UITSLAG LEXINGTON PRUSVRAAG JU LI-RONDE LEXIHGT0N Communicatie-ballon „Echo" in een baan om de aarde Verenigde Staten alleen paraat voor ernstige noodgevallen r Wereldnieuws j Vergelijk in Laos in voorbereiding JOEN BOSOEN NIEUWE PRESIDENT VAN ZUID-KOREA Van dag tot dag Nog niets nieuws Eisenhower wekt andere landen op er relais-proeven mee te nemen ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1960 3 Sovjet-Unie wijst twee Amerikaanse studenten uit Nederland antwoordt Polen Vlieg met Lexi naar Rome en de Olympische Spelen De 7 hoofdprijsivinnaars WERELDMERK ONDANKS HERTERS VERKLARING Maar geen initiatieven op lange termijn Regering gaat varen v. DUIVENBODEN Op de '^raatótoel Ongeveer een week geleden spraken wij in deze rubriek van het Europees immo bilisme, waarmee wij het gebrek aan élan en inspirerende ideeën van de huidige Europese leiders aanduidden. Na het ge sprek AdenauerMacmillan is er weinig aanleiding om onze opinie te herzien. Macmillan is tevreden naar huis gegaan, maar hoe zeer wij de Britse premier deze prettige gemoedsstemming ook gunnen, we vragen ons af of de eenheid van West- Europa door de jongste onderhandelingen gediend is wanneer de Engelsen zich hier over in hun nopjes voelen. In de Europese driehoeksverhouding AdenauerDe GaulleMacmillan (het is werkelijk jammer dat er geen Europees kwartet bestaat, dat zou o.m. het even wicht ten goede komen) is een voortduren de strijd om eikaars sympathie aan de gang, waarbij beurtelings één van de drie partners als ongewenste derde of als ja loerse echtgenoot fungeert. Tot een „drei im Bunde" is het door de jongste ge sprekken kennelijk weer niet gekomen. Leek het aanvankelijk even of Adenauer tijdens het onderhoud, dat hij einde juli met De Gaulle had, gewonnen was voor diens plannen voor een Europees politiek secretariaat, na zijn tête a tête met pre mier Macmillan krijgt men de indruk dat de Duitse staatsman huiverig voor deze plannen is geworden, omdat hij te zeer een Franse hegemonie op het vasteland en daardoor een vervreemding van Duitslands beste bondgenoot, de V.S., vreest. Hoezeer Adenauer ook een goede verhouding met Frankrijk wenst, de NAVO is de hoek steen in de Duitse politiek met name in verband met de kwestie Berlijn en de houding tegenover de Sovjet-Unie in het algemeen. In dat laatste opzicht wan trouwde Adenauer nu juist weer de veel soepeler en op verzoening der tegenstel lingen tussen Oost en West gerichte po litiek van de Engelsen. Wat dat betrof vond hij in De Gaulle een betere vriend. Het is allerminst bekend of Adenauer en Macmillan werkelijk een plan hebben opgesteld, dat zij aan hun „families" (voor Engeland het Gemenebest en de Kleine Vrijhandelszone, en voor Duitsland de lan den van de E.E.G.) zullen voorleggen, of dat zij voort zullen gaan met het voeren van informele besprekingen in de ver schillende hoofdsteden, zoals dat in de Middeleeuwen tussen vorsten en edelen gebruikelijk was. Op het ogenblik hebben echter tal van Europese staatslieden zich voorgenomen Parijs te bezoeken, en pre mier Fanfani van Italië zal de rij openen. President De Gaulle krijgt dan gelegen heid tegen de Duits-Britse verzoening in de E.E.G. een tegenwicht te vormen, het geen vanuit Frans gezichtspunt hard no dig lijkt. Wanneer het namelijk zou gebeuren, dat de uitvoering van het plan-Hallstein tot versnelling van de Euromarkt opgeschort zou worden, om Engeland meer tijd te geven om op de een of andere wijze met het Europa van de „zes" de banden nau wer aan te halen, dan zou dit stellig door de Fransen als een zeer grote, zo niet te vergaande concessie worden beschouwd. Het versnellingsplan kwam destijds met krachtige Franse steun uit de koker van Hallstein, onder meer om Engeland onder druk te zetten. Een prijsgeven van dit plan, dat inmiddels door de zes EEG-lan- den is aangenomen, zal voor De Gaulle niet zonder Engelse concessies, hetzij po litieke, hetzij economische, aanvaardbaar zijn. Uit de besprekingen te Bonn is echter niets van die Britse bereidheid gebleken.. De Engelsen hadden nog meer reden tot tevredenheid. Immers, plotseling schijnt ook Adenauer De Gaulle was dat reeds lang weinig sympathiek meer te staan tegenover de Eurorese organen te Brus sel, met name moet de „bureaucratie!' van president Hallstein het ontgelden. De Europese Commissie die zulke uitstekende diensten bewees bij de opstelling van het plan Hallstein, moet nu plotseling gepas seerd worden als het gaat om de betere verstandhouding tussen de „zes" en de „zeven", waarvan nu beweerd wordt dat deze in het politieke vlak veel beter tot een oplossing kan worden gebracht. De klok zou in dat geval dus weer worden terug gezet, want bij de Europese eenwor ding is toch reeds herhaalde malen bewe zen dat men elkaar nog het beste op eco nomisch terrein kan vinden. Een verzwak king van het gezag van de E.E.G. en poli tieke onderhandelingen mot Engeland, het zijn oude thema's, die weinig uitzicht op werkelijke vernieuwing bieden. Advertentie CAPE CANAVERAL (Reuter) Ame rikaanse geleerden hebben vrijdag een van een dun aluminium laagje voorziene ballon van ongeveer dertig meter middel lijn als een kunstmatige satelliet in een baan om de aarde gebracht. Men wil met behulp van deze ballon proeven nemen met het relayeren, door middel van terug kaatsing, van radio- en televisiesignalen. Reeds vier uur na het lanceren werd een boodschap van Eisenhower, die aan de westkust van de Verenigde Staten was uit gezonden, dank zij de terugkaatsing via de ballon aan de Oostkust ontvangen. Eisenhower noemde het slagen van de proef een belangrijke stap vooruit in het onderzoek van de wereldruimte en deel de mede dat alle landen die het wilden deze ballon voor relayeringsproeven zou den kunnen gebruiken. De ballon is van plastic, bekleed met aluminium. Hij was als een harmonica op gevouwen in een houder, die zich aan de top van een drietraps-raket bevond. Toen de houder op ongeveer 1600 km. hoogte was gekomen werd deze door een spring lading geopend, en de ballon werd met behulp van een chemische stof opgeblazen. De leider van het project „Echo Bal lon", Robert Gray, verklaarde, dat er niet de minste twijfel aan bestaat dat het in de baan brengen van de ballon volledig is geslaagd. Men beschikt niet over direc te gegevens of de ballon naar behoren is opgeblazen, maar alles lijkt volgens plan te zijn verlopen, zo zei Gray. De omwentelingsduur om de aarde is ongeveer twee uur. De baan ligt tussen vijftig graden noorder en zuiderbreedte, dat wil zeggen dat de ballon zich dus over het grootste gedeelte der bewoonde gebie den beweegt en 's nachts in de Verenigde Staten als een zeer heldere ster wordt waargenomen. Het hoofd van het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart, dr. Keith Glennan, heeft vrijdag op het Witte Huis tegenover verslaggevers verklaard, dat Engeland en VIENTIANE (Reuter en DPA) Het centraal comité van de communistische party van Laos heeft zich bereid verklaard met het revolutionaire comité samen te werken bij de „spoedige vorming van een nationale coalitieregering en uitbreiding van de staatsgreep in de diverse provin cies", aldus bericht het Noordvietnamese persagentschap VNA. Het lykt echter niet uitgesloten dat de leider van de staatsgreep kapitein Kong Lae en de regering in Loeang Prabang tot een vergelijk zullen komen, op voorwaarde dat ex-premier Soevanna Phoema weer aan het bewind komt. Naar in Vientiane verluidt heeft het co mité er in toegestemd dat het Laotische leger de controle over Vientiane herneemt, met uitzondering van enkele strategische punten. Doch de koning zou binnen 24 uur prins Soevanna Phoema tot premier moe ten benoemen. De prins zou bereid zijn het premier schap op zich te nemen wanneer de be noeming wettelijk geschiedde. Kapitein Kong Lae verklaarde gisteren op een bij eenkomst in Vientiane van prins Soevanna Phoema te verwachten dat hij Laos tot een werkelijk neutralistisch land zal maken, de corruptie zal uitroeien en onderhande lingen zal beginnen met de communistisch georiënteerde Pathet-Lao opstandelingen, die worden geleid door prins Hanoe-Vong. een halfbroer van prins Soevanna. Prins Soevanna Phoema, eertijds pre mier van Laos en kortelings ambassa deur van Laos in Parijs, is door de opstandige groepering benoemd tot premier. Hij heeft zich bereid ver klaard een regering te vormen en men verwacht dat hij vrede zal trachten te sluiten met de reeds geruime tijd in Laos opererende Pathet-Lao rebellen, die onder leiding staan van zijn halfbroer Hanoe-Vong. SEOEL (AFP) De twee kamers van het Zuidkoreaanse parlement hebben vrij dag Joen Bosoen gekozen tot president van de republiek. Van de 259 stemmen werden er 208 op Jocn Bosoen uitgebracht. De ge kozen president zei vrijdagochtend tot ver slaggevers, dat hij vam plan is zo spoedig mogelijk, na overleg met de leiders van alle fracties, een minister-president aan tc wijzen. Hij zei voorts onpartijdig jegens alle po litieke partijen te zullen optreden en uit de democratische partij te zullen treden. Verwacht wordt dat de nieuwe president die zaterdag in zijn ambt wordt bevestigd, de democratische leider Kim Do Jon als minister-president zal aanwijzen. De nieuwe president is in 1896 geboren. Gedurende de Japanse heerschappij heeft hij zich van samenwerking met de Japan ners onthouden. Na bevrijding in 1945 was hij adviseur van de Amerikaanse bezettingsautoriteiten en leidde hij een dagblad. Syngman Rhee benoemde hem in 1948 tot burgemeester van Seoel en in latere jaren was hij ach tereenvolgens minister van Handel en voorzitter van het Rode Kruis. Na de Ko reaanse oorlog is hij als volksvertegen woordiger zes jaar in de oppositie geweest tegen Syngman Rhee. Frankrijk over het noodzakelijke mate riaal beschikten om de ballon voor ver bindingsdoeleinden te gebruiken. Hij sprak de hoop uit dat ook de Rus sen van de „Echo"-ballon gebruik zou den maken. Intercontinentaal Geleerden van de Bell Telephone Labo ratories te Holmdel, in de V.S. verklaar den dat het met behulp van de ballon mo gelijk was in enkele seconden een telefoni sche boodschap van de V.S. naar Japan door te zenden. In de afgelopen nacht slaagden zij daar echter nog niet in. Ook konden televisiefoto's van de Olym pische spelen te Rome met behulp van de „Echo" rond de aarde worden gezonden. Kort na het door de ballon weerkaatsen van Eisenhowers boodschap begon de Amerikaanse luchtmacht proefnemingen met de „Echo" te doen. Twee uur later kon zij mededelen dat het voor de eerste maal gelukt was een internationaal over zees radiosein via een satelliet door te zenden. Het sein werd uitgezonden door een x-adarstation van de luchtmacht te Trinidad, weerkaatst door de ballon en daarna weer opgevangen op 'een station te Loyd, in de Amerikaanse staat New York, meer dan vierduizend kilometer van de oorspronkelijke plaats van uitzending ver wijderd. Het gepolijste oppervlak van de ballon kaalste de uitgezonden golven met een frequentie tot vierduizend megacycles per seconde voor minstens 98 percent terug. Als de proeven met „Echo" en eventuele andere ballons gelukken hoopt men betrekkelijk binnenkort televisie uitzendingen te kunnen geven die overal ter wereld kunnen worden opgevangen. MOSKOU, (Reuter) Opnieuw heeft de Sovjet-Unie een Amerikaanse toerist uit gewezen wegens pogingen „Sovjet-staats burgers te bewegen tot anti-Sovjet-propa- ganda", aldus bericht het blad van de communistische jeugdbeweging „Komso- molskaya Pravda". De naam van de toerist wordt gegeven als James Schultz. Het bericht van de uitwijzing kwam in een artikel over de uitwijzing van een an dere Amerikaanse toerist, Robert Christ- ner, donderdag. Schultz, een student aan de universiteit van Washington, die met twaalf leden van de nationale studenten raad van christelijke jeugd naar de Sov jet-Unie was gekomen, zou in Kiev „een schurk hebben gevonden, die bereid was zijn trots en geweten voor dingen met een buitenlands etiket te verkopen". Schultz zou de man hebben gevraagd andere Russen te vinden die bereid zijn „anti-Sovjetpropaganda en provocerende geruchten te verspreiden". Deze „renega ten" kregen „als voorschot drie bijbels, provocerende Amerikaanse boeken en een blad". „Activiteiten als die van Schultz, die on der het mom van toerisme worden bedre ven, veroorzaken verontwaardiging", al dus het blad. „Schultz zal worden uitge wezen." Op de Amerikanse ambassade in Mos kou zei men, dat niemand van de naam Schultz zich heeft gemeld en dat zijn ver blijfplaats niet bekend is. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft medegedeeld, dat vrijdagochtend aan de Poolse ambassadeur in Nederland de ant woordnota is overhandigd op de Poolse nota van 19 juli over vermeende agres sieve uitspraken van de Duitse Bonds regering. De Nederlandse regering wijst er in haar antwoord op, dat zij het volste ver trouwen heeft in de vredelievende politiek van de Duitse bondsrepubliek. Voor het overige wordt in de nota verwezen naar een overeenkomst van Potsdam van 1945 tussen de Verenigde Staten. Groot-Brittan- nië, Frankrijk en de Sovjet-Unie, waarin is bepaald, dat kwesties over de Duitse oostgrenzen zullen worden geregeld in een met geheel Duitsland te sluiten vredes verdrag. De jury beoordeelde alle inzendingen en kende de prijzen toe, onder toe zicht van notaris Mr. P. Donker te Rotterdam. Juryleden: Mevr. Fie Carelsen toneelspeelster Mevr. J. de Groot rcclame-deshundiga Dr. Lastpost puzilc-dcskundigc Ted Schaap cartoonist H. Wandschneider voorzitter. Lexi heeft zich reeds persoonlijk gericht tot de vele winnaars van de laatste ronde der Lexington prijsvraag. Mej. L. Postma, Pasteurstraat 81, Den Haag. W. Klerk, Eikenlaan 49, Nieuw Loosdrecht. M. J. Duivesteyn, Deimanstraat 348, Den Haag. Mej. Henrica Hoogenkamp, p/a Cimburgalaan 82, Breda. W. Ridder, Hoofdstraat 97, De Lier (Z.H.). J. Winkens, Molsberg 21, Simpelveld (L.). Ton Orth, Bergsingel 231a, Rotterdam. De 100 winnaars van een slof Lexington B. v. Bcnlhcm, Slatlonssingc! 44, Vcenendocl - D. Slccnsma, LinscHoter,singel 9', Ulredit - 8. Hoving, Ooslcrsingcl W9o, Groningen Mevr. R. v. d. Aa-v. d. Heye'cn, Gen. Smutslaon 73, Tilburg - I. Albert!, Coronlijnslr.37111, Amslordam - H. N. An. driesse, Bcrenrodc 105, Den Hoog W. Bclma, Vclkslr. 20, Drce'nlon - H. de Ee'rVcr, De Dcc'-rerstr. 1, Devenler - A. v. Bennckom, libellenstr. 42b, Rollerdom - Mej. J. M. v. d. Berg. Olloburgslr. '.1, Rijswijk - P. F. B'ondel, Fopicrmolenslr. 14, Alk- moor - l. v. Boekei, Rijksweg 86, Orlhen - J. M. J. Bonten, de Ruylerslr. 34. Rol lerdom - C. H. M. Bool, Sloiloan 25, Rollerdom - Mej. A. Bosman, Esstr. 2?. En schedé - D. Both, Vredenoordtaon 89b, Rollerdom - G. W. Br'néc, Da Costakace 63', Amslerdom - G. M. Bruinenberg, Leidsekade 66hs, Amslerdom - B. Busschers, Berkweg 54, Hengelo - H. J. Cramer, Kostvcrloronslr. 21, Amsterdam - J. A. v. Dcelcn," Spongensekode 29, Rollerdom - J. P. M. v. d. Does, Hoofdslr. 188, Sosson- heim - J. Duel, Gccrcslelnseloon 38, Woudenberg - A. M. v. Eyck, Homeruslooo 79, Utrecht - M. Fontcinc, W. do Withstr. 9. Spijkenisse - H. A. do Grooi, H. Dorchstr. 67o, Rollerdom - Mevr. F. de Hoos Bloemers, londerslr. 7, Oss M. Her- rens, Aorls'neriogcnloan 429, Den Bosch - Mei. H. v. d. Heuvel, lombókür. 12, Amersfoort - Mevr. A. v. d. Hocven-Greefhorsl, Rcinkcnslr. 57. Den Haog_- H. A. J. Hofman, A. Bijr.slaan 35, Den Hoog V/. A. Hommes, Oosterhouislr. 15, Assen - Mej. R. Holce, Hogcmorswcq 126, Oegsigeest - J. A. Janssen, Molcnjlr. 22, Eer beek Gld - M. J. de Jonge, Woudslr. 34, Goudo - G. Kasncrsnio, Bilderdfjkslr. 62, Zwolle - V/. v. Keulen, Trumanloon 545, Utrcchl Mej. K. Keuris, Dricbergenslr. 143, Den Hong - McVr. R, v. Kleef-Hovius, Troclslroloon 71 ".Utrecht - Mevr. Th. J. H. Klcyn.Niche. v. Boerlcslr. 7, Amsterdam - l. B. Kneppc.-s. Voleriusslr. 133, Amslerdom - J. de Kok, C-oudcnregcnslr. 233. Den Hoog - B. Kroes, Leerinks'r. 264, Doetlnchcm - J. Krugcr, Heclorslr. 4", Amslerdom - H. J. Kuipers, Kciène Swcrlh. sir. Ihs. Amsterdam - E. liglhorl, R'damsewcg 15. Viaordlngcn - Ad v. d. Linden, ric Lind 12, Oislerwijk - J. louwaard, le Atjehslr. 23, Amslerdom - Mevr. T. Lijn- knmp-Vcen, Torenlaan 59, Laren H, Martin, Volloslr. 14, Maastricht - J. Moed. ric Bos, D.N.weo 47, Nij-Becls (Fr.) J. W. Moerkerk, v. Egmondslr. 35, Haarlem - E. J. Molendor-Kcnlcr, Molenweg 29, Enkhui.-cn H. E. Muller, Leidsekade 102", Amslerdom V/. Muns. Moerbeipl. 14, Den Koog Mej. E. Neumon, N erstr. 22", Amslerdom - Mevr. C. C. Nieuwcnbrock-Remmerswaol. Veurseslr.w. 50. leidschcnocm A. C-. Offermon, El. Wölffslr. 80'. Amslerdom - Mevr. G. Oosleriing-Sipkes, v. Speykloon 5. Doorn - A. v. d. Oudenhoven, Lljstcrbesiaon 35. Rollerdom - Mevr. C. W. Ouwens, Vtjzelslr. 54, Amslerdom - A. J. Pcnnlngs Bisor.str. 52, Brcdo - Ir. A. Plol, K. d. Groleican 121, Eindhoven - Joh. I. G. v. d. Poel, Glaciolusslr. 10, Hilversum - L. Redemokers, p a Tosmanslr. 34. Arnhem W. Rcpmund, G. Ter- borgjlr. 26h, Amsterdam - H. .M. Ricmer-y. d, Brink, O. loosdr.weg 76, Hilversum - ..H.v4. M. Roebars, J. C-jnttWststr. 37.' Doelirteftfn".- G. Ronnpn,,V05'Öl'sfr- '4. Mooslrichl - Me;. A. G. Schok Declenscheweq !o. Hoenderioo - G. P. Schooner!. Spinnerij 100. leeuwarrifn - Mevr. A. G. Schuiveiing-Ouelle. Geueenstr. 5", Am. j'erdcm - V/. v. Soest, Joh. Vcrhulstlacn 9. Boori» - E. Ch. ,v. Son-Rjlter. Pool Krugcrsir. 15. Nijmegen - H. Spee. R. v. Cciswcg 173. Gouco J. 3. Sieinforl, Mcloonjfr. 22. Nooldwijk - J. v. Strooien. Rozonlaon 20. Schiedam - Mevr. M. Swoglen-Hermonussen, Abr. Bloomaerislr. 14. Den Bosch S. Teernsiro, Moonenstr. 2. Best - R. Toele, Hoorlemmermeerslr. 67".Amslerdom - V/. den Uyl, Bergloon 1, Sonlpoor! - Mevr. v. d. Veen, Hcinsiusloon 35, Amersfoort - R. W. v. d. Veer, Utrcchtseweg 329. Amersfoort - R. v. d. Velden. Soroleaslr. 63. Heerlen Vcr- cuyn, H. Schoflstr. 166. Hoarlcm - J. VV. Verhoeven, Tussenweg 9. Nijmegen - Mevr. H. A. Verwcy-Dijkcn, Koninginneweg 20b. Hilversum - Mevr. H. de Vrcese, Morienpcelstr. 41. Lcio'en - W. P. M. de Vreesc-Croen, St. Jorisstr. 16A B. leiden - J. W. de Vries, Comphuyscnkcdc 20, Aikmoor - M. P. v. Vriesland, Vlierboomslr. 456, Den Hoog - G. v. Wovercn, Dopperslr. 123'. Amslerdom - T. A. W.lleumier, C. T. Slorkslr. 49, Hengelo - G. v. d. Windt. Goesbeekslr. 97, Rollerdom - E. Wou- lers, p a fom. Sauvepfannc, Emmoweg 35. Zandvoorl a 'Zee Mevr. W. C. M. v. Xonlen. p a Burg. Reigersslr. 66bis, Utrecht - S. Zooimulder. Voorsc'nolerloon 103. Rollerdom - J. J. Zwollo, Kcienbosweg 2. Go'sset - J. Zijlstro, St. Pieterslr. 32, Chevremont - J. Zijlslro, Sticnscrstr. 7, Leeuworden. LEXI dankt de duizenden en duizenden deelnemers hartelijk voor het enthousiasme, waarmee zij aan het LEXINGTOX-figurenspel hebben meegedaan. Hij weet, dat de jury een zeer moeilijke - maar boeiende - taak heeft gehad om de meest originele oplossingen te bekronen. De 28 hoofdprijswinnaars wenst Lexi een heerlijke reis naar Rome toe; tot de 400 slofwinnaars en tot hen die helaas buiten de prijzen vielen, besluit hij met: STEEK ER EEN LEXINGTON BIJ OP From America's Best Tobaccos (Van onze correspondent) WASHINGTON De verklaring van Herter, waarover reeds is bericht, dat men vooral niet moet denken, dat de bui tenlandse politiek der Verenigde Staten verlamd wordt door de verkiezingsstrijd, is buiten kijf niet alleen ingegeven door bezorgdheid over een eventuele misreke ning in het Kremlin, maar evenzeer be doeld als geruststelling van Amerika's bondgenoten. De Europese perscommenta ren, waarin in de afgelopen tijd de cri- tiek over de Amerikaanse houding, of het ontbreken daarvan, in internationale za ken, niet onder stoelen of banken werd gestoken, zijn uiteraard niet aan de aan dacht van de speurders van het Ameri kaanse departement van buitenlandse za ken ontsnapt. Maar men vreest dat het departement het ware karakter van de be zorgdheid over het hoofd ziet. Men gelooft niet, dat iemand in het buitenland eraan twijfelt, dat de Verenigde Staten klaar staan om in een plotseling optredende kri tieke situatie in te grijpen Daarop legt de hoofdstedelijke Washington Post in een hoofdartikel de nadruk. Maar, voegt dit gezaghebbende blad eraan toe, wat wèl be zorgdheid wekt, is het kennelijk onvermo gen van de Amerikaanse regering een nieuw initiatief in de internationale poli tiek te nemen en plannen-op-lange-termijn te ontwikkelen, die met de bondgenoten besproken kunnen worden. Men acht het dan ook volkomen begrijpelijk, dat Euro pese staatslieden, met name Harold Mac millan, Konrad Adenauer en Charles de Gaulle, er steeds meer op uit blijken te zijn een eigen Europees initiatief te ne men. Men verheelt, zich hier niet dat de Ame rikaanse buitenlandse politiek, na de mis lukking van de Parijse top-bijeenkomst en het incident rondom de U-2 als 't ware geparalyseerd was en dat deze toestand van verlamming onder meer toegeschre ven moet worden aan het feit dat men hier voor een overdracht van de regeer macht staat en dat het nieuwe bewind zijn eigen initiatieven zal willen nemen en een eigen beleid en methoden zal willen vaststellen. Dit neemt niet weg dat men het hier toch algemeen toejuicht, dat zowel Chris tian 1-Ierter als president Eisenhower nog eens met nadruk onderstreept heeft, dat de Verenigde Staten volkomen klaar staan om in een optredende noodtoestand onmid dellijk en effectief op te treden. Instemming heeft hier ook de medede ling van de president dat de Verenigde Staten achter de politiek van de UNO met betrekking t.ot Kongo staan. Men heeft hier begrip voor de netelige situatie, waarin de Belgen zich in de Kongo bevin- Op 8 september zullen leden van de ministerraad en van de defensiecommissie een tocht over de Noordzee maken met de kruiser ,,De Ruyter". De bedoeling is oefeningen van de Koninklijke Marine bij te wonen. Advertentie aluminium Jaloezieën De beste service bij Ged. Oude Gracht 108 -110 - Haarlem Telefoon 17165 den, maar dat neemt niet weg dat voort gezette aanwezigheid van Belgische troe pen in Katanga of elders in de Kongo, naar de mening van de Amerikaanse re- gex-ing, onvermijdelijk een achterdocht en spanningen in het leven houdt, die een gevaar voor de wereldvrede betekenen. Men hoopt nu maar dat het beroep dat de UNO en president Eisenhower op Bel gië hebben gedaan, niet aan dovemans oren gezegd zal zijn. Hoewel men er zich zorgvuldig van weerhoudt zich openlijk te mengen in de interne zaken van Kongo, lijdt het geen twijfel, dat de meningen over een uiteindelijke oplossing van de moeilijkheden in Kongo hier gaan in de richting van een vorming van een of an- dei-e confedex-atie in Kongo. Tsjombe nf kippensoep Een ernstige, welgemeende verklaring mijnerzijds om u even gerust te stellen en om aan dat nagelbijten en uitrukken van haren paal en perk te stellen: U behoeft niets over Katanga te lezen. Waarom zoudt u? Een vraag op de man af: hebben uw voorouders in beide linies ooit iets over Katanga gelezen en zijn ze daar iets aan te kort gekomen? Hebben zij hun kreeft en kaviaar, hun stamppot, gerookte zalm, spek en zwoerd er minder smakelijk om gegeten; is hun liefdeleven (if any) er iets aan te kort gekomen; hebben zij minder vrolijk paard- of véloeipède gereden; heb ben zij er een pijpje minder om ge smoord en er een potteke gerstenat min der om gedronken? Uw voorouders hebben zich nimmer ook maar iets van Katanga aangetrokken en z ij hebben niettemin in vol strekte vrede de ogen ge sloten. Wilt u dit eens even in ernstige overwe ging nemen, wanneer u vanavond weer met dat ellendige nagelbijten wilt gaan be ginnen? Trouwens: u hebt dit zelf tot voor eni ge maanden óók niet gedaan. Wees eens even helemaal eerlijk jegens u zelf; hebt u drie maanden geleden u ook maar zó'n piezeltje om Katanga bekommerd? Kwam u van kantoor thuis en riep u in plaats van: „Wat ruikt het hier heerlijk naar kip pensoep uit pakjes; moeder weet wel wat vader heerlijk vindt," riep u dan bij het openen van de voordeur: „Moeder, hoe staat het met Katanga?" Eerlijk: had u, nog maar een week of twaalf geleden, ooit van Tsjombe verno men? En riep u in plaats van: „Moe, is die zalige oploskoffie al bruin?", „Lieverd hoe staat het met Tsjombe?" Ik bedoel: U kunt er toch niets aan doen. Of u er nu om zit te urmen of niet, daar trekken de mensen, die aan de tou wen trekken, zich niets van aan. Laat u dat maar aan de heer Luns en zijn we reldwijde renstal van uitgekiende bekok- stovers en vingers-in-de-pap-houders over. Die zullen hun equilibristen-nummers ach ter de schermen wel weggeven. Daar kunt u gerust op zijn. Daar hebben zij niet voor nodig. U hebt, ruw gezegd en goed bedoeld, helemaal niets met Katanga te maken. Het klinkt hard, maar de vraag is ge rechtvaardigd: Heeft Tsjombe zich ooit iets van aangetrokken, als u in mo eilijkhe den zat? Heeft hij daar óóit een vinger voor uit gestoken? Vindt u het dan nodig dat u zich iets van hem aantrekt? Ik heb maar een paar eenvoudige vra gen gesteld. Alleen om uw eigen bestwil. Denkt u maar liever aan de kippensoep en de toto. En laat die nagels met rust! Elias Meppers. Het afgelopen jaar zijn in Enge land 106.680 kinderen betrokken ge weest in gevallen van mishandeling, aldus deelt de vereniging voor kindex-- bescherming in haar jaarverslag mee. In verband met dit „afschuwelijk" ho ge aantal gevallen van mishandeling ontvingen 26.991 personen een waar schuwing en tegen 382 personen werd een strafvervolging in gesteld (tegen het jaar daarvoor 362). Verkeerde. De drie leden van de fascisti sche beweging van Oswald Mosley die enkele weken geleden de hoge commis- sai-is van Ghana in Londen mishandel den zijn respectievelijk tot een gevan- genissti-af van drie maanden en boeten van 15 en 10 pond veroordeeld. Zij ver klaarden dat zij meenden premier Loe- moemba voor te hebben. Vierling. De vier kortelings onafhankelijk geworden Afrikaanse staten van de „Raad van de Entente" zijn het eens geworden over een nauwere economi sche en politieke samenwei'king. De vier landen Ivoorkust, Niger, Daho mey en Oppervolta kwamen bij be sprekingen te Abidjan, de hoofdstad van Ivoorkust, ovex-een, dat zij een zelf de gx-ondwet en kiesstelsel zullen in voeren, op dezelfde tijd vex'kiezingen zullen houden, hun strijdkrachten op oppei'beveiniveau zullen coöi'dineren en een gecombineerd corps diplomatique zullen hebben. Uiteengespat. Alle vijf leden van de be manning kwamen om het leven toen gisteren een Vickers Valiant stx-aalbom- menwerper brandend neerstortte op een ongebruikt vliegveld in Northants. Het toestel heeft tien miljoen gulden gekost en spatte in de lucht uiteen. De Valiant is de eerste van de V-bommenwerpers, welke voor H-bom-repx-essailles dienen. Het toestel lokte destijds kritiek uit wegens de onvoldoende ontsnappings mogelijkheden voor de bemanning. Jeugdwerk. In het door de communisten zwaar bewaakte niemandsland tussen Oostenrijk en Hongarije leveren veel vuldige explosies van landmijnen ge vaar op voor de Oostenx-ijkse gx-ensbe- wonex-s. Leden van de Hongaarse jeugd- vex-eniging de „Pioniers" hebben de laatste weken de oude landmijnen door nieuwe vervangen en de oude tot ont ploffing gebi-acht. Door de explosies zijn de ruiten van vele Oostenrijkse huizen en gebouwen gesneuveld. Favoriet. Meer dan duizend juichende Afrikanen hebben vx-ijdag in Salisbury, Zuid-Rhodesië, de px*esident van de na- tionaal-democx-atische partij van Zuid- Rhodesië Michael Mawexna, op de schou ders genomen, toen hij ui het gerechts- hof te Salisbury kwam Deze was er van beschuldigd de wet op de illega le organisaties overtreden te hebben tijdens de onlusten van enkele weken geleden te Harare. Hoop. Een sti-oom van kreupele Afrika nen tracht genezing te vinden in het water van een riviertje in de buurt van Bukoba, op de westelijke oever van het Victoria-meer in Tanganyika. Het gei'ucht- over de heilzame ki-acht van dit water, (Bukoba wordt nu al het Loui'des van Afrika genoemd) heeft het transportwezen bijna ontwricht, door de grolé toevloed vat Afrikanen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3