Kort en bondig Het schildersbedrijf dient nodig gesaneerd te worden Staking belette afvaart van de Queen Mary, schade f 5 miljoen Bewolkt en later weer regen Tien pet. der bedrijven verdient evenveel als de overige negentig Zeer hoog water in de Amsterdamse grachten Lek Belgisch jacht op het strand gezet Bietencampagne door regenval vervroegd Voor bodemonderzoek Suriname 3 miljoen V.N.-bijdrage Dr. ir.G. de Bakker directeur van tuinbouw Auto van overleden tegelzetter gevonden Scheveningse naar zieke zoon in Canada Rapport over directeur Faunabeheer is nog geheim Cunard-maatschappij charterde vliegtuigen Stuk ijzer van hekje ging ais een speer door auto heen Liberiaans minister bezoekt YMCA-congres Zeeuws meisje twee dagen vastgehouden op Noorse tanker? Straaljager viel in zee; vissers redden piloot ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1960 2 Rondvaartboten konden niet varen Meeste landbouwgrond wordt gepacht Het mysterie-Nederweert Dank zij noodfonds N.S. verhogen pensioen gerechtigde leeftijd Staking op nachtboot Harwich-Hoek v. Holl. Bezoek van koninklijk paar uit Thailand Telefooncel-dieven gepakt „Zeer ernstig" en „verontrustend", deze kwalificaties vielen vrijdagmiddag op de bestuursvergadering van het bedrijfschap schildersbedrijf te Rijswijk. Men sprak, in 't kader van het door het economisch in stituut voor de bouwnijverheid uitgebrach te rapport „produktiviteit in het schilders bedrijf' over de situatie waarin het va derlandse schildersbedrijf thans verkeert. Gebleken is dat er een bijzonder groot aantal kleine schildersbedrijven is. dat ech ter van het totaal een zeer geringe hoe veelheid werk verzet, de inkomsten zijn evenredig (laag). De rentabiliteit van be drijven die een omzet hebben tot rond 10.000,- is ronduit slecht, die van tien tot 20 mille matig, de derde categorie, die van 20 tot 40 mille is eveneens slecht en de bedrijven boven de 40 mille al leen verkeren in een bevredigende si tuatie. De cijfers zijn gebaseerd op gegevens van 1953, ze kunnen echter toegepast wor den op de huidige omstandigheden als men ze per categorie met enkele duizenden gul dens verhoogt. De meeste kleine bedrijven voeren klein werk uit, grote bedrijven aar- Advertentie SKIN LIFE een crème met wonder kracht,die een vermoeide, verwaarloosde huid herstelt, vernieuwt en verjongt. Verkrijgbaar bij s PARFUMERIE ANSSEN HAZEPATERSLAAN 16 HAARLEM - TELEFOON 0 2500 - 12747 Door de abnormaal hoge stand van het water in de Amsterdamse grachten heb ben vele rondvaartboten vrijdag niet kun nen varen. „Ik zit nu zo'n dertig jaar in dit bedrijf, maar ik kan me niet herinne ren dat we dit ooit eerder hebben meege maakt" verzuchtte de directrice van één van de grootste Amsterdamse rondvaart- rederijen. De grootste rondvaarttboten moesten voor de steigers blijven liggen omdat ze niet onder sommige bruggen konden doorvaren. De Oude Zijds Kolk was praktisch de hele dag ontoegankelijk. De kleinste boten moesten worden ge bruikt, sommigen met extra bllast. Ook de twee dagelijkse tochten nar de ver lichte Zaanstreek konden doorgaan, hoe wel daarvoor eveneens kleinere boten moesten worden ingeschakeld. Vrijdagavond omstreeks elf uur noteer de men om het Amsterdamse stadwater- kantoor een waterstand van twaalf centi meter beneden N.A.P., terwijl in deze tijd van het jaar 30 tot 34 centimeter bene den A.P. normaal is. Om elf uur steeg het water nog steeds, maar verwacht werd dat het omstreeks een uur vannacht zou gaan zakken. Dan worden de drie pom pen van de verversingsinstallatie op de Zeeburgerdijk ingeschakeld, die het stads- water met miljoenen liters op het IJssel- meer zal lozen. De regen is er niet alleen oorzaak van dat de rondvaartboten last hebben ondervonden van de hoge water stand. Ook veel water van de Amstel kwam in de Amsterdamse grachten te recht. Kelders ondergelopen Een hevige regenval heeft vrijdag op verschillende plaatsen in Amsterdam over last veroorzaakt. Het Europaplein en de Europaboulevard kwamen blank te staan, evenals de Willemstraat in de Jordaan, waar de etalageruiten onder het slijk ge spat werden als auto's door de diepe plas sen in deze straat reden. De brandweer kreeg een tiental verzoeken om assistentie bij het droogmaken van ondergelopen kel ders en souterrains bij particulieren en een viertal fabrieken. Op verscheidene plaat sen kwamen in het wegdek en trottoirs verzakkingen voor, speciaal op die plaat sen waar het hemelwater van de daken direct op de straat werden geloosd. Waterstand weer bijna normaal De waterlast in Amsterdam was van morgen goeddeels voorbij. De abnormale stand van gisteren in de grachten aldus het stadswaterkantoor had twee oor zaken: de zware regenval en het toevallige feit dat in IJmuiden gistermiddag, als ge volg van de ongunstige wind niet kon wor den gespuid. Vannacht kon in IJmuiden weer normaal gespuid worden. De water stand nadert thans weer het normale peil. Nabij Cadzand is gistermiddag een jacht op het strand gelopen. Het jacht behoort toe aan een in Ant werpen wonende Belg. Deze man heeft het jacht, omdat het een lek kreeg, zelf op het strand gezet. Hij riep de hulp in van de reddingboot omdat hij van mening was dat het jachtje bij hoog water nog meer schade zou oplopen. Dé bemanning van de reddingboot, die constateerde dat de op varenden van het scheepje buiten gevaar waren, achtte het niet haar taak op het verzoek van de eigenaar van het jachtje in te gaan om het naar een andere plaats *e slepen. zelen echter niet in tijden van slapte naar dit soort werk uit te zien, wat een extra concurrentie voor de kleine bedrijven be tekent. De laatste zijn niet in staat groter werk aan te vatten, mede door de con stante onderbezetting. Planning en organisatie worden in cate gorie III verontrustend genoemd. Wel zijn de binding aan 't bedrijf en de onderlinge verstandhouding tussen de bedrijfsgenoten in de „kleine" sector beter dan in de gro tere bedrijven. Talloze bedrijven werken inefficiënt. Geadviseerd wordt dat met name in categorie III all round personeel wordt aangetrokken. Voor kleine bedrij ven is de oplossing klein variabel werk. Slechts 23 percent van de in '53 geregi streerde schildersbedrijven hield zich uit sluitend bij schilderwerk, 43 percent heeft aanverwante nevenwerkzaameden en 34 percent oefent een op ander gebied lig gend nevenberoep uit. Negentig percent van het aantal bedrijven verdient even veel als de resterende 10 percent name lijk de helft. Rond 55 percent van de on dervraagden gaf te kennen bij een nieuwe beslissing opnieuw schilder te willen wor den, seizoenwerkloosheid en verdiensten waren de voornaamste grieven van „an dersdenkenden". De suikerbietencampagne, die gewoon lijk pas in oktober op gang komt, zal dit jaar vroeger beginnen. De meeste suiker fabrieken zullen reeds in de tweede helft van september de voorraad bieten gaan verwerken, die dit jaar enorm groot zal zijn. De bieten zijn sterk uitgegroeid, maar het suikergehalte is tengevolge van de grote regenval en het tekort aan zon neschijn aan de lage kant. De vochtige zomer berokkent het agrarische bedrijf veel last en schade. Haver en gerst wor den momenteel bedreigd door „schot" (het ontkiemen van de graankorrels in de aren). Ook de aardappelziekte krijgt door het vocht zijn kans en het hooi ligt op vele plaatsen plat op het land, waardoor het zeer moeilijk wordt het binnen te halen. Dat is overigens ook het geval met het koren, dat op vele plaatsen niet met maai- dorsmachines kan worden geoogst. De Nederlandse gedelegeerde bij de Ver enigde Naties, de heer J. Polderman, en de directeur van het speciale fonds van de V.N. Paul Hoffman, hebben vrijdag een overeenkomst getekend, op grond waarvan het speciale fonds ongeveer drie miljoen gulden bijdraagt in de kosten van een on derzoek naar mineralen in Suriname. De totale kosten van het project zijn onge veer vijf en een half miljoen gulden. Nederland heeft het fonds namens Suri name om deze steun verzocht. In Suri name is circa 100.000 vierkante kilometer terrein vanuit de lucht geofysisch ver kend. Dit gebied moet nu nader worden onderzocht. Bij K. B. is dr. ir. G. de Bakker te rekenen van 7 juni af benoemd tot direc teur van de tuinbouw. Dr. ir. Gerrit de Bakker werd op 14 februari 1915 te Rotterdam geboren. Hij doorliep het gymnasium en studeerde ver volgens aan de landbouwhogeschool te Wageningen, waar hij in 1941 de inge nieurstitel behaalde. Tijdens zijn studie was hij enige tijd werkzaam als assistent op het laboratorium voor erfelijkheidsleer. In 1941 werd hij aangesteld als adjunct ingenieur bij de voorlichtingsdienst ten behoeve van de landbouw te Goes. Reeds spoedig werd hij belast met de waarne ming van het rijkstuinbouwconsulentschap. Op 1 januari 1943 volgde zijn definitieve benoeming tot rijkstuinbouwconsulent Na de tweede wereldoorlog, toen er vooral in Zeeland zeer veel moest woi-den hersteld en opgebouwd, heeft dr. De Bak ker een belangrijk aandeel gehad in het agrarisch herstel. Van 1946 tot 1948 was hij hoofd van de wetenschappelijke afde ling van de rijksdienst voor landbouwher- stel en in deze functie had hij de leiding bij de ondei-zoekingen en het herstel van de schade die het zoute water had aan- gericht. De heer De Bakker promoveerde in 1950 tot doctor in de landbouwkunde op het proefschrift „De bodemgesteldheid van enkele Zuidbevelandse polders en hun geschiktheid voor de fruitteelt". In 1948 was de heer De Bakker inmid dels aangesteld tot inspecteur van het tuinbouwkundig onderzoek bij de afdeling tuinbouw van de directie van de land bouw in Den Haag. Gedurende de laatste jaren stond dr. De Bakker de onlangs overleden directeur van de tuinbouw, ir. F. W. Honig, bij als plaatsvervangend directeur. In die functie hadden vooral de meer economische as pecten van de ontwikkelings- en vesti gingsproblemen zijn belangstelling. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft gegevens bekend gemaakt betreffen de de verhouding eigendom-pacht volgens de landbouwtelling mei 1959. Hieruit blijkt dat 47,6 pet. van de totale oppervlakte cultuurgrond, n.l. 1.098.800 ha, door de eigenaar zelf wordt geëxploiteerd, terwijl 1.211.000 ha wordt gepacht (52,4 pet.). Van de totale gepachte oppervlakte wordt 463.000 ha (38 pet.) gepacht van land- of tuinbouwers, 427.000 ha (35 pet.) van andere particuliere eigenaren, 177.000 ha (15 pet.) van overheidslichamen en 111.000 ha (9 pet.) van „overige rechtsper sonen" (verzekeringsmaatschapijen. ban ken, kerkgenootschappen, e.d.). Bijna de helft van de van landbouwers gepachte oppei-vlakte t.w. 223.000 ha wordt gepacht van ouders. Deze cijfers hebben betrekking op in Nederland wonende eigenaren. De opervlakte cultuurgrond, welke van buitenlanders wordt gepacht, bedraagt 32.800 ha, d.i. 2,7 pet. van de totale ge pachte opepi'vlakte. Een zwarte personenauto, waarnaar de rijkspolitie in Midden-Limburg al veertien dagen, onder andere met behulp van heli kopters, heeft gezocht, stond al die tijd af gesloten in de nabijheid van een garage op het Wilhclminaplein te Roermond. Maar met de ontdekking van deze auto zijn de omstandigheden rond de eigenaar, de 33-jarige ongehuwde tegelzetter J. Kir- kels uit Maarheczc (bij de grens van Lim burg en Noord-Brabant) niet opgelost. In tegendeel, er zijn weer nieuwe vragen ge rezen. Op 28 juli was uit het kanaal Wessem- Nederweert, even voorbij laatstgenoemde gemeente en bij de samenkomst van dit kanaal met de Zuidwillemsvaax-t, het lijk opgehaald van de heer Kirkels uit Maar- heeze. Het lichaam vertoonde o.a. een grote gapende wond aan het hoofd. De blessure kon verooi'zaakt zijn door de schroef van een schip, maar het is even min uitgesloten dat de wond de man toen hij nog in leven was werd toegebracht en dat het lijk daax-na in het kanaal is ge gooid. Het slachtoffer was in het bezit van een auto, waarmee hij, enkel dagen voor dat het lijk werd opgedregd, in Budel was gesignaleerd. De rijkspolitie heeft het kanaal Wessem-Nedex-weert over grote af stand afgedregd naar de auto: De meest voor de hand liggende verklaring was im mers dat de heer Kirkels met zijn auto te water was geraakt. Dit onderzoek lever de geen resultaat op en ook de naspeurin gen van de rijkspolitie, die met een heli kopter laag boven het kanaal vloog in de hoop, op die wijze gauwer de wagen te ontdekken, leidden tot niets. Publikaties omtrent de verdwenen auto, waarvan het merk, type, kleur en nummer werden aan gegeven, leidden op dezelfde dag tot de ontdekking dat de auto op het Wilhelmina- plein te Roermond stond, geheel onbescha digd. De afstand tussen de plaats waar de auto werd aangetroffen en die waar het lijk werd opgedi'egd, bedraagt tenminste vijftien kilometer. De politie staat nu voor het raadsel hoe de auto op het Roermond- se plein kwam: uit mededelingen van om wonenden is gebleken dat de auto daar zeker al vóór 31 juli stond. Is de auto gestolen en zo ja, waar en waarom heeft de dief deze dan op het Wilhelminaplein achtergelaten? Een andere vi-aag is of degene, die de auto daar neerzette, iets te maken heeft met de verdwijning van de eigenaar, de heer Kirkels. Onder welke omstandigheden is het slachtoffer te water geraakt: per ongeluk of als gevolg van misdaad? Een andere mogelijkheid is dat het slachtoffer zelf zijn wagen in Roermond parkeei'de, maar hoe kwam hij dan vijf tien kilometer verder om het leven? De rijkspolitie in Midden-Limburg heeft haar pogingen om klaarheid in dit mysterieuze geval te brengen nog versterkt. Dankzij het noodfonds „Wij Komen" zal mevrouw M. van der Toorn uit Schevenin- gen naar Vancouver kunnen gaan om haar 19-jarige zoon Jan, die het vorig jaar daar heen emigi-eerde en nu ernstig ziek is ge worden, te bezoeken. De patiënt ligt in Vancouver in het zie kenhuis. Hij is plotseling verlamd geraakt. Het secretariaat van „Wij Komen" heeft tevoren geïnformeerd hoe het met de pa tiënt gesteld is. Het staat wel vast dat Jan heel ernstig ziek is. Moeder Van Toorn zal zo snel mogelijk per vliegtuig naar Van couver vertrekken en later per schip terug keren. Dit is het elfde noodgeval, dat het nood fonds in samenwerking met allerlei in stanties heeft kunnen regelen. Een door de minister van Landbouw en Visserij ingestelde commissie tot onder zoek van het beleid van de directeur Fau nabeheer is met haar onderzoek gereed gekomen en heeft over haar bevindingen rapport aan de minister uitgebracht. Dit heeft minister Marijnen geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Borst (C.P.N.). Het rapport is, ofschoon niet opgesteld door onder gezag van de minister werkzame personen, naar opzet en strekking te beschouwen als een intern diensti-apport, waarvan de openbaarma king gebruikelijk noch gewenst is, aldus de minister. Aangezien de minister de bestudering van het x-apport nog niet heeft voltooid, wordt het voorlopig niet ter vertrouwelij ke kennisneming aan de Kamers overge legd. (Van onze correspondent) LONDEN Er is nog geen verbete ring gekomen in de toestand veroorzaakt door de wilde staking van de Britse zee lieden. In Southampton jubelde de staken de bemanning van het oceaanschip „Queen Mary" toen bekend gemaakt werd, dat de reis van het schip naar New York, welke reeds 24 uur was uitgesteld, definitief was afgelast. De stakers beschouwen dit als een grote overwinning. De Cunard- maatschappij heeft de passagiers voor het grootste deel van een bezoek aan Europa terugkerende Amerikanen en Canadezen, aangeboden hen per vliegtuig te vervoeren. Gisteravond waren reeds 5 toestellen voor dit doel gecharterd. Pan American Airways heeft twee ex tra D.C.-7-ens ingeschakeld en de B.O.A.C. een extra Boeing-707. De kosten van deze air-lift worden op 700.000 gulden geschat. Cunard is er zich van bewust, dat door deze inschakeling van vliegtuigen 'n aantal pas sagiers tot het voordeel van een snelle luchtreis zal worden bekeerd en voorgoed als klanten verloren zal gaan. Er is ook een regeling getroffen om gestrande pas sagiers door andere schepen naar Amerika te laten brengen. Het is de tweede maal gedurende de 24 jaar dat de „Queen Mary" in de vaart is, dat een reis als gevolg van een onofficiële staking is afgelast. Ex- was nog een kleine kans, dat het schip gistermiddag zou vertrekken, maar andei'- half uur voor de nieuwe afvaartijd voegde zich een ddel van de op het schip achter- Op de Hugo de Vrieslaan in Amster dam kwam een gemeenteautobus in botsing met een door een personenauto getrokken woonwagen. Van de perso nenauto bleef slechts een hoopje ver wrongen metaal over (voorgrond). De woonwagen verloor een paar deuren. Een merkwaardig ongeval heeft zich op de rijksstraatweg in Wassenaar voorge daan. Een auto, bestuurd door een 21- jarige jongeman uit Gelsenkirchen (Duits land) raakte bij het inhalen van een voor hem rijdende auto op de verkeersgeleider die zich midden in de weg bevindt. De wagen botste tegen het lage hekwerkje, dat het plantsoentje op deze verkeersgeleider omgeeft. Een stuk ijzer van ongeveer zeven meter lengte boorde zich door de gehele auto heen: de kofferruimte aan de voor zijde, dwars door de reservebank, precies tussen de twee voorbanken door, dwars door de achterbank waarop niemand zat en door de bagage, die achter in de auto lag, en vervolgens, zonder de motor te raken, weer naar buiten. De bestuurder en een lifter ve^klaai'den wel een klap gehoord te hebben, maar niet te hebben gemerkt dat het ijzer zich als een speer dwars door de auto had geboord. Geen van beiden liep enig letsel op. Nadat het ijzer uit de auto was getrok ken, kon de auto doorrijden. De dii'ectie van de Nedei'landse spoor wegen heeft in overleg met de personeels- raad besloten met ingang van 1 januari 1961, de pensioengerechtigde leeftijd te brengen van 63 op 65 jaar. De reden hier- van is gelegen in de personeelssituatie bij het bedrijf van de Nedexdandse Spoorwe gen. Hiermee wordt de toestand van vóór 1947 hersteld. Het recht, dat personeel van 60 jaar en ouder eervol ontslag kan verzoeken on der toekenning van vervroegd ouderdoms pensioen blijft gehandhaafd. „Juist met het oog op de gebeurtenissen in Afrika is het van bijzonder gewicht dat jonge mensen uit zovele landen in Europa bijeen zijn gekomen. De huidige confron tatie van de rassen in mijn werelddeel kan vergaande gevolgen hebben en daax-om houdt de ontmoeting hier, in zo'n goede, christelijke sfeer, een heel belangrijke les in voor alle jongeren en speciaal voor de Afrikanen onder hen". Dit zei ons de voor zitter van Y.M.C.A., dr. Charles D. Sher man, minister van financiën van de ne gerrepubliek Liberia, die gisteren naar ons land is gevlogen om de sluiting van de wereldjeugdconferentie der Y.M.C.A. in het Marineopleidingskamp te Hilversum bij te wonen. _Hij uitte de hoop, dat d problemen van Kongo slechts van tijdelijke aard zullen zijn en wees op wat in andere landen, die na de ooi-log onafhankelijk werden is be reikt. Noodzakelijk is echter de wil in de wex-eld om jonge volken te helpen. De Y.M.C.A., zo vertelde hij verdei-, is pas laat naar Afrika gekomen maar be leefde er een snelle gi-oei. Zij omvat er thans ongeveer hondex-dduizend jongeren. Men overweegt op het ogenblik ergens in West-Afrika een opleidingsinstituut voor Y.M.C.A.-leiders te stichten. De beweging is onder meer sterk in Ghana en Nigeria. Ook Leopoldstad heeft een uitstekende groep maar hoe het daarmee op het ogen blik is gesteld kon de heer Sherman niet zeggen. De regex-ing waarvan hij deel uit maakt verleent daadwerkelijke steun aan de jeugdbeweging, met name als deze werkzaam is in het belang van de vrede. Gevraagd naar de godsdienstige verhou dingen in zijn land merkte dr. Sherman, die vijf jaar geleden tot voorzitter van de voor het merendeel blanken omvattende wereldbond werd gekozen, op, dat de mo hammedanen op het ogenblik grote activi teit ontwikkelen en veel zendingswerk be drijven. Het pi-otestantisme stelt hier naar zijn mening nog te weinig tegenover. Daar entegen is de invloed van de Rooms-katho- lieke kerk in Liberia groeiende. gebleven bemanning bij de stakers, die op de kade verzameld waren. Zij protesteer den bij hun bond tegen de aanneming dooi de Cunard van ongeoi-ganiseerd personeel. Het uitvallen van deze reis van de „Queen Mary" betekent een enorme schadepost voor de Cunardlijn. Het verlies van de heen en terugreis wordt op 5 miljoen ge schat. Het schip zal zeker twee weken in Southampton moeten blijven liggen. De „Empress of Bi-itain" van de Canadian Pacific kan evenmin vertrekken, maar er is nog geen definitief besluit genomen om voox-goed van de x-eis af te zien. De staking breidde zich in de diverse havens gis teren verder uit en het aantal gestrande vakantiegangex-s aan beide kanten van het Kanaal neemt nog steeds toe. Elk beschik baar vliegtuig wordt thans gebruikt om hen te vervoeren. De diensten van Dover e<- Folkestone naar Calais en Boulogne en ook die tussen Dover en Oostendee func tioneren normaal, maar zijn thans over belast door een stroom van reizigers, die elders zijn vastgelopen. Een lichtpunt was echter dat gisteren 120 schepen Britse havens hebben verlaten, waaronder een aantal dat de dag tevoren werd opgehouden. Volgende week dreigt in Engeland extx-a chaos als gevolg van de aangekondigde wilde staking in 't elek- tx-iciteitsbedx-ijven over het gehele land. Vrijdagavond is onder de Engelse beman ning van de nachtboot Harwich-Hoek van Holland, een half uur voor het vertrek- tijdstip van 22.15 uur, een staking uitge broken. Het gevolg hiervan was dat de boot niet kon varen en dat zaterdagoch tend geen passagiers Hoek van Holland bereikten. Zaterdagochtend werden de passagiers van de „Arnhem" en de „Amsterdam", waarvan de bemanningen staakten, over- gebx-acht naar de dagboten „Koningin Em ma" en „Prinses Beatrix" van de Maat schappij Zeeland. Deze boten zouden res pectievelijk te 11 15 en 12.15 vertrekken. Ook de treinveren Harwich-Zeebrugge zijn door de staking getroffen. (Van onze Zeeuwse correspondent) Een zestienjarig Middelburgs meisje S. M., is na twee dagen zoek te zijn ge weest, donderdagavond weer thuis geko men. Dinsdagmiddag verliet zij de ouder lijke woning met de mededeling dat zij om zes uur weer thuis zou zijn. Toen zij die avond om elf uur nog niet teruggekeerd was, wex-d de politie gewaarschuwd. Na enig zoeken trof deze de fiets van het meisje op een parkeerplaats in Vlissingen aan. Ondanks het feit. dat haar vermissing door de radio werd bekendgemaakt, kwam zij toch pas dondex-dagavond naar huis. Het meisje was totaal overstuur en ver telde dat zij dinsdagavond door een paar Noorse zeelieden mee aan boord van het 10.000 ton metende Noorse tankschip „Polly Ramblex-", dat in de Vlissingse buitenhaven voor reparatie ligt, was mee genomen en daar was vastgebonden. Het staat volgens de politie vast dat het meisje van dinsdagavond tot donderdag avond aan boord van het schip is geweest. Onderwyzersbezoldiging. In Staats blad 308 is gepubliceerd het Koninklijk Besluit van 28 juli 1960 tot regeling van de bezoldiging van het personeel der gemeen telijke scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs. In afwachting van de totstandkoming van de definitieve regeling voorziet het besluit in een voor lopige regeling van de bezoldiging van dit personeel. Ambassadeur. Jhr. mr. G. Beelaerts van Blokland, ambtenaar van de buiten landse dienst der tweede klasse, is be noemd tot ambassadeur in de republiek India. Tevens is hij ambassadeur in Nepal. Sigaretten. Uit een verzegelde kast aan boord van het in de Amsterdamse haven liggende Nedexdandse tankschip „Kermia" zijn 3.500 Engelse sigaretten, ver pakt in blikjes van vijftig stuks, gestolen. Vorige maand werden aan boord van een in Amsterdam liggende Gx-oningse kust vaarder 9.000 sigaretten gestolen. Twee keer zestig. Deze maand zullen twee 60-jarige huwelijken in het pension tehuis „Irene" te Boskoop gevierd woi-den. Eerst viert het echtpaar ds. M. B. Parle- vliet-M. Roest op 22 augustus zijn dia manten feest. De volgende dag zijn de heer en mevi'ouw A. J. Boer-Sundermeyer zestig jaar getrouwd. Voordat het echtpaar Parlevliet zijn intrek in „Irene" nam woonde het in Heemstede. Ds. Parlevliet is 87 en zijn echtgenote 86 jaar. Steeds iets beter? Een oververhit ge raakte vulkachel is er de oorzaak van ge weest, dat het Goudse meubelfabriekje „Steeds iets beter" geheel door brand is verwoest. De schade wordt op 20.000 gulden geschat. De eigenaar is verzekerd. Welkom vreemdeling. Een Ameri kaanse dame is haar Europese vakantie op onfortuinlijke wijze begonnen. Zij arri veerde 's avonds laat in een hotel in Am sterdam en was van plan de volgende ochtend haar reis van di'ie maanden door Europa te beginnen. Toen zij 's morgens bij de auto kwam, bemerkte ze dat het linnen dak was opengesneden. Drie koffers met goedex'en ter waarde van zesduizend gul den waren uit de auto verdwenen. Op de zelfde wijze hebben dieven geprobeerd be zittingen te stelen van Engelse toeristen uit hun op de Prinsengracht geparkeei'de auto. Het linnen dak was reeds opengesneden. De dieven zijn waarschijnlijk in hun werk gestoord, want er werd niets vermist. Gistermiddag omstreeks drie uur is ten nooi'dwesten van Harlingen een straalja ger neergestort. Het vliegtuig, een F-84-F van de vliegbasis Volkel, was door nog on bekende oorzaak in moeilijkheden ge raakt. Daarna viel het in zee. Een ver kenningsvliegtuig kon even later vaststel len hoe de piloot, die zich met zijn schiet stoel had gered ep op een reddingsvlot i'onddreef, door een vissei'sboot aan boord werd genomen. De vissex-sboot bracht hem naar Hai-lingen. Hij is de.20-jarige uit Enschede afkom stige ongehuwde reserve-sergeant vlieger J. J. H. Jurninck. Hij had geen letsel van enige betekenis opgelopen en is naar de vliegbasis Volkel teruggebracht. Het toestel is in ondiep water terechtge komen en waarschijnlijk te bergen. De Koning en de Koningin van Thai land zullen op 24, 25 en 26 oktober 'n offi cieel bezoek aan Nederland brengen. De Koning en de Koningin vertoeven al enige tijd in Europa. Zij hebben o.m. Engeland bezocht. De politie van Haarlem heeft twee Haar lemse jongens van zestien jaar aangehou den. Zij hebben bekend een reeks inbra ken in telefooncellen te hebben gepleegd. Vaak leegden zij de inhoud van de dubbel tjes- en kwartjesbakken in de telefooncel len. Ook in Santpoort zijn de jongens ac tief geweest door in twee telefooncellen in te breken. Het K.N.M.I. deelt mede: Na het passeren van een gebied met ho- gex-e luchtdruk komt het weer mox-gen in ons land weer onder invloed van een nieu we oceaandepressie, die nu ten westen van Ierland is gel-gen. Daardoor zal er zon dag overdag veel bewolking zijn met la ter op de dag van het westen uit enige regen. In het oosten en noordoosten van het land kan het echter een groot deel van de gehele dag nog droog blijven. De wind draait naar zuidelijke richtingen, maar er wordt nauwelijks warmere lucht uit Frankrijk aangevoerd, zodat de tem peratuur morgen slechts weinig hoger zal zijn dan die van vandaag. De depressie, die de afgelopen dagen in onze streken langdui'ige regenval ver oorzaakte, is boven Zweden aangekomen met een randstoring boven Zuid-Polen. Het gehele lagedi'uksysteem verplaatst zich nog slechts langzaam naar het noord oosten. WERKRAPPORTEN Temperaturen. bulten- en binnenland, heden» jr «Jd morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur B'S Zondag 14 augustus Zon op 5.22 uur, onder 20.07 uur. Maan op 23.42 uur, onder 14.01 uur. Maandag 15 augustus Zon op 5.23 uur, onder 20.05 uur. Maan op uur, onder 15.01 uur. Maanstanden 14 aug. 22 aug. 29 aug. 6.37 uur 10.16 uur 20.23 uur laatste kwartier, nieuwe maan. eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 13 augustus Hoog water 7.54 en 20.20 uur. Laag water 3.40 en 15.54 uur. Zondag 14 augustus Hoog water 8.44 en 21.13 uur. Laag water 4.23 en 16.40 uur. Maandag 15 augustus Hoog water 9.46 en 22.15 uur. Laag water 5.10 en 17.30 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder half bew. wnw 18 6 Ypenburg half bew. wnw 16 6 Vlissingen onbewolkt zw 17 2 Eelde regenbui nw 17 3 De Bilt onbewolkt zw 18 4 Twente regenbui wzw 16 2 Eindhoven licht bew. wzw 18 0,3 Zd-Limbui-g onbewolkt zw 16 11 Helsinki onweer zzo 20 4 Stockholm geheel bew. O 19 5 Oslo regen windst. 21 5 Kopenhagen onbewolkt w 21 1 Abei'deen zwaar bew. windst. 16 0,2 Londen zwaar bew. zw 18 0 Amsterdam onbewolkt w 17 5 Bx'ussel onbewolkt zzw 16 6 Luxemburg licht bew. w 17 14 Parijs onbewolkt windst. 16 0 Bordeaux mist zzö 20 0,3 Grenoble zwaar bew. nnw 22 13 Nice onbewolkt nw 25 0,2 Berlijn geheel bew. nw 21 1 Frankfort regen wnw 21 4 München regen w 17 6 Zürich zwaar bew. w 19 14 Genève regenbui windst. 20 8 Locai'no onbewolkt z 19 41 Wenen regenbui zw 28 30 Innsbruck regen n 21 13 Belgrado zwaar bew. nw 19 0 Athene onbewolkt windst. 0 Rome half bew. z 30 0 Ajaccio zwaar bew. wzw 27 0 Madrid licht bew. windst. 26 0 Lissabon licht bew. n 27 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2