ROXASECT Een nacht Cruz Boekenhoekje PANDA EN DE JACHT OP DE MILJOENENHOED DE REIS VAN KOEN EN LINNIE czfci Vuilnishopen weerspiegelen het Duitse Wirtschaftswunder 7 Twee huwelijken De radio geeft donderdag Televisieprogramma Rudi Carrell in Heeft u dat nou ookP' Britse boer in Nieuw Rhodesië kreeg slaven aangeboden WHO jaarrapport: „Gemiddelde Europeaan sterft aan kanker, een hartkwaal of ongeluk" de. véek&e&xte, INSECTEN-VERDELGER Fransen gaan dorst lijden in de Sahara Hly\ Baby met „buitenhart" wordt geopereerd Avondklok ingesteld voor 4 belhamels ^Hoe is het ontstaan Dit woord: SLIM WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1960 5. Joris begon al gauw te vermoeden, dat de dikkerd degene was, die door Pan da werd. gevolgd. En toen Panda aarze lend bleef staan toen de dikzak voor een huis stilhield, werd dat vermoeden zeker heid. Nu wachtte hij niet langer af. „Het was leuk u weer eens te ontmoeten", sprak hij, Panda de hand schuddend, „maar nu moet ik gaan. Ik zie ginds een kennis, die ik dringend moet spreken Met deze woorden snelde hij naar het huis, dat de dikzak juist binnentrad en drong brutaalweg achter hem aan door de deur. De dikkerd keek vreemd op, toen Joris hem zo maar op zijn hielen naar binnen volgde en de deur met een slag achter zich sloot. „Wat heeft dit te betekenen?" vroeg hij op hoge toon. „U dringt hier bin nen, alsof u thuis bent!" Verschoon mij", antwoordde Joris sussend, „maar ik kom, om u te waarschuwen". „Mij te waar schuwen??" herhaalde de dikzak verbluft. „Waarvoor?!" „Voor twee ongunstige lie den", antwoordde Joris. „Zij houden zich op verdachte wijze bij uw woning op. Zeer waarschijnlijk zullen zij hier aanbel len, maar houdt dan de deur voor ze ge sloten, want ze zijn tot alles in staat. In uw eigen belang: houdt ze buiten, laat ze bellen!" Een ontzagwekkende onderneming moet het zijn geweest, de Belgische historie te reconstrueren op de wijze waarop de Bel gische televisie dat sinds 1955 is begon nen te doen. Er werden films gemaakt van spectaculaire taferelen uit de rijke ge schiedenis van keizer Karei de Vijfde's rijk en van gebeurtenissen rondom de fi guren na hem, zoals Karei de Stoute, hertog van Bourgondië. Diens huwelijk met de prinses van York was gisteravond onderwerp van een filmische x-econstruc- tie, „evocatie" genoemd, die herinnerin gen opriep aan gedurfde massaverfilmin gen in gigantische studio's en tussen kost bare decoratieve nabootsingen van land schap en architectuur. Het verschil met die studio-produkten was echter, dat de scène van het vorstelijk huwelijk in Tijl Uylenspieghel's stadje Damme en de in tocht te Brugge zich afspeelden tegen een authentiek decor en in een natuurlijke echt heid van omgeving, waarbij de stijlvolle regie en de strakke orde opvielen, die de weelderige levenssfeer van destijds in een boeiend filmbeeld wisten te vangen. Een film zonder intrige of handeling, doch van betekenisvolle en veelzeggende inhoud een inhoud van levensechte historie zonder dubbele bodem! Een compliment voor de ze filmische geschiedschrijving heeft de Belgische televisie zeker tenvolle verdiend. En het tweede huwelijk, dat op het pro gramma stond, was wél met dubbele bo dem. Een amusante studiofilm met Clifton Webb als hoofdpersoon en Robert Young als tweede man toverde de kijkers een huwelijkstafereel voor ogen, waarin het echtelijk geluk aanvankelijk wreed ver stoord werd door een „genie", doch later des te hechter werd bestendigd door de zelfde man, wiens methoden enigszins vreemd doch niet ondoeltreffend bleken. Een grappige fantasie! Beeldschermer Advertentie Textiel stoffen met hetFELISOL-etiket zijn kleurecht! Let U dus voortaan op FEL1SOL. FELISOL écht kleurecht HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de kinderen. 8.40 Gram. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.i5 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Pianorecital. 11.45 De kracht van het zwak ke, lezing. 12.00 Orgel, piano en celesta. 12.30 1 .and- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte rnuz. 13.55 Beursber. 14.00 Sopr. en piano. 14.30 Voordr. 15.00 Altviool en piano. 15.30 Gevaren van een slappe opvoeding, lezing. 15.50 Gram. 16.20 Voor dracht. 16.45 Lichte muziek. 17.00 Voor de jeudg. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Dansmuziek. 18.45 Journ. 19.00 Licht progr. 19.45 Gesproken brief. 19.50 Sportpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Ba.vreuther Festspiele 1960: Die Meistersinger van Nümoerg (III), opera. 22.25 Wereldkamp. wielrennen. 22.30 Nieuws, beursber. van New York en S.O.S.-ber. 22.45 Jazzfestival. 23.00 Sportact. 23.10 Dagboek van een grootvader, hoorspel. 23.40 Gram. 23.55 2LOO Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muziek. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land, praatje. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonne wijzer. 13.20 Koperorkest. NCRV: 14.00 Amus.muz. 11.30 Filharm.orkest en soliste. 15.45 Gram. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.20 Holland Festival 1960: Juillard-kwartet. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursberichten. 17.45 Clavecimbelrecital. 18.00 Jazzmuz. 18.15 Gram. 18.25 Kinderkoor, in strument. ens. en orgel. 18.50 Het Christelijk on derwijs in Suriname, lezing. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gevar. progr. 21.15 Gram. 21.30 Lich te muziek. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Gram. 22.30 Nieuws en S.O.S.-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Orgelconc. 23.25 Platen- nieuws. 23.55 24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 en 14.00 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Kamermuziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldkamp. wielren nen. 19.40 Ork.conc. 20.00 Hoorsp. Plm. 21.15 We reldkamp. wielrennen. 21.15 Volksliederen. 22.00 Nieuws 22.15 Gram. 22.5523.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG KRO: 1700 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ. en weerber. VPRO: 20.20 Film over China. 20.50 Filmprogr. 21.10 Balletprogr. 21.30 Beschouwingen over Sportprestaties. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ. én weerber. KRO: 20.20 Do cumentaire 20.30 Interviews. 21.00 The Young in heart, TV-spel. De prijswinnaars van het concours voor amateurjazzmusici en variété-artiesten, dat te Loosdrecht wordt gehouden, zullen op treden in het televisieprogramma van de VARA op zaterdagavond 20 augustus. Plenk Barnard regisseert het optreden van de „finalisten" in dit televisieprogramma. In een ander programma in deze tele visie-uitzending van de VARA treedt Rudi Carrell op. „Heeft u dat nou ook?" vraagt Rudi Carrell, die begeleid wordt door het kwartet van Ferry Wieneke en optreedt onder regie van Ben de Jong in een decor van Jan van der Does. Dit programma wordt uitgezonden uit de Singer Concert zaal te Laren. De rubriek Expresso, een extract uit het dagelijks gebeuren, gepresenteerd door Arie Kleywegt, Netty Rosenfeld en Jan Leijendekker, benevens een film uit de serie Interpol Calling over het werk van de internationale politie-organisatie com pleteren de VARA-uitzending van deze avond. LONDEN (UPI) Ambtenaren van de regering van Zuid-Rhodesië zullen een on derzoek instellen naar de aanbieding van „slavenarbeiders", die een Britse land bouwer uit Kelvedon Hatch zegt te heb ben ontvangen. De man zegt onlangs een brief te hebben gekregen, waarin hem een Afrikaanse ax-beider werd aangeboden, die hij slechts 50 gulden per maand zou hoe ven te betalen. Het basisloon voor land arbeiders in Engeland is vastgesteld op 80 gulden per week. Hem, Allan, werd gevraagd, binnen der tig dagen een bedrag van 1500 gulden te betalen, nadat de Afrikaan zou zijn „afge leverd". Men kon hem ook voorzien van Afrikaanse voormannen, die in staat zou den zijn vloeiend Engels te spreken. Hun leeftijd zou tussen de twintig en dertig jaar liggen. Een voorman zou echter veel duurder zijn, had men hem meegedeeld. Allan zei dit geval van slavenhandel on middellijk aan de autoriteiten te hebben gerapporteerd. Intussen hebben ambtena ren van het bureau van de hoge commis saris contact opgenomen met de regering in Zuid-Rhodesië om de klacht te laten on derzoeken. De brief was afkomstig van een adres in Salisbury. De naam van de schrijver is bekend bij de autoriteiten. De vrouw van Allan zei, dat haar man met afschuw was vervuld toen hij de aanbieding ont ving. In een jaarrapport van de Wereldgezond heidsorganisatie, W. H. O. wordt gezegd dat de gemiddelde Europeaan kan ver wachten te sterven tengevolge van kanker, een hartkwaal of een ongeluk. Deze drie oorzaken zijn in de plaats gekomen van de infectieziekten als voornaamste doods oorzaak. „De gemiddelde Europeaan groeit onder gunstige omstandigheden op, profiterend van een doeltreffende gezondheidszorg. De ze omstandigheden verlengen zijn leven met tientallen jaren, als hij tenminste in zijn jeugd geen ongeluk krijgt, de voor naamste doodsoorzaak bij jeugdige perso nen". In het rapport wordt verder gezegd, dat luchtverontreiniging in bijna alle steden van Europa „meer is geworden dan alleen maar een last. Er zijn aanwijzingen dat chronische bronchitis en longkanker ver band houden met de verontreiniging van de lucht". Plet jaarrapport zal worden voorgelegd aan afgevaardigden van 27 Europese lan den op de tiende zitting van de regionale commissie voor Europa van de W.H.O., die van 16 tot 20 augustus in Kopenhagen wordt gehouden. (Reuter). Advertentie laat géén vlekken na radicaal en snel frisse geur IN DE VOORDELIGE, ORANJE SPUITBUS (Van onze correspondent) PARIJS Tien Fransen zullen met een wetenschappelijk doel een aantal dagen dorst gaan lijden in de Sahara, zuidelijk van Algerije bij de Marokkaanse grens Deze expeditie is een vervolg van die van het vorige jaar, toen men een dergelijk experiment heeft bedreven in de bergen. Voor het volgend jaar heeft men plannen voor een „overleef-experiment" ergens in de Stille Zuidzee. Er bleek nogal wat belangstelling te zijn onder de kandidaat-dorstigen. Er hebben zich 150 aangemeld en na een zware me dische keuring heeft men er tien uitgeko zen. Er is een kantoorbediende bij, een mecanicien, een verkoper uit een waren huis, een chauffeur van een vrachtauto een notarisklerk en ook een journalist en de onvermijdelijke persfotograaf. Vijfentwintig medici gaan mee om voor de tien proef-dorstlijders te zorgen en hun reacties te registreren. Dat zullen zij vier keer per dag doen en dan verdwijnen zij weer naar hun laboratorium dat een paar kilometer verder ligt. Bij Tinfouchy, de streek waar het expe riment zal plaatsvinden, heeft het Franse instituut voor de bestudering van mense lijke problemen in onvruchtbare streken namelijk een laboratorium. Het is daar een van de droogste streken van de we reld. Men heeft er het hygrometrisch nul punt geconstateerd. Het menselijk orga nisme verliest daar per dag vijftien liter vocht. Het is dus de vraag of de dorsten den het er lang zullen uithouden. In ieder geval behoeven zij niet te verhongeren, want de karavaan van vier legervracht- auto's, zes jeeps en een transportvliegtuig neemt zes ton levensmiddelen mee. De tien worden in vijf groepen van twee ver deeld en iedere groep krijgt een ander re gime. Maar geen van hen mag een drup- "r WA' K ur v i\ CjtUfi o v 6o \\jV 6t 6061. Ze vlogen nu boven de bomen van het bos. Pobbel zat met grote ogen naar beneden te kijken. Wel, wel, zei hij verbaasd. Ik heb m'n leven lang in dit bos gewoond, maar ik wist niet, dal het zó groot was! Zo van boven gezien was het ook wel heel anders, dan op de begane grond. Jongens, wat 'n hoop bomen stonden daar onder hen! En Koen stuurde het vliegtuigje in grote bochten over het bos heen, zodat Pobbel alles goed kon zien. En, hoe vind je 't vliegen? vroeg Koen. Prachtig, zeg! vond Pobbel. pel vloeistof drinken. Men wil zien welke voeding het best de dorst verdrijft, al thans dragelijk doet zijn. Weens muziekconcours. Van 15 tot 28 mei 1961 zal te Wenen in Oostenrijk worden gehouden de Internationaler Mu- sikwettbewerb Wien 1961. Jonge pianisten van elke nationaliteit kunnen deelnemen aan dit concours, dat gewijd is aan de pianomuziek van Beethoven. De inschrij ving staat open tot 31 maart 1961. Ter ver krijging van inschrijfformulieren wende men zich tot het Sekretariat des Inter nationalen Musikwetfcbewerbes, Wien III, Lothringerstrasze 18, Oesterreich. „MIJN WERELD", onder redactie van Ria Botter en Jan Nieuwenhuis, uitgege ven door H. Nelissen, Bilthoven. Er wordt tegenwoordig veel geschreven over jeugd en jeugdproblemen. Maar boe- keen als „Mijn wereld" zijn er nog veel te weinig. In dit boek kan het jonge op groeiende meisje van alles lezen over zich zelf, en ovêr haar naaste omgeving. Maar ook wordt er veel aandacht besteed aan de wereld waarin wij mensen zijn ge plaatst. Zo kan de jeugdige lezeres aan de hand van het handvest van de Verenig de Naties zien, hoe de wereld steeds meer een geheel wordt, maar er zijn ook tal 'van bijdragen die duidelijk maken hoe er nog veel nood heerst, hoe rassen elkaar niet begrijpen of niet willen begrijpen. Het boek bevat fraaie foto's en tekenin gen en tal van goed gekozen gedichten. Het begint met „Ik" en „Mijzelf". Een korte schoonheidscursus leert het meisje hoe het zich moet verzorgen, maar er wordt met een gewaarschwud tegen onnatuurlijkheid. Zo is de geest van het gehele boek. Het streven is bij te dragen tot een harmo nische vorming van het jonge meisje. Daar om is er niet alleen veel aandacht be steed aan sport en mode, aan ideeën voor feestjes en dansen, maar worden ook zeer serieuze onderwerpen aangeroerd. Anne Frank wordt de lezeressen heel nabij ge bracht, en in de hoofdstukken over „de anderen" wordt wel duidelijk gemaakt, dat het in deze wereld bepaald niet alleen om onszelf gaat. Kortom, het is een prachtig boek voor meisjes van vijftien tot twintig jaar, een ideaal verjaarsgeschenk. FRANKFORT (UPI). - Het „Wirtschaftswunder", dat West-Duitsland tot onge kende welvaart heeft ge bracht, heeft vreemde ge volgen: vuilnishopen zijn goudmijnen geworden, waardevolle zaken komen in de asemmers terecht. Een handelaar in tweede handse goederen in een kleine stad vertelde onlangs dat de plaatselijke vuilnis hopen hem welvaart had den gebracht. In een week tijds vond hij tussen het af val verscheidene herenpan talons en volledige heren kostuums, drie japonnen, vier ivollen dekens, zeven paar schoenen, 20 paar kin derschoenen, een aantal hoeden, ondergoed, een in tacte radio, een tuinslang, 15 kg brood, twee schemer lampen, compleet met gloeilampen en snoeren, 30 verschillende stukken kin derkleding, vijf portefeuil les, enkele reproducties van moderne kunst, vier ringen en een tapijt. Alles was in prima conditie, vertelde de handelaar, die binnen een jaar in staat was, een vrachtwagen te kopen van de gemaakte winsten. Uit andere steden komen gelijksoortige verhalen. De groeiende vuilnisho pen stellen de vroede vade ren overigens voor een nieuw probleem: hoe komt men er van af? De westduitse reinigings dienst moet meer dan vier miljoen kubieke meter af val opruimen, ongeveer driemaal zoveel als tien iaar geleden. „Afval is de keerzijde van het economische wonder. De steden verstikken in hun eigen welvaart", aldus het commentaar van de Ham burger prof. Otto Hettche, een van Duitslands voor aanstaande specialisten in de gezondheidsleer. Op een onlangs gehouden bijeenkomst van chefs van Westduitse gemeentereini gingsdiensten is een plei dooi gehouden voor de aan koop van grote verbran dingsovens, het modernste en meest hygiënische mid del om zich van deze haar den van besmetting te ont doen De ovens veranderen de afval in slakken en sin tels, die gebruikt kunnen worden als bestratingsma teriaal. LONDEN (UPI) De Londense „Daily Mail" bericht ,dat dr. James Mason Brown, genee,sheer-directeur van 't kinderzieken huis te Edinburgh (Schotland), de operatie voorbereidt van een baby van 22 maanden die geboren is met het hart buiten de borstkas. Dr. Brown is van plan een bescherming van been om het hart aan te brengen. Kort na de geboorte van het meisje is het hart door een transplan tatie voorzien van een laagje huid, afkom stig van het been van de baby. Het wordt door deze huidlaag beschermd, maar blijft uiterst kwetsbaar. Het meisje staat onder voortdurend toezicht en mag niet lo pen of staan. Deze operatie is volgens dr. Brown „on vermijdelijk, wel zeldzaam, maar niet on geëvenaard". Charles Exbrayat Vertaling: Margot Bakker 23) Hij keek mij ontredderd aan, het was hem wel duidelijk dat ik met mijn overduidelijk antwoord op slag een eind aan het onderhoud had willen maken. Tussen twee hik ken in maakte hij me deelgenoot van zijn teleurstelling. Dat spijt me nou, senor. Als goed katholiek had u niet kunnen weigeren mij een glas aan te bieden. Opeens werd hij driftig. Hij wees door de ruit op de tal rijke klanten binnen en zei: Gelooft u soms, dat er daar goede katholieken tussen zitten? Ik denk het wel Kom dan maar een mee, senor? Ik mag neervallen als er één bij is! Met een zekere vastberadenheid wankelde hij het café binnen. Ik zorgde ervoor mijn mannetje niet uit het oog te verliezen, terwijl ik de dronken knaap volg de bij zijn opsporingspogingen van oprechte katholie ken. Al gauw kreeg ik de indruk dat zijn voorspelling juist was geweest. Waar hij zich ook vervoegde, overal werd hij weg geduwd en uitgelachen. Ten slotte kreeg hij zo'n ste vige opstopper dat hij aan de voeten van de man terechtkwam, die ik zorgvuldig in het oog hield. Deze knaap schonk niet meer aandacht aan het voorval dan hij aan een bloem zou hebben gedaan die iemand met een bescheiden gebaar naast zijn glas legde. De dronken man omklemde de benen van de mor- finist om zijn verticale positie te heroveren en begon blijkbaar ook aan dit adres zijn nood te klagen. Maar het was verloren moeite. De man was kennelijk „af wezig". Ontgoocheld wendde de dronken man zich x-echt- streeks tot de kastelein en ontdekte in hem de op rechte gelovige die hij gewanhoopt had ooit te zul len ontmoeten. De kastelein zetten hem namelijk een vol glas voor, dat hij in één teug leegdronk. Hij werd daarna in de kraag gepakt en vliegens vlug Duiten de deur gezet. Ik trok me op een slecht verlichte plek terug, terwijl de dronkaard wegwankel- de, slingerend van de ene kant naar de andere, en op zoek ging naar edelmoedige en vrome medeburgers, die hem bi) het naderen van de Stille Week een dronk uit barmhartigheid niet zouden weigeren. Ik keek met zoveel inwendig plezier de waggelende gestalte na, dat ik mijn prooi bijna uit het oog had verloren. Juist toen ik weer een blik door de caféruit wierp, zag ik de morfinist een paar geldstukken op de tap kast gooien. Hij liet zich van de kruk glijden en liep naar de uitgang, met die schokkende en starre pas, die karakteristiek is voor deze patiënten. Terwijl hij naar buiten kwam drukte ik mij stijf tegen de muur. Zonder op of om te kijken sloeg hij dadelijk rechtsaf, in de richting van de Torneo en de Guadalquivir. Ik was er haast wel zeker van dat hij naar de Isabella II-brug zou gaan, waarover hij Triana kon bereiken. In dat geval had ik een flinke wande ling voor de boeg, maar ik voelde mij in een voor treffelijke conditie. De man liep haastig door, zonder eenmaal om te kijken. Waarschijnlijk werd hij gekweld door de be hoefte aan verdovende middelen en als dat zo was zou de hele Spaanse politiemacht hem hebben kunnen omsingelen zonder dat hij daarvoor zelfs maar belang stelling toonde. Op een goede dertig meter achter mijn prooi liep ik in mezelf te grinniken bij de gedachte wat voor een gezicht hij zou zetten als iemand hem vertelde dat zijn slachtoffer van de Palma hem op de hielen zat Bij de Torno gekomen, de mooie boulevard met een dubbele rij bomen aan weerskanten, sloeg de man linksaf, in de richting die ik had voorzien: de brug. De achtervolging leverde hoegenaamd geen moeilijk heden op. Ik was tevreden. De kans op wraak stemde mij genoeglijk. Onverwacht stak de man, juist waai de Paxual Gevango op de boulevard uitkomt, de straat over en begon de spoorlijn te volgen. Wat bezielde hem nu? Ik naderde hem nog dichter uit angst dat een passerende trein mij zou ophouden en hem de ge legenheid bieden aan mijn aandacht te ontsnappen. Aan de andere kant van de ballast daalde hij af naar de oever van de Guadalquivier aan de Sevillaanse kant. Het ter rein werd moeilijker. Het zware ruisen van de rivier ver dreef de nachtelijke stilte. Maar het monotone geluid kalmeerde tevens mijn opwinding en ik begon me af te vragen wat hij in deze omgeving zocht. Wij nader den het punt waar de Cuadalquivir zich verbreedt om zich ongeveer ter hoogte van het station van Cordova, in tweeën te splitsen, toen het tot mij doordrong dat er iemand mij van achteren besloop. Instinctief deed ik een stap opzij voor ik me opkeerde. Ik stond tegen over iemand die te oordelen naar het grote mes dat hij in zijn hand hield, niet bepaald met vriendschap pelijke gevoelens ten opzichte van mij was vervuld. Het afweren van iemand die je een stoot met een degen of een mes wil toebrengen is een van de eer ste verdedigingsgrepen die ons op de judoles worden bijgebracht en ik had de arm van mijn aanvaller dan ook al stevig in mijn greep, terwijl ik op het punt stond hem een luchtreisje te laten maken, toen ik haas tig omkeek. De morfinist was blijven staan en rende in volle vaart op ons af. Ik was gedwongen de man met het mes los te laten om de ander van mijn lijf te houden, die zonder twijfel niets liever wilde dan zijn fout van de Palma herstellen. Ik ontweek de eerste slag van de gummistok van mijn nieuwe tegenstander, ter wijl ik kans zag de man met het mes een trap in zijn buik te geven, die hem een afgrijselijke vloek ontlokte. Ik had geen tijd van mijn kleine overwinning te ge nieten want de gummistok van de man, die ik had gemeend te volgen, maar die mij met zich mee had gelokt, scheurde mijn wang open. Ik wankelde onder de slag. Toen zag ik nog kans mijn vuist op het gezicht van de aanvaller met het mes te doen neer komen voor ik een tweede klap van de gummistok incasseerde, die mij onverschillig maakte zowel voor het lot van de wereld als voor dat van mij zelf. Toen ik weer bijkwam zag ik twee gezichten boven mij. Zij keken vol spanning toe hoe ik geleidelijk mijn bewustzijn weer kreeg. Ik geloofde dat de moeilijkhe den nog lang niét achter de rug waren en wilde hoog hartig zeggen: Zijn jullie tevreden over jezelf jongens? Het hoofd dat het dichtst bij mijn gezicht was, begon te glimlachten. Het boog zich nog dichter naar mij toe en het zei: Lieve help, senor, dat was op het nippertje. Maar wij hebben gedaan wat wij konden en als u nog even geduld hebt voelt u niets meer dan een flinke hoofdpijn. U mag da hemel wel dankbaar zijn voor een schedel- wand van een dikte, die tegen de slagen van een gummistok bestand is. De andere man begon te lachten en pas daarna kwam ik zover bij kennis, dat ik om me heen begon te kijken. Ik zag, dat ik bij een dokter was. Hé! Wie heeft mij hier gebx-acht? Dat heb ik gedaan, senor. De man die gelachten had, boog zich eveneens over mij heen en stelde zich voor: Inspecteur van politie Valei-io Lucero. Ze hebben me dus aan de Barqueta achtergelaten? Dat wil zeggen, senor, ze stonden op het punt u in de Guadalquivir te gooien toen ik tussenbeide kwam. En waar zijn zij nu? De een is ontsnapt, de ander ligt in het lijken huis.Hij had de euvele moed ook op mij zijn gum mistok te proberen De man die mij op de Palma had aangevallen was dus dood. Bij de gedachte aan wat hij mij had willen doen kon ik daarover slechts een zekei-e voldoening voelen. Aan de andei-e kant nu hij uit het land dei- levenden was verdwenen beschikte ik alleen nog over de woeste chauffeur van Triana om mij, mocht het geval zich voordoen, de weg naar Lajolette te wijzen. Kox-tom, ik was even ver als tevoi-en en eerlijk gezegd zag ik niet veel kans hoop te blijven koesteren op een gunstige afwikkeling van de opdracht waax-- mee Cliff Andei-son mij had opgescheept. Ondanks mijn slechte humeur mocht ik evenwel niet vergeten dat deze Sevillaanse politiebeambte mij het leven had gered. Ik zegen het noodlot dat u naar de Bai-gueta had gevoerd, senoi-. Dat heeft het noodlot niet gedaan, maar commis saris Fernandez. Toen ik hem met grote ogen bleef aanstaren, voegde hij eraan toe: (Wordt vei-volgd) Een vlot strooien hoedje, gedragen door de jonge actrice Yvette Mimieux. De rand van geconserveerde vruchtjes geeft het juist „dat" wat het voor de zomer een aantrekkelijk dopje maakt. Op 30 juli werden voor de officier van justitie te Assen vier Meppeler jongens van 14 tot 17 jaar, voorgeleid,die te Mep- pel een Sneker jongen afgetuigd hadden. Deze logeerde in de jeugdherberg en zat met een meisje op een bank in een park toen twee van de Meppeler jongens i-uzie met hem begonnen te maken. Daarna kwa men er nog twee bij en tegen deze over macht was uiteraard de gast niet opgewas sen. Tegen de daders is thans een zeer ongebruikelijke straf uitgesproken: Behal ve ƒ40,- boete of twee weken tuchthuis straf plus één maand vooi-waardelijk met een proeftijd van 3 jaar, ki-egen zij bij het vonnis opdracht dat zij deze maand na 8 uur 's avonds niet meer buiten mogen zijn, behoudens speciale goedkeuring van de burgemeestei-. Ook rond de kerstdagen en met oud-en nieuwjaar zullen zij om 8 uur binnen moeten zijn. Voorts moeten zij de schade vergoeden die de Sneker jongen bij deze afrospartij heeft opgelo pen en gezamenlijk moeten zij hem een boek over Drente aanbieden. Evenals bij het woord leep moeten wij uitgaan van de grondbetekenis: scheef, krom, schuin. In de 17e eeuw betekent slim van lijf: misvormd, ge bocheld, scheef. Figuurlijk gaat slim dan betekenen: slecht, verkeei-d, en van personen: onoprecht, gemeen, boos. Zo spreekt Anna Bijns over Luther als een man die slimme gangen ging en bij Hooft lezen wij: Noyt was er beter slaef, noyt was er slimmer heer. De betekenisovergang naar: slim, gesle pen is dan heel eenvoudig. Dan verliest het woord langzamerhand de ongunsti ge bijbetekenis en wat overblijft is: vlug van bevatting, schrander, vlug in het bedenken van hulpmiddelen en uit- (^vegen, in het oplossen van raadsels enzy k

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7