Weense artsen hebben nieuw „medicijn tegen de ouderdom' Dirigent Jan Booda plotseling te Santpoort overleden Tweede Internationale Orgel week te Kopenhagen geopend WERELDNIEUWS Kriegsmarine bezoekt IJmuiden Voor het behoud van de tempels van Philae KLM gaat 16 keer per week vliegen op Zuid-Afrika Nog geen zekerheid omtrent ziekte in lederfabriek Eerste politieke partij op Nieuw-Guinea Nieuwe vangproef met ontdekker-satelliet Beter dan de G-3 van dr. Asian" Nederlander in de V.S. ingesloten Passagiers namen werk van stakers over 4 Zomercursus Taal en Cultuur geopend Motorjacht ging in vlammen op Conclusies van prof Biemond voorbarig Oliekachel viel om: huis uitgebrand Tsjaad onafhankelijk Kort nieuws AjihdJp Ambassadeur Helb maakt zijn opwachting in Moskou Nieuwe beschuldiging van Rusland aan Noorwegen Opmerkelijk vertrek uit Southampton DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1960 Hedennacht omstreeks half twee is plot seling in z(jn woning te Santpoort over leden de dirigent Jan Booda. Hij bereikte de leeftijd van 62 jaar. De heer Booda was twee dagen geleden teruggekeerd van een vakantiereis met zijn echtgenote naar Zwitserland. De begrafe nis zal plaats hebben op 15 augustus, 12 uur, op de begraafplaats Westerveld. Met het heengaan van Jan Booda is een markante persoonlijkheid aan het muziek leven in Kennemerland en in het bijzon der in Haarlem ontvallen. Hier heeft Jan Booda vele jaren lang een grote muzikale activiteit ontplooit, die getuigde van een onbeperkte energie en durf tot het nemen van stoutmoedige initiatieven. Al op zeer jeugdige leeftijd, hij was toen zeventien jaar, werd hij dirigent van het Velsense koor „Hosannah". En hiermede begon Jan Booda zijn loopbaan als diri gent en betrad een gebied van muziek beoefening, waarop hij talrijke successen behaalde. Na het Velsense koor vroeg spoedig een dubbelmannenkwartet om zijn leiding. In 1917 werd hij belast met de di rectie van het Haarlemse gereformeerde koor „liosannah" en met dit koor gaf hij overtuigende bewijzen van zijn durf en doorzettingsvermogen. want voor het eerst waagde hij het om een uitvoering te ge ven met orkest. Met. het orkest van de Haarlemse Orkestvereniging, nu Noord hollands Philharmonisch Orkest geheten, bracht „Hosannah" de 95ste Psalm van Felix Mendelssohn ten gehore en zelfs leidde Jan Boodt de uitvoering van Men- delssohns Vioolconcert. Dit eerste contact met het orkest werd voor Booda's artis tieke ontplooiing van grote betekenis. Hij richtte „Haarlems Gemengd Koor" op en met dit koor specialiseerde hij zich eerst op de uitvoering van werken van Johann Sebastian Bach, in het bijzonder van can tates. Hieruit ontwikkelde zich ten slotte de traditie om met Kerstmis Bachs „Weih- nachts Oratorium" uit te voeren, een tra ditie, die tot Kerstmis van verleden jaar gehandhaafd kon worden. Belangrijke uitvoeringen heeft Jan Boo da met het door hem ook in artistiek op zicht gevormde en geschoolde koor gege ven. Ik herinner hierbij aan de vertolking van Wolf Ferrari's „La vita nuova", van Verdi's „Requiem", van Zoltan Kodaly's „Psalmus Hongaricus" en ook aan de uit voering van de parodistische werken van Dr. Johan Wagenaar „De Schipbreuk" en de „Ode aan de Vriendschap" op tal van herhaalde concerten, waarbij de componist zelve aan de vleugel zijn medewerking verleende. Jan Booda's interpretaties werden steeds gekenmerkt door een bewogen, romanti sche expressiviteit, door een levendige, spannende musiceertrant, die de toehoor der in zijn greep hield. Hij wist' zijn wil doordringend op te leggen aan zijn koor en deed het daarmede onoverkomelijk schij nende moeilijkheden overwinnen. Een zware slag betekent het overlijden van Jan Booda ook voor het Haarlemse jeugdkoor „Inter Nos". Tragisch is het, dat dit grote verlies moest komen nu het koor zich gereed maakt om in oktober zijn veertigjarig bestaan te gaan vieren. „Inter Nos" lag Jan Booda na aan het •hart Hij heeft Jiet koor zien groeien tot een machtig erisèmbïe «n talrijk zijn de concerten geweest, waarmede hij, gesteund door zijn trouwe begeleidster, de pianiste Emmy van Eden, zeer velen heeft doen ge- Tengevolge van. de aanleg van de nieu we stuwdam nabij Assoean in Egypte zal het reeds bestaande stuwmeer in de Nijl bovenstrooms van die plaats veel groter worden. Hierdoor zullen de zich in dat gebied bevindende tempelcomplexen en andere monumenten uit de Nubisch-Egyp- tische oudheid onder water komen te staan en indien daartegen geen maatregelen genomen zouden worden voorgoed ver loren gaan. De enorme kosten voor het behoud van de tempels kunnen niet door de Verenigde Arabische Republiek en Soe dan worden opgebracht. De directeur-generaal van de Unesco heeft in maart een beroep gedaan op de ledenstaten van deze organisatie om een bijdrage te leveren tot het behoud van deze cultuur-monumenten. Het Nederlands adviesbureau voor ingenieurswerken in het buitenland zal nu ter plaatse onderzoeken welke maatregelen moeten worden ge troffen ter beveiliging van de tempelcom plexen van Philae. Een geoloog en een ci viel ingenieur zijn reeds naar Egypte ge zonden. Deze uitzending is mogelijk ge maakt door een subsidie van het ministe rie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. De directeur-generaal voor de Kunst en voor Buitenlandse Culturele betrekkingen van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. H. J. Reinink heeft woensdagmiddag in de aula van het acade miegebouw van de rijksuniversiteit te Utrecht de opening verricht van de zomer cursus voor Nederlandse taal en cultuur. Deze curus wordt voor de vijfde achtereen volgende maal van 10 tot en met 30 augus tus 1960, onder auspiciën van het ministe rie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, in het gebouw der rijksuniversi teit te Utrecht gehouden. Woensdagavond werd de brandweer van Wieringerwerf gealarmeerd voor een brand in een motorjacht in de Robbevaart in de Wieringermeer. Toen de brandweer arri veerde laaiden de vlammen hoog op, mede doordat een tank met 100 liter benzine in brand stond. De eigenares van het jacht, mevrouw H. G. Harlaar uit Amsterdam, haar doch ter, mevrouw C.W. Jonkhoff, en haar elf jarig dochtertje konden zich slechts met moeite in veiligheid stellen. De dames waren veertien dagen op vakantie met het jacht en zouden zaterdag naar huis terug gaan. Het jacht brandde vrijwel geheel uit en zonk daarna. Later is het gelicht en dooi de brandweer leeggepompt. De schade wordt geraamd op tiendui zend gulden. Ook een portefeuille met een 200 gulden werd een prooi der vlammen. Het jacht was verzekerd. nieten van de pure klank van jeugdige stemmen. Over het algemeen had het be proefde Nederlandse lied zijn voorkeur, met nog enkele jeugdcantates. Maar ook deed hij zijn keuze uit de liederschat van over onze grenzen. Contact zocht hij met buitenlandse jeugdkoren, die hij uitnodig de om hier te komen zingen. „Inter Nos" bracht vele tegenbezoeken, onder andere in Duitsland en Zwitserland. Een belangrijke gebeurtenis in het be staan van „Inter Nos" is het jaarlijkse muziekconcours te Llangollen in Wales (Engeland) geworden, een wedstrijd, waar in jonge, talentvolle jongens en meisjes, door Jan Booda ontdekt, hun veelbeloven de capaciteiten aan het oordeel van een in ternationale jury konden onderwerpen. „Inter Nos", het koor van Jan Booda, blijft nu verweesd achter, verslagen door een verlies, dat onherstelbaar lijkt. Toch moet men hopen, dat het koor het muzi kale ideaal van Jan Booda: het brengen van goede, beschaafde en gave jeugdzang zal kunnen blijven dienen, juist in deze tijd, waarin de muzikale ambities van veel jeugd op een bedenkelijk vlak dreigen te belanden. „Inter Nos" kan in een voorbeeldig voortbestaan de herinnering aan zijn be treurde dirigent hoog houden, uit dank baarheid voor de vele gelukkige muzikale ervaringen, die hij het koor heeft ge schonken! P. Zwaanswijk Een belangrijke bekorting van de reis tijd op een aantal diensten naar het verre oosten en de invoering van twee nieuwe lijnen naar Afrika zijn de belangrijkste kenmerken van de nieuwe winterdienst- regeling van de K.L.M. Nu de DC-8 op de lijnen naar Tokio, Biak, Sydney en Singa pore gaat vliegen zal de reistijd naar deze steden met vele uren worden bekort. Voor de reis naar Tokio via Zuid-Oost- Azië heeft een DC-7C 46 uur nodig. De DC-8, die van 18 oktober af op dit tra ject gaat vliegen, zal er slechts 28 uur over doen. De reistijd van Amsterdam naar Biak en Sydney zal, als de DC8 op 18 november op deze lijn gaat vliegen, zelfs met bijna een hele dag worden bekort. Deze route wordt thans gevlogen met Super Constel lations, die voor het traject naar Sydney ruim 56 uur nodig hebben. De DC-8 zal de afstand in ruim 34 uur afleggen. Op de route via de pool naar Tokio en Biak zul len voorlopig nog DC-7C toestellen blijven vliegen. Eind november zal ook Singapore met Amsterdam verbonden worden door de DC-8. De vliegtijd zal op dit traject, dat nu nog gevlogen wordt met Electra's met ruim 6 uur worden bekort. Deze Electra's hebben onlangs de Super Constellations op het traject naar Singapore vervangen, hetgeen ook reeds een tijdsbesparing van ruim 7 uur opleverde. Het aantal landingsplaatsen van de K:L.M. in Afrika -zal -worden - uitgebreid' tot 14. in 12 verschillende landen. Op 5 november zal de nieuwe lijn-naar Monrovia worden geopend Dc dienst zal één keer per week met Electra's worden gevlogen via Zürich. Casablanca, Las Pal- inas cn Conakry in C-uinea. De andere nieuwe lijn van de K.L.M. naar Afrika zal via Frankfurt, Zürich. Tu nis en Lagos naar de hoofdstad van Gha na, Akkra, lopen. De frequentie zal twee vluchten per week bedragen. De dienst zal onderhouden worden met Super con stellations. Ook deze lijn hoopt de lucht vaartmaatschappij op 5 november te ope- n'en. Van regeringswege moet nog goedkeu ring worden verleend voor de tussenlan ding in Las Palmas op de lijn naar Mon rovia en voor die- in Lagos op de route naar Akkra. Als hiervoor toestemming is verkregen zal de K.L.M. naar de volgende steden in Afrika vliegen: Kano, Brazzavil le, Johannesburg. Tripoli. Benghazi. Tunis, Cairo, Khartoum, Casablanca. Las Pal mas, Conakry, Monrovia. Lagos en Akkra. Het totaal aantal vluchten naar Afrika zal dan 16 per week bedragen. Rioolwaterafvoer. Burgemeester en Wethouders van Middelburg hebben een plan laten opstellen voor het aanleggen van een rioolwaterafvoer van Middelburg naar de Westerschelde. Zij vragen hiervoor de raad een krediet van 2.825.000 gulden. Het rijk zal in deze kosten maximaal bijdragen 1.250.000 gulden. In tegenstelling tot andersluidende be richten bestaat er omtrent de oorzaak van de spierverzwakkingsverschijnselen bij arbeiders van de Schiedamse Lederwaren fabriek in St. Michielsgestel (N.B.) nog geen enkele zekerheid. Dit is medegedeeld door de Centrale arbeidsinspectie in Den Haag. Het onderzoek in deze zaak, dat namens deze inspectie door ir. F. Groene- veld wordt geleid, is nog in volle gang De Haagse inspectie werkt in dit geval samen met de arbeidsinspectie te Breda, die de uitlatingen van de bedrijfsarts, de heer I. van Goor over de giftige lijm die in de fabriek gebruikt werd voorbarig en ongewenst heeft genoemd. Beide inspecties zijn van oordeel, dat er geen enkele conclusie is te trekken zo lang niet alle mogelijkheden zijn onder zocht. Inmiddels heeft dokter Van Goor naar aanleiding van deze kritiek de na men bekend gemaakt van de specialisten die met hem een onderzoek naar de oor zaak hebben ingesteld. Plet zijn prof. dr A. Biemond, hoogleraar neurologie te Am sterdam en dr. E. Merlevede, directeur internist van het Sacré-Coeur-ziekenhuis' te Oostende, (België). Prof. Biemond heeft in Tilburg en 's Hertogenbosch diverse bij de verlamming betrokken patiënten on derzocht en zwavelkoolstof als ziektebron genoemd. Het T.N.O. in Waalwijk bevestigt dat in de betrokken lijm een zwavelkool stof aanwezig is. Wanneer het onderzoek van de arbeidsinspectie afgesloten wordt is nog niet bekend. Door het omvallen van een oliekachel is gisteravond de woning van mej. D Kuyk aan de Oostzijde 48 te Zaandam to taal uitgebrand. Van de inboedel kon niets gered worden. Ternauwernood kon mej. Kuyk zich in veiligheid stellen. Dank zij het spoedige ingrijpen van de fabrieks- brandweer van Albert Pleijn, later bijge staan door de Zaandamse vrijwillige brandweer, kon voorkomen worden, dat de belendende huizen, die reeds vlam hadden gevat, ook in vlammen opgingen. De scha de wordt op veertig duizend gulden ge schat. De eigenares van de woning was te gen brand verzekerd. In Hollandia is de oprichtingsvergade ring gehouden van de „Partei Nationaal". Daarbij waren ongeveer 500 autochtone in woners van Nieuw Guinea aanwezig. Na dat de heer Kirihio de bijeenkomst had geopend, zongen de aanwezigen „Hai ta- nah airkoe Nieuw Guinea", dat is gecom poneerd door ds. Kijne. De vergadering stond onder leiding van Iiermanus Wajoi, die in een toespraak onder meer zei. dat de' Patlei Nationaal er naar streeft te komen tot één volk in één land. „Nederland doet zijn best, ons in dëmócratischë zin op te voeden en daarvoor zijn wij dank baar. Maar de Nederlandse hulp heeft al leen dan zin, wanneer wij de handen zelf uit de mouwen steken". Op dit thema leg de de heer Wajoi voortdurend de nadruk. Na de pauze sprak de heer Kirihio. die er eveneens de nadruk op legde, dat hard werken noodzakelijk is, waarbij hij er op wees, dat Nederland, na het verlies van Nederlands Indië, niettemin een welva rende natie is met een keiharde econo mie. Hi.i verweet de Nederlandse regring, dat zij het gouvernement van Nieuw Gui nea niet in staat stelt, buitenlands kapi taal aan te trekken. Als grondslag voor de openlegging van het land zag hij het aanleggen van wegen, hetgeen hij belang rijker achtte dan luchtverbindingen in Nieuw Guinea. Op onderwijsgebied wenst de partij vermeerdering van het aantal onderwijs-instellingen, in 't bijzonder voor middelbaar onderwijs, geheel aangepast aan de omstandigheden op Nieuw Guinea, doch zo, dat de geslaagden toegang zullen hebben tot de universiteiten. De heer Wajoi is ambtenaar van de belastingsdienst. De heer Kirihio, die te Leiden gestudeerd heeft, is voorzitter geweest van de Chris telijke vakbeweging op Nieuw Guinea. Op een daartoe uit de vergadering gedaan ver zoek verklaarde hij zich bereid tezijner tijd vertegenwoordiger van de „Parna" in Europa te worden. Maandag is in Kopenhagen de tweede internationale orgelweek geopend, tijdens welke concerten gegeven worden op het Marcussenorgel in de studio van Radio Kopenhagen, in de Triniteitskerk, de Andreaskerk, de slotkerk te Christiansborg, de Hellerupkerk, de Verlosserskerk, in de dom te Roskilde, de Jesajakerk en in de Hol- menskerk. Deelnemers zijn André Marchal (Parijs), Marie-Claire Alain (Parijs), Hans Haselböck (Wenen), Anton Heiller (Wenen), Friedrich Högner (München), Uwe Röhl (Sleeswijk) en Luigi Fernando Tagliavini (Bologna). Piet Kee moest wegens ziekte verstek laten gaan: in zijn plaats neemt Th. Peine aan de concerten deel. De meeste deelnemers zijn in Haarlem gelieerd geweest met de Orgeldagen of de Zomeracademie. Wij stellen het derhalve op prijs, mede ter vergelijking met de Haarlemse Orgeldagen, een bijzondere medewerker over de Kopenhaagse week aan het woord te laten. Over enkele dagen zal hij nogmaals een beschouwing wijden aan deze Orgelweek, tijdens welke ook inleidingen en discussies over orgelbouw zullen worden gehouden. KOPENHAGEN, 9 augustus. Voor de talrijke deelnemers van de Orgelweek hier is het ongetwijfeld een teleurstelling ge weest, dat Piet Kee op het laatste ogenblik zich wegens ziekte heeft moeten terug trekken. Met veel moeite werd voor hem een plaatsvervanger gevonden, jammer ge noeg geen Nederlander. Nederland heeft in de internationale orgelwereld een goede naam, bijzonder om zijn improvisatoren. Behalve Piet Kee treden er ook twee an dere prijswinnaars van een der Haarlemse orgelconcoursen op, namelijk Anton Heiller en de prijswinnaar van dit jaar, dr. Hans Haselböck. Op het openingsconcert op het grote Marcussenorgel in de studio van Radio- Kopenhagen trad voor de pauze de blinde Parijse organist André Marchal op, die de Grande Pièce Symphonique en het Derde Koraal van César Franck in een adem benemende spanning in een vloeiend en meesterlijk gekleurd orgelspel heeft voor gedragen. Na de pauze improviseerden de zeven overige solisten op een thema van Vagn Kappel. Marie-Claire Alain in '-tn uiterst charmant gekleurde registratie, An ton Heiller met. sprankelende geestigheid, Hans Haselböck met een weldoordachte opzet, Th. Peine (die Piet Kee kwam ver vangen) in een voortreffelijke samenhang; Uwe Röhl hield zich het dichtst bij het thema, Högner bepaalde zich in een com pacte uiteenzetting van de thematische mo gelijkheden tot een vrij traditionele harmo nische opbouw, Tagliavini gaf een gesloten geheel in fraaie kleuren. Het concert dat Piet Kee dinsdagmiddag in de Trinitatiskerk zou spelen, werd over genomen door André Marchal, die Bachs Triosonate in d in een stijlvolle voordracht uit dit fraaie orgel liet opklinken. Na hem speelde Th. Peine een Canzon van Fresco- baldi, drie werken van Bach in een vrij scherpe, maar heldere registratie, een werk van Jos. Ahretïs en een vrije improvisatie, waarin hij zich deed kennen als een be kwaam en smaakvol werkend organist. VANDENBERG (Reuter) De Ameri kaanse luchtmacht heeft woensdag van de luchtbasis Vandenberg in Californië de dertiende satelliet van het type Ontdekker gelanceerd. Het is de bedoeling, dat zich van de kunstmaan als deze in een baan om de aarde is gekomen, op een bepaald signaal een ruimtecabine losmaakt, die men met behulp van vliegtuigen in de omgeving van Hawaï wil opvangen. Later werd bekendgemaakt dat de Ont dekker in een baan over de polen is ge komen. Als alles goed gaat, moet vandaag de ruimtecabine met wetenschappelijke instrumenten worden opgevangen. Als de ze proef slaagt. wat de eerste keer zou zijn betekent, dit een belangrijke stap in de richting van bemande ruimterei- zen. De Ontdekker XIII heeft een lengte van 6.25 meter, en werd voortgestuwd door een Thor-agena raketcombinatie. FORD LAMY, Tsjaad, (UPI) Tsjaad, een land in Equatoriaal Afrika, is een nieuw lid geworden van de Franse ge meenschap van landen toen het een mi nuut na middernacht zijn onafhankelijk heid van Frankrijk kreeg. De Franse mi nister van cultuur, André Malraux, ver tegenwoordigde Frankrijk bij de feeste lijkheden in Fort Lamy. de hoofdstad van de nieuwe staat. De 2.58.000 inwoners van Tsjaad zullen de onafhankelijkheid echter pas op 11 ja nuari officiëël vieren, wanneer het regen seizoen is afgelopen en het vervoer naar de hoofdstad mogelijk is voor degenen, die ve rin het binnenland wonen. Tjaad's premier, Francois Tombalbaye, verklaarde zijn land officieel onafhankelijk en bracht tegelijk hulde aan Frankrijk. Nadat kort na elkaar de landen van de Raad van de Entente zelfstandig zijn geworden (Ivoor kust, Oppervolta, Niger en Dahomey) is Tsjaad het eerste van de vier Midden- Afrikaanse gebieden (Tsjaad, Centraal- Afrikaanse Republiek, Kongo v.m. Frans en Gabon) dat volledig onafhankelijk wordt. Ambassade. Bij Koninklijk Besluit is in de Mali-federatie een ambassade dei- Nederlanden met zetel te Dakar opgericht. Mr. D. de Roo van Alderwerelt is benoemd tot ambassadeur. Hij zal begin september naar Dakar vertrekken. Het consulaat te Houston, Texas, is verheven tot consulaat- generaal. De heer J. P. Engels, ambtenaar van de buitenlandse dienst der derde klas se, is benoemd tot consul-generaal. Hij is reeds naar zijn nieuwe post vertrokken. SAN FRANCISCO (U.P.I.) Op het vijfde wereldcongres van gerontologen („Bejaardenkenners") te San Francisco hebben geleerden uit alle delen van de wereld hun bevindingen ten aanzien van het ouderdomsprobleem naar voren ge bracht. Een Amerikaanse arts vertelde het con gres dat lichamelijke en vooral organi sche gebreken zoals hartziekten, ernstige geestesziekten bij bejaarden kunnen ver oorzaken of verergeren. Hart- en stofwis selingsziekten leiden er vaak toe, dat er een tekort aan bloed en zuurstof in de hersenen ontstaat, wat dikwijls tot debili- tiet leidt. Een ander Amerikaans onderozck van 'n arts toonde aan, dat 'n dieet met weinig suiker en zetmeel „behalve de corpulentie ook de geestelijke aftakeling tegengaat, en oudere mensen een grotere werkkracht geeft." PHOENIX (Arizona) (UPI) De 28-ja- rige Nederlander A. de C. is te Phoenix in Arizona (V.S.) ingesloten op beschuldi ging van een zedendelict. Op 6 oktober zal hij worden berecht. De C. zou enige tijd geleden het doch tertje uit het huwelijk met een fabrieks arbeidster te New York, van wie hij ge scheiden leeft, naar Zwolle ontvoerd heb ben. Een rechtbank besliste dat hij het meisje moest terughalen, maar verleende hem uitstel toen hij verklaarde, volkomen aan de grond te zitten. Zoals de situatie thans is moet De C. het meisje voor 19 september in Phoenix terugbrengen. Hij zou het meisje in Zwolle bij zijn ouders hebben achtergelaten. De moeder van het kind had een aanklacht wegens ontvoering tegen De C. ingediend. De Nederlander is nu gearresteerd we gens een affaire met een studente aan de universiteit van Arizona. Hij heeft het ten laste gelegde ontkend. t -| Pi 1 Ook de Roemeense arts dr. Auma Asian hield een referaat, natuurlijk over haar geruchtmakende „verjongingskuur" door middel van injecties met het novocaïne- preparaat G-3 waarmee zij beweert, de lichaamscellen en functies van bejaarde te kunnen regenereren. Haar kuur is ech ter inmiddels ietwat achterhaald door een Oostenrijks preparaat dat „50 a 60 percent betere resultaten" zou hebben dan de G-3. Dr. Friedrich Artner, hoofd van de af deling gezondheidszorg in Beneden Oosten rijk, heeft het onderzoek met dit middel geleid, waarbij aan meer dan 3000 men sen een dosering „Dh 112" zoals het nieu we medicijn genoemd wordt, werd gege ven. Dh 112, dat door een firma in We nen wordt geproduceerd, en reeds naar alle delen van de wereld wordt geëxpor teerd, zou zeer overtuigende resultaten op geleverd hebben bij mensen tussen de 40 en 106 jaar en vooral bij diegenen, die bij andere medicijnen geen baat hadden gevonden. In een interview met United Press zei dr. Artner later, dat de uitwerking van Dh 112 vlugger merkbaar is bij negers dan bij blanken. „Dh 112 remt de ouder dom, zei dr. Artner en heeft een gunstige uitwerking op de gehele geestelijke toe stand, hartkwalen, bloeddruk, suikerziekte, aderverkalking, zenuwstoornissen en soort gelijke ouderdomsgebreken." MOSKOU (Tass) De nieuwe Neder landse ambassadeur in Moskou, de heer H. A. Helb, heeft woensdag zijn geloofs brieven overhandigd aan president Brezj- nev in het Kremlin. Ambassadeur Helb zei dat het volk en de regering van Neder land veel belang hechten aan goede be trekkingen met de Sovjet-Unie en drukte de hoop uit dat de handel tussen beide landen zal toenemen. Hij zei overtuigd te zijn van de wenselijkheid van scheep vaartverbindingen tussen de Nederlandse en Russische havens. President Brezjnev antwoordde dat reeds lang goede betrekkingen tussen het Ne derlandse volk en de volken van de Sov jet-Unie bestaan. „Het Sovjetvolk koestert vriendschappelijke gevoelens voor het nij vere volk van Nederland en streeft naar verdere ontwikkeling en verbetering van de betrekkingen tussen beide landen", zei hij. Na de officiële plechtigheid onderhield de president zich nog enige tijd met de ambassadeur. De plaatsvervangend minis ter van Buitenlandse Zaken, Wladimir Se- menof en een lid van het presidium van de Opperste Sovjet, Andrei Andrejev, wa ren hij dit onderhoud aanwezig. MOSKOU (Reuter) De Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, heeft woensdag de Noorse zaakgelastigde in Moskou een nota overhandigd, waarin de beschuldiging wordt herhaald, dat- Noorwegen een medeplichtige is van de Verènigde Staten bij de schending van het Russische luchtruim door een Amerikaans vliegtuig op 1 juni 1960. De nota is een antwoord op een Noorse nota van 22 juli. Volgens de Russische nota zijn er geen en kunnen er geen internationale normen zijn om hulpverlening aan een „agressor" te rechtvaardigen. Volgens de argumentatie van de Noorse regering zou zij zelfs hulp kunnen bieden aan Amerikaanse vliegtui gen die over Europa vliegen met een la ding kernbommen, aldus de Russische no ta. „De poging van de Noorse regering om haar hulp aan Amerikaanse militaire toestellen, die agressieve daden tegen de Sovjet-Unie plegen, als bijna een humane daad voor te stellen, is, op zijn zachtst gezegd, vreemd." Vanmorgen zijn in IJmuiden vijftien schepen van de Wesiduitse Kriegs marine binnengelopen voor een niet- officieel bezoek van een dag. De moe derschepen Oste en Ems hebben lig plaats gekozen voor bureau Wijsmuller. De overige schepen, alle van een klein type kustmijnenveger, meerden deels in het „Oude gat" aan de binnenzijde van de Zuidersluis. deels in de Vissers- haven bij de reddingboot. De Duitse schepen vertrekken vrijdagmorgen vroeg meer uit IJmuiden. LONDEN Ondanks het feit dat woens dagochtend in Southampton kort voor het vertrek wegens een staking meer dan de helft van de bemanning van de 22.000 ton metende Sylvinia van de Cunard-lijn het schip verliet, is het later op de dag toch naar Canada vertrokken, dank zij het feit dat zestig passagiers hun diensten als vrij willigers aanboden. Zij zullen hiervoor door de scheepvaartmaatschappij worden betaald. Zestig passagiers, waaronder scholieren op een uitwisselingsreis, zullen helpen bij het opdienen van de maaltijden en andere werkzaamheden verrichten. Tot de vrij willigers behoort een 70-jarige predikant, die in zijn jeugd steward was. Kantoor meisjes van de Cunard-lijn gingen mee aan boord om de lunch te serveren en werden later op zee door een sleepboot opgepikt en aan wal teruggebracht. In het noorden van de Britse eilanden zijn alle belangrijke havens door de wilde zeeliedenstaking getroffen doch het zal nog wel even duren voordat het havenbedrijf erge schade ondervindt. In Liverpool zijn 800 man in slaking gegaan, in Londen werd tot dusver slechts op één schip het werk stopgezet. De staking is georgani seerd door een comité als protest tegen de dinsdag bereikte overeenstemming tus sen de werkgevers en de nationale zeelie denunie over de invoering van een 44-urige werkweek en een loonsverhoging, welke laatste echter door de stakers onbevredi gend wordt geacht. De overeenkomst volg de op een officiële staking welke ruim twee w -n geduurd heeft. Zowel de werk gevers de vakbond hebben tegen het optrec an het anarchistisch en commu- nistiscl genoemde stakingscomité gepro testeerd Aan 90.000 Britse havenarbeiders is een loonsverhoging aangeboden. Zwitser. Het Zwitserse ministerie van bui tenlandse zaken heeft meegedeeld dat kolonel Rudolf Flicker van hel Zwitser se leger op verzoek van de secretaris generaal van de UNO naar Kongo zal gaan, om adviezen te geven voor de opleiding van een Kongolees leger. Ko lonel Flicker is belast met de opleiding van militairen, die deel uitmaken van de genie van het Zwitserse leger. Vreemde schutters. De inwoners van het Japanse dorp Fuji-Joshida hebben een wapenstilstand gesloten met Ameri kaanse mariniers van de schietbaan Fuji-McNair, na een 13 dagen durende strijd om artillerie-oefeningen te ver hinderen. Dinsdag kwam ze tot een ver gelijk met regeringsambtenaren, die hen schadevergoeding toezegden. Voorwaarde. De Sovjet-rechtsgeleerde, professor Gregori Toenkin, heeft in de vergadering van het UNO-comité van de internationale vereniging voor het recht, verklaard, dat hij tegen de vor ming van een permanente troepen macht van de UNO is, omdat zulk een macht „een super-staat zou scheppen, hetgeen de Sovjet-Unie ongewenst acht." Toenkin zei ook dat wanneer de groeperingen in de wereld zich zul len hebben aangepast aan de leer van Marx en Lenin, de Sovjet-Unie zich niet langer tegen de vorming van een per manent leger van de UNO zal verzetten. Elite. Onder de Oostduitsers, die in de laatste dagen naar West-Duitsland zijn uitgeweken, bevinden zich talrijke ge leerden, onder wie natuurkundigen, in genieurs en bedrijfsleiders. Warenhuizen. Volgens het Russische pers bureau Tass zullen in Moskou cn andere Russische steden „super-warenhuizen" worden gebouwd, waarin vijftiendui zend mensen tegelijk hun inkopen zul len kunnen doen, en waarin ook res taurants, afdelingen voor kleding en schoeisel naar maat, kapsalons en spaarbanken aanwezig zijn. Stel je voor!. In Santandar, in Noord- Spanje, zijn vijf jonge Spanjaarden aan gehouden die volgens de Spaanse poli- te vertrekken, om een socialistisch con gres bij te wonen. Antwoord. Op de vraag in een proefwerk, waar olifanten worden gevonden, heeft een leerling van het Hailebury college voor jongens in Londen geantwoord: „dank zij hun enorme omvang raken olifanten zelden verloren." Beter oord. De uit Kongo gewezen Bel gische ambassadeur in Leopoldstad, Graaf Jean Van den Bosch, is vandaag per vliegtuig in Nice aan de Franse Rivièra aangekomen voor een vakantie op zijn villa in Roquebrune Cap Mar tin. Van den Bosch weigerde een ver klaring ai' te leggen omdat hij daar door achtergebleven collega's in moei lijkheden zou kunnen brengen. Geen marsen meer. Luitenant-generaal John Oakes, plaatsvervangend stafchef voor militaire operaties, heeft verklaard dat het toekomstige Amerikaanse leger zo mobiel zal zijn, dat er niemand meer behoeft te lopen. Zulk een modern leger zou per jaar 2 e 3 miljard dollar meer kosten dan het tegenwoordige leger, dat tussen de 8 en 9 miljard dollar per jaar kost. Er zullen twee soorten divisies zijn: zware en middelzware. Nu zijn er drie, namelijk infanterie, lucht landingstroepen en pantsertroepen. Overleg. De IJslandse regering heeft woensdag een Brits voorstel aanvaard over het Brits-IJslandse visserijgeschil. Zonodig. De Ghancse kamer van afgevaar digden heeft r. jt 55 tegen 11 stemmen een motie aangenomen, waarin presi dent Nkroemah wordt gemachtigd zo nodig een algemene mobilisatie af te kondigen teneinde Kongo militair bij te staan. Minister van buitenlandse zaken Ako Adjei zei, dat de motie nu vrijwel alleen symbolische waarde heeft, aangezien het jongste besluit van de UNO een optreden van Ghana in Kongo overbodig maakt. Praktische les. De Amerikaanse politie heeft te Brooklyn een „school voor de misdaad ontdekt, waar jongelieden les kregen van ervaren misdadigers. De leerlingen moesten de school door lopen voordat zij konden worden toe gelaten tot één van de grote misdadi- gersorganisaties. De school kwam aan het licht bij een onderzoek naar de moord op een achttienjarige jongen, die leerling van de school is geweest. De politie neemt aan. dat de jongen op last van lereren aan deze school is ver moord als praktische les. Zestien men sen zijn in hechtenis genomen. Spoorwegongeluk. Bij een spoorwegonge luk in de Braziliaanse staat Ceara zijn dinsdag 20 mensen om het leven geko men. Ongeveer 200 personen werden gewond. Het ongeluk gebeurde bij For- taleza.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4