Eisenhower is niet ongerust r Per Saldo v. Winst van Unilever in eerste halfjaar niet gestegen Philips zou gaan samenwerken met Morphy-R iclia r ds De beurs Verminderde groeikracht Recessie niet op komst, maar staalarbeiders zien het anders Omzet nam echter toe met 5 Buitengewone posten deden winst dalen Eerste jaarverslag Transatlantiea Maar de E.M.I. verzet zich scherp Iiiterunie wijzigt de portefeuille Staalproduktie in KSG SCHEEPVAARTBERICHTEN Unilever neemt mij. in Brazilië over 9 Levens verzekeringsbedrijf boekte in eerste halfjaar recordomzetten Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Zuidafrikaanse reserves wederom gedaald Uitvoer land- en tuinbouw- produkten gestegen Dochter van Vlisco in Parijs DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1960 De resultaten van de Unilever over het eerste half jaar 1960 geven geen aanleiding ot veel commentaar. Want van een groot verschil met die van dezelfde periode van 1959 is geen sprake. Weliswaar zijn de omzetten weer wat groter geweest, name lijk 9658 miljoen gulden tegen 9156 mil joen gulden, maar de bedrijfswinst ging slechts van 292 miljoen gulden tot 298 mil joen gulden vooruit, wat wil zeggen, dat de netto-winstmarge, na aftrek van de be lastingen, van 3,2 tot 3,1 percent terugging, hetgeen voornamelijk het gevolg is van hogere belastingen. Dat het uiteindelijk resultaat 15 miljoen gulden kleiner is dan in de eerste zes maanden van het vorig jaar (302 miljoen tegen 317 miljoen gulden) vindt zijn verklaring in het geringere voor delig saldo van de buitengewone winsten en verliezen, dat ditmaal 17 miljoen gulden bedroeg, dat is 20 miljoen gulden minder dan in de eerste helft van 1959. Hoewel het tweede half jaar bij de Uni lever doorgaans beter is dan het eerste, kan op grond van de thans gepubliceerde cijfers toch geen belangrijke stijging van het jaarresultaat worden verwacht, het geen in 1959 wel het geval was. Gelet op het feit, dat voor de uitkering van 20 per cent over 1959 een ruime marge aanwezig was, zal het financieel resultaat over het lopende jaar niet tot een dividend-verla ging behoeven te leiden. Maar de groei schijnt er bij de Unilever 'ooreerst toch uit te zijn. President Eisenhower heeft op zijn pers conferentie verklaard geen redenen te zien om aan te nemen, dat de Amerikaanse economie naar een recessie gaat. Zij bood echter ook geen beeld van ontluiking. De president noemde een aantal zeer hoop volle tekenen voor de Amerikaanse econo mie en zei, dat het bruto-nationale produkt in het tweede kwartaal, het persoonlijke inkomen, de werkgelegenheid en de klein handelsverkopen alle tot recordhoogten waren gestegen. Ook gaf de president te kennen weinig reden te zien zich ongerust te maken over de omvang van de woningbouw, de auto- produktie, welke naar hij zei dit jaar waar schijnlijk meer dan zes miljoen stuks zou belopen en de staalproduktie, welke nog steeds hoogte- en laagtepunten kent Op het ogenblik beloopt de staalproduk tie slechts 50 percent van de theoretische capaciteit, welke Eisenhower op 150 mil joen ton per jaar schat. De president wees er echter op, dat het opnemingsvermogen van de markt op het ogenblik geen pro- duktie op de volle 100 percent rechtvaar digt. Deze verklaring heeft aan David McDo nald, voorzitter van de bond van arbeiders in de staalindustrie, commentaar ontlokt McDonald deed mededeling van een rap port dat de 171 leden grote commissie voor de loonpolitiek heeft opgesteld. Deze com missie, een onderdeel van de vakbond, is tot de conclusie gekomen dat Amerika in januari voor een volledige economische depressie zal staan, indien het Congres niet tijdig besluit tot versterking van de economie. Reagerend op Eisenhowers verklaring zei McDonald: „Ik geloof dat de president verkeerd is geadviseerd. Met 135.000 van onze leden werkloos en 300.000 anderen slechts een deel van de werktijd actief, wordt duidelijk aangetoond dat de moge lijkheid van een reële depressie bestaat.'" De raden van bestuur v»n Unilever n.v. en Unilever Limited delen de voorlopige geconsolideerde cijfers mede betreffende omzet en winst over de eerste helft van het lopende boekjaar. De overeenkomstige cijfers betreffende het eerste en het twee de halfjaar 1959 zijn ter vergelijking op genomen. DE TOTALE OMZET bedroeg over het eerste halfjaar I960 9658 miljoen (eerste halfjaar 1959 9156,tweede halfjaar 1959 9860 miljoen). Hiervan beliepen de ver kopen aan derden 7260 (eerste halfjaar 1959 6828, tweede halfjaar 1959 7312) miljoen. DE WINST VÓÓR BELASTINGEN be droeg in totaal 594 (eerste halfjaar 1959 572, tweede halfjaar 1959 644) miljoen. De winst van Unilever n.v. bedroeg 268 (f 310, resp. 311) miljoen en van Unilever Limited f 326 262, resp. f 333) miljoen. DE NAAR DE WINST GEHEVEN BE LASTINGEN beliepen in totaal 296 (eer ste halfjaar 1959 280, tweede halfjaar 1959 314) miljoen. Voor Unilever n.v. be droegen deze belastingen 142 157, resp. 155) miljoen en voor Unilever Limited 154 (f 123. resp. f 159) miljoen. DE WINST NA BELASTINGEN beliep dus in totaal 298 (eerste halfjaar 1959 292, tweede halfjaar 1959 330) miljoen. Deze winst bedroeg voor Unilever n.v. 126 (f 153, resp. 156) miljoen en voor Unilever Limited 172 139, resp. 174) miljoen. AAN BUITENGEWONE WINSTEN EN Van de vorig jaar opgerichte Cultuur Maatschappij „Transatlantiea" n.v. in Am sterdam is het eerste jaarverslag versche nen. Door de bekende omwisseling van eigen aandelen tegen die van zeven cul tuurmaatschappijen en de uitgifte van enkele aandelen tegen conta'nten is het geplaatste kapitaal gestegen tot 2.071.50ft per uit. 1959. Tesamen met vier van haar zeven dochtermaatschappijen bezit „Trans atlantiea" nu 40 pet. van het in 1959 tot 500.000 verdubbelde uitstaande kapitaal van de beleggingsmaatshca'ppij „Agrie.ola" n.v. in Curagao, die op haar beurt eigena resse is van alle aandelen van de in Ecua dor gevestigde en werkende landbouw- maatschappij „Productora Agricola Tropi cal Ecuatoriana'" (Pate). De overige 60 pet. der aandelen bevindt zich in handen van een aantal aan „Trans atlantiea" bekende aandeelhouders. Ter volstorting der nieuwe aandelen „Agricola" en ter verkrijging van geldmiddelen om diverse onkosten te voldoen, werden met zes dochtermaatschappijen geldleningen gesloten tot een totaal van 500 000, Door de verdubbeling van het kapitaal van „Agricola" werden „Pate" middelen ver schaft om te kunn enovergaan lot grotere ontginningen dan waarop de plannen aan vankelijk waren gebaseerd. De gang van zaken is naar verwachting. De Nederlandse deelneming in Te Monfe Carlo S A C I, die een moderne theefabriek zal exploiteren in de provincie Misiones in Argentinië, komt voor ongeveer twee der de van „Atlantica" en voor het restant van de Nederlandse Overzeese Financierings- Maatshcappij. Verwacht wordt dac in sep tember, bij het begin van het nieuwe oogst- seizoen, de fabriek met de produktie zal kunnen beginnen. De balanswaarde van de zeven dochter maatschappijen steeg met 122.180 tot 2.251.755. hoofdzakelijk door een stijging ■an de waarde der effectenportefeuilles, "laarnaast overtroffen de inkomslen van 'eze maatschappijen de uitgaven. De waar- le-aanwas van 122.80 werd verminderd iet het exploitatieverlies 1959 van „Trans- Uantica" ad 30.296. Het restant ad 91.884 werd in de balans opgenomen onder het hoofd „reserve dochtermaat schappijen". VERLIEZEN werd geboekt in totaal plus 17 miljoen (eerste halfjaar 1959 plus 37 miljoen, tweede halfjaar 1959 plus 5 mil joen). Voor Unilever n.v. beliepen deze buitengewone winsten en verliezen plus 12 miljoen (nihil, resp. min 11 miljoen) en voor Unilever Limited plus 5 miljoen (plus 37 miljoen, resp. plus f i6 miljoen). HET AANDEEL VAN DÉRDEN in de winsten van onderhorige maatschappijen bedroeg 13 (eerste halfjaar 1959 12. tweede halfjaar 1959 12) miljoen. Bij Unilever n.v. bedroeg dit aandeel 8 (f 7, resp. 7) miljoen, bij Unilever Limited 5 5. resp. f 5) miljoen. DE GECONSOLIDEERDE NETTOWINST bedroeg dus in totaal 302 (eerste halfjaar 1-959 317, tweede halfjaar 1959 323) miljoen. Deze bedroeg voor Unilever n.v. 130 146, resp. 138) miljoen en voor Unilever Limited 172 (171, resp. 185) miljoen. Volgens het CBS is in juni voor 431,4 min aan nieuwe levensverzekeringen ge sloten, hetgeen 67 min meer was dan in juni 1959. Het bedrag kan onderverdeeld worden in 177 min aan kapitaal-, 234,3 min aan rente- en 20,1 min aan volks verzekeringen. De resultaten over het eer ste halfjaar 1960 zijn hiermee gekomen op een bedrag van 2.440,2 min. In 1959 kwam in het eerste halfjaar voor 2.057,7 min aan nieuwe levensverzekeringen tot stand, zodat het resultaat dit jaar .1' 382,5 min hoger ligt. De voorlichtingscommissie uit het le- vensverzekeringbedrijf merkt hierbij op, dat de gunstige ontwikkeling, die zich reeds in de eerste drie maanden aftekende, zich in het tweede kwartaal in versneld tempo heeft voortgezet. Over het eerste kwartaal bedroeg de produktie aan nieuwe verzekeringen 1.167,6 min, over het twee de kwartaal f 1.272,6 mnl. Zowel aan ka pitaal- als aan renteverzekeringen werd in het afgelopen halfjaar voor meer dan een miljard gulden afgesloten, hetgeen nog niet eerder in de geschiedenis van het le- vensvèrzekeringbedrijj voorkwam. Aan nieuwe kapitaalverzekeringen kwam voor 1.071,6 min en aan nieuwe renteverzeke ringen voor 1.240 min tot stand. Een vergelijking met vroegere cijfers wijst uit, dat er in de belangstelling van het publiek een duidelijke verschuiving in dé richting van renteverzekeringen, d.w.z. van verzekeringen die periodieke uitkeringen garanderen, plaats heeft. Meer dan de helft van de nieuwe verzekeringen die in het verstreken halfjaar tot stand kwamen, had betrekking op deze vorm van levensverzekering. De thans bekend geworden halfjaar cijfers wettigen de verwachting, aldus de voorlichtingscommissie, dat de resultaten van het levensverzekeringbedrijf dit jaar opnieuw een record-hoogte zullen berei ken. Belegging Maatschappij Sociale Fondsen De netto intrinsieke waarde van de aandelen van de n.v. Belegging Maatschappij voor Sociale Fondsen in Amsterdam kwam. naar de directie mededeelt, per 31 juli uit op I 154. Dit komt overeen met een pro-forma afgil'teprijs van 159. Kon. Ned. Mij. voor Havenwerken Onder verwijzing naar het in maart gepubli ceerde jaarverslag deelt de directie der Ko ninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Ha venwerken mede dat de daarin in uitzicht ge stelde ondertekening van het supplementaire contract voor de houw van de haven van Mersin dezer dagen te Ankara heeft plaatsgevonden. Als gevolg daarvan kon de in het verslag vermelde operatie ter verdiscontering a forfait van een belangrijk bedrag aan promessen van de Turkse slaat, welke de maatschappij in portefeuille had. worden gerealiseerd. Discóntoverlioging in Zuid-Afrika De gouverneur van de Zuidafrikaanse Reserve Bank heeft medegedeeld dat de bank na overleg met het ministerie van Financiën heeft besloten het bapkdisconto met ingang van heden te ver hogen van 4 tol 4: percent. McDonald zei dat niet alleen de staalindu strie dit beeld vertoont, ook de spoorwegen, het lange afstandsvervoer over de weg en de mijnbouw ondervinden de gevolgen van de verminderde activiteit in de staalindu strie. Uit het weekoverzicht van de Zuidafri kaanse Reserve Bank blijkt dat de goud en deviezenreserves van Zuid-Afrika ge durende de eerste vijf dagen van augustus met meer dan 3 miljoen pond sterling zijn afgenomen. Op 5 augustus beliepen de re serves 104.277.453 pond sterling of 49 mil joen pond sterling minder dan in maart, toen de incidenten in Sharpeville begon nen. Sedertdien zijn de reserves nagenoeg zonder onderbreking gedaald. In januari bereikten de reserves een recordomvang van meer dan 157 miljoen pond sterling. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de uitvoer van land- en tuinbouwprodukten in het tweede kwar taal 1960 1.119,6 miljoen, ten opzichte van het tweede kwartaal 1959 betekent dit een toeneming van 90,8 miljoen (onge veer 8,8 pet.). Aan akkerbouwprodukten werd uitge voerd voor 345,1 miljoen (f 25,2 miljoen of 7,9 percent), aan veehouderijprodukten voor 525,1 miljoen (ongeveer 35 mil joen of 7,1 pet.) en aan tuinbouwprodukten voor 249,4 miljoen (ongeveer 30,6 mil joen of 14 pet.). Teneinde de afzet van haar produkten naar Frankrijk te bevorderen heeft de n.v. P. F. van Vlissingen en Co's Katoenfabrie- ken in Helmond, naar de directie mede deelt, een dochteronderneming in Parijs gevestigd, S.A. Vlisco genaamd. Deze ves tiging werd opportuun, aldus de directie, nadat Frankrijk in januari in het kader van de Euromarkt de contingentering van bedrukte textiel had opgeheven. LONDEN. Er is op hel ogenblik in Engelse financiële kringen heel wat te doen over de poging van E.M.I. ((Electrical and Musical Industries) om Morphy-Richards, een bedrijf dat elektrische produkten maakt, over te nemen. De voorzitter van Mor phy-Richards, het Lagerhuislid Bishop, verzet zich met kracht tegen het plan. Hij schijnt in plaats daarvan in zee te willen gaan met Philips in Eindhoven. Be sprekingen dienaangaande zijn in Londen aan de gang. Hoewel nog geen bijzonder heden bekend zijn, verluidt het dat de internationale Philips-groep eventueel het uitsluitende verkooprecht zal verwerven van de Morphy-Richards produkten. (Van onze correspondent) Dit zou een slag zijn voor E. M.I. ,welke indien de transactie tussen Philips en Morphy-Richards zou doorgaan Philips met een proces dreigt. E.M.I. ziet name lijk zelf grote mogelijkheden in de ont wikkeling van de export van Morphy-Ri chards artikelen. E. M. I. schijnt te trach ten de rechtbank een injunctie te laten uitvaardigen om de ondertekening van het contract te vertragen, zolang de wettigheid daarvan in twijfel wordt getrokken. E. M. I. die reeds dertig percent van het aandelenkapitaal van Morphy-Richards bezit, wil de eigen onderhandelingen met deze onderneming voortzetten. Philips zou niet van plan zijn een volledige fusie met Morphy-Richards aan te gaan, of de meer derheid van de aandelen willen verwer- De heer Bishop heeft gisteren verklaard, dat toen E. M. I. „tegen ons losbrak" Morphy-Richards bezig was met een an dere groep te onderhandelen, welke de on derneming zou verbinden met een wereld wijde organisatie, terwijl zij haar eigen identiteit zou behouden. Hij wilde echter niet zeggen of dit Philips was en hoe de stand was van de onderhandelingen. De heer Morphy en een andere directeur van Morphy-Richards steunen het E. M. I. - voorstel. Het betreft een aandelenruil ten bedrage van elf miljoen pond sterling. De heer Morphy zeide, dat er in het verleden onderhandelingen met Philips zijn geweest, maar dat hij dacr niet bij betrokken was. Er zijn dit jaar van ande re zijden reeds twee mislukte pogingen gedaan om Morphy-Richards over te ne men. Blijkens een interim-bericht van de n.v. Internationale Beleggings Unie „Inter- unie", waarvan de eerste halfjaarcijfers 1960 op 14 juli werden gepubliceerd, heeft de verschuiving van de belangen in Ame rika! en Canada naar die in Europa, die in 1959 plaats vond, zich in de eerste helft van het nieuwe boekjaar voortgezet. Ten dele was dit het gevolg van een actieve beleggingspolitick, ten dele van de inder daad gunstiger koersontwikkeling op de Europese markten. In het algemeen hebben de marktsitua ties de vennootschap aanleiding gegeven tot voorzichtigheid. De middelen die uit plaatsing van nieuwe aandelen toevloei den, werden dan ook grotendeels liquide gehouden. Wel werd gebruik gemaakt van de gelegenheid om door inschrijving met eigen claims het belang bij enige goede, merendeels Nederlandse fondsen, uit te breiden. Van willige perioden werd ge bruik gemaakt om een aantal minder aan trekkelijk geachte, lokale Nederlandse fondsen af te stoten. Het belang bij Unilever werd met nomi naal 250.000 gereduceerd, dat bij Hoog ovens werd door inschrijving en aankoop met nominaal 400.000 vermeerderd, ter wijl het belang bij Philips met nominaal 175.000 toenam. Bij de olie-industrie liep het belang terug tot circa tien percent van het vermogen, deels door dalende koersen maar voornamelijk door liquidatie van een aantal fondsen in deze sector. De beleggin gen in Engeland werden enigermate uit gebreid. Hoewel het nog te vroeg in net jaar is, aldus het bericht, om over het dividend een uitspraak te kunnen doen. kan wel worden medegedeeld, dat de resultaten zich tot dusverre niet onbevredigend ontwikkelen De staalproduktie in het gebied van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal is in juli, ondanks de jaarlijkse va kanties, blijven stijgen. De produktie be droeg in deze maand 6.053.000 ton, twee percent, meer dan in juni en 11.4 percent meer dan in juli van het vorige jaar. In YVest-DuitsIand en Luxemburg werden de absolute recordcijfers van maart 1960 bijna geëvenaard. In België en Frankrijk liep de produktie iets terug als gevolg van de vakantie, doch in Nederland en Italië bleef de produktie vrijwel op het peil van de voorgaande maanden. De globale staalproduktie bedroeg in de eerste zeven maanden van dit jaar in de Gemeenschap 42.120.900 ton, tegen 35.199.000 ton in de overeenkomstige pe riode van 1959, een stijging derhalve van 19,7 percent. Voor de afzonderlijke landen was de produktiestijging. vergeleken met de periode januari-juli van vorig jaar: Ita lië 30,6 percent, Duitsland 21 percent, Ne derland 19,9 percent. België 17,2 percent, Frankrijk 14,8 percent en Luxemburg 14 percent. Aagtedijk 10 v. Chittagong. 11 te Calcutta. Aagtekerk 11 v. Genua n. Port Said. Ar.isdijk 10 v. Marredhivas n. Singapore. bbtfdijk' 10' v. BfeViTen n. Hamburg. Abida 11 te Kingston verwacht. A'cila 10 v. Fremantle n. Curasao. Achilles 10 v. Amsterdam n. Zuid-Pacific. Aitnaea 12 te Port Reading verwacht. Albireo pass. 10 Gibraltar n. Hamburg. Alca 10 110 m. z. Las Palmas n. Las Palmas. Aleor 10 te Sydney verwacht v. Melbourne. Algorab 10 440 m. n.w. Kp. Verde n Rio de Jan. Alhena tl te Montevideo. Alkaid 10 35 m. o. Noordkaap n. Yxpilla. Alkes 11 v. Balboa n. Manilla. Almkerk 10 te Las Palmas. Alnati 10 te Hamburg verwacht v. Bremen. Alphard 10 45 in. z.z.w. Ushant n. Marseille. Alphacca 11 te Bombay verwacht. Ameland 10 v. Puerto Miranda n. Buenos Aires. Amerskerk 10 100 m. o.n.o. Port Sudan n. Suez. Amnion 9 v. Palua n. Puerto Ordaz. Amstelhoek 10 230 m. w.n.w. Bombay n. Australië. Amstelsluis 10 21 mijl z.o. Shrmoichikawa naar Yokohama. Amstclveld 10 35 m. n.o. Oran n. Port Said. Ancliik 10 330 m. z. Kp. Race n. Le Havre. Angólakust 10 v. Le Havre n. Antwerpen. Annenkerk 10 v. Da'- Es Salaam te Zanzibar. Area 10 2S0 m. n.o. Lor. Marques n. Abadan. Arendskerk 10 te Rotterdam. Argos 10 v. Rotterdam n. Hamburg. Asmidiske 10 395 m. w. Scill.vs n. Amsterdam. Asterope 10 59 m. n. Le Havre n. Hampton Roads. Attis 10 te Hamburg. Atys 10 v. Rotterdam n. Oslo. Averdijk pass. 10 Finisterre n. Antwerpen. Bali 10 205 m. z.z.w. Ouessant n. Amsterdam. Balong 10 v. Calcutta n. Penang. Banggai 10 v. Penang n. Colombo. Barendrecht 10 v. ank. rede Heysham n. Eastbam. Batjan 10 te Texascity verwacht v. New Orleans. Bstu 10 v. Semarang n. Probolingo. Bawean 10 te Basrah v. Khafji. Bengkalis 11 te Colombo. Billiton 10 v. Basrah n. Rastanura. Benita 10 v. Laceiba n. Charleston. Borneo 10 te Port Swettcnham v. Penang. Bcsco 10 v. Bombay n. Colombo. Calamares 11 te New York verwacht. Caltex Arnhem 10 110 m. n.n.w. Muscat n. Suez. Caltex Delft 10 410 m. n. Mauritius n. Mauritius. Caltex Delfzijl 10 29 m. o. Wight n. Whitegate. Calt. Eindhov. 10 125 m. n.w. Cochin n. Bahrein. Caltex Gorinchem 10 v. Fredericia n. Pernis. Calt. Leiden 10 500 m. w.n.w. Bombay n. Madras. Caltex Pernis 11 te Curnell verwacht. Caltex Rotterdam 10 v. Rotterdam n. Rastanura. Ca'tex Utrecht 10 135 m. w. Colombo n. Bahrein. Camerounkust 10 v. Lagos n. Douala. Gamitia 10 470 m. z.w. Larderitz n. Curagao. Casamance 10 te Dakar. Castor 10 v. Izmir n. Antwerpen. Ceres 11 v. Antofagasta n. Pisco. Cers 10 t Anta Fagasta vrw. v. Carrizalbajo. Charis 10 v. Port of Spain n. Paramaribo. Chiron 10 te New York verwacht v. Philadelphia. Cinulia 14 te Durban verwacht. Cities Serv..Vall. Forge 10 9 m. n.w. Jazire n. Suez. CJavella 10 te Saltend. Colytto 10 540 m. z.w. Karachi n. Karachi. Coneepcion 9 260 m. o.n.o. Abidjan n. Abidjan. Congokust pass. 10 Kp. Villano n. Le Havre. Cradle of Liberty 17 te Port Said verwacht. Crania 10 300 m. w.n.w. Flores n. Landsend. Diemerdijk 10 v. Curagao n. New Orleans. Dilöma 13 te Curacao verwacht. Diogenes 10 te Mania. Dlft 10 v. La Guaira n. Punta Cabello. Dorestad 10 150 m. z.z.o. Lagos n. Heysham. Doris 10 v. Curagao n. New Orleans. Drente 10 v. Rotterdam n. Hamburg. Eenhoorn 10 te Rotterdam verwacht. Eos 10 te Bremen. Esso Amsterdam 10 200 m. o. Gibraltar n. P. Said. Friesland KRL 10 700 m. o. Paramaribo n. Lobito. Gaasterland 10 te Rio de Janeiro. Geertje Buisman 1 Ov. Rotterdam n. Malmö. Geeststar pass. 10 Azoren n. Port of Spain. Gemma 10 te Buenos Aires. Gooiland 11 te Curacao verwacht. Grootekerk 10 v. Djibouti n. Singapore. Heclor 12 te Algiersv erwacht. Heelsum 11 te Suez. Helena 10 te Rotterdam. Helicon 9 990 m. o.n.o. Martinique n. A'dam Hera 10 v. Santiago de Cuba n. Kingston. Hilversum 10 720 m. w. Flores n. Le Havre. Hoogkerk 10 200 m. z.o. Port Said n. Suez. Hydra 9 215 m. o.n.o. Barbados n. Rotterdam Tberia 11 5 m. w. IJmuiden n. Amsterdam. Ivoorkust 10 te Pointe Noire verwacht. Jacob Verolme 11 te Baltimore verwacht. Japara 10 86 m. w. Rome n. Port Said. Java 12 te Balboa verwacht. Johan van Oldenbarnevelt 10 te Sydney. Joseph Frering pass. 10 Finisterre n. IJmuiden. Kobylia 11 in Pannmakanaal verw. n. Curagao. Kalinga 11 bij Hoek v. Holl. verw. n. Rotterdam Kamperdijk 10 v. Weser n. Rotterdam. Katelysia 10 125 m. o.n.o. Trinidad n. Buen. Aires. Keizerswaard 10 80 m. n.o. Caravelas n. Curagao. Kelletia 11 te Trinidad verwacht. Kellia 11 te Curagao verwacht. Kenia pass. 10 Comoro eil. n. Lour. Marques. Kerkedijk 10 550 m. w. Landsend n. New York. Kertosono 10 v. Tj. Mani. 12 te Singapore verw Khasiclla 22 te Auckland verwacht. ■vieldrecht 10 v. Syracuse n. Port Said Kinderdijk 10 v. Bremen n. Hamburg. Koningswaard 9 300 m. n. Haiti n. Maracaibo. Kopionella 15 te Perth Amboy verwacht. Koratia 10 v. New York n. Curagao. Kcrovina 21 te Curagao verwacht. Kosicia 22 te Buenos Aires verwacht Krebsia 15 ter hooget Landsend verwacht. Kreeft 10 v. Vigo n. Rotterdam. Kvlix verm. 10 v. Tilbury n. Thameshaven. Laarderkerk 10 ten anker Sliat Al Arab. Langlcoeas 10 Algiers gepass. n. Rotterdam. Leiderkerk 10 35 m. n.n.w. Bougie n. Rotterdam. Lekkerkerk pass. 10 Kreta n. Port Said. Lcmsterkerk 10 v. Rotterdam n. Antwerpen. Leopoldskerk 10 400 m. o.n.o. Aden n. Kuwait. Lcuvekerk 1! te Port Sudan. Liberty Bell 13 te Caribeans verwacht. Limburg pass. 11 Daedalus n. Damman. Lindekerk 10 300 m. w.n.w. Port Said n. Pt. Said. Lissekerk 10 v. Rastanura n. Damman. Loosdrecht 12 tot 16 te Hampton Roads verwacht. Maas 10 te Iskenderun. Maasdam 11 te Southampton. Maashaven 11 te Amsterdam verwacht. Mr.riekerk 10 150 m. o. Madeira n. Rotterdam. Mariscal Lopez 10 v. L. Palmas n. San Francisco. Marnelloyd 11 te Los Angeles verwacht. Mar on 10 170 m. n.o. Azoren n. Paramaribo. Mataram 10 te Londen verwacht v. Antwerpen. Meerdrecht 10 170 m. n.n.o. Villano n. Rio de Jan. IVIeliskerk 9 v. Marseille. 10 te Barcelona. Minos 10 v. Kotka n. Amsterdam. Moordrecht 11 v. Isle of Grain n. Mena Al Ahrn. Munttoren 11 te Hamble. Musilloyd pass. 11 Malta n. Halifax. Naess Commander 10 te Suez. Naess Lion 10 350 m. n. Madagascar n. Durban. Naess Tiger 10 70 m. n.n.w. P. Rico n P. La Cruz. Naranio 10 v. Kielerkanaal n. Pernis. Navicella 21 te Curagao verwacht. i\eder-Eems 10 v. Antwerpen n. Hamburg. Neder-Waal 10 v. Port Sudan n Napels. Neverita 12 ter hoogte Landsend verwacht. Nieuwe Tonge 10 v. St. Laurence rivier n. Antw. Kotos 10 te Genua. Oberon 10 v. Fort Liberte n. Jacksonville. Oldekerk 10 125 m. z.z.w. Ouessant n Antwerpen. Oranjefont. 10 440 m. o.n.o. St. Helena n. L. Palm. Oranje Nassau 10 te Port of Spain verwacht. O'ssendrecht 10 90 m. w.n.w. Agadir n. Conakry. Papendreeht 10 rede Tuapse. Philidora 11 in Suezkanaal verw. n. Gibraltar. Philippia 11 te Suez verwacht. Prinses Irene 10 v. Southampton n. Le Havre. Prins Frederik Willem 10 te Glasgow verwacht. Prins Willem George Frederik 10 v. Newcastle naar Le Havre. Pr. der Nederl. 10 200 m. n.n.o. Flores n. Plymouth. Purmerend 10 v.-Colombo n. Maladiven. Pygmalion 10 te Sfax. Rc-dja 10 te Amsterdam v. Bremen. Raki 9 533 m. n.w. Los Angeles n. Los Angcles. Riouw 10 v. Le Havre n. Marseille. Roepat 11 te Bremen. Roggeveen pass. 10 Kp. Ambre n. Durban. Rondo 10 v. Le Havre te Southampton. Rotterdam 10 v. Southampton n. New York. Rijndam 10 te Montreal v. New York. Salatiga 11 te Toronto. z Saloum 10 te Rouaan. Schelpwijk 10 600 m. o.n.o. Aden n. Gibraltar. Seherpendrecht 10 100 m. n.n.o. Kp. Villano naar Zwarte Zee. - Schie 10 30 m. w. Kp. Passero n Antwerpen. Schiedijk 10 te Perth Amboy verw. v. Newp. N. Schouten 10 ten anker voor Takoradi. Senegal 10 te Duinkerken. Seven Seas 11 te Rotterdam. Skadi pass. 10 Norderney n. Boston. Solon 10 te New York verwacht v. Philadelphia. Sommelsdijk 10 te Philadelphia. Stad Amsterdam 10 200 m. z. Beira n. Durban. Stad Arnhem 10 v. Sagunto n. Ceuta. Stad Dordrecht 9 v. Oulu n. Rotterdam. Stad Haarlem 10 130 m. n.n.o. Finisterre n. A'dam. Stad Rotterdam 10 15 m. n. St. Vincent n. R'dam. Stad Schiedam 11 te Terneuzen verwacht. Stad Utrecht 10 75 m. w.z.w. Finist. n. IJmuiden. Stanvac Lirik 10 380 m. z. Rangoon n. Buatan. Stanvac Sunda 10 te Buatan. Statue of Liberty 10 750 m. n.w. Fern Noronha naar Rio de Janeiro. Stentor 10 v. Piraeus n. Catania. Steven 10 te Letreport. Straat Balt 10 te Mauritius verwacht. Straat Clement 9 v, Fremantle n. Mauritius. Str Malakka 10 350 m. z.z.w. Chagos n. Penang. Straat v. Diemen 10 300 m. o.z.o. H'kong (best.). Sumatra 10 te Los Angeles verwacht v. Sirigao. Sunetta 10 v. Buenos Aires n. Curagao. Tahama 10 800 m. n.w. Kp. Guardafui n. Kuwait. Tamara 11 te Banias verwacht, Tamo verm. 10 v. Takoradi n. Las Palmas. Tara verm. 14 v. Rotterdam n. Hamburg. Taria 10 te Singapore verwacht. Tegelberg 11 te Santos verwacht. Telamon 11 te La Guaira. Themis 10 te New Orleans verwacht v. Houston. Thuredrecht 10 680 m. o.z.o. Halifax n. Triest. Tjinegara 10 te Vitoria verwacht. Tjitjalengka 12 te Yokohama verwacht. Tjitarum 11 te Shanghai. Towa pass. 10 St. Vincent n. Rio de Janeiro. Triton 10 400 m. w. Flores n. Nassau. Tweelingen 10 v. Vestfjord n. Rotterdam. Utrecht 10 v. Kuwait n. Bandar Mashur. Vasum 11 v. Thameshaven n. Mena Al Ahmadi. Vinna pass. 10 St. Vincent n. Banias. Vivipara 14 te Curagao verwacht. Waikelo 10 te Kuwait v. Bahrein. Waterland 10 te Buenos Aires verwacht. Waterman 10 200 m. w. Scillys n. Rotterdam. Weltevreden 9 v. Colombo n. Aden. Westertoren 10 120 m. z.o. Kreta n. Port Said. Westland pass. 9 Kanar. eil. n. Montevideo. Wieldrecht 10 480 m. n n.w. Mona n. Pto. La Cruz. Willem Ruys 10 v. Rotterdam, 11 te Southampton. Wonogiri 10 480 m. o.n.o. St. Helena n. Kaapstad T.issel 10 v. Malta n. Piraeus. Zaria 11 v. Amsterdam n. Noordzee. Zonnewijk 10 te Port Arthur verw. v. Vera Cruz Zwijndrecht 21 et Newport News verwacht. KLEINE VAART Adara pass. 10 Texel v. Abö n. Rotterdam. Aenras 10 90 m. o. Gibraltar n. Oran. Ah damhof 10 25 m. n.w. IJmuid. n. Kopenhagen Ank T 9 te Amsterdam v. Sundsvall. .Annie F 10 op Thames n. Antwerpen. Ai-.tilla 10 110 m. w. Hanstholm n. W.-Hartlepool Arak 10 v. Rotterdam n. Gent. Areas 9 dwars Gallipoli n. Istanbul. Argonaut 10 25 m. o.z.o. Spurnhead n. Moermansk Atlantis 10 25 m. n.o Casquets n. Londen. Audacia 10 v. Yersey n. Portsmouth. Berend N 10 12 z.w. Texel n. Uetersen. Betty Anne S 10 te Great Yarmouth n. Rouen. Birmingham 10 op Thames n. Rotterdam. Rloemgracht 10 v. Rotterdam n. Helsinki. Bram 10 rede Brest n. La Pallice. Carnissesingel verm. 10 v. Preston n. Liverpool Catharina F pass. 10 JE-10 Vasteras n. Hassel. Cheetha 10 30 m. n. Villano n. Antwerpen. Cornells 10 55 m. n. Humber n. Grangemouth. Daje Böhmer 10 te Amsterdam n. Gibraltar. Diligentia 10 rede Venetië Domburgh 10 10 m. w. Hk. v. Holl. n. Casablanca Draka 10 v. Oxelosund te Holmsund. Driebergen 10 30 m. z.z.w. Ouessant. n Tanger. Duiveland 10 20 m. n. Flamboroughhd. n. R'dam Eemshorn 10 10 m. w. Noordhind. n. Vlaardingen Ellewoutsdijk 10 te Hoek v. Holl. n. Rotterdam Elsenburgh 10 10 m. w. Noordhinder n. Rouen. Fambo 10 v. Jernsey n. Antwerpen. Fiducia 10 10 m. n. Newarp n. IJmuiden. Fiducia 2 10 40 m. n.w. Hk. v. Holl. n. Maassluis Flevo 10 dwars Leixous n. Vigo. Flevoland 10 30 m. n.o. Humber n. Amsterdam. Forel pass. 10 ET-15 v. Gefle n. Rotterdam. Geert pass. 10 Alteweser gasboei n. Southampton Geestelijk 10 in Washbay n. Boston. Geeststroom 10 15 m. z.o. Smithknoll n. Maassluis Gersom 10 35 m. n.w IJmuiden n Rauma. Harry 10 20 m. z. Gris Nez n. Rouen. Heemraadsingel 11 v. Cardiff te Bordeaux verw Heerengracht 10 v. Trondhcim. Helios 10 te Texel n. Zaandam. Helvetia 10 op Waterweg n. Rotterdam. Hendrik B 10 v. Harlingen te Lidköping. Hendrik Holwerda pass. 10 Wandelaar n. Antw Joost 9 te Delfzijl v. Zaandam. Julia Mary 10 10 m. w. IJmuiden n. Rotterdam. Juno pass. 10 JE-13 v. Finland n. Rotterdam. Kaap Falga 9 v. Ostrand n. Rundvik. Kastanjesingel verm. 10 v. Nantes n. Bordeaux Keyser 10 50 m. w.z.w. Texel n. Londen. Konny M 10 op Elbe n. Emden. Lelystad 10 20 m. o. Noordhinder n. Maassluis. Leuvehaven verm. 12 v. Rotterd. n. Kopenhagen Liberty 10 in Sashbay v. Newcastle n. Boston. Lucas Bols 1 10 te Hernösand. Mare Liberum 9 dwars Las Palmas n. Rotterdam Marian Maria 10 1250 m. w. Scillys n. Ph.delphia Markab 10 ten anker Cherbourgh. Medusa 10 te Royal Sovereign n. Cuxhaven. Meidoornsingel 10 v. Cardiff te Quinperverwacht Merwestad pass. 10 Ameland n. Utrecht. Midas 9 te Aalborg n. Aarhus. Mirzam N 10 50 m. o.n.o. Ouessant n. Dover. Mithras 10 30 m. o. Gibraltar n. Tunis. Muphrid N. 10 130 m. w. Skagen n. Polen. Nassauhaven verm. 12 v. Rotterdam n. Antw. Nieuwland 10 40 m. w. Storteinelk n. Harlingen Ncordkaap 10 150 m. z.w. Ouessant n. Felixtowe Pacific 10 20 m. z.w. Wight n. IJmuiden Pasteursingel verm. 10 v. Liverpool n. Runcorn Phidias 9 v. Castellon n. Barcelona. Philetas 10 te Amsterdam n. Hamburg. Pirola pass. 10 F.T-2 v. Middelburg n Mantyluoto Ponza iass. 10 JE-13 v. Vaja n. Zaandam. Quo Vadis 6 v Stettin n. Holmsund. Reest pass. 10 Ameland n. Delfzijl. Reginalda 10 v. Santander n. Leixous. Riek 10 v. Aarhus. Robox 10 op Fehmarnbelt v. Rotterdam n. Kasko Rubato 10 100 m. w.n.w. Terschell. n. Harlingen Rudolf J 10 dwars Dover n. Helsinki. Scheldeborg 10 dwars Borkumriff n. Huil. Sertan 10 te Boston v. Köping. Sheratan 10 35 m. n.o. Sunk n. Londen. Skagerak 10 15 m. n. P-8 n. Harlingen Soemba 10 ten anker op Thames n. Oslo. Stella Prima 10 te Leptari Rock n. Thessaloniki Sylvia 10 15 m. n. Gotland n. Amsterdam. Thallo 10 30 m. n.n.w. Longships n. Dublin. Tiompenburgh 10 45 m. n.w. H. v. Holl. n. R'dam Veenenburgh 10 60 m. n.w. Waterweg n. R'dam Vindicat 10 te Texel n. Londen. Vijgendam 10 dwars Odensholm n. Hamina. Ubbergen 10 20 m. w.z.w. Dungeness n. Londen Union 10 dwars Scheveningen n. Roermond. L'ramajo 10 v. Cardiff n. Bavonne. Urkersingel 10 10 in. n.o. Westhinder n. Cork. Van Brakel 10 40 m. z. Texel n. Hamina. Victory 10 op Thames n. Bremen. Wegro 10 dwars Borkumriff n. Goole. Westerdok 10 te Cromer n. Boston. Willem Barendsz 10 3 m. o. Folkestone n. Brest Willy 10 125 m. o. May eil. n. Grangemouth. Willie Böhmer 10 50 m. n.n.o. Fayal n. Goth.burg Wilpo 9 të Amsterdam v. Karlshamn. Zeehond 10 60 m. o. Downsing n. Delfzijl. Zevenbergen 10 20 m. van Villano n. Israel. Zwartewater 10 v. Bremen. De onderhandelingen betreffende de overneming door Unilever van de Brazi liaanse fabriek van wasmiddelen, toiletar tikelen en spijsoliën, Companhia Gessy In dustrial S.A., hebben tot een bevredigend resultaat geleid, zodat Gessy thans, even als S.A. Irmaos Lever, een dochtermaat schappij van Unilever is. Waarschijnlijk zullen deze beide Braziliaanse maatschap pijen t.z.t. worden gefusioneerd onder de naam Gessy Lever S.A. Gessy 's erva ring in de Braziliaanse markt en Unile ver's kennis op het gebied van research, produktie en verkoop zullen aan het ge combineerde Braziliaanse bedrijf ten goe de komen. Het ligt in de bedoeling de eigen merken van de beide maatschappij en in stand te houden. Kon. Olie vast in kalme markt Verreweg de grootste belangstelling trokken gisteren de aandelen Kon. Olie. Het fonds lag vast in de markt. Bij een prijs van 142,40 noteerden de aandelen op het Damrak ruim 3 gulden boven het vorig slot, doch een paar dubbeltjes be neden pariteit New York. Unilever liep op van 908 tot 915 (910). De beurs vindt het verschil in koers van de margarinewaar den, vergeleken bij de koers van Philips- aandelen, te groot. Er was Amerikaanse vraag en vraag van het publiek. Aandelen Philips daalden bij kalme handel van 1250 tot 1247, tegen een vorige slotkoers van 1251V-2. AKU en Hoogovens schommelden rond het vorige slot. In de scheepvaarthoek was het zeer rus tig en de stemming licht verdeeld. Ook in de cultuursector kwamen weinig zaken tot stand en noteerde Delimij iets lager. Staatsfondsen zeer kalm met weinig ver anderingen. (ANP) Boeke Huidekoper van 147 op 148, Boom Ruygrok van 170 op 166, Figée van 185'/2 op 184Vï, Spaarnestad van 585 op 590. VERHANDELDE FONDSEN 9 aug. 10 aug. Totaal 447 445 Hoger 229 (51,0%) 237 (53,2%) Lager 119(26,7%) 107 (24,2%) Gelijk 99 (22,3%) 101(22,6%)- A VOND VERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U 529^ Kon. Olie140.00-141.50 141.30 Philips 1246—1251 gl 1248 Unilever 900—915 900 Hoogovens VOORBEURS VAN HEDEN Slot A.K.U 526—527 526 Kon. Ólie141.10-141.50 140.40 Philips 1246 gb—1248 1247 y2 Unilever 898—904 897 Hoogovens 775778 Vorige slotkoers Amsterd. Bank 383 Ned. Handel Mij. 300 Y-i Rotterd. Bank 310 Twentsche Bank. 290% A.K.U 529 Yi Albert Heijn 456 Amstel Bier 503 Billiton Mij. II 460 M Bols 590 Bührmann Papier 500 Deli Mij 189.50 Dordtsche Olie 675 Fokker 448 Heineken's 660 Hoogenbosch Sch. 280 Hoogovens 779 H.V.A 154 Indola 601 460 K.L.M. f 103.50 Kon. Ned. Zout 975 Kon Olie f 142— Müller Nat. Bezit 434 H Nederl. Ford 631 Ned. Gist- en Sp. 405 X Ned. Kabelfabr. 595 Philips Gem. Bez. 1246 Philips Pref 324 y: A'dam Rubber. 112 Sikkens Groep 870 Stokvis R.S 256 Thomassen Dr. 705 Unilever 912 H Van Berkel's Pat. 330 Var Gelder Pap 310 Van der Heem 294 Ver. Machinefabr 243 Wessanen 312 Wilton Fijenoord 202 X Zwanenberg-Org. 810 Interunie f 215.50 Robeco f 238.— f 515.— Ver. Bezit v. 1894 134.— H.A.L 136K K.N.S.M 181 N Scheepv. Unie 142K Ommeren Phs van 268 Stoomv. Mij. Ned 164X Anaconda 52 H Kennecott Copper MVa Aluminium Ltd... 29 X Bethlehem Steel 43 X U.S. Steel 80 K Republic Steel 59 American Motors 2 in/,. General Motors 427^ Cities Service 45 V? Shell Oil 67 K Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) New York: lichte verbetering Tengevolge van een vrij sterke vraag tegen sluitingstijd heeft de Newyorkse aan delenmarkt gisteren voor de vijfde keer achtereen een stijging ondergaan. De meerderheid van de fondsen ter beur ze had tot op dat moment gefluctueerd. Koper en olies die gisteren goed in de markt hadden gelegen, werden vrijwel ge negeerd. Staalfondsen, elektronische waar den, leidende chemicaliën, spoorwegen en camerafabrieken profiteerden het meest van de vraag Boeing won biina 2 dollar, terwijl elektronische fondsen die op de defensie zijn georiënteerd zoals Motorola, Texas Instruments en Beekman ruim 1 dollar koerswinst boekten. U.S. Steel steeg 1 dollar. Lukens ongeveer 1,5, Jones and Laughlin ruim 1. De omzet bedroeg 2.810.000 aandelen. Van het totaal 1209 ver handelde fondsen, werden 626 hoger en 339 lager verkocht. Het industriegemiddelde kwam van 615,69 op 617,52, dat van spoor wegen van 135,24 op 135,81 en dat van openbare nutsbedrijven van 93,62 op 93,66. (UPI).

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9