PRESIDENTSCAMPAGNE IN V.S. ONGEKEND VROEG ONTBRAND Russen niet gebrand op nauw samengaan in ruimte-onderzoek Adenauer en vakbonden eisen openstelling Oostduitse grens In de vishal en op zee Canadezen willen goudschip van Durban bergen „Queen Elizabeth" niet in staking betrokken Morgan Phillips kreeg hartaanval Gemeentereken ingen worden gecontroleerd 4 Ook Eisenhower wierp zich reeds in de strijd Sloping van Brittannia door conflict verhaast Sedov spreekt er wèl van maar is afkerig van een concreet project Kind aangerand MOOIE, GAVE HANDEN Vis voor Engeland kwam goed terecht Willebrordstraat dicht In een half jaar telde men 88.000 vluchtelingen Ongeluk op KW. 59 Jachtgeweer gestolen Verhuur Bimij-stands verloopt vlot INS DAG 16 AUGUSTUS 196 0 (Van onze correspondent) NEW YORK De voorspelling, dat de Verenigde Staten dit jaar een verkiezings strijd te zien zouden krijgen zoals men hier nog nooit eerder had aanschouwd, wordt wel heel snel bewaarheid. Het la waai en de bombast van de fantastische verkiezingscongressen waren nog maar nauwelijks weggestorven of de beide kan didaten voor het presidentschap, Richard Nixon en John Kennedy, gingen elkaar te vuur en te zwaard te lijf. De traditie, dat men met de campagne wacht tot. na Labor Day, de Dag van de Arbeid, een op de eerste maandag in september vallende wettelijke vakantiedag, werd zonder vorm van proces overboord geworpen. Met bij na driftig ongeduld wierpen de beide kan didaten zich in de strijd, met een élan en een vastberadenheid, die ons eigenlijk van de naar verhouding zo jonge en ambitieu ze pretendenten niet al te zeer hoeven te verwonderen. De strijd zal hard zijn. Voor beide par tijen staat enorm veel op het spel. De Re publikeinen staan voor de taak zich het behoud van de regeermacht te verzekeren met een kiezerskorps, dat in meerderheid uit ingeschreven Democraten bestaat. De Democraten willen een uiterste poging doen hun meerderheid in volk en volksver tegenwoordiging te bekronen met de bezet ting van het Witte Huis, een prijs die hun ln de vorige verkiezingen vooral door de merkwaardige persoonlijke populariteit van Dwight Eisenhower is ontgaan. De dezer dagen aangevangen zitting van het Congres staat geheel in het teken van de verkiezingsstrijd. Van alle nobele voor nemens, door de leiders van beide par tijen geuit, dat men de noodzakelijke wet gevende arbeid niet het slachtoffer zou laten worden van politiek bakkeleien, is geen draad ovei-gebleven. Tot ieders ver wondering heeft president Eisenhower zich in het gevecht gemengd. Deze meest al zo on-politieke, zelfs on-Republikeinse president heeft zich er door zijn politieke adviseurs toe laten brengen zich door een boodschap aan het Congres pardoes in de politieke strijd te werpen. Teer punt Vooral zijn eis dat men nieuwe wette lijke maatregelen zou nemen om de rech ten der negers uit te breiden, kan men al leen maar zien als een poging, de Demo cratische partij in verlegenheid te bren gen. Zoals bekend, is de Democratische partij juist, op dit punt verdeeld. De Repu blikeinen weten heel goed, dat onmiddel lijke, algehele doorvoering van het Demo cratische program tot uitbreiding van de negerrechten een broederstrijd in het De mocratische kamp ontketenen zou, die hun ln de verkiezingsstrijd onnoemelijk veel schade zou berokkenen, Bovendien zou een onvermijdelijk langdurig debat over deze zaak in de Senaat elke praktische wette lijke arbeid onmogelijk maken, en ook dat zouden de Republikeinen in de cam pagne de Democraten, die immers in het Congres een meerderheid hebben, in de schoenen schuiven. - Dat president Eisenhower, in zijn bood schap aan het Congres en in zijn dezer dagen gehouden persconferentie, zo'n de monstratie van partijdige stiijdlustigheid ten gunste van de Republikeinse kandida ten, Richard Nixon en Henry Cabot Lodge, ten toon heeft gespreid, zal niet nalaten de Democraten de nodige kopzorgen te veroorzaken. Het is in elk geval bijzonder goed nieuws voor Nixon. Toegegeven, de uitslag zal vooral afhan gen van het beeld, dat het Amerikaanse volk zich in de komende maanden van de beide topkandidaten, Nixon en Kennedy, zal vormen. Dat blijft waar omdat in de Verenigde Staten de strijd om het presi dentschap vooral een strijd is tussen per soonlijkheden, meer dan een strijd tussen partijen of partij-programma's. Maar het is buiten kijf, dat president Eisenhower nog altijd een grote en wellicht ongeëve naarde invloed onder een groot deel van de kiezers heeft en de Democraten vragen zich niet zonder zorg af of dit tenslotte aan Nixon een voorsprong zou kunnen geven die ze door eigen activiteit niet meer onge daan zullen kunnen maken. De Democraten geven toe dat de acti viteit van de president hen voor een grote tactische moeilijkheid plaatst. Als ze de president in zijn beleid aantasten zullen ze hem daardoor alleen maar prikkelen en hoe meer hij geprikkeld wordt hoe ster ker hij zich in de strijd zal werpen om zijn vice-president, Richard Nixpn, in het presidentiële zadel te helpen. Hoe zwaar dat zal wegen is niet te voorspellen, maar vast staat dat geen enkel podium in de Verenigde Staten voorzien is van een me gafoon, zo krachtig en verheven, als dat waarop Eisenhower zetelt: het Witte Huis. JOHANNESBURG (ANP) Binnenkort zal een poging worden gedaan tot berging van het schip „Grosvenör" dat 178 jaar geleden op 4 augustus 1782 met naar schatting voor honderd miljoen gulden aan goud en edelgesteenten bij de kust van Pondoland aan de oostkust van Zuid- Afrika, ten zuiden van Durban, zonk. Duikproeven van een Kaapse duiker, Paul Beneke, analyses en meningen van allerlei deskundigen hebben aange toond dat het schip nog in betrekkelijke goede toestand verkeert. Een Canadees syndicaat met een kapitaal van 100,000 dollar is in het leven geroepen om de ber ging van de „Grosvenor" te financieren. Tot dusver zijn alle pogingen om bij de schatten van dit schip te komen mislukt. Beneke, een duiker met 30.000 uur onder- water-ervaring, gelooft dat hij zal slagen. LONDEN Het zeeliedenconflict in En geland concentreert zich op het ogenblik op de Queen Elizabeth van de Cunard Line, welke gisteravond uit New York in Southampton is teruggekeerd. De verwach ting is, dat hoewel de stakers tot een boycot Yan het schip oproepen, het des ondanks donderdag naar Amerika zal kun nen vertrekken. De gezagvoerder heeft de bemanning toegesproken en op zijn woor den volgde een algemene toejuiching. Ook vertegenwoordigers van de zeeliedenunie, welke tegen de staking is, waren naar Cherbourg overgevlogen om de bemanning op de hoogte te stellen van de nieuwe over eenkomst met de werkgevers. Ook hun be toog schijnt zijn uitwerking niet te hebben gemist. Óp de kade in Southampton ston den stakende posters met plakkaten, waar op tot aansluiting bij de staking werd op gewekt. Toen de Queen Elizabeth binnen liep, werd het nieuws bekend, dat de Cu nard line besloten heeft de 27.000 ton me tende Britannic op 2 december uit de vaart te nemen en te laten slopen. Het betekent dat dan 500 man een plaats op andere schepen zullen moeten vinden. Het besluit is verhaast door de onzeker heid veroorzaakt door de wilde staking, welke de maatschappij ernstige verliezen berokkent. Ook de overeenkomst met de vakbond betekent een nieuwe zware last. De Britannic, gebouwd in 1930, is het oud ste schip van de Cunard line. In Southampton doen zich de eerste symptomen voor van een breken van de staking door het vertrek van twee Kanaal boten. In Londen zullen 600 havenarbeiders morgen symbolisch staken om kracht bij te zetten aan een eigen looneis en uit sympathie met de zeeliedenstaking. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE (Van onze correspondent) LONDEN Morgan Phillips, de 58-ja rige algemene secretaris van de Britse Labourpartij, die een centrale figuur is ln de Engelse politiek en ook internatio naal een belangrijke rol vervult, is maan dagavond in Glasgow enkele minuten na zijn optreden voor een televisie-opname door een hartaanval en een beroerte ge troffen. Hoewel hij slechts half bewuste loos was, kon hij niet spreken en was een zijde van zijn lichaam verlamd. Na aanvankelijke berichten, dat zijn toestand redelijk was, deed zich hedenmoigeri een ongunstige wending voor. Door de crisis waarin de Engelse socia listische beweging zich na de derde ach tereenvolgende verkiezingsnederlaag be vindt en vooral na de dood van Aneurin Bevan was de hoop met name op Mor gan Phillips gericht om de partij haar zelfvertrouwen terug te geven. Dezer da gen heeft hij een nogal opzienbarend ge schrift gepubliceerd, waarin hij ernstige critiek op de partijorganisatie en op som mige denkbeelden uitoefent en richtlijnen aangeeft welke tot een verjonging en mo dernisering moeten leiden. Gaitskell. 1 a- bour's parlementaire leider, zal het op het komende partijcongres in oktober door de afwezigheid van de krachtige en in vloedrijke figuur van Morgan Phillips dub bel zwaar krijgen. Hij zal namelijk de strijd moeten aanbinden tegen de inwendi ge oppositie, welke eenzijdig opgeven door Engeland van de atoomwapens eist en eveneens weigert Gaitskell te volgen in zijn pogingen om het partijprogramma aan de tegenwoordige tijd aan te pas sen en nationalisaties bij wijze van uil zondering in plaats van als regel verlan gen. Op het vorige congres, waar Gaitskell reeds het vuur aan de schenen werd gelegd, was het Bevan met zijn enorm ge zag onder de linksgezinde ledenmassa, wel ke de labourconferenties pleegt te beheer sen, die de eenheid wist te bewaren. Zon der Phillips, die vooral achter de scher men belangrijk werk verricht, blijkt Gaits- kells's positie opnieuw verzwakt. In de federatief opgebouwde Labourpartij een allegaartje van politieke partij-afdelingen, parlementaire fracties, vakbonden, soms met communistische invloed, vrouwenor ganisaties en coöperaties is Morgan Phillips als de door iedereen geëerbiedig de vertrouwensman het organisatorische bindmiddel. Evenals Bevan begon Phil lips zijn loopbaan als mijnwerker in Wales (Van onze speciale verslaggever) STOCKHOLM De Ruimtevaartpio niers van enkele tientallen jaren, ja zelfs van drie jaar geleden, hebben niet kun nen vermoeden, dat zij zich nu al onge rust moesten gaan maken over de wet van Parkinson, die enige opmerkelijke zaken formuleerde over de groei van het amb tenarenkorps en het aantal organisaties. In de tijd van de eerste Spoetnik, nog geen drie jaar geleden, bestond het korps ruimtevaartdeskundigen uit een telbaar aantal. Nu zijn het er- tienduizenden over de gehele wereld en zij zijn zo gespecia liseerd, dat zij eikaars wetenschappelijk en technisch terrein nauwelijks meer be grijpen kunnen. Uit deze massa van tech nici en wetenschapsmensen zijn in Stock holm ruim 600 afgevaardigden van onge veer 30 landen bijeengekomen voor het 11e internationale ruimtevaartcongres. Het vorige congres werd een jaar geleden in Amsterdam gehouden. Aan het huidige congress nemen drie Nederlandse gedele geerden deel. Tijdens een informele bijeenkomst voor de officiële opening van het congres had den wij een kort onderhoud met een van de beroemdste deelnemers, de Amerikaan se ruimtevaartspecialist dr. Werner von Braun en ook met diens grote rivaal, de Rus prof. Leonid Sedov. Beiden spraken de hoop uit, dat via ontmoetingen zoals op dit congres de weg gebaand zal mogen worden voor een vreedzame samenwer king tussen alle betrokken landen in het ruimte-onderzoek. Von Braun noemde het haast onvoorstelbaar, wat er in de afge lopen 34 maanden is gebeurd: meer dan twee dozijn kunstmanen en kunstplaneten werden gelanceerd. Er zijn ruimtevaar tuigen tot tientallen miljoenen kilometers ver gevolgd via de radio, waardoor een fantastische rijkdom aan wetenschappelij ke gegevens schijnt verkregen en er zijn foto's gemaakt van de onbekende zijde van de maan en geheel nieuwe inzichten geopend over de opbouw van het heelal. En toch is dit alles slechts een begin. Von Braun vergeleek wat er nu in het ruim te-onderzoek gebeurde met de eerste bal lonvaart van de vorige eeuw, waaruit de luchtvaart van de tegenwoordige tijd is gegroeid. In een kortere periode zullen de- mensen de ruimtevaart-experimenten van nu in hetzelfde licht gaan zien. Dat is echter alleen denkbaar wanneer er in har monie tussen de verschillende volkeren wordt samengewerkt, want vele van de projecten, die op stapel staan zijn te groot om door één natie te worden uitgevoerd. Teleurstelling Professor Sedov vertelde ons via een tolk iets dergelijks: internationale samen werking is geboden, want wanneer we een maal door het eerste stadium van thans heen zijn dan moeten we beginnen aan projecten die alleen met internationale sa menwerking kunnen worden verwezen lijkt. Dat zijn allemaal heel mooie woor den, maar de praktijk is iets minder roos kleurig. Rusland heeft namelijk maandag, de dag van de opening van het congres, laten weten, dat het niets voelt voor deel neming aan de deze dag officieel in het leven geroepen internationale academie voor ruimte-onderzoek. Deze gespeciali seerde academie wil de meest vooraan staande wetenschapsbeoefenaren en tech nici op het nieuwe terrein bijeenbrengen. De leden worden door de academie uit genodigd als lid toe te treden. De negen Russen, die werden uitgenodigd hebben echter te kennen gegeven hiervoor te zul len bedanken. Hun motivering is voorlo pig nogal vaag en schijnt meer op on behagen dan op reële argumenten te be rusten. Eenzelfde teleurstellend resultaat van de eerste congresdag is dat de Russen niet willen toetreden tot het nieuwe internatio nale instituut voor ruimtereizigers, dat be oogt lijn te brengen in de juridische as pecten van de ruimtevaart. Dat zijn er talloze zoals ook in mindere en minder gecompliceerde mate het luchtrecht deze vraagstukken kent. Een van de bijzonde re secties van het congres is geheel ge wijd aan het ruimterecht. Prof. Sedov, die zelf gevraagd was in de internationale academie zitting te ne men en dit heeft geweigerd, heeft als president van de Internationale Astro- nautische Federatie bij de opening van het congres wel uitvoerig over samen werking gesproken, maar heeft de daad niet bij het woord gevoegd, Over het al gemeen bestond hierover in congreskringen grote teleurstelling, maar men hoopt dat de Russen van standpunt zullen veranderen wanneer eenmaal is gebleken dat de zui ver wetenschappelijke opzet van de orga nisaties strikt zal worden nageleefd. Bij de opening van het congres, maan dagmiddag, werd in verschillende toonaar den de lofgezongen over wat reeds tot stand was gebracht en er werd een over zicht gegeven van de wetenschapsgebieden waarop het ruimte-onderzoek dienstbaar kan worden gemaakt. Zijdelings kwam bij deze plechtigheid ook Nederland ter spra ke toen prof. dr. H. C. van de Hulst uit Leiden met waardering genoemd werd als voorzitter van het wetenschappelijk comi té voor ruimteonderzoek „Cospar", waar van de vice-voorzitter de Amerikaan dr. R. W. Potter een welkomstwoord tot de deelnemers sprak. Vandaaag heeft dr. Werner von Braun de algemene weten schappelijke besprekingen ingeleid met 'n uiteenzetting over de Amerikaanse plan nen met de Saturnus-raket.Hij deelde daar bij mee, dat de eerste stationaire proeven met deze gigantische raket, die zo hoog is als en gebouw van twintig verdie pingen, goed zijn geslaagd en dat men verwacht binnen afzienbare tijd een ge wicht van bijna 1000 kilogram een zach te landing op de maan te kunnen laten maken. Dat wil zeggen dat een instrumen tarium met dat gewicht onbeschadigd op het maanoppervlak zou kunnen worden gedeponeerd. Voor bemande vluchten naar de maan zijn echter verdere technische ontwikkelingen noodzakelijk die eenorme hoeveelheden tijd zullen vergen. Hij voor zag niet dat dergelijke bemande vluchten naar de maan binnen enkele jaren mogelijk zouden zijn. De rijkspolitie te Beerzerveld heeft een 25- jarige man gearresteerd, die een 8-jarig meisje in een korenveld sleurde en het kind aanrandde. De man heeft een bekentenis af gelegd. Advertentie r "V Mooie, wérkelijk verzorg de handen, ondanks af was en ander huishoude lijk werk, dank zij HANDCREME Bereid mei hei kost bare Nerisai, uit de onderhuidse weefsel- laag van de nerts. IA an is al g^S beide banden Een pnxlukt van N.V. PHILIPS-DUPHAR Circa tienduizend kilogram tong en schol uit IJmuiden, bestemd voor Engeland, is, blijkens hier ontvangen berichten, gedu rende een spannend weekeinde vanwege stakingen in Engeland op het laatste mo ment goed terecht gekomen. Zaterdagmid dag leek het er op, dat de vis niet weg zou komen van Hoek van Holland, maar te elfder ure is dit toch wel gebeurd en ook na aankomst van de Nederlandse vis in de Engelse havens werden geen moeilijkheden ondervonden. De vis is normaal be'handeld In kringen van exporteurs in IJmuiden ging een zucht van verlichting op, bij het vernemen van het goede nieuws. De Willebrordstraat te IJmuiden-Oost is vanaf heden gedurende zes weken, in verband met detuitvoering van werkzaam heden, voor alle verkeer gesloten. (Van onze correspondent) BONN De Westduitse Bondskanselier Adenauer eiste maandag in antwoord op vragen van de jeugdafdeling van de bouw vakarbeidersbond de openstelling van de grenzen tussen West- en Oost-Duitsland, die thans door het communistische regiem in Oost-Berlijn gebarricadeerd zijn en zwaar bewaakt worden. Van Oostduitse kant beantwoordde men de vragen van de jonge Westduitse bouwvakarbeiders over deze grenzen negatief. Te Hannover is maandag de jaarverga dering van de 430.000 leden tellende West duitse bouwvakarbeidersbond begonnen. Daar werd de eis van de jeugdgroep van deze vakbond bekend: openstelling der Oost-Westduitse grenzen. Van Oostduitse kant wil men daarvan niets weten omdat „alleen zo de kapitalisten en nazi's uit het Westen geweerd kunnen worden". Dat noemde de bouwvakarbeidersleider Lefer een armzalige uitvlucht: hij en Richter, de voorzitter van het algemeen Westduits vakverbond (zes miljoen leden), keerden zich fel tegen het door de communisten beheerste Oostduitse vakverbond en eisten hereniging van Oost- en Westduitsland in vrede en vrijheid. Vijf voorstellen Bondskanselier Adenauer deed onder meer de volgende vijf voorstellen voor de openstelling van de Oostduitse grenzen: 1) opheffing van de zogenaamde sperge bieden op Oostduits gebied; 2) heropening van de grensovergangen, 36 spoorlijnen en 157 afgesloten wegen; 3) toelating van het normale autoverkeer; 4) opheffing van al le reisbeperkingen; 5) opheffing van de Oostduitse wetten op de zogenaamde Re- publik-Flucht, dat wil zeggen van de zwa re straffen die uitgesproken worden tegen Oostduitsers, die bij hun vlucht naar het Westen worden gevat. Van Oostduitse kant wil men van deze voorstellen niets weten. Me. poogt daar integendeel de scheiding tussen de twee Duitslanden te vereeuwigen. Njet voor niets vluchtten in het eerste halfjaar van 1960 niet minder dan 88.506 Oostduitsers naar de Bondsrepubliek dat betekent dat een stad van de grootte van Leeuwar den tussen januari en juli jongstleden is leeggelopen. Vorige week bedroeg het aan tal vluchtelingen liefst 4800 800 meer dan de week daarvoor. Het is dan ook niet te verwonderen, dat Oostduitsland het enige land ter wereld is waar de bevolking ieder jaar in aantal afneemt. Van 1958 naar 1959 bijvoorbeeld met 57000 mensen, hoewel het vorig jaar ruim 62.000 kinderen geboren werden. Se dert 1948 zijn er gemiddeld ieder jaar 164.000 Oostduitsers naar het Westen ge vlucht, hetgeen vooral in de medische ver zorging veel ellende veroorzaakte. Zo zijn er voor de 2,1 miljoen tellende bevolking van Mecklenburg nog maar 250 artsen dat is één arts op 8.400 inwoners.... Russische vissersvaartuigen hebben vo rig jaar 3.064.000 ton vis aan land ge bracht, aldus weet The Fishing News te melden. Daarmee werd het voorgaande jaar met 133.00 ton overtroffen. De Russen hebben alle hoop hun doel van 4,6 mil joen ton in 1965 te bereiken. Zulks in het kader van hun zeven jaren plan voor de visserij. Ook dit jaar zijn hun vangsten weer met 10 percent gestegen, 306.000 ton meer dan in 1959. De Russen zijn van plan intensiever op sardien en tonijn te vissen in de Zuidelijke Atalantische oceaan en op haring en kabeljauw op de visgronden van de Noordelijke Atlantische oceaan. Bom in net Een trawler uit Hastings kreeg vorige week tijdens de visseij in 't Kanaal een zware bom in het net. Het commentaar van schipper Adsms nadat het schip met een schok stil was komen te liggen:,,Wij haalden het net over te kant in. Ik zei tegen mijn zoon dat hij moest kijken wat er was gebeurd. Eerst dacht ik dat we op een rots waren gelopen, maar mijn zoon zei dat het een bom was. We voelden er niets voor het ding aan boord te trekken, daarom besloten we het geval naar Has tings te slepen." In Hastings werd iedere beschikbare politieman opgetrommeld om vakantie gangers van het strand en de mensen uit de huizen en publieke gelegenheden te ver wijderen. Tenslotte maakte een ploeg van de mijnenopruimingsdienst de bom, een Duitse, onschadelijk. Uitersten Schotse haringvissers vallen wel van het ene in het andere uiterste. Gedurende de eerste helft van het haringseizoen klaagden zij over de zeer magere vang sten. Vorige week hadden zij een ande re aanleiding tot mopperen, vissers uit Fraseburgh vingen namelijk zoveel dat een overvoerde markt, en financiële ram pen het gevolg waren. Dat was nog niet alles. Enkele schepen verspeelden voor duizenden gulden aan netten, die zo vol haring zaten dat zij scheurden en zon ken. Voor de kantjes bood de vismeelin- dustrie niet meer dan ongeveer zes gul den per kantje. Ontmoeting Schipper Neilson van de Engelse drif ter Fairway had een onaangename ont moeting met een Russische. Hij vertelt er het volgende over:„We vonden een mooie plek en visten er een tijdje. Toen naderde een Russische drifter ons en de bemanning vroeg of we wat vis voor hun hadden. Wij gaven hun een halve mand vol, waarop de Rus wegvoer. Daarop ging ook hij vissen op de plaats waar wij be zig waren. Geleidelijk aan kwam hij steeds dichterbij. Wij vonden dat het de moeite niet waard om moeilijkheden over te ma ken en begonnen ons gereed te maken voor vertrek. Maar voor dat wij weg konden sto men, dreef de Rus zo dicht naar ons toe dat zijn netten kapotscheurden in onze an kerkabel." Boontje kwam dus om zijn loontje. Fabrieksschepen Dezer dagen is in Polen het enorme vis serijmoederschip Johannes Wares, dat dat voor Russische rekening wordt ge bouwd, gereedgekomen. Het schip is ge bouwd bij de Stocnia Gdanska scheeps werf en meet 9000 dwght. Het schip wordt voortgestuwd door een stoommachine van 5000 pk die twee schroeven aandrijft. Het moederschip kan een snelheid van dertien mijl halen. Een zusterschip van de Jo hannes Wares is reeds bij dezelfde werf te water gelaten. Kort geleden is bij de Gdanska scheeps werf een 2600 ton grote fabriekstrawler voor de Russen van stapel gelopen. Dit schip is 278 voet lang en heeft een snel heid van 12 mijl. Voor Poolse rekening wordt bij deze werf een gelijksoortige fabriekstrawler, Dalmor genaamd, gebouwd. Aanvoer van maandag Maandag werden aan de IJmuidense vis- afslag in het totaal 7700 kisten vis aange voerd. Hiervan waren 597 tong en tarbot, 2 heilbot, 820 schol, 70 schar, 3265 haring, 810 makreel, 35 schelvis, 875 wijting, 1025 kabeljauw en gul, 10 leng, 60 haai, 1 ham, 60 poon, 45 koolvis en 25 diversen. Prjjzen van maandag In guldens. Per kilogram: heilbot 4 tot 3,40, grote tong 4,60 tot 4,20, grootmiddel tong 3.30 tot 2,80, kleinmiddel tong 3,90 tot 3,40, kleine tong I 3,90 tot 3,60, kleine tong II 4.10 tot 3,40, tarbot I 3 tot 2, zalm 8 tot 5. Per 50 kilogram: tarbot. TV 96 tot. 77, klein middel schol 55 tot 49, kleine schol I 57 tot 54, kleine schol II 45 tot 12, schar 32 tot 21, verse haring 22,40 tot 12,10, makreel 25 tot Op de KW 59 is maandagmorgen te IJmuiden een ongeluk gebeurd. Tijdens het lossen van vis dreef het schip iets van de wal, zodat de losplank een steunpunt verloor en viel. De plank kwam terecht op het hoofd van een Katwijkse stuurman, die met een hersenschudding naar het An- toniusziekenhuis te IJmuiden-Oost moest worden vervoerd. Bij een inbraak in een perceel aan de Bloe- mendaalsestraatweg in Santpoort hebben on bekenden onder meer ook een dubbelloops jachtgeweer meegenomen. De inbraak is ge pleegd op zaterdagavond jongstleden tijdens de afwezigheid van de bewoners. De tweede en derde verdieping van het huis werden ge heel doorzocht. Laden en kasten werden bij thuiskomst geopend gevonden. Behalve het jachtgeweer worden ook twintig pakjes siga retten en enkele sieraden vermist. Ongeveer driekwart van de ruimte, be stemd voor stands op de komende beurs voor industrie en middenstand in de IJmond, die dit jaar van 19 tot en met 27 oktober zal worden gehouden op het terrein tegenover het Marktplein in IJmuiden, is reeds ver huurd aan fabrieken en bedrijven. Er zullen negentig stands komen, van elk gemiddeld twintig vierkante meter grondoppervlakte. BROMFIETSER GEWOND In Beverwijk op het kruispunt Heems- kerkerwegAlkmaarseweg verleende maandag een bromfietser uit Beverwijk geen voorrang aan een bestuurder van een personenauto. Het gevolg hiervan was een botsing. De bromfietser liep een lichte hersenschudding op. Hij moest naar het Rode Kruisziekenhuis worden overge bracht. 10, grote schelvis 74 tot 61, grootmiddel schelvis 65 tot 44, kleinmiddel schelvis 58 tot 37, kleine schelvis I 60 tot 36, kleine schelvis II 34 tot 12, wijting 21 tot 8, grote gul 40 tot 27, middel gul 27 tot 18, kleine gul 15 tot 8, kleine haai 31 tot 16, ham 92, poontjes 18 tot 8, kleine koolvis zwart. 31 tot 12,50, kleine koolvis wit 43. Per 125 kilo gram: grote kabeljauw 240 tot 115, grote koolvis zwart 112 tot 82, grote koolvis wit 126 tot 124, grote leng 71 tot 69. Besommingen van maandag KW 171 16.200, KW 153 15.600, KW 162 4.620, KW 89 f 2.920, KW 161 4.810, KW 28 f 3.270. KW 123 1.010, KW 19 f 2.380, KW 125 1.950, KW 26 3.140, KW 132 1.670. KW 169 1.920, KW 17 f 2.250, KW 108 f 2.370, KW 10 f 2.440, KW 59 2.200. KW 79 f 3.340, KW 116 f 3.820, KW 114 1.860, KW 16 f 7.390, IJM 73 f 3.060, IJM 7 2.170, IJM 207 f 4.660, IJM 64 f 2.620, IJM 31 2.360, IJM 16 f 2.470, IJM 61 2.410, IJM 63 2.370, IJM 45 f 2.210, IJM 221 3.160, IJM 38 f 2.620, IJM 65 f 2.540, IJM 81 f 2.240, IJM 42 f 2.120, IJM 208 2.160, IJM 40 3.450, IJM 30 3.110, IJM 60 3.000, IJM 11 1.980, KW 125 2.910, KW 34 f 4.290, KW 63 2.580, KW 66 f 2.670, KW 68 f 2.040, KW 96 2.320, KW 12 f 2.110. KW 158 f 1.440, KW 36 f 2.090. KW 160 2.990. KW 133 1.990, KW 164 3.920, KW 118 f 2.960, KW 165 f 2.240, WR 32 4.720, WR 58 1 3.870, WR 50 3.670, WR 34 f 3.640. WR 33 f 3.850, WR 49 f 2.520, MO 1 3.500, MO 125 2.440. Aanvoer van dinsdag Een trawler, vijf loggers en twee kotters losten vanmorgen 1880 kisten vis, 155 stijve kabeljauwen en 750 kilogram tong aan de IJmuidense visafslag. Van deze kisten wa ren 200 schelvis, 155 wijting, 130 gul en kabeljauw, 25 koolvis, 365 haring, 700 ma kreel, 85 schol, 10 tarbot en 125 diversen. De HD 108 (5 augustus) loste 30 schelvis, 65 gul en kabeljauw. 145 haring, 315 ma kreel, 15 varia en 70 stijve kabeljauwen. De KW 82 (1 augustus) kwam aan de markt met 10 wijting, 90 schelvis, 25 gul en ka beljauw. 25 koolvis, 25 haring, 200 ma kreel, 25 varia en 85 stijve kabeljauwen. De KW 74 (1 augustus) verzorgde de aan voer van 70 haring en 30 varia. De KW 80 (3 augustus) had aan boord 110 wijting, 65 schelvis. 40 gul en kabeljauw en 20 va ria. De IJM 210 (8 augustus) loste 35 schol, 65 schelvis, 40 gul en kabeljauw en 20 va ria. Pr\jzen van dinsdag In guldens. Export: grote rijen kabel jauw 104 tot 126, kleine regels kabeljauw 47 tot 62, kisten grote kabeljauw 122 tot 152, kisten kleine kabeljauw 108 tot 120, witte koolvis 124, grootmiddel tong 3,40, kleinmiddel tong 3.80, tong I 3,70, slips 3,60, schol I 65 tot 66, grote schelvis 67 tot 63, grootmiddel schelvis 53 tot 54. Binnenland: grote gul 36 tot 41, middel gul 25 tot 32, torren 13 tot 17, zwarte kool vis 85 tot 88. leng 87, grote tong 4,40, schol II 40 tot 45, schol III 18 tot 28, wijting 12 tot 20, kleinmiddel schelvis 45 tot 47, pen nen 46 tot 56, braad 17 tot 29, haring 20 tot 27, makreel 16 tot 24, pilchards 15. Besommingen van dinsdag KW 80 f 8230, KW 74 3590, KW 82 f 7570, HD 108 15.270, KW 178 3450, IJM 210 4700. Haringvangsten KW2 7 kantjes, KW5 35, KW9 2, KW23 2, KW25 55, KW54 70, KW138 2, KW140 55, KW147 75, KW170 3, K42 35, KW78 5, KW 44 50, KWllO 2, KW45 5, KW127 15, KW18 75, KW48 20, KW67 3, KW37 140, ICW95 6, KW130 15, KW151 21, KW4 70, KW99 55, KW40 20, KW176 75, K38 17. Gemiddelden: Scheveningen 21 kantjes, Katwijk 30 kantjes. Op zee De bemanningen van de trawlers om de Noord hebben de laatste paar dagen niet te klagen over het weer. Gisteren stak er echter een bries van windkracht vijf op. De vangsten waren matig en soms erg on gelijk, namelijk 60 tot 250 manden makreel, haring, schelvis en kabeljauw per etmaal. De Maria van Hattem deed een trek van een pakje, de Johannes Polderman een trek van 60 manden makreel, de Dirkje een trek van een pakje, de Huibertje een trek van twee pakjes. De Golfstroom boekte een dagvangst van 100 manden haring en de Deining een dagvangst van 70 manden makreel. Oudste schepen De oudste schepen zijn nu, van 2 augus tus: VL 110 en VL 131, van 3 augustus: SCH 261 en SCH 171, van 4 augustus: KW 42. Scheveningen In Scheveningen bedroeg de aanvoer vanmorgen 100 kisten rondvis, 100 platvis, 1.000 kantjes trawlharing, 200 makreel, 500 kilogram tong en 2.000 kantjes maatjes haring. B. en W. van Velscn stellen de raad voor een commissie van zeven leden te benoemingen voor 't onderzoek van de re keningen van de gemeente en van haar diensten en bedrijven. De leden worden uit de raad benoemd. De commissie neemt bij het onderzoek van de rekeningen de rapporten van de gemeentelijke verificatiedienst tot steun. De commissie heeft de bevoegdheid be wijsstukken van de in de rekeningen op genomen bedragen te doen voorleggen. De voornaamste taak zal echter bestaan uit het instellen van een onderzoek naar de doelmatigheid van het financiële bleid. De commissie heeft verder bevoegdheid ambtenaren van de gemeente uit te no digen haar vergaderingen bij te wonen en van hen inlichtingen te vorderen. Blij ven er vragen over of meent de commis sie opmerkingen te moeten maken, dan worden deze aan de raad voorgelegd met het voorstel tot voorlopige vaststelling en of goedkeuring van de rekeningen, welk voorstel dan vergezeld gaat van het ant woord van het gemeentebestuur. DIEFSTAL IN OPENLUCHTMUSEUM In het Nederlands Openluchtmuseum te Arnhem is ingebroken. Uit een van de paviljoens en uit de pronkkamer uit Hin delopen worden een Friese stoeltjesklok, enige tinnen borden, een lepelrek met tin nen lepels en een koperen poffertjeskraam vermist. De daders, die men nog niet heeft kunnen opsporen, hebben zich toegang verschaft door het breken van ruiten.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4