Vorming van politieke top voor West-Europa Auto huren? NAAIMACHINES Belgen verbitterd over houding van V.S. in Veiligheidsraad WERELDNIEUWS Loemoemba's tegenstanders Nationaal belang Opmerkelijk goede samenwerking met Kongolees ministerie van financiën Paraatheid der defensie wordt verhoogd O.A.S. akkoord inet conferentie-agenda Ook N.D.R. komt met tweede T.Y.-programma Geen uitlevering van Oberlander Y.S. protesteren tegen nationalisaties op Cuba j ^Praatatoel HAUTE COIFFURE DINSDAG 9 AUGUSTUS I960 3 Bel 60585 - Atlas Negers in Brooklyn molesteerden agenten Eisenhower: Oostduitse eis afgewezen -0p de MOLENDIJK - Dameskapper GESPREK ADEN AUER-MACMIL LAN Secretaris-generaal Hammarskjoeld heeft bij de zorgvuldige motiveren van zijn besluit, het zenden van UNO-troepen naar Katanga uit te stellen, duidelijk zijn bezorgdheid doen merken dat de UNO door een dergelijk optreden tegen haar wil „partij" zou kunnen worden in een constitutioneel geschil. Achteraf blijkt zijn besluit zeer verstandig te. zijn geweest en het wordt steeds duidelijker dat niet de dreigementen van Tsjombe hem van zijn plannen in Katanga hebben afgebracht maar inlichtingen uit andere provincies, die ook door Loemoemba's unitaristische staatsopvattingen in het geweer schenen te komen. Het besluit van de machtige Abako-par- tij (genomen in tegenwoordigheid van pre sident Kasavoeboe) om haar vertrouwen in de regering-Loemoemba op te zeggen leidde tot een kettingreactie. Onmiddellijk daarop kwam Kalondji, de leider van de Baloeba's die een overheersende positie innemen in Kassai, met de aankondiging van een onafhankelijke staat Bakwanga, een door zijn mijnbouw vitaal deel van de provincie Kasai. Vrijwel tegelijkertijd kon men vernemen, dat de met Kasavoe boe bevriende) Bolikango, leider van de Bangalastam in de provincie Evenaar, een telegram aan de UNO aankondigde, waar in hij om erkenning van de onafhankelijke republiek. .Evenaar zou vragen! Inmid dels heeft de Abakopartij, die het vooral in Leopoldstad en Benedenkongo te zeggen heeft, haar eigen plannen tegenover Loe moemba's unitarisme bekend gemaakt:een onafhankelijke Bakongostaat. Ineens zijn er nu dus vier belangrijke delen van kongo waar het regeringsgezag wankelt. Teruggrijpend op Hammarskjoelds rap port over de toestand in Kongo ziet men onmiddellijk wat hij bedoelde toen hij zei- de, dat het in Katanga niet zonder meer om een afscheiding ging, maar óm diep gaande meningsverschillen over de staats vorm van Kongo. En men begrijpt zijn terughoudendheid om de UNO-troepen tot actie in Katanga te doen overgaan. Daar mee zou hij inderdaad partij kiezen in een constitutioneel geschil, namelijk dat tussen de unitaristische opvattingen van Loemoemba en het hand over hand toenemende streven in de provincies naar een verregaande autonomie, waarbij de één spreekt van een statenbond en de ander van een federatie, maar waarbij het vooral opvalt dat de verschillende stam men aan hun trekke'n wensen' te komen. Daarom is het tegelijkertijd de vraag wat er van een dergelijke statenbond of fede ratie zou terechtkomen, gezien de grote onderlinge vijandigheid van verscheidene stammen. Het streven van het Panafrikanisme, waarvan Loemoemba steeds meer een ex ponent blijkt te zijn, heeft in elk geval dit vóór, dat het de oude stammentegen stellingen probeert te overbruggen. Tegen over de onderlinge sentimenten tussen de stammen stelt het nieuwe nationalistische sentimenten, die om effect te heb ben zo fel mogelijk moeten zijn. Een terugvallen naar de stammen in de politiek acht vooral premier NKroemah van Gha na dodelijk gevaarlijk voor Afrika. In dit opzicht spreekt hij steeds van Balkanisa- tie en hij probeert de afschuw ervan zo groot mogelijk te maken door het te doen voorkomen alsof daar een nieuw imperia lisme achter steekt. Advertentie NEW YORK (Reuter) Een honderd tal door een straatredenaar opgezweepte Amerikaanse negers heeft zondagavond in Brooklyn, New York, twee politiemannen aangevallen en geslagen. Een der aangevallenen kon zich vechtend een weg door de aanvallers banen naar een telefooncel van de politie. Na zijn op roep was spoedig een twintig man sterke overvalseenheid ter plaatse, die hun twee collega's ontzetten. (Vervolg van pagina 1) Het zal voor de regering zeker niet ge makkelijk zijn, dit vraagstuk op te lossen zonder moeilijkheden te krijgen met over heidspersoneel in andere takken van dienst. Maar de regering moge daarbij bedenken dat op haar in de allereerste plaats de verplichting rust, het moreel van ons volk en de ordelijkheid van onze samenleving te beschermen, een verplichting die zij moet nakomen als zij haar overige taken niet zinloos wil maken. Maar tevens: een verplichting, waarvan zij zich onmogelijk kan kwijten als de politie haar primaire, haar preventieve functie niet kan vervul len. Het geld, nodig om de politie daartoe in staat te stellen, zou daarom voor geen enkel ander doel zó nuttig kunnen wor den besteed. Simon Koster Van onze correspondent) BRUSSEL. Het commentaar van Bel gische woordvoerders over de in de Veilig heidsraad door Tunesië en Ceylon voorge stelde ontwerp-resolutie, volgens welke de Belgische troepen „direct" Katanga dien den te verlaten, was maandagavond niet mals. Het zag er toen al naar uit dat ook de Verenigde Staten deze resolutie zou steu nen en dat heeft in Belgische regerings kringen de reeds merkbare anti-Ameri kaanse stemming nog heftiger doen op laaien. Opnieuw wordt de vraag gesteld of België hieruit niet de conclusie dient te trekken, dat alleen de chantage kans van slagen heeft ten opzichte van de Verenigde Staten en of België niet dadelijk zijn troe pen uit West-Duitsland dient terug te trekken en de NAVO zal verlaten. Het gaat niet om het principe dat de Belgische troepen Katanga verlaten, aldus deze woordvoerders. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Pierre Wigny, heeft namelijk formeel verklaard dat de Belgische troepen reeds vijf van de zes Kongolese provincies hebben ontruimd. Het gaat alleen om het feit dat er van een overdracht van de macht sprake dient te zijn. Hoe kunnen de Belgische troepen Ka- tanga verlaten wanneer ieder weet dat hun onmiddellijk vertrek nog vóór de aankomst van de troepen van de UNO 20.000 Belgen in gevaar brengt? Men geeft echter toe, dat de ontwerp-resolutie rekening houdt met de positie van de regering-Tsjombe ten opzichte van de gisteravond in Leopoldstad teruggekeerde Kongolese premier Loe moemba. De UNO zal volgens de resolutie niet tussenbeiden mogen komen in de in terne politiek van Katanga, hetgeen be tekent dat zij geen enkele daad zullen mo gen stellen die de regering van premier Tsjombe zou kunnen bedreigen ten voor dele van de centrale regering van Leo poldstad. De Belgen waren anderzijds ook niet vriendelijk gezind jegens secretaris generaal Hammarskjoeld, die verklaarde dat de Belgische regering niet de nodige medewerking aan de UNO heeft verleend. De schuld hiervan aldus Belgische woord voerders ligt bij Hammarskjoeld zélf: zijn hoofdkwartier in Leopoldstad heeft, al thans in de eerste weken, systematisch tegen de Belgen geageerd. Die houding veranderde later toen Bunche constateerde dat hij zonder de Belgische deskundigen niet veel kon bereiken. De Kongolese voorstanders van een meer gematigde politiek, geconcretiseerd in een mogelijk overleg tussen Brussel en Leo poldstad hopen nog steeds dat de regering- Loemoemba zal kunnen worden vervangen door een kabinet van zeer gematigde Kon golese leiders. Overigens is het thans zo o WASHINGTON (UPI/Reuter) Presi dent Eisenhower heeft in een speciale bood schap tot het Congres verklaard dat „de communistische vechtlust", de afgelo pen weken is toegenomen". Wanneer hij dit nodig oordeelt zal Eisenhower het Con gres verzoeken, meer geld beschikbaar te stellen voor de defensie. „De communisten gaan door met het gebruik maken van onrustigj situaties en doen krachtige pogingen de strijd voor en de hoop van de mensheid op een betere wereld ten eigen nutte aan te wenden. De pogingen hebben een nieuw hoogtepunt bereikt in Middcn-Afrika. De affaire Cuba is ons allen bekend, aldus Eisenhower. De president deed een beroep op het Congres het programma voor buitenland se hulpverlening ongewijzigd te aanvaar den. Het z.g. noodfonds van het program ma voor wederzijdse veiligheid dient z.i. met 100 miljoen dollar te worden vergroot. Deze verhoging is nodig opdat Amerika onverwachte ontwikkelinger als bijvoor beeld de gebeurtenissen in Kongo, waar plotseling een luchtbrug en andere voor zieningen nodig bleken, het hoofd kan blij ven bieden. Eisenhower zei verder dat de Ameri kaanse strijdkrachten opdracht gekregen hebben bepaalde praktische maatregelen te nemen ter verhoging van de paraatheid. Hij heeft opdracht gegeven tol het ontwik kelen van een nieuwe versie van de „Po- laris"-raket voor nog grotere afstan den, tot versterking van de Zesde en Zeven de vloot, verhoging van het aktictempo van de strategische luchtmacht, meer ge vechtsoefeningen voor infanterie en para chute-troepen. Eisenhower dringt in zijn boodschap aan op votering van de volle 4.175.000.000 dol lars voor de buitenlandse hulpverlening Het Huis van Afgevaardigden heeft slechts 3.580.000.000 dollar gevoteerd, de Senaat heeft de behandeling van het wets ontwerp nog niet beëindigd. De raad van de Organisatie van Ameri kaanse Staten heeft met 20 stemmen tegen 1 (Cuba) de ontwerp-agenda goedgekeurd van de zevende bijeenkomst van de minis ters van Buitenlandse Zaken. Deze bijeen komst zal de gevolgen in beschouwing ne men van inmenging door niet-Amerikaan- se mogendheden in de inter-Amerikaansc samenwerking en de handhaving van de democratische instellingen on het weste lijke halfrond. De Cubaanse gedelegeerde bij de Orga nisatie van Amerikaanse Staten, Carlos Lechuga, had te Washington tijdens een voorbespreking over de op 16 augustus in Costa Rica te houden ministersconferentie, verklaard dat Cuba niet instemt met het ontwerp van agenda. De agenda omvat de versterking van de solidariteit tegenover dreigingen van een extra-continentale mogelijke interventie, de vergroting van de inter-Amerikaanse samenwerking overeenkomstig de bepalin gen van het handvest der O.A.S., een be spreking van het collectief optreden met als doel de levensstandaard van de onder ontwikkelde gebieden in de Ame: Htaanse landen te verhogen. dat er al reeds tussen enkele gematigde ministers van het kabinet te Leopoldstad en Brussel meer en meer contacten ont staan. Een zeer concreet bewijs ervan is de samenwerking tussen de departementen van Financiën en van Afrikaanse Zaken en het Belgisch-Luxemburgs wisselinsti tuut enerzijds met het Kongolees departe ment van Financiën te Leopoldstad ander zijds. Deze samenwerking, welke maandag ochtend in Brussel werd bekendgemaakt betreft de wisselcontrole, die vanuit Brus sel voor rekening van het Kongolese de partement van Financiën zal worden uit geoefend en waarbij thans is besloten, dat alle door Belgische bedrijven ingevoerde Kongolese goederen zullen worden betaald op een globale rekening van de Kongolese centrale bank bij de nationale bank van België te Brussel. Hierdoor krijgt Kongo Belgische deviezen. Maar anderzijds stemt de Kongolese minister van Financiën er mee in dat de in Kongo gebleven Belgen 50 percent van hun maandsalaris naar Bel gië gireren voor het onderhoud van hun in België teruggekeerde familie. En men con stateert op hetzelfde moment dat de Kon golese minister van Voorlichting Kasja- moera voor de radio van Leopoldstad nog steeds heftige redevoeringen houdt waarin hij de Belgen van massale moordpartijen in Kongo beschuldigt. Een tweede concreet bewijs is het door de Kongolese minister Delvaux gepubli ceerde communiqué, waarin deze Kongo lese excellentie het Kongolese volk gerust stelt over het lot van de voor opleiding in België verblijvende Kongolezen. Zij worden goed behandeld aldus constateert de Kongolese minister Delvaux. De mani festaties tegen Loemoemba in Leopoldstad hebben alhier de indruk versterkt, dat het prestige van de Kongolese premier een flinke deuk heeft gekregen. Donderdag is in Belgische regerings- kringen ook nog gezegd, dat in verband met de resolutie van de Veiligheidsraad thans zal worden gestreefd naar een rondetafelconferentie in Leopoldstad met het oog op de vervanging van de Belgische fundamentele wet voor Kongo die ge ïnspireerd is door de gedachte van de ge centraliseerde eenheidsstaat en de vor ming van een federaal georganiseerd Kongo. (Van onze correspondent) BONN De strijd om het tweede tele visieprogramma in de Bondsrepubliek spitst zich met de dag toe. Gisteren maak te de Noordduitse radio te Hamburg. N.D.R., bekend, dat zij op 1 januari met een tweede televisieprogramma voor de deelstaten Hamburg, Neder-Saksen en Sleeswijk-Holstein zou beginnen; ook de N.D.R. zou de eerste programma-onderde len reeds kant en klaar hebben. Steen des aanstoots in het duel tussen de regering te Bonn en de regeringen van de elf deelstaten is de overeenkomst, wel ke onlangs tussen bondskanselier Ade nauer en minister van Justitie Schaffer zogenaamd in de rol van gemachtigde van de deelstaten, is gesloten. Daarbij kwam de Deutschalnd Fernseh g.m.b.h. tot stand die op 1 januari in geheel West-Duitsland met een tweede t.v.-programma zal begin nen. Daartoe zullen, zo deelde de West- duitse minister voor de P.T.T., Stücklen gisteren te Bonn mee, 29 zenders worden opgesteld. Stücklen zei dat de deelstaten nimmer in staat zullen zijn de bouw en de werking van deze zenders te verhin deren. Voorts meende hij dat de grond wet het niet toelaat dat de deelstaten op hun eigen houtje, zondpr toestemming van Bonn. tweede t.v.-programma's gaan uit zenden. De minister maakte ook duidelijk dat het tweède t.v.-programma van Deutsch- land Fernseh op 1 januari ook zal begin nen indien geen der elf deelstaten wil toe treden tot deze maatschappij die in meer derheid in handen van de regering te Bonn zal blijven. (Van onze correspondent) BONN De justitie van de Westduitse deelstaat Noordrijn-Westfalen denkt er niet aan enige serieuze aandacht te besteden aan een bijzonder verzoek tot uitlevering, dat dezer dagen is gedaan door de justi tiële autoriteiten van communistisch Oost- Duitsland. De Oostduitsers eisten namelijk de uitlevering van de voormalige Westduit se minister voor vluchtelingenzaken, prof. dr. Theodor Oberlander. Oberlander werd op 19 april j.l. in een showproces te Oost- Berlyn bij verstek tot levenslang tucht huis veroordeeld. De Oostduitsers achtten bewezen dat de ex-minister, die begin mei na een felle algemene campagne tegen hem, als lid van het kabinet Adenauer aftrad, schul dig is aan hulp bij het plegen van ve le moorden, o.m. in Lemberg in Polen. Van Westduitse zijde heeft men vastge steld dat Oberlander zelf niet aan zoge naamde liquidaties-acties heeft deelgeno men, maar overigens wel een pijnlijk nazi verleden bezit. Op het Oostduitse uitle veringsverzoek heeft men gisteren te Düs- seldorf meegedeeld, dat de Oostduitse uit spraak niet erkend kan worden. Het Oost- Berlijnse proces Oberlander is, volgens de autoriteiten van Noordrijn-Westfalen, een zuiver politieke zaak geweest, welke ten doel had de regering Adenauer te tref fen. De Amerikaanse regering heeft besloten formeel te protesteren tegen de nieuwe nationalisaties van Amerikaans eigendom op Cuba. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelde mee dat de naasting van Amerikaans bezit met een waarde van on geveer twee en een half miljard dollar „een plan is dat beraamd is om de economische voordelen,die deze bedrijven aan het Cu baanse volk brachten, te vernietigen". De naasting is 'n deel van een in samen werking met de Sovjet-Unie opgezet plan ofn de economie van Latijns-Amerika in wanorde te brengen, aldus de woordvoer der van het „State Department", Lincoln White. De Amerikaanse ambassade in Havana heeft gisteren op het Cubaanse ministerie van Buitenlandse ZAken een nota doen overhandigen, waarin wordt geprotesteerd tegen de nationalisatie van 26 Amerikaanse maatschappijen. Het dagblad „Revolucion", dat een van de spreekbuizen van Fidel Castor op Cuba is, heeft gisteren met instemming een artikel van de katholieke auteur Claude Julian gepubliceerd, waarin deze tot de uit spraak komt dat in een botsing tussen de RK kerk en de Cubaanse revolutie de kerk de verliezer zal zijn. Het blad voegde aan deze opmerking de verklaring toe dat het Cubaanse volk religieus is, maar ook revolutionair. En revolutionaire katholieken kan men niet misleiden met valse verklaringen, aldus „Revolucion". de Op het plein voor de ruim 1000 jaar oude tempel te Papantla in Mexico wordt een ceremoniële regendans uit gevoerd: vier mannen, die de vier kwartalen voorstellen, hangen aan een touw, dat om een bijna 30 meter hoge paal is gewonden, terwijl op de begane grond een priester godsdienstige liede ren zingt, draaien de vier om de paal, waarbij het touw zich langzaam afwint. Ieder van hen maakt zo dertien rondes waarbij elke ronde een week voorstelt. Het Gehucht Wie in deze dagen over de grote Euro pese wegen rijdt, zou licht de schrik om het hart kunnen slaan. Even massaal als we ons naar en van de arbeid bege ven, verplaatsen we ons huis en onze vakantieverblijven. Men spoort en tuft in drommen van duizenden en de steeds klei ner wordende aarde zal weldra in iedere plooi van haar huid een troepje vakantie houdende menselijke mieren moeten her bergen. Gelukkig is het nog niet zover, nog niet helemaal. Een recente ervaring in Frankrijk bracht mij naar een oord, waar de toerist nog een zeldzaam ver schijnsel is. Wij waren tegen de avond i?i het stad je gekomen, waar wij onze nachtrust dach ten te genieten. Ook andere lieden bleken op deze gedachte te zijn gekomen, zoveel zelfs dat de weinig talrijke hotels tot on der de dakspanten met gasten waren vol gepropt. Men verwees ons naar een paar naburige plaatsen. Zo naburig waren ze niet, of ze vergden nog enige tientallen kilo meters autorijden. De duisternis viel, het berglanschap deed zich de nachtsluiers aan waarin hier en daar een lichtpuntje pinkte. Uit esthetisch oogpunt was op een en an der niets aan te merken, maar de moege- reisde, met indrukken oververzadigde mens pleegt niet in de eerste plaats op esthetische genoegens uit te zijn. Na in twee dorpjes aan diverse min of meer donkere deuren te hebben geklopt en telkens te zijn verwezen naar iets dat nog verder gelegen was, belandden wij ten slotte in een gehucht, dat uit niet veel meer dan enige licht uitstralende ramen leek te bestaan. Bij nader inzien bleken deze ramen deel uit te maken van een groot boerenhuis dat zich met de naam Hotel de la Gare had getooid. De naam was niet geheel onjuist, want vlakbij lag een spoorweghalte. Wat het hotel-gedeel te van de naam betreft, hierin lag stellig enige overdrijving Er waren echter kamers ivaarop bedden stonden, die aan gasten werden verhuurd. Wat waterleiding en an dere toiletgerieven aangaat, moest men een oogje dichtknijpen, hetgeen ons ver moeide lieden weinig inspanning kostte. Terwijl we enkele stuks bagage in de kamers aan het uitpakken waren, werden de deuren geopend en achter de opening stonden de figuren van een bejaarde dienst maagd en een opgeschoten dochter des huizes. Met onverholen nieuwsgierigheid sloegen zij onze verrichtingen gade en wij hadden niet de moed, hun de pret te misgunnen en de deur voor hun neus dicht te slaan. Waarschijnlijk zou dit trouwens niet hebben geholpen, want sleutels scheiien hier niet te bestaan. Later, toen wij ons aan een alsnog ge ïmproviseerd maal hadden gezet, hand haafde de nieuwsgierigheid der inboorlin gen zich onverminderd. In het' bijzonder de taal waarvan wij ons bedienden wekte lachlust of liever de grinniklust van de jonge dochter die zeker niet tot de intél- ligentia van haar vaderland behoorde. Voor ons verhoogden deze reacties de vreugde van de reis, die ons reeds had doen overhellen tot het pessimistische inzicht dat de rondtrekkende mens nergens meer op andere wijze werd bejegend dan als een winstobject dat men met vriendelijke za kelijkheid tegemoet treedt. M. Mok Advertentie PARFUMERIE - SALON DE BEAUTé Santpoorterplein 1 - Haarlem - Telef. 60643 Bus 3-4. (Van onze correspondent) BONN De Westduitse bondskanselier Adenauer en de Britse premier Macmil- lan zullen woensdagmiddag en donderdag morgen te Bonn gesprekken voeren over vier onderwerpen, zo werd gisteren in de Westduitse hoofdstad duidelijk: 1) Dc politieke samenwerking in Euro pa; 2) de politieke verwikkelingen in Afri ka; 3) De recente Russische politiek; 4) het onderhoud dat Adenauer op 30 juli te Parijs met de Franse president De Gaul le heeft gehad. De Westduitse en de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano en Lord Home, zullen een deel van de ge sprekken der beide regeringsleiders bij wonen. Lord Home, de pas benoemde Britse minister, zal woensdag en donderdag in de hem ietwat vertrouwde omgeving lo geren: hij zal namelijk verblijven in het hotel Drcesen te Bad Godesberg, waar hij in 1938 als parlementair secretaris met de toenmalige Britse premier Chamber lain deelnam aan de dramatische onder handelingen met Hitler over Tsjechoslo- wakije. Adenauers gedachtengang Te Bonn is na het gesprek Adenauer-De Gaulle op het slot Rambouillet duidelijk geworden wat de Westduitse bondskanse lier op het ogenblik op het oog heeft. Dit wordt hier als volgt omschreven: „De Sovjet-Unie ontwikkelt een ver ontrustende activiteit in Cuba en Kongo en tegenover de Verenigde Staten. Daar tegenover staat Washington in verband met de op volle toeren draaiende verkie zingscampagne met gebonden handen. Het is hierom dat in West Europa, inclu sief Groot-Brittannië, maar zonder dat aan de Amerikaanse hegemonie in de westelijke wereld afbreuk zal worden ge daan, initiatieven dienen te worden ont wikkeld. De initiatieven moeten gaan in de rich ting van een nauwe politieke samenwer king in West-Europa, voorlopig door re gelmatig contact, bijvoorbeeld eens per drie maanden, tussen de regeringschefs. Deze Europese top behoeft niet zonder meer uit te groeien tot een permanent politiek secretariaat, zoals de Fransen gaarne wensen. „Wel", aldus nog altijd de Westduitse mening, „zou er een administratieve top boven de drie Europese Gemeenschappen de E.E.G., de Euraloom en de E.G.K.S. moeten komen, maar deze top dient geen politieke bevoegdheden te krijgen, die meer inhouden dan de huidige Europese verdragen toekennen dat zou Londen kunnen afstoten. Slechts op deze wijze kan de politieke coördinatie in Europa met Engeland gunstig verlopen en kan een ont spanning tussen E.E.G. en Kleine Vrijhan delszone tot stand komen. Attractie voor Londen Hieruit concludeert men te Bonn dat Adenauer de E.E.G. in haar huidige vorm wil handhaven, ter andere zijde de con cessie wil doen om de E.E.G.-functies tot economische problemen te beperken. Op deze wijze hoopt Adenauer de Britten niet af te schrikken en toch De Gaulle te bin den. Macmillan zou daarbij in het bijzon der voelen voor een losse Europese poli tieke samenwerking, buiten de bestaande Europese gemeenschap, met Bonn, waar toe dus zowel Londen als andere leden van de Kleine Vrijhandelszone zouden kunnen toetreden en waaruit de Britten zouden kunnen opmaken dat de Europese politieke eenheid geer kwestie is van Duits-Franse hegemonie of van het „Euro pa der zes" alleen. Reden. De premier van Malaya, Tengkoe Abdoel Rahman, heeft in het parlement meegedeeld, dat zijn land geen steun zal verlenen aan opneming van commu nistisch China in de Verenigde Naties, tenzij dit land een onafhankelijk For mosa erkent. Malaya wenst niet dat vele miljoenen Chinezen onder Tjang Kai-Sjek opgeofferd zouden worden. „Tegenover hen zou dan geen barm hartigheid betoond worden", aldus de Tengkoe. Hersenwassing. De vice-president van het opperste gerechtshof van de Sovjet- Unie heeft gisteren tijdens een perscon ferentie ten stelligste ontkend, dat de Amerikaanse piloot Powers een „her senspoeling" heeft ondergaan. Rechter Smirnov, die op het punt stond aan het hoofd van een Sovjet-delegatie naar het internationale congres ter voorkoming van de misdaad te vertrekken, zei: „Het zou goed zijn de hersens van de lieden, die dit beweren eens met schoon water te wassen." Schoenmaker. Salvatore Ferragamo, de Italiaanse schoen-ontwerper, die in 1938 zi.in eerste roem oogstte met de invoe ring van de wig-vormige hak en later nog tal van andere opvallende modellen op het gebied van damesschoeisel ont wierp, is zondag op 62-jarige leeftijd in zijn villa te Fiumetto, in Italië overle den. Hij begon met het maken van schoenen toen hij negen jaar was. Produktie. Een oester van vijf bij zes cen timeter heeft in de loop van drie jaar 620 parels geleverd, waarvan twintig zwarte, aldus heeft een medewerker van het Japanse instituut voor parelon- derzoek meegedeeld. De oester is ge kweekt op de banken van China aan de kust van de Stille Zuidzee. Mag niet. In de afgelopen vijf jaar heb ben Israëliërs meer dan 9.000 verzoe ken aan hun familieleden in Rusland gezonden om zich bij hen in Israel te voegen, zo heeft de Israëlische minister van buitenlandse zaken, mevr. Golda Meir, medegedeeld. Het antwoord op deze petities was negatief, zei de mi nister. Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE N A E I GROTE HOÜTSTR. 181 p ÈRi 83 5- L TEL 14444 Debuut. De nieuwe Britse minister van buitenlandse zaken, Lord Home, heeft zijn televisiedebuut gemaakt, met een korte verklaring over de Britse buiten landse politiek waaruit bleek dat hij geen wijzigingen heeft aangebracht in het beleid. Op de vraag of naar zijn me ning de Russen oprecht streven naar onderhandelingen met het Westen gaf de nieuwe minister het antwoord: „Ik kan niet anders geloven of zelfs voor een land met de kracht van Rusland moet het een voordeel zijn aan de con ferentietafel te komen en oprecht te zoeken naar een ontwapeningsmaatre gel". Nauwkeuriger. Het in Wenen verschijnen de dagblad Welt Am Montag heeft van daag bij het gemeentevervoerbedrijf aangedrongen op geregeld medisch on derzoek van het personeel naar aan leiding van het ongeluk met een tram- stel, dat achttien levens kostte. Vol gens Welt Am Montag wees lijkschou wing op de bestuurder van de tram uit, dat de man op het tijdstip van het ongeluk dronken was. Artsen hadden verzekerd dat de lever van de bestuur der „die van een gewoontedrinker" was. Viervoeters. In Londen is vandaag offi cieel medegedeeld dat het aantal gere gistreerde honden in Engeland van 2.681.942 in 1959 is gestegen tot 2.721.285 nu. In het totaal waren ook de honden voor de vossejacht begrepen, zo werd er apart bij vermeld. Werktuig. Ongeveer 200 leden van de link se studentenfederatie Zengakuren heb ben gedemonstreerd tegen de zesde we reldconferentie tegen atoom- en water stofbommen, omdat de conferentie, vol gens hen, het werktuig van het Krem lin was geworden. „De conferentie heeft haar identiteit als een organisa tie voor het Japanse volk verloren," zo klonk het uit luidsprekers in auto's die door de studenten bestuurd werden. STUNT. Het blad van 't Israëlische leger heeft thans bekendheid gegeven aan een „stunt" van de Israëlische lucht macht in de oorlog tegen Egypte. Een escadrille Israëlische „Mustang"-jacht- vliegers had opdracht gekregen om de telefoonlijnen, waardoor de Egyptische eenheden in Sinaï in verbinding ston den met de hoofdmacht in Egypte, door te snijden. Zij moesten dit doen met ka bels maar toen dit niet lukte, deden zij het met de vliegtuigen zélf en wel zó dat alle toestellen veilig terugkeerden.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3