PREMIER EYSKENS BIJ KONING BOUDEWIJN r Streep onder recent verleden RECEPT mm Van dag tot dag J Het kleinste kwaad Operatie - Ilaarcrême Alleen verbaar bij de kapper. EJ^oVuct'vln Indola. Overeenstemming over houding tegenover de Sovjet-Unie DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1960 Eerste Westduitse stratosfeerballon Uw haar zit beter met Minister Van Houtte rekent België de mogelijke schade voor Rusland wijst attaché van V.S. uit wegens spionage Vliegertraining in Kongo onzeker EERSTE GESPREK TE BONN Gp Je raatótoel Er is de laatste tijd nog al wat te doen over de salarissen van directeuren en com missarissen van naamloze vennootschap pen en ook over het aantal commissariaten dat bepaalde belangijke figuren in het Ne derlandse zaken- en industriële leven in zich verenigen. Met name Het Parool heeft in lange artikelen licht op de situ atie in Nederland laten schijnen. Er is geen enkel bezwaar tegen dat het publiek op de hoogte wordt gebracht van de stand van zaken, want inderdaad is het in een democratisch land nodig dat het pu bliek inzicht heeft in de economische machtsverhoudingen, die ook voor de poli tiek van belang zijn. En het vervullen van een tiental commissariaten geeft de bekleder van deze belangrijke functies nu eenmaal een grote invloed. Een beoordeling van het inkomen van een commissaris en een directeur in ver houding tot het belang van de functie uit zuiver economisch gezichtspunt vinden wij moeilijk, maar in bepaalde gevallen zal men zeker van onevenredigheid kunnen spreken, temeer als sommige personen een cumulatie van dit soort functies heb ben. Een verandering daarin zal wel neer komen op een totale wijziging van het ven nootschapsrecht, een kwestie waarmee een staatscommissie zich reeds enige tijd bezig houdt. Mogelijkheden tot excessen zullen in een vrije verkeershuishouding als de onze wel nooit geheel en al vermeden kunnen worden. Strenge reglementering op dit punt zou ten slotte ook tot politieke onvrijheid kunnen leiden. Maar de belang stelling, die nu in grote kring voor de on derhavige kwestie is gewekt, zou de ge noemde staatscommissie wellicht aanlei ding kunnen geven tot het onderzoeken van mogelijkheden om paal en perk te stellen aan onnodige accumulaties van commissariaten en aan de absurd hoge honorering van sommige daarvan. Hoge inkomens van leidende figuren in het bedrijfsleven zullen er altijd wel blij ven, mèt de economische en soms ook politieke macht die daaraan kan worden ontleend. Maar dat is stellig een kleiner kwaad dan een volkomen beknotting van de politieke vrijheid en zonder die vrij heid te beknotten kan men die hoge in komens niet radicaal laten verdwijnen. Het kleine koninkrijk Laos, hoog in de Zuidoost-Aziatische berglanden gelegen, heeft tot 1947 behoord tot de Frans-Indo- chinese confederatie doch scheurde zich in dat jaar los en vormt sindsdien het on afhankelijke rijk dat het ook tot aan zijn associatie met Frankrijk sinds oudsher ge weest was. Het heeft gevaarlijke buren commu nistisch China, Vietnam, Birma, Thailand, Kambodja die niet allen (zoals de eer ste!) agressieve neigingen tegen Laos heb ben doch waar de binnenlandse situatie zeer labiel pleegt te zijn. Het communis tische gevaar uit China overschaduwt de omstandigheden van deze kleine landen voortdurend en is voor een van hen, na melijk Noord-Vietnam, al bloedige werke lijkheid geworden. In Laos is daarom de vraag, wie de heer sende macht bestuurt, onophoudelijk van groot gewicht niet alleen voor het land zelf, doch ook voor de gehele situatie in Zuidoost-Azië. Men kan betogen dat vrede en rust in een dergelijk land de beste waar borg vormen voor een voortbestaan der internationale posities van evenwicht in dit gebied, doch aan de andere kant kan zo'n uiterlijke kalmte een voortschrijdende ontbinding maskeren, die op een kwaad moment de pijlers van de ganse samen leving vermolmd blijkt te hebben. Dat tegen een dergelijke ontwikkeling schok- kenderwijs iets wordt ondernomen, behoeft dan geen onrustbarend symptoom te zijn. Het kan zelfs een heilzame operatie ter genezing en sanering betekenen. Nu lijkt de „staatsgreep" in Laos steeds meer ondanks de nog onduidelijke ont wikkeling op een zuiveringsoperatie dan op een omwenteling. Corruptie en slechte gewoonten zouden in Laos tot een radicale ingreep hebben genoopt en de leiding dei- revolte heeft verklaard dat zij deze wan toestanden wil uitroeien zonder het be staande gezag van de koning aan te tasten. Deze koning is een krachtige persoon lijkheid, die reeds als regent de opstand van vorig jaar op tamelijk deskundige wijze in voor zijn gezag geschikte banen heeft weten te leiden. Ook thans blijkt hij boven de partijen te staan, althans niet het doelwit van de revolte te zijn. Dit doet de verwachting leven, dat er straks van een misschien zeer noodzakelijke refor matie in de binnenkamers moet worden gesproken, in plaats van een chaosver- wekkende rebellie. LINDAU (UPI) West-Duitsland heeft woensdag zijn eerste ballon voor onderzoe kingen in de stratosfeer gelanceerd. Dit gebeurde op het Max Planck-instituut te Lindau. De ongeveer honderd meter lange ballon, aangeschaft in Amerika, bereikte een hoogte van ongeveer 21.000 meter, en zond vandaar per radio gegevens door. Advertentie %S> BRUSSEL (Reuter) Premier Eyskens van België heeft woensdag na een kabi netsvergadering van anderhalf uur een be zoek aan koning Boudewijn gebracht. Uit betrouwbare bron verluidt, dat de premier de koning ervan in kennis heeft gesteld, dat het land een nieuw regeringsprogram nodig heeft. Naar vernomen werd, wilden de liberale ministers de coalitie verlaten en verwach ten deze donderdag het aftreden van de regering. Het bestuur van de C.V.P. houdt donderdagochtend een spoedvergadering. De socialisten hebben aangedrongen op on middellijke bijeenroeping der beide kamers. De socialisten achten het een gevolg van de dubbelzinnige politiek van de regering, dat België in de UNO alléén kwam te staan en dat België mede verantwoorde lijk werd gesteld voor een toestand die de wereldvrede bedreigt. Het noodzakelijk herstel van de goede betrekkingen tussen België en Kongo is to taal mislukt, aldus de verklaring. Betreurend, dat België door de schuld van de regering voor het oog van de we reld onverdiend in diskrediet is gebracht, eist het bureau van de Belgische socialis tische partij nogmaals loyale uitvoering van de beslissingen van de Veiligheids raad en onvoorwaardelijke samenwerking met de UNO-autoriteiten. De Belgische minister van financiën J. van Houtte, heeft woensdag op een pers conferentie verklaard, dat .,in het ergste geval" een totaal verloren gaan van de handel met Kongo een verlies zou beteke nen van 2 a 3 miljard Belgische frank. De export naar Kongo beliep ongeveer 500 miljoen frank per maand, zo zei hij. In juni beliep de totale Belgische export, die ten opzichte van de voorafgaande maand een toeneming van 2,2 miljard frank te zien gaf, 15,7 miljard frank. De minister herinnerde aan recente schattingen dat het „totale verlies" van Belgische activa in Kongo een verminde ring van 't Belgische br.uto-nationale pro- dukt zou betekenen van 3 a 6 percent. Hij verklaarde echter, dat de geraamde toe neming van t' bruto-nationale produkt dit jaar 7 percent zou belopen, waarmede ge volgen van Kongo-verliezen opgevangen zouden worden. Union minière De directeur-generaal van de Union Mi nière du haut Katanga heeft tegenover bij zondere correspondenten van de Franse pers verklaard, dat de produktie van de maatschappij volstrekt normaal is en nooit door de gebeurtenissen werd beïn vloed. De maatschappij produceert jaar lijks 280.000 ton koper, een achtste deel van de wereldproductie. Zelfs tijdens de muiterij van de Force Publique in Elisa- bethstad is het personeel aan het werk ge bleven. De 20.000 employees en zwarte ar beiders van de maatschappij zijn nog steeds op hun post en van de 1700 Euro peanen, grotendeels Belgen, die het kader vormen, zijn er slechts een honderdtal naar het moederland teruggekeerd. Voor zover het Europese personeel neiging mocht hebben zijn post te verlaten, tracht men het daarvan te weerhouden, en tot dusverre is men daarin geslaagd. De komst van de troepen der UNO kan echter volgens de directie alles twijfelachtig ma ken. Om vertrouwen te kunnen wekken zullen deze troepen in staat moeten zijn de veiligheid van personen en bezittingen te verzekeren, hetgeen door een groot aan tal Belgen betwijfeld wordt. „In tegenstel ling tot hetgeen men ons verwijt, weigeren wij ons in de politieke problemen van Kongo te mengen. Ons enige doel is koper produceren en wij wensen, dat men ons in staat stelt daarmede door te gaan", al dus de directeur-generaal. Vertrek van al het Belgische personeel onder de druk der gebeurtenissen en ver vanging van dit personeel door uit ver schillende landen afkomstig kader zou vol gens de directeur-generaal betekenen, dat gedurende vele maanden de produktie in langzaam tempo zou geschieden, daar het nieuwe kader zich vertrouwd zou moeten maken met de zo bijzondere techniek van de mijnbouw in Katanga. Ook zouden taal moeilijkheden overwonnen moeten worden. Beroep van Eisenhower WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft woensdag op zijn pers conferentie verklaard ingenomen te zijn met de stappen van de Belgische regering om de moeilijke situatie in Kongo tot een oplossing te brengen. Tezelfdertijd deed hij een indirect be roep op België samen te werken met de UNO zodat het vertrouwen tussen de vol keren van Kongo en België kan worden hersteld. (Reutei-) „Ik geloof dat de resolutie, die de Veiligheidsraad gisteren heeft aan genomen een nieuw bewijs is dat de UNO, onder de niet aflatende inspanning van de secretaris-generaal, vastbesloten zijn de moeilijke situatie in Kongo op vreed zame wijze op te lossen", aldus Eisenho wer. „De Verenigde Staten juichen de maat regelen toe, die België heeft genomen of zal nemen om het verzoek van de Vei ligheidsraad in te willigen". MOSKOU (UPI) Het Russische pers bureau Tass heeft vandaag bericht, dat de Sovjet-Unie de luchtvaartattaché van de Amerikaanse ambassade in Moskou verzocht heeft het land te verlaten. De attaché, die door Tass werd geïndentifi- ceerd als E. M. Kerton, zo" onlangs zijn betrapt op het fotograferen van militaire objecten tijdens een reis naar Koergan. „De competente Sovjet-organen hebben vastgesteld, dat de activiteiten van Kirton onverenigbaar waren met de status van een diplomaat", aldus Tass. De herziening van de Belgische defen siepolitiek zal ook voor Nederland niet zonder gevolgen blijven. Met name bij de koninklijke luchtmacht vraagt men zich af, hoe het nu zal gaan met de Nederlands- Belgische overeenkomst ten aanzien van de training van Starfighter-vliegers. Het plan was Nederlandse en Belgische jacht- vliegers, die worden aangewezen voor de Starfightersquadrons, gezamenlijk te laten oefenen op de Kongolese vliegbasis Ka- mina. Hiervan zal vermoedelijk nu niets komen, hoewel nog niets met zekerheid vaststaat. Men houdt rekening met de mo gelijkheid, dat de Kongolese regering te zijner tijd, als de gemoederen tot beda ren zijn gekomen, aan de N.A.V.O. toe stemming zal geven de basis Kamina als trainingscentrum te gebruiken. Aanvankelijk zouden Nederlandse vlie gers aan het eind van dit jaar voor het eerst naar Kongo gaan, doch geruime tijd geleden werd dit tijdstip reeds verscho ven naar eind 1961. De opleiding in Kon go had een tweeledig voordeel. Ten eerste zouden de vliegers er over veel meer ruimte beschikken dan in Nederland en België en ten tweede is het klimaat er veel gunstiger, waardoor in kortere tijd veel meer vlieguren kunnen worden ge maakt dan in West-Europa. België en Nederland houden aan het plan voor een gezamenlijke training vast. Als Kamina niet beschikbaar is zal in N.A.V.O.-verband naar een andere oplos sing worden gezocht. Advertentie EN Ch E I Grote Houtstraat 181 II Vila b Haarlem - Tel. 14444 (Van onze correspondent) BONN De Britse premier Macmillan en de Westduitse bondkanselier Adenauer begonnen gisteren in het ambtsgebouw van laatstgenoemde, het Palais Schaum- burg te Bonn, aan een nieuw hoofdstuk van de Brits-Duitse verhoudingen. Zij zet ten in zekere zin een streep onder het recente verleden, waarin nogal eens. voor al de afgelopen twee jaar, sprake was van politieke meningsverschillen. Zij zet ten voorts de tweede stap op de weg naar een heroriëntering van de Westcuropese politiek: de eerste stap hadden Adenauer en De Gaulle op 31 juli te Parijs ge daan. Het was geen diplomatieke schijn-harte lijkheid, waarmee Adenauer en Macmillan elkaar gistermiddag op het vliegveld be groetten. In een brief van de Britse aan de Westduitse staatsman was onlangs reeds sprake van „beste vriend" en „als steeds, uw Harold", alsof Adenauer nim mer bepaald zeer cynisch had gesproken over Macmillans in vele Westelijke krin gen veroordeelde pogingen om op eigen houtje te komen tot de organisatie, van een topconferentie met Kroesjtsjev en over Macmillans idealen inzake een ontspan- ningspolitiek met Moskou. En alsof de Britse staatsman zich nog nimmer bepaald zeer neerbuigend had uitgelaten over „Na poleontische" Europa-neigingen van Parijs en Bonn De begroetingsspeeches hielden als het ware de koers van het gistermiddag be gonnen overleg in. Adenauer verklaarde dat Engeland en West-Duitsland het eens zijn over de noodzaak, dat Europa econo misch en politiek een moet worden. Mac millan duidde op de noodzaak dat de lei ders van de regeringen der Westeuropese landen regelmatig, maar informeel en op strikt persoonlijke wijze bijeen moeten ko men ter bespreking van de wereldproble men. Maar verder hebben beide staatslieden weinig losgelaten. Over de twee uur du rende bespreking in Palais Schaumburg is geen officieel woord gezegd: Alleen kon men opmaken, dat Adenauer en Macmillan het volledig eens zijn wat de beoordeling betreft van de huidige verhouding tot Mos kou en van Kroesjtsjevs politiek van het ogenblik. Zij hebben voorts gepraat over Adenauers gesprek met De Gaulle en de moeilijkheden tussen de E.E.G. en de Kleine Vrijhandelszone. Te Bonn werd werd gisteravond wel duidelijk dat Ade nauer radicaal is afgestapt van zijn vroege re denkbeelden om Europa politiek te ac tiveren via het Europa der „zes" en zijn bestaande gemeenschappen, de E.E.G., de E.G.K.S. en Euratoom. Zo vond hij het ditmaal ook niet nodig om een voorbe spreking te hebben met professor Hallstein, de pi-esident van de E.E.G.die „hoogst toevallig" in de omgeving van Bonn ver keerde. Deze nieuwe koers van Adenauer wordt door de volgende twee punten be paald: 1. Omdat De Gaulle niets voelt voor een supranationaal Europa, maar alleen vooi zen „Eui-opa der vaderlanden". 2. Omdat de Russische politiek nu tóch wel duidelijk heeft gemaakt, dat Europa zonder zeer nauwe banden met Ëngeland niet verder kan leven zonder in groot ge vaar te komen en omdat in een Europa zonder Engeland Frankrijk zou willen do mineren. De Benelux-houding Het concrete dat men van het overleg verwacht is de aanvaarding door Macmil lan van het Westduitse en Franse voor stel om een periodiek vergaderende con ferentie van regeringshoofden der West- Europese staten op te richten. Maar ook na het gesprek van vandaag zal men daarover niet veel kunnen publiceren om de eenvoudige reden dat de kleine West europese landen, vooral de Benelux-lan- „Kinderen zijn meestal even lief als honden, maar ze zijn ondankbaarder", heeft een cy nische vrijgezel eens, bijwijze van duit in het filosofische zakje, verkondigd en ongetwij feld heeft de goede man gelijk gehad, doch in een zeer be trekkelijke zin. Want het is een feit, dat kinderen die een zeer duidelijk en scherp gevoel hebben voor datgene wat zij behoeven zo zelden werkelijk reden tot dankbaar heid hebben. Terwijl een hond dankbaar kwispelt voor alles wat die hoogverheven mens hem schenkt, ook al kan hij er niets mee beginnen, reageert het kind slechts met erkente lijkheid op waarachtig nutti ge en hem passende gunsten. Die critiserende vrijgezel heeft dus waarschijnlijk niet de juiste gaven gekozen en daardoor een magere oogst aan dank binnengehaald. Doch dat overkomt niet enkel vrij gezellen. Het is moeilijk, kinderen écht plezier te doen. Onze jongste toekomstige nazaat heeft dat reeds meermalen on dubbelzinnig gedemonstreerd, waarbij hij zich zeker niet heeft laten beïnvloeden door sentimentele bedenkingen. Hij is hard in die dingen. Wij hebben geprobeerd, hem een prettige vakantie te bezor gen. Daar begon onze fout reeds, bedenk ik nu, want hij is nog niet op school en wat. wij als zijn vakantie beschou wen, is voor hem een irritan te onderbreking van zijn ge noeglijke en harmonieuze speelleventje. Maar valt er iets aan te merken op de ouderlijke goede wil, wanneer deze zich uit in een tocht naar Blijdorp of Artis? Dat zijn immers paradijzen voor de jeugd? Wat spreekt meer tot de jonge fantasie dan de oli fant, de leeuwin met haar welpen en het Nijlpaardjong? En wat spreekt meer tot jeug dige oren dan de schorre schimpscheutpraat van de kribbige papegaai? Dat dachten we. Maar onze jongen liet zich eens urenlang over de stoffige paden van zorn dierenconcentratiekamp slepen zonder zijn aandacht één moment te laten afleiden van een nietig Lieveherebeest- je, dat onophoudelijk van zijn ene kleine vinger op zijn an dere overstapte en op een ge geven moment zelfs de barre tocht waagde door zijn linker mouw via zijn rug naar de rechter. Laat Artis een Lievehere- beestenfamilie aanschaffen. Onze vakantie voerde ons langs wegen van vele landge noten door vreemde streken en grillige berglandschappen, langs kronkelende rivieren hoog de toppen op, door wit gele bergdorpen waar mest hopen en kippen elkander amuseren. Wij voeren in Moe zelschepen, stegen langs ka belbanen omhoog naar de bo venste rijen wijnstokken en leunden behoedzaam over ba lustrades boven duizelingwek kende dalen. De kleine jongen keek het eerste halfuur door de auto ramen naar buiten, menend dat vakantie toch wel iets heel genoeglijks en vreemds zou zijn. Doch toen hij daarbuiten niets zag wat hij thuis niet zag, verviel hij in een achter dochtig zwijgen en tegen de avond was zijn heimwee vol ledig. Hij wist dat zijn beertje en zijn autootjes en zijn le vende poes thuis waren ach tergebleven en zonder hem de nacht ingingen en dat hij op het punt stond te worden in gestopt in een vijandelijk bed van ongewoon allure, in een spookachtige kamer, bij onbe- kende mensen in huis. Hij sliep met schokjes in, langzaam en laat, verscheen bleek en stil aan het ontbijt en staarde ver veeld naar de bergtop in de verte, die er ongenaakbaar en wreed uitzag en waarmee hij onmogelijk spelen kon. Hij vertelde een verdrietige fantasie over de poes, die thuis zou zijn weggelopen om ons te zoeken en de verkeer de weg was ingeslagen, zodat zij hopeloos verdwaalde. Zij vroeg de weg aan een politie agent, doch toen deze infor meerde waarheen het arme dier zich dacht te begeven, kon zij slechts opmerken: „Miauw!" En daar schoot nie mand wat mee op, de poes niet en de politieman niet. En hoe moest dat nou verder? Een kleine afleiding bezorg de hem later de boottocht op de kronkelende rivier, die zich langs schilderachtige berg- burchten spoedde. Doch toen hem moest worden medege deeld dat zijn plan om het roer van de stoere Eifelzeeman over te nemen, in geen geval zou kunnen doorgaan, was zijn laatste illusie vervlogen. De afschuwelijke kabelbaan met hobbelende stoeltjes aan een stalen draad, die nietige stervelingen opvoerde naar een onfatsoenlijk hoge berg kam en ze daar de gelegen heid gaf, te zien hoe mooi het dal was waaruit zij waren weggesleept die afschuwe lijke kabelbaan leek ons een laatste middel om hem te overtuigen van het feit, dat vakantie en buitenland twee hoogst interessante en plezieri ge dingen zijn, waarvan men moet genieten. Doch hij genoot niet. Hij negeerde de afgronden onder zich en hield zich gedurende de ganse lange hemelreis be zig met het lospeuteren van een draadje wol uit zijn trui een bezigheid die hij op de begane grond veel voordeliger en rustiger had kunnen ver richten. Heimwee is een lelijk ding. Het is eigenlijk geen ding, het is een dodelijke ziekte met één geneesmiddel: naar huis en vlug ook. Maar er zijn diverse soorten heimwee. Men kan verlangen naar een persoon in de verte o, hoe kan men verlangen! of naar een om geving, een huis, een land schap, een sfeer, naar ver trouwde voorwerpen, naar een traditionele geborgenheid. Doch nooit eerder heb ik ge weten dat voor een kind dat alles kan worden samenge smolten in één klein brokje manna van herinnering, een onaanzienlijk en potsierlijk stukje prozaïsme, dat door zijn karakteristieke navrantie alles in zich bergt wat als af wezig en gemist wordt erva ren. Om duidelijker te zijn: Onze kleine jongen at niet meer, deed niets meer dan ver welken en verbleken, woest dromen en huilerig zeuren. De meegenomen speelgoederen werden verwaarloosd, de nieu we, wanhopige aankopen op dat gebied schoten tekort. Wanneer ik hem vroeg of hij naar huis wilde, ontkende hij dat omdat hij zelf niet wist wat hem schortte. Hij zocht in de hotels naar poezen en als hij er een vond, bleek ze hem niet vertrouwd en van afsto tend uiterlijk, zodat ook die ontmoetingen hem nieuwe te leurstellingen brachten. En toen, de derde of de vierde nacht in den vreemde, werd hij in het stilste, holste uur wakker met een koorts achtig verlangen. Hij ging rechtop zitten en zei overtui gend en resoluut: „Ik heb zin in kattebrood". Ploe komt men boven op een Eifeltop des nachts om drie uur aan Hollands kattebrood? Ook die vraag bleek achteraf een fout van een onintelligent volwassene. Wat onze kleine jongen had eindelijk de mo gelijkheid gehad zijn dierbaar ste wensen en verlangens sa men te vatten in één woord, één symbool in een geurig brokje hard, dierlijk voedsel, dat hi., thuis wel eens steelt uit het zakje voor de poes. En met die formulering had hij de smaak van thuis geproefd: een smaakje van tientallen ingrediënten, samengesteld uit honderdtallen liefdes. Want kattebrood maakt men, zoals u weet van een soezerig kat- teglimlachje, een snuifje drop, een stukje plastic, een eindje rafelig touw, een vleugje zand uit de zandbak in de tuin, een geurtje van de bloemen en het gras, een draadje van het tapijt in de kinderkamer, een splintertje hout van het speel tafeltje, een puntje van een kleurpotlood, een korreltje papier van het kleurboek, een vluchtig keukengeurtje, een scheutje melk, een scherfje van de tegens in het tuinpad, een lapje uit een gescheurde broek, een vingerhoedje water uit de sloot met de kikkervis- ,ies, een veertje van de een den in het park, een druppel levertraan een héle kleine druppel! en heel veel sui ker. Dat is kattebrood. Men be hoeft het niet te eten om er gezond van te worden en in een kalme slaap te vallen men behoeft er enkel aan te denken om het te ruiken en te proeven en er de heimwee mee op de vlucht te jagen. Hij viel weer om en snurk te weldra als een roos. En wie nu zeggen wil dat rozen niet snurken, moet het eens aan kinderen vragen. Want kinde ren weten alles pre cies. Enquête Heel huiselijk, helemaal privé, heb ik een kleine enquête gehouden onder de men sen met wie ik in aanraking kom, over het eeuwig boeiende onderwerp Vakantie. Het was leerzaam en eigenlijk ook wel een beetje treurig, want wat blijkt? Er ontbreekt dikwijls iets aan de vakantie, ze stelt vaak teleur, het wordt zo zelden het verwachte ideaal dat men voor ogen had toen men de koffer nog moest pak ken. Het werd soms zelfs een vakantie die men eigenlijk niet bedoeld had. In veel gevallen komt het hier op neer dat degene die drie weken lang in een zomerhuisje te Lunteren bivakkeert, eigen lijk drie weken lang heimwee heeft naar een duur hotel, tout comfort, aan een krankzinnig blauw meer; en dat degene die in dit soort hotel terecht komt stie- kum hunkert naa.r een vagebonderend trek ken met een piepklein tentje en een blik huts-pot-met klapstuk rustend op de nek- wervels. Heel vaak, en dat is het schrij nende van mijn enquête'tje, is het zó dat 't net anders moest wezen! Wie op een boot rondcrosst wil standvas tig in een duinpan liggen loeren naar stern, paapje en tapuit, en wie rustig in de duinpan ligt had eigenlijk liever iets m,obiels en levendigs als een bootreis ge kozen. Wie in een pension met voll. verz. zit waar de vla en de stoofpeertjes zo maar op het bord rollen, zou 't nou zo enig vinden om ergens in een Natuurvrin- denhuis heel simjfeltjes te prutsen op een primusje of op de hurken hompen kaas te kluiven bij tegen de maagstreek afge sneden stukken brood. Degenen die wel es aan een Dolomietje wilden snuffelen ko men neus aan neus met de Lemelerberg en de Lemelerberg liefhebbers moeten ge noegen nemen met de levenloze ijzeren Eiffeltoren. Waarom ze dan niet de stem van hun verlangen volgden? O gewoon. Geen geld. Of te weinig vakantiedagen. Of de kinderen kunnen niet tegen varen. Of ze konden nou toevallig met Jan en Mien meerijden en die gingen nou toe vallig naar Parijs. Zoiets. Het percentage mensen dat wél de stem van het verlangen kon volgen is zeker ook lang niet altijd bevredigd. Salzkam- mergut! Bergen in stralende zonneschijn! Dromerig zweven aan een kabelbaantje, recht de hemel in! Prachtige ver gezichten! En toen bleek het weken aan één stuk te hozen van de regen. Bij het kabelbaantje stonden, zo het al droog was, een file zweeflustigen te wachten, en daar was niets dromerigs meer bij. En heel Salzkammergut ivas vergeven van de mug gen! Bulten, zó! Aan de Riviera viel 't mooie dure badpak helemaal niet op, in tegendeel: in 't niet. 't Rustige bungalow- tje in Limmen lekte, het water van het Comomeer stonk en in Egmond a zee voel den we ons gewoon .unerwiinscht"zeg! Treurig hè, die enquête, maar de laat ste categorie heb ik niet voor niets ach ter de hand gehouden, want dat zijn de Bevredigden. Degenen die uitgewoed, ver rijkt, uitgerust en verrukt terugkeren op hun basis. Hun vakantiebestemming kan in Purmerend gelegen hebben evengoed als in Rimini, in Valkenburg zowel als in Ibizza, maar hun oogjes, glinsteren als ge- confijte vruchtjes als ze erover praten gaan. De vakantietocht is een zegetocht geworden omdat ze de tevredenheid in zichzelf hadden; die ging automatisch mee toen de voordeur achter ze dichtviel, die is hun gezel geweest vanaf het begin tot aan de laatste kilometer. Hun vakantiebe stemming is een welkome afwijkende en tourage r:an het leven van alledag en geen rusteloze tocht naar een onbereikbaar ide aal. Cri Stellweg den, in het voorbereidende gesprek toch zeker ingeschakeld dienen te worden. Men zou het te Bonn een onvergeeflijke fout achten indien de Benelux-landen de idee zouden krijgen dat De Gaulle, Adenauer en Macmillan onder elkaar oplossingen van Europese kwesties bekonkelden zonder dat de „kleinen", die toch al steen en been klagen over gebrek aan contacten in de Westelijke alliantie, in het overleg betrok ken zouden worden. Trouwens uit West duits commentaar is juist dezer dagen ge bleken, dat in dit stadium van de politieke verwikkelingen veel waarde schijnt te wor den gehecht aan het feit dat Nederlan ders en Belgen, als het er werkelijk op aan zou komen, eerder de voorkeur zouden geven aan hun traditionele vriendschap met Engeland dan aan een Europa der zes met een uitgesproken Frans-Duitse he gemonie Overigens werd hier gisteravond bekend, dat Bonn de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns. heeft inge licht over het gesprek Adenauer- De Gaul le op 31 juli. Minister Luns zou de Duit sers hebben laten blijken niet te voelen voor een nieuw politiek Europees secre tariaat; hij zou de huidige Europese or ganen voldoende achten. Historische betekenis BONN (Reuter) Premier Macmillan van Engeland heeft gisteren aan een diner te Bonn gezegd van gevoelen te zijn, dat zijn besprekingen met kanselier Adenauer zeer nuttig zullen zijn „en mogelijk van histo rische betekenis". Sinds zijn laatste be zoek aan Bonn was er veel gebeurd, goeds en kwaads. De twee regeringen waren vastbesloten een oplossing voor alle pro blemen te vinden. Felix von Ecklrdt, de officiële Westduit se woordvoerder, verklaarde later dat Adenauer en Macmillan van gedachten hadden gewisseld over de algemene poli tieke toestand, waarbij speciaal aandacht was geschonken aan de betrekkingen tus sen Oost en West. „Premier Macmillan en Bondskanselier Adenauer waren het geheel eens in hun beoordeling van de Sovjetrussische poli tiek in de afgelopen maanden", aldus Von Eckardt. Hij verklaarde dat de besprekin gen, die meer dan di'ie uur hebben ge duurd, „in uitstekende geest zijn verlopen" (AS-BW). Op een vraag, of de mededeling dat Macmillan en Adenauer het geheel eens waren in hun beoordeling van de Sovjet russische politiek in de afgelopen maan- maaden, betekende dat de vi-oegere ver schillen dienaangaande waren weggeval len, werd door Von Eckardt bevestigend beantwoord. In Bonn werd nog vernomen dat Mac millan de Bondskanselier de verzekering had gegeven dat Engeland zich aan zijn huidige NAVO-verplichtingeri zou houden. i

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3