Schoth Economisten prefereren doctorandus-titel en bondi Parapluies Regenzone trekt traag weg Regenmantels Eis van drie maanden wegens roekeloos rijden Knoop dit in uw oori Duitse jongen wilde auto stelen Patiënt wilde zuster „stinkend bad geven" Drenkelingen hielden zich drijvende op luchtbedden Ex-Expohal weldra in Hilversum in gebruik Vrouw liet kind boeten voor wat de vader misdeed Surinaamse militairen naar hun land terug Nederlanders berecht in België Europa-dagen in Delfzijl Scheveningse vuurtoren wordt gemoderniseerd Verzending van zeepost F. Basart verlaat het Amsterdams Ballet *1 If d 1 I* 5 d I S 2 VAN NELLFs Afternoon theebuiltjes 98 ct De aanslag in Amsterdam Enquête toonde dat duidelijk aan Ezel bekocht snoeplust met de dood Kerkelijk Nieuws Scholieren restaureren fundamenten van middeleeuws slot Ruilverkaveling op Walcheren VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1960 Advertentie Drie maanden gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid heeft de officier van justitie bij de recht bank te Amsterdam geëist tegen een 55- jarige Amsterdamse melkboer/kruidenier wegens roekeloos rijden op de rijksweg nummer 1 bij Huizen op zondag 1 mei. De melkboer maakte in zijn bestelwagen toen een inhaalmanoeuvre en week niet uit voor een hem tegemoet komende motor met zijspan. De bestelauto raakte de mo tor, die over de kop sloeg. Een van de drie in de zijspan zittende kinderen, een jonge tje van drie jaar, is enkele uren later aan de opgelopen verwondingen bezweken. De andere kinderen en de ouders die op de motor zaten, werden licht gewond. De officier van Justitie zei dat de ver dachte een zeer ernstige fout heeft ge maakt door met een snelheid van ruim 80 km twee autobussen te passeren op de linkerhelft van de tweebaansweg. „Iedere zondag zijn de wegen overvol, het tempo wordt vaak bepaald door zondagsrijders in alle mogelijke voertuigen en daarbij hééft het andere verkeer zich aan te pas sen. Er zijn dan telkens automobilisten die de snelheid willen opvoeren en onder meer als gevolg daarvan staan de kranten op maandag vol ongelukken." De rechtbank zal op 15 augustus vonnis wijzen. Advertentie Met één Van Nelle's „After noon" theebuiltje (groot formaat) zet u 'n flinke pot heerlijke, krach tige thee voor heel de familie. Ook buiten, op vacantie, in de tent, op de boot: zó gemakkelijk Neem ze vooral mee! (groot formaat) doos van 20 stuks Een 19-jarige jongen uit Wuppertal in Duitsland is door de Haagse politie aange houden omdat hij in Scheveningen probeer de een auto te stelen. De jongen, die kam peerde op het kampeercentrum Ockenburg, was achter het stuur van een geparkeer de wagen gaan zitten, toen de eigenaar kwam opdagen, en de jongeman aan de politie overleverde. Onderweg naar het bureau zag de jon gen, die ook een valse naam had opgege ven, nog kans te ontsnappen uit de poli tiewagen toen deze in een verkeersopstop ping terecht kwam. De beide rechercheurs die hem begeleidden, zetten onmiddellijk een achtervolging in. De jongen sprong daarbij in een sloot. Een der politiemannen sprong hem na en wist hem te grijpen. Waarschijnlijk wordt de knaap over de grens gezet. De 49-jarige gestoorde Amsterdamse meubelmaker G. van der V., die gister ochtend werd gearresteerd onder verden king een moordaanslag te hebben ge pleegd op de 32-jarige wijkverpleegster W. Westerhuis, heeft verklaard dat hij een blik benzine over deze vrouw heeft leeg gegoten, om haar „een bad te geven met iets dan stonk" dit uit wraak voor het feit, dat zij zich bij haar superieuren over hem zou hebben beklaagd. Tijdens het langdu rige verhoor door de recherche is Van der V ten stelligste blijven ontkennen dat het zijn bedoeling zou zijn geweest de vrouw van het leven te beroven door het in brand steken van haar met benzine door drenkte kleren. De lucifers, die op de plaats van de aanslag zijn gevonden, zou den niet van hem zijn. Ook kon hij geen verklaring geven over de aanwezigheid van het hakmes in zijn tas. Hij wist dat hij het in de tas had gedaan, maar met welk doel kon hij zich niet herinneren. Van der V. die vandaag opnieuw -wordt verhoord, zal zaterdag voor de officier van Justitie worden geleid. Vier Duitse vakantiegangers, die in Heeg (Fr.) verbleven, en die 's nachts gingen zeilen, hebben enkele angstige uren be leefd. Hun zeilboot sloeg tijdens een wind vlaag om, waardoor het viertal in het water viel. Drie van de jongens wisten zich op luchtbedden drijvende te houden. De vierde jongen, die goed kon zwemmen, wist de walkant te bereiken en een boer te vinden, die telefonisch de rijkspolitie waarschuwde, die zich met een motorvlet naar de plaats des onheils begaf. Intussen was er reeds ruim een uur verstreken. Een andere boot met Duitse zeilers had de drie jongens reeds gevonden en aan boord ge nomen. De thans vrijwel voltooide sport-, con gres- en tentoonstellingshal in het Hilver- sumse sportpark, de voormalige hal van de Britse industrie op de Expo te Brus sel, zal reeds in oktober feestelijk in ge bruik worden genomen. Er worden voorbe reidingen getroffen voor een grootse ma nifestatie, die in het gehele land de aan dacht op deze voor Hilversum zo belang rijke aanwinst moet vestigen. De hal zal ook gebruikt worden voor de uitzending van groots gemonteerde televisie-shows, die dan door duizend toeschouwers bijge woond kunnen worden. Er is alleen een aanvraag van de VARA-t.v., maar wan neer de hal voor dit doel aan de ver wachtingen blijkt te beantwoorden, zullen waarschijnlijk ook de televisie-secties van de andere omroepverenigingen er gebruik van maken. Voor de politierechter in Dordrecht heeft een 40-jarige vrouw terechtgestaan, wier optreden tegenover één van haar negen kinderen zowel door de rechter als door de officier van Justitie weerzinwekkend werd genoemd. De vrouw was ten laste gelegd dat zij in 1958, 1959 en in de eerste maanden van dit jaar haar nu 5-jarig doch tertje Elly voortdurend had mishandeld. De vrouw haatte het meisje, omdat de vader van het kind van haar was wegge lopen. Zij had het kind op allerlei manie ren getreiterd en achtergesteld bij haar andere van een andere vader zijnde kin deren. Onder meer mocht het kind, dat herhaaldelijk geslagen werd, niet aan ta fel zitten als er gegeten werd en mocht het ook niet buiten spelen. De officier van Jus titie achtte een zeer zware straf op zijn plaats. Om evenwel de andere kinderen niet de dupe te laten worden wilde hij met een voorwaardelijke straf volstaan, name lijk voor de tijd van drie maanden met een proeftijd van drie jaar en 75.- boete. De politierechter meende dat het gezin ook gedupeerd zou worden als er een boete be taald zou moeten worden. Daarom veroor deelde hij de vrouw tot 3 maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd. In verband met de door de minister van O.K. en W. in het wetsontwerp op het wetenschappelijke onderwijs voorgestelde titulatuur van magister, afgekort tot mg. vóór de naam, voor hen die met goed ge volg een doctoraal examen hebben afge legd en niet de titel mr. of ir. verwerven, is door de contact-commissie van acade misch gevormde economen een schriftelij ke enquête onder de in Nederland afge studeerde economisten gehouden. Het doel was een duidelijk beeld te verkrijgen van de mening der betrokkenen over de titel die huns inziens op dit ogenblik in aanmer king zou moeten komen, mede gezien de overwegende bezwaren welke tegen magis ter bestaan. In totaal werden 3.641 enquêteformulieren verzonden, waarop 2.326 antwoorden wer den ontvangen. Naar mg. vóór de naam ging de voorkeur uit van 68 geënquêteer den (3 pet,), naar ec. vóór de naam van 223 (10 pet.), naar drs. vóór de naam, ec. facultatief doch beschermd achter de naam, van 1.894 (81 pet.) en naar drs. vóór de naam, zonder toevoeging, van 20 (1 pet.). Afwijkingen vermeldden 121 ant woorden (5 pet.). Alle beroepsmilitairen van de landmacht beneden de rang van tweede luitenant, die uit Suriname afkomstig zijn of wier echt genoten dat zijn, kunnen bij ministriële beschikking voor de verdere duur van hun diensttijd naar Suriname worden overge plaatst. De overplaatsing zal van blijvende aard zijn. De desbetreffende militairen zul len niet meer in Nederland worden gede tacheerd. Na ontslag uit de dienst zullen zij niet op rijkskosten naar Nederland terugkeren. De gegadigden zullen vóór 1 oktober moeten beslissen. Voor de rechtbank in Antwerpen hebben een veehandelaar uit Grauw(Z) en een landbouwer uit Zundert (N.B.) terechtge staan wegens het verkopen van gesmok kelde boter. Indertijd waren zij in België aangehouden met ongeveer 800 kilo Neder landse boter in hun auto. Zij hadden zich tegen hun arrestatie verzet en een hunner had zelfs een der agenten in de hand gebe ten. Omdat de veehandelaar zich reeds eerder aan eenzelfde misdrijf had schul dig gemaakt, werd hij veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar. De landbou wer werd veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. Zij moeten bovendien te zamen 221.000 franc boete betalen. Wegens afpersing werd een inwoner van Deventer veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf. Hij had in een café te Ant werpen onder bedreiging met een lucht- pistool de dienster gesommeerd hem geld te overhandigen. Een 55-jarige kleermaker uit Utrecht werd wegens het lichten van offerblokken in kerken in de omgeving van Antwerpen en het onwettig verblijven in België tot zeven maanden gevangenisstraf en 2000 franc boete veroordeeld. De Nederlandse globetrotter Adriaan Loos, die met een ezelwagentje op weg was naar het zuiden van Europa, heeft tegenslag gehad. Zijn ezelin Juliette was nogal snoeplustig en dat heeft haar het leven gekost. In de buurt van Perpignan in Zuid-Frankrijk had Loos 't dier uitgespan nen om het te laten grazen. Juliette is naar een kampeerterrein gelopen en heeft daar in een tent een paar witte tabletjes gevonden, die het voor klontjes suiker heeft gehouden. Het waren echter methyl alcohol tabletten voor een kampeer-kook- toestel. Nadat Juliette ze had opgegeten is zij gestorven. De bewoners van het kamp hebben zo veel medelijden met Adriaan Loos dat zij geld bij elkaar hebben gebracht om een nieuwe ezel voor hem te kopen. De contactcommissie heeft voorts een adres gericht aan de leden van de Tweede Kamer nu de minister van O.K. en W. heeft laten weten dat hij zijn voorstel niet zal herzien. Hierin wordt enerzijds het ministeriële voorstel verheugend genoemd omdat door belanghebbenden behoefte wordt gevoeld aan een wettelijke bescher ming van een titulatuur voor hen. Ander zijds bestaan er bij de academisch ge vormde economisten overwegende bezwa ren tegen de titel magister. Het adres deelt de ministeriële bezwaren tegen de aanduiding doctorandus niet. Mede gezien het resultaat van de enquête meent de contact-commissie dat het de voorkeur verdient de titel doctorandus, vóór de naam af te korten tot drs., wettelijk te erkennen en te beschermen, waarbij gesteund kan worden op een reeds lang bestaande ge woonte. Bovendien maakt de erkenning van doctorandus een algemene regeling mogelijk voor alle studierichtingen waar aan niet de titel van mr. of ir. verbonden is. De contact-commissie dringt er tenslot te bij de leden der Tweede Kamer op aan hun goedkeui-ing -te onthouden aan -het voorstel tot wettelijke erkenning en be scherming van de titel magister. Delfzijl krijgt van 31 augustus tot en met 4 september ongeveer 175 buitenland se gasten op bezoek. Het zijn leden van de officiële delegaties uit de vijf met Delfzijl verbonden Europese steden, en een aantal andere gasten. De vijf „broe dersteden" van Delfzijl zijn: Schwarzen- beck in Duitsland, Zelzate in België, Aube- nas in Frankrijk, Sierre in Zwitserland en Cesenatico in Italië. In verband met dit bezoek zullen in Delfzijl Europa-dagen worden gehouden. Op 1 september wordt een welkomstavond in de schouwburg gehouden en op 3 sep tember een „verbroederingsplechtigheid". Tijdens de welkomstavond zal de rector van het Europa-college te Brugge, prof. dr. H. Brugmans, een toespraak houden over de Europese eenheidsgedachte. Tijdens de verbroederingsplechtigheid zullen de zes burgemeesters een speciale belofte van vriendschap afleggen. Op 2 september worden vergaderingen van discussiegroepen uit de verbonden ste den gehouden. Voornamelijk zal worden gesproken over de verdere intensivering van het contact tussen de steden. Ter gelegenheid van de Europa-dagen zal ook een internationale fototentoonstel ling worden gehouden. Het motto hiervan is „De stad en die daarin wonen". Alle verbonden steden doen er aan mee. Op 2 september is er 's avonds een groot turnfeest. Hieraan nemen gymnasten uit Delfzijl, Aubenas en Schwarzenbeck deel. Op 3 september zal een excursie voor de gasten worden gehouden met een boottocht op de Eems tot besluit. De plechtige slot bijeenkomst wordt op 4 september in de schouwburg gehouden. Delfzijl heeft inmiddels aan de andere gemeenten voorgesteld de Europese ste- denbond uit te breiden met een Engelse of Scandinavische stad. In Zelzate voelt men ook veel voor de toetreding van een Luxemburgse stad. Het grote licht van de Scheveningse vuurtoren is vervangen door een noodlicht wegens een grondige modernisering van de installaties van deze toren. Het is iets minder sterk, waardoor het bij heiig weer minder ver zichtbaar zal zijn. De modernisering van de vuurtoren, die door de technische dienst van de kustver- lichting zal worden uitgevoerd, duurt ruim een maand. De vuurtoren zal daarna over een veel betere reserve beschikken dan thans. Nu moet bij uitvallen van de elek trische lamp overgeschakeld worden op gasverlichting. Na de modernisering zal in dit geval automatisch een nieuwe lamp de defecte vervangen. De gasverlichting blijft als reserve gehandhaafd. Het opti sche stelsel van de vuurtoren, dat op kwik draait, zal dit straks op kogellagers doen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bruinisse: H. C. van Itter- zon te Anjum (Fr.). Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss Alnatie 14 aug., ts Uru- gauy, 20 aug. Australië: ss Alaric, 16 aug. Brazilië: ss Alnati, 14 aug., ms Yapeyu, 17 aug., ss Xtzon, 24 aug. Canada: ss Arkadia, 14 aug., ms Harpefjell, 18 aug. Chili: ms Burgenstein, 20 aug. Indonesië: ss Telema- chus, 17 aug. Ned. Antillen: ms Attis, 16 aug., ms Mataram, 18 aug. Ned. Nieuw Guinea, ms Mataram, 18 aug. Nieuw Zee land: ss Rangitiki, 18 aug. Suriname: ms Sarpedon, 17 aug. Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: ms Randfontein, 16 aug. Brits Oost-Afrika: ss Jean Laborde, 20 aug. Een vijfentwintigtal middelbare scholie ren afkomstig uit alle delen van Neder land, is op het ogenblik bezig om de fun damenten van het slot Hellenburg bij Baarland in Zeeland op te knappen. De jongelui zijn aangesloten bij de Nederland se Jeugdbond ter Bestudering van de Geo logie. De fundamenten van het slot, dat in 1350 door de familie Renesse werd ge bouwd, zijn enige jaren geleden bij grond werkzaamheden ontdekt. Na afgraving bleken zij in een zeer goede staat te ver keren. De jonge amateur-geologen zijn nu met groot enthousiasme bezig de funda menten, die reeds door gras overwoekerd waren, weer aan het licht te brengen. Te vens knappen zij het bouwsel wat op. Ste nen worden afgebikt en op de oude plaat sen aangebracht. De grachten worden iets uitgediept. De vondsten die daarbij ge daan worden, zullen gecatalogiseerd wor den en gaan daarna naar de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek in Amersfoort. Het ruilverkavelingsplan „Kleverskerke" voor de gronden op Walcheren ten oosten van het kanaal door Walcheren, heeft thans de goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Zeeland verkregen. De stem ming over het plan zal worden gehouden op 10 oktober. De kosten van uitvoering worden ge raamd op 4.110.100. De provincie Zeeland, de drie gemeenten Middelburg, Arnemui- den en Veere, de Nederlandse Spoorwegen en de Provinciale Zeeuwse Elektriciteits maatschappij verlenen totaal een bijdrage van 114.700. Ten laste van de betrokke nen blijft derhalve 1.242.100. Verdronken. De 37-jarige L. Evers uit Smilde is, toen hij op weg naar huis was, met zijn fiets in het water gereden en ver dronken. Omwonenden die een plons hoor den, wisten de drenkeling uit het water te halen, maar kunstmatige ademhaling mocht toen al niet meer baten. Men ver moedt dat de wielrijder onwel is geworden en daardoor te water is geraakt. Duitse jongen stal schoenen. De po litie in Amsterdam heeft een 15-jarige Duitse jongen uit Wuppertal aangehouden. Hij was op heterdaad betrapt toen hij in een schoenenwinkel in de Kalverstraat een paar schoenen had gestolen. Tegen pokken. Van Schiphol is een zending van een half miljoen eenheden gedroogde pokstof naar India verzonden. Deze zending, die 240 kilogram weegt, vormt een deel van een schenking van twee miljoen eenheden van de Nederland se regering aan de Wereldgezondheids organisatie. Het vaccin is door het rijks instituut voor de volksgezondheid bereid. Naar Suriname. Ir. IJ. H. Vos, hoofd ingenieur van Openbare Werken te Delft, heeft van het gemeentebestuur buitenge woon verlof gekregen om naar Suriname te gaan en een saneringsplan op te stellen voor de rijstpolders in het noordwesten van Suriname, een gebied van plm. 10.000 ha. Deze polders werden aangelegd tussen 1900 en 1945, maar sindsdien hebben zich moeilijkheden voorgedaan met de water voorziening. Ir. Vos was van 1945 tot 1951 als civiel ingenieur in dienst van het gou vernement van Suriname en kent het be treffende gebied door en door. Vier keer vier. De rechtbank te 's-IJertogenbosch heeft vier Amsterdam mers die op 28 juli terechtstonden wegens een inbraak in een limonadefabriek te Maarheeze, waar zij 17.000 gulden hebben buitgemaakt, ieder verqordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf. Carillon. Op het Duitse oorlogskerk hof in de Peel te IJselsteyn, waar ruim 31.000 tijdens de oorlog in Nederland om gekomen Duitsers begraven zijn, zal op 4 september een carillon in gebruik worden genomen. Dit klokkenspel omvat 25 klok ken. Particulier initiatief, waarin een in woonster van Berlijn een groot aandeel had, heeft de aanschaffing mogelijk ge maakt. Geschenken. De burgemeester van Amsterdam heeft van zijn Amerikaanse ambtgenoot uit Amsterdam in de staat New York een klein model van een 100 jaar oude weefstoel ontvangen en voor zijn echtgenote een tas van mohair. Twee Amerikaanse Y.M.C.A.-leden, die in ons land de wereldjeugdconferentie in Loos- drecht bijwonen, hebben de geschenken aan burgemeester Van Hall overhandigd. Burgemeester van Bagdad. Morgen middag arriveert op Schiphol de burge meester van Bagdad, Abdul Majid Hassan, voor een bezoek van twee weken aan ons land. De heer Hassan zal onder meer het Koninklijk Instituut voor de Tropen, het Rijksmuseum en andere bezienswaardig heden bezoeken. Ook zal hij de Deltawer ken bezichtigen en de gast zijn van enkele grote ondernemingen. De heer F. Basart heeft zo deelt hij mede besloten per 31 augustus zijn functie van zakelijk leider van het Am sterdams Ballet neer te leggen „in ver band met de gang van zaken, met name de wijzigingen in de structuur van de lei ding, onder andere de benoeming van een intendant". Van september 1959 af was de heer Ba sart met de zakelijke leiding van het ge noemde ballet belast. Gedurende de zes daaraan voorafgaande jaren heeft hij de zelfde functie bekleed bij het Ballet der Lage Landen. Advertentie DAM. in de nieuwste modetinten. BIG-BEN DAMES EN HEREN SPECIAALZAAK Grote Houtstraat 47 - Telefoon 18036 REPARATIES Het K.N.M.I. deelt mede: Door de lang zame beweging van een depressie heeft het in ons land nu al ruim twee dagen bijna zonder enderbreking geregend. De meeste regen viel tot nu toe in Zeeland en Zuid-IJolland. Intussen is de depressie bij de Duitse Bocht gekomen en begint er aan haar flank drogere polaire lucht van de Noordzee binnen te stromen. Dit gaat echter in een langzaam tempo. Hoewel de wind is toegenomen uit noordelijke rich tingen verplaatst de frontale bewolking en daarbij behorende regenzone zich in traag tempo naar het oosten. De bewolking gaat echter breken, waarna morgen opklaringen verwacht worden en slechts een verspreide bui. De temperaturen blijven aan de lage kant, om dat de polaire lucht vrij koud is. WERKRAPPORTEN Zaterdag 13 augustus Zon op 5.20 uur, onder 20.09 uur. Maan op 23.11 uur, onder 12.57 uur. Maanstanden 14 aug. 6.37 uur 22 aug. 10.16 uur 29 aug. 20.23 uur laatste kwartier, nieuwe maan. eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 12 augustus Hoog water 7.12 en 19.37 uur. Laag water 2.59 en 15.14 uur. Zaterdag 13 augustus Hoog water 7.54 en 20.20 uur. Laag water 3.40 en 15.54 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen en otnnenlsnC ouiten- 1 heden- morgen 7 uui Neerslag i t laatste 24 uur Den Helder regen n 18 5 Ypenburg regen n 15 11 Vlissingen regen nno 16 25 Eelde regen windst. 18 5 De Bilt motregen n 16 6 Twente motregen windst. 17 11 Eindhoven geheel oew w 17 4 Zd-Limburg zwaar oew zzw 17 10 Helsinki zwaar bew. z 20 0,5 Stockholm zwaar bew z 19 13 Oslo onbewolkt windst. 16 2 Kopenhagen regen ono 19 1 Aberdeen half bew. nnw 15 0,2 Londen half bew. n 15 28 Amsterdam regen nnw 15 14 Brussel regen wnw 17 8 Luxemburg regen zzw 19 4 Parijs geheel bew nw 21 0,4 Bordeaux regenbui wnw 25 5 Grenoble licht bew. windst. 29 6 Nice licht bew. n 24 4 Berlijn regen z 22 1 Frankfort /.waai bew. zzw 20 4 München regen zw 26 0,1 Zürich regen zo 27 26 Genève regenbui zw 26 11 Locarno regen ozo 23 60 Wenen zwaar bew zo 27 0 Innsbruck zwaar bew verand. 27 0 Belgrado licht bew. windst. 28 0 Athene onbewolkt w 31 0 Rome onbewolkt windst. 30 0 Ajaccio zwaar bew no 30 0 Madrid onbewolkt windst. 28 0 Lissabon onbewolkt n 24 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2