Cuba nationaliseert bijna alle Amerikaanse bezittingen floriade t „China probeert Tibetanen als religieuze groep uit te roeien" Duitse regering wil goede buur van Oost-Europa zijn Miljoen roomskatholieken bij openlucht-mis in München WERELDNIEUWS Grote amnestie toegezegd in Dominicaanse Republiek Verbitterde campagne gaat aan „referendum" in Zuid-Afrika vooraf Als U op de top van de Euromast staat... 3 Scherpe critiek van R.-K.-zijde op bewind van Fidel Castro Japanse havenarbeiders protesteren tegen komst van onderzeeër uit V.S. Internationaal Comité van Juristen Lübke: Geen wraak en geweld Eucharistisch congres afgelopen Russische quiz voor Afrika 0p de ^Praatótoel MAANDAG 8 AUGUSTUS 1960 De Cubaanse minister van Landsverdediging, majoor Raul Castro, een broer van premier Fidel Castro, heeft zondag in een bijeenkomst van het linkse Zuidameri- kaanse Jeugdcongres, die in het stadion van Havana werd gehouden, medegedeeld dat de Cubaanse regering heeft besloten de voornaamste nog niet genationaliseerde Amerikaanse bezittingen op Cuba, ter waarde van ongeveer 2.500 miljoen gulden, over te nemen. Deze bezittingen omvatten de elektriciteits- en de telefoonmaat schappij van Cuba. de oliemaatschappijen Esso, Texaco en Sinclair en alle 36 Ameri kaanse suikerondernemingen rietvelden en de bijbehorende fabrieken. Minister Castro deelde dit mede, nadat hij het woord van zijn broer en premier Fidel had overgenomen wiens stem het na een half uur spreken begaf. Deze nieuwe Cubaanse nationalisaties vormen het hoogtepunt in de economische oorlog, die thans tussen Cuba en de Verenigde Staten gevoerd wordt. De Verenigde Staten hebben reeds, naar aanleiding van het optreden der Cubaanse regering, het jaarlijks invoercontingent van Cubaanse suiker in Amerika met 700.000 ton verminderd. De bijeenkomst in het stac".ion werd door 50.000 Cubanen bijgewoond. Deze riepen ,.Cuba ja, Yankees neen", toen Fidel Castro het stadion betrad. De premier was sinds twaalf dagen niet mee.' in het open baar verschenen. Er is gemeld dat hij een aandoening heeft aan de linkerlong. Radio Moskou heeft het besluit van de Cubaanse regering om het nog resterende Amerikaanse bezit op Cuba te nationalise ren, „een nieuwe overwinning" voor het Cubaanse volk genoemd. Het desbetref fend decreet van de regering Castro noem de radio Moskou „een nieuwe en belissen- de slag voor de Amerikaanse monopolies". Nader wordt gemeld dat Cuba ongeveer drie kwart van de Amerikaanse eigendom men heeft genationaliseerd. De maatregel heeft volgens een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade te Havana be trekking op bezittingen ter waarde van uim twee-en-een-half miljard gulden. Eigendommen ter waarde van naar schat ting 900 miljoen gulden vallen er buiten. De enige Amerikaanse bezittingen die nu nog overblijven zijn bankfilialen als van de First National Bank of New York en de Chase Manhattan Bank en een aantal kleine maatschappijen. Fidel Castro, die in totaal ongeveer drie uur sprak deelde nog mee d; t de Cubaanse regering voor de genationaliseerde eigen dommen zal betalen met obligaties met een duur van vijftig jaar, tegen twee per cent rente. Amerikaans memorandum In een memorandum van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken aan de inter-Amerikaanse vredescommis- sie die een onderzoek instelt naar de oor zaak van de spanning in het Caraïbische gebied en daarover verslag zal uitbrengen aan de komende conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van het Ameri kaanse continent, beschuldigen de Vere nigde Staten er de Cubaanse regering van de Cubaanse revolutie te hebben ven-aden, een instrument te zijn van 't internationa le communisme en als zodanig een gevaar op te leveren voor de vrede op het Ame rikaanse continent. In het memorandum wordt verklaard, dat de ontwikkeling van de nationale en internationale politiek van Cuba in strijd is met de beloften, die Fidel Castro toen hij aan het bewind kwam heeft gedaan, en duidelijk bewijst, dat Cuba zich niet alleen snel tot een politieke dictatuur ontwikkelt, maar tegelijkertijd tot een staat waar de teugels van de macht meer en meer in handen komen van de communistische partij. In dit verband wijst de Amerikaanse regering op de ont wikkeling der betrekkingen van Cuba met het Chinees-Russische blok. Verder stellen de Verenigde Staten de Cubaanse regering verantwoordelijk voor de invasiepogingen, die in het voorjaar van 1959 in Panama, Nicaragua, de Do minicaanse Republiek en Haïti zijn onder nomen. Na het mislukken hiervan, aldus het memorandum, heeft de Cubaanse re gering het organiseren van revolutionai re expedities, althans openlijk, gedurende enige tijd gestaakt. Inmiddels heeft Cuba echter besloten zijn pogingen tot overbren ging van zijn revolutie naar andere Ame rikaanse landen met meer subtiele midde len te intensiveren, methoden waardoor Cuba zich meer en meer vereenzelvigt met het internationale communisme. Cuba ziet het anders Cuba op zijn beurt heeft zaterdag geëist, dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de Organisatie van Amerikaanse Sta ten, die op 16 augustus in Costa Rica bij een komen, zich bezig houden met de „militaire en economische agressie van de Verenigde Staten" tegen Latijns-Amerika, in plaats van met de banden van Cuba met het internationaal communisme. Dit heeft de Cubaanse afgevaardigde bij de OAS-raad voorgesteld aan de commissie die de agenda voor de ministersconferentie opstelt. Kerkelijke waarschuwing In een herderlijk schrijver van Manuel Kardinaal Arteaga, aartsbisschop van Ha vana, is gisteren scherpe kritiek geoefend op de Cubaanse regering. De kardinaal waarschuwde voor de toenemende banden met communistische landen. „De absolute meerderheid van het Cu baanse volk, die katholiek is, is tegen het materialistische communisme en atheïs- CIUDAD TRUJILLO, Dominicaanse Re publiek (Reuter). Dr. José Benjamin Oribe Macias, secretaris van de nieuwe Dominicaanse president dr. Balaguer, die speciaal is belast met het contact met de buitenlandse pers, heeft zondag in Ciudad Trujillo, de hoofdstad van de Dominicaan se republiek, verklaard dat de regering het congres spoedig een wetsontwerp zal voor leggen, dat voorziet in amnestieverlening aan allen, die betrokken zijn geweest bij samenzweringen tegen de veiligheid van de staat. Hij zei verder dat de oppositie vrijelijk een campagne in het gehele land kan voe ren en dat er geen beperkingen bestaan op het. recht tot vergadering en vereniging. President dr. Balaguer heeft bij zijn in huldiging verklaard dat de regering „de democratische instellingen in de Domini caanse republiek moet blijven behoeden", opdat de in 1962 te houden algemene ver kiezingen zodanig zullen verlopen, dat een vrije keus van de kiezers gewaarborgd is. me, en zou slechts door bedrog of geweld tot een communistisch regime worden ge leid," aldus de herderlijke boodschap. In de boodschap werd erop gewezen dat de Cubaanse regering in de afgelopen maan den commerciële, culturele en diplomatie ke betrekkingen had aangeknoopt met de regeringen van de voornaamste commu nistische landen, speciaal met Rusland. „Vooral", aldus de kardinaal, „zijn wij diep bezorgd over het feit dat als gevolg van deze betrekkingen, journalisten, rege ringsfunctionarissen en vakbondleiders en zelfs hooggeplaatste figuren in de regering herhaaldelijk en hartelijk de levenswijze in die landen prezen, zelfs in redevoe ringen in Cuba en in het buitenland het bestaan van overeenkomsten suggereer den tussen de sociale revolutie in die lan den en de Cubaanse revolutie." Een R.K. geestelijke in Havana is aan gehouden na voorlezing van dit herderlijk schrijven. Hij is later in vrijheid gesteld, nadat men hem contrarevolutionaire acti viteit had verweten. De 20.000 man omvattende bond van havenarbeiders in Yokohama heeft zater dag een beroep gedaan op de Japanse re gering om toe te zien op onmiddellijk ver trek uit de haven van Yokosoeka, van de Amerikaanse onderzeeër Grayback, welke met raketten is uitgerust. De bond dringt er bij de regering in Tokio op aan geen schepen in Japanse havens toe te laten die atoombewapening kunnen voeren. JOHANNESBURG (UPI) Het referen dum van 5 oktober, dat moet beslissen over de vraag of Zuid-Afrika een republiek wordt, zal, zoals het zich thans laat aan zien, de aanleiding worden tot een zeer verbeten politiek gevecht tussen de voor standers, de aanhangers van Verwoerd, en de tegenstanders die de scheldnaam „mo narchisten" hebben gekregen. De oppositie wordt aangevoerd door Sir de Villiers Graaff, de leider van de „Ver enigde Partij". Op 12 augustus wordt de eerste grote bijeenkomst gehouden en daar zal Verwoerd's erkenning, dat Zuid-Afrika als republiek misschien geen lid van het gemenebest kan zijn, dan een belangrijk punt van bespreking zijn. De boycot van Zuidafrikaanse goederen, zoals Ghana die heeft afgekondigd, alsmede 't feit, dat een veto van Ghana voldoende zou zijn om Zuid-Afrika uit het gemenebest te stoten, zullen belangrijke wapens in zijn campag ne worden. De voorstanders hebben in vier maan den tijd drie miljoen gulden ingezameld voor de campagne. En „monarchist" is de naam, die zij voor al hun tegenstanders gebruiken. Het woord heeft dezelfde ge voelswaarde als „verrader" in de dagen van de boerenoorlog. Het omvat alles wat „niet-Afrikaans" is, en slaat op „mensen die een vreemde vorstin willen dienen". De aankondiging van het ministerie van defensie, dat twee korpsen van comman dotroepen en scherpschutters zullen wor den gevormd die 24 uur per dag paraat zijn, vormt een andere aanwijzing voor de scherpte van de campagne. Beide korpsen worden gerecruteerd uit oudstrijders, reservisten of commando's en krijgen een verscherpte, zeer harde commando-opleiding. Advertentie en U ziet ver beneden U de floriade door mensen handen gewrocht tot een groots en kleurrijk bloemen- festijntot een rijke pracht van bloemen, planten en vruchtendan zult U denken „ik voel mij een gelukkig mens dat ik dit heb mogen zien" 8? Rotterdam t/m 25 september (9-24 uur) üf; vanaf 12.30 uur woensdag a.s. t/m 15 augustus GLADIOLENPRACHT De 6 dagen binnen-tentoonstelling (5600 m2) in de Energie-hal. GENEVE (Reuter) Het internationa le comité van juristen heeft een rapport gepubliceerd, waarin communistisch China wordt beschuldigd van pogingen de be volking van Tibet als religieuze groep uit te roeien. De commissie zegt geen voldoen de bewijzen te hebben kunnen vinden dat China zich heeft schuldig gemaakt aan ge nocide, dat wil zeggen het uitroeien van de Tibetanen als ras, natie of ethnische groep door methoden, die het internatio- (Van onze correspondent BONN. De Westduitse president Hcinrich Lübke verklaarde zaterdag te Bad Cannstatt bij Stuttgart voor 1500 vertegenwoordigers van de 15 miljoen uit Oost- Europa verdreven Duitsers: „Wjj zijn niet oorlogszuchtig, maar willen slechts begrip. Wij zien af van ieder gebruik van geweld". Lübke sprak op een bijeenkomst ter her denking van het feit, dat tien jaar geleden te Bad Cannstatt de uit Polen, Tsjechoslo- wakye, Roemenië en andere Oosteuropese staten verdreven Duitsers de zogenaamde Charta der Heimatvertriebenen opstelden. Daarin eisten deze in 1945 verdreven Duitsers het recht tot terugkeer naar hun haardsteden in Oost-Europa op. Uitdrukke lijk zagen zij in die charta af van wraak of vergelding op de Oosteuropese staten. President Lübke leek in het bijzonder te spreken om de verwijten van Oosteurope se communistische zijde, dat de vergade ringen van de verdreven Duitsers door im perialisme en revanchisme gedicteerd worden, alle kracht te ontnemen. Zo ver klaarde hij dat Bonn tracht een betere verhouding tot de oostelijke buurvolken te krijgen. Hij zei ook dat de Bondsrepubliek nimmer bereid zal kunnen zijn tot de be vestiging van het onrecht, de verdreven Duitsers aangedaan. Geen interesse meer In de Bondsrepubliek heeft men veel aandacht gewijd aan deze bijeenkomst der verdreven Duitsers. Bondskanselier Adenauer poogde vooral de Poolse rege ringsleiders de wind uit de zeilen te ne- Lübke men, door in een telegram te verklaren dat „alleen het afzien van wraak en ver gelding de kringloop kan doorbreken die steeds weer nieuw onrecht schept". De C.D.U. en de beide oppositiepartijen de S.P.D. en F.D.P. uitten zich in dezelf de geest. Zij alle hadden daarbij vooral het oog op uitlatingen van de Poolse communistische partijleider Gomulka, die onlangs de oprechtheid van het Westduit se streven in twijfel trok en uit allerlei ongelukkige uitlatingen van functionaris sen van organisaties van Duitse verdre venen concludeerde tot „Westduits revan chisme". Onder de 15 miljoen verdreven Duitsers zelf heerst overigens nog maar weinig hoop ooit terug te kunnen keren naar hun oude haardsteden. Uit een onlangs gehou den enquête is gebleken dat een derde van hen niet eens meer terug wil; nauwe lijks dertig percent wil misschien nog wel eens terug.. Daaruit leidt men te Bonn af dat iedere twijfel in het buitenland aan de democra tische oprechtheid dezer verdrevenen overdreven is. Hetgeen niets afdoet aan de ernst van de zekere onrust die ook on der Westelijke partners van Bonn kan ont staan, wanneer de Westduitse regering en de president zelf de terugkeer der verdre venen eisen. Dat wil zeggen, in feite, vijf tien jaren na die verdrijving een comple te, praktisch en politiek onmogelijk ge achte nieuwe volksverhuizing in Midden- Europa voorstaan.. nale recht als volkerenmoord aanmerkt. Het rapport is het verslag van een on derzoek naar drie wettelijke kwesties, die verband houden met de aanwezigheid van Chinese troepen in Tibet, namelijk bewij zen voor genocide, de menselijke rechten van de Tibetanen en de status van Tibet. Met betrekking tot genocide wordt op- gemerkt: De Chinese autoriteiten staan geen uit oefening van het bhoeddisme toe. Zij doen systematische pogingen dit ge loof uit te bannen. Bij deze pogingen zijn religieuzen (la ma's) vanwege hun geloof gedood. Tibetaanse kinderen zijn naar een Chi nese omgeving overgebracht om te \'oor- komen dat zij een religieuze opvoeding krijgen. Ten aanzien van de rechten van de mens wordt gezegd, dat de Chinese autoriteiten de economische en sociale rechten en de burgerlijke vrijheden hebben geschonden. De commissie beschikt over bewijzen, dat onafhankelijk van de onderdrukking van de opstand op grote schaal mensen zijn gedood. Het comité is van oordeel dat Tibet de facto onafhankelijk was toen in 1951 een overeenkomst met China werd gesloten betreffende vreedzame maatregelen voor de bevrijding van Tibet. De Tibetaanse re gering was dan ook volkomen gerechtigd acht jaar later dit verdrag op te zeggen. Door de opzegging is de vroegere status van onafhankelijk land hersteld, aldus de commissie. Voorzitter van de commissie die het rapport heeft samengesteld is de Indische jurist Poersjottan Trikamdas, verbonden aan het hooggerechtshof van India. De commissie bestond voorts uit juristen uit de Philippijnen, Ghana, Noorwegen, Cey lon, India, Malaya en* Thailand. NEW DELHI, (Reuter) De Indische rechtsgeleerde Poersjottan Trikamdas, die deel heeft uitgemaakt van de commis sie van onderzoek der internationale ver- MÜNCHEN (DPA) Het 37ste eucha ristische wereldcongres is zondag geëin digd met een plechtigheid op de Theresia- weide van München, waaraan een miljoen rooms-katholieken uit de gehele wereld deelnamen. Van vijf uur in de ochtend kwamen al stromen mensen naar de plaats van samenkomst en om negen uur waren bijna alle zitplaatsen een 460.000 be zet. Met negentig speciale treinen, 4.000 bussen en 40.000 auto's waren de mensen naar München vervoerd. Alle kerkklokken van München luidden toen een kleurige stoet van ongeveer twin tig kardinalen onder leiding van de pause lijke legaat, kardinaal Testa, meer dan vier honderd bisschoppen en honderden pries ters, kerkdienaren en dignitarissen in hun kleurige gewaden naar het altaat in het centrum van het openluchtstadion ging. Kardinaal Testa kreeg van de menigte een ovationeel applaus en een fanfare weer klonk toen hij op een troon plaats nam. Nadat een koor had gezongen werd een toespraak van de Paus welke op band was opgenomen, via luidsprekers uitge zonden. In zijn in het latijn uitgesproken rede zei de Paus onder meer dat hij de vreug de van het congres deelde en in de geest tegenwoordig was. Hij sprak vervolgens over zijn bezordheid over de „donkere ge- varenwolken", die boven de mensheid zijn samengepakt en over de ernstige bedrei ging van de vrede tussen de volkeren. Hij riep de gelovigen op tot Christus, de „vredesvorst", te bidden dat deze de geest der staatsleiders verlicht en de volkeren de ware vrede, gebaseerd op de waardig heid van de mens en eerbied voor de rechten van de kerk, schenkt. De Paus bad, dat het menselijk geslacht van het gevaar van de dood. „in het bijzonder die verschrikkelijke dood van de ziel", zal worden gered. Hij gaf tenslotte zijn zegen aan allen die aan het congres hadden deelgenomen. De feestelijke mis, hoogtepunt en slot van het congres, werd door kardinaal Testa, geassisteerd door talrijke bischop- pen, gecelebreerd. De kardinaal dankte daarna alle deelnemers. Ruim 1.200 pries ters dienden de communie toe. Tijdens de plechtigheid, die onder meer door bondskanselier Adenauer en de Oos tenrijkse kanselier, Raab, werden bijge woond, werd aan de rand van de Theresia- weide op enige plaatsen vuurwerk om- hooggeschoten, waaruit honderden pam fletten met propagandaleuzen vielen. Men schrijft deze demonstratie aan communis ten toe. (DPA) Paus Joannes XXIII heeft in zijn zomerresidentie Castelgandolfo het plech tige einde van het congres door middel van de televisie gevolgd. In een telgram aan kardinaal Testa zei de Paus, dat hij diep onder de indruk het „onvergelijkbare schouwspel van geloof en godsdienstig vuur" heeft meebeleefd. „Schacht was medegevangene" (UPI) Mgr. Johannes Neuhaeusler, de hulpbisschop van München, heeft ge klaagd, dat de pers teveel aandacht heeft geschonken aan het feit dat Hitler's vroe gere rijksminister Hjalmar Schacht aanwe zig was bij de herdenkingsplechtigheid in Dachau. Mgr. Nauhaeusler, die zelf drie jaar in Dachau heeft doorgebracht, riep in her innering dat de „financiële tovenaar" van het derde rijk ook in Dachau gevangen heeft gezeten toen hij bij Hitier uit de gratie was. „Schacht was een goed vriend", aldus mgr. Nauhaeusler, „Het zou na tuurlijk beter zijn geweest indien hij zich niet met de nazi's had ingelaten, maar hij was een beschaafd man en heeft genoeg geleden". Hjalmar Schacht werd na de oorlog door een internationaal hof vrijgesproken van oorlogmisdaden, maar veroodeeld tot enkele jaren gevangenisstraf wegens lid maatschap van de nationaal-socialistische partij. Na zijn vrijlating heeft hij financiël adviezen verstrekt aan een aantal regerin gen, waaronder de Indonesische. Mgr. Neuhaeusler's slotgebed op de „dag van Dachau" in München was: „laat ons niet vergeten dat hij die zijn broeder haat een moordenaar is". eniging van juristen, welke een onderzoek heeft ingesteld naar de toestand in Tibet heeft zondag op een persconferentie te New Delhi medegedeeld, dat tussen 1955 en 1959 ongeveer 65.000 Tibetanen het leven hebben verloren in gevechten met militairen van communistisch China. Dt cijfer was hem medegedeeld door de Dalai Lama en het besloeg de verliezen tot juni 1959. Hem was niet bekend hoeveel Tibetanen er nadien door de hand der Chinese Communisten zijn gevallen. Trikamdas verklaarde ook dat vele Ti betanen thans van het oosten naar het westen van het land trekken. „Zij doen dit in de eerste plaats in een poging om de strijd tegen de Chinezen vol te houden. En als dit niet mogelijk is proberen zij het land te verlaten", aldus de Indische jurist. Trikamdas verklaarde ook dat de zich ver plaatsende Tibetanen hopen te ontkomen aan de „hervormingen", die de Chinese communisten in hun land invoeren. Radio Moskou heeft zondag een nieuw serieprogramma voor Afrika aangekondigd met de titel „Leer de Sovjet-Unie kennen". Elk programma zal eindigen met een quiz, waarvoor prijzen beschikbaar worden ge steld. In de herfst begint radio Moskou met een cursus in de Russische taal, spe ciaal bestemd voor Afrika. Tekstboeken kunnen reeds besteld worden. Want ziet ti De trein boemelde gezapig door de zo mers getinte landouwen en stopte bij elk. landelijk stationnetje, als een hondje dat geen boom kan overslaan. In de wagons schok-deinde de reizigers- massa in dromerige verdwazing. Na de vermoeienissen van een lange werkdag.In mijn coupé zaten we met zijn tweeën. Aan de ene kant zat ik, op de bank aan de overzij zat de ander, en deze had zich in geleefd in de „spannende geschiedenis ener liej desver wikkeling" van het merk Ako, die hem de rammelende ruit naast zijn oren deed vergeten. Op mij echter had het gerammel een andere uitwerking. Het geluid irriteerde me en hield me treiterig uit het hazen slaapje. Het ergerde me, dat mijn me dereiziger deze onwelluidende symphonie, deze „unvollendete" niet beliefde te smo ren, door het halfgeopend coupéraampje weer te sluiten. Plotseling nam ik een besluit om 's mans aandacht te trekken. Ik begon met hoesten. Toen dat niet hielp zette ik een niespartij in scène. Het resultaat was nihil. Ik haalde uit het bagagerek mijn tas en smakte deze op de bank. De smak werd drie wagons verder gevoeld, veron derstel ik, maar mijn coupêgenoot sloeg zonder opzien zijn bladzijde om en ver zwolg verder. Ten einde raad begon ik te spreken en om mij beminnelijk voor te doen, duwde ik de vloek van mijn tong weg, kuchte en zei: „Wat rammelt die ruit, hè De man ontwaakte, las nog haastig zijn alinea uit en sloeg de blik naar mij op, om te weten of ik wat had gevraagd. Ik herhaalde: „Wat rammelt die ruit, hè....?" „Pardon" sprak hij. „Had u het tegen mij?" Hij had zeker wel eens gereisd met lieden, die hardop droomden, op gevaar af hun verleden bloot te leggen. Ik knikte en verruimde de stemspleet om mijn vraag te herhalen: „Ja, ik vms het. Ik zei al: sjonge, sjonge, wat een herrie van dat raam..." Mijn hoofd maakte een knikbeweging naar het lawaaivenster. De man trok rimpels in zijn voorhoofd, staarde me niet begrijpend aan en keek naar buiten om te zien, wat mijn aan dacht had getrokken. „Neen", balgde ik. „Niet buiten, hier, dat raam. Dat rammelt zo". De man schoof een eind naar me toe, zette met zijn hand een verlengstuk aan het oor en prevelde: „Zegt U het nog eens, ik ben een boon als ik U begrijp". Het bloed kolkte in mijn slapen en één moment overvloog ik, of ik zou opstuiven om het raampje met een smak toe te trekken. Mijn vadsigheid overwon echter en ik bleef zitten, terwijl ik de longen vol lucht zoog om een laatste poging te wagen: Dat vervloekte raam, man, dat geram mel". Plotseling veerde hij overeind en ik dacht dat hij mijn wenk had begrepen, maar zijn gang was niet naar het venster, doch naar de coupébank tegenover me: „Ik zal hier maar effe gaan zitten, je kan geen behoorlijk gesprek voeren, want ziet U, dat raam rammelt zo. In Amsterdam hebben ze me weer bij gemaakt. Pinokhio Paniek. In Schio, in de Italiaanse provin cie Vicenza werden zaterdagavond 52 personen gewond, toen een grote cir custent tijdens de voorstelling als ge volg van een zware storm instortte. Terwijl de in paniek geraakte toeschou wers de uitgang trachtten te bereiken, wei-den verschillenden van hen onder de voet gelopen. Twaalf zwaargewon- den wei-den in het ziekenhuis opgeno men. Verzwolgen. Voor de westkust van het Philippijnse eiland Luzon is zondag een vissersboot met 17 mensen aan boord vergaan tijdens stormachtig weer dat het gevolg was van een in de omge ving woedende wervelstorm. Alle opva renden werden gered. Grote delen van Manilla zijn overstroomd De meesters. De jeugdige Noordkoreaanse vlieger Tsjoeng Nak Hion, die 3 augus tus met een „Mig-15" van het Noord koreaanse leger naar Zuid-Korea is uit geweken, heeft zondag te Seoel ver klaard dat de Sovjet-Unie en niet com munistisch China in Noord-Korea de toon aangeeft, zowel bij de militaire opleiding van het Noordkoreaanse leger als in de communistisch; partij. Hij verklaarde, dat de Russen bij de mili taire opleiding de nadruk er op leggen dat Zuidkorea voorbereidingen treft om het noorden opnieuw aan te vallen. Tsjoeng Nak Hion is tot onder-luitenant bij de Zuidkoreaanse luchtmacht be noemd. Hem zal dinsdag a.s. een mili taire onderscheiding worden uitgereikt. Tsjoeng Nak Hion zal als gemeld een gratificatie van tienduizend dollar ont vangen. Hij zal deze gebruiken om zijn studie in de medicijnen te bekostigen. Daarnaast blijft hij als vlieger in dienst van het Zuidkoreaanse leger. Bekeerling. Het Egyptische regeringsblad Al Gomhoeria heeft een brief gepubli ceerd, afkomstig van een man die zich A. J. Scammel, noemt, en zichzelf be kendmaakt als een lid var de geallieer de strijdmacht die in november 1956 uw land binnenviel. „Ik haatte het Egyptische volk omdat het mij had ge wond in mijn nationale trots. Indien ik de gelegenheid had gel regen had ik uw onderdanen willen doden. Maar ik be sef nu dat ik het bij het verkeerde eind had", aldus de brief. Belofte. Premier Hendrik Verwoerd van Zuid-Afrika heeft zaterdag gezegd, dat hij misschien vóór het einde van deze maand de 130 dagen oude noodtoestand in zijn land zal opheffen, maar dat dit in elk geval vóór 5 oktober zal gebeu ren. Op die dag wordt het republikeins referendum gehouden. Altaren. Tsjechoslowaakse archeologen hebben bij Kolin, in Midden-Bohemen, Keltische altaren uit de periode van 300 tot 275 voor Christus gevonden. Het was de eerste ontdekking van deze soort in Europa. Men vond ook vier kinderskeletten en overblijfselen van offerdieren. De dieren. De Britse dierenbescherming heeft secretaris-generaal Hammars- kjoeld een brief geschreven om hem te verzoeken om hulp van de UNO voor de dieren in Kongo die achtergelaten werden door hun Europese meesters. Oud. In het Argentijnse dorp Federacion is zaterdag een vrouw, Maria de Bue nos, overleden die de leeftijd van 129 jaren heeft bereikt. Zij werd in 1831 in Uruguay geboren. Kniel erbij. Negers in het zuiden der V.S. zijn nu ook begonnen voor hun recht op gelijke behandeling in kerken op te ko men. Zondag namen zii plaats in zes voor blanken bestemde kerken in At lanta. Jan Stembridge, secretaris van het studentencomité, dat de negers steun biedt in deze „kniel erbij"-de- monstraties, deelde mede, dat de nieu we vorm van protest in de komende weken in het gehele zuiden zou worden ingevoerd. In vier kerken liet men de demonstranten ongemoeid, maar in de twee andere werden zij weggejaagd. Epidemie. Het aantal gevallen van kinder verlamming in de Zuidduitse stad Pas- sau stijgt voortdurend en volgens de stedelijke gezondheidsdienst heeft de verspreiding van de gevreesde ziekte reeds de omvang van een epidemie aangenomen. In het stedelijk zieken huis worden 67 gevallen van kinderver lamming behandeld. De meeste zieken zijn kleine kinderen. Er worden elke dag drie tot vier nieuwe gevallen ge meld. Op de bevolking is aangedrongen de kinderen onmiddellijk te laten vac cineren. Opsomming. In het kader van het inter nationale geofysische jaar zijn in de Sovjet-Unie 175 raketten en drie aard- satellieten gelanceerd, aldus heeft de Sovjet-academie van wetenschappen meegedeeld. De raketten werden gelan ceerd van het eiland Heuss in Franz Josef-land. van een schip bij het zuid- poolstation Mirny, ter hoogte van de evenaar en in het noordelijke deel van de Stille Oceaan. Van de 175 lancerin gen hadden 158 studie van de bovenste lagen van de atmosfeer ten doel. Klimaat. De Japanse premier Ikeda heeft zondag te Ise in Midden-Japan ver klaard, dat het Japanse politieke kli maat zodanig is, dat de volksvertegen woordiging waarschijnlijk vóór het ein de van het jaar zal worden ontbonden. Fabrikant. Charles Schneider, de grootste staalmagnaat van Frankrijk, is in de afgelopen nacht aan een beroerte over leden in zijn villa te Saint Tropez. Hij werd 62 jaar. Schneider was de leider van de grote Creusot-fabrieken in Mid den-Frankrijk, die in 1836 werden op gericht door zijn voorvader Eugene Schneider en die in drie grote oorlogen wapens voor de Franse strijdkrachten produceerden.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3