SUNIL WITTER DAN DE WITSTE HAAN NAAIMACHINES WERELDNIEUWS Kroesjtsjev wil bij eventueel ontwapeningsdebat in UNO zijn Rusland publiceert de aanklacht tegen spionagepiloot Powers SUNIL WAST STRALEND WIT Van zitting der ontwapenings commissie verwacht hij niets Nog meer nationalisaties op Cuba verwacht Drie doden in het verkeer In geval van nood mocht de U-2 in Finland of Zweden landen" De Nederlanders slaan een goed figuur in Canada WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1960 3 Conflict met r.-k.-kerk Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt min der. Uw wasgoed slijt dus minder! U - en honderdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is De mooiste witte haan verliest het van uw stralend witte was! Het extra voordelige drielingpak bespaart u elke keer geld yOp de j ^firaatótoel Amerikaan beschuldigt zijn land voor Sovjet-televisie MOSKOU, (Reuter) Premier Kroes,jt sjev heeft dinsdag: verklaard het als een „grote eer" te zullen beschouwen, als hij de Sovjet-Unie mag vertegenwoordigen in het ontwapeningsdebat op de komende zit ting van de Algemene Vergadering der UNO in New York. Volgens het persbu reau Tass, dat dit bekendmaakte,verklaarde de eerste-minister dit tegenover de redac tieraad van het partijblad Pravda, die hem vragen stelde over het Sovjet-voorstel om de ontwapeningskwestie aan de Algemene Vergadering voor te leggen. Kroes.jtsjev zei, dat de regering de sa menstelling van de Sovjet-delegatie naar New York nog niet had besproken. De Russische regering heeft voorgesteld, dat de afvaardigingen worden geleid door staats- of regeringshoofden. Kroesjtsjev zei voorts dat een bijeen komst van de ontwapenings-commissie der UNO op geen enkele wijze de zaak van de bntwapening zou dienen. „Enige bondgenoten van de V.S." hadden de Sov jet-Unie „vertrouwelijk" laten weten, dat de V.S. het werk van de commissie wil len beperken tot louter procedure-kwes ties. De Sovjet-premier verklaarde voorts, dat de koude oorlog noch de bewapenings wedloop de economische ontwikkeling van de Sovjet-Unie kon tegenhouden. Het be ginnen van een oorlog tegen dit land stond gelijk met zelfmoord, zoals Hitler had ge merkt. WASHINGTON, (Reuter) Een Ameri kaanse woordvoerder heeft verklaard, dat president Eisenhower niet naar de Alge mene Vergadering zal gaan, ook al zou Kroesjtsjev de Sovjet-delegatie leiden. De zitting begint op 20 september. NEW YORK (UPI) De UNO heeft aangekondigd, dat de ontwapeningscom missie, waarin vertegenwoordigers van de 82 aangesloten landen zitting hebben, dins dag aanstaande bijeen zal komen. De voor zitter van de commissie, Luis Padillo Ner- vo, Mexico, heeft de commissie op 16 augustus om 3 uur 's middags ontboden op vei'zoek van secretaris-generaal Dag Ham- marskjoeld. De bijeenkomst heeft plaats ondanks de bezwaren van de Sovjet-Unie, die voor gesteld heeft de ontwapeningskwestie door regeringsleiders op de Algemene Vergade ring te doen bespreken. Amerikaanse nota WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten hebben in een nota die maandag in Moskou is overhandigd de Sovjet-Unie ervan beschuldigd de spanning in de we reld te vergroten. De nota vormt het antwoord op een Rus sisch protest tegen plannen de landen van de NAVO van Polaris-raketten te voorzien. Amerika en de overige landen van de Noordatlantische gemeenschan zullen zich niet laten afhouden van maatregelen, die zij noodzakelijk achten voor hun verdedi ging, aldus de Amerikaanse nota. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Herter, heeft dinsdag op een persconferentie te Washington gezegd: „Onze bondgenoten en andere landen van de vrije wereld kunnen ervan verzekerd blijven, dat er zal worden opgetreden, in dien dat noodzakelijk is. Onze tegenstan- De Cubaanse regering heeft gisteren een „Instituut voor Mineralen" opgericht, dat belast zal worden met de leiding van de mijnbouw, oliewinning en krachtcentrales. Men verwacht dat binnen enkele dagen het Nicaro mijnencomplex, dat Amerikaans regeringseigendom is, en een waarde van 380 miljoen gulden heeft, ook zal worden genationaliseerd, evenals de nikkel en ko- baltmijnen aan de Moa-baai, die een waar de vertegenwoordigen van 275 miljoen gul den en eigendom zijn van de „American Freeport Sulphur Company". Enkele dagen geleden heeft de Cubaan se regering de inbeslagneming van de Amerikaanse oliemaatschappijen en open bare nutsbedrijven bekrachtigd en de na tionalisering een feit gemaakt. Het com plex van nationalisaties van Amerikaanse eigendommen zal volledig zijn als ook de twee aangeduide ondernemingen onder het gezag van het „Instituut voor Mineralen" zijn gebracht. De beide ondernemingen zijn de grootste Amerikaanse mijnen op Cuba. In de kabinetsvergaderin zijn ook en kele besluiten genomen waardoor de ban den die Cuba binden aan de communisti sche staten, iets nauwer zijn aangehaald. Premier Fidel Castro woonde de minis terraad niet bij. Incident in Havana In Havana is gisteren een groep rooms- katholieken slaags geweest met aanhan gers van het regime van Fidel Castro. De rooms-katholieken moesten zich tei'ugtrek- ken in de kathedraal. Er is geen melding van arrestaties gemaakt. Het incident volgde op de gemelde arrestatie van een r.k. priester die in een kerk gesproken had over de vorderingen van het communis me op Cuba. De aartsbisschop van Havana, mr. Evelio Diaz, heeft gedreigd alle katho lieke kerken in Cuba te sluiten, tenzij de regering van Fidel Castro godsdienstvrij heid garandeert. De aartsbisschop zeide dit tijdens 'een bezoek aan het presiden tieel paleis nadat een groep katholieken op straat slaags was geraakt met aanhan gers van het regime. Havana „rouwt" Sedert maandagavond staan op de wit marmeren treden van het kapitool van Havana 26 doodkisten, elk met de naam van een van de genationaliseerde Ameri kaanse maatschappijen, opgesteld. Deze zullen drie dagen blijven staan om de ge hele bevolking van Havan in staat te stellen langs de kisten te defileren. Duizen den nieuwsgierigen komen kijken en er heerst een kermisachtige atmosfeer. Tal rijke rouwkransen worden gezonden met opschriften zoals: „Bij het overlijden van de United Fruit". Jongens en meisjes zin gen revolutionaire liederen en overal hoort men het: „Cuba ja. Yankee's' nee", dat het refrein is geworden van een popu lair lied. ders moeten er goede nota van nemen, dat de Amerikaanse regering en het Ameri kaanse volk in deze tijd net als anders snel, krachtig en eensgezind kunnen hande len". De woorden „in deze tijd" slaan op de huidige verkiezingscampagne. Minister Herter bevestigde de veronder stelling van een journalist, dat hij deze van te voren opgestelde verklaring onder meer heeft afgelegd „met het oog op even tuele illusies is Moskou, die tot een mis rekening aan Russische zijde zouden kun nen leiden." De minister herinnerde aan 1956 toen de Verenigde Staten tijdens de verkiezings campagne onmiddellijk in de UNO tot ac tie overgingen wegens de operatie tegen Suez. Verder wees Herter op de instelling van de luchtbrug naar Berlijn toen de Russen tijdens de verkiezingscampagne in 1948 een blokkade van West-Berlijn be gonnen. Op de weg Keulen-Stuttgart is een on geluk gebeurd, dat aan de 35-jarige me vrouw M. Burgers uit Arnhem het leven heeft gekost. Mevrouw Burgers zat in een auto welke bestuurd werd door de 48-jari- ge mevrouw R. Verbeek uit Nijmegen. Waarschijnlijk tengevolge van de zware regenval, waardoor het uitzicht belem merd werd, is de auto op de linker weg helft gekomen, waar een botsing met een tegenligger ontstond. Mevrouw Burgers was op slag dood, mevrouw Verbeek werd zwaar gewond. De 28-jarige J. Jansen uit Meerlo, die in Venray met een bromfiets onder een lantaarn stond, is door een personenauto aangereden. Hij was op slag dood. De be stuurder van de auto, een 24-jarige inwo ner van Venray, is na de aanrijding door gereden, maar heeft zich later bij de po litie gemeld, waarna hij in arrest is ge steld. In Groningen verleende een invalide wielrijder, de 60-jarige J. Vlasman, op een kruispunt geen voorrang aan een vrachtauto. Hij reed tegen de laadbak, viel en kreeg een schedelbasisfractuur. Kort na zijn overbrenging naar een zie kenhuis is hij overleden. 99 MOSKOU (Reuter) De piloot van de op 1 mei bij Sverdlovsk neergehaalde Amerikaanse U-2, Francis Powers, heeft bekend zich te hebben schuldig gemaakt aan spionage, aldus bericht het Sovjet persagentschap Tass. De aanklacht tegen Powers is dinsdag in Moskou gepubliceerd. Zij omvat 4.000 woorden. Volgens Alexander Shclepin, de voorzitter van de commissie voor staats veiligheid, die de aanklacht heeft onderte kend, heeft Powers verklaard dat hij op dracht had in geval van nood in Zweden of Finland te landen. „Uit het vooronderzoek is komen vast te staan dat de spionagevlucht van Po wers met medeweten van de Amerikaan se regering was georganiseerd door een in lichtingendienst, die speciaal tot taak heeft spionage tegen de Sovjet-Unie te bedrijven en die is gevestigd op de Amerikaanse luchtbasis Incirlik, Turkije. Om het be staan van deze organisatie te camoufleren maakt zij officieel, onder de codenaam „Ten-Ten" deel uit van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (Nasa, National Space and Aeronautics Admini stration). De opdracht van de spionagevlucht, die Powers twee en een half uur voor zijn vertrek werd 'verstrekt, was rechtstreeks afkomstig van de commandant van de dienst „Ten-Ten", kolonel Shelton van de Amerikaanse luchtbasis Peshawar, in Pa kistan, aldus Tass. Powers .zou op een hoogte van 20.000 me ter van zuid naar. noord over de Sovjet- Unie moeten vliegen langs de volgende route: het Aralmeer, Sverdlovsk, Kirov, Archangel en Moermansk. Hij moest lan den op de militaire luchtbasis Boedoe, in Noorwegen. In geval van nood zou hij zijn toestel op het Finse vliegveld Sodankyla of in Zweden aan de grond kunnen zetten. „Uit het onderzoek is opnieuw gebleken dat de Amerikaanse militaire bases in het buitenland een bedreiging van de vrede en veiligheid van deze landen vormen". Wanneer Powers gegevens over de acti viteiten van de Amerikaanse inlichtingen dienst zou onthullen zou het met tien jaar gevangenisstraf en-of 10.000 dollar boete kunnen worden bestraft. Powers ontving voor zijn spionageactiviteiten een basissa laris van 500 dollar per maand. Normaal in dienst van de luchtmacht bedroeg zijn salaris 700 dollar per maand, aldus het Sovjetpersagentschap. Bekentenis Powers zou de volgende verklaring heb ben afgelegd: „Ik erken schuldig te zijn aan het vliegen over Sovjet-grondgebied en over punten, die mij waren aangewe zen, en gedurende de vlucht een speciaal apparaat aan boord van mijn toestel in- en uitgeschakeld te hebben, met het doel inlichtingen te verkrijgen over de Sovjet- Unie". Deze inlichtingen zouden betrek king hebben op radar- en radiostations, en naar Powers meent ook op lanceerbases voor raketten en industrieën. Powers beschreef het neerschieten vol gens Tass aldus: „Volkomen onverwacht hoorde ik een soort doffe ontploffing en zag ik een oranje lichtflits. Het toestel dook scherp naar beneden en ik geloof dat een vleugel en het staartgedeelte loslieten. Misschien werd het toestel niet direct ge troffen maar wel geraakt door scherven en luchtdruk." „Ik geloof dat het gebeur de op ongeveer 20.725 meter hoogte, op 40 of 50 km. ten zuiden of zuidoosten van Sverdlovsk". „Toen het vliegtuig begon te vallen werd ik tegen het instrumenten bord gedrukt en ik kon de schietstoel niet gebruiken. Ik opende de kap, maakte de riem los en ging naar buiten. De para chute ging 'Onmiddellijk open". In geval van een landing op Sovjet grondgebied moest Powers het toestel met behulp van een speciale springlading vernietigen. Ook het opnameapparaat waarmee signalen van Russische radar stations werden geregistreerd was van een springlading voorzien, en Powers zelf bleek in het bezit van een naald met een krachtig en snelwerkend vergif om zelfmoord te plegen. De film uit de foto-apparaten van de U-2 bleek opnamen te bevatten van „een aantal militaire en niet-militaire vliegvel den en belangrijke industriële objecten in het zuidelijk gedeelte van de Oeral". Afzondering WASHINGTON (UPI) In een officiële verklaring van het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken wordt gezegd, dat Powers gedurende 101 dagen na het neerschieten van zijn vliegtuig bij Sverd lovsk van de buitenwereld afgesloten is gehouden. Ondanks alles wat men heeft ondernomen slaagde geen enkele Ameri kaanse functionaris erin contact te krij gen met de vlieger. Alleen zijn bewakers en zijn ondervragers kwamen bij Powers. „Alles wat Powers zegt dient beoordeeld te worden in het licht van deze omstan digheden en Russische praktijken uit het verleden bij voorvallen van deze aard," aldus de verklaring. HELSINKI (UPI) 1-Iet Finse ministe rie van buitenlandse zaken heeft vandaag gezegd, dat de Sovjet-Unie nimmer bij Finland heeft geprotesteerd tegen het feit dat de piloot van 't U-2 verkenningsvlieg tuig van een Fins vliegveld mocht gebruik maken in geval van nood. Het Russische persagentschap Tass be richtte vandaag dat Powers op zijn spio nagevlucht van Pesjawar naar Bodoe het Finse vliegveld Sodankyla als eventuele uitwijkhaven mocht gebruiken. Een zegsman van het Finse ministerie van buitenlandse zaken deelde naar aan leiding hiervan mede, dat het genoemde vliegveld dat in het poolgebied ligt, sinds de oorlog niet meer is gebruikt. Ook staat het niet meer geregistreerd. De zegsman zei niet te geloven dat de Sovjet-Unie als nog zou protesteren, aangezien het slechts een landing in geval van nood betrof, nisterie van buitenlan sefndethkentezea STOCKHOLM (UPI) Het Zweedse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft ten stelligste ontkend, dat de Amerikaanse pi loot van de U-2, Francis Powers, onder bepaalde omstandigheden in Zweden zou hebben mogen landen na zijn vlucht over de Sovjet-Unie. Een particuliere instelling in Toronto heeft een onderzoek ingesteld naar de po sitie van de immigranten in Canada. Bij dit onderzoek waren betrokken Polen. Oe- krainers, Duitsers. Nederlanders en Itah- nen. Voor het onderzoek zijn tweehonderd gezinnen van elke taalgroep genomen, honderdvijftig uit Toronto en vijftig uit Hamilton. Deze steden zijn gekozen, omdat hier dertig percent van de „nieuwe Cana dezen" woont. Uit dit onderzoek is o.a. gebleken, dat niet de Italianen zoals algemeen werd verondersteld maar deNederlanders de grootste gezinnen hebben met een ge middelde van 4,3 personen per gezin. Wat het onderwijs betreft, vallen de Ne derlanders in de groep van immigranten, die ruim negen jaar op school hebben door gebracht, tot. welke groep ook de Honga ren en de Duitsers behoren. Bij de Oekraï- ners is het gemiddelde dertien tot zes tien jaar. De Italianen hebben gemiddeld vijf a acht jaar onderwijs genoten. Wat het. gebruik van de Engelse taal betreft, slaan de Nederlandse en de Hon gaarse gezinnen het beste figuur. Zelfs thuis wordt door hen vaak Engels gespro ken en vooral door de kinderen. De Neder landers in Canada blijken niet erg geïn teresseerd te zijn in radioprogramma's in de Nederlandse taal. De Nederlanders hebben de meeste au to's: 78 percent van de geimmigreerde Nederlanders heeft een auto, waarvan de helft een nieuwe. De overige immigranten groepen kopen meestal tweedehands au to's. Een groot percentage van alle groe pen heeft koelkasten, wasmachines, radio's en televisietoestellen. Bij het onderzoek is het opgevallen, dat de Nederlanders veel rundvlees kopen, de Hongaren kippen en de Italianen lamsvlees. Het percentage bierdrinkers onder de Nederlanders is be trekkelijk laag, namelijk zes en dertig. De grootste bierdrinkers zijn de Italianen (tachtig percent) en de Duitsers (zeven tig percent). Tenslotte is gebleken, dat de Nederlan ders de meeste reizen naar hun vaderland maken om familie en vrienden op te zoe ken. Daarna volgen de Duitsers en(in veel mindere mate) de Italianen. Secretaris-generaal H ammarskjoeld (rechts) in gesprek met drie Kongolese afgevaardigden naar de vergadering van de Veiligheidsraad, waarop de situatie in Kongo is besproken. Advertentie 47^ ,mtm r m'.fw/w *7'zvjywmwzvrjsr *UN 57 SOOC Waar ga dat heen? Ja, wij geraken wel van heel kwaad tot nog erger wat onze „privacy" betreft: bij de Holzbauwerke, een staatsbedrijf te Leipzig, heeft men zich afgevraagd waar om er in de meeste kamerdeuren nog slo ten zitten, „hoewel weinigen die ooit ge bruiken", en nu stelt men zich daar voor, die sloten er voortaan uit te laten. Dit bedrijf, zo voert men als argument aan, maakt 23.000 deuren per jaar; de sloten daarin vertegenwoordigen tezamen 16 ton staal; als ze weg zouden worden gelaten, zou dat 95.000 mark per jaar besparen; in de gehele republiek zou die besparing op 1,3 miljoen mark komen. Dit is te onromantisch om realistisch te zijn en te materialistisch om de roman tische mens te bevredigen. Deuren zonder sloten? Hoe en waar moeten dan de samen zwering en-tegen-alles plaats hebben? Moeten de valsemunters, de helers, de spionnen vogelvrij worden gemaakt, al heeft ook de mens van nu zijn vogelvrij heid meer nodig dan ooit? Waar blijft de vrijheid als er geen slo ten meer zijn? De vrijheid van het eigen vertrek, het eigen huis, de helemaal eigen wereld? Ge kent toch óók dat verrukkelijke ge voel van bevrijding, wanneer ge, thuis ge komen van een hele, volle dag in de be moeizieke wereld, uw kamer binnenkomt en met één handomdraai de deur op slot de wereld buitensluit, om u zelf te kunnen zijn achter de onvermurwbare geslotenheid van die éne deur uit duizenden? Niet gij zijt dan de gevangene achter slot en grendel, doch de gehele rest van de wereld. Uw kamer is dan het enige vrije domein op aarde. De wereld is, door die enkele sleutélom- draai, in kluisters geklonken; haar wordt nu verder te enenmale belet haar bemoei zucht op u bot te vieren; haar miljoenen grijphanden kunnen u niet meer bereiken. Haar nieuwsgierigheid, haar nimmer af latende drang u in haar permanente werk zaamheid te betrekken, stuit op het slot. Wil men ons die heerlijkheid nu óók al gaan ontnemen op alleen maar materialis tische overweging: zoveel ton staal is zo veel miljoen gulden gespaard? En bovendien: het sleutelg a t? Ook d i t niet meer? Mét de vrijheid ons recht op nieuws gierigheid naar de maan? Brave new world, ge zijt wél beklagens waardig. Flo ris Flaneur Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE Fll P c I GROTE HOUTSTR. 181 U U L> TEL. 14444 Een Goya ontdekt Volgens het pers bureau Tass hebben Russische kunstken ners een tot dusver onbekend werk van de Spaanse schilder Francesco Goya ontdekt. Het kleine doek „Non op haar Doodsbed" werd gevonden in het Poesjkin Schilde rijenmuseum te Moskou, aldus Tass. Het werk was vroeger toegeschreven aan een onbekende achttiende-eeuwse schilder, maar vergelijking met Goya's befaamde „Portret van een Non", geschilderd in 1827, toonde aan dat hij hetzelfde model voor beide doeken moest hebben gebruikt. MOSKOU, (UPI) De in Polen gebo ren Amerikaanse sergeant Joseph Dutka- nicz, die geruime tijd geleden niet was teruggekeerd van verlof en in Oost-Duits- land was gesignaleerd, is dinsdagavond met vrouw en kinderen voor de Russische televisie verschenen. De sergeant, die ge werkt had bij een afdeling van de leger- inlichtingendienst der V.S. te Darmstadt, heeft politiek asiel gekregen en las in het Engels een verklaring voor waarin hij zei dat onder de militairen in zijn onderdeel „grote verontwaardiging en walging" heerste over de oorlogszuchtige activitei ten van de Amerikaanse inlichtingen dienst. In zijn verklaring, die gelijktijdig in het Rüssiseh werd vertaald zei Dutkanicz, dat Amerikaanse soldaten zich in Duitsland aan ontelbare misdrijven schuldig maken, die ongestraft blijven. Dit zou volgens hem het ongenoegen van de Duitse bevol king opwekken. Hij zei ook te weten dat tenminste 50 manschappen van zijn vroegere bataljon de dienst zouden willen verlaten omdat zij de omstandigheden, waarin zij leven niet langer meer kunnen verdragen. Hij bracht dank aan de Sovjet Unie voor het feit, dat men hem asiel heeft willen verlenen, en dat men hem in staat heeft gesteld „een belangrijk en nuttig werk voor de vrede te kunnen verrichten". Voordat Dutkanicz in militaire dienst kwam, woonde hij in Tujunga in Califor- nië. Hij heeft een vrouw van 36 jaar en drie kinderen in de leeftijden van 6, 5 en 4 jaar. Bodemonderzoek. Het 7de internationale congres over bodemonderzoek zal op 15 augustus in Madison, (Wisconsin) in de V.S. worden geopend met een rap port over de UNO-campagne „vrijheid van honger", opgesteld door de direc teur-generaal van de F.A.O., dr. Binay Ranjan Sen. Dr. Richard Bradfield van de Cornell Universiteit zal een uiteen zetting geven van de bijdragen die van bodemdeskundigen kunnen worden ver wacht om de wereld van honger te be vrijden. Onvruchtbaar. Morgan Phillips, algemeen secretaris van de Britse socialistische partij, heeft in een dinsdag te Londen gepubliceerd geschrift verklaard dat dat „Labour" zijn onvruchtbare onder zoek naar de oorzaken van de in ok tober 1959 tegen de conservatieven ge leden verkiezingsnederlaag moet sta ken. Wij kunnen slechts de eenheid en het moreel van de partij herstellen door het verleden te laten rusten en het hoofd te bieden aan de uitdaging van de toekomst", aldus Phillips. Niet uitgesproken. De Sovjet-leiders „staat een verschrikkelijke verrassing" te wachten wanneer zij de vastbesloten heid van de Verenigde Staten in twij fel trekken hun verplichtingen na te komen agressie het hoofd te bieden waar ook ter wereld", aldus zou de Amerikaanse minister van defensie Wil- ber M. Brucker op de jaarlijkse bijeen komst van het Amerikaanse leger in Washington zeggen. De bewuste zin snede stond in de tekst van de toespraak die de journalisten ter hand werd ge steld. Brucker sprak de waarschuwing echter niet uit. Salvo. Twee opvarenden van een Italiaan se vissersboot, die bij een beschieting door een vaartuig van de Tunesische kustwacht werden gewond, zijn latei- overleden. Het kustwachtvaartuig be trapte de Italiaanse vissers op heter daad toen dezen binnen de territoriale wateren nabij de eilandengroep de Koerjaten aan 't vissen waren. De vis sers zouden hebben getracht 't Tunesi sche vaartuig in te sluiten. Na de ge bruikelijke sommaties, vuurden de Tu- nesiërs met een machinegeweer om zich te bevrijden. Moederland. Het Chinese persbureau Nieuw China berichte gisteren dat 't le ger de 9 nationalistisch-Chinese officie ren en manschappen, die op 1 maart waren gevangen genomen, had vrij gelaten en teruggezonden naar hun „ge boortedorpen in het moederland". De vrijgelatenen waren gevangen genomen toen hun kanonneerboot door het vuur van Chinese strijdkrachten op de kust van Foekien tot zinken werd gebracht. Naar Afrika. De Amerikaanse luchtmacht heeft dinsdag met succes van de basis Kaap Canaveral in Florida een Atlas raket van 125 ton gelanceerd, die na een vlucht van ongeveer 40 minuten in een ruim 11.250 km. verder gelegen doel gebied terechtkwam. Dit gebied lag on geveer 320 km. van de westkust van Zuid-Afrika en bijna 2000 km. ten zuid oosten van het eiland St. Helena. Afkeuring.Op de onder sterke commu nistische invloed staande zesde wereld conferentie tegen atoom- en waterstof bommen is gisteren afkeuring uitgespro ken over de beweerde „militaire voorbe reidingen" in Nederlands Nieuw Guinea. De conferentie aanvaardde op haar slot zitting een uit 21 punten bestaande re solutie waarin onder meer werd,gezegd, dat Nederlands Nieuw-Guinea een in tegraal deel van Indonesië was. Schadevergoeding. Een Amerikaanse ad vocaat, Milton Solomon, heeft een pro ces gewonnen over de dood van zijn kanarie Nero en krijgt 200 dollar van een maatschappij die schuldig is bevon den. Nero stierf namelijk aan een hart aanval, die het gevolg zou zijn geweest van het afschieten van vuurwerk op de nationale feestdag, 4 juli. Solomon had overigens 1.000 dollar schadevergoeding geëist. Gezwollen. Ten gevolge van zware regen val in het gebied van de Alpen en het smelten van de gletschers is het peil van de Rijn de afgelopen week 1.20 meter gestegen. Bij Rheinfelden steeg het peil van maandag op dinsdag 40 centimeter tot 3.70 meter. Bij 3.74 m. is het hoogwater. Meteen. Onmiddellijk nadat aartsbisschop Makarios is beëdigd als president van de onafhankelijke republiek Cyprus zal Cyprus toelating tot de UNO vragen. Hiertoe werd dinsdag besloten, op de laatste vergadering van de voorlopige regering met de Engelse gouverneur Sir Hugh Foot. Sir Hugh zal de dag, dat Cyprus onafhankelijk wordt, 16 augustus, vertrekken. Invloed. Op verzoek van de Britse vere niging van groothandelaren in herenkle ding hebben astrologen onderzocht of het sterreteken waaronder men is ge boren van invloed is op de wijze waar op de man zich kleedt. Zij kwamen tot de conclusie dat mannen die onder het teken van de stier (21/4 8 20/5), de kreeft (21/6 21/7), de maagd (22/8 22/9) en de steenbok <21/2 19/3) zijn geboren zich slecht kleden of wei nig zorg aan hun kleding besteden, maar dat zij die in de periode van de ram (21/3 20/4) en de leeuw (21/7 21/8) zijn geboren, in het bijzonder de ram men zich goed kleden. h

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3