Werkgeversbonden doen beroep op hun leden Sanovite Bestrijding van overdreven wervingsacties Het gaat beter dan ooit.... De beurs Kredietmogelijkheden in de V.S. verruimd Lening Zuid-Holland 10 min 414 Introductie Plaatwerkerij v./h. P. Bammens Hallstein sprak voor Int. Juristencongres Levendige smokkelhandel rond Indonesië India importeert geen Russische olie Darul vermoordt prominent communist in Bandoeng SCHEEPVAARTBERICHTEN 8 HET PERSONEELSTEKORT DUITSERS ERKENNEN: Dortmund-Hörder verwerft aandelen Siegerland Hoog spaaroverschot van dc Boerenleenbank Newyorkse bank wil 50 min. in Katanga investeren Europees centrum voor voedselbestraling Wereldbank bemiddelt in geschil over de Indus Voorraden metselbaksteen sterk gedaald Geheimzinnige ladingen voor Cuba Meer dan duizend Belgen uit Kongo in Zuid-Afrika DINSDAG 9 AUGUSTUS 1960 De centrale werkgeversbonden krijgen in toenemende mate klachten over de wer vingsacties van tal van ondernemingen uit verscheidene bedrijfstakken. Deze acties beogen personeel aan te werven door middel van advertentiecampagnes, door ver spreiding van folders en tot werknemers en scholieren gerichte brieven en door zittingsdagen, al dan niet in samenwerking met de gewestelijke arbeidsbureaus. De bezwaren richten zich vooral tegen het feit, dat dergelijke acties worden gevoerd in plaatsen of streken, waar de bedrijven reeds een tekort aan personeel hebben, maar ook soms tegen de manier waarop de wervingsacties worden gevoerd. In een circulaire aan hun leden wijzen bet Centraal sociaal Werkgèversverbond, net Katholiek Verbond van Werkgevers vakverenigingen en het Verbond van Pro testants-Christelijke Werkgevers in Neder land erop, dat een wervingsactie in een gebied waar geen arbeidsreserve beschik baar is fn feite tot resultaat heeft, dat personeel aan andere ondernemingen wordt onttrokken. Er komt niet méér per soneel door beschikbaar en de onrust on der de werknemers neemt toe. De onder nemingen die op deze wijze personeel ver liezen zullen op hun beurt met wervings acties moeten beginnen. Dit leidt tot een onnodige toeneming van het personeels verloop en tot de neiging, de geldende lonen en andere arbeidsvoorwaarden te overschrijden. Een geleidelijke arbeids- verkorting. welke methode veelal econo misch noodzakelijk is, wordt hierdoor ern stig bemoeilijkt of zelfs onmogelijk ge maakt. Door in advertentiecampagnes te veel de nadruk te leggen op de voordelen die het werken bij een bepaalde onder neming biedt, wordt bij de scholieren bovendien een misleidende indruk gewekt omtrent de verhoudingen in het bedrijfs leven. De besturen van de centrale werkge versbonden hebben dan ook een klemmend beroep gedaan op de werkgevers, in het gezamenlijk belang van het bedrijfsleven oatiging te betrachten bij wervingsacties. In het bijzonder is hun gevraagd zich te voren te vergewissen van de situatie in het gebied, waar men een wervingsactie wil gaan voeren, geen middelen te bezigen of methoden toe te passen waarvan het gebruik in ons land niet gangbaar of zelfs oncollegiaal moet worden geacht, voorts alle wervingsactiviteiten te doen geschie den op basis van een objectieve vooiiich- ting en te vermijden dat door de wijze, waarop van bepaalde bijkomstige arbeids voorwaarden melding wordt gemaakt, de indruk wordt gewekt dat er sprake zou zijn van een afwijking van hetgeen in het lgemeen gangbaar of toelaatbaar is. Ver zocht is, vermeldingen over arbeidstijd verkorting achterwege te laten, omdat deze in de komende jaren op ruime schaal in vele bedrijfstakken toegepast zal wor den. Het georganiseerde bedrijfsleven heeft echter in overleg met de overheid en gelet op de economische mogelijkheden zich uitgesproken voor een geleidelijke in voering ervan. De Federal Reserve Board heeft giste ren nadat de effectenbeurzen gesloten wa ren in een drietal, gevallen de verplichte reserve' voor handelsbanken lager gesteld. De kleinere banken op het platteland zul len per 25 augustus de opvraagbare con tanten voorzover die meer bedragen dan 212°/o van de onmiddellijk opvraagbare deposito's als deel van hun reserves be schouwen, eerder was de limiet 4%. Voor de grotere banken daalt dit percentage van twee op een percent, en voor de ban ken te New York en Chicago van 18 tot 171 2 pet. De Federal Reserve Board deelde mede, dat door de bovengenoemde veranderingen ongeveer 600 miljoen dollar extra beschik baar zullen komen waarmede de bankkre dieten vergroot kunnen worden, nu de periode van stijgende kredietbehoeften begonnen is. De Dortmund-Hörder Hütten-Union A.G. heeft in een brief aan haar aandeelhouders medegedeeld, dat de helft van het aan delenkapitaal der Hüttenwérke Siegerland werd overgenomen. De prijs van de aan delen was volgens de maatschappij onge veer zesendertig miljoen DM. De Hoge Autoriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft de overneming goed gekeurd. Verder deelde de maatschappij nog mede dat zij nog steeds tracht het belang van vijfendertig pet. in Siegerland der August Thyssen Hütte te verwerven. Bij de Stichtingen Spaarbank van de Boerenleenbanken, aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven en de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-bank te Utrecht bedroegen de stortingen en terugbetalingen in juli 173,5 miljoen en 125,7 miljoen, .zodat er een spaaroverschot was van 47,8 mil joen. In juni bedroeg het spaaroverschot 23,1 miljoen. Op dinsdag 16 augustus wordt de in schrijving opengesteld (door Labouchère cn Co n.v.) op 10 miljoen 4Va percent 30- jarige obligaties 1060 ten laste van de pro vincie Zuid-Holland. De koers van uitgifte bedraagt 99 percent. De stukken zijn groot f 1.000 nominaal en aan toonder. Storting 15 september a.s. Notering ter beurze zal worden aangevraagd. De aflossing zal a pari in 30 nagenoeg gelijke jaarlijkse termijnen geschieden, de eerste termijn vervalt op 15 september 1961. Vervroegde gehele of gedeeltelijke af lossingen is niét toegestaan vóór 15 sep tember 1970. Van september 1970 tot sep tember 1974 zullen de vervroegde aflos singen slechts kunnen geschieden tot de koers van lOl'/s percent, daarna a 101 per cent. De opbrengst der lening zal strekken tot dekking van de uitgaven voor uitvoe ring van provinciale werken, in het bij zonder het provinciale wegenplan en de verdere bouw van het nieuwe provincie huis. (Van onze correspondent) BONN Veertig percent der Westduit sers wil wel erkennen, dat het hun be ter dan ooit gaat, beter in elk geval dan oor dc oorlog, zo blijkt uit een dezer da gen gehouden opinie-onderzoek in de Bondsrepubliek. Maar 31 pet. menen nog altijd, dat zij het precies zo goed hebben als voor 1939 en 20 pet. blijven erbij: het was toen beter! Men vat dit in de Bonds republiek op als de late openlijke erken ning van de gemiddelde Westduitser dat hij het nu beter heeft dan vroeger. In 1950 waren het nog maar 7 pet. die zulks meenden; 63 pet. közen toen voor het wel vaartspeil van 1938. De cijfers wijzen overigens ook op an dere wijze uit dat de welvaart in de Bondsrepubliek de amerikaanse normen begint te naderen. Het gemiddelde maand inkomen der werknemers ontwikkelde zich in de periode 1950 tot en met 1959 bij voorbeeld als volgt: 1950: 243 mark, 1955: 36J mark, 1956: 395 mark, 1957: 415 mark, 1958: 442 mark. 1959: 463 mark, dat is 91 pet. meer dan 10 jaar geleden. Het ge middelde weekloon in de industrie is van maart 1950 tot februari 1960 gestegen van 58,13 mark tot 113,98 mark, terwijl in die tijd de werkweek terugliep van 47,3 uur tot 44,8 uur. Op het moment is de gemid delde werkweek in de Bondsrepubliek 44 uur lang, over drie jaar zal dit worden gereduceerd tot 40 uur. Ook uit de consumptie blijkt de grote welvaart: in 1949 rookte de gemiddelde Duitser 471 sigaretten, thans 1202. In 1949 In verband met de aanvrage tot opne ming in de officiële prijscourant van de Vereeuiging voor den Effectenhandel in troduceert de Twentsche Bank n.v. op 16 augustus ter beurze aandelen in de n.v. Plaatwerker^ en Verzinkery v/h P. Bam mens en Zonen gevestigd te Maarsen. De aandelen zyn groot nominaal 1000. In 1960 varieerde de koers van 315 tot 360 pet. De aandelen worden ter beurze op de incou rante markt verhandeld. De adviesprijs is 360 pet. Het maatschappelijk kapitaal be draagt 5 min waarvan geplaatst en vol gestort 1.581.250. De geschiedenis van de vennootschap gaat terug tot 1815. De vennootschap heeft onder andere ten doel de exploitatie van een plaatwerkerij en verzinkerij, het maken en verkopen van uit plaatijzer vervaardigde artikelen benevens het verzinken van alle daarvoor in aanmerking komende metalen en goe deren. De termische verzinkerij behoort tot de grootste en modernste van Europa. Over 1959 en 1959 werd 15 pet dividend uitgekeerd. Blijkens de geconsolideerde winst- en verliesrekening over 1959 be droeg net saldo winst 1.051.970. Het saldo winst over 1960 (20 weken) bedraagt 281.470. De omzet heeft zich in de eerste zes maanden van het nu lopende boekjaar gunstig ontwikkeld en ligt hoger dan in de overeenkomstige periode van 1959. De directie verwacht dat deze ontwikkeling zich in de volgende maanden zal voortzet ten. De financiële resultaten zullen echter door de gestegen loonkosten niet veel af wijking vertonen van de resultaten die over 1959 werden behaald. De directie meent, onvoorziene omstandigheden voor behouden, over 1960 eveneens vijftien pet. .dividend te kunnen uitkeren. dronk hij 0,48 kilo koffie, thans 2,71 kilo. Tien jaar geleden dronk hij 29 liter bier, thans 91 liter. Het gebruik van rundvlees steeg in tien jaar van 6.8 kilogram tot 16 kilogram; dat van varkensvlees van 7 tot 29 kilogram, dat van eieren van 45 tot 217 stuks. Een teken van welvaart is onge twijfeld ook de achteruitgang van het ver bruik van aardappelen: in 1949 224 kilo, thans slechts 140 kilo.. Een New Yorkse ihvesteringsbank wacht op formele aanvaarding door de regering der provincie Katanga van een aanbod tot investering van 50 miljoen dollar in Ka- tanga. Een woordvoerder van de bank (Charles H. Truman and Company) deelde mede, dat zij gelden kan investeren mits de Wereldband zich garant stelt. Hij voegde daaraan nog toe dat getracht zal worden deze garantie te verkrijgen, nadat de re gering van Katanga het aanbod formeel zal hebben aanvaard. HAMBURG (DPA) De Westduitse hoogleraar dr. Rolf Stoedter is maandag op het internationaal juristencongres te Hamburg bij acclamatie gekozen tot voor zitter van de Internationale Juristen Or ganisatie (I.L.A.). Het congres, het 47e van de I.L.A., is maandagochtend in het Hamburgse stadhuis begonnen. Er nemen meer dan 750 juristen uit 37 landen, waar onder de Sovjet-Unie en andere communis tische landen aan deel. De deelnemers zullen in de komende da gen de juridische aspecten van kwesties als de soevereiniteit in de lucht, de sta tus van de UNO-troepen, de coëxistentie, de ontwapening en het vreedzaam gebruik van de kernenergie bespreken. Zij zullen hun besluiten in de vorm van aanbeve lingen toezenden aan de UNO en aan alle nationale regeringen, parlementen en ver enigingen van juristen. Een der eerste sprekers op de eerste dag was prof. Walter Hallstein, de voor zitter van de E.E.G.-commissie, die ver klaarde dat de Europese Economische Ge meenschap een nieuw element in de mo gelijkheden van betrekkingen tussen ver schillende staten heeft gebracht. De E.E.G. is een zelfstandige rechtsgemeen schap. verzekerd door institutionele orga nen. Hét juridische karakter ervan is met het oog op de toekomstige ontwikkeling nog niet vastgelegd in het E|E.G.-verdrag. De gemeenschap bezit echter een eigen rechtspersoonlijkheid, ook volkenrechtelijk voorzover haar werkterrein strekt. Daar door kan zij zowel naar binnen als naar buiten zelfstandig optreden. Prof. Hallstein verklaarde, dat men in de ministerraad van de E.E.G. geen di plomatieke ministerconferentie mag zien. De besluiten van de raad zijn geen over eenkomsten tussen de lid-staten, doch ak ten van de gemeenschap, die onmiddellijk van kracht zijn. Hij meende dan ook dat „de oprichting van de Europese gemeen schappen een wezenlijke stap vooruit was op een weg aan welks eind „zo iets als de Verenigde Staten van Europa" kan staan. europees centrum voor voedselbestraling In het Franse studiecentrum voor kern energie te Saclay is een Europees bureau voor voorlichting op het gebied van ver duurzaming van levensmiddelen door ra dio-actieve straling ingericht. Het Euro pese produktiviteitsbureau, een orgaan van de O.E.E.S., heeft het initiatief tot oprich ting van dit bureau genomen, omdat het de huidige technische kennis op dit gebied dat van eminent belang is voor de voed selvoorziening in de toekomst, onvoldoende acht. Het voorlichtingsbureau zal het werk op dit gebied moeten stimuleren. De Frans man Pierre Lévèque is tot directeur van het nieuwe bureau benoemd. MANILLA, Philippijnen (UPI) De Philippijnen zijn in een hardnekkige strijd gewikkeld niet smokkelaars die dollars, animeermeisjes en wapens vervoeren van de Philippijnen naar Hongkong, Indonesië en Singapore en terug. De omzet van dit bedrijf loopt in de miljoenen dollars. Luxe artikelen, sigaretten,' fototoestellen, tran sistor-radioes, televisietoestellen, ijskasten, kleding, juwelen en parfums worden het land binnengesmokkeld en Amerikaanse dollars verdwijnen via listige manipulaties van exporteurs naar het buitenland. De animeermeisjes, officieel „actrices" genoemd, zijn afkomstig uit Hong Kong, Singapore en Bangkok. Zij moeten trach ten gunsten en concessies te verkrijgen voor leden van het smokkelsyndicaat. Er is een levendige wapenhandel met Indonesië, waar vooral de Indonesische rebellen van profiteren. De veiligheidsdienst van het leger ver moedt communistische activiteiten achter deze gehele organisatie. Volgens haar is het er de communisten om te doen goed kope goederen uit communistisch China op de Philippijnen op de markt te brengen om zodoende de plaatselijke economie te ontwrichten. De Philippijnse marine ziet zich voor de hopeloze taak geplaatst langs ongeveer 22.000 kilometer kustlijn te pa trouilleven. Bovendien zijn er nog andere smokkel- wegen. Onlangs zijn er in de dagbladen van Manilla twee gevallen van smokkel- activiteiten door diplomaten bekend ge maakt. En het werk van de „actrices" is ook niet zonder resultaat gebleven. President Carlos P. Garcia heeft een politiemacht van het leger en de marine ingesteld om de smokkelaars te bestrijden. Met Indonesië hebben de Philippijnen nu een verdrag gesloten om in gezamen lijke patrouilles de aan elkaar grenzende wateren te controleren. De minister van mijnbouw en olie, K. D. Malavi.va, heeft in het Parlement me degedeeld, dat India zijn plannen ruwe olie uit de Sovjet-Unie te importeren voor lopig laat varen. De capacitr't van de raf finaderijen in India zal het de eerstkomen de jaren niet toelaten, dat de door de Sov jet-Unie aangeboden ruwe olie in India wordt geraffineerd. Zoals bekend hebben de Standard Va cuum, de Caltex en de Burmah Shell enige tijd geleden geweigerd ruwe olie uit de Sovjet-Unie in hun raffinaderijen in India te raffineren. De vorige maand heeft In dia een ovei-eenkomst met de Sovjet-Unie gesloten inzake de invoer van anderhalf miljoen ton olieprodukten uit de Sovjet- Unie in de komende vier jaar tegen aan zienlijk lagere prijzen dan die, welke dooi de .oliemaatschappijen worden gevraagd. Minister Malaviya deelde verder mee, dat de regering voorstellen van particuliere ondernemingen inzake het oprichten van olieraffinaderijen in India in overweging heeft. Advertentie uit volle tarwe Ook zoutarm verkrijgbaar Neem Sanovite mee bij Uw uitstapjes NEW DELHI (Reuter) De vice-presi dent van de Wereldbank, Iliff, is dinsdag in New Delhi aangekomen voor bespre kingen die ten doel hebben de impasse tus sen India en Pakisatn over het gebruik van het water van de Indus te verbreken. Iliff verklaarde bij aankomst, dat hij een com promis in het twaalf jaar oude geschil bij zich heeft. De voorraden metselbakstenen in ons land zijn de laatste tijd belangrijk ver minderd, zo heeft de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid, de heer Van Aartsen, onder meer geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede kamerlid de heer Aantjes (A.R.P.). Met de vertegenwoordigers van de bak steenindustrie wordt overlegd op welke wijze een geregelde toelevering van bak steen voor de bouwindustrie kan worden verzekerd. De minister heeft vernomen, dat door bepaalde leveranciers hogere prijzen worden gevraagd. De minister wijst erop, dat zijn ambtgenoot van Eco nomische Zaken met de Vereniging der Nederlandse Baksteenindustrie destijds heeft afgesproken, dat de prijzen van met selbaksteen zullen worden gehandhaafd op het niveau van 15 januari 1960. In een aantal incidentele gevallen blijkt momen teel te worden afgeweken van deze af spraak. De minister van Economische Zaken staat op het standpunt, dat het prijsniveau van januari gehandhaafd dient te worden en dat dus deze prijsverhogingen onge daan dienen te worden gemaakt. Het Amerikaanse tijdschrift U. S. News and World Report" meldt dat Sov- jetrussische schepen sinds 28 juni j.l. ge heimzinnige ladingen in Havanna ontsche pen. Het blad schrijft dat sinds achttien juni bepaalde sectoren van het Cubaanse binnenland, waaronder de bijzonder uitge strekte Zuidcubaanse moerassen van Za pata, tot verboden gebied zijn verklaard, het meldt verder dat er in de afgelopen zes weken tweehonderd technici uit com munistische staten in Cuba zijn aangeko men. Volgens de „U. S. News and World Re port" zijn de kisten, die uit de Russische schepen worden geladen, groot genoeg om vliegtuig- of raketdelen te kunnen bevat ten. Zij worden door de Russische opva renden met de grootste zorg uitgeladen. De Cubaanse bootwerkers mogen zich niet met de lossing bemoeien. DJAKARTA (AFP) Hadji Muchlas. de 80-jarige vader van M. H. Lukman, vice- voorzitter van het centrale comité van de Indonesische communistische partij, is vrij dag in zijn woning nabij Bandung ver moord door een aantal leden van de Darul Islam. Het orgaan van de Indonesische communistische partij, de „Harian Rak jat", die dit feit maandag vermeldde zegt, dat Hadji Muchlas rustte in zijn voorga lerij, toen plotseling een bende terroristen kwam opdagen en hem met kogels door zeefde. Muchlas speelde sedert 1926 een actieve rol in de Indonesische communis tische beweging. Arlsdijk 9 te Pattani. Abbedijk 9 v. Antwerpen n. Bremen. Acila 8 te Fremantle verwacht. Acmaea 12 te Port Reading verwacht. Aegis 8 v. Paramaribo n. Amsterdam. Albireo 8 50 m. n.w. Bizerta n. Hamburg. Alcor 9 v. Melbourne n. Sydney. Algol 8 400 m. w.z.w. Adelaide n. Aden. Alhena 8 v Santos n. Montevideo. Almkerk 8 v. Lissabon n. Las Palmas. Alphard 8 v. Duinkerken n. Marseille. \lpherat 8 v. Salvador n. Las Palmas. Ameland 9 te Maracaibo. Amerskerk 8 v. Aden n. Suez. Ampenan 8 te Singapore. Amsteldiep 8 te Chittagong. Amstelkroon 8 rede Karachi. Amstelmcer 8 v. Norfolk n. Cristobal. A.mstelsluis 8 v. Seishinko n. Qokohama. Andijk 8 25 m. n. Bermuda n. Le Havre. Angolakust 9 te Le Havre. Appingedijk 9 te Tampa verwacht v. Mobile. Ai es 9 te Bremen. Argos 9 te Rotterdam. Artemis 9 te Mobile. Attis 8 te Rotterdam. Atys 8 v. Shellhaven n. Rotterdam. Averdijk 8 v. Rotterdam n. Hamburg/Bremen. Bali pass. 8 Gibraltar n. Amsterdam. Banda 9 te Coatzacoalgos verwacht. Batu 7 rede Semarang. Bawean 8 v. Mcna n. Kheffi. Rengkalis 7 v. Pcnang n. Colombo. Beninkust 8 te Santander. Bennekom 8 40 m. z.z.w. Wight n. Amsterdam. Bonita 9 te Leceiba verwacht. Bussum 8 te Puerto La Cruz verw. v. Paranagua. Caltex Amsterdam 9 te Lorcnco Marques verw. Caltex Arnhem 8 v. Rastanura n. Suez. Caltex Delfzijl 8 65 m. n.w. Esbjerg n. Pernis. Celt. Eindhoven 9 90 m. z.o. Colombo n. Bahrein. Caltex Gorinchem 8 te Fredericia. Caltex Pernis 8 256 m. z.w. Adelaide n. Kurnell. Caltex Rotterdam 9 te Rotterdam. Caltex The Hague 9 te Karachi verwacht. Camerounkust 7 v. Winneba n. Lagos/Apapa. Camitia 24 te Curacao verwacht. Camphuis 8 te Singapore. Carrillo 9 te Tela verwacht. Castor 9 t.e Izmir. Charis 8 ten anker Guanta. Cinulia 14 te Durban verwacht. Cirrus 8 v. Occaanstation n. Rotterdam. Cities Service Valley Forge 8 te Mena Al Ahmadi. Clavella 9 v. Rotterdam n. Huil. Colytto 8 1200 m. z.w. Karachi n. Karachi. Crania 15 ter hoogte Landsend verwacht. Daphnis 8 440 m. w. Rinisterre n. Amsterdam. De Eerens 8 te Suez verwacht. Delft 8 v. La Guaira n. Puerto Cabello. Diloma 13 te Curagao verwacht. Diogenes 9 v. Puna n. Paita. Dorestad 8 v. Port Harcourt n. Fernando Po. Eemland pass. 8 Fernando Noronha n. A'dam. Eenhoorn 8 200 m. n.n.o. Finisterre. n. Rotterdam Esso Rotterdam 9 te Port Said verwacht. Forest Hill pass. 9 Kp. Bon n. Port Said. Forest Lake 8 v Rotterdam n. zee, proeftocht. Friesland KRL 7 v. Port of Spain n. Lobito. Gaasterland 8 v. Bahia n. Rio de Janeiro. Gceststar 8 390 m. w.z.w. Scillvs n. Port of Spain. Grootekerk 8 60 m. w.n.w. Djeddah n. Djibouti. Guineekust 8 te Bordeaux v. Amsterdam. Heelsum 8 70 m. w.z.w. Djeddah n. Port Said. Helena 8 160 m. z.w. Ouessant n. Rotterdam. Helicon 7 420 m. n.o. Cayenne n. Amsterdam. Hera 7 v. Nassau n. Santiago de Cuba. Hersilia 9 te Rotterdam. Hestia 8 te San Juan verwacht v. Amsterdam. Hispania 8 te Huil. Houtman 8 160 m. n. Surabaja n. Singapore. Hydra 7 v. Puerto Ordaz n. Rotterdam. Ittersum 8 t.e Antwerpen. Jagersfontein 8 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Japara 7.te Genua. Joh. v. Oldenbarnevelt 9 v Melbourne n. Sydney Ksbylia 11 in Panamakanaal verw. n. Curagao. Kalydon 8 te Miri. Ka.mperdijk 9 te Bremen. Karakorum 8 te Abadan. Karimata 5 te Suez n. Port Said. Katelysia 8 v. Punta Cardon n. Buenos Aires. Kelletia 11 te Trinidad verwacht. Kellia 10 t.e Curagao verwacht. Kenia 13 te Lorenzo Marques verwacht. Kerkedijk 7 v. Antwerpen n. New York. Kieldrecht 8 te Syracuse. Kinderdijk 9 te Bremen venvacht n. Antwerpen Koratia 8 te Bay.onne verwacht. Korenia 20 te Buenos Aires verwacht. Korovina 8 v Montevideo n. Curagao. Kosicia 8 v. Willemstad n. Buenos Aires. Kt ebsia 15 ter hoogte Landsend verwacht. Kreon 9 te Guanta Kylix verm. 9 v. Tilbury n. Thameshaven. Langkoeas 8 180 m. o. Malta n. Rotterdam. Leiderkerk 8 150 m. w.z.w. Kreta n. Rotterdam. Lekkerkerk 8 50 m. o.n.o. Malta n. Port Said. Leopoldskerk pass. 8 Perim n. Kuwait. Leuvekerk 9 v. Akaba n. Port Sudan. Lindekerk 8 75 m. o. Malta n. Port Said. Lissekerk 8 v. Ummsaid n. Damman. Loosdrecht 8 ten anker Harthapoint. Lcppersum 8 50 m. z.w. Flores n. Houston. Lutterkcrk 7 v. Catania n. Hamburg. Maaskerk 9 te Bremen. Madissonlloyd 8 te Manilla. Mariekerk 9 te Las Palmas. Maron 3 200 m. w.z.w. Ouessant n. Paramaribo. Meerdrecht 8 7 m. o. Dungeness n. Rio de Jan. Memnon 8 69 m. n.o. Paramaribo n. Amsterdam. Menkar N 8 dwars San Antonio n. Marseille. Merseylloyd 9 te Newportnews. Merwede 8 ten anker Monrovia. Modjokerto 9 te Djedda verwacht v. Akaba. Moh. Reza Shah 8 100 m. w. Colombo n. B. Mashur. Musilloyd 8 in Suezkanaal n. Port Said. Naess Comm. 8 165 m. o.z.o. P. Sudan n. Pt. Said. Naranio 8 v. Norrköping n. Rotterdam. Navicella 21 te Curagao verwacht Neder-Ebro 9 te Port Said. Neder-Eems 8 v. Amsterdam n. Antwerpen. Neder-Waal 9 te Port Said verwacht. Neverita 12 terh oogte Landsend verwacht Notos 8 10 m. z.o. Kp. Darmen n. Gibraltar. Oldckerk pass. 8 Gibraltar n. Antwerpen. Oostkerk 9 te Brisbane verwacht. Oranjefontein 8 300 m. w. Walvisbaai n. L. Palm. Or. Nassau 6 670 m. n.o. Martin, n. Bridgetown. Pericles 9 v. Balboa n. Bucna Ventura. Philidora 11 in Suezkanaal verw. n Gibraltar. Philippia 11 in Suezkanaal verw. n. Gibraltar. PoJydorus 8 150 m. n.o. Hongkong n. Hongkong. Prins Alexander 8 v. Civitta Vecchia n. Napels. Pr. Fred. Hendr. 8 90 m. n.w. Scillys n. Montreal. Prins Frcd. Willem 8 175 m. w. Dover n. Glasgow. Prins Johan Willem Friso 8 740 m. n.w .Valentia naar Quebec. Prins Willem II 8 v. Bremen'n. Hamburg. Prins Willem George Frederik 8 te Newcastle. Pygmalion 8 80 m. w. Algiers n. Sfax. Radja 8 te Bremen. Reza Shah The Great 8 v. Mena n. Gibraltar. Roggeveen 3 315 m. z.o. Mahe n. Durban. Runkerk 8 v. Lorenca Marques, 9 te Durban. Saloum 8 te Duinkerken. Sarangan 8 te Suez. Scheldelloyd 8 400 m. n.o. Singapore n. Bangkok. Scherpendrecht 7 10 m. z. Beachyhead n. Brest. Schielloyd 8 v. Bremen n. Rotterdam. Schouten 8 v. Accra n. Takoradi. Scnegalkust 9 te Grandbassa. Skadi 8 15 m. w. Gotland n. Boston. Slamat 8 v. Manilla n. Saigon. Socrates 9 te Amsterdam. Soestdijk 8 te Rotterdam v. Antwerpen. Stad Alkmaar 9 te Ferrol. Stad Dordrecht 8 te Oulu. Stad Gouda 8 54 m. n.n.w. Natal n. Rio de Jan. Stad Haarlem 8 60 m. z.w. Lissabon n. A'dam. Stad Rotterdam 8 v. Melilla n. Rotterdam. Stad Schiedam 8 44 m. n. Stadlandt n. Gent. Stad Utrecht 7 v. Las Palmas n. IJmuiden. Stanvac Lirik 8 v. Chittagong. Stanvac Malakka 9 te Surabaja. Stanvac Riau 10 te Sungeigerong verw. v. Buatan. Stanvac Sunda 9 te Singapore verw. v. S'gerong. Stanvac Talangakar 8 te Singapore. Steven pass. 8 Kp. Finisterre n. Letreport. Straat Madura 8 160 m. o.z.o. Beira n. Kaapstad. Straat Lombok 8 430 m. n.n.o. Amsterdam eiland naar Fremantle. Str. van Diemcn 8 30 m. n.o. Okinawa n. H'kong. Tahama 7 v. Abadan n. Aden. Tamara pass. 8 Malta n. Banias. Taria 10 te Singapore verwacht. Tegelberg 9 Rio de Janeiro verwacht. Telamon 7 290 m. w n.w. Jamaica n. La Guaira. Tero 8 80 m. n.w. Minicoy n. Aden. Tjibantjet 8 v. Osaka. Tjibodas 7 v. Mombasa n. Pcnang. T.iikampek 9 te Hongkong verwacht v. Kobe. Tjipondok 8 v. Lindi, 9 te Mozambique verwacht. Tjitarum 8 v. Hongkong n. Shanghai. Togokust 8 40 m. w. Kaap Palmas n. Lagos. Towa pass. 7 Madeira n. Rio de Janeiro. Tweelingen 9 te Narvik. Van der Hagen 8 te Singapore. Van Riebeeck 8 v. Tamatav n. Kaaapstad. Van Spilbergen 10 te Freetown verwacht. JOHANNESBURG (AFP) Het Zuid- afrikaanse ministerie voor immigratie heeft bekendgemaakt, dat zich op het ogenblik meer dan duizend Belgische vluchtelingen uit Kongo in Zuid-Afrika bevinden. Het overgrote deel van deze vluchtelingen is van plan in Zuid-Afrika te blijven. Meer dan 200 Belgen hebben reeds een betrekking gevonden. Vasum 9 te Thameshaven verwacht. Vivipara 14 te Curacao verwacht. Vlieland 8 v. Punta Cardon n. Buenos Aires. Waikelo 9 te Bahrein. Waingapoe 8 v. Mogadiscio. 11 te Mukalla verw. Waterman 8 870 m o.n.o. Kp. Race n. Rotterdam. I.Tssel 8 v. Tunis n. Malta. Zafra 8 v. Mena Al Ahmadi n. Rotterdam. Zonnekerk 8 22 m. z.o. Stromboli n. Genua. Zuiderkerk 8 v. Mombassa n. Aden. KLEINE VAART Aeneas 8 12 m. w. Finisterre n. Oran. Aleetas 7 te Cartagena n. Faro. Ank T pass. 8 Borkumrif n. Zaandam. Annie F 8 op Thames. Ardcas 7 te Delfzijl n. Amsterdam. Atlantic 8 20 m. n.o. Humbcr n. Huil. Audacia verm. 8 v. Terncuzcn n. Jersey. Bab T 6 te Isnacs v. Karskaer. Batavier 1 8 5 m. n.w. Villano n. Bordeau... Birmingham 8 op Thames n. Rotterdam. Bloemgracht 8 v. Antwerpen n. Rotterdam. Bcrelly pass. 8 Borkumrif n. Groningen. Brouwersgracht 8 te Liga. Calchas 8 20 m. Finisterre n. Gibraltar. Catharinapolder 8 50 m. n.w. Perim n. Djibouti. Conzelo 8 dwars Vlieland n. Brussel. Coolhaven 8 v. Dover n. Duinkerken. Diligentia 8 te Venetië verwacht v. Huil. Eemshorn pass. 8 Noordhinder n. Vlaardingen. Elsa 6 te Amsterdam v. Skoghall. Fiducia 8 v. Hamburg n. Goole. Fidueia 2 8 25 m. n.w. Hoek v. Holl. n. Maassluis. Flevo 6 te Oporto n. Vigo. Frejo 8 20 m. n.n.o. Villano n. Wicklow. Frisia 8 120 m. w. Lista n. Newry. Geestdam 8 15 m. w.z.w. Goeree n Maassluis. Geestdijk 8 25 m. z.o. Smithknoll n. Maassluis. Grebbestroom 8 dwars Portlandbil n. Amsterdam Harry 8 dwars Scheveningen n. Rotterdam. Helemar H 8 50 m. w. Smithknoll n. Wisbcck. Henrica Thekla 8 60 m. o. Valencia n. Nice. Imke 8 100 m. o. Kp. Hatteras n. Philadelphia. Iscla 8 50 m. n. Ameland n. Cuxxhaven. Jell 8 100 m. z.w. Hanstholm n. Aalborg. Kaap Falga 5 Kiel gepass. n. Ostrand. Kastanjcsingel 8 v. Rotterdam n. Nantes. Keyser 8 40 m. z.w. Sandhammern n. Londen. Leliegracht 7 te Ekenas. Leuvehaven 8 15 m. z. Texel n Rotterdam. Liberty 8 15 m. z.o. Flamboroughd. n. Newcastle Looiersgracht 8 Brunsbüttc) gcoass. n. Rotterdam Lucas Bols I 7 Kiel gepass. n. Hernösand. Lucas Bols 2 8 te Olandsodragrund n. Riga. Magas 8 te IJmuiden. Marcella 8 65 m. w.z.w. Dungeness n. Londen. Margriet L 8 30 m. w. Kp. Gata n. Sevilla. Menkar N 8 dwars San Antonio n. Marseille. Mynias 8 25 m. w.n.w. Bougaroni n. Antwerpen. Nassauhaven 8 v. Kopenhagen te R'dam verw. Nelly 8 100 m. n. Villano n. Peel. Nero 7 te Gdynia n. Amsterdam. Niagara 8 dwars Ameland n. Portsmouth. Nomadisch 8 5 m. n.w. IJmuiden n. Alius. Noorderlicht 8 5 m. z. Texel n. Southampton. Noordzee 8 dwars Terschell.bank n. Runcorn. Pavonis 8 35.m. o. Pitboci n. Wisbeck. Phidias 7 te Valencia n. Castellon. Philetas 8 te Rotterdam n. Amsterdam. Plancius pass. 8 ET-16 v. Mantyluoto n. South.ton Ponza 8 dwars Oland n. Zaandam. Prins Bernhard 8 10 m. n. Rixhoft n. Gdynia. Ritornel 8 50 m. o. Texel n. Londen. F.oclof de Winter 8 10 mijl west Dungeness naai Ronskaer. Rokin pass. 8 JE-10 v. Hamina n. Amsterdam. Schippersgracht 7 Brunsbüttel gepass. n. Kotka Scrtan 8 30 m. n.o. Gedser v. Köping n. Boston Silvaplana pass. 8 Kiel n. Kopenhagen. Silvreta 8 v. Kopenhagen te Malmö. Soemba 8 op Thames. Spolanda 8 v. Marseille te Casablanca. Sporonia 8 v. Sete te Glasgow. Stern pass. 8 ET-13 v. Abö n. Fenit. Thaletas 8 100 m. z.w. Kp. San Sebastiaan naar Moslaganem. Timka 8 te Londen. Tiny 8 120 m. n.o. Humber n Huil. Tjerk Hiddes 8 120 m. o.n.o. Humber n. Grimsby Trito 8 te Dublin v. Rotterdam. T.vro 8 20 m. n.o. Casquets n. Casablanca. Valbella 8 30 m. w. Le Havre n. Rouen. Vesta pass. 8 Borkumrif n. Stockholm. Walenburgh 8 20 m. z.z.w. Beachyhead n. R'dam Wiebold Böhmcr 15 m. n.w. Brindisi n. Venetië Wickenburg 8 100 m.t n.n.o. Villano n. Londen. Wilpo pass. 8 Borkumrif n. Zaandam. SLEEPVAART Holland 6 360 m. n. Bermuda n. Engeland. Atlas 6 te Rotterdam. Internationals vast by kalme handel In de hoek van Unilever was gisteren een vrij grote bedrijvigheid. Er werd een koerswinst van circa 8 punten geboekt. Woensdag nabeurs worden, aldus de beurs, de eerste halfjaarcijfers van het marga rine-concern bekend gemaakt. De gunstige stemming voor de internationale waarden werd echter afgeremd door de situatie in Kongo. Philips kwam op 1242 circa 18 punten boven het vorig slot. Vrijdag be droeg de omzet in dit fonds nominaal 1.036.000. AKU kon zich op 533 goed handhaven. Hoogovens op 776, drie pun ten hoger. Kon. Olie noteerde op 136,80 circa 2 gulden hoger. In de cultuursector was Amsterdam Rubber ruim een punt hoger op 109'/ï. Delimij een paar dubbeltjes hoger op 189,70. In de lokale sector werden aandelen Ver, Glas op 265 tot 270 geadviseerd (278). Aandelen Handelsver. „Holland" liepen terug van 112 tot 100. Aandelen Oranje boom werden op 470 een paar punten hoger geadviseerd, terwijl die van de Zuid Hollandsche Bierbrouwerij op 440 ("360) werden geadviseerd. (ANP) Boeke Hui-, dekoper van 145 op 147'/z. VERHANDELDE FONDSEN 5 aug. 8 aug. Totaal 424 440 Hoger 199 (46,9°/o) 229 (52,0%,) Lager 132(31,2%) 121(27,5%) Gelijk 93 (21,9%) 90 (20,5%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U 532 X533 Kon. Olief13,70-137,80 gl 137,50 Philips 1246—1255 gl 1253 Unilever 900—906 gl 903 Hoogovens 778 VOORBEURS VAN HEDEN Slot A.K.U. Kon. Olief 136.90-137.20 137.00 Philips 1248—1251 1246 Unilever 897—903 899 Hoogovens 773 Vorige slotkoers Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank. A.K.U Albert Heijn Amstel Bier Billiton Mij. II Bols Bührmann Papier Deli Mij Dordtsche Olie Fokker Heineken's Hoogenbosch Sch. Hoogovens H.V.A Indola Ketjen K.L.M. Kon. Ned. Zout Kon. Olie Müller Nat. Bezit Nederl. Ford Ned. Gist- en Sp. Ned. Kabelfabr.. Philips Gem. Bez. Philips Pref A'dam Rubber Sikkens Groep Stokvis R.S. Thomassen Dr. Unilever Van Berkel's Pat. Van Gelder Pap. Van der Heem Ver. Machinefabr. Wessanen Wilton Fijenoord Zwanenberg-Org. Interunie Robeco Unitas Ver. Bezit v. 1894 H.A.L k.n.s.m: N. Scheepv. Unie Ommeren Phs van Stoomv. Mij. Ned. Anaconda Kennecott Copper Aluminium Ltd... Bethlehem Steel U.S. Steel Republic Steel American Motors General Motors Cities Service.. Shell Oil Gedane noteringen. 380 300 310 289 533 450 503 405 591 500 f 190.— 654 X 446 660 277 776 154 600 460 104. 960 f 137.— 431 623 Yi 407 Y-i 597 1243 323 mVi 865 253 705 899 325 309 298 X 245 306 205 790 f214.50 f 236.50 509 f 133.50 136 180 142'/» 265 164 <4 50M( 76' 30 X 45 81 X 59*4 21'X 44.Vg 43 65 X (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) NEW YORK: ONREGELMATIG Hoev/el een groot aantal fondsen giste ren opnieuw koerswinsten heeft geboekt sloot de markt iets lager. De kopers concentreerden zich op fond sen die niet in de lijst zijn opgenomen waarvan men het gemiddelde opmaakt. Bij de blue chips die koersverliezen moesten noteren waren Westinghouse, welk fonds 3 dollar afstond, Du Pont welk fonds 1 dollar verloor, en Eastman Kodak, min een fractie. U.S. Steel en Youngstown vielen op met verliezen van rond 1 dollar. Men verwacht dat staal fondsen voor de rest van augustus weinig verbetering zullen ondergaan. Ford en American Motors leidden de autofondsen, in welke hoek General Mo tors vaster werd. Het beursvolume was 2.960.00U aandelen. Van totaal 1193 fondsen die verhandeld werden, sloten er 534 hoger en 426 lager af. Het industriegemiddelde kwam van 614,29 op 614.79, dat van spoor wegen van 134,64 op 134,67 en dat van openbare nutsbedrijven van 92,83 op 92,99 (UPI).

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 8