Vakantie, discussies maar in de ook stad zware Halle AGENDA Districtskampioen Nieland won het toernooi van „Brederode" r Visserijs-perikelen Tom Okker overleefde tegen Tervoort een 5-1 achterstand en matchpoint Politieke jongeren terug uit Oost-Duitsland Veel indrukken opgedaan in sterk anti-fascistisch Oost-Duitsland „Sociale toestanden beter dan we dachten" Stentor" met kinderen op zee Haarlem MAANDAG 8 AUGUSTUS 1960 5 Van dag tot dag Geldleningen aan Beverwijk Loos alarm V erkeer songelukken Sc^nmeltues .nek^eed Concurrentiestrijd in Valkenburg Kampeerders protesteren tegen prijsverhoging „Amor in bloemenland" trok door Leiden Twaalfjarige jongen ging zwerven Oude kisten in brand V elseti'IJ muiden Santpoort Beverwijk - De zorgvuldigheid waarmee de Neder landse visserman de door hem op de zee veroverde buit pleegt te behandelen mag dan een voorbeeld zijn voor menig colle ga in het buitenland, het is toch ook weer niet zo dat aan elk in ijs verpakt visje te zien is of het al dan niet door een Hollander is verschalkt. De Belgen, ook niet van gisteren, weten echter drommels goed dat geep een vissoort is die slechts sporadisch en dan in zeer geringe hoe veelheden door Nederlanders wordt gevan gen en uitgevoerd. Daarom wachten zij met grote belangstelling de resultaten af van een onderzoek dat de Belgische land- bouw-attaché te Den Haag heeft ingesteld naar de werkelijke herkomst van enkele zendingen geep die als Hollandse, dus vrij, België zijn binnengekomen, maar welke vis uit Denemarken afkomstig zou zijn. Voor wie weet, welke zware strijd het Belgische visserijbedrijf om zijn bestaan moet voeren, is de verbolgenheid in de noordwestelijke Belgische pers, die het onderzoek vooruitloopt, begrijpelijk. Al zal een frauduleuze invoer van geep in hoe veelheden als waarom het hier gaat nau welijks van enige invloed kunnen zijn ge weest op de situatie waarin de lgische visserij is geraakt, een overeenkomst dient door alle partners loyaal te worden uit gevoerd; de Belgen hebben er recht op en zo ook de bonafide handelaren in Neder land, wier goede naam niet in diskrediet moet worden gebracht door een enkeling. Belangrijker dan deze geep-affaire lijkt ons intussen een bouworder aan de Ver enigde Oostendse Scheepswerven voor der tig stalen visserijschepen, die zullen wor den voorzien van koelinstallaties en de modernste elektronische apparatuur. Deze serie van dertig schepen is bestemd voor het buitenland, maar het is duidelijk dat hier een kans ligt voor de vervanging van een groot deel der Belgische houten vloot. Immers, deze werf, eenmaal goed op gang gebracht door deze prachtige or der, zou tegen gunstige prijs volgende se ries kunnen bouwen voor de Belgische re ders. Volgens.de Belgische deskundige de heer P. Vandenberghe zouden de schepen twintig percent goedkoper komen te staan dan normaal. Maar., het welslagen hangt af van de Belgische regering .Als deze er iets in ziet, in de eerste plaats met het oog op de werkverschaffing in West-Vlaanderen, en er de nodige kredieten voor wil verschaf fen, dan zal het Belgische visserijbedrijf er ook van kunnen profiteren. In dit ver band wordt eraan herinnerd dat volgens de wetten van 17 en 18 juli 1959 aan vier Waalse provincies bijna zeveneneenhalf miljard francs krediet werd verstrekt en aan de Vlaamse provincies slechts ruim drieeneenhalf miljard. De N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten biedt de gemeente Beverwijk een vaste geldlening aan ad 451.000 per 1 sep tember 1960, bestemd voor de financiering van de stichtingskosten van de derde van de drie systeembouwscholen (de Chr. school voor g.l.o. in Meerestein) en van een zeven tal noodlokalen (vier voor de Chr. school voor v.g.l.o. en drie voor de R.K. school voor v.g.l.o.) De koers van opneming bedraagt 98%, de rente -iVz percent per jaar, halfjaarlijks te voldoen, de looptijd is 25 jaren, de aflos sing zal geschieden in 25 zoveel mogelijk gelijke jaarlijkse termijnen. Vervroegde aflossing is mogelijk op 1 augustus van de jaren 1970 tot en met 1974 a 101% percent, daarna a 101 percent. De kosten zijn be grepen in het disagio. B. en W. stellen de raad voor deze aan bieding te aanvaarden. Het is niet uitgesloten dat in de loop van deze maand door deze bank eveneens een geldlening zal worden aangeboden onder ongeveer dezelfde voorwaarden, bestemd voor consolidatie van vlottende schuld. Teneinde te voorkomen, dat alleen voor het nemen van een besluit terzake een vergadering moet worden belegd, stellen B. en W. de raad voor eventueel ook deze aanbieding tot een door het college vast te stellen bedrag te aanvaai-den, voor zo ver de lening een bedrag ad 3.000.000 niet zal overschrijden. De Velser politie vreesde zondagavond een verdrinkingsgeval, toen aan de kant van de staalhaven bij Hoogovens enige kledingsstukken werden gevonden. Deze bleken er al van gistermorgen af te liggen. Er ontbrak slechts een overhemd. Er leek inderdaad een ongeluk gebeurd te zijn, want er dreef ook een kano rond. Later kwam zich bij de politie te Velsen een ze ventienjarige jongen melden met de vraag of kledingsstukken van hem waren gevon den. Hij had ze vergeten weer op te halen, na een kano tochtje. De kano die leeg ronddreef was niet van hem, zei hij. In derdaad bleek dit vaartuigje te zijn los geraakt. Zaterdagmiddag is een jonge Duitser van vijftien jaar met zijn fiets tegen een personenauto gereden op het kruispunt Rijnstraat-Gijzenveltplantsoen te IJmuiden De jongen had geen voorrang verleend aan de automobilist. De knaap liep door de val schaafwonden aan het gezicht op. Zondagmiddag omstreeks half drie kwa men een bromfietser en een achteropzit- tende juffrouw met de bromfiets in bot sing met een personenauto. De bromfietser gaf geen voorrang. De dame die achterop zat. liep een hersenschudding op. De per sonenauto heeft de bromfietser aangere den. Twee Haarlemse titelhouders stonden in de eindstrijd heren-enkelspel van het Bre- derode-toernooi, dat zeven dagen achter een op de banen van het tennispark Brede rode in Santpoort de aandacht vroeg, tegenover elkaar. De seniorenkampioen Cees Nieland en de jeugdkampioen Tom Okker. De jeugd moest nog buigen voor de routine, maar dat zal niet lang nog het geval zyn. Hoewel de eindstrijd geen op windend tennis bood, was het voor de Haarlemse tennisgemeenschap toch ver heugend, dat de favorieten van buiten het district, zoals de Amsterdammers D. Strad meijer, G. de Jong en \V. Heyblom en de Beverwyker Jan Tervoort, door de Haar lemmers gepasseerd werden. Het was spij tig dat bekerhouder W. Heijblom in de halve-finale zyn partij aan Tom Okker ge wonnen moest geven, omdat hy ook in het heren- en gemengddubbelspel een grote rol speelde en er anders te veel va*n zijn krach ten gevergd zou worden. Cees Nieland won achtereenvolgens van A. Banning (6-3 en 6-1), Aat Tervoort (6-3 en 6-2) en D. Stradmeijer: 8-6 4-6 en 6-3. Tot een spectaculaire prestatie kwam Tom Okker in de kwart-eindstrijd tegen Jan Tervoort, nadat hij Fred Neelissen met 6-3 en 6-4 had teruggewezen. Tom Okker won de eerste en Jan Tervoort de tweede set met 6-2 en toen in de beslissende set de Beverwijker tot 5-1 uitliep, gaf niemand nog iets voor de kans van Okker en zeker niet toen Tervoort op matchpoint kwam. Maar Okker overleefde de precaire situatie en won zowaar de partij nog met 7-5. In de finale won Okker de enerverende eerste set met 10-8, doch stuitte toen op het constante spel van Nieland. Okker deed weinig moeite om de tweede set te redden (6-1), maar bleek ook in de beslis sende set niet bij machte om Nieland, die uiteraard op een grote routine kan bogen, uit cadans te brengen (6-3). De eindstrijd herendubbelspel werd een volledige hoofdstedelijke aangelegenheid en een grote teleurstelling, want men was zo overtuigd van een overwinning van het dubbel Stradmeijer-Goudsmit, dat Heij blom en De Vries zich weinig moeite ge troostten om een verrassing te bewerkstel ligen: 6-3 6-3. Aantrekkelijk Het toernooi om de titel gemengddubbel spel bracht nog het aantrekkelijkste ten nis. Vooral het duel tussen mej. Kruisinga en Heijblom (Amsterdam) en Wil v. d. Broek en Jan Tervoort was bijzonder mee slepend en bereikte een behoorlijk niveau. De laatste set met steeds kerende kansen vormde een hoogtepunt. Het hoofdstede lijke duo won ten slotte met 6-2 6-8 en 11-9. In de andere halve-eindstrijd kwam de familie Okker compleet op de baan. Met mevr. Ottolini won Tom Okker van zijn vader en zusje met 6-2 en 6-3. In de eind strijd bleef Tom Okker aanvankelijk be neden zijn kunnen en het goede spel van mevr. Ottolini kon mej. Kruisinga en Heij blom niet de eerste winst onthouden: 6-3. Doch eén goed herstel Volgde en met 6-1 bleef het Haarlemse duo de topspin van Heijblom de baas. De laatste set bood nog enkele fraaie momenten en werd een span nend slot, doordat het HLTC-dubbel een voorsprong liet glippen, toch met 9-7 dooi de goed spelende mevr. Ottolini en de ver moeide Okker. met 9-7 gewonnen. Resultaten A-tournooi, H.E., laatste ron de: C. Nieland versl. A. Banning 6-3 6-1; A. Tervoort versl. A. Offers 5-7 6-4 6-4; D. Stradmeijer versl. H. Borgerding 6-4, 6-4; G. de Jong versl. R. van Gelder 4-6 6-2 6-0; T. Okker versl. F. Neelissen 6-3 6-4: J. Ter voort versl. K. v. d. Horst 6-0 6-3; W. Heij blom versl. R. Goudsmit 6-2, 6-1; L. Ter voort versl. J. Groen 6-2 6-1. Kwart-eindstrijden: C. Nieland versl. A. Tervoort 6-3 6-2; D. Stradmeijer versl. G de Jong 6-1 6-1; T. Okker versl. J. Tervoort 6-2 2-6 7-5; W. Heijblom versl. L. Tervoort 6-1 6-0. Halve-eindstrijden: C. Nieland versl. D Stradmeijer 8-6 4-6 6-3; T. Okker wint door opgeven van W. Heijblom. Eindstrijd: C. Nieland versl. T. Okker 8-10 6-1 6-3. H.D., halve-eindstrijden: Stradmeijer en Goudsmit versl. Meijer en Breitenstein 6-3 1-6 7-5; Heijblom en De Vries versl. Duin en A. Tervoort 6-0 7-5. Eindstrijd: Stradmeijer en Goudsmit versl. Heijblom en De Vries 6-3 6-3. G.D., halve-eindstrijden: mej. Kruisinga en Heijblom versl. mej. W. v. d. Broek en J. Tervoort 6-2 6-8 11-9; mevr. Ottolini en T. Okker versl. mej. Okker en S. Okker 6-2 6-3. Eindstrijd: mevr. Ottolini en T. Okker versl. mej. Kruisinga en Heijblom 3-6 6-1 9-7. B-toernooi, H.E. kwart-eindstrijden: C. Mayer versl. B. Stals 6-1 6-4; N. Groen versl. C. Ottolini 6-2 6-4; C. Teitler versl. H. v. d. Willigen 6-3 6-3; W. Breitenstein versl. R. Heringa 3-6 6-0 6-3. Halve-eindstrijden: C. Mayer versl. N Groen 6-2 6-1; W. Breitenstein versl. C. Teitler 3-6 8-6 6-3. Eindstrijd: W. Breitenstein versl. C. Mayer 6-4 7-5. D.E., kwart-eindstrijden: mevr. M. Gaus versl. mej. I. Sengers 6-0 6-0; mej. K. Quarles van Ufford versl. mej. M. Hout- kooper 6-3 6-3; mej. I. Groot versl. mej. J. Meijer 7-5 3-6 6-4; mej. M. van Rappard versl. mej. Th. van Hoogen 4-6 6-4 6-4. Halve-eindstrijden: mevr. M. Gaus versl. mej. K. Quarles van Ufford 6-3 6-1; mej. I. Groot versl. mej. M. van Rappard 6-2 6-2; mevr. M. Gaus versl. mej. I. Groot 8-6 6-3. H.D., halve-eindstrijden: Stals-Post versl. v. d. Veer-Sikkes 6-2 6-4; Mayer en Brei tenstein versl. Joosten en Tegel 6-2 6-0. Eindstrijd: Mayer en Breitenstein versl. Stals en Post 8-6 6-4. D.D., halve-eindstrijden: mej. Schmeink en mej. v. d. Valk Bouman versl. mej. Groen en mej. Sengers 86, 57, 62; mevr. Gaus en mevr. Verhoef versl. mej. Fratei-man en mej. Quarles van Ufford 6—3, 6—4. Eindstrijd: mej. Schmeink en mej. v. d. Valk Bouman versl. mevr. Gaus en mevr. Verhoef 6—3, 7—5. G.D., halve-eindstrijden: mej. Meijer en v. d. Willigen versl. mej. Hoogendijk en Offers 36. 62, 64; mei. Fraterman en Niggebrugge versl. mej. Quarles van Uf ford en Bosman 86, 62. Eindstrijd: mej. Meijer en v. d. Willigen versl. mej. Fraterman en Niggebrugge 61. 6—2. C-toernooi, H.E., kwart-eindstrijden: J. v. d. Veer versl. R. Kammeijer 62, 63; E. v. Beek versl. A. Koster 61, 62; H. Niggebrugge versl. R. Cavalini 1311. 61; J. Boon versl. R. v. Rooden 75, 68, 62. Halve-eindstrijden: J. v. d. Veer versl. E. varï Beek 16, 75, 63; H. Niggebrug ge versl. J. Boon 63, 61. Eindstrijd wordt vandaag gespeeld. D.E., kwart-eindstrijden: mej. E. Schmeink versl. mej. M. van Rappard 63, 62: mej. M. Houtkooper versl. mej. T. Feijen 62, 64; mej. G. Lommerse versl. mej. B. Kauling 63. 60; mej. A. Tolle naar versl. mej. A. Hoogendijk 63, 61. Halve-eindstrijden: mej. E. Schmeink versl. mej. M. Houtkooper 62, 64; mej. A. Tollenaar versl. mej. G. Lommerse 86, 6—0. Eindstrijd: mej. A. Tollenaar versl. mej. E. Schmeink 61, 63. H.D., halve-eindstrijden: Bosman en Niggebrugge versl. Schendstok en v. d. Bree 06, 46, 64; Goossens en v. Roo den versl. Smuling en v. Walsem 36, 75, 6—2. D.D., halve-eindstrijden: mej. Tollenaar en mej. Schmeink versl. mevr. Baas en mej. v. d. Sprang 75. 61; mej. Herwarth en mej. Gottschal versl. mej. C. en H. Smu ling 6—1, 6—2. Eindstrijd: mej. Herwarth en Gottschal versl. mej. C. en H. Smuling 64. 64 G.D.. halve-eindstrijden: mej. Weijers en M. Weijers versl. mej. Bol en Boon 75 26, 63; mej. v. Loenen en Bosman ver sl. mej. Herwarth en Francken 61, 64 De politie van Velsen ontdekte vannacht omstreeks twee uur een slapende man in het gras van de Zuider Kanaaldijk te Vel sen. De man was slechts gehuld in een korte onderbroek, sokken en een overhemd De politie nam hem mee naar het bureau daar hij onder invloed was van sterke drank. Later werden overige kledingstuk ken en een rijwiel aan de Kanaaldijk ge vonden. Wellicht had de man het warm en wilde hij een duik in het koele water van het Noordzeekanaal nemen. Aan de waterkant is hij in slaap gevallen. De verenigde Valkenburgse toeringcar- bedrijven hebben hun prijzen met 20 a 25 percent verlaagd voor dagtochten naar België, Luxemburg en de Duitse Eifel. Het is een tegenzet van de Valkenburgse toe- ringcarondernemers tegen de Hotocombi, welke onlangs haar prijzen met een gelijk percentage verlaagde. De tarievenstrijd met de Hotocombi, die vrijwel dezelfde dagritten maakt als de Valkenburgse ondernemingen, is nu in alle hevigheid ontbrand. De zakelijke concur rentie was reeds eerder begonnen toen in een kort geding onlangs de rechter moest ingrijpen tegen de Valkenburgse bedrijven, die een circulaire hadden rondgezonden, welke door de rechter ontoelaatbaar werd geacht. Er was ook nog een gerechtelijke procedure, waarbij Hotocombi tegenover het gemeentebestuur in het gelijk werd ge steld betreffende het onderhouden van een hotelkamer-reserveringsdienst tegenover het station in Valkenburg. Inmiddels is er een overeenkomst getroffen tussen het ge meentebestuur en de V.V.V. enerzijds en de Hotocombi anderzijds, waarbij beide partijen zich verbonden geen onaangename situaties meer te scheppen. De toeringcar- bedrijven zullen nu op zuiver commerciële basis de nu ingezette tarievenstrijd verder voeren. De forensen-kampeerclub „Het Gooi", die voornamelijk bestaat, uit bewoners van zomerhuisjes op het kampeerterrein „De Franse Kamp" bij Bussum, heeft in Bus- sum een protestvergadering gehouden we gens een door het Gooise Natuurreservaat aangekondigde vrij drastische prijsverho ging voor het plaatsen van zomerhuisjes. Het gaat hier om ongeveer 550 gezinnen, meest uit Amsterdam, die van april tot september zomerhuisjes in de vrije natuur bewonen. Tot dusverre moest voor de grond voor een dergelijk huisje 4 per week huur worden betaald. Dit zal volgend jaar 6.50 moeten worden, een verhoging dus van 62,5 percent. Het bestuur van de forensenkam- peerclub „Het Gooi" is ook teleurgesteld, omdat het geen enkel inzicht krijgt in de exploitatie van het kampeerterrein. Men zou daar over willen meespreken of al thans een adviserende stem willen hebben in het bestuur van het Goois natuurreser vaat. ,amor in bloemenland" was zaterdag te zien in Rijnsburg, Oegstgeest en Lei den, toen haar jaarlijkse bloemencorso van Rijnsburg voorbijtrok. Dit corso was mooi er dan in voorgaande jaren. Er waren juweeltjes van bloemsierkunst te zien. Eén binder mocht niet meer dan twee wagens onder handen nemen, hetgeen de kwali teit van de wagens ten goede is gekomen. Met fantasie en vakmanschap waren de wagens opgetuigd. De praalwagens wer den bevolkt met lieflijke jongemeisjes, die in het romantische decor van de honder den bloemen de lof van de duizenden kij kers in ontvangst mochten nemen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Vijftien Velsenaren, allen leden van het Politiek Jongeren Contact Velsen, zijn zaterdagnacht teruggekeerd uit Oost-Duitsland, waar zij op uitnodiging van de F rei Deutsche Jugend twaalf dagen hebben doorgebracht in de stad Halle. Alle fracties (zeven in totaal) waren vertegenwoordigd op deze eerste reis van het Poliek Jongeren Contact naar het buitenland. „Wij hebben ontzettend veel ge discussieerd maar ook veel gezien", vertelde ons de voorzitter van het Contact, de heer Hans de Boer. „Sociale toestanden zijn er beter, dan wij hadden verwacht". De gasten logeerden in een opleidings school van de Freie Deutsche Jugend. Het heeft hun daar aan weinig ontbroken. Het eten was smakelijk en de gastvrijheid was groot. Behalve dat de Velsenaren in Oost- Duitsland een prettige vakantie hebben gehad, was het verblijf daar en het con tact met Oost-Duitsers bijzonder leer zaam. Het Politiek Jongeren Contact Velsen is naar Oost-Dui.tsla.nd toegegaan, naar aan leiding van de discussies tijdens een bij eenkomst in het Velsense raadhuis, waai de jongeren hun politieke beginselen toe lichten. De discussie liep tenslotte zo hoog. dat de AMJV-fractievoorzitter uitriep: „Kom en overtuigt U van de toestanden in Oost-Duitsland". De AMJV is daarop gaan organiseren, hetgeen culmineerde in een twaalfdaags verblijf in Halle. „Wij behoefden alleen maar de reis te betalen. De rest betaalde de Freie Deut sche Jugend, zelfs kregen we zakgeld. Dat was allemaal fantastisch goed gere geld", vertelde de heer De Boer. De gas ten hebben er een uitstekende verzorging genoten, daarover zijn allen het wel eens. Moeilijkheden bij de grens hebben de 99 Op het terrein van Hoogovens te IJmui den zwierf zondag een twaalfjarige jongen Hij is scholier en woont te Voorburg. De politie kwam erbij en deze vernam, dat de jongen een dag tevoren in Egmond-aan Zee was aangekomen voor een verblijf van drie weken in een gezondheidskolonie. De jongen wilde niet meer terug, zei hij. In overleg met de ouders is de knaap echter later weer naar Egmond aan Zee gebracht. Zaterdagmiddag is brand uitgebroken in een partij oude kisten en houtwol, gelegen op een open gedeelte achter huizen aan de Tuinderstraat te IJmuiden-oost. Kinderen hadden een brandstapel gemaakt en er vervolgens de fik in gestoken. De vlam men laaiden direct hoog op en kwamen boven een schutting uit. Een moeder die wist dat haar kind in die omgeving speel de, snelde angstig toe. Gelukkig was het kind spoedig gevonden. De Velser brandweer bluste het vuur met een nevel- straal. Buren klaagden tegenover politie mannen steen en been, dat er herhaalde lijk vuurtje werd gestookt. De zeesleepboot Stentor van Bureau Wijs muller in IJmuiden heeft zaterdag zee gekozen voor een bijzondere' reis. Twee Zaanse buurtelftallen, die een door de Zaanse gemeenschap in het kader van de vakantiebesteding georganiseerd voetbal toernooi hebben gewonnen, mochten als beloning met hun leiders een zeetochtje maken met een sleepboot van Wijsmuller, 's Ochtends hadden de jongens aan de hand van dia's en een praatje van de heer W. Neehus, public relationsman van Wijsmul ler, het een en ander vernomen over de aspecten van slepersbedrijf en het red dingswezen. Na in hotel Augusta de boter hammen te hebben verorberd voer het gezelschap om halftwee tussen de pieren door de zee op. De Stentor koerste op een kalme zee en met prachtig weer zuid waarts, met tikkertje spelende jongens aan boord. Voor Bloemendaal ging het met volle kracht terug langs de loodsboot Bel la trix, waarop zeefotograaf Cees van der Meulen gauw de kans waarnam enige op namen van de Stentor te maken. Af en toe spatte het buiswater hoog over de boeg. Onder grote vrolijkheid lieten enkele jon gens zich drijfnat spetteren. Dat hinderde niet want in de wind droogden de kleren iveer snel. De Stentor ging niet recht streeks terug naar de steiger, maar voer eerst nog even de Hoogovenhaven in. Het geweldige fabriekscomplex maakte een diepe indruk op de jongens. Via het toe- leidingskanaal tot de noordersluis keerde de Stentor, die onder bevel stond van kapi tein A. Broek, terug naar de kant. Een mooie dag was voor de Zaandammertjes ten einde. In vorige jaren was het de ge woonte van de Zaanse gemeenschap voor de winnaars van de vakantiespelen een rondvlucht boven de Zaanstreek te organi seren. Een zeereisje viel echter meer in de smaak. Velsenaren niet gehad. Onaangenaam was 'bij de Nederlandse grens, dr' de douane beambten de namen en adressen van alle leden van het Nederlandse gezelschap op schreven. „Onze namen komen natuurlijk bij de Binnenlandse Veiligheids Dienst te recht", zei de heer De Boer enigszins iro nisch. De reis is voorspoedif verlopen. Bij de Oostduitse grens zijn zowel op de heen als de terugreis, geen moeilijkheden ge weest. Halle (een bijna duizend jaar oude en grauwe stad van ruim driehonderdduizend iwoners, honderd kilometer ten zuiden van Berlijn), was niet de enige stad, die de leden van het Politiek Jongeren Contact Velsen hebben bezocht. Er zijn uitstapjes naar andere steden gemaakt, zoals Leip zig, Eisleben, Weimar. Ook hebben de gasten een kijkje genomen in het stam slot van ons Koninklijk Huis, het slot Stolberg. Aan het einde van het verblijf in Oost- Duitsland heeft de voorzitter van het PJCV de heer De Boer een hartelijk dankwoord gesproken namens alle fracties. Zes van de zeven fracties stemden met alle woorden van de voorzitter in, alleen de AMJV-ers niet met alle. Er zijn in de Deutsche Democratische Republik veel uitstekende sociale voorzie ningen, waarvan vooral de jeugd profi teert, zo werd toen gezegd, maar worden de bejaarden niet een beetje ten achter gesteld? („Ik zag veel bejaarde mensen, slecht gekleed. Tehuizen voor hen heb ik nergens gezien. Een bejaard echtpaar moet van 180 Mark leven, heeft de vrouw ook gewerkt, dan ontvangt men bet dub bele. Zij kunnen er dan oo1- alleen maar van eten," zo was de persoonlijke mening van de heer De Boer). A nti-fascistisch Inderdaad gaven de gastheren toe dat aan de toestanden, waarin de bejaarden verkeren, nog wel het een en ander man keert. De gasten zijn ook in Buchenwald het voormalige concentratiekamp geweest. Naar aanleiding hiervan merkte de voorzitter in zijn slotwoord op, dat de gasten hadden gemerkt, dat en in Oost- Duitsland een sterke anti-fascistische stemming heerst, wat positief werd ge noemd. „Wanneer men eerlijk is, moet men na laten het de bevolking van Oost-Duitsland zo voor te stellen, alsof men in het Wes ten economisch en sociaal nog altijd op het niveau staat van het begin van deze eeuw. U zelf weet toch wel beter," zo had de voorzitter gezegd. Verder verklaarde de heer De Boer namens de zes fracties, dat er in de D.D.R. geen w-rkelijke vrij heid bestaat. „Men spreekt hier over vrij heid, men leest er dagelijks over, men valt over het woord „vrijheid", maar de feiten zijn anders". De voorzitter vroeg zich af of het wer kelijk vrijheid is, wanneer religieuze ouders gedwongen zijn hun kinderen naar de staatsschool, die op het socialisme steunt, te sturen. „Als gelovige ben ik ge dwongen mijn kind te sturen naar een on gelovige school, naar een school welke mijn kind van waanvoorstellingen wil be vrijden". De voorzitter hoopte tenslotte, dat de gastheren zich zouden bezinnen op de leuze „Vrijheid". Wij vroegen de heer De Boer of hij iets gemerkt had van de voedselschaarste in Oost-Duitsland. Hij zei, daarvan niets of weinig te hebben ervaren. „Alleen aard appelen zijn op de bon. Overigens vind ik dat hier in Nederland veel leugens over Oost-Duitsland worden verteld. Zo zouden de jeugdige leden die toetreden tot de par tij moeten beloven, dat „Er geen God be staat", maar dat is niet waar". Van een godsdienstig leven viel in Halle weinig te bespuren, zo vertelde de heer De Boer. Er is bijvoorbeeld in Halle een parochie van negenduizend rooms-katho- lieken, maar in de kerk waren er nog geen honderd. „Op de scholen, vind ik, wordt niet objectief geschiedenisles gege ven". De heer De Boer vertelde ook nog van een interessante discussie over Kerk en Staat, die in Oost-Duitsland streng ge scheiden zijn. „We hadden de discussie met geestelij ken, op een na allen communisten. Een predikant, had een vervanger gestuurd. omdat hij zelf niet kon. Deze was toeval lig geen communist en zodoende ontstond een felle discussie. „Maar de volgende dag wij hebben het op onze vrije dag geïnformeerd, had hij een partijleider op bezoek gehad, die had gezegd: „U durft veel te zeggen". Ook sommige jeugdlei ders bleken anti-communist te zijn. Dat vertelden zij in een gesprek onder vier ogen. Uitwisseling De indrukken die de Velsenaren hebben gekregen in Oost-Duitsland, zijn vele. Over de levensomstandigheden, het onderwijs, over de economische facetten enzovoort. Het ligt in de bedoeling dat al deze in drukken worden uitgewisseld op een bij eenkomst van het Politiek Jongeren Con- takt Velsen op vrijdag 16 september in het Velsense raadhuis. Dit belooft een in teressante avond te worden. Het ligt voorts in de bedoeling dat een groep van vijftien Oostduitsers het vol gende jaar naar Velsen komt, waar zij de gasten van het P.J.C.V. zullen zijn. Dit zal dan de eerste jeugduitwisseling tussen Velsen en Oost-Duitsland zijn. MAANDAG 8 AUGUSTUS Thalia, 20 uur: „En eeuwig zingen de bossen". Rex, 20 uur: „Münchhausen in Afrika". DINSDAG 9 AUGUSTUS Thalia, 20 uur: „En eeuwig zingen de bossen". DINSDAG 9 AUGUSTUS Terrein Witte Paters, 10 uur: dressuur; 14 uur: concours hippique. MAANDAG 8 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „En ecuwig zingen de bossen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Geef mij maar 'n miljoen". W.B. Theater, 20 uur: „Moord boven de afgrond". DINSDAG 9 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „En eeuwig zingen de bossen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Die Sündei-in". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Tempest", 14 jaar. Elke ochtend 10.30 uur: Vakantiejeugdprogramma „Tom en Jerry festival". Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur, echter dinsdag 14 en 20 uur: „The big circus", alle leeftijden. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur: „Conny, 'n meisje van zestien", alle leeftijden. Luxor Theater: Dagelijks 14 en 20 uur: „La dolce vita", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag tot en met donderdag 14.30 uur: „Hopla Conny", alle leeftijden. Vandaag tot en met woensdag 20.15 uur: „De Indische graf tempel", 18 jaar. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Fanfare", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 14. 30, 19 en 21.15 uur: „Duikboot operatie Zeehavik", 14 jaar. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 uur: „Faja Lobbi", alle leeftijden. Elke ochtend 10.30 uur: Jeugdprogramma met Donald Duck en andere. Theater Monopole (Zandvoort): Dagelijks 14.30 uur: „Het rijkste meisje ter wereld", alle leeftijden; 19 en 21.15 uur: „Hopla Conny", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 15 september dagelijks van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur, zondag 14 tot 17 uur: Expositie van moderne kunstwer ken uit gemeentelijk bezit. Vishal: Eretentoonstelling van schilde rijen, aquarellen en tekeningen van Kees Verwey, dagelijks van 10 tot 17 uur, zon dags van 13 tot 17 uur. Vleeshal: Tot en met 24 augustus „Spie- ghel Historiael", dagelijks van 14 tot 17 uur en van 19.30 tot 22 uur. Zondags van 14 tot 17 uur. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): De hele maand augustus dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie van grafiek van Filippo Albertoni uit Bologna. DIVERSEN Santpoort (Wüstelaan): Kindercircus Bas dagelijks (behalve zondags), aanvang 10 en 19.30 uur. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 5 augustus).

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5