkele hon derden meters van de grens met Rotter dam. Urenlang hebben brandweerlieden uit Berkel, Rotterdam en Bergsenhoek een verbeten strijd gevoerd tegen het vuur, dat razendsnel door de grote houtvoorra den joeg. De brandweren wisten met 23 stralen de fabriek te behouden. De op slagplaats ging echter geheel verloren. Zondagmorgen omstreeks tien uur zijn twee jongens bij hèt kanovaren op de Lek verdronken. Zij waren met nog twee vriendjes en een hond in Lekkerkerk in een kano gestapt. Onder Nieuw-Lekker- land, ter hoogte van een scheepssloperij, sloeg de kano om. De 18-jarige Arie den Ouden, die op een nabij gelegen schip be zig was, wist met grote moeite twee van de drenkelingen te redden. De 13-jarige Otto Lindgtéen uit Lekkerkerk kreeg van een passerende b<?ot een kurken reddings gordel toegeworpen', 'maar raakte deson danks onder een der aan de wal liggende boten. Zijn stoffelijk overschot is nog niet gevonden. De vierde drenkeling, de 14- jarige Martin van den Boogert uit Eind hoven, die in Lekkerkerk logeerde, ver- dronk eveneens. Zijn stoffelijk overschot werd 's middags uit de Lek opgehaald. Zondag is de 74-jarige J. van Lieshout uit Tilburg, toen hij langs het Wilhelmina- kanaal fietste, in het water gevallen en verdronken. De man zou zich hebben kun nen redden als hij niet, toen hij dicht bij de wal was, teruggekeerd was om zijn pet te grijpen. Hierbij kwam hij namelijk in diep water. Toen hij op de wal was ge haald bleek hij reeds te zijn overdeden. Dinsdagmiddag zijn, zoals bericht werd, bij de stuw in de Maas te Roermond een man en twee kinderen vex-dronken. De po litie heeft gisteren de lichamen opgedregd van de zevenjarige Wilhelmus Hinssen uit Roermond en van de vierjarige Martinus Salentyn, eveneens uit Roermond. Het stoffelijk overschot van de eveneens vex-- dronken 40-jarige opperman A. Hinssen is nog niet gevonden. Op het strand in Scheveningen is het stoffelijk overschot van de 10-jarige Otto Petersen uit Den Haag aangespoeld. De jongen had zich op 3 augustus te ver in zee gewaagd en werd sedertdien vermist. Hij is het eerste slachtoffer van de zee van dit seizoen in Scheveningen. Zaterdag is ter hoogte van de oude kerk in Katwijk aan Zee een Duitse badgast uit Düsseldorf verdronken. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. Ook vele houtstapels, die in de openlucht stonden, zijn geheel of gedeeltelijk ver brand. In Almelo Een hevige bx-and heeft zondagavond het pluimvee-exportbedrijf B. J. den Dam aan de Bornerbroeksestraat te Almelo voor het grootste deel vex-nield. Twee pex-- soneelsleden wax-en zondagavond tussen 9 en 10 uur in het buiten Almelo aan de grote weg naar Delden gelegen gebouw geweest om de propaangastoestellen onder twee grote ketels aan te steken. Korte tijd later stond het gebouw in lichter laaie. De Almelose brandweer had aanvanke lijk gebrek aan water. Men moest toen verscheidene tanks laten aanrukken. De zending kippen ter waarde van der tienduizend gulden, bleek niet meer voor consumptie geschikt te zijn. Een partij ge vogelte, die zich in de grote koelcel be vond en een waarde heeft van 150.000 gul den, is vermoedelijk waax-deloos gewor den. De koelcel heeft van de brand ge leden. Ook de gehele administratie van het bedrijf is vex-brand. Een paar vrachtauto's konden nog uit het brandende gebouw wor den gered. Zondagavond omstreeks elf uur is een bestelauto, waarin vijf jongens en twee meisjes zaten, in een bocht van de Bent- veldsweg in Aerdenout tegen een boom ge reden. De bestuurder, een achttienjarige kantooorbediende uit Bloemendaal, alsme de een negentienjax-ige Haarlemmer wex*- den uit de auto op het wegdek geslingerd. Zij moesten met ernstige wonden ter ver pleging in het Marinehospitaal in Over- veen worden opgenomen. De bestuurder had een hoofdwonde en een wond aan het linkex-oor, de jeugdige Haarlemmer een zware hersenschudding en een nekfractuur, opgelopen. De kantoorbediende had de wagen buiten medeweten van de eigenaar -zijn vader die uitstedig was- meegenomen. Bovendien zou de jongeman volgens de Bloemendaal- se politie onder invloed van alkohol ge weest zijn. Er werd een bloedproef geno men en het rijbewijs werd ingevorderd. De zwaarbeschadigde auto is voor een technisch onderzoek door de politie naar het bedrijf van Publieke Wex-ken meege nomen. Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE EU (fft C GROTE HOUTSTR. 181 H Is Sb L TEL 14444 Het K.N.M.I. deelt mede: Boven vrijwel geheel Europa heerst thans een zeer vlak ke luchtdrukverdeling, zodat de wind over wegend zwak is. Enkele zwakke lagedruk gebieden bevinden zich bij Schotland, op de Noordzee, in Frankrijk en Noord-Italië. Deze veroorzaken plaatselijk een tamelijk gi*ote buienactiviteit. Zo viel zondag in En geland hier en daar meer dan 20 millime ter. In de nacht van zondag op maandag werd in de buurt van Max'seille ongeveer 40 millimeter gemeten. In ons land was de onstabiliteit van de lucht geringer en kwamen gedurende het weekeinde slechts enkele lokale buien van beperkte omvang voor. De luchtdruk zal waarschijnlijk bo ven West-Europa nog langzaam wat ver der dalen waarbij de kans op buien ook in ons land geleidelijk groter wordt. WEERRAPPORTEN Temperaturenbuiten en binnenlandheden morgen 1 uur. Neerslag: laatste 24 uur SR Dinsdag 9 augustus Zon op 5.13 uur, onder 20.16 uur. Maan op 21.24 uur, onder 8.12 uur. Maanstanden 14 aug. 6.37 uur laatste kwartier. 22 aug. 10.16 uur 29 aug. 20.23 uur nieuwe maan. eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 8 augustus Hoog water 4.10 en 16.40 uur. Laag water 12.20 en uur. Dinsdag 9 augustus Hoog water 4.10 en 16.40 uur. Laag water 12.20 en uux\ Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frank foi't München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio Madrid Lissabon Belgrado onbewolkt mist x'egenbui mist licht bew. onbewolkt licht bew. zwaar bew. licht bew. geheel bew. licht bew. zwaar bew. licht bew. geheel bew. onbewolkt half bew. zwaar bew. zwaar bew. regen zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. regen geheel bew zwaar bew. motregen vvi:u bew. regen onbewolkt licht bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt zzo 20 windst. 21 o windst. windst. o ono ono 22 20 21 22 23 22 o n 20 windst. 19 wnw 18 windst. 13 nw 24 ozo 21 no 23 ono 20 windst. 24 wzw 20 windst. 23 nnw 24 wnw no nno wnw 21 23 23 24 windst. 24 ono 25 windst. 23 windst. 25 windst. windst. 31 no 26 windst. windst. 25 zw

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2