Duitse jeugd geschokt door film over Hitler's gruweldaden jen op Boekenhoekje PANDA EN DE JACHT OP DE MILJOENENHOED V DE REIS VAN KOEN EN LINNIE Toch ió het zo J 7 Sportief programma De radio geeft vrijdag T elevisie pro gramma Carol Heiss in film N.T.S.-voorzitter over de moderne massamedia De negen muzen Gaat ti met vakantie DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1960 6. Nauwelijks had Joris zijn zonderling verhaal afgestoken, of er werd dringend gebeld. „Dat zullen de on'gunstige lieden zijn", zei Joris gejaagd. „Laat uw deur gesloten. Ze zijn lot alles in staat!" „Wat is dit allemaal voor onzin?!" riep de dik kerd verbijsterd, „en wat komt u hier eigenlijk doen?" „Dat zal ik u zeggen", zei Joris gretig. „Ik zag u lopen met een oude hoed, die mij bijzonder interesseerde. Wilt u dit aardige hoofddeksel aan mij overdoen?" „Wat? U ook al?" riep de dikzak verbaasd. „Eerst wilde een jonge snuiter hemvan me kopen en nu u weer! Wat ziet u in die oude hoed?" „Niets", antwoordde Joris, eh.dat is te zeggenik ben hoedenverzamelaar en dit model ontbreekt juist aan mijn collec tie". „Hm", zei de dikkerd, „ik vind het raar, dat.De rest van zijn woorden werd overstemd door de bel, die opnieuw dringend weergalmde. Met een uitroep van ergernis slapte hij naar de deur. „Niet open doen!" riep Joris. Het zijn ongure lieden!" „Ik zal in mijn huis open doen wanneer ik wil!" riep de dikkerd, terwijl hij Joris driftig opzij stootte en de deur open rukte. Op de stoep stonden Palmer en Panda. „We komen voor die hoed!" riep Panda. „Ik wil hem kopen!" riep Palmer. „Nou breekt m'n klomp", hijgde de dikkerd. Het leeuwendeel van het televisie-pro gramma van gisteravond had de V. P. R. O. gereserveerd voor de sport en zo zagen wij de Haagse sportjournalist Herman Kuip hof achtergronden van de sport belichten. Dit met het oog op de aanstaande Olym pische Spelen samengestelde programma was in onderdelen aardig om te zien, maar het kwam ons toch voor dat de samenstel ler te veel hooi op zijn vork had geno men. Via een aanloopje met algerrieen be kende gegevens over de Spelen van de oude Grieken, werd er een complete serie se rieuze onderwerpen aangesneden, waar van de samenhang lang niet even duidelijk was als de presentator ons wel wilde doen geloven. Het geheel werd daardoor wat rommelig met bovendien te veel vaaghe den en gemeenplaatsen. Professor dr Van Linschoten gaf een vage karakterisering van de sportman, nadat voetbaldoelman Pieters Graafland had gezegd dat hij het trainen ondanks zijn dagelijks werk toch bijzonder prettig vond. Vervolgens liet zwemster Ria van Velzen blijken dat topprestaties veel opofferingen vragen, hetgeen voor dr A. C. van Swol weer aanleiding was te waar schuwen tegen al te grote belasting van de lichaamsgewrichten. Om zijn woorden kracht bij te zetten kwam de vroeger zo gevierde Haarlemse honkbalwerper Roel de Mon vertellen dat dat veelvuldige wer pen op den duur wel degelijk onprettige gevolgen had gehad. Goalgetter Bep Bakhuys tenslotte rakel de nog herinneringen op aan de donder- speeches van Karei Lotsy in de „wonder- tent" van VUC in Den Haag. Nogmaals, er was in dit programma veel aardigs te zien zoals ook bijvoorbeeld filmfrag menten van roemruchte voetbalwedstrij den maar veel samenhang hebben wij in de veelheid van stof niet kunnen be speuren, ook al toonden enkele van de voor de filmcamera's gehaalde sportmen sen zich dan evenals de presentator nog zulke prettige causeurs. Het V.P.R.O.-programma was begonnen met de vierde aflevering van „Ontmoe ting met het oosten", een boeiende docu mentaire over de Chinese Volksrepubliek door de Westduitse journalisten Rolff Gillhausen en Joachim Heldt. Vervolgens had Simon van Collem in zijn programma „De oude draaidoos" weer tal van heer lijke oude rolprenten, waarin oude sterren als Gloria Swanson en Wallace Beery goede herinneringen opwierpen. In het programma „Pas de deux" dansten Mari anne Iiilarides en Jaap Flier „De blauwe vogel" uit het ballet „De schone slaap ster" en Milly Gramberg en Aart Ver stegen „Legende". Beeldschermer HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.0024.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.30 Voor de kinderen. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. VPRO: 10.00 Dit en het andere, lezing. 10.05 Morgenwijd. VARA10.20 Gram. 10.30 Lichte muz. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 kerkorgelconc. 11.35 Gram. 11.40 Amus.muz. AVRO: 12.00 Dans- muz. 12.20 Regeringsuitz.: Ultz. v. d. landb. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Draaiorgelmuz.13,0Q Nieuws. 13.15 -Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Vrouwenkoor. 14.25 Voordracht. 14.45 Gram. 15.05 Gevar. progr. VARA: 16.00 Muzikale lezing. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de kinderen. 17.25 Ver sierde vakantietips. 18.00 Nieuws. 18.15 Pol. lezing. 18.25 Lichte muz. 18.50 Act. 19.00 Voor de kinde ren. 19.10 Lichte muz. VPRO: 19.30 De stad nu, lezing. 19.45 Op bezoek bij anderen, lezing. 20.00 Nieuws. 20.05 Bockbespr. 20.10 De dichter Remco Campert, lezing. 20.20 Voordr. en muziek. 20.35 Ontmoeting met het Oosten, klankb. 20.50 Volks ontwikkeling in België, lezing. VARA: 21.00 Wc- rcldkampiocnsch. wielrennen. 21.10 Licht progr. 22.15 Buitenlands weekoverz. 22.30 Nieuws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nieuws in Esperanto. 21.10 Holland Festival: Wozzeck (II), opera. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Radio krant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram. 11.15 Voor de oudere luis teraars. 12.00 Cello en piano. 12.30 Land- en tuin- bcuwmededelingcn. 12.33 Gitaarmuz. 12.52 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Ork.muz. 13.45 Gram. 14.05 Gram. 14.25 Orlc., koor en sol. 14.50 Gram. 15.15 Voordr. 15.35 Clavecimbelrecital. 16.00 Lich te muz. 16.30 Kamermuz. 17.05 Voordracht. 17.25 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Lichte muz. 18.20 Licht programma. 18.50 Regeringsuitz.: Amerikanen werken in Nederland. Een gesprek van mej. dr. J. J. van Dullemen, directrice van de U.S. Educational Foundation, met een Ameri kaans musiciloog en een letterkundige. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Huismuz. 19.30 Radio krant. 19.50 Amus.muziek. 20.20 Holland Festival 1960: Kamerork. en soliste. 20.40 Kunstkron. 21.00 Concertgeb.-ork. en koor. 21.40 Pianorecital. 21.50 Gram. 22.10 Orgelspel. 22.30 Nieuws en S.O.S.-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Kunst beschouwing. 23.20 Ork.muz. 23.55—24 00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Lichte muziek. 12.50 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Or- kcstconc. 15.36 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Orkest concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 18.00 Vlaamse liederen. 18.10 Voordracht. 18.20 Voor de soldaten. 13.50 Gram. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldkampioen schappen wielrennen. 19.40 Ork.conc. 20.00 Gram. 20.10 Wereldkamp. wielrennen. 20.20 Gram. Plm. 20.50 Wereldkamp. wielrennen. 21.00 Gram. 21.15 Muziekfestival van Salzburg: Ork.conc. (Om 22.00 Nieuws). 23.00 Nieuws. 23.05—23.20 Groeten van militairen. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ. en weerber. KRO: 20.20 Do cumentaire. 20.30 Interviews. 21.00 The Young in heart, TV-spel. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Weekoverzicht. AVRO: 20.30 De toe stand in de wereld, lezing. 20.45 Filmprogr. 21.00 Film over toeristen in Italië. 21.40 Cabaretprogr. NTS: 22.10—22.40 Rep. wereldkampioenschappen wielrennen 1960. Vanavond brengt de KRO een televi siespel, waarin Johaii Fiolet en Carla de Raet zullen meespelen. Men ziet hen hier in een scène uit „The Young in heart De wereld- en Olympische kampioene kunstrijden, de Amerikaanse Carol Heiss, gaat naar de film. Zij heeft een contract voor lange duur getekend bij een Ameri kaanse filmmaatschappij. Haar eerste film zal zijn Aspen Holiday, waarin zij de hoofdrol zal vertolken. De heer E. A. Schüttenhelm, voorzitter van de Nederlandse Televisie Stichting, heeft op de internationale conferenite voor padvindersleiders, de Indaba te Ommen een inleiding gehouden over het onderwerp „De moderne massamedia en het spel van verkennen". De spreker was van oordeel, dat de massa-communicatiemiddelen een goede invloed op de jeugd van heden kun nen uitoefenen, mits voldaan wordt aan twee eisen. Als eerste eis stelde de spreker dat de uitzendende instanties voldoende verantwoordelijkheidsgevoel moeten heb ben, een verantwoordelijkheid die zich niet alleen manifesteert door na te laten wat niet goed is, maar door positief te werken. Hierbij dacht de spreker aan de leer krachten en de jeugdleiders, die volgens hem in de programmering een belangrijke rol zouden kunnen vervullen. Het tweede belangrijke punt is de ver antwoordelijkheid, die ouders en opvoe ders in deze di-agen, zo vervolgde de heer Schüttenhelm. Zij dienen de jeugd leiding te geven bij het gebruik van de televisie en het geziene en gehoorde in discussies te verdiepen en te motiveren. Hierbij dacht de spreker ook aan de belangrijke invloed die teleclubs kunnen hebben. De spreker was er echter van overtuigd dat radio noch televisie ooit de jeugdbeweging kunnen vervangen, omdat radio en tele visie alleen éénrichtingsverkeer kennen, namelijk horen en zien van een geopend venster uit. Ook ontbreken bij radio en televisie de werkelijke ontmoeting en het samenspelen van leeftijdsgenoten in een natuurlijk groepsverband. Schouwburg Nijmegen. De bouw van de schouwburg in Nijmegen is nu zover gevorderd, dat op 29 augustus de heer Rob de Vries, directeur van de toneelgroep Theater er de vlag op zal kunnen hijsen. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE Het vak van ontdekkingsreiziger heeft mij in mijn jeugdjaren vrij eenvoudig toe geschenen. Wanneer je maar durfde door zetten en voldoende van de bekende routes afweek om in onbekende zeeën te verzei len, ontdekte je Amerika, of Groenland, of Australië, of wat er verder aan onbekends te ontdekken viel. Eenvoudiger kon het al niet! Dit is natuurlijk een kinderachtige visie uit een kinderachtig brein. Want wanneer ie plaats van een land ontdekt is, is het achter af natuurlijk heel eenvoudig dat land nóg eens te ontdekken. Precies even kinderachtig zou het zijn, wanneer we ons gingen verbazen over het feit, dat de Griekse zeevaarder Py- heas Thule een eiland noemde, terwijl hij in werkelijkheid waarschijn lijkwas beland in Midden-N oorwegen, waarvan we toch allen wel weten dat het een deel van het vasteland uitmaakt. Inderdaad, we weten thans héél zeker dat Scandinavië een schiereiland is, dat in het noorden met Finland is verbonden, maar deze samenhang met het vasteland is pas in de middeleeuwen bekend gewor den. Eginhard, de geschiedschrijver van Karei de Grote, noemt de Oostzee nog een zee van onbekende uitgestrektheid, en ook de grote zeereis die de Noorman Othere van Engeland om de Noordkaap naar de Witte Zee maakte op het eind van de 9de eeuw, was niet voldoende om tot het in zicht te komen dat Scandinavië geen ei land, maar een schiereiland was. Die op vatting werd pas in de 12de eeuw uitge sproken door de Arabische geograaf Edrisi. We kunnen dus onmogelijk veronderstellen dat de reizigers uit de oudheid wél met het ware karakter van Scandinavië op de hoog te zijn geiveest, te meer niet, omdat dit land van uit het westen uitsluitend over zee bereikbaar was, zodat het idee, dat hier Midden- Noorwegen een eiland lag zich als het ware opdrong. Er is dus geen enkele aanleiding het voorhoofd te fronsen, wanneer Midden- Noorwegen wordt aangewezen als het land, dat met Thule werd bedoeld, zelfs niet wanneer Pytheas uitdrukkelijk van een eiland spreekt. De opvatting, dat met Thule Noorwegen moet worden verstaan, is ove rigens al heel oud. Want in de 6de eeuw n. Chr. neemt Prokop deze identificatie als vanzelfsprekend aan wanneer hij het heeft over Goten, „die van de volks stammen in Thule het grootst in aantal zijn". Midden-Noorwegen ter hoog te van Drontheim voldeed ten tijde van Pytheas vol komen aan de gegevens die wij uit het reisverslag van Pytheas hebben aange haald: de nachten waren er zo kort als door de zeevaarder werd beschreven; het land was bevolkt, leverde honing en gierst op, en ten overvloede huisden in de talrijke bossen vele pelsdieren die vellen hébben verschaft, welke ongetwijfeld een gewild handelsartikel zijn geweest, zodat andere volken er graag 6 dagen varens voor heb ben over gehad om deze te ruilen tegen de produkten die zij hadden aan te bieden. Hiermee is het Thule-raadsel nog niet in zijn geheel ontsluierd want er blijven nog wel enkele punten over, die we hier onbesproken moeten laten maar de waarschijnlijke ligging van het land is hier door toch dicht benaderd. Toen we daarnet schreven over de zee die de Noorse kusten van vele kanten om spoelt, besprong ons plotseling de gedachte dat het nog niet zo lang geleden is dat het baden in zee voor levensgevaarlijk werd gehouden. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden) BERLIJN (UPI) „Ik kan niet begrij pen hoe u zulke dollemannen hebt kunnen steunen," toornde een Berlijnse jongeman tot zijn vader toen zij beiden de documen taire film „Mein Kampf" in een Westber- lijnse bioscoop hadden gezien. De vader bleef het antwoord schuldig. Opmerkelijk is dat de meeste bezoekers van deze bioscoop, waar zij kennis kunnen nemen van de misdaden, in het nazitijd perk bedreven, onder de 25 jaar zijn. „Mein kampf" is een film, samengesteld uit journalen die het publiek laten zien hoe het Duitse volk Hitier steunde in zijn opgang, hoe Hitier Europa veroverde en hoe hij Joden en anderen liet vermoorden. 6263. Dat ging heel prettig zoMaar opeens begon de motor van het vliegtuigje erg vreemd te doen. Koen boog zich voorover en keek ongerust. Wat is dat? vroeg Pobbel verschrikt. Wat doet dat ding ineens raar! Ja, zei Koen. Ik weet niet, wat er aan scheelt, maar er is, geloof ik, iets niet in orde! Ja, er klonken rare geluiden uit het motortje. Het leek wel. of de veer kapot was. En opeens hield alle geluid op; en kraakte iets, en toen draaide de propeller niet meer. Charles Exbrayat Vertaling: Margot Bakker 24) Ik was u van de Palma al gevolgd, senor Morales. Daar heb ik de dienst overgenomen van mijn collega Premiaso, die u onder zijn hoede heeft genomen zodra u vanmorgen „Cecil-Oriënt" verliet. Op de Torneo heb ik li uit he- oog verloren en dat was de reden waarom ik wat laat aan de Barqueta kwam opdagen Ik voelde mij zodanig vernederd dat ik aanvankelijk verzuimde hem te bedanken. Pépé Morales, agent van bet FBI, die voor een van de beste speurders van de dienst doorging, was niet alleen als een kwajongen in de val gelopen, maar hij had al evenmin gemerkt dat hij de hele dag werd geschaduwd. Zou ik nu al aan pensioen toe zijn of zou mijn liefde voor Maria mijn brein schadelijk beïnvloeden? Met moeite richtte ik mij op. Tegenover mij hing een spiegel. Ik ontdekte daarin een tamelijk verslagen man met een fraaie hechtpleister over de linkerwang, een tweede over het rechteroor en een tamelijk stompzin nige gelaatsuitdrukking. In bedankte de dokter en ver zocht hem de declaratie aan mijn hotel aan te bieden. In gezelschap van inspecteur Lucera verliet ik het huis. We stonden nog niet buiten of de inspecteur vroeg belangstellend hoe ik me nu voelde. Natuurlijk wilde ik mij groot houden en ik verklaarde dat ik weer ge heel de oude was. Hij toonde zich daarover zeer ver heugd. Ik voelde dat zijn sympathie mij goed deed, maar toen voegde hij er aan toe dat ik in dat geval waarschijnlijk geen bezwaar zou hebben tegen een kort bezoekje aan commissaris Fernandez, die mij ver wachtte. Ze hadden mij weer klem gezet. Ik hing meer dan ik zat in de stoel die vlak voor het bureau van Fernandez was geschoven. Het bloed klopte hoorbaar in mijn slapen. De commissaris bleef mij met half gesloten oogleden aanstaren. Eindelijk bood hij mij een sigaar aan. die ik weigerde. Het ongeluk blijft u, geloof ik, achtervolgen, se nor Moralès? Ik haalde de schouders op en gaf hem geen antwoord. Het is merkwaardig, maar de hele onderwereld van Sevilla lijkt tegen u samen te spannen. Tja.... Ach! Eindelijk zijn we het over dit verschijnsel dus met elkaar eens. Daar ben ik blij omOverigens is de reden van die belangstelling u waarschijnlijk nog altijd onbekend? Zo is het. Ik voei mij buitengewoon gelukkig, senor, dat ik mijn mannen opdracht heb gegeven u te schaduwen. Ik ook, commissaris, want uw inspecteur heeft mij blijkbaar het leven gered. Niet blijkbaar, senor Moralès. Ongetwijfeld. Als hij niet bijtijds aanwezig was geweest, lag u op dit ogen blik op de bodem van de Guadalquivir. Dan kun je nog beter op het. politiebureau zitten, wat u? Stellig, ofschoon ik nog liever in mijn bed zou lig gen. Ik zal u naar uw hotel laten brengen zodra u mij hebt gezegd waarom u Prospero Hacinez in de „Espiga de Oro" hebt opgezocht. Prospero Hacinez? Dat is de man die op de Palma een aanslag op u heeft gepleegd. De man, die inspecteur Lucero daareven op de Barqueta heeft moeten neerschieten. Hij had nog iets van mij tegoed. Senor Moralès, wij hebben het hier niet erg op buitenlanders, die onze taak menen te moeten overnemen. Waarom hebt u geen aanklacht tegen hem ingediend? Dan had ik hem laten arresteren. Ik wist niet hoe de man heette en ik twijfelde er zelfs aan of hij wel degene was die mij aangevallen heeft. Al die dingen wist u van Pedro Hernandez, die u op Triana bijna had overreden, maar al te goed. Toch hebt u tegen hem al evenmin een aanklacht ingediend. Wat moest ik antwoorden? Die politieman kreeg mij meer en meer in zijn greep. Wie had u de tip gegeven dat Hacinez in de „Espiga de Oro" zat? Niemand. Hoogst merkwaardig. Ik was aan de wandel en toevallig Hij viel mij sarcastisch in de rede: Ik heb u al eerder verzocht, senor, mijn intelligen tie niet al te zeer te onderschatten. Na het verlaten van die woning aan de Palma bent u rechtstreeks naar de Guadeïete-straat gelopen, waar men u, te oordelen naar de loop der gebeurtenissen, verwachtte. En nu voor het laatst: wilt u me zeggen wie u op de hoogte had gesteld van de aanwezigheid van Hacinez in die kroeg? Nee. Ik zag dat zijn hand zich tot een vuist balde. Hij deed wat hij kon om kalm te blijven. Toen hij opnieuw het woord nam had zijn stem een harde klank gekregen. Die man haatte mij inmiddels. Luister eens goed naar mij, senor Moralès.. Pedro Hernandez en Prospero Hacinez waren, dat wil zeg gen, een van de heren leeft jammer genoeg nog han delaars in verdovende middelen, die in onze archieven voorkomen. U kent hoop ik het wijze gezegde: „Noem rnij uw vrienden en ik zal u zeggen wie ge zijt". Ik hoop dat ik duidelijk ben. Stellig, senor, maar u maakt een vergissing. Dat geloof ik niet. De arts, die u verbonden heeft, heeft u tevens onderzocht. U maakt zelf geen gebruik van verdovende middelen. U handelt er alleen in.... Ik kon het niet helpen, maar ik moest lachen. Een agent van het FBI, afdeling verdovende middelen, die als opiumsjacheraar wordt beschouwd! Als ik de reden van uw vreugde zou mogen weten zou ik misschien met u mee kunnen lachen, zei de com missaris. De toon van Fernandez bracht mij tot bezinning. Ik kar. u niets vertellen, senor, maar ik geef u mijn woord dat ik niet de misdadiger ben voor wie u mij houdt. Het spijt mij, maar ik weiger u te geloven. Wil ik iemand kunnen vertrouwen dan moet ik hem kennen en u ken ik in het geheel niet.Wie bent u in werkelijkheid senor Moralès? In mijn paspoort staat immers.. Hij maakte een afwerend gebaar. Er zijn bekwame deskundigen op het gebied van paspoorten. Ik stond op. Kan ik naar mijn hotel gaan? Hij verhief zich eveneens uit zijn bureaustoel. Ik zal u iemand meegeven. Ik ben een doorzetter senor. Ik kom er beslist achter wat u hier in Sevilla uit voert, daarvan kunt u overtuigd zijn. Als u mij niet wenst in te lichten zal ik uw aanvallers aan de tand voelen. U bedoelt? U koestert toch niet de illusie dat uw vijanden, die zich tot dusver uiterst volhardend hebben betoond, u plot seling met rust zullen laten? Hoe het ook zij, u mag op mijn bescherming niet langer rekenen. U doet maar wat u goeddunkt. Als u mij nodig mocht hebben sta ik van zelfsprekend nog altijd tot uw beschikking.wanneer u althans recht op bescherming toont te hebben door open kaart te spelen. Maar ik waarschuw u tevoren dat de geringste wetsovertreding die u zich zou veroorloven, al schijnt zij nog zo onbelangrijk, voor mi.i aanleiding zal zijn u te laten arresteren en over de grens te zetten. Tenzij ik u van een tamelijk ernstig vergrijp kan be schuldiger.. In dat geval zal ik graag de zorg voor uw naaste toekomst op mij nemen? Uitstekend, zei ik. Dan wens ik u welterusten, senor Moralès. Veel bereikte de commissaris met zijn wens niet, want ik deed die nacht geen oog dicht. Meer nog aan de hoofdpijn en het schrijnen van mijn wonden zat het mij dwars dat ik me als een idioot in de val had laten lokken. Nu ik in alle rust de gebeur tenissen die zich hadden afgespeeld nog eens kon over denken, kwam ik noodgedwongen tot de slotsom dat ze mij in de „Espiga de Oro" werkelijk hadden ver wacht. Die dronken man had een heel aardig stukje komedie weggegeven om Hacinez als het ware in mijn bijzijn te vertellen dat ik er eindelijk was. En dat Hacinez zelfs tijdens mijn achtervolging niet eenmaal had omgekeken bewees wel dat hij wist wie er achter hem liep Hij had mij alleen naar de plek te bren gen waar zijn makker op ons wachtte. Het meest van al kwelde mij de vraag wie Hacinez had verteld, dat ik naar hem op zoek was en dat ik hem wilde scha duwen. Het kon bijna niet andersJuan moest hem gewaarschuwd hebben. (Wordt vervolgd) Het is een in Zweden vervaardigde film, die door het bestuur van West-Berlijn ge huurd is als onderdeel van een actie om „de ogen van de jeugd te openen voor de dingen die hun ouders trachten te ver bergen". Het besluit tot deze campagne werd ge nomen na de recente reeks van anti-Se mitische incidenten in Duitsland, die ge opend werd met de besmeuring van een synagoge in Keulen tijdens de kerstdagen van vorig jaar. Vele ouders zien deze campagne met lede ogen aan. Zij hadden zich eraan ge wend, vragen van hun kinderen over de nazi-middaden en het nazi-tijdperk met een schouderophalen te beantwoorden. Misschien omdat zij zelf nazi's geweest zijn, maar in vele gevallen omdat zij er niet aan herinnerd willen worden. Dat deze houding verkeerd is, bleek uit de anti-Joodse incidenten, waarbij jonge lieden die babies waren toen het regime van Hitier ineen stortte, besmet bleken te zijn met neo-nazistische ideeën. Joachim Tiburtius, hoofd van het West- berlijnse bureau voor onderwijs, heeft be paald dat de jeugd op de hoogte moet worden gesteld van de misdaden der na zi's, „of de ouders het willen of niet." Hij gaf opdracht de schooljeugd door middel van boeken, films en ander mate riaal in kennis te stellen van de in de concentratiekampen bedreven gruwelda den. Voorts bepaalde hij, dat op de scho len zal worden gewezen op de prestaties der Joden en hun grote bijdragen aan de beschaving over de gehele wereld. Ge schiedenisboeken waarin het nazi-tijdperk wordt verbloemd, zijn afgeschaft. Commentaar der jeugd De reactie van de jeugd op de film „Mein Kampf" wordt bemoedigend geacht. „Mijn ogen zijn geopend," zei een 20-jari- ge student, „Hitier was een maniak". Een 21-jarige kruideniersbediende zei: „Som migen van mijn1 familieleden zouden moe ten worden overgehaald, de film te gaan zien. Zij zijn in hun hart nog nazi's". De Zweedse film geeft het gehele gru welijke verhaal van het nazidom weer, van de menigten Duitsers die Hitier toe juichten, tot het bombardement van weer loze steden en de gaskamers toe. De ty pische reactie is die van een geschokte stilte, hoewel er ook veel gelachen wordt b.v. in de scènes waarin men Hitier zijn brallende redevoeringen ziet en hoort uit spreken. „DOKTER ABELMAN, DE LAATSTE NIJDAS" door Gerald Green. Uitgegeven door Nieuwe Wieken N.V. Amstelveen. Oor spronkelijke titel: „The last angry man", vertaald door J. F. Kliphuis. Een uitstekende roman over een dokter, die steeds weer vecht tegen misstanden. De problematiek wordt met groot vakman schap behandeld. Een sympathieke hoofd persoon, een sympathiek boek. „KRONIEK OVER OUD-SCHIPPER MEES TOXOPEUS", door Louise Melle- ma, uitgegeven door drukkerij haverman N.V. Drachten. De reddingsactiviteiten van de beroemde schipper Toxopeus worden hier in chrono logische volgorde verteld. „WELKOM THUIS, ZEEMAN" door James Kubeck, uitgegeven door Elsevier, Amsterdam. Oorspronkelijke titel „The Calendar Epic", vertaald door Ton van Beers. De historie van de „Calendar Epic" en zijn bemanning is de historie van de Ame rikaanse koopvaardijvloot, die in de oor log zo'n zware tol heeft moeten betalen. Ondanks een zekere wijdlopigheid is het verhaal toch boeiend. De schrijver blijkt zeer deskundig op het gebied van per soneelsproblemen op een koopvaardijschip. „OVER VISSEN GESPROKEN" door Jan Schreiner. Uitgegeven door N.V. Uit geversmij Kluwer, Deventer. Weer een nieuw boek over sportvissen door Jan Schreiner, dat wel weer met enthousiasme zal worden ontvangen. Schreiner heeft veel aandacht besteed aan de sportvisserij in andere landen. Het boek is verder één pleidooi voor het terugzetten van de vis, nadat hij is gevangen. Voor ieder, die wat met hengelen op heeft, is eer in dit boek veel aantrekkelijks te vin den.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7