Uitgaan in Haarlem Vraagstuk van vervangende grond ook op het IJmuider strand Havenberichten Nylonkousen L UNCH 2.25 Het Verre Oosten" 164 strandhuisjes moeten verdwijnen, maar wanneer en waarheen? Gloednieuwe Franse trawler in IJmuidens vissershaven Burgemeester r "s In en om de stad ky Wijsmuller sleept tien vrachtschepen naar smeltkroezen Eigenaren willen iets gaan ondernemen 5 LEZEN EN LATEN LEZEN FRIS servies Keramiek colliers Hoogovens doet mee aan Floriade-bloemencorso Rozen, heesters en gras bij winkelcentrum De Jeanne Marie" een groot en snel schip Zweefvliegkamp VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1960 gedeelte van het strand zal mogen staan. Maar «dat ze er weg moeten, staat voor hen vast. Quo vadis? Niemand weet het. „We hopen, naar de andere zijde van de pier", zeggen de bewoners. De gemeente schijnt te onderhandelen met de eigenaar van terrein aan gene zijde van de zuider- pier. Vervanging In ieder geval, vindt de heer Lefèvere, moeten de bewoners-eigenaars van de 164 strandhuisjes de koppen bij elkaar steken. Er is reeds een comité gevormd, dat stap pen wil ondernemen. Lefèvere verwacht echter meer heil van een vereniging, die hij en enkele IJmuidenaren graag willen oprichten. „Als vereniging sta je veel ster ker", zegt hij. Het is inmiddels wel duidelijk geworden, dat er in de IJmond weer 'n vraagstuk van vervangende grond bij gekomen is. Niet al leen moeten de van hun grond verdreven tuinders aan nieuwe grond geholpen wor den, doch ook de eigenaars van 164 strand huisjes, al is het voor de meesten van hen dan geen kwestie van broodwinning. Kinderen eten er lekker van als pa en moe er niet zijn. MUZIEK Donderdag 25 augustus. Concertgebouw, 20.15 uur. Zomerconcert van het N.Ph.O., onder leiding van Marinus Adam. De violist György Pauk verleent solistische medewerking aan het programma, waar op werken voorkomen van Liszt, Tsjai- kofski en Mendelssohn. Dagelijks in 't Goede Uur tot 22 augustus, van 21 tot 22 uur: Klassiek grammofoon- platenconcex-t van werk van Thomas Arne en Pergolesi. Van 22 augustus tot 29 augustus werk van Richard Strauss. Iedere zondag 12 uur: Goldberg-variaties van Bach. BALLET Zaterdag 20 augustus. Openluchttheater, 20.15 uur. Uitvoering van het Amster dams Ballet onder leiding van Mascha ter Weeme. Zondag 21 augustus. Openluchttheater, 20.15 uur. Optreden van Susana y José met Spaanse dansen. TENTOONSTELLINGEN Teylermuseum: Schilderijen uit 19e en 20e eeuw. Tekeningen uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school van de zes tiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuurkundige instrumenten. Dagelijks van 1115 uur, behalve maan dag en eerste zondag van de maand van 1317 uur. Expositie tekeningen en etsen van Rembrandt. Dezelfde openings tijden. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat. Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, 1017 uur: zondagen 1316 uur. Tot 11 september expositie van prentenreeksen „Mise rere" en „Passion" van Georges Rouault. De prenten komen uit een par ticuliere verzameling. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de eeuw tot op heden. Dagelijks geopend van 1017 uur, des zondags van 1317 uur. Iedere zaterdag avond, tot en met 3 september, van 20.30 tot 22.30 uur: speciale avondopenstelling met buitenverlichting, oude muziek en kaarsverlichting in de expositiezalen. Voormalig woonhuis. Jacobus van Looy Kleine Houtweg 103): Op donderdagen geopend van 1012.30 en van 13.3017 uur, op zondagen van 1417 uur. Cruquius Museum, aan de weg naar Hoofd dorp: Dagelijks geopend van 912.30 uur en van 1417 uur. Des zondags van 1012.30 uur en van 1417 uur. Vishal, Grote Markt: Tot 5 september: Eretentoonstelling van schilderijen, aquarellen en tekeningen van Kees Ver- wey. Dagelijks geopend van 1017 uur, des zondags van 1317 uur. Museum „Het Huis Van Looy", Kleine Houtweg. Tot 15 september tentoonstel- Lijst van door de Stadsbibliotheek in Haarlem aangeschafte boeken. Romans: Okkebrok, De vergeten avonturen van Baron von Münchhausen; Ooms, De Korevaars; Landgrebe, Das feme Land des Paul Gauguin; Kessel. Les mains du miracle. Ontwikkelingsboeken Jung, Psychologische be schouwingen. een keur uit zijn werken: Gobry, Franciscus (van Assissi); de Vries, Van luier tot leesplank; Lehning, De vriend van mijn jeugd, herinneringen aan H. Marsman: Engelman, Ver zamelde gedichten: Kool, De fabelwereld: Lie- vense, Smalfilmen voor amateurs; Broekstra en Broekstra, Muziek voor MULO, dl. 3; Ramin, Ge- danken zur Kliirung des Orgelproblems: van Ege- raat, Tien Duitse toeristen wegen: id., Gids voor Wenen en omgeving; Land in wording, de Zui derzee bedwongen; Gerster, Pioniers in de woes tijn. de ontsluiting van de Sahara; de Vries, Het wilde Westen. Loenen, Mens en cultuur van Hel las; Walter, Nero, keizer en tyran; Verslag om trent liet bestuur en de waterstaat van het Hoog heemraadschap van Rijnland over 1959; Verslag van de Ned. Handel Maatschappij N.V. over het boekjaar 1959. Advertentie ling van moderne kunstwerken uit ge meentelijk bezit. Dagelijks geopend van 1012.30 en van 13.3017 uur. Des zon dags van 1417 uur. Kunstzaal 't Goede Uur, Nieuwe Kerks- plcin. Gedurende de maand augustus tentoonstelling van grafiek van Filippo Albertoni. Dagelijks geopend van 10 22 uur. Vleeshal, Grote Markt. Van 4 tot 26 augus tus tentoonstelling van cultuurhistori sche diorama's uit een particuliere ver zameling. Dagelijks geopend van 1417 uur en van 19.3022 uur. Des zondags van 1417 uur. in een nieuwe kleur. Altijd iets aparts bij KUNSTHANDEL t*J KÉNNEMEBLAAN55 Hoogovens IJmuiden zal zaterdag aan staande deelnemen aan het Floriade-bloe mencorso te Rotterdam en wel de Hoog oven Harmonie en een bloemenwagen. De bloemenwagen van Hoogovens beeldt de drie schakels van de keten grondstof- arbeid-eindprodukt uit. In het centrum be vindt zich een draadfiguur, voorstellende een hoogoverwerker die zich met opgehe ven hand beschermt tegen de hitte van het vuur. Deze figuur is de schakel tus sen de grondstof, gesymboliseerd door een ertsgrijper en het eindprodukt voor gesteld door drie staalblokken, staande op een gebogen scheepsplaat. De contouren van de wagen bestaan uit motieven van de Hoogovenvlag. Advertentie toonzalen heeft met ruim 100 MODELKAMERS van moderne en klas sieke meubelen voor echt prettige prijzen KOM EENS KIJKEN Vrijblijvend geven wij u gaar ne de gewenste voorlichting. De gemeente Velsen, die spoedig haar 65.000ste inwoner hoopt te kunnen begroe ten, zit al bijna tien maanden zonder bur gemeester. Voor de wijze waarop wethou der H. de Boer, onmiddellijk na het ziek melden, van (de inmiddels afgetreden) burgemeester mr. M. M. Kwint vorig jaar, tot heden zich van zijn taken als loco burgemeester en wethouder heeft gekwe ten is deze gemeente hem veel dank ver schuldigd, al heeft zij dan een enkele keer aanleiding gegeven tot kritiek. Maar niet alleen de heer De Boer, ook de overige leden van het college, inclusief de ge meentesecretaris, zijn mede door de lang durige ziekte van een der wethouders (al heeft deze dan zijn werkzaamheden weer hervat) dermate overladen met werk, dat van een vakantie, die ook zij stuk voor stuk broodnodig hebben, tot dusver nog geen sprake kon zijn. Na de mededeling van de Commissaris der Koningin, tijdens een onderhoud met een onzer redacteuren, dat vóór 15 juli een voordracht zijnerzijds in zee zou gaan, was de algemene verwachting, dat Vel sen begin augustus een nieuwe burgemees ter zou hebben. Van andere officiële zijde vernemen wij thans, dat dit nog wel enke le weken zal duren. Het omvangrijke en tijdrovende werk dat aan een burgemeestersbenoeming voor afgaat geschiedt niet in openbaaiTieid. Het is echter wel duidelijk, dat in dit geval de procedure geeenszins van een leien dakje gaat. Intussen wacht Velsen met groeiend on geduld af wie zijn burgemeester zal zijn, al is het natuurlijk niet zo, dat alle in woners zich hierover erg druk maken. Aan speculaties omtrent de politieke rich ting van de te benoemen burgemeester ontbreekt het uiteraard niet; er zijn se dert het aftreden van burgemeester Kwint zelfs vele namen genoemd, aan welke lan ge iijst de laatste dagen is toegevoegd: mr. W. J. Geertsema, oud-burgemeester van Warffum, thans lid van de Tweede Kamer en lid van de Haagse gemeente raad voor de V.V.D. (In de Velsense raad hebben 5 VVD-ers zitting, naast 9 PvdA-raadsleden, 7 KVP-ers, 2 Antirevo lutionairen, 3 Christelijk-historischen, 2 Communisten en 1 PSP-er; van de wet houders behoren er 2 tot de PvdA, één tot KVP en één tot de AR). Maar op wie dan ook ten slotte de keus zal vallen, de nieuwe burgemeester van Velsen zal al onmiddellijk geconfronteerd worden met een reeks van problemen, die dringend om een oplossing vragen. Zeer moeilijke vraagstukken, die ook hij niét een-twee-drie zal kunnen oplossen, maar waarbij zijn persoonlijkheid een rol zou kunnen spelen om bepaalde tegenwerken de factoren uit de weg te ruimen. Een redelijke tijd van „inwerken" zal hem niet ontzegd mogen worden en redelijker wijs zal, wanneer Velsen laten we zeg gen 15 september een burgemeester heeft, deze zich dan eerst medio 1961 goed kunnen laten gelden. Of Velsen daarna spoedig een centraal kantorengebouw, een nieuw raadhuis, een groot warenhuis, koi'tom: „een hart voor de stad" zal mogen bouwen, wie zal het zeggenNa alles wat hieraan tot dus ver al is gedaan, betwijfelen we het. Wel, lukt dit .ook de nieuwe burgemees ter niet, dan zijn er voor hem nog andere dingen om zich in te verdiepen. Zoals de „Amsterdamse havenplannen". en ook de verhouding en hopelijk prettige samenwer king met de straks samen te voegen ge meenten Beverwijk en Heemskerk, om ex- maar twee te noemen. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Maaskerk van Antwerpen; Spirit, Par; Rigel, Rotterdam, ledig naar Hoogovens; Frieda Blokzijl, ledig naar Koog aan de Zaan; Montan, Antwerpen; Lelie gracht, Walkom; Lingestroom, Londen; Honte- stroom, Londen; Widar, Lulea; Sheraton, Kotka, bijlegger; Tinda, Bollsta; Corona, Helsinki; Ad vent, Londen, zout laden IJbunker; Ritornel, Londen; Jans, Londen; Tellus, Kotka; Wulp, Rot terdam; Selby, Goole. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Roozen- burgh van Rotterdam; Heriot, Leith; Thaletas, Rotterdam; Jan Kreumer, Great Yarmouth; He lena, Antwerpen; Nore, Antwerpen; Havelland, Antwerpen; Ella, Gothenburg; Vera, Kasko; Christiana. Antwerpen. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Wilpo naar Christinehamn; Leliekerk, Marseille: Otto, Hamburg; Duurt, Karlskrona, bijlegger; Niagara, Karlborg; Pavonis, Malmö, walsmateriaal van IJmuiden; Ponza, Mariestad. ledig van Zaandam; Wittekind, Rooneby; Olaf, Hamburg, walsmate riaal; Palla, Rotterdam; Reggeborg, Ipswich, kunstmest van IJmuiden; Sheraton, Hamina: Dieksand, Emden; Flevoland, Harlingen; River Afton, Pepel; Swift, Harlingen; Spirit, Zwijn- drecht; Kuutsalo, Bremen; Clangula, Rotterdam; Minos, Helsinki; Randfontein, Southampton; My- r.ias, Bremen; Cawi.a Le Havre; Seirios, Archan gel; Spaarnestroom, Bristol. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Helios naar Gdansk, ledig van Zaandam; Libertas, Hamburg; Sal Vinia, Gdansk; Vliestroom, Manchester. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Advertentie GROTE SORTERING in lichte en donkere kleuren J Bm met en zonder naad voor livV TEXTIEL Planetenweg 28 - Galerij Duinwjjk Naar B. en W. van Velsen menen, is het van belang, mede met het oog op het aanzien van het winkelcentx-um aan de Kennemerlaan, dat op het aan die laan nabij het Moerbergplantsoen gelegen braakliggende terrein een beplanting wordt aangelegd. In het plan van aanleg is de beplanting zeer eenvoudig van opzet ge houden. Het ligt in de bedoeling de be staande heesterbeplanting, die de afraste ring van het triabasveld camoufleert en daarvoor tevens als windscherm dient, te handhaven. Deze heesterbeplanting zal worden afgex-ond, terwijl aan de voox-zijde een rozenbeplanting zal worden aange bracht. De aanleg van een grasveld zal geschieden naar het voorbeeld van het ten noorden van de Kennemerlaan gele gen plantsoen. De kosten van de aanleg worden geraamd op 5000,-. B. en W. stel len de raad voor krediet tot dit bedrag tex-beschikking te stellen en daartoe de begroting te wijzigen. Advertentie (van 12 tot 3 uur) Loempia - Soep v. d. dag Bami- of Nasi Goreng - Koffie CHIN. IND. CAFé-RESTAURANT Kennemerlaan 202 - Tel. 4408 JEUGD VAN 'T SNOEKJE VIST IN NEKSLOOT Voor de jeugdleden van de Heemskerkse hengelsportvereniging ,,'t Snoekje" wordt op zondag 21 augustus in de Neksloot een wedstx-ijd georganiseex-d. Opruiming mofteballenvlont Tien Liberty- en Victox-y-schepen zal de IJmuidense rederij Wijsmuller over de oceanen gaan slepen naar sloopwerven in Engeland, Italië, Spanje en Japan. Dit spectaculaire transport vormt een ondex-- deel van de grootscheepse uitvex-koop van de Amerikaanse mottenballenvloot. Onge veer duizend van deze in de oox-logsjaren in grote haast op de Amerikaanse wer ven vervaax-digde schepen zullen in de smeltki'oes belanden. Om te voorkomen dat deze schepen, waarvan er velen nau welijks in de vaart zijn geweest, toch weer op zee zullen vex-schijnen, hebben de Ame rikaanse militaire autoriteiten voor de aankoop van deze schepen strenge regels opgesteld. De stalen huid van deze sche pen, alsmede alle onderdelen van de mo tor tot en met de schx-oef moeten beslist wox-den omgesmolten. De zeesleepboot „Ti tan" van Wijsmuller is reeds met de eer ste van deze tien voox-lopig gecontracteer de schepen naar Engeland vertrokken. Aan het zomeravondconcei-t dat de orga nist Geert Jux-jen Moed dinsdag 23 augus tus in de Grote Kerk te Beverwijk geeft, wordt medewerking verleend door de so praan Dé van Oenen. Zij zal aria's en liederen ten gehore brengen van Mendels sohn, Franck, Reichardt en Cath. van Ren- nes. De heer Moed omlijst deze solozang werken met orgelwei"ken van Kuhnau en een Sonate van Mendelssohn. De toegang tot het concert is vrij; aanvang 8 uur pre cies. Ze zitten achter de ramen van hun witgeschilderde huisjes. Als er iemand langs gaat, leggen ze hun handwerkje op de schoot en kijken nieuwsgierig naar buiten, want ze willen graag het gezicht zien van de dwaas, die het waagt in zulk vies weer over het IJmuidense strand te baggeren. Sommige van die bewoners van strandhuisjes proberen de dwaze strandganger niet uit te lachen, maar het resultaat is toch meestal een maar half verborgen grijnslachje. Anderen bekijken hem met medelijden, voelen dat dit een tocht om den brode is. Tenslotte zijn er de mensen, die breed lachen, die echt prezier beleven aan het spelletje kaart. Veel belangstelling trok en veel bewon dering oogstte de gloednieuwe Franse tra'wler „Jeanne Marie" B 2833, die don derdagavond in de haven van IJmuiden aankwam. Het schip kwam uit Kootster - tille (Friesland) waar het bij De Kramer en Booy is gebouwd. De Franse trawler is even lang als de grootste Nederlandse trawler in aanbouw, de „Egmont" van de rederij Batavia* in IJmuiden, namelijk 52 meter. De „Jeanne Marie" is 9 meter breed en heeft een holte van 3,80 meter. Het is een bijzonder snel schip. De Deutzdiesel van 1350 pk kan het een snelheid van 15 mijl geven. Dat is gebleken bij de techni sche proefvaart. De officiële proefvaart van de B 2833 zal plaats hebben na aan komst van het schip in de thuishaven Bou logne sur Mer. De winchmotor van het nieuwe vissers vaartuig heeft een sterkte van 300 pk. De „Jeanne Marie" is onder andere uitgerust met radai-, een grote radio-installatie, drie echoloden met visloep, een richtingzoeker en een deccaplotter. De bemanning van 26 koppen is ondergebracht in twee hutten voor vijf man, een hut van drie man, twee hutten van twee man en de rest van één man. De schipper heeft de beschikking over een salon met slaapkamer, de mar conist over een radiohut annex slaap kamer. Er zijn twee messrooms. De visi'uimen, met kurk geïsoleerd, heb ben een inhoud van 110 kubieke meter. Verder is er een apart vriesruim voor de proviand en een kistenruim. De B 2833 kan 60 ton ijs laden. De „Jeanne Marie" is het derde schip van hetzelfde type dat De Kramer en Booy voor Franse rekening heeft gebouwd en het tweede schip voor dezelfde rederij. Donderdagavond is een gedeelte van de bemanning, per bus uit Boulogne gekomen, aan boord van de „Jeanne Marie" gegaan. Ook was er een geestelijke aan boord, die het schip heeft ingewijd. De nieuwe traw ler is bestemd voor de visserij bij IJsland en Groenland. De B 2833 liep in mei van stapel. Begin juni begon men met de afbouw, want de werf had nog enkele andere „klusjes" die ook moesten gebeuren. Op het ogenblik zijn in Kootslertille een zeesleepboot van 2000 pk voor Zweedse rekening en een kotter voor Deense rekening in aanbouw. Vrijdagmorgen is de „Jeanne Marie" uit IJmuiden naar Boulogne sur Mer vertrok ken. Het zweefvliegkamp van de Zaanse Zweefvliegclub bestaat nog maar enkele dagen, maar reeds zijn goede prestaties ge noteerd en hiervan behoren die van de 14- jarige J. Booy uit Krommenie en de Haar lemmer T. de Kort wel tot de beste. Eerst genoemde behaalde na 10 solovluchten al zijn B-brevet. De thermische vlucht (boven het zweefvliegterrein) van drie uur was een recoi-d. Instructeur Sanders, onder wiens leiding dit zweefvliegkamp staat, is dan ook zeer verheugd over deze resul taten. Voor de vereniging belooft het een succesvol vliegseizoen te worden: tot nu toe werden reeds 1750 starts gemaakt. Men heeft thans de beschikking over vier toe stellen en over de weex-sgesteldheid viel niet te klagen tot dusver. De middelen voor vrijetijdsbesteding in de vakantie zijn eenvoudig: een spel kaar ten, een boek of een breiwex'kje. Oma vindt het niet erg, die breit toch altijd, of ze thuis in Amsterdam drie-hoog zit of nu hier aan het IJmuider strand. En de le zers en kaartex-s hebben zich vrij spoedig met de nare situatie verzoend. De kinde- ren niet. Zij bezorgen pa en moe bij slecht weer nogal eens wat moeilijkheden. Op het IJmuider sti-and, tussen de stx-ekdam en de zuiderpier, zijn nu niet alle huisjes meer bewoond. Enkele vakan tieganger-s hebben hun biezen gepakt, daartoe door de regen gedwongen. Op het strand zelf is niemand, alleen een hond die vergeefs naar een boompje of paaltje zoekt. De oudere mensen schijnen zich al- lex-minst te vervelen. Een door de zon ge brand (niet in dit jaar) Amsterdams echt paar zegt en het klinkt heel overtui gend „O, maar wij vervelen ons geen moment." De heer A. Lefèvere, negenenzestigjaar oud en afkomstig uit Amsterdam, vindt IJmuiden als badplaats uniek. „Want waar is zoveel beweging als hier? Je ziet de schepen en je zit aan het strand". En kele jaren achtereen hebben hij en zijn vrouw hun huisje op het Zandvoox-tse strand gehad, maar daar vonden ze niets aan. „Bovendien veel te duur". Maanden De heer en mevrouw Lefèvere komen elk jaar naar IJmuiden. Dit is het achtste jaar. Van begin mei tot en met september (27 september moet 't strand weer leeg zijn) zitten zij in hun kleine behuizing tussen sterkdam en zuiderpier. Tussentijds wordt het huisje wel eens een paar weken ver huurd. Veelal aan kennissen en familiele den. „Want, ja", zegt meneer, „je moet je kosten er toch uithalen. Ik leef ten slotte ook maar van een pensioentje." Huurders zijn er altijd. „Duitsers draai en al om je heen als je aan het opbouwen bent", zegt Lefèvere uit eigen ervax-ing De heer A. Lefèvere, Amsterdammer van geboorte, draagt IJmuiden een warm hart toe. weet of hij het volgend jaar of het daar opvolgend jaar met zijn huisje nog op dit puttend. Belangstelling voor de IJmuider strandhuisjes is er meer dan genoeg. Maar IJmuiden is voor talloze mensen dan ook zeer aantx-ekkejk door de aan onze gehe le vaderlandse kust unieke combinatie van zee, strand en in- en uitgaande schepen. Lefèvre is zo'n man, die dat beseft. Hij zou het, evenals de andex-e eigenaren- huisjes bewonex-s, dan ook vreselijk vinden indien de huisjes van het sti-and zouden moeten verdwijnen. En daar ziet het he laas wel naar uit, want Rijkswatex-staat heeft het strand tussen stx-ekdam en Zui derpier nodig in verband met de verbx~e- ding van de havenmond, een werk waar voor thans al veel voorbereidingen wor den getx-offen. Geen van de bewonex-s der 164 huisjes Het stranddorpje tussen strekdam en zuiderpier, dat overgeplaatst moet worden, gezien vanaf de politiepost.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5