Zwemdriedaagse in Apeldoorn bracht records en Rome-reizen Italiaanse overmacht bij sprint: titels voor Maspes en Gaiardoni Triomf voor Ronnie Kroon Stayer Buis werd derde achter Duitsers Stolze en Wustrow Derksen op vierde plaats achter Plattner en Debakker NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN Atie Voorbij kampioene op vlinderslag Damesploeg voor Rome samengesteld Beryl Burton prolongeer de haar achtervolgingstitel 9 Wereldrecord van Ada den Haan in gevaar Australiërs verbeterden weer wereldrecords Protest van de Duitse wielerbond MAANDAG 8 AUGUSTUS 1960 Tijdens de zwemdriedaagse van Apeldoorn, de grote strijd om de na tionale titels en in vele gevallen ook voor een plaats in de Olympische afvaardiging, zijn de juichkreten niet van de lucht geweest en menige vreugdetraan is daar rondom het prachtige bassin van het Kristalbad weg gepinkt. Dergelijke tonelen met elkaar omhelzende trainsters en zwemsters is de bezoeker van deze wedstrijden gewend sedert Zus Braun haar eerste triomfen vierde. Maar het is maar heel zelden voorgekomen, dat de groot ste vreugde tot uiting kwam na een prestatie van een onzer heren-zwem mers. 1 wee dagen lang had de spanning in de strijd voor een plaatsje in de ploeg voor Rome haar invloed op de tijden en had de nervositeit vooral bij onze zwemsters aan ritme en souplesse geknaagd met over het alge meen matige tijden tot gevolg. Wieger Mensonides, eindelijk weer hele maal fit, roeide die zenuwspanning met machtige armbewegingen van zich af en zwom zaterdag een nieuw record op de 200 meter schoolslag (2.40.7). Maar nóg frappanter was de wijze waarop Ronnie Kroon zijn Rome-reis plus de nationale titel verdiende door in de finale 100 meter vrije slag van zondagmiddag de eerste plaats te bezetten in de bijzonder goede tijd van 56,7 sec., een halve seconde onder de gestelde limiet, 0,6 seconde onder zijn oude record, een reuzesprong naar de gedeelde dertiende plaats op de Olympische wereldranglijst (met maximaal twee zwemmers per land) en een zevende positie in de Europese rangschikking. Een triomf van een zeventienjarige, die de stelling bevestigde van „wat goed is, komt snel", en die zich op treffende wijze heeft hersteld van de morele klap, die hij nog pas enkele weken geleden te verwerken kreeg, toen zijn trainster, mevrouw Armbrust overleed. Was het wonder, dat de dolgelukkige Amsterdammer, nog aan de finish hangende, nagenoeg werd bedolven onder gelukwensen? Vele aanwezige bestuursleden van het NOC bleven daarbij afzijdig, maar \'oor Ronnie Kroon en voor de KNZB was alleen maar belangrijk dat uitzending voor de persoonlijke 100 meter en voor de wisselslagestafette zekender was dan ooit. Kroon had in zijn enorme tempo, waarin het keerpunt na 25.9 seconde werd genomen, ook de andere finalisten meegetrokken. Jan Bouwman overtrof zichzelf met 57,9 sec. en ook de tijden van Theo Hoogveld (58,5 sec.) en Charles Ritton (58,8) waren uitstekend. De 100 meter vlinderslag dames was een strijd, waarover tevoren in de „wandel gangen van het Apeldoornse bad veel was gesproken. Tineke Lagerberg was Atie Voorbij namelijk zeer dicht genaderd en zij was zeker niet kansloos voor uitzending ook op dit nummer. Tineke, al zeker van uitzending op de 400 meter vrije slag, zou Atie dus naar Rome kunnnen helpen. Atie gaat naar Rome, want zij werd Nederlands kampioene in de overigens iets teleurstellende 1.11.7, maar van een cadeautje van de zijde van haar clubge note was gelukkig geen sprake, Marian Heemskerk, die zich al veilig voelde, keer de in 34,8 als eerste, maar toen kwam Atie Voorbij met haar iets sterkere arm slag naar voren en moesten Tineke en Marian uitvechten wie de tweede en wie de derde plaats op het erepodium zou mogen bezetten. Het was een fotofinish, waarbij veleji Marian het eerst zagen aantikken, mam- waarbij de horloges andersom beslisten (1.12.4 en 1.12.5). Een dergelijk verschil in waarneming bestond ook bij de scherpe finish van de 100 meter vrije slag dames. Cockie Gaste laars, die wegens haar slechte tijd in de serie ten gevolge van het missen van een keerpunt niet in de eindstrijd was ge plaatst, doch met het oog op de Olym pische selectie buiten mededinging op baan zeven mocht starten, was de snelste in 1 min 4,6 sec. Achter haar leek Jopie Troost een nagellengte eerder dan Erica Terpstra aan te tikken, maar de jury van aankomst besliste dat de nationale titel was gewonnen door de Haagse Erica, die met 1.05.0 dezelfde tijd als Jopie Troost weer sterk zwom. Sita Posthumus, tevo ren hyper nerveus, heeft zoals een Frie zin betaamt koppig liggen vechten om nu eindelijk haar tweede plaats achter Cockie te kunnen heroveren, doch het lukte haar niet. Na de eerste baan lag zij iets voor, op de tweede vijftig meter echter werd zij voor de tweede maal het slachtoffer van het duel tussen de snel opgekomen Haag se ster en de Amsterdamse Jopie, sedert enkele maanden pupil van Hannie Termeu len. 1.05.2 was de tijd van Sita, die nog werd bedreigd door Hennie van der Vel de (1.05.4) en Wil Lambour (1.05.7) Rini Dobber nu eerste Het heeft niet zo erg veel gescheeld of Rini Dobber, de eeuwige tweede van de laatste jaren op de rugslag, had bij afwezigheid van Ria van Velsen toch nog het theoretisch voor haar klaar liggende kompiconsdiploma gemist. Lenie de Nijs, die vanaf het begin van het seizoen ver geefs naar haar vorm had gezocht, was het snelst uit de series gekomen en met 1.13.3 voor het eerst onder de limiet ge bleven. Tot halverwege de laatste baan lag de Hilversumse nog duidelijk voor, maar toen kwam de eindspurt van de fel jagende Rini en op twaalf meter voor de bassin- wand had zij Lenie te pakken: 1.12.8 voor Rini Dobber, 1.13.1 voor Lenie de Nijs, die dus weer iets van haar beste sei zoenprestatie afknabbelde. Ook de serie-snelste op de 200 meter schoolslag dames kreeg de misschien wel wat onverwachte nederlaag te slikken. Ada den Haan zwom nog niet helemaal in oude stijl met de tamelijk lange glijden de slag, maar het ging toch hard ge noeg om elke aanval van Gretta Kok af te slaan. De sterkere armslag van Ada den Haan heeft het van de vloeiender uitgevoerde slag van de Amsterdamse zwemster gewonnen in de weer goede tijd van 2 min 53,2 sec. Wieger Mensonides weer een te lang zame eerste 100 meter in 1.18.0 won hët kampioenschap zonder veel moeite, maar hij slaagde niet in zijn opzet onder de 2.40.7 van do series op de 200 meter schoolslag te blijven. Hij viel in de laat ste vijftien meter iers terug en kwam op 2.41.9. Jan Jiskoot won de rugslag in 1.07.0 voor titelhouder Jaap de Jong en bevestigde nogmaals, dat Nederland met de wissel slagestafette in staat is de Olympische finale te bei-eiken. Twee prestaties verdienen nog te worden gememoreerd: de 1.05.4 waarmee de klei ne tengere veertienjarige pupil van Sten der Ineke Tigelaar het meisjes kampieon- schap 100 meter vrije slag in verrukke lijke stijl won en het bijzonder goede schoonspringen van Greetje Lughthart en Thea Dupont. Plet regende dit keer hoge cijfers en De ploeg van Naarden, die het Neder landse record 4 X 100 m vrije slag verbeterde: v.l.n.r Marianne Heems kerk, Adrie Lasterie, trainster Wil van Breukelen, Adrie Koopman en Willy Lambour. Het wereldrecord op de 220 yards school slag, dat met 2 min 52,5 sec nog altijd staat op naam van de Eindhovense zwem ster Ada den Haan is dit weekeinde in gevaar geweest. Bij wedstrijden in Car diff bleef de Britse Anita Lonsbrough met 2 min 52,0 sec zelfs een halve seconde be neden het record van Ada. Omdat het hier geen normale wedstrijd betrof, zal deze tijd niet als record kunnen worden erkend. Na langdurige besprekingen in Apel doorn na afloop van de Nederlandse zwem- kampioenschappen tussen de delegatie van het bondsbestuur en de sportcommissie van de KNZB enerzijds en een aantal bestuurs leden van het NOC anderzijds, is voor de Olympische Spelen de volgende dames zwemploeg samengesteld: 100 meter vrije slag: Erica Terpstra (HZPC) en Cockie Gastelaars (SZC). 400 meter vrije slag: Tineke Lagerberg (Naarden) en Corrie Schimmel (Gooi). 100 meter rugslag: Ria van Velsen (ZIAN) en Rini Dobber (HDZ). 200 meter schoolslag: Ada den Haan (PSV) en Gretta Kok (HDZ). 100 meter vlindersdag: Marian Heems kerk (Naarden) en Atie Voorbij (Naarden). 4 x 100 m vrije slag estafette: Erica Terpstra (HZPC), Coccie Gastelaars (SZC), Sita Posthumus (LZC '29) en Jopie Troost (HDZ). Reserve: Hennie van der Velde (Robben). 4 x 100 m wisselslag estafette: Ria van Velsen, Gretta Kok, Atie Voorbij en Cockie Gastelaars. Schoonspringen: Greetje Lugthart (Joop Stotijn), Thea Dupon (Simaika). Ten aanzien van de uitzending van heren zwemmers zal vanavond de beslissing wor den genomen. Maspes gaf in de eerste halve finale tegen Debakker een proeve van zijn ko meetachtige snelheid. Zeker 300 meter voor de eindstreep zette de Italiaan aan, vloog Debakker voorbij en liet ondanks die lange spurt 11,2 sec. afdrukken. Debakker was er zo van ondersteboven dat hij in de tweede rit een grove blunder maakte. In de veronderstelling dat Maspes naast zijn achterwiel zat reed Debakker in de laatste bocht scherp omhoog. Het zou te scherp zijn geweest als Maspes inderdaad de hem toegedachte positie had ingenomen. Maar de Italiaan had een meter achter Debak ker gereden en accepteerde de uitnodiging dankbaar toen de Belg de deur zo wijd open zette. In de eerste rit van de andere halve finale kwam Plattner gelanceerd en schoof Derksen in het laatste rechte eind onweer staanbaar voorbij. Toen het daarna de beurt aan Derksen was om uit de gunstige tweede positie de aanval in te zetten, kwam de Amsterdammer tien centimeter tekort. Het noodlot had dus gewild, dat Derksen om de derde plaats tegen Debakker moest rijden, die uit vorm naar Leipzig was ge komen. Debakker had toen de steun inge roepen, en met toestemming van Derksen gekregen, van dr. Rolink, die in enkele dagen de Belg zijn zelfvertrouwen deed herwinnen. En nu moesten de twee troe telkinderen van de Nederlandse arts tegen elkaar uitkomen. Derksen won eerst met een korte spurt, maar in de volgende rit bleef Debakker hem van kop de baas. In de belle leidde Derksen nog in de laatste bocht. Toen kwam de jump van Debakker, die Derksen op de streep met een kwart wiel klopte. In de finale tenslotte werd Plattner ten slotte door Maspes overklast. Toen de Zwitser in de eerste rit het sur-place niet meer volhield en demarreerde, overbrugde Maspes in een lange rush de zeker drie lengten, die Plattner was uitgelopen. Nog een keer moest- Maspes aantreden om zijn titel veilig te stellen. Plattner had de kop moeten nemen, reed bij het uitkomen van de voorlaatste bocht scherp omhoog en dwong zo Maspes de leiderspositie op. Er volgde een fel slotduel, daarin de Italiaan zijn tegenstander met tien centimeter de baas bleef. De beste man had gewonnen. De uitslagen waren: Sprint professionals, eerste halve finale: eerste serie: 1. Maspes 11.2 sec. (nieuw baanrecord), 2. Debakker; tweede serie: 1. Maspes 12,1 sec., 2. Debakker. Tweede halve finale: eerste serie: 1. Plattner 12,1 sec., 2. Derksen; tweede serie: 1. Plattner 12 sec., 2. Derksen. Om de eerste en tweede plaats: eerste rit: 1. Maspes (It.) 11,6 sec., 2. Plattner (Zwits.); tweede rit: 1. Maspes 11,6 sec., 2. Plattner. Om de derde en vierde plaats: eerste rit: 1. Derksen (Ned. 12,2 sec., 2. Debakker (België); tweede rit: 1. Debakker 11,9 sec., Van links naar rechts de Zwitser Platt ner (tweede), de Italiaan Maspes (eer ste en de Belg Debakker (derde) tijdens de huldiging na de beslissing van het wereldkampioenschap sprint professionals. 2. Derksen; belle: 1. Debakker 12 sec., 2. Derksen. Amateurs Santé Gaiardoni, de „eeuwige tweede", is er zondagmiddag in geslaagd de wereld titel op de sprint voor amateurs te be halen. De 21-jarige Italiaan, die zich in 1958 en 1959 de weg naar de hoogste trede van het erepodium versperd zag door zyn landgenoot Gasparella, toonde zich ditmaal in de eindstrijd duidelijk de meerdere over de Belg Leo Sterckx. Met de tijd van 11.2 sec. over de laatste 200 meter evenaarde hij in de eerste finalerit bovendien het baanrecord van zijn landgenoot Antonio Maspes en dat dit geen uitschieter was bewees hy in de tweede manche, toen hy 11,3 seconde op de klokken bracht. Vooral in deze slotrit toonde Gaiardoni zijn overmacht. Op 250 meter voor de finish de marreerden beide renners tezamen met Sterckx op kop. Bij het uitkomen van de laatste bocht was de Italiaan reeds op gelijke hoogte gekomen met zijn tegen stander en op het rechte stuk naar de finish liep hij tenslotte niet minder dan tien meter op de Belg uit. De uitslagen op de nummers sprint voor amateurs luiden vanaf de halve finales: Sprint amateurs: eerste halve finale: eerste rit: 1. Gaiardoni (It.), laatste 200 meter in 11,6 sec., 2. Melly (Denemarken); tweede rit: 1. Gaiardoni 12,1 sec., 2. Melby; tweede halve finale: eerste rit: 1. Sterckx (Belg.) 13,1 sec., 2. Handley (G.B.); tweede rit: 1. Sterckx, 11,5 sec., 2. Handley. Om de derde en vierde plaats: eerste rit: I. Handley 12 sec., 2. Melby; tweede rit: 1. Handley 12,8 sec., 2. Melby. Om de eerste en tweede plaats: eerste rit: 1. Gaiardoni 11.2 sec. (nieuw baanre cord), 2. Sterckx; tweede rit: 1. Gaiardoni II,3 sec., 2. Sterckx. Atie Voorbij zij waren ruimschoots verdiend. Greetje werd kampioene met het hoge totaal van 140.32 pnt, waarmee zij de internationale topklasse dicht heeft benaderd. Keerpunt gemist Cockie Gastelaars, ongetwijfeld de snelst vrijeslag zwemster van Nederland, be leefde zaterdagmorgen een onaangenaam moment, toen zij in een van de series 100 meter vrije slag liet keerpunt miste. Zy maakte haar sailo zonder de bassin- wand te hebben geraakt. Cockie keerde onmiddelijk terug, tikte volgens de regle menten alsnog aan, maar haar achter stand op Sita Posthumus en Jopie Troost was toen zo groot geworden dat het on mogelijk was deze meisjes nog te benaderen laat staan tot een goede tyd te komen. Voor haar werd 1 min. 07.2 sec. geregis treerd. Zij werd zevende, hetgeen niet niet voldoende was om zich voor de strijd om de nationale titel te kwalificeren. Haar titel zal zij dus niet kunnen prolon geren, maar Cockie Gastelaars start wel, als zevende zwemster, in de finale om haal kans op uitzending naar Rome zeker te stellen. Want ondanks de slechte tijd van Cockie (1.07.2) staat zij momenteel in de algemene rangschikking in punten op de tweede plaats achter Erika Terpstra. Eri- ka heeft 559.360 punten, Cockie Gastelaars 560.640 punten en Sita Posthumus 561.045 punten. Wanneer er zich in de finale voor Cockie Gastelaars geen bij zondernoden voordoen en zij de 0.4 punt voorsprong op Sita Posthumus weet te handhaven dan zal zij zich alsnog als tweede zwemster op dit individuele nummer, voor Rome weten te kwalificeren. Vijf zwemsters hadden zich slechts ge meld voor de 100 meter vlinderslag dames, n.l. Tineke Lagerberg, Marianne Heems kerk, Atie Voorbij, Kitty Wagenaar en Ma rian Brouwer, die hierdoor reeds zeker waren van een plaats in de finale. Deze z.g. voorwedstrijd moesten zijn toch zwem men als selectie voor Rome. Het werd een kleine zege voor Tineke Lagerberg, die slechts 0,1 sec voorbleef op haar clubgeno te Marian Heemskerk. Gerrit Korteweg. die vrijdagavond buiten zijn schuld laat uit Rome in Apeldoorn arriveerde, kreeg zaterdagmorgen alsnog gelegenheid zich te plaatsen voor de finale van de 100 meter vlinderslag. Alleen over de baan gaande zwom hij 1 min 05.6 sec en staat hiermede achter Bert Sitters op de tweede plaats. De situatie in de puntenrangschikking was nu zodanig, dat Sitters in de eind strijd met 0,3 seconde van zijn Delftse rivaal zou moeten winnen om eventueel in de wisselslagestafetteploeg voor Rome te mogen starten. De IJ-zwemmer heeft zich in die finale 's middags tot het uiterste ingespannen om Korteweg te kloppen, maar hoe goed Sitters ook zwom, korteweg was vrijwel van de start af ongenaakbaar en hij be haalde het Nederlans kampioenschap in de goede tijd van 1.04.1 Bert Sitters moest ditmaal genoegen nemen met 1.06.1. De 1 min 3,8 sec die Korteweg in Rome maakte, blijkt achteraf toch door drie officiële tijswaarnemers te zijn gereis- treers. Deze prestatie zal dan ook bij de sportcommissie van dc KNVB voor erken ning als nieuwe Nederlands record ivorden voorgedragen. Het record taat sedert juli al met 1 min. 5,5 sec. op naam van de DZV- zwemmer. De Rome-kansen van Sitters zijn thans beperkt tot een reserve-plaats voor de es tafette. Dat deze wisselslag estafette zonder twij fel genade zal kunnen vinden in de ogen van het N.O.C., werd zeker toen Wieger Mensonides zich op de 200 meter school slag in de nieuwe Nederlandse recordtijd van 2.40.7 in de finale plaatste. De Hage naar zwom in ouderwetse vorm, in prach tige stijl en met de strijdlust die nem in juli in Leipzig zo'n fraaie plaats bezorgde. Wieger heeft echter nog wat meer zelf vertrouwen nodig om het hoogste niveau te kunnen bereiken. Hij zwom zijn eerste 100 meter namelijk in 1.18.1 en dat is voor een topprestatie een te langzaam be gin. De 2.40.7 betekende weer een flinke stap omhoog op de wereldranglijst en een redelijke finalekans voor Rome. Boven dien moet in deze vorm een 100 meter sprint in ongeveer 1.12.5 mogelijk zijn, waarmee ook de wisselslag-estafette goede vooruitzichten krijgt. Niet geslaagd- Hans Hulsegge-Koster is er niet in ge slaagd de bij voorbaat ook al onmoge lijke lijkende prestatie te leveren zich voor de 400 meter vrije slag te plaatsen. De Europese kampioene zwom stroef, het leek of de zenuwen haar ritme ver- 'stocy-én en na 'n redelijke 100 meter w'aar- QP ,zij .als eerste in 1 min. 9 seconde, keer de, viel zij steeds verder terug onder het geweld, waarmee Tineke Lagerberg en Corrie Schimmel hun duel uitvochten. Tweemaal heeft Corrie Schimmel een aanval op de eerste plaats van de kleine Naarden zwemster ondernomen, naar tweemaal was het vergeefs. Het was veor Tineke namelijk voldoende om haar enor me tempo te; handhaven. Af wisse,, end links en rechts ademhalend om de drie slagen, ging Tineke Lagerberg met haar formidabele beenslag ais een speedboat meer over dan door het water. In 2.24.0 keerde zij op de 200 meter en 3.39.8 op de 300 meter. Volgens Bartjens moest dat een eindtijd van om en nabij 4.55.0 worden. Maar met ook al de vlindrslag- serie in de benen kon Tineke haar cadans niet tot het einde toe handhaven en zo werd zij Nederlands kampioene in 4.57.4 ruim voor Corrie Schimmel 5.00.1 en Jans Hulsegge-Koster, die 5.05.9 nodig had. De 400 meter vrije slag heren werd zo als verwacht een zege voor Johan Bon tekoe. Hij liep met zijn fraaie stijl zien derogen uit op Leo Verburgt met als tussen tijden 1.03.1,2.14.5 en 3.28.0 voldoende voor het onttronen van de titelhouder Verburgt, maar niet genoeg om diens Nederlandse record (4.39.4) te verbeteren, laat staan om onder de Romelimiet van 4.35.3 te blij ven. Met uitzondering van Ineke Tigelaar van de Robben, die in de serie 100 meter vrije slag meisjes in mooie stijl 1.06.0 maakte en van de 1.08.4 waarmee Boude- wijn de Jong van HPC jongenskampioen op de rugslag werd, werden zaterdag bij de aspiranten geen opmerkelijke presta ties geleverd. Tijdens de Olympische zwemsclecties voor de Australische ploeg hebben Jon Henricks, Dave Dickson, Jon Konrads en Murray Rose het wereldrecord 4 x 220 yards vrije slag estafette verbeterd. Zy kwamen tot 8 minuten 16.6 sec. Het oude wereldrecord stond met 8.24.5 reeds op naam van Australië. De Australiërs verbeterden ook het we reldrecord 4 x 200 meter vrije slag esta fette. Het oude record stond sinds 23 juli met 8.17.- op naam van de Indianapolis Athletic Club. Ook de Australische dames estafette ploeg zorgde voor twee nieuwe wereldre cords. Het team, dat bestond uit Dawn Fraser, Alva Colquhoun, Ilsa Konrads en Lorraine Crapp won de 4 x 110 yards vrije slag estafette in 4 minuten 16.2 seconden, een tijd die beneden de wereldrecords 4 x 110 yards vrije slag en 4 x 100 meter vrije slag ligt. Het oude 4 x 100 meter record stond op naam van Australië sedert deceber 1956 met 4.17.1, het 4 x 110 yards record, dat Australië in juli 1958 in Cardiff verbeterde stond op 4.17.4. Neville Hayes ging op de 220 yards vlinderslag harder dan ooit. Hij kwam tot 2 min 17,5 sec en verbeterde daarmee het reeds op zijn naam staande record met 0.4 seconde. Bij wedstrijden in Moskou heeft een Russische herenploeg zaterdag het Euro pese record op de 4 x 100 meter wissel slag estafette verbeterd met een tijd van 4 min. 14 sec. Het Russische team, be staande uit Veikko Simar (rugslag) Leo nid Kolesnikov (schoolslag), Grigory Kis- selev (vlinderslag) en Igor Luzhkovsky (borstcrawl) bleef daarmee 2.1 sec. onder het Europese record van Oost-Duitsland, dat dateert van 18 juni van dit jaar. De stayersfinale van de amateurs, die het daverende slotstuk van de episode Leipzig van de wereldkampioenschappen ha'd moeten worden, heeft alleen de 20.000 Oostduitse toeschouwers bevrediging kun nen schenken. Zij immers konden zich na afloop de kelen schor schreeuwen over hun nieuwe wereldkampioen Stolze en de twee de plaats van Wustrow. Maar uit het oog punt van wielersport was deze rit een vol ledige mislukking, een langdurige en saaie demonstratie van onmacht en onkunde. Henk Buis, die zich het vorige jaar in Amsterdam door een ongelukkige beslis sing van de wedstrijdcommissarissen de derde plaats zag ontgaan, zorgde er ten minste voor, dat Nederland bij de ceremo nie protocolaire ook dit keer was vertegen woordigd. De jonge renner uit Vijfhuizen was de enige buitenlander, die niet voor de Oostduitse staatsamateurs het hoofd boog. Maar ook hij schoot in kracht tekort om aan deze eenzijdige vertoning enige kleur te geven. Geen enkele maal kon Buis een serieuze aanval op het Oostduitse bol werk voor hem inzetten en toen Wustrow in de laatste twee minuten een vergeefse aanval op de leiderspositie van Stolze deed en los van de rol raakte, bezat de Neder lander niet eens meer de kracht om de tweede plaats, die zo maar voor het grij pen lag, te veroveren. Voor Bert Romijn was een weinig eer volle vierde plaats weggelegd. Hij bemoei de zich de gehele wedstrijd niet met de anderen, reed zijn eigen tempo, maar bleek achteraf toch niet voldoende reserves op gespaard te hebben om in het slot nog een rol van betekenis te spelen. Integendeel. Toen Wustrow tenslotte op Stolze ging jagen werd de jonge Rijswijker nog ge dubbeld. Wielrennen Leen van der Meulen viel het meest tegen. De Amsterdammer had van kop mogen vertrekken, maar bij de eerste de beste aanval van Stolze na vijf minuten raakte hij het contact met zijn nog onge routineerde jonge gangmaker Walrave kwijt en verdween in de achterhoede. Van der Meulen was een onbeduidende figurant die met een achterstand van ruim negen ronden achtste werd, omdat de Pool Beek nog voor de helft afstapte. Binnen tien minuten hadden Stolze en Wustrow echter het heft reeds in handen genomen. Buis en Romijn hadden zich op de derde en vierde plaats genesteld, ter wijl Van der Meulen achter Godelle in zesde positie reed. De Amsterdammer probeerde nog een maal terug te komen. Na 17 minuten werkte hij zich naar voren, maar strand de op Buis, die zich hevig tegen zijn land genoot verzette. Dit was de definitieve klap voor de Amsterdammer, die na 21 minuten de eerste lap kreeg. Hij bleef trouwens niet de enige, want ook Beek. de beide Fransen en de teleurstellende Meis ter werden al spoedig door het Oostduitse leiderskoppel gedubbeld. Alleen Buis en Romijn bleven voorlopig onbereikbaar voor Stolze en Wustrouw. Maar zij konden evenmin de Oostduitsers bedreigen.Wel probeerde Buis enkele malen wat dichter bij het hechte blok te komen. Zijn pogingen liepen echter op niets uit, zelfs niet toen Wustrow in de laatste mi nuten van de helpers langs de kant toe stemming kreeg om met Stolze uit te vech ten wie van de twee Oostduitsers de regen boogtrui zou mogen aantrekken en faalde. De uitslag was: 1. Stolze (Oost-Dld.) ach ter Erdenberger, in 1 uur 68,9 km; 2. Wu strow (Oost-Dld.) achter Rommel, op 35 meter; 3. Buis (Ned. achter De Graaf, op 120 meter; 4. Romijn (Ned.) achter Wiers- ma, op 420 meter; 5. Godelle (Fr.) achter Plaisance, op 600 meter; 6. Meister (Oost- Dld.) achter Aurich, op 1020 meter; 7. Gis- cos (Fr.) achter Lorenzetti, op 1460 meter; 8. Van der Meulen (Ned.) achter Walrave, op 3640 meter. Het da'mes-wielrennen blijft toch een vreemde zaak. Bij de huldiging van de drie prijswinnaressen in de achtervolging kreeg de zwartharige Belgische Marie Terese Naessens behalve de zilveren medaille als extra prijs een stapel lakens en slopen voor haar uitzet. De Belgische was in de finale met ruim 50 meter verslagen door de 23-jarige En gelse Beryl Burton, die op overtuigende wyze haa«r vorig jaar in Luik veroverde wereldtitel prolongeerde. Een tyd van 4.06.01, waarmee deze huismoeder uit Leeds haar superioriteit op dit nummer uitdrukte, was een prestatie van wereld klasse. Een derde plaats was voor de knappe Russin Shogina, die de Oostduitse Elle een paar meter achter zich liet. De uitslag van de finale achtervolging dames was: 1. Beryl Burton (G.B.) 4 min. 06.1 sec. 2. mej. Naessens (België) 4.12,8. Om de derde en vierde plaats: 1. mej. Sho gina (Rusl.) 4.15; 2. mej. Elle (Oost-Dld.) 4.16.1. De Westduilse Wielerbond heeft beslo ten bij de internationale wielerfederatie (UCI) te protesteren tegen het feit dat vrijdagavond, tijdens de huldiging van de wereldkampioen achtervolgers van de profs, de Westduitser Rudi Altig, het „Deutschlandlied" na enkele maten al af gebroken werd. Inmiddels is ook bekend geworden dat de Oostduitse televisie op het moment waarop Altig werd gehuldigd de uitzen ding, zoals verklaard werd wegens regen heeft onderbroken. Kort na de huldiging werd het weer droog. Maspes wereldkampioen, Plattner tweede en Debakker derde. Plet was een teleurstellend resultaat voor de Nederlanders, die zo graag nog een keer Jan Derksen op het erepodium hadden gezien. De kans daarop leek groter dan een jaar geleden in Amsterdam, toen Derksen aan de linker zijde van Maspes de derde prijs in ontvangst mocht nemen. Maar de jaren gaan voor de 41-jarige Amsterdammer zwaarder tellen. De scherpte van zijn eindschot begint bot te worden. Daardoor was Derksen in de halve finale niet opgewassen tegen Plattner en moest hij in de strijd om de derde plaats de eer, zij het pas na een derde rit aan de Belg laten. Dit sprint kampioenschap was door de overmacht van Maspes enerzijds en het ge brek aan macht van zijn belagers anderzijds een van de oninteressantste sinds het verdwiijnen van Harris en Van Vliet, nu toeschouwer in Leipzig waar de wereldkampioenschappen plaats vinden.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9