Bulgarije lokt toeristen met een westerse facade r Ford en Ruhrmijnen leveren strijd om autofabriek SCHEEPVAARTBERICHTEN Jongen door de bliksem gedood De beurs Per Saldo v.J Ongecoördineerd Circulatie kromp stevig in Mr. H. L. Woltersom overleden Precisering van gevolgen der EEG-versnelling WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1960 9 Drommen van lijders aan Brandend Maagzuur DE WEEKSTAAT Deviezenvoorraad daalde 47 min ONDERHANDELINGEN MET NEDERLAND? Bekend figuur in de bankwereld Hogere winst voor de Wereldbank Kolenmijnen klagen Hoge Autoriteit aan Auto's zijn in Sofia zeldzame verschijningen Antwoord van mr. Luns O.A.S, ziet Dominicaanse steun achter aanslag op Venezolaans president Terwijl de Westeuropese landen kampen met alle kwade verschijnselen van de hoog conjunctuur doen de autoriteiten in de Verenigde Staten alle moeite om de ver flauwde economische activiteit nieuw le ven in te blazen. Enige dagen geleden is daar het percentage cfat men bij aankoop van aandelen contant moet betalen van negentig tot zeventig percent verlaagd en thans is bekend gemaakt dat over enige weken het verplichte kasreservepercenta- ge zal worden omlaag gebracht. De eer ste maatregel heeft maar weinig effect gesorteerd gezien de koersgewegingen aan de New Yorkse effectenbeurs en ook van de tweede verwachten de experts weinig. De fut schijnt er aan de overzijde van de Oceaan een beetje uit te zijn en het be drijfsleven wacht kennelijk op de afloop van de presidentsverkiezingen, alvorens nieuwe beslissingen te nemen. In West-Europa liggen de kaarten wel totaal anders. Vooral West-Duitsland kampt met het probleem van een reus achtige deviezenvoorraad die de liquiditeit dreigende vormen doet aannemen. De nieuwe regeling die tussen de Bundesbank en de andere banken is tot stand geko men en waarbij de laatste zich verplich ten een miljard D-mark in obligaties voor twee jaar te binden, zal tijdelijk enige invloed hebben op de mogelijkheid tot cre- dietverlening, maar overschatten moet men die toch ook weer niet. Daarvoor zijn krach tiger maatregelen nodig, die politiek gezien echter onwelgevallig zijn aan de regering Adenauer, omdat er volgend jaar in de Bondsrepubliek verkiezingen zullen wor den gehouden. Een beteugeling van de overspanning zou door vele kiezers als onaangenaam worden ondervonden. Ook België heeft moeilijkheden. Het dis conto werd daar, vorige week van vier tot vijf percent verhoogd, dit echter niet om de hoogconjunctuur waarvan België veel later profiteerde dan de andere Euro pese landen af te remmen, maar om de vlucht van kapitaal naar het buiten land, vanwege de daar heersende veel ho gere rentevoet, tegen te gaan. In Nederland hebben we met een soort gelijk probleem te maken, zij het dan met een andere variëteit ervan. Een ver hoging van de discontovoet hier zou juist maken dat de banken meer dan nu het geval is, hun deviezen uit het buitenland terug zouden trekken en als gevolg daar van zou de Nederlandsche Bank het kas- reserve nog verder moeten verhogen. De Engelsen zien de laatste tijd hun goud en deviezenreserves met genoegen stijgen, maar tonen zich toch bezorgd. Het dis conto is daar onlangs tot zes percent ver hoogd en veel kapitaal (waaronder vlucht- kapitaal uit Kongo) is in Londen opge borgen. Men weet dat zogenaamd „hot money" ieder ogenblik kan worden terug getrokken en alleen een grotere export kan Engelands reserves werkelijk gestaag doen toenemen. Een hoog disconto dat het crediet duurder maakt is daarvoor eerder een rem dan een stimulans. Ieder land heeft zo zijn eigen zorgen. Wat opvalt is het volkomen gebrek aan coördinatie tussen de politiek van de re geringen en de monetaire autoriteiten van de verschillende landen. Advertentie zijn lijders-af van de ene minuut op de andere. Dat doen dan zo'n paar Rennies. Bij de eer ste aanwijzing van overtollig maagzuur - en dat stijgt dan snerpend op, soms tot hoog in de keel - een of twee Rennies laten smel ten op de tong. En dat is dan alles Weg zuurbrand - weg pijn - weg zorgen van een verstoord maal of angst voor 'n nieuwe aan val. 'n Wonder wat Rennies voor u doen. Niet zonder reden houden talloze zuurbrand- lijders altijd een paar Rennies bij de hand, waar ze ook zijn. En zo smoren ze iedere brand in de kiem nog vóór hij goed kans krijgt uit te barsten. Blijkens de weekstaat van de Nederland sche Bank van 8 augustus is de chartale circulatie ingekrompen met 134 miljoen van 4747 miljoen tot 4613 miljoen. Voor de ultimo uitzetting op 18 juli be droeg de stand 4605 miljoen, zodat bijna al het ba'nkpapier in één week is terug gevloeid. Deze terugvlociing houdt nog steeds aan. Van de rekening „andere in gezetenen" is 11 miljoen in de markt gekomen. Daartegenover stonden grote be talingen. De banken moesten op 8 dezer 67,7 miljoen storten wegens de inschrijving op schatkistpapier. Verder moesten grote be dragen aan belastingen worden betaald. Toch is het tegoed van de banken bij de Nederlandsche Bank slechts met niet meer dan 17 miljoen gedaald, namelijk van 699 miljoen tot 682 miljoen. De schatkist zag haar saldo met 112 miljoen toenemen van 205 miljoen tot f 317 miljoen. De goud- en deviezenvoor raad daalde van 5523 miljoen tot 5476 miljoen. Voor 21 miljoen werden devie zen in goud omgezet, waardoor de goud voorraad steeg van 4712 miljoen tot 4733 miljoen. De geldmarkt was ruim van middelen voorzien, waardoor op 8 de zer de daggeldrente werd verlaagd van tot 1 Va percent. (Van onze correspondent) BONN. Tussen de Fordwerke A.G. te Keulen, die tot de grootste Westduitse auto- fabrieken behoort, en de directie der steenkolenmijnen in het Ruhrgebied is het tot een scherpe strijd gekomen over de vestiging van een nieuwe Fordfabriek voor zes duizend arbeiders te Herten in Westfalcn. Ford denkt er reeds over om zijn plan- Herten op te geven en het in het wat oostelijker gelegen Hamm te proberen. Lukt ook dit niet, dan zou Ford willen trachten in Nederland of België een industrieterrein aan te kopen voor de vestiging van een tweede Duitse Fordfabriek voor de fabrikage van kleine en middelgrote personen- en vrachtauto's. Zoals wij onlangs reeds meldden trach ten allerlei Westduitse industrieën, die kampen met personeelsgebrek, gebruik te maken van het feit dat de mijnen in het Ruhrgebied de laatste jaren honderddui zend werknemers hebben afgestoten. Pe trochemische bedrijven, talrijke kleine on dernemingen in de metaalsector en in de textielbranche en ook radio- en televisie- fabrieken vestigden zich reeds in het Ruhrgebied dat tot voor kort op de mijnen en de staalfabrieken was geconcentreerd. Nadat de Opelfabriek in het Ruhx'cen- trum Bochum zijn plan voor de bouw van een tweede autofabriek voor zevenduizend arbeiders onlangs kon realiseren, tracht ook Ford het Ruhrgebied binnen te drin gen. Ford richtte, als gemeld, het oog op de stad Herten maar stuitte daar van het begin af aan op felle weerstand van de mijnen. De Ruhrmijnen vrezen namelijk dat de automobielindustrie vakarbeiders en leerlingen uit de mijnbouw zal aantrek ken en dat achten zij funest omdat ook zij op dit ogenblik al weer met een.... tekort aan arbeidskrachten worstelen. Vrees voor „emigratie" In Herten zit Ford achter een stuk grond aan terwijl in deze stad de mijnen bijna alle bouwgronden in bezit hebben en weigeren hier afstand van te doen. Ford wil in Herten absolute zekerheid: Voort gezette kolenproduktie onder het door haar begeerde stuk grond is voor Ford onaanvaardbaar wegens instortingsgevaar. En er zitten hier kolen in de grond, goed voor een produktie van tachtig jaar In de Bondsrepubliek vindt men het streven der mijndirecties om de Ford plannen te Herten te torpederen welis waar begrijpelijk, maar ter andere zijde ziet men er een monopolistisch gevaar in. Tenslotte beheersen de mijnen in de zeven Dinsdag is in alle stilte ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de in bank- kringen zeer bekende mr. H. L. Woltersom, die zondag in de leeftijd van 68 jaar te Wassenaar is overleden. Mr. Herman Louis Woltersom, die op 13 april 1892 te Groningen werd geboren, be zocht het gymnasium te Amsterdam en studeerde rechten aan de universiteit te Utrecht. Van 1919 tot 1922 was hij advo caat te Maastricht. In laatstgenoemd jaar trad hij in dienst van de Nationale Ba*nk- vereniging te Eindhoven, waarvan hij in 1925 tot hoofddirecteur werd benoemd. Na de fusie van Nationale Bankvereni- ging met de Rotterdamsche Bank in 1929 werd hjj directeur en later hoofd-directeur van de Rotterdamsche Bank. Naast zijn werkzaamheden als bankier werd mr. Woltersom in 1937 lid van de staatscommissie voor het bankwezen. Tot het uitbreken van de oorlog was hij voor zitter van de Nederlandse Stilhalte-com- missie en daarna lid en voorzitter van diverse regerings-commissies. Voorts was hij president-commissaris van de n.v. Nederlandse Machinefabriek Artillerie-Inrichtingen, van de n.v. Neder landse Dow-Maatschappij, de n.v. Maat schappij tot Exploitatie van Bruinkolen- velden „Carlsborg', de n.v. Hunter- Douglas Holland, de Nationale Bioscoop onderneming, de Nederlandse Kaiser- Frazer Fabrieken n.v., de Levensverzeke ring Maatschappij „Nilmij", Philips Gloei lampen Fabriek n.v., Van Rees, Burcksen en Bosnian's Handelsmaatschappij n.v., de Sumatra Oliepalmen Maatschappij, de Teer-Unie n.v., n.v. Verenigde Glasfabrie ken, de Rotterdamsche Bank n.v. Hij was vice-president commissaris van de Holland Amerika Lijn, commissaris van Do Gruyter en Zn. n.v., de K.L.M., de Ko ninklijke Nederlandse Hoogovens en Staal fabrieken n.v., de n.v. Unilever, Stokvis en Zonen n.v., Smits Sleepdienst, het Rotter dams Beleggingsconsortium, de Rotterdam se Scheepshypotheekbank, de Westlandse Hypotheekbank, de Verenigde Hollandse Sigarenfabrieken, de n.v. Van den Bergh en Jurgens' Fabriek, de Emballage Fabriek en Houthandel, en Furnes Scheepvaart en Agentuur Maatschappij. Mr. Woltersom heeft vooral in de crisis jaren zeer nuttig werk verricht door de Rotterdamse Bank door de moeilijke pe riode heen te helpen. Aan de wederopbouw van de organisatie van het in de oorlog getroffen bedrijf heeft hij veel bijgedragen. In 1955 is hij afgetreden als hoofd-direc teur van de Rotterdamsche Bank n.v. en werd hij lot president-commissaris be noemd. Hij genoot om zijn kennis van het bankwezen veel bekendheid in het buiten land, vooral in Amerika. In de oorlogs jaren, en wel in 1941 werd hem een be langrijke taak toevertrouwd. Hij werd toen namelijk voorzitter van de hoofdgroep banken en van de bedrijfsgroep handels banken. De wereldbank meldt over het op 30 juni geëindigde boekjaar een nettowinst van 59,5 miljoen dollar, vergeleken met een winst van 46,4 miljoen dollar over het vorige boekjaar. In het laatste kwartaal van het boekjaar 1959-'60 was de netto winst met 14,9 miljoen dollar overigens een miljoen dollar lager dan in de over eenkomstige periode van het vorige jaar. De winst wordt toegevoegd aan de extra reserve tegen verliezen op leningen en garanties. grote Ruhrsteden niet minder dan zestig percent van het voor industrieën geschikte vestigingsterrein. De regerin te Bonn had Ford graag naar Neder-Saksen zien gaan, maar is er zich thans van bewust dat door voortgezette, zeer hardnekkige en doelbewuste tegenstand van de mijnen te gen de Fordplannen ook andere grote be drijven, die het oog gericht hebben op het Ruhrgebied, wel eens nieuwe vestigingen buiten West-Duitsland zouden kunnen gaan bouwen. En zo een industriële „emi gratie" ziet men ongaarne. De 38 mijnmaatschappijen in net Runr- gebied die gegroepeerd zijn in de drie ko- lenverkoopkantoren van de Ruhr, hebben bij het Hof van de Europese Gemeenschap pen te Luxemburg beroep aangetekend tegen de afwijzing van een verzoek om instelling van een enkel verkoopkartel voor Ruhrkolen. De klagers zijn van me ning dat de Hoge Autoriteit bij de behan deling van het verzoek het E.G.K.S.-ver drag heeft geschonden. De Hoge Autoriteit is volgens de Ruhr- maatschappijen bij de beoordeling van hun aanvrage uitgegaan van een verkeerde in terpretatie van het artikel van het EGKS- verdrag dat groeperingen verbiedt die de normale concurrentie kunnen vervalsen of beperken en de prijzen onafhankelijk kun nen bepalen (art. 65). De maatschappijen menen dat bij het berekenen van hun aan deel in de markt (zij leveren ongeveer 34 percent van de steenkool en 3/5 percent van de cokes op de gemeenschappelijke markt van de zes) ook rekening moet wor den gehouden met concurrerende energie bronnen als olie. Op de energiemarkt als geheel gezien is het aandeel van de Ruhr kolen niet meer dan 10 tot 15 percent, ;.o stellen zij. Bij de verwerping van het laatste ver zoek der Ruhr-mijnen om toestemming voor oprichting van een nieuw verkooo- kartel is in Luxemburg reeds de hoop uit gesproken dat de betrokkenen de zaak voor het Hof zouden brengen. SOFIA, (UPI) In de hoofstad van Bulgarije, het meest communistische van alle Russische satellietstaten, staat een hotel, waar men in de bar een automati sche platenspeler vindt met platen van Elvis Presley. Dit is slechts een van de vele verrassingen, die toeristen uit het Westen te wachten staan, wanneer zij een visum gekregen hebben en naar de bad plaatsen van de zonnige Zwarte-Zeekust zijn gelokt. Buitenlandse toeristen in Bulgarije komen meestal uit Frankrijk en West- Duitsland, maar de Bulgaren stellen zich ook vcor om voor het eerst na de Tweede Wereldoorlog Amerikanen te trekken, met hun dollars natuurlijk. Verleden jaar heb ben Bulgarije en Amerika weer diploma tieke betrekkingen aangeknoopt, nadat in 1950 de gezanten aan beide kanten waren teruggetrokken. Wie in de straten van Sofia loopt, staat verbaasd van het vrijwel totale gebrek aan auto's, hetgeen het ver keer in Westerse ogen een voorwereld lijke rust geeft. De brede lanen, die de hoofdstad doorkruisen zijn leeg en zodra er een auto nadert, geeft de verkeersagent daar zijn persoonlijke aandacht aan, want voor hem is dat blijkbaar een gebeurtenis. Vrijwel elke redelijk nieuwe Amerikaan se of Europese wagen staat onmiddellijk in het bi'andpunt van de belangstelling. Er zijn echter meer vreemde dingen in de Bulgaarse hoofdstad. De staatsradio zendt het grootste deel van de dag com munistische partijpropaganda uit, maar die wordt geregeld onderbroken door ver sleten grammofoonplaten, waarop jazz in de Chicago-stijl te hox-en is en Hawaii' muziek. Vexdeden maand stroomden de Bulgaren naar de bioscoop om er de eer ste Amerikaanse film sedert meer dan tien jaar te zien. Het was „De grote Caru so" met Mario Lanza. Het communistische regime heeft reeds jaren geleden het beheer over scholen en ziekenhuizen ontnomen aan de oosters- orthodoxe kerk, maar kex-kklokken luiden in Sofia op zondagmorgen nog overal en de gouden koepel van de Alexander Nev- ski kerk schittert nog even prachtig als voor de oorlog. Ondanks anti-kex-kelijke terreur en vervolging verschijnen pries ters en nonnen in de straten, gehuld in hun zwarte gewaden, en er zijn nog winkels, die zich specialiseren in het verkopen van religieuze artikelen. De grootste attractie van een verblijf in Bulgarije zijn de stx-anden van de Zwarte Zee. Op bevel van Moskou zijn er hotels gebouwd in de omgeving van Bour- gas en Varna. Die waren ooi'spronkelijk bestemd voor overwerkte partijbonzen uit de andere satellietstaten, maar nu ziet de Bulgaarse regering er graag buitenlandse bezoekers met' „harde" valuta in hun zak. In de buurt van het kustdorpje Nesseber is thans een geheel nieuwe badplaats ver rezen, die verleden jaar gebouwd is. Er zijn meer dan dertig hotels en er is zelfs een casino. Ambtenaren van het Bulgaarse bureau voor vi-eemdelingenverkeer beweren, dat er aan de Zwarte-Zeekust verleden jaar 130.000 buitenlandse toeristen zijn geweest tegen slechts 8.500 in 1956. Visa om in Bulgarije rond te reizen zijn thans vrij gemakkelijk vei-krijgbaar bij Bulgaarse ambassades en legaties, terwijl gewone doox-reisvisa, die slechts geldig zijn gedu rende 48 uur, te Sofia verlengd kunnen wox'den. De minister van Buitenlandse Zaken, de heer Luns heeft op een schriftelijke vraag van het Tweede-Kamerlid de heer Vrede- ling (P.v.d.A.) over het door de raad van de E.E.G. op 13 mei genomen besluit, het tempo van verwezenlijking der doelstel lingen van het verdrag te versnellen, het volgende geantwoord: Ter uitvoering van het op 12 mei genomen versnellingsbesluit bereidt de regering thans maatregelen voor, welke uiterlijk 31 december in wer king dienen te treden. Deze maatregelen zijn: a. Een extra 10 pet. tariefreductie ten opzichte van de E.E.G.-landen zal worden toegepast op alle industriële posten. b. Een extra 5 pet. tariefreductie 1en opzichte van de E.E.G.-landen zal wordpn toegepast op alle niet-geliberaliseerde landbouwposten. c. Een eerste aanpassing van het Bene- luxtarief aan het gemeenschappelijk bui tentarief, verminderd met 20 pet. zal voor wat betreft de industriële produkten wor den geëffectueerd, overeenkomstig de voorschriften van artikel 23, lid 1, ali nea 's A. en B. doch één jaar eerder dan aldaar aangegeven. d. De extra tariefverlagingen, genoemd sub A. en B., zullen, met inachtneming van het gemeenschappelijk buitentarief, wox-den doorgetrokken ten aanzien van al le derde landen. Bovenstaande maatregelen vereisen vast legging in een tussen de Beneluxlanden te sluiten aanvullend protocol bij I et protocol tot vaststelling van het Benelux- tarief van invoerrechten. Het laat zich aan zien, dat om technische redenen deze maatregelen eerst eind 1960 kunnen wor den verweznelijkt. Voorzover bekend zul len ook de andere lid-staten hiertoe eerst aan het eind van het jaar overgaan. Volgens artikel 4 van het versnellings besluit dienen per 31 december 1961 alle kwantitatieve bepex-kingen op de invoer van industriële produkten uit de overige E.E.G.-landen te worden opgeheven. Het laat zich aanzien, dat in 1961 nog slechts een klein aantal industriële contingenten zal bestaan. Onverminderd de contingents verhoging, welke per 1 januax-i door het E.E.G.-verdrag is voorgeschreven, zal de regering erop toezien, dat algehele afschaf fing van bedoelde E.E.G.-contingenten in de loop van het volgende jaar wordt ge realiseerd. De resterende lapdbouwcontin- genten zullen per 1 januari worden ver ruimd met 20 pet ten opzichte van 1960 dan wel worden vastgesteld op 5,2 pet. van de nationale produktie. WASHINGTON (AFP) In Pan-Ameri- kaanse kringen te Washington is dinsdag vernomen, dat de commissie van onder zoek van de organisatie van Amerikaanse staten tot de conclusie is gekomen, dat de genen die verantwoordelijk zijn voor de moordaanslag op president Bétancourt van Venezuela morele en materiële steun hebben ontvangen van hoge ambtenaren van de Dominicaanse x-epubliek. Volgens het rapport van de commissie maakte de aanslag deel uit van een com plot tot omverwerping van de huidige Ve nezolaanse regering. Arisdijk 10 te Narradhivas v. Pattani. Abbedijk 10 te Bremen. Abbekerk 9 v. Bremen n. Hamburg. Abida 9 v. Curasao n. Kinston. Acila 10 v. Fremantle n. Curasao. Acmaea 12 te Port Reading verwacht. Alca 9 125 m. n.n.w. Kp. Blanc n. Las Palmas. Alcor 10 te Sydney verwacht. Aigenib 10 te Colombo. Algol 9 400 m. o.z.o. Kp. Leeuwin n. Aden. Algorab 9 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Alkaid 9 v. Moermansk n. Yxpila. Alkmaar 9 v. Cochin n. Calcutta. Almkerk 8 v. Lissabon n. Las Palmas. A.lnati 9 v. Bremen n. Hamburg. Alphacca 9 v. Karachi n. Bombay. Ameland 9 te Maracaibo. Amerskerk 9 170 m. n.w. Perim n. Suez. Amstelhoek 9 v. Karachi n. Australië. Amstelkroon 10 rede Karachi. Amstelmolen 9 v. Casablanca n. Port Said. Amstelsluis 9 190 m. w. zuidpunt Hokkaido naar Yokohama. Andijk .9 4 80 m. n. Bermuda n. Le Havre. At ca 9 v. Lorenco Marques n. Aden. Ares 9 te Bremen n. Hamburg. Argos 9 te Rotterdam n. Hamburg. Arnedijk 9 te Bremen. Artemis 9 te Mobile v. Curasao. Asterope 9 v. Amsterdam n. Hampton Roads. Attis 9 v. Rotterdam n. Hamburg. Atys 9 et Rotterdam. Averdijk pass. 9 Lissabon n. Antwerpen. Baarn 9 v. Curasao n. La Guaira. Bali 9 100 m. z.w. Oporto n. Amsterdam. Banda 9 te Coatzacoalkos. Barcndrecht 9 te Liverpool verwacht. Batjan 10 te Texascity. Bawean 10 te Basrah. Bengalen 9 rede Bombay v. Colombo. Eengkalis 9 240 m. w. Sabang n. Colombo. Beninkust 9 v. Santander n. Amsterdam. Bennekom 9 te Emden verwacht. Bonita 9 te Laceiba v. Puerto Limon. Borneo 9 v. Pcnang, 10 te Port Swettenham verw. Bosco 9 te Bombay verwacht v. Gwadur. Breda 9 v. Bremen n. Hamburg. Caltex Amsterdam 9 te Lourenco Marques verw. Caltex Arnhem 9 96 m. n.o. Bahrein n. Suez. Caltex Delfzijl 9 46 m. w. Den Helder n. Pernis. Calt. Eindhoven 9 135 m. z.z.o. Cochin n. Bahrein. Caltex Leiden 9 470 m. w.z.w. Karachi n. Madras. Caltex Pernis 9 240 m. w. Melbourne n. Kurnell. Camitia 24 te Curasao verwacht. Carrillo 9 te Tela verwacht v. Sana Marta. Castor 9 te Izmir verwacht. Celebes 9 te Lorenco Marques. Ceres 10 te Antofagasta verwacht. Charis 9 60 m. o. Trinidad n. Port of Spain. Chiron 10 te New York verwacht. Cmulia 14 te Durban verwacht. Cities Service Valley Forge 9 v. Mena n. Suez. Clavella 10 te Saltend verwacht. Colytto 9 875 m. z.w. Karachi n. Karachi. Crania 8 900 m. z.w. Flores n. Landsend. Daphnis 9 250 m. n.n.w. Finisterre n. Amsterdam. Delft 9 v. La Guaira n. Puerto Cabello. Diloma 13 te Curasao verwacht. Diogenes 9 te Puna verwacht v. Paula. Dorestad 8 v. Port Harcourt n. Fernando Poo. Eos 9 v. Rotterdam n. Bremen. Esso Rotterdam 9 te Port Said verwacht. Forest Hill pass. Kp. Bon n. Port Said. Forest Lake 9 v. proefvaart terug te Rotterdam. Foresttown .9 300 m. n.w. Cocos eil. n. Fremantle. Friesland SSM 9 v. Leith n. Kopenhagen. Gaasterland 10 te Rio de Janeiro. Geeststar 9 580 m. n.w. Oporto n. Port of Spain. Graveland pass. 9 Kp. Verd. eil. n. Amsterdam. Grootekerk 10 te Djibouti. Hathor 8 880 m. z.w. Fayal n. San Juan. Hector 9 50 m. z.w. Oporto n. Algiers. Heelsum 9 100 m. z.o. Daedalus n. Port Said. Helena 9 30 m. o.z.o. Startpoint n. Rotterdam. Helicon 8 780 m. o. Martinique n. Amsterdam. Hera 10 v. Santiago n. Kingston. Hersilia 8 v. Anterpen n. Rotterdam. Hestia 9 v. San Juan n. Port Au Prince. Hoogkerk 9 v. Aden n. Suez. Houtman 10 te Singapore. Hydra 8 125 m. z.o. Barbados n. Rotterdam. Iberia 9 v. Huil n. Amsterdam. Ittersum 8 te Antwerpen. Ivoorkust 10 te Pointe Noire verwacht. Jagersfontein 9 te Kaapstad. Japara 9 v. Genua n. Port Said. Joh. v Oldenbarnev. 9 v. Melbourne n. Sydney. Kaap Hoorn pass. 9 eil. Masira n. Ravenna. Kabylia 11 in Panamakanaal verw. n. Curasao. Kalinga 9 v. Malmö n. Pernis. Kalydon 9 te Miri verwacht. Kamperdijk 9 te Bremen verwacht v. Hamburg Karimata 9 463 m. z. Genua n. Genua. Karimun 9 v. Manilla n. Dipolog. Katelysia 22 te Buenos Aires verwacht. K.elletia 11 te Trinidad verwacht. Kellia 10 te Curasao verwacht. Kenia pass. 10 Comore eil. n. Lorenco Marques. Khasiella 22 te Auckland verwacht. Kinderdijk 9 te Bremen verwacht. Koningswaard 8 525 m. n.o. Kp. Carneveral naar Maracaibo. Kopionella 9 v. San Lorenco n. New York. Korenia 20 te Buenos Aires verwacht. Korovina 21 te Curasao verwacht. Kosicia 22 te Buenos Aires verwacht. Krebsia 15 ter hoogte Landsend verwacht. Kreon 9 v. Guanta n. Baltimore. Kryptos 8 v. Curasao, 10 te Puerto Miranda. Kylix verm. 9 v. Tilbury n. Thameshaven. Laarderkerk 10 ten anker Shat El Arab. Langkoeas pass. 9 Kp. Bon n. Rottredam. Leeuwarden 9 v. New Orleans n. Laceiba. Lekkerkerk 9 v. Marseille 10 te Barcelona. Leuvekerk 9 v. Akaba n. Port Sudan. Limburg 9 120 m. z. Port Said n. Amman. Lindekerk 9 160 m. z.w. Kreta n. Port Said. Lissekerk 10 v. Rastanura n. Damman. Lombok 9 100 m. n.w. Manzanillo n. Los Angeles. Maas 9 te Lattakia. Maasdam 10 v. Rotterdam n. New York. Maaskerk 9 te Bremen verwacht. Mariekerk 9 v. Las Palmas, 14 te A'dam verw. Maron 9 360 m. w Kp. Finisterre n. Paramaribo. Mataram 10 te Londen verwacht. Meliskerk 9 v. Marseille te Barcelona verwacht. Merseylloyd 9 v. Newport News n. Paulsboro. Merwede 9 te Monrovia. Mississippilloyd 9 700 m. z. Hawaii n. Cristobal. Modjokerto 9 v. Djeddah n. Djibouti. Moh. Reza Shah 9 80 m. n.w. Calicut n. B. Mashur. Moordrecht 9 te Isle of Grain. Munttoren 9 v. Stanlow n. Hamble. Musilloyd 9 v. Port Said n. Halifax. Naess Commander 9 450 m. z.o. Suez n. Pt. Said. Navicella 21 te Curasao verwacht. Neder-Ebro 9 te Port Said. Neder-Elbe 9 v. Hooglyrivier n. Penang. Neder-Waal 9 te Port Said. Neverita 12 ter hoogte Landsend verwacht. Nias 9 260 m .w.z.w. Bombay n. Pt. Swettenham. Nieuwe Tonge 9 v. Montreal n. Antwerpen. Notos 8 te Savona. Oberon 9 v. Fort Liberte n. Savanna. Oldekerk 9 65 m. z.w. Oporto n. Antwerpen. Oostkerk 9 te Brisbane verwacht v. Newcastle. Oranje 9 dwars Lissabon n. Napels. Oranje Nassau 10 te Port of Spain verwacht. Ouwerkerk 9 v. Hongkong n. Aden. Peperkust 9 v. Takoradi n. Abidjan. Pericles 9 v. Balboa n. Buena Ventura. P. G. Thulin 9 v. Callao n. Paramonga Philidora 11 in Suezkanaal verwacht n. Gibraltar. Pkilippia 11 in Suezkanaal verwacht n. Gibraltar. Pieter S 10 v. Rotterdam n. Swansea. Prins der Nederl. pass. 10 Flores n. Plymouth. Prins Frederik Hendrik 9 361 m. n.w. Scillvs naar Montreal. k Prins Frederik Willem 10 te Glasgow. Prinses Irene 10 v. Rotterdam n. Le Havre. Pygmalion 9 10 m. n. Kaap Defer n. Sfax. Raki 8 600 m nw. San Francisco n. Los Angeles. Ridderkerk 9 v. Rotterdam n. Bremen. Roepat 10 te Bremen. Roggeveen 9 300 nr. z.w. Mahe n. Durban. Rondo 10 v. Vlissingen n. Antwerpen. Rotterdam 9 v. Rotterdam te Le Havre. Rijndam 9 te Quebec, 10 te Montreal verwacht. Rijnkerk 9 te Durban. Saloum 9 v. Duinkerken n. Rouen. Sarangan 10 v. Port Said n. Lissabon. Scherpendrecht 9 v. Brest n. Zwarte Zee. Schiedijk 9 v. Newport News, 10 te Perth Amboy. Schielloyd 10 te Rotetrdam. Schouten 9 te Takoradi. Siberoet 9 te Penang. Sibigo 9 v. Hollandia n. Sorong. Stgli 9 v. Sydney n. Melbourne. Skadi pass. 9 Fehmarnbelt n. Boston. Sloterdijk 10 te New York verwacht. Socrates 9 te Amsterdam v. Antw. n. West-Indië. Solon 10 te New York verwacht. Stad Alkmaar 9 te Ferrol n. Rotterdam. Stad Amsterdam 9 v. Beira n. Durban. Stad Dordrecht 9 v. Oulu n. Rotterdam. Stad Gouda 9 370 m. n.n.w. Natal n. Rio de Jan. Stad Maassluis 9 v. Dakar n. IJmuiden. Stad Rotterdam pass. 9 Gibraltar n. Rotterdam. Stad Schiedam 9 48 m. w. Stavanger n. Gent. Stanvac Djirak 9 v. Sungeigerong n. Belawan. Stanvac Lirik 9 170 m. z.w. Rangoon n. Bualan. Stanvac Pendopo 9 60 m. n.o. Straat Sunda naar Pandjang. Statue of Lib. 8 270 m. n. P'maribo n. Rio de Jan. Straat Bali 10 te Lorenco Marques verwacht. Straat Magelhaen 9 te Singapore. Straat Malakka 9 1500 m. z.w. Ceylon n. Penang. Straat Torres 9 600 m. n.o. Mauritius n. Kaapstad. Sumatra 10 te Los Angeles verwacht Tara verm. 9 v. Antwerpen n. Rotterdam. Taria 10 te Singapore. Tegelberg 9 te Rio de Janeiro verwacht. Tcxelstroom 9 v. Amsterdam n. Huil. Themis 9 v. Houston, 10 te New Orleans verw. Tjimentcng 9 te Walvisbay verw. v. Kaapstad. Tjinegara 10 te Vitoria verwacht. Tcgokust 10 te Lagos verwacht. Tweelingen 9 te Narvik v. Rotterdam. Van der Hagen 9 v. Singapore n. Cebu. Van Spilbergen 10 te Freetown verwacht Vasum 10 te Tha meshaven. Viana pass. 9 Finisterre n. Banias. Vivipara 14 te Curacao verwacht. Waikelo 10 te Kuwait. Waingapoe 11 te Mukalla verw. v. Mogadiscio. Waterland 10 v. Montevideo te Buenos Aires. Westland pass. 9 Madeira n. Montevideo. Wonosobo 9 te Sorong. IJssel 9 te Malta. Zafra 9 100 m. w. Str. Ormoesz n. Rotterdam. Zonnekerk 10 te Genua. KLEINE VAART Adm. Courbet 9 30 m. n.w. Hoek v. Holl. n. Nice. Andromeda 9 te Borkum n. Hamburg. Ank T pass. 7 Brunsbüttel n. Zaandam. Areas 8 10 m. z. Thessaloniki n. Istanbul. Ardeas 9 te Amsterdam n. Rotterdam. Arnoudspolder 9 130 m. z.w. Ouessant n R'dam. Atlantide 9 5 m. w. Er v. Bremen. Barbara pass. 9 JE-9 v. Abö n. Groningen. Berend N 9 dwars Beachyhead n. Utersen. Bierum 9 dwars Torquay eil. n. Runcorn. Cadans 9 te Texel n. Londen. Cheetah 9 150 m. w.z.w. Finisterre n. Amsterdam. Dubhe pass. 9 ET-10 v. Köping n. Rotterdam. Energie 9 dw. IJmuiden n. Faxe. Fedala 9 124 m. n.w. Finisterre n Patras. Flores 9 v. Dover n. Gravesend. Fr. v. Seumeren 9 20 m. n.o. Alderney n. Bordeaux. Henriette B 9 15 m. w.z.w. Goeree n. Rotterdam. Jannie 9 40 m. n.n.o. Terschell.bank n. Karlstad. Jantje Eppiena 9 v. Par te Drammen verwacht. Joost 9 te Uiterton v. d. Wester-Eems n. Delfzijl. Lindesingel 9 25 m. z.w. Goeree n. Bayonne. Looiersgracht 8 dwars Vlieland n. Rotterdam. Maarte 9 dwars Dungeness n. Londen. Marcella 9 v. Londen n. Vlaardingen. Mare Liberum 8 180 m. z. Las Palmas n. R'dam. Marian Maria 9 1000 m. w. Scillys n. Ph.delphia. Midas 8 v. Odense n. Aalborg. Mirzam N 9 120 m. n.n.o. Villano n. Dover. Neptunus 9 n. Newcastle n. Belfast. Niagara 9 te South-Goodwin n. Portsmouth. Noorderlicht 9 10 m. o. Owers n. Southampton. Phidias 8 v. Valencia n. Castellon. Plato 8 te Bordeaux n. La Pallice. Penza 6 v. Waya n. Zaandam. Procyon pass. ET-3 v. Gefle n. Zwijndrecht. Qador 9 10 m. w. Noordhinder n. Londen. Reginalda 9 v. Bayonne n. Santander. Robox pass. 9 Borkumriff n. Kaskaer. Roelof de Winter pass. 9 ET-3 n. Roenskaer. Rudolf J 9 20 m. n. Portland Bill n. Helsinki. Sertan pass. 9 JE-7 v. Köping n. Boston. Soemba 9 ton anker Thames. Stella Maris 9 rede Lagos. Tilly 7 te Yxpila v. Kasko. Trim 9 dwars Malta n. Tunis. Ubbergen 9 40 m. o.n.o. Ouessant n. Londen. Waddenzee 9 te Dungeness n, Amsterdam. Willem Barendsz 9 15 m. z.w. Texel n. Brest. Wilpo 7 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam. SLEEPVAART Barentsz Zee 8 300 m. z.o. Halifax n. Liverpool. Blankenburg 7 te Southampton v. Sheerness. Clyde 8 ter hoogte van Curacao n. Antwerpen. Elbe 8 te Maassluis. Friesland 1 v. Lagos n. zee. Gele Zee 6 te Glasgow v. Gibraltar. Holland 8 420 m. z.z.w. Kp. Race n. Engeland. Huniber 9 ter hooget van Bermuda n. Belem. Noordholland 10 te Singapore verwacht. Noordzee 8 420 m. n. Dakar n. Tema. Oceaan 8 480 m. z.o. Rio de Janeiro n. Engeland Poolzee 8 ter hoogte v. Avilez n. Montevideo. Rode Zee 8 300 m. z.z.w. Bermuda n. Houston. Schelde 7 s.s. Steel Recorder vlotgebr. in Perz. G. Stentor 8 v IJmuiden n. Scheveningen. Tasmanzee 9 ter hoogte van Abidjan (bestemm.). Thames 8 1200 m. z.o. Tahiti n. Antwerpen. Titan 6 v. Wellington n. Liverpool. Tyne 8 180 m z.z.w. Kp. San Antonio n. Mobile. Zeeland 11 te Genua verwacht. Zwarte Zee 8 360 m. n.w. Madeira n. Perz. Golf. De 13-jarige Johan Akse uit Hoogeveen is gisteren tijdens een onweersbui door de bliksem getroffen. De jongen was aan het bonen plukken op een akker te Tien- deveen(gem. Beilen), toen een hevig on weer losbrak. Toen men de jongen te hulp kwam bleek hij reeds overleden te zijn. Ook boven de Veluwe en de Achterhoek heeft het gisteren hevig geonweerd. Door de hevige regenval liepen in Millingen en Uddel enkele boerderijen onder. De brandweer uit Apeldoorn heeft het water weggepompt. Boven Ootmarsum duurde het onweer gistermiddag bijna drie uren. Door de zwa re regenval liepen vele wegen onder en werd grote schade aangericht aan de rog- ge-oogst. Oplopende markt De vaste stemming voor de internatio nale waarden werd gisteren voortgezet. Na een kalm begin nam de handel gedurende de verdere beursduur toe bij oplopende koersen, als gevolg van buitenlandse en lo kale vraag. Kon. Olie kon oplopen van 137,40 tot 138,80 f 136.90). De arbitrage was actief in Philips, Unilever en Kon. Olie. De Philips-aandelen liepen op van 1246 tot circa 1253. Unilever boekte een koerswinst van circa 10. A.K.U. liep op van 528 tot 530. Hoogovens op 780 (775). Scheepvaartwaarden zeer rustig en eerder een tikkeltje hoger. Certificaten Deli op 190,50 bijna een gulden hoger. Amster dam Rubber en H.V.A. rond het vorig slot. In beide sectoren was de handel minimaal. Staatsfondsen zeer kalm. In de lokale af deling werden aandelen Vettewinkel op 360 (350) geadviseerd. Aandelen n.v. Plaat werkerij en Verzinkerij v/h P. Bammens noteren op de incourante markt circa 360. (ANP). Boeke Huidekoper van 147% op 147, Boom-Ruygrok van 168 op 170, Figée van 183 op 185Vfe. VERHANDELDE FONDSEN 8 aug. 9 aug. Totaal 440 447 Hoger 229 (52,0°/o) 229 (51,0%) Lager 121(27,5%) 119(26,7%) Gelijk 90 (20,5%) 99 (22,3%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U 525—528 528 Kon. Ólie139.50-142.00 142.00 Philips 1249—1250 Vz 1250 Unilever 907910 909 Hoogovens 778783 783 VOORBEURS VAN HEDEN Slot A.K.U 529—530 529 Kon. Ólie141.80-142.30 g!142.00 Philips 12491250% 1250 Unilever 907909 907 Hoogovens 783 782 Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank. A.K.U Albert Heijn Amstel Bier Billiton Mij. II Bols Bührmann Papier Deli Mij Dordtsche Olie Fokker Heineken's Hoogenbosch Sch. Hoogovens H.V.A Indola Ketjen K.L.M. Kon. Ned. Zout Kon Olie Müller Nat. Bezit Nederl. Ford Ned. Gist- en Sp. Ned. Kabelfabr... Philips Gem. Bez. Philips Pref A'dam Rubber Sikkens Groep Stokvis R.S. Thomassen Dr. Unilever Van Berkel's Pat. Van Gelder Pap. Van der Heem Ver. Machinefabr. Wessanen Wilton Fijenoord Zwanenberg-Org. Interunie Robeco Unitas Ver. Bezit v. 1894 H.A.L K.N.S.M N Scheepv. Unie Ommeren Phs van Stoomv. Mij. Ned Anaconda Kennecott Copper Aluminium Ltd... Bethlehem Steel U.S. Steel Republic Steel American Motors General Motors Cities Service Shell Oil 382 302 309 290 529l/2 453 503 460% 592 500 190,90 666 446 670 279 783Va 153% 599 460 103,20 964 139, 430 625 400 596 1252 325 109% 863 255 705 911% 325 305% 294 243 308% 204% 800 215, 237,— 506, 134,- 136 182 142% 266/4 165 50% 76% 30 VS 445* 80% 587* 21% 43l1/is 44 66% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) New York: Koper en olie gevraagd De effectenbeurs vertoonde gisteren weer een stijging, doch de vooruitgang was ge matigd en bleef bepex-kt tot enige voor name fondsen. Koper- en olie-aandelen boekten grote winst, doch dit ging waar schijnlijk ten koste van de onlangs zo in trek zijnde elektronische aandelen en de vliegtuigen. Aandelen Magma, Phelps Dodge en Ken necott boekten winsten van meer dan twee dollar. Anaconda steeg meer dan 1. De stijging van de koperfondsen werd gezien als een gevolg van de situatie in Kongo, waardoor een tekort op de wereld markt aan dit metaal zou kunnen ontstaan. De automobielindustrie was onvast, spoor wegen prijshoudend en tabak hoger. De omzet bedroeg vandaag 2.700.000 aandelen. Van een totaal van 1210 verhandelde fond sen werden er 595 hoger en 375 lager ver kocht. Het industriegemiddelde kwam van 614,79 op 615,69, dat van spoorwegen van 134.67 op 135,24 en dat van openbare nuts bedrijven van 92,99 op 93,62. (UPI).

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9