Reserveer tijdig uw plaats voor de Olympische Spelen te Rome Wilde zeeliedenstaking dupeert vele Britse vakantiegangers ËiMÉinii I I I I I I I Bom voor Rijnlands minister ging niet af MAGAZIJNBEDIENDE/TRANSPORTEUR De Bilt: augustus was tot nog toe maar iets te nat Sleepboot Cycloop bij brandend schip Nederlandse tanker brengt Russische olie naar Cuba Schip bij Vlieland heeft brand in de ruimen Drie doden in het verkeer 6 General Motors Service Voor een Opel en Chevrolet of ieder ander merk I Grondruil met Staat Nieuw schuimblustoestel vermindert risico bij buiklandingen Posities sleepboten van bureau Wijsmuller Negentien bezwaren tegen uitbreidingsplan Duitse jongen werd bij tunnel onwel Twee Zweden stalen scooter Oorzaak: kortsluiting tussen vakbondsleiding en massa der leden Rotterdamse rederij kan er niets tegen doen Spaanse pers oefent critiek op aftandse visserijvloot Revolutionair comité in Laos benoemt premier VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1960 .-'p i VOOR GOEDE EN SNELLE SERVICE VOOR OLIE, BENZINE EN REPARATIE VOOR ALGEMENE CONTROLE EN ONDERHOUD BIJ INRUIL OF VERKOOP VAN UW AUTOMOBIEL BIJ PECH OF MANKEMENT GA NAAR VAN LENT IJMUIDEN. Wijk aan Zeeërweg 117 Tel. 4360-4210 BEVERWIJK. Vondellaan 5 - Telefoon 3223-5052 Official G M. Dealers Modern ingerichte bedrijven r V -s- Voor nieuwe en gebruikte automobielen steeds ruime keuze Spreek met BERTUS PRUIS en het komt dik in orde. Geen angst voor inferieure ontvangst, doch werkelijk kijkgenot, dank zij onze subliem werkende service Keuze uit: BLAUPUNKT ERRES GRAETZ PHILIPS Soepele betaling Kennemerplein 76 hoek Moerbergplantsoen - Telefoon 5726 noiiiioiitot^iyiii iv iivur mvvi wei - lulqloufl Of o Vorig jaar hebben B. en W. van Vel- sen beloofd, dat met betrekking tot een grondruiling tussen dé gemeente Velsen en de Staat, voortvloeiende uit een over eenkomst met het rijk betreffende de uit voering van werken tot verbetering van het gedeelte van de Rijksweg no. 9 tussen het Delftplein te Haarlem en de tunnel onder het Noordzeekanaal te Velsen, voor zover gelegen binnen de gemeente Velsen, te zijner tijd een nader voorstel zou wor den gedaan. Deze aangelegenheid is thans in een zodanig stadium gekomen, dat tot bedoelde grondruiling kan worden overge gaan. B. en W. stellen de raad nu voor te besluiten tot het aangaan van deze grondruiling, waaruit blijkt dat de ruil zal geschieden zonder betaling van toegift wederzijds. WADDTNGTON (ENGELAND) (UPI) De Engelse vliegbasis Waddington heeft de beschikking gekregen over een tractor met tankaanhanger, waarmee in minder dan twintig minuten een 300 meter lange laag blusschuim kan worden gelegd. De installatie, bestaande uit een grote tank met water en schuimpoeder, zal gebruikt worden wanneer vliegtuigen een buiklan ding moeten maken. Het schuim zal de af springende vonken doven en het brandge vaar bij zulk een landing zeer sterk ver minderen. Achter aan de tank is een geperforeer de buis bevestigd, waardoor het schuim als een metersbreed gordijn op de lan dingsbaan wordt gespoten. Voorts kan uit vier straalpijpen schuim gespoten worden, zodat de combinatie ook als brandblusser kan worden gebruikt. Tot dusver nam het leggen van een schuimtapijt nooit minder dan drie uur in beslag, omdat men daarvoor gebruik moest maken van brandweerwagens met schuimkanonnen. Het vliegveld van Waddington, dat toe behoort aan de R.A.F. zal als uitwiik- vliegvel* en noodlandingsterrein ook voor de burgerluchtvaart openstaan. De zeesleepboot Noordholland van n.v. Bureau Wijsmuller in IJmuiden bevond zich donderdag 150 mijl noordoostelijk van Singapore, onderweg met een tanker van Singapore naar Hongkong. De Zeeland kwam gisteren in Genua aan met een tan ker van Montreal. De Utrecht bevindt zich nog steeds in Hongkong. De Cycloop is donderdag gearriveerd bij de „Panaghia T", zes mijl zuidelijk van Tamantare, Brazilië. De Totan was woensdag 300 mijl noord westelijk van de Bermuda's, onderweg met een libertyschip van Wilmington (V.S.) naar Liverpool. De Friesland vertrok op 1 augustus vanuit Lagos naar zee. De Sten tor kwam op 10 augustus in Birdham aan. De overige schepen van Bureau Wijs muller zijn in IJmuiden gestationeerd. Er zijn negentien bezwaarschriften bin nengekomen tegen het ontwerp van een plan van uitbreiding, dat de bestemming in onderdelen aangeeft voor het agrarische gebied in de gemeente Velsen ten zuiden van het Noordzeekanaal. De gemeenteraad moet nu vóór 1 sép- tember over de vaststelling van dit uit breidingsplan beslissen, tenzij de raad zijn beslissing (voor ten hoogste drie maanden) verdaagt. B. en W. stellen de raad 'voor zijn be slissing eerst over drie maanden te doén nemen. Een Duitse jongen werd donderdag, ter wijl hij op een lift wachtte, bij de uitgang van de Velser tunnel plotseling onwel. De jongen is astma-patiënt. Per auto van de ongevallendienst is hij naar het Antonius- ziekenhuis in IJmuiden-Oost overgebracht. Tevens bleek dat de jongen, die liftend naar Nederland was gekomen en hier al ongeveer een week lang rondzwierf, onvol doende geld bij zich had. Bovendien had hij een gaspistooltje en patronen bij zich. Na zijn herstel zal de jongen over de grens worden gezet. LIBELLE NYLON-ATELIER zoekt voor spoedige indiensttreding een pittige, zelfstandig werkende kracht als leeftijd 2030 jaar. Persoonlijke kennismaking: Kalverstraat 11, Umuiden-Oost. (Van onze correspondent) BONN Een der secretaressen van de minister van justitie van de grootste West- duitse deelstaat Noordrijn- Westfalen, Fle- hinghaus, is gisteren door het oog van de naald gekropen. Zij maakte een aan de minister persoonlijk gericht pakje open, \yaarin 'n bom bleek te zitten. De spring stof van deze bom ontplofte evenwel niet en het projectiel kom zonder dat het schade deed aan de politie worden gege ven. Een bééld van een demonstratie tegen Loemoemba, welke dezer dagen in Leopoldstad werd gehouden: de beto gers trekken met hun leuzen door het centrum van de stad. (Telefoto ANP Nul, nul, drie is een telefoonnummer, dat de laatste dagen door talrijke wan hopige vakantiegangers is gedraaid. Ook de radioweerpraatjes worden met span ning beluisterd. Erg bemoedigend klinken de vooruitzichten helaas niet en vele va kanties dreigen dan ook letterlijk en fi guurlijk in het water te vallen. Toch beziet men de situatie bij het K.N.M.I. in De Bilt niet al te somber. Het is een feit., dat heel veel mensen het weer van nu vergelijken met dat van vorig jaar. Maarde zomer van 1959 is bepaald geen goede maatstaf voor de tem peraturen en de regenval in de jaren daar voor en daarna. Verleden jaar om deze tijd, om precies te zijn in de nacht van de tiende op de elfde augustus, dreigde een enorme onweersbui een eind te ma ken aan de schijnbaar permanente hitte golf. Het bleef echter bij een dreiging: vooral de Achterhoek kreeg heel wat wa ter te verwerken, maar daarna vierde de zon weer hoogtij. Hoewel dit jaar de temperaturen sinds 27 juni op twee dagen na steeds onder normaal zijn geweest, valt de hoeveelheid regen nogal mee. Dr. H. ten Kate van het K.N.M.I. in De Bilt wist ons te ver tellen, dat De Bilt in de eerste tien dagen van augustus nog -maar weinig, zon tekort gekomen is. Vooral in de afgelopen twee dagen is echter wel teveel regen gevallen. Hoek van Holland staat wat dat betreft boven aan de lijst van vierentwintig weer stations. Daar viel 55 millimeter, terwijl het er van 1 tot en met 8 augustus vol komen droog is geweest. Ook in Vlissingen viel in de eerste augustusv. eek geen drup peltje nattigheid. In het noorden van het land en met name in de kuststreken, mogen de bewo ners en de vakantiegangers de laatste paar dagen echt niet zo erg mopperen. De neerslag die er valt is nu beduidend kleiner dan in het overige deel van ons land, in tegenstelling met de vorige maand toen de rollen waren omgedraaid. In Den Helder viel bijvoorbeeld dinsdag en woens dag maar twee mm. regen. Er is een kansje, dat de regenzone zich verder naar het noorden zal uitbreiden. Maar dergelijke voorspellingen zullen we maar aan het K.N.M.I. overlaten. De zeesleepboot Cycloop van bureau Wijsmuller in IJmuiden bevindt zich sinds dwonderdag bij het 9240 ton metende Libe riaanse stoomschip „Panaghia T" dat in brand staat en aan de grond is gezet op de Braziliaanse kust. De „Panaghia T", die met een lading ko len onderweg was van Hampton Roads naar een Argentijnse haven, meldde de brand maandagmiddag. Het noodsein werd opgevangen door de Cycloop, welke sleep boot zonder sleeporder weg was van La gos, Nigeria, naar de Verenigde Staten. De Cycloop kreeg opdracht van IJmuiden uit om onmiddellijk koers te zetten naar de brandende Panamees, over een afstand van ruim 500 mijl. Van de 33 opvarenden van de „Panaghia T" hebben 24 in reddingboten het schip verlaten. Zij zijn op ongeveer zes mijl ten zuiden van Tamantare, Brazilië, aan land gegaan. Aan boord van de Liberiaan ver bleven woensdagmorgen nog negen man, die trachtten het vuur te doven. De brand is ontstaan in de machinekamer en daar na overgeslagen naar de lading kolen op het achterschip. De Braziliaanse Marine heeft in Recife meegedeeld, dat een van haar korvetten van Salvadore uit eveneens onderweg is naar de „Panaghia T" om eventueel hulp te bieden aan negen achtergebleven man nen. De Cycloop, die met de modernste bandbestrijdingsmiddelen is uitgerust, staat onder bevel van kapitein J. Buurman uit IJmuiden. Twee opvarenden van het Zweedse schip „Vasaland", dat voor de papierfabriek van Van Gelder zonen te Velsen-Noord lig plaats heeft, hebben donderdagnacht in Beverwijk een scooter weggenomen voor een perceel aan de Koningstraat. Een agent van de Velsense tunnelbrigade zag in de tunnel vannacht het tweetal slinge rend rijden. De agent hield de mannen aan en bij die gelegenheid verklaarden de Zweden dat zij de scooter hadden ge kocht. De transactie zou in een Beverwijks café zijn gesloten. De politieagent ver trouwde dit niet en informeerde bij de Beverwijkse collega's. Daar was kort te voren aangifte gedaan van vei-missing van een scooter, die eigendom is van een Alk maarder. (Van onze correspondent) LONDEN De wilde zeelieden-staking breidt zich snel uit. Duizenden vakantiegan gers, speciaal die, welke op weg zijn van en naar de Kanaaleilanden, zijn ex-door ge dupeerd. Dit is ook het geval met de gro te vaart. Meer dan de helft van de beman ning van de 81.000 ton metende „Queen Mai-y" vexdiet het schip toen het in South ampton op het punt stond om naar de Verenigde Staten te vertrekken. Er zijn 1000 passagiers aan boord. Gehoopt werd, dat het schip vanmiddag zou kunnen weg gaan. Acht opvax-enden van het stoomschip „Castillian", die woensdag 't vertrek daar van uit Londen hadden trachten te verhin- dex-en, werden tot een maand gevangenis straf vex-oordeeld. 40 zeelieden, die op olie schepen in Rotterdam 't werk hadden neer gelegd uit sympathie ïnet de staking, zullen naar Engeland worden teruggestuurd. Veertien Britse havens zijn door de sta king aangetast en 35 schepen zijn opgehou den. Ongeveer 120 schepen zijn echter wel vex-ti-okken, hoewel op 15 daax-van moei lijkheden met de bemanning ontstonden. Van de i-est van de Engelse havens zijn er nog 25 waar niet gestaakt wordt. Lon den is nog stakingsvrij. Zondag zijn de .stakex-s van plan de zeer.oute tussen., Ier land en Schotland te sluiten. Gisteravond moest de Kanaaldienst tussen Newhaven en Dieppe worden stopgezet. Een bijeen komst, waarin de Canadian Pacific Stoom- vaax-t Mij. een beroep deed op de beman ning om de „Empress of Britain" (25.500 ton), vandaag te kunnen laten vertrekken, eindigde in handgemeen. Dit is de zoveelste wilde staking, welke op de x-uggen van het publiek wordt uit gevochten. Het is een hard gelag voor de nationale unie van zeelieden, welke bond sinds de eerste wereldoox-log geen officiële staking heeft gekend. Bovendien druist de staking in tegen elke vakbondspraktijk. Zij is een protest tegen een zo juist door de vakorganisatie met de werkgeversbond af gesloten ovex-eenkomst. De stakers willen dat voor 100 percent aan de oox-spx-onke- lijke looneis wordt voldaan, iets wat in werkelijkheid zelden gebeurt. Hoewel communistische en andere elementen de schuld van deze wilde staking krijgen, staat hier tegenovex-, dat de zeelieden in het algemeen niet gauw onverantwoorde lijke dingen doen. De hoofdoorzaak van deze uitbax-sting moet dan ook worden ge zien als een oude kwaal, waax-aan de Brit se vakbeweging nu al vele jax-en lijdt, na melijk volledige kortsluiting tussen toplei- Het Nederlandse tankschip „Papen- drecht" van de n.v. Phs. Van Ommeren te Rotterdam, da't sinds begin vorig jaar in charter heeft gevaren voor Oostduitse be vrachters, is zonder dat de rederij daar iets tegen heeft kunnen doen, doorver- huurd aan de Russische staatsrederij. Het schip gaat nu voor Rusland olie naar Cuba varen. De directie van de rederij Van Ommeren kan dit niet beletten, aangezien het con tract dat voor twee jaar was afgesloten de mogelijkheid openliet het Nederland se schip aan derden door te verhuren en te laten varen naar welke bestemming dan ook. Niettemin is deze ontwikkeling voor de redex-ij een volkomen verrassing. De „Papendrecht" heeft tot dusver Rus sische olie gevaren van de Zwarte Zee havens naar de Oostduitse haven Wismar. Toen het schip woensdag in de Russische haven Nowoxoski lag, berichtten de Oost duitse bevrachters de Rotterdamse rederij, dat het aan Rusland was doorverhuurd. Na in Noworoski olie te hebben geladen, is de „Papendrecht" donderdag naar de an dere Russische haven Toeapse gevaren om nog meer olie in te nemen voor Cuba, waar het schip op 2 september wordt ver wacht. De bemanning van het schip bestaat uit 45 Nederlanders. Kapitein is de heer P. Oosthoek. Er zijn ook twee leerlingen van de Rotterdamse zeevaartschool aan boord, die een vakantiereisje maken en die in Kiel van boord zouden gaan. Aangezien dit nu onmogelijk wordt, gaan de jongens in Istanboel van boord, vanwaar zij per vliegtuig naai Nederland terugkeren. ding en ledenmassa. Het gevolg is dat de officiële vakbondbestuurdex-s ook nu weer in hun hemd komen te staan en de leiding uit hun handen is gex-ukt door een scha- duw-ox-ganisatie, welke onder de weidse naam van hex-vormingsbeweging om zich heen grijpt. Dezer dagen heeft de secretaris-generaal van het Britse verbond van vakverenigin gen openlijk toegegeven, dat de vakbon den topzwaar gewox-den zijn. De cx-itiek, welke men op de leiders van de grote bon den heeft is, dat zij tezeer nationale figu ren zijn geworden, die hun gx*ootste acti viteit aan de politiek wijden ten koste van de vakbondsbelangen. MADRID (UPI) Het Spaanse ochtend blad „Arriba" heeft in een artikel de Spaanse autoriteiten de raad gegeven de vissersvloot onmiddellijk te moderniseren, indien zij een vex-groting van de huidige produktie voorstaan. „Arriba" merkte op dat Spanje nodig zijn huidige vissei'svloot moet vernieuwen, moderne machines moet importeren en in de voornaamste vissershavens gekoelde voorraadruimten moet bouwen. Spanje staat op de negende plaats in de rij van internationale vissex-ijlanden. Zijn vissersvloot wordt gevormd door 46.000 schepen, die een gezamenlijke tonnage van 300.000 ton .hebben. - In het afgelopen jaar werd bijna 700.000 ton vis gevangen. De bereden politie van Wuppertal in West-Duitsland wordt uitgerust met mobilofoons. De apparatuur is onder gebracht in zadeltassen; de microfoon is met een beugel aan het zadel vastgemaakt. Op het Argentijnse vrachtschip „Rio Diamante", 5383 ton, is vanmorgen om streeks aclxt uur brand uitgebi'oken in de lading rubber toen het schip ter hoogte van boei ET 7 benoorden de Wadden eilanden voer. De „Rio Diamante" stoomde op eigen kracht naar de rede van Den Helder, waar het schip voor anker is gegaan. Omstreeks kwart over negen vroeg het een loods aan. Uit IJmuiden is de sleepboot Simson van bureau Wijsmuller in de loop van de mor gen bij de Argentijn aangekomen met de nodige brandblusmiddelen aan boord, om een begin te maken met het blussingswerk. De brand woedt alleen in het achterruim van het schip, waar de lading rubber ligt opgeslagen. Omstreeks halfelf was het schip vóór het Molengat bij het lichtschip „Texel". De beloodsing naar de rede van Den Helder vergde nog ongeveer anderhalf uur. De zeesleepboten „Simson" en „Nes tor" uit IJmuiden, die zijn uitgerust met brandblusmiddelen, arriveerden omstreeks twaalf uur op de rede van Den Helder. De bi-and was inmiddels in hevigheid toegenomen. Sterke rookontwikkeling hinderde het blussingswerk. De kapitein vroeg om onmiddellijke brandweex-hulp uit Den Helder. Radio-Scheveningen heeft de reddingboot „Dorus Rijkers" gewaar schuwd zich gereed te houden. Het pakje was gericht aan Flehinghaus' departement te Dusseldorp. Het was te Kehl aan de Rijn, tegenover Straatsburg, op de post gedaan. De autoriteiten, belast met de beschex-ming van de Westduitse grondwet, hebben direct het onderzoek in deze zaak van de Dusseldorpse politie ovex-- genomen. Te Dusseldorp houdt men met een reeks mogelijkheden x-ekening, waar het de krin gen betreft, die voor de mislukte aan slag verantwoordelijk kunnen worden ge steld. Tenslotte heeft Flehinghaus als mi nister van justitie van een deelstaat met 15 miljoen inwonex-s de laatste jaren met een reeks hele en halve politieke proble men te maken gehad. Hij was bijvoorbeeld als minister zowel betrokken bij het on derzoek naar aanslagen op en van de Al gerijnse F. L. N. ,als bij aanslagen ge pleegd door de Franse teiTOi-istenoi-gani- satie „De x-ode hand". Ook heeft hij het een en ander te doen gehad met de zeer succesvolle vervolging van communistische agenten uit Oost-Duitsland. Deze week kwam Flehinghaus nog in 't nieuws door zijn resolute afwijzing van 't verzoek, ge- door door x-e Oostduitse communistische ju stitie, om de Westduitse vooi-malige minis ter van vluchtelingenzaken prof. Oberlan- der uit te levex-en, die in Oost-Berlijn bij verstek tot levenslang is veroox-deeld. TOKIO (UPI) In een voor Japan be stemde uitzending heeft x-adio Peking don- dex-dag gemeld dat het x-evolutionair comi té in Laos prins Souvanna Phouma be noemd heeft tot premier van de nieuwe re* volutionaii-e x-egering. De kapitein der pa- rachusten Kong Le, de leider van de staatsgreep, blijft lid van het x-evolutio nair comité, dat vooralsnog naast de rege ring zal blijven bestaan. Te Washington is inmiddels meegedeeld dat de Amerikaanse regering het nieuwe i-egiem in Laos niet zal erkennen. De nieuwe premier van Laos was tot voor kort ambassadeur van zijn land in Frankrijk en daarvoor premier van de Laotiaanse regering. Phouma is altijd opgetreden als plei ter voor een neutralistische buitenlandse politiek van Laos en hij had een belang rijk aandeel in de samenstelling van een coalitiex-egering met de communistische Pathet Lao x-ebellen in noveinber 1957. „De nieuwe regering van Laos zal moe ten onderhandelen met de communistisch gezinde .Patlxet Lao, want e,r moet een einde komen aan de broedermoord in Laos", heeft donderdag de leider van de militaix-e staatsgreep, kapitein Kong Le vex-klaard. In Kloostei-veen bij Assen is 's avonds laat een kleine bestelauto, bestuui'd dooi de öljarige bakker W. Kuik uit Zuidbroek (Groningen) met gx-ote snelheid tegen een boom gereden. De echtgenote van de be stuurder, de 41-jarige mevrouw J. Kuik Komduur, die naast haar man zat, werd zo ernstig gewond, dat zij ter plaats over leed. Haar man kx-eeg een kaakfractuur en inwendige kneuzingen. Dx'ie kinderen van het echtpaax-, die achter in de auto zaten, een 14-jarig meisje en twee jongens van 12 en 6 jaar, liepen eveneens letsel op. Evenals de vader werden zij in het ziekenhuis te Assen opgenomen. Het ge zin was zondag met vakantie naar Harder wijk gegaan om daar te kamperen. Wegens het slechte weer werd het verblijf daar vroegtijdig afgebroken. Vermoedelijk door overvex-moeidheid is de heer Kuik tijdens het rijden in slaap gevallen. In Apeldoorn bracht de 25-jarige me vrouw M. van de NieuwendijkDikstaal een vriendin naar een bushalte aan de Zwolseweg. Zij werd daar aangereden door een personenauto, bestuurd door iemand uit Zwolle. Deze had net een vóór hem rijdende wagen gepasseerd toen zijn auto begon te slippen. Hij reed tegen een licht mast en daarna tegen de paal bij de bus halte, waar mevrouw Van de Nieuwendijk stond. Zij wex-d zwaar gewond naar het Julianaziekenhuis overgebracht, waar zij later is ovex-leden. Een inwoner van Zwol le, die naast de autobestuui-der zat, liep een bekkenfractuur op en moest eveneens in het ziekenhuis worden opgenomen. In Limmen is het twaalfjarige jongetje J. Mooy verongelukt. Bij het oversteken van de Rijksweg lette hij niet voldoende op het verkeer. Hij werd aangereden door een pei'sonenauto en ex-nstig gewond. In het ziekenhuis te Alkmaar, waarheen hij was vervoerd, is hij overleden.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 6