Hammarskjoeld wil morgen met Zweedse troepen naar Katanga HET WEER STAATSGREEP IN LAOS KRIJGT ALLURE VAN ZUIVERINGSACTIE Bloemendaler en Haarlemmer gewond Personeel en werkgevers wensen minder vrije zondagen Ook Eisenhower wellicht delegatieleider in UNO AMELIA EARHART Verolme haalt 400 Ieren naar Rozenburg DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1960 45e JAARGANG NUMMER 235 Als Kroesjtsjev komt Wereld-pilote verongelukt of... terechtgesteld Veranderlijk Aan het strand Begroeting in Bonn Het woord is aan Trouzvbetuiging van rebellen aan de koning Loemoemba moest wegduiken voor de keien der separatisten Zuid-Rhodesië schrikt op In de krant van lieden: ejore ijou oitij! HET HORECA-BEDRIJF Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie» P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije WASHINGTON (U.P.I.) President Eisenhower heeft vandaag verklaard, dat hij bereid is premier Kroesjtsjev te ont moeten wanneer de Russische premier de openingsdebatten van de UNO-assemblee komt bijwoen. Eisenhower gaf echter dui delijk te verstaan dat hij een ontmoeting met Kroesjtsjev zeer onwaarschijnlijk acht. Maar zou hij persoonlijk de indruk krijgen dat een ontmoeting nuttig zou kun nen zijn, dat zou hij Kroesjtsjev uitno digen voor een bezoek aan Washington. Over de samenstelling van de Ameri kaanse delegatie bij de openingsdebatten, die voornamelijk gewijd zullen zijn aan de ontwapening, kon de Amerikaanse presi dent nog geen mededelingen doen. Het is niet onmogelijk, merkte hij op, dat hijzelf de Amerikaanse delegatie zal leiden. LONDEN (U.P.I.) In regeringskrin gen te Londen is woensdagavond, naar aanleiding van hetgeen president Eisenho wer heeft gezegd, meegedeeld' dat pre mier Macmillan niet het plan heeft om de aanstaande herftstzitting van de UNO-as- semblee bij te wonen. Premier Kroesjtsjev heeft voorgesteld, dat alle delegaties in deze zitting, waar de ontwapeningsproble men opnieuw aan de orde komen, geleid worden door de regeringsleiders. Volgens de Engelse regering zou een „Mammoethtopconferentie" zoals de Rus sische premier heeft voorgesteld, geen en kel nut hebben. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower verklaarde voorts op zijn top conferentie geen aanwijzigingen te zien dat de Sovjetregering deze herfst maat regelen zal nemen die in Berlijn of andere delen van de wereld de vrede in gevaar kunnen brengen, afgezien van het voorne men van de Sovjet-Unie een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland te slui ten, wanneer de Westduitse Bondsdag mocht besluiten in West-Berlijn te verga deren. Maar gezien het feit, dat de Bondsdag reeds enige jaren in Berlijn is bijeenge komen, aldus Eisenhower, zie ik geen re den waarom Kroesjtsjev nu deze verkla ring heeft afgelegd. De Sovjet-Unie heeft ook voorgaande jaren tegen de vergade ringen van de Bondsdag in West-Berlijn geprotesteerd, omdat deze een schending van het viermogendhedenstatuut zou vox-men. 'Advertentie Hebt u de verbijsterende onthullingen over dit oude luchtvaartmysterie gemist? Jammer! Verwachting tot moi-genavond: Zwaar bewolkt met aanvanke lijk op vele plaatsen regen, later enkele opklaringen. Zwakke wind, maar aan de kust latei- matige tot vrij krachtige wind uit noordelijke richtingen. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Achter 't regengebied, dat naar 't oosten wegtrekt, volgen morgen opklaringen bij overwegend droog weer. Zwakke wind uit noordelijke richting. Tempera tuur en zeewater ongeveer 18 gr. C. Vooruitzichten: hoge- drukgebied nadert Schotland en brengt tegen het weekeind enige vei-betering met zonniger weer. Gisteren was het bijzonder slecht met veel regen, zodat van morgen en Den Helder 2, IJmuiden 15, Zandvoort 30, Noordwijk 28, Scheveningen 35 en Hoek van Holland 52 mm regen werd gemeten. Premier Macmillan bij zijn aankomst in Bonn. Bondskanselier Adenauer was ter begroeting op het vliegveld aanwezig. (Telefoto A.N.P.) Joseph L. Einander: „Hou je van me?" is in alle gevallen een overbodige vraag. NEW YORK, (Reuter/AFP). -In het hoofdkwartier van de UNO is woensdagavond bekendgemaakt dat twee Zweedse compagnieën van de strijdmacht van de UNO in Kongo vrijdag onder persoonlijk bevel van secretaris-generaal Hammarskjoeld naar Katanga zullen gaan. Volgens de bekendmaking zou deze operatie verricht worden met instemming van de leider van Katanga, Tsjombe. De premier van Katanga, Tsjombe, heeft donderdagmorgen aan secreta ris-generaal Hammarskjoeld een tele gram gezonden, waarin hij zegt dat diens komst met twee compagnieën Zweedse troepen onrust zou kunnen verooi-zaken. Waarnemers menen dat hoewel Tsjombe de toelating van de troepen tegelijk met Hammars kjoeld niet ronduit heeft geweigerd, hij er toch ten sterkste tegen heeft ge adviseerd. Wel garandeert Tsjombe persoonlijk de veiligheid van Ham marskjoeld. Secretaris-generaal Hammarskjoeld ver trok vanochtend vroeg met een straalvlieg tuig van de Amerikaanse luchtmacht van het type Boeing-707 naar Leopoldstad, waar hij hedenavond om half tien wordt vei-wacht. Het toestel zou op de Azoren en in de Ghanese hoofdstad Accra brand stof innemen. De Amerikaanse regering stelde het vliegtuig beschikbaar, nadat po gingen om de seci-etaris-generaal met lijn- toestellen in Kongo te krijgen, wai-en mis lukt. De UNO heeft de tekst gepubliceerd van telegrammen die Hammarskjoeld en Tsjombe woensdag hebben gewisseld. Hammarskjoeld zei in zijn telegram te verwachten, dat hij vrijdag bij zijn aan komst in Elisabethstad vergezeld zal zijn van twee Zweedse compagnieën. De twee compagnieën zullen, zo zei Hammars kjoeld, uitsluitend onder zijn gezag staan en hebben alleen het recht tot zelfverde diging voor het geval zij worden aange vallen. De secretaris-generaal achtte een dergelijke aanval echter ondenkbaar. LEOPOLDSTAD (Reuter) Premier Loemoemba heeft de vertegenwoordiger van de UNO in Leopoldstad, dr. Ralphe Bunche, een brief overhandigd, waarin hij de volkei-enorganisatie „volledige samen werking" van de Kongolese regering be looft bij de uitvoering van de jongste re solutie van de Veiligheidsraad. De brief is een antwoord op de bood schap van secretaris-generaal Hammars kjoeld, waarin deze de Kongolese premier verzoekt hem te steunen bij de tenuitvoer legging van de resolutie. (UPI) In kringen van de UNO in Kongo is meegedeeld, dat bij schermutse lingen die drie dagen geleden plaats von den in het gebied van Loeloeaburg in de provincie Kasai, vijf soldaten van het Tu nesische contingent van de stx-ijdmacht van de UNO zijn gedood. Het hoofdkwar tier van de Tunesische troepen in Leo poldstad onthield zich van commentaar. SALISBURY (Reuter) Sir Edgar Whitehead, de px-ëmier van Zuid-Rhodesië, heeft woensdag te Salisbury verklaard, dat er met spoed besprekingen zullen wor den gevoerd om te komen tot een uitbrei ding van het parlement, waarbij voor het eerst ook de negers zullen zijn vei-tegen- woordigd. De eerste-minister, die ook an dere plannen ten gunste van de niet- blanken ontvouwde, vei'klaarde dat het „dwaas is te denken, dat de omstandig heden die drie jaar geleden heersten, nu nog heersen". Bevestigd w,erd dat hiermee aan de zij de van de UNO de eerste slachtoffers zijn gevallen in de Kongo-crisis. In het gebied waar de Tunesische soldaten zijn gelegerd voeren de leden van de Loeloea en Baloe- bastammen al enkele weken een oorlog die aan beide zijden reeds 300 doden zou hebben geëist. Onze reisi-edacteur W. L. Brugsma, schrijft uit Leopoldstad: Een hevig geschrokken premier Loe moemba, die een steen langs zijn oor had horen suizen, reed woensdagavond met een auto, waarvan de ruiten door woeden de leden der Bakongo waren ingedrukt, uit Leopoldville's zwarte cité naar zijn ambts woning terug. De man, die op het in ternationale vlak zijn strijd voor de te rugkeer van Katanga won, kreeg daar mee zijn eerste waarschuwing dat de strijd tegen de separatisten in zijn repu bliek zelf pas is begonnen! Om die centri fugale krachten, die van Kongo's een heidsstaat alsnog een confederatie willen maken, te intimideren, kondigde Loe- moemba's regering dezer dagen de nood toestand af en waarschuwde de premier dat hij iedereen „al was het een minister of een parlementslid" zou doen arresteren die de eenheidsstaat in gevaar bracht. Van de centrifugale krachten is de Aba- ko, die Neder-Kongo beheerst, de sterk- ste en gevaarlijkste. Hoe gevaarlijk die is, bleek toen een politiecommando van veertig man sterk gisteravond op het „Rondpoint de la Victoire" (een Abako- bastion) enige Abakoleden begon te arres teren. Abako-aanhangers dromden toen di rect samen om de politie jeeps en atta queerden een politieofficier. De politie ver dween, maar keerde later terug met ver sterkingen. Toen deze het Abako-hoofd- kwartier wilden binnendringen, werden zij door een menigte Abako-aanhangers met stenen aangevalen. De politie x-iposteerde door in de lucht te schieten. Loemoemba, die van het incident hoorde, spoedde zich ter plaatse om de gemoederen te kalmeren maar werd zelf op een hagel van stenen getracteerd. In tegenstelling tot geruchten die van verwondingen van Loemoemba spraken, kreeg de premier die later via de radio een oproep tot kalmte en een heid richtte geen lichamelijk, ten hoog ste politiek, letsel. Loemoemba lijkt vastbesloten zijn strijd tegen de centrifugale krachten met harde middelen voort te zetten. Zijn voorlich tingsminister maakte bekend, dat er meer ax-restaties zouden volgen. Mogelijk zal het Abako-congres dat aanstaand weekend in Thysville wordt gehouden, meer licht wer pen op de vraag of de Abako de strijd aandurft. Kasavoeboe, Abako's leider, is de gevangene van zijn positie als presi dent van Kongo weigerde tot nu toe hard nekkig Abako's separatisme te steunen. Tekenend is dat gisteren, jonge Ai r.' ;.n voor zijn paleis den VIENTIANE (Reuter/AFP) De lei der van de staatsgreep in Laos, kapitein Kong Lae, heeft via radio Vientiane ver klaard dat alle buitenlandse troepen het land moeten verlaten en dat alle buiten landse bases zullen worden opgeheven. Sinds de Geneefse overeenkomst van 1954 die een einde maakte aan de oor log in Indochina zijn ongeveer 500 man Franse troepen in Midden-Laos gestatio neerd, en sinds 1958 assisteren 78 Ameri kanen de Fransen bij opleiding van het Laotische leger. Het bataljoi van kapitein Kong Lae telde tien Amerikanen, die even eens het land zullen moeten verlaten. Het revolutionaii'e comité van twintig leden heeft koning Savang Vathana zijn aanhankelijkheid betuigd. De koning be vindt zich met het grootste deel van zijn ministers in zijn residentie Loeang Pra- bang. Het revolutionaire comité schijnt slechts door het bataljon parachutisten van kapitein Kong Lae en een escadron tanks te worden gesteund. De overige een heden van het leger, die voor het grootste deel in het binnenland benden besti'ijden, hebben zich naar verluidt, niet bij de be weging aangesloten en het ï-evolutionaire comité schijnt buiten Vientiane geen ge zag uit te oefenen. De voox-zitter van de assemblée, Sun Soevanne Shoema, zou zich voor de revolutionaire beweging hebben uitgespx-oken, maar hebben geweigerd een regering te vormen. In Singapore is vernomen dat het revo lutionaire comité vier bestuursgroepen in het leven heeft geroepen: een voor binnen- en buitenlandse zaken, een voor economi sche zaken en financiën, een voor binnen landse veiligheid en een voor „algemene contacten", een sooi-t ministerie van voor lichting. Kapitein Kong Lae zou de be- stuursgi'oepen voor binnen- en buiten landse zaken en „algemene contacten" leiden. Het nieuwe bewind wil een einde maken aan de corruptie in de regering en het parlement, de buitenlandse intex-ventie een halt toei-oepen en landbouw en industrie ontwikkelen. Laos zal van onafhankelijk welk land hulp aanvaarden, vooropgesteld dat hier aan geen politieke voorwaarden zijn ver bonden. De ministers van defensie, economische zaken en vooidichting zouden naar Thai land zijn gevlucht, de minister van buiten landse zaken en twee andere ministei-s ko's koning Kasa" voor vei'rader uitschol- i zouden gevangen zijn genomen. Ten min den. ste vier soldaten zouden bij de staats greep zijn gesneuveld. Naar van de zijde van de grenswacht van Thailand is ver nomen werd woensdag in Vientiane gedu rende twee uur geschoten. De 44-jarige Amsterdamse radiohande- jaar B. Tanke is gisteravond by een ver keersongeluk op de rijksweg Amsterdam Amersfoort ter hoogte van Muiden om het leven gekomen. Hij slipte met zijn bestel auto en botste vervolgens in volle vaart tegen een uit de richting Amsterdam ko mende personenauto, waarin een Bloemen daler en een Haarlemmer zaten. De personenauto reed na de botsing in een sloot. De beide inzittenden, de onge veer 50-jarige heer S. Cohen uit Bloemen- daal en een naast hem zittende jongeman, S. B. Molhoek uit Haaxdem, raakten be kneld. Ze werden door de rijkspolitie van Muiden bevrijd. Hun kwetsuren lieten zich aanvankelijk ernstig aanzien, doch na be handeling in het ziekenhuis van Naarden bleek het letsel volgens de politie nogal mee te vallen. De heren Cohen en Molhoek zijn later naar een ziekenhuis in Haarlem vervoerd. Het ongeluk gebeurde omstreeks half acht. Het zicht was toen bijzonder slecht tengevolge van de sti'omende regen. De beide auto's werden vernield. In een ziekenhuis te Delft is overleden de 57-jai'ige Delftse tuinder W. J. van der Gaag. Hij slipte met zijn auto op het via duct over rijksweg nr. 13, nadat hij een andex-e auto had ingehaald en gepasseerd. Hij botste tegen de muur van het viaduct, waardoor de auto zeer ernstig wex-d be schadigd en de bestuurder dodelijk werd gewond. Een 75-jarige wielrijder uit Nibbixwoud, de heer C. Wijdenes, is op een driesprong in de gemeente Wognum bij het oversteken aangereden door een vrachtauto met aan hangwagen. Tijdens het vervoer naar een ziekenhuis is hij overleden. De <33-jarige mevrouw C. W. Jager Poot uit Delft, die een week geleden ge wond werd bij een auto-ongeluk in Rot terdam, is daar in een ziekenhuis overle den. Mevrouw Jager zat met haar man, dochter en twee kleinkinderen in een pei'sonenauto, die op de hoofdweg bij de rijksweg naar Gouda door een truck met oplegger aangereden werd. Alle inzitten den van de personenauto werden gewond. pag. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 4 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws 3, 4 Kunst 4 Kennemer Kruimels5 Uit stad en omgeving 5, 6 Agenda van IJmond, en Haarlem 6 In de Vishal en op zee6 Feuilleton 7 Horen en Zien 7 Toch Is Het Zo7 Boekenhoekje 7 Beeldverhalen 7 Economisch nieuws 9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT (Bil KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SUÈOE DAMES- EN HERENJASJES Werkgevers en werknemers in het Horecabedrüf hebben gezamenlyk in een schryven aan de staatssecretaris van Economische Zaken hun bezwaren kenbaar ge maakt tegen de verplichte vrye zondagen. Zy wensen vermindering van het aantal vrye zondagen van 17 tot 13 (de oude norm). De Horeca-werkgevers en werknemers voeren aan dat het ten enen male onjuist is hun bedrijfstak op één lyn te stellen met de andere. Zy kunnen onmogelijk hun „produktie" verschuiven naar andere dagen, noch voorraad vormen. Juist op de zondagen dient het Horecabedrijf op volle toeren te draaien. Vele bedrijven vinden juist hun bestaansgrond in die zondagarbeid. Thans is het zo, dat elk personeelslid 17 vrije zondagen per jaar moet hebben. Dit is gebaseerd op een wet van 1922, volgens welke men het beginsel van de vrije zon dagen waar mogelijk wil doorvoeren, maar die naar de mening van de Horeca-bedrijfs- tak niet strikt bedoeld kan zijn voor groe pen als die van de Hoi'eca, die daarvoor in de uitoefening van bedrijf en beroep wor den geschaad. Werkgevers en werknemers dringen daarom aan op een wetsherziening op dit punt. Zij wijzen erop, dat in andere West- europese landen de voor hun bedrijfstak remmende vrije-zondagsbepalingen niet gelden en achten de in Nedex-land voor hen geldende voorschriften niet alleen gericht tegen het eigen, maar ook tegen het alge meen belang, in casu dat van het publiek, dat met minder sex-vice genoegen moet ne men dan nodig is. Met name het bedienend personeel, dat volgens de wet een vrije dag per week moet hebben, is er lang niet al tijd mee ingenomen wanneer deze vrije dag op een zondag valt, omdat dit voor hen een inkomstenderving aan bedieningsgeld inhoudt. De werkgevers zitten met het be zwaar dat zij hun personeelsstaf aanzien lijk moeten uitbreiden, alweer omdat zij niet „vooruit" kunnen werken. Van service vormt men geen voorraad. Kroonprins Harald van Noorwegen brengt als gast van de Griekse konink lijke familie zijn vakantie in Noorwe gen door. Tezamen met prinses Sophie scheert hij op deze foto in een race boot over het water. Een romance, di( zich hier ontwikkelt? Eerder een goec gelukt plaatje, want de politie jaagt op iedere fotograaf, die het tweetal probeert te benaderen. De slimmerd, die er toch kans toe zag, moest te werk gaan met een telelens. (Telefoto A.N.P.) Verolme heeft besloten om 400 Ieren aan te werven en op zijn werven te werk te stellen. Alleen reeds op zijn werf op Rozenbux-g komt hij 1800 man te kort voor het uitvoeren van de opdrachten, die hij thans heeft vergaard. Ook het plan voor het werven van ax-- beiders in Hongkong bevindt zich x-eeds in een vergevordex-d stadium. Er zijn mensen van Verolme naar Hongkong vertrokken om de mogelijkheden voor het werven van personeel, dat op de Nederlandse werven zal worden geschoold en gedeeltelijk op deze werven en op andere werven van het Verolme-concern in Brazilië zullen worden te werk gesteld, nader te onderzoeken.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1