Fata morgana aan onze kust In 1878 kocht Engeland het eiland voor f 1,5 miljoen van de Turken Steeds meer Amerikaanse restaurants zonder keuken en zonder.... kok HET EILAND VAN DE GODIN VENUS", WORDT VOLGENDE WEEK ONAFHANKELIJK Lunchroom in de kerk Begonia]eest in België DE ONRUST OP CYPRUS, thans ten einde, heeft jaren geduurd. De oorzaak was de wens van invloedrijke groepen Cyprioten om het eiland tot een deel van Grieken land. te maken. Die wens was geen na-oorlogse nieuwigheid, want enige tientallen jaren reeds had zowel op Cyprus als in Griekenland in sommige kringen het verlangen geleefd, heide landen staatkundig te verenigen. Zo nu en dan had men dat verlangen zelfs tamelijk luid kenbaar gemaakt. Groot-Brittannië (de „haas" op Cyprus) had echter weinig neiging getoond om die wens in vervulling te doen gaan. In Londen hesefte men namelijk terdege, hoe groot de strate gische waarde van Cyprus is. Pas onder de druk der ernstige verzetsbeweging der laatste jaren werd Londen wat toe schietelijker. De situatie werd nog gecompliceerder, toen de Turken er wonen er tamelijk veel op Cyprus zowel in Turkije als op Cyprus de eis stelden dat zij een deel van het eiland als Turks gebied erkend wilden zien. Het resultaat van bloedige strijd, en moeizame onderhandelingen was, dat Cyprus een onafhankelijke staat zal worden met ingang van 16 augustus 1960. De Britten behouden een paar stukken terrein voor (Britse) militaire bases. Hoe de geschiedenis van Cyprus verder zal gaan, dus of de Cyprioten en de Turken op het eiland er in zullen slagen, een vreedzame, zichzelf bedruipende gemeenschap te vormen, moet de komende tijd leren. Wel echter kunnen wij de verleden tijd van de jonge mogendheid op zevenmijlslaarzen doorschrijden en een blik op de Cyprische gemeenschap van lieden werpen. CYPRUS LIGT IN HET oostelijke bek ken van de Middellandse Zee, dus in een deel der wereld, dat bijzonder rijk is aan historische gebeurtenissen en een middel punt was van antieke beschaving. In de oudheid was Cyprus een bloeiend land. Antieke stedennamen als Paphos, Idalië en Amathonte zijn herinneringen aan die bloeitijd. Zij hadden eeuwen geleden in de beschaafde wereld een goede klank. In die dagen won men op het eiland goud, zilver en koper. Venus was de godin, die men er inzonderheid vereerde, zodat Cyprus wel het „Eiland van de godin Venus" werd genoemd. De Cyprioten hadden een eigen Olympus, een Cyprische „Berg der Goden". Die berg is de hoogste top (on geveer tweeduizend meter) van de keten, die dwars door het eiland loopt. Aan de voet van die bergketen liggen vruchtbare vlakten met enige steden. De ze zijn niet groot. Er wonen acht- tot veertigduizend mensen. De hoofdstad is Nicosia. Voorts zijn te noemen de stadjes Larnaca, Limassol en Famagusta. Cyprus moge als land heel oud zijn, toch is er plaats voor „nieuwe mensen", want het eiland Is dun bevolkt. Het inwonertal be draagt ruim een half miljoen. De bevol kingssamenstelling is zeer bont. Geen won der, want uit vele kustlanden der Mid dellandse Zee de oude Wereldzee trokken mensen naar het eiland om er zich te vestigen. Niet slechts het bevol kingsbeeld, ook dat der godsdiensten is bont. Mohammedanen, Grieks-katholieke Christenen, Armeense Christenen, Maro nieten of Cyprische Christenen, benevens aanhangers van enige sekten treft men op het eiland aan. De betrekkingen tussen deze godsdienstige groeperingen zijn in de regel goed, al zijn meningsverschillen en wrijvingen zo nu en dan niet uitgebleven. Alleen op onderwijsgebied levert de bonte Deze oude boer heeft de Turken nog als meesters gekend. godsdienstige schakering werkelijke moei lijkheden op. Die worden nog verscherpt, omdat er zoveel verschillende talen op het eiland worden gesproken: het Cyprische dialect van Grieks, enige Aziatische talen, Turks, Frans en Engels. Het taalbeeld is babylonisch, maar met Engels kon men, althans tot voor kort, in ontwikkelde krin gen altijd terecht. WEINIG LANDEN KUNNEN terugblik ken op een zó bewogen geschiedenis als Cyprus. Weinig landen ook hebben zó veel bezetters en vreemdelingen als bestuur ders gekend als dat eiland. Reeds in de grijze oudheid kwamen de Phoeniciërs uit Tyrus en Sidon naar het eiland en vestig den zij er hun heerschappij. De Phoenici- sche periode duurde tot ongeveer zes eeuwen vóór het begin onzer jaartelling. Nog geen honderd jaar later brachten de Egyptenaren het eiland onder hun gezag.. Na de Egyptenaren namen de Perzen het eiland onder hun bescherming. Wel behielden de Cyprioten ten tijde van de Phoeniciërs, de Egyptenaren en Perzen een zekere mate van zelfbestuur, maar tevreden waren zij toch niet met de vreem de overheersingen. Herhaaldelijk braken ei'opstanden uit. De geest van verzet werd Herinneringen aan de glorie van weleer treft men op vele plaatsen op Cyprus; de foto toont Apollo's tempel bij Paphos. SEDERT het einde van de twee de wereldoorlog hebben de Cyprioten, de Britten, de Tur ken en de Grieken gekrakeeld over de zeggenschap op Cy prus. Alom ter wereld volgde men het verloop van dat ge harrewar met grote belang stelling, want Cyprus is stra tegisch van groot belang. Er werd beslist, dat het eiland op 16 augustus een onafhan kelijke staat zal worden met een republikeinse regerings vorm. Een oude stramme pope bij zijn witte kerkje. (Foto Reno Wisedon). reeds vele, vele eeuwen geleden op Cy prus geboren. En in later eeuwen is hij nooit gestorven. Gedurende de eerste twaalf eeuwen on zer jaartelling duurde de strijd om het ei land voort. West-Europa's belangstelling voor Cyprus ontwaakte tijdens de kruis tochten. De bekende (Engelse) kruisvaar der Richard Leeuwenhart veroverde het in 1191. Koning Richard schonk Cyprus aan de Franse edelman Guy de Lussig- nan. Guy besloot Richard in rang te eve naren. Hij maakte Cyprus tot een konink rijk en zette zichzelf de kroon op het hoofd. Gedurende enige eeuwen regeerden telgen uit het geslacht De Lussignan over het eiland. Toen kochten enige schatrijke Venetiaanse kooplieden het eiland van de familie De Lussignan en brachten het bin nen de Italiaanse, althans binnen de Ve netiaanse belangensfeer. De rijke Veneti- anen moesten op hun beurt plaats maken voor de strijdlustige op verovering be luste Turken, die van 1570 tot 1878 de scep ter over Cyprus zwaaiden. TOEN BRAK VOOR HET eiland de „mo derne tijd" aan. Engeland betaalde aan het verzwakte Turkije de som van anderhalf miljoen gulden en verwierf daarvoor het recht Cyprus te besturen. Toen Turkije in de eerste wereldoorlog de partij koos van Engeland's tegenstanders, werd Cy prus ingelijfd bij het Britse Rijk. In 1925 verkreeg het de status van kolonie. Na dat jaar verwierven de Cyprioten geleide lijk aan meer en meer zeggenschap in eigen huis. De wens naar afscheiding van Engeland bleef echter tot voor kort een vrome wens, omdat Engeland het eiland niet wilde missen op grond van strate gische overwegingen. Kort na de laatste wereldoorlog kwam Cyprus enige tijd „in het nieuws" door het feit, dat vele Joden, die naar Israel wilden gaan, eerst geruime tijd op Cyprus moesten doorbrengen in opvangkampen. Dit leidde vaak tot strubbelingen. Toen de toestand in Israel stabieler werd, ver dween de kampbevolking naar de jonge Joodse staat en hernam het bevolkings beeld op Cyprus zijn normale aanzien. CYPRUS HEEFT in de loop der eeuwen lal van vreemde heren gehad, omdat het een begeerd eiland ivas. Begeerd niet slechts om zijn strategische betekenis, maar ook, omdat het in vroeger tijden koper en edele metalen ook leveren. Later, toen de voorraden edel metaal vrijwel uit geput ivaren, viel het zwaartepunt op de strategische factor. Deze was bepalend voor de aankoop van het eiland door En geland (1S7S) en voor zijn latere inlijving bij het Britse Rijk. In onze tijd telt die factor nog steeds zwaar, getuige het feit, dat de Britten hei recht bedongen hebben, militaire bases op het eiland te behouden na de onafhankelijkheidsverklaring. Economisch gezien heeft Cyprus op het ogenblik weinig betekenis. Kopererts, ijzer erts en asbest worden er in kleine hoeveel heden gewonnen. In sommige stadjes be gint de industrie zich te ontwikkelen. Een der merkwaardigste induslrieprodukten, bestemd voor de uitvoer, zijn kunststanden, die de Cyprioten goed en graag fabriceren. Het voornaamste middel van bestaan is het boerenbedrijf. Cyprus voert landbouw- produkten, huiden en zuidvruchten uit. Na de laatste wereldoorlog ontstond er een streven om de agrarische bedrijven te mo derniseren. De Cyprische boer is echter een zeer behoudend man, die zijn eeuwen oude primitieve methoden lang niet altijd gaarne verwisselt voor een moderne, doel treffender bedrijfsvoering. De autoriteiten rekenen er echter op, dat de jongere ge neratie zich beter zal aanpassen. De natuur lijke gesteldheid van het eiland is zodanig, huizen krijgt men hetzelfde menu en voed sel, dat uit dezelfde keuken komt. Die keuken staat in Elkhart (Indiana) en twee koelauto's brengen de gerechten, die eerst gekookt en daarna bevroren zijn, naar de zestien eethuizen langs de grote autoweg. DE ZOMER IS BEGONNEN en de Amerikanen, die in het algemeen geen (Van onze correspondent) WASHINGTON— Wallstreet Journal is een plechtig, voornaam blad. Zeer de moeite waard om te lezen, maar meer bedoeld voor zakenlieden dan voor huis vrouwen, die zoeken naar „gezellige" stukjes. Toch stond er enige tijd geleden een artikel op de voorpagina over restau rants, die hun kookmethode radicaal aan êrote theedrinkers zijn. gaan nu toch hun het veranderen zijn. Veranderen is eigen- dorst weer lessen met koude thee („iced lijk het woord niet: het koken wordt een- tea"). Vroeger werd die thee eerst op de voudig afgeschaft. Ook dit artikel leek normale manier gezet en daarna afge- niet in de eerste plaats bestemd voor koeld. Die methode is nu ouderwets ge- huisvrouwen, die graag willen weten, hoe worden. Men heeft nu niet alleen „instant het toegaat achter de keukendeur van coffee", maar ook „instant thee", een poe- een reastaurant, waar de meesters van der dat men laat oplossen in ijswater. Wilt de kookkunst hun pollepel zwaaien. Het ®e er citroen in, dan krijgt ge in sommige rapport was meer bedoeld voor lezers, die Sevallen niet meer een partje citroen dat belang stellen in belangrijke economische men zelf uit moet knijpen, maar een zakje ontwikkelingen. En belangrijk is het, dat met „instant citroen", ook alweer een Amerikaanse i'estaurants dit jaar voor poeder. In ieder geval een voox'deel voor ongeveer zeshonderd miljoen dollar aan uw buurman, die nu niet meer de kans bevroren maaltijden inslaan; een bezoeker loopt, dat hij citroensap in zijn oog gespo- van een restaux-ant, dat deze bevx-oren ten krijgt bij onhandig uitknijpen, maaltijden in voorraad heeft, behoeft niet dat 't ondanks de moeilijke watervoor ziening in sommige delen op den duur een bloeiend boerenland kan worden. EEUWEN GELEDEN WAS Cyprus een eiland, waar men edele metalen won en de godin Venus vei-eerde. Het tafereel van de geschiedenis van het eiland wordt be- heers-t door een lange en vrijwel ononder- bx-oken reeks vreemde overheersingen. Steeds bestond er op Cyprus een min of meer krachtig streven naar onafhanke lijkheid, dat in het tweede kwart onzer eeuw scheen te zullen gaan in de richting van staatkundige aansluiting bij Grieken land, doch dat nu toch heeft geleid tot een eigen staatsvorming. Edele metalen brengt Cypx-us thans niet meer voort. Venus komt men er nog slechts in de boeken tegen. Herinneringen aan de glorie van weleer treft men er op veel plaatsen aan. Bewogen was Cyprus' geschiedenis, bont geschakeerd zijn zijn bewoners. Het heden van dat merkwaar dige en strategisch zo belangrijke eiland is springlevend. Cyprus staat op de drempel van een nieuwe periode in zijn geschiedenis. Wat er in de komende jaren van terecht zal komen, is de vraag. De houding der Cy- px-ioten als burgers van een onafhanke lijke staat zal in belangrijke mate bepa lend zijn voor de toekomst van de jonge mogendheid. Die toekomst zal mede beïn vloed worden door de ontwikkeling der lang te wachten: in vijf minuten kan men hem zijn maal dampende voox-zetten. De elektronische oven doet wonderen en geen eter kan vermoeden, dat zijn voedsel vijf minuten geleden nog stijf bevroren was. AAN DE NOORDZIJDE van Chicago be- AARDAPPEL-SCHILLERS behoeft een modei-n restaurant ook niet meer te heb ben. De x-estaurateur kan uitstekende poe der kopen die aangelengd met water of melk voortreffelijke puree oplevert. Vroeger moest men van de ouderwets ge maakte puree' dikwijls veel weggooien. machtsverhoudingen en de gang der ge beurtenissen in Zuidoost-Europa en het gedaan van^hu^greep^op he^eiland.^Zij vindt zich een Sroot restaurant, Red Bal- Thans maakt men nauwelijks meer dan hebben het probleem Cyprus opgelost op loon genaamd; in de keuken van dit eet- men nodig heeft. Komt de nood aan de een wijze, die in de lijn der hedendaagse huis vindt men geen kok en geen bakker, man. dan heeft men in een ommezien wat geschiedenis ligt. Van de regering van het Qok brQod en cake kan men ko in be_ meer poeder tot puree omgetoverd, onafhankelijke Cyprus zullen veel staats- manswijsheid, goede wil en geduld ge- vroren toestand. Even opwarmen in een vex-gd worden om land en volk zo te be- oven is alles wat nodig is. Langs de grote sturen, dat rust en welvaart toonaange- autoweg door de staat Indiana ziet men vend op het Eiland van Venus" kunnen zestien restaurants die er ongeveer een- worden. Rust en welvaart zijn immers de TT dingen, waaraan Cyprus en de Cyprioten der uitzien. Zij zxjn van „Interstate Hosts thans vóór alles behoefte hebben. een firma uit Los Angeles. In al die eet- Een beeld uit langvervlogen jaren: de Europese restaurantstraat in Larnaca. WOOLWICH (UPI) De Britse geeste lijke N. Stacey zal zijn plan om een lunch- room in zijn kerk, St. Mary's in Wool wich, in te richten ten uitvoer brengen. Men zal er koffie, roereieren, salade en omeletten kunnen nuttigen. De „snackbar" zal van 10 uur 's morgens tot 7 uur na middag geopend zijn. „Ik wil ti-achten de kerk weer midden in het leven van alledag te plaatsen", zei de eerwaarde. „Op deze manier raken de mensen gewend aan het idee naar de kerk te gaan". En er een meer practische gedachte aan toevoegend, zei hij: „Wij hopen goede zaken te maken in lunches voor winkelende mensen". Hij verwacht dat de lunchroom het drukst bezocht zal worden na afloop van de diensten en na doopplechtigheden. Lochristie, tien kilometer ten oosten van Gent, woi'dt wel de hoofstad van de begoniakweek genoemd. In deze gemeente houden zich namelijk 180 bedrijven bezig met het kweken van deze bol en bloem, waarvan de jaarlijkse opbx-engst ongeveer 40 miljoen bollen bedraagt. In het weekeinde van 20 tot 22 en van 27 tot 29 augustus loont Lochristi zijn rijk dommen in een veelkleurige ovei'daad aan bloeiende begonia's in perken en velden. Dit kleurenfeest is door de inspanning van de bloemkwekers in de loop van de jax-en uitgegroeid tot een van de belangrijkste gebeux-tenissen in deze streek. (Van onze weerkundige medewerker WOESTIJNREIZIGERS krijgen soms vexTukkelijke oases voorgespiegeld, oases die er in werkelijkheid niet blijken te zijn; een van de vele voorbeelden van lucht spiegelingen, fata morgana genoemd, een natuurver schijnsel, dat niet alleen in de woestijn voorkomt, maar ook aan zee af en toe is waar te nemen en waai'bij men soms zeeschepen, di rect onzichtbaar, indix-ect enige graden boven de zee spiegel ziet afgebeeld. Zij worden als het ware opge tild en varen boven de ho- i-izon. Soms ziet men een stad of een eilandje opdui ken, vooral bij luchtspiege lingen boven het IJselmeer en wie dit nog nooit heeft gezien zal zeker al eens kennis hebben gemaakt met de schijnbare „waterplas sen" op onze grote sterk door de zon beschenen ver keerswegen. De warme lucht die hier opstijgt ver oorzaakt ook luchttrillingen die tot de luchtspiegelingen behoren. IN DE ONDERSTE lagen van de dampkring kunnen zich omstandigheden voor doen, waarbij de lichtstra len, die normaal een recht lijnige baan volgen, van dit rechte pad afraken. Er kan dan een lichte kromming in hun baan komen en ons oog langs een kleine om weg bereiken. In zo'n geval waarbij de lichtstraal ons oog langs een kleine om weg bereikt, tracht deze lichtstraal ons wijs te ma ken linea recta op ons af te komen. Wanneer wij op on derzoek uitgaan om te zien wat de oorzaken zijn die de lichtstralen dwingen om een „ommetje" te maken, dan zien wij dat luchtlagen van verschillende dicht heid, die vlak tegen elkaar aanliggen, hier de oorzaak van zijn. Warme en koude lucht lagen hebben namelijk een verschillende dichtheid en wanneer de temperatuur verschillen tussen beide luchtsoorten groot genoeg zijn. is er aan de voorwaar den van luchtspiegelingen voldaan. DE WARME luchtlaag doet dienst als spiegel zo als zij dit in sommige ge vallen ook in de hogere luchtlagen doet wanneer er een zogenaamde inversie (een laag waar de tempe ratuur plotseling enige gra den hoger wox-dt) aanwezig is. De televisiekijkers ont vangen in zulke gevallen dan stations op hun beeld buis uit Italië, Rusland of Portugal, hetgeen onder normale omstandigheden niet lukt, maar bij de aan wezigheid van zo'n warme luchtlaag kunnen de TV- beelden van grote afstand via een soort fata morgana op ons scherm komen. Bij de luchtspiegelingen aan de grond en boven zee kunnen zich twee gevallen voordoen. 1. De warme laag ligt onder en de koude er boven. 2. De koude laag ligt onder, de warme laag er boven. Het eerste geval doet zich op warme door de zon beschenen asfaltwegen voor. In het tweede geval treedt een spiegeling naar ZELFS DAT SYMBOOL van Amerika de man achter de bar die cocktails schudt dreigt in discx-ediet te x-aken. Hoe men dan nu een Martini kan bereiden? Met een indrukwekkende machine! Als er bij voorbeeld vier bezoekex-s komen, die hun Martini vrij sterk wensen, stelt men de machine af op vier glazen en men geeft tevens aan, dat het mengsel vier delen gin op een deel vermouth moet worden. In een minimum van tijd heeft dat dure ding dan op een ongezellige manier de cocktails gereed. Zullen de meeste man nen nu maar liever thuis gaan eten en drinken? Het is de vraag o dat veel ver schil voor hen uitmaakt. Hun vrouwen le zen dan misschien niet Wallstreet Journal, boven op. Niet zelden kan maar uit vrouwenbladen halen zij toch ook men aan de Noordzeekust, Wel alle nieuwtjes over bevroren voedsel en keukenmachineriën. Zowel de huis den en het IJselmeer, zien dat de horizon schijnbaar vrouwen als de x-estaurateur beweren, dat wordt opgetild. de maaltijden er beter door worden. De Amerikaanse man slikt hun beweringen DE COMMANDANT van H.M. „Gelderland", die zich en hun voedsel en hlJ wordt er ln elk op 6 juni 1939 voor Texel geval niet magerder op. en Vlieland bevond, zag boven zee schepen zowel rechtstreeks als in spiegel beeld. op i7 januari 1940 Rijst groeit beter zagen de zoons van de heer Businger te Huizen aan de Op IllUZiek kust van het IJselmeer het eiland Marken boven de NIEUW DEHLI RTR/AFPDe mi- horizon. De atmosfeer was nister vanlandbouw van India heeft in het buitengewoon helder bij parlement medegedeeld, dat uit proefne- zes graden vorst.' Zeer uit- mingen in Pondicherry, in het zuiden van voerig over deze verschijn- India gebleken is dat muziek bevorderlijk selen van lichtbx-eking en is voor de opvoering van 't rendement van straalbreking schrijft dr. de rijstaanplant. Deze proefnemingen zou- M. Minnaert in zijn boek den hebben aangetoond, dat de groei van de „Natuurkunde in het Vrije rijst te velde door zachte muziek wordt Veld". In zeldzame geval- gestimuleerd. De muziek was bij deze ex- ion kan de kromming van perimenten gedistribueerd door op „stra- de lichtstralen zeer sterk tegische punten opgestelde luidsprekers. zijn en aanleiding ge- De rijst op deze proefvelden leverde een ven tot merkwaardige op- 58 procent hogere opbrengst dan normaal. tische verschijnselen. Vuur- De minister verklaarde, dat de regering torens, ver verwijderde thans doende is de doeltreffendheid van de- eilanden enzovoorts worden ze methode te controleren. Als de resulta- duidelijk zichtbaar. De zee- ten bevredigend zijn, zal de regering mo- man spreekt van „opdoe- gelijk gebruikmaking van muziek op gro ming". Zo kan men soms in te schaal voor opvoering van de voedsel- Stavoren Enkhuizen en Urk produktie in overweging nemen. verrassend dichtbij waar nemen. Dirigentencursus. In de aanstaande Dat deze verschijnselen herfst zal de Nederlandsche Radio Unie dikwijls het sterkst zijn gedurende vier weken een speciale diri- boven zee en in de woestijn gentencursus geven, uitsluitend voor vier komt omdat de tempera- jonge Nedexdandse dirigenten. De cux-sus tuur tegenstelling tussen zal onder leiding van Franco Fex-rara water en lucht en tussen staan. In overleg met de raad van advies het bijzonder hete woestijn- en de docent zijn de volgende dirigenten zand en de lucht vaak gro- aangezocht de cursus te volgen: Leo Drie ter zijn dan boven begroei- huys, Peter Ex-ös, Charles de Wolff en de grond en bossen. Joop van Zon.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 13