Veiligheidsraad wijzigt niets aan taak van Hammarskjoeld Russen halen twee honden gezond uit ruimte terug Regering helpt bij sanering der gemeentefinanciën HET WEER ONDANKS LOEMOEMBA'S AGITATIE Zitting verdaagt na intrekking van kansloze resolutie door Russen NA 18 BANEN OM DE AARDE MHÉÊËtifflM Resolutie tegen Trujillo algemeen aanvaard Tien gulden boete voor meenemen van zootje vis Banken één zaterdag per maand gesloten MAANDAG 22 AUGUSTUS 1960 45e JAARGANG NUMMER 244 Zomerweer na zeven weken regen Koeler Aan het strand Bloemetjes buiten Sprong in heelal In de krant van heden: Het woord is aan Met ingang van 17 sept. Evenwicht door herziene uitkering uit Gemeente fonds en hogere plaatselijke heffingen Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie» P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije NEW YORK, (UPI). - De Veilig heidsraad der Verenigde Naties heeft vanmorgen vroeg het debat over Kongo verdaagd zonder tot formele actie te zijn overgegaan inzake de uitdagende critiek van de Kongolese premier, Loemoemba, op secretaris generaal Dag Hammarskjoeld. Met uitzondering van Rusland en Polen, uitten alle leden van de raad hun vol ledige steun aan het politieke en mili taire beleid van Hammarskjoeld in de uitvoering van zijn .missie in Kongo. Hammarskjoeld's beleid werd scherp gecritiseerd door de Russische afge vaardigde, Vasily v. Koeznetsov, die zich daarbij niet ontzag in openlijke breuk met de secretaris-generaal te komen. Hij diende een resolutie in, (Van onze weerkundige medewerker) Ook zondag heeft het, al was het plaatse lijk en over het algemeen heel weinig, in ons land geregend. Dit betekent dat er van 4 juli af in ons land elke dag, dan hier dan daar, regen is gevallen. Dit blijkt uit de dagelijkse weerrapporten van 24 KNMI waarnemingsstations in onder andere: IJmuiden, Schiphol, Valkenburg, Ypen- burg, Zestienhoven en Hoek van Holland. Een zo lange regenperiode van zeven we ken is zelfs in de slechtste zomer nog een bijzonderheid. Ook de gemiddelde etmaal- temperatuur is over een periode van acht weken in De Bilt op slechts twee dagen na niet boven normaal gekomen. Maar nu is er eindelijk wat warmere lucht gaan binnenstromen, zodat de tem peratuur de eerste dagen van deze week een paar graden boven normaal komt. Ook is er vrijwel overal van 1 juli tot heden (ruim zeven weken) meer regen gevallen dan verleden jaar tussen 1 mei en half oktober. Verwachting tot morgenavond: Zonnige perioden maar ook en kele verspreid voorkomende buien. Matige, tijdelijk vrij krachtige zuidwestelijke wind. Minder warm. Volledige weerrapporten op pagina twee. Perioden met goed strandweer, maar tijdens passage van zwak storingsfront plaatselijk een bui. Morgen uit het zuidwesten aan voer van iets minder warme lucht. Temperatuur in de mid dag ongeveer 22 tot 23 gr. C., zeewater 18 gr. C. Vooruitzich ten aangename temperatuur maar geen stabiel strandweer. die hij echter later introk omdat alléén van de enige andere commu nistische afgevaardigde, van Polen, steun ervoor te verwachten was. In de resolutie werd voorgesteld een voor premier Loemoemba aanvaard bare commissie in te stellen, die Hammarskjoeld zou moeten helpen de orde in Kongo te herstellen.. Tegen een dergelijke adviescom missie op zichzelf had Hammars kjoeld in het debat geen bezwaar ge maakt, hij wilde daarin echter alle landen vertegenwoordigd zien, die troepen hadden gezonden. (AFP/Reuter) Koeznetsov deelde mee, dat hij niet vasthield aan stemming over zijn resolutie, waarmee de vorming van een groep waarnemers van de UNO werd beoogd. Hij zei, dat de meerderheid van de le den van de Veiligheidsraad niet bereid blijkt te zijn de resolutie te steunen. Kon go en „andere landen in Azië en Afrika" zijn echter wèl voor deze resolutie, meen de hij. Nadat Koeznetsov had gesproken, zei de voorzitter, de Fransman Bérard, dat er geen andere sprekers waren en dat hij een paar slotopmerkingen zou maken. Se cretaris-generaal Hammarskjoeld had ver zocht om de bijeenkomst van de Veilig heidsraad om voor zichzelf opheldering te krijgen over het standpunt van de raad, zei Bérard. Hij voegde eraan toe er zeker van te zijn dat de secretaris-generaal de opheldering heeft verkregen en dat dit hem ongetwijfeld zal helpen bij de uitoefening van zijn taak. De zitting was zondagmiddag kort na twaalf uur begonnen en werd tweemaal voor korte tijd geschorst. De verdaging van de zitting zonder stemming wordt be schouwd als steun van de Veiligheidsraad voor Hammarskjoeld. (UPI) Het heeft in deze zitting ern stig gespannen, toen Koeznetsov verklaar de dat de neutraliteit van de UNO ten opzichte van het geschil tussen Kongo en Katanga „een uitvloeisel is van de per soonlijke uitleg, die de secretaris-generaal geeft aan de besluiten van de Veiligheids raad". „Hammarskjoelds uitleg", aldus de Rus, heeft geen enkele wettige en bin dende waarde". En door deze verklaring riep Koeznetsov herinneringen op aan het jaar 1952, toen de Russische regering de eerste secretaris-generaal, Trygve Lie, tot aftreden dwong. Aan het begin van de zitting van zon dag had Hammarskjoeld de door premier Loemoemba opgeroepen twijfel aan zijn gezag in Kongo weerlegd en verklaard, dat hij een nieuwe omschrijving van zijn taak niet noodzakelijk achtte. Andere spre kers, die critiek oefenden op de secretaris generaal en zijn beleid waren de vice premier van Kongo Antopne Gizenga, die een memorandum indiende dat neerkwam op de eis, dat zijn regering overheersen de medezeggenschap krijgt in alles wat de UNO in Kongo onderneemt en de ambas sadeur van Guinea Caba Sory, die felle kritiek oefende op Hammarskjoeld omdat deze zonder toestemming van Loemoemba met Tsjombe had onderhandeld. Bunche wordt vervangen Secretaris-generaal Hammarskjoeld heeft zaterdag meegedeeld, dat de Indiër Rajesjwar dr. Ralphe Bunche zal opvol gen als hoofd van de UNO in Kongo. Het officiële tijdstip voor de vervanging is nog niet meegedeeld, maar dr. Bunche wordt tegen het eind van deze maand in New York terugverwacht. Day al, die nu hoge commissaris van India in Pakistan is en voorheen deel heeft uitgemaakt van de UNO-waarnemersgroep in Libanon, zal de titel krijgen van „persoonlijke vertegen woordiger" van Hammarskjoeld. Steun van NKroemah NEW YORK (UPIM( 8 President NKroe mah van Ghana heeft secretaris-generaal Hammarskjoeld bericht, dat zijn land de UNO in Kongo volledig steunt en er te vens op aangedrongen dat de UNO-strijd- macht daar verlof krijgen gebruik te ma ken van hun wapens om de orde te her stellen. De Ghanese UNO-troepen zouden in staat zijn de toestand in Leopoldstad binnen een week normaal te maken, aldus NKroemah. De Ghanese president ant woordde dit op de brief waarin Hammar skjoeld Ghana's onvoorwaardelijke steun vroeg voor het uitvoeren van de besluiten van de Veiligheidsraad in Kongo en waar in hij tevens zijn bezorgdheid uitsprak over de mogelijkheid, dat Ghana alléén zou op treden in Kongo en „de positie van de UNO daar zou ondermijnen door unilaterale ac tie". NKroemaë antwoordde de redenen te begrijpen, waarom Hammarskjoeld een hernieuwde toezegging van Ghana wenste. Hij zegde deze steun „maar al te graag" opnieuw toe. Critiek op UNO-commando Ter ondersteuning van zijn verzoek om meer bevoegdheden voor de UNO-troepen sloot NKroemah een rapport in van de Ghanese opperbevelhebber, de Britse ge neraal Alexander, waarin deze zich zeer afkeurend uitliet over de voorzichtigheid van de UNO met het verlof geven tot gebruik van wapens. Wij kunnen het UNO- personeel niet beschermen, als wij slechts passief verzet mogen bieden en ons niet mogen bemoeien met de Kongolese weer macht, aldus het rapport. De Afrikaanse leden van de UNO-strijdmacht hebben hun best gedaan het ingrijpen van de UNO te doen slagen, maar het heeft hun ontbroken aan steun van het UNO-com mando. MOSKOU, (Tass). De twee Rus sische „ruimtehondjes" „Strelka" en „Bjelka" zijn levend en in goede ge zondheid op aarde teruggekeerd, al dus bericht het Sovjetpersbureau Tass. Na achttien omwentelingen om de aarde landde de capsule tien kilo meter van een van tevoren bepaald punt. Het is de eerste maal, dat levende wezens na ongeveer 700.000 km in de wereldruimte te hebben af gelegd veilig op aarde terugkeren, al dus Tass. Het 4,6 ton wegende ruim tevaartuig en de kabine kwamen, af zonderlijk behouden op aarde neer. Reuter-AFP) Gedurende de vlucht zijn een groot aantal gegevens over de werking van het hart, de ademhaling en de bewegingen van de dieren per radio naar de aarde gezonden. Druk en samen stelling van de lucht, vochtigheidsgraad en temperatuur in de cabine werden auto- In Winsum zocht men het zaterdag hoger op. Dat was ook wel nodig om over het brede water te komen, dat de deelnemers aan het polsstok-versprin gen van het kampioenschap van Fries land scheidde. De 17-jarige Hanny Penninga won bij de dames. Hier gaat ze. De algemene commissie van de zesde raadgevende vergadering van de Organi satie van Amerikaanse Staten heeft za terdag te San José in Costa Rica de ontwerp-resolutie waarin de Dominicaan se republiek wordt gecritiseerd en die voorziet in economische en diplomatieke sancties tegen die republiek, met algemene stemmen aanvaard. MEXICO CITY (AFP) Overeenkomstig de resolutie van de ministersconferentie van de O.A.S. (Organisatie van Amerikaan se Staten) heeft Mexico de diplomatieke betrekkingen met de Dominicaanse Repu bliek verbroken. De Mexicaanse zaakgelastigde in Ciudad Trujillo heeft opdracht gekregen onmid dellijk naar Mexico terug te keren. De am bassade van de Dominicaanse Republiek in Mexico City is van het besluit in kennis gesteld. De conferentie zal nu aandacht geven aan het communistische gevaar op het westelijk halfrond. Er zijn aanwijzingen dat de debatten niet zo heftig zullen ver lopen als men eerst had verwacht. In con ferentiekringen heeft men erop gewezen dat het offensief dat de Cubanen te San José denken te ontketenen wel eens zou kunnen worden geremd door de gebeurte nissen op Cuba. pag. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 8 Uit stad en omgeving 4, 5 Agenda van IJ mond en Haarlem 5 In de Vishal en op zee5 Feuilleton 6' Horen en Zien 6 Toch Is Het Zo6' Kunst 6' Beeldverhalen 6 Economisch nieuws7 Beurs 7 Scheepsberichten 7 Sport9, 10, 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's ■Bé* g mm So matisch geregeld. „Uit een voorlopig on derzoek blijkt dat de omstandigheden in de cabine in grote mate gelijk waren aan die op aarde. De enige uitzondering vorm de de gewichtloosheid, maar de dieren waren hier aan spoedig- gewend," aldus Tass. Reeds zaterdagochtend 08.30 uur (Ne derlandse tijd) werd het radiosignaal ge geven, waarop de cabine zich van het ruimtevaartuig losmaakte. Omstreeks an derhalf uur later moet de cabine op het aardoppervlak zijn teruggekeerd. Diplomatieke waarnemers in Washing ton menen dat de veilige terugkeer van „Strelka" en „Bjelka" een spectaculaire prestatie is in de race, wie het eerst een bemand ruimtevaartuig zal lanceren. Het tijdstip is kennelijk zo gekozen om het op vangen van de twee Amerikaanse ruimte cabines in de schaduw te stellen en twij fel te doen rijzen aan Eisenhowers woor den, dat de Verenigde Staten met rasse schreden vooruitgaan op het gebied van ruimteonderzoek. In Amerika zal over on geveer drie weken weer een „ontdekker" satelliet worden gelanceerd. Deze Ontdek ker zal geen dieren aan boord hebben. NEW YORK (Reuter-AFP) De direc teur van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (N.A.S.A.) dr. Keith Glennan, heeft volgens de „New York Times" verklaard, dat de terugkeer van de ruimtecabine met twee honden en andere dieren niet een belangrijke prestatie, waarin de Russen de eersten zijn, was. De terugkeer van de ruimtecabine is een voudig een stap naar de oplossing van problemen „waarmee wij allen te kampen hebben". Niettemin is men in competente Amerikaanse kringen van oordeel dat de Russen „goed werk hebben geleverd". Tot de dieren, die eveneens een vlucht door de ruimte hebben gemaakt behoren muizen, ratten en vliegen. Voorts bevatte de cabine planten, schimmels, microsco pisch kleine waterplanten en zaden. Aan de hand hiervan wil men de gevolgen op lange termijn van kosmische straling be studeren. Remraket Bij de terugkeer van het Russische ruimteschip naar de aarde is volgens Tass gebruik gemaakt van een raket-apparaat, dat de snelheid van het voertuig zodanig verminderde, dat de zwaartekracht er vat op kreeg, waardoor het naar beneden kwam. Dit apparaat oefende op het ruim teschip een kracht uit tegengesteld aar. de richting waarin het vloog. De „Pravda", het orgaan van de com munistische partij van de Sovjet-Unie, geeft een verslag van de belevenissen van „Bjelka" en „Strelka" in de ruimtecabi ne. Toen de raket zich van de grond ver hief zetten de dieren hun oren overeind en keken verbaasd naar de vloer. „Zij werden bang en liepen heen en weer. Toen de snelheid van de raket toenam werden zij door de zwaartekracht tegen de grond gedrukt. Strelka probeerde overeind te ko men en keek angstig opzij". „Enige tijd hielden de honden zich stil. Daarna kwam de cabine in een baan om de aarde en de dieren werden gewicht loos. „Strelka" en „Bjelka" dreven met slappe kop en poten in de cabine rond. Het leek of alle leven uit hen was gewe ken." „Zij raakten echter gewend aan de toe stand van gewichtloosheid. Zij begonnen te eten toen het voedingsapparaat in wer king trad". De „Pravda" publiceerde ook foto's van de televisiefilm, die later zullen worden vergeleken met de gegevens, die de in strumenten hebben geregistreerd. Arbei ders van een collectief landbouwbedrijf zouden de kabine hebben zien neerkomen. De B r u i x Men heeft vaak ongelijk door de wijze waarop men gelijk heeft. Ook schipper veroordeeld Vissers mogen geen „zootje" vis van hun schip mee naar huis nemen. Dit is uitge maakt door de economische rechter in Haarlem, die de IJmuidense visser G. we gens een dergelijke handelwijze tot een boete van tien gulden heeft veroordeeld. De beklaagde had van zijn schipper, De J. uit Katwijk, die tevens eigenaar was van het schip, een hoeveelheid vis mee gekregen. Er was verbaal opgemaakt, om dat hij deze vis niet via de IJmuidense afslag had betrokken. De beklaagde zei, dat hij op aanraden van de chef van de halpolitie in IJmuiden naar Haarlem was gekomen. Hij stelde dat het meenemen van eer zootje vis door de visserslui een gewoonte is, die in IJ muiden algemeen wordt hooggehouden. „Het is de vis van de eigenaar, en die mag mij toch zeker wel wat meegeven, als hij wil? Ik ben met de twéé mannen, die mij een verbaal hebben gegeven, nog naar de schipper-eigenaar gegaan, die heeft ge tuigd, dat ik rechtmatig aan die vis was gekomen". De verdachte zei, een eerlijk man te zijn, en zich van geen kwaad bewust te zijn. Dat nam de politierechter wel aan. Hij stelde alleen dat hier een duidelijke over treding was gemaakt tegen de voorschrif ten, die nu eenmaal niet toelaten, dat vis wordt betrokken, anders dan via de afslag. Omdat opzet niet bewezen werd geacht, werd de boete bepaald op tien gulden sub sidiair twee dagen hechtenis, nadat de eis van de officier van Justitie 15 of drie dagen had geluid. De schipper was niet verschenen. Hij werd conform de eis veroordeeld tot 15 of drie dagen. De verdachten kunnen van deze uit spraak nog in cassatie gaan. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT '.(BB KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 EXCLUSIEVE WINTERMANTELS Met ingang van 17 september aanstaande zal het personeel van de banken in ons land eens per maand een vrije zaterdag krijgen. Deze maatregel geldt echter niet voor de boerenleenbanken, omdat deze het niet mogelijk achten hun cliënten een za terdag per maand als betaaldag te ont nemen. Men heeft tot de instelling van de maan delijkse vrije zaterdag besloten om, nu er een algemeen streven is naar kortere werktijden, het personeel van de banken op gelijke wijze te behandelen als dat in de andere bedrijven. De vrije zaterdag tel kens op de derde zaterdag van de maand valt samen met die welke reeds in het Westduitse bankbedrijf geldt. Er zijn op deze maatregel enkele uitzonderingen. Zo zullen bijvoorbeeld de wisselkantoren toe stemming krijgen op de vrije zaterdag open te zijn. In Rotterdam werd zaterdag een bloe mencorso gehouden, dat heel wat pracht en praal te zien gaf. Een der winnende equipages onderweg. „De voorgenomen sanering van de ge meentefinanciën zal niet daarin bestaan, dat de geconstateerde of geraamde tekor ten van de diensten der gemeenten over 1958, 1959 en 1960 zonder meer worden aanvaard en vergoed. Beoogd wordt het mogelijk te maken, dat de financiële posi tie van een gemeente bij het begin van de dienst 1960, ook indiens reeds van 1958 af of eerder tekorten optraden, met be hulp van een herziening van de uitkering en eventueel door een bescheiden verho ging van de eigen heffingen boven de tot dusver gebruikelijke minima een even wichtstoestand bereikt, alsmede om het bereikte evenwicht in de dienst 1960 te be houden. Dit laatste zal geschieden door toekenning, waar nodig, van een subjectie ve verhoging, welke in beginsel beperkt wordt tot de lasten nieuwe kapitaalsuitga ven, die het evenwicht zouden verstoren". Dit verklaren de minister van Binnen landse Zaken, mr. Toxopeus, en de mi nister van Financiën, prof. Zijlstra, in antwoord op vragen van het Eerste Ka merlid de heer Haspels (A.R.) over de subjectieve verhoging van de algemene uitkering uit het Gemeentefonds voor 1959 en 1960. De regering verwacht, dat de middelen van het Gemeentefonds na de verruiming, die onlangs bij Nota van Wijziging is voor gesteld, voldoende zijn voor het toekennen van subjectieve verhogingen van totaal 80 a 90 miljoen. Er wordt naar gestreefd, dat de begrotingen van de gemeenten die een tekort hebben, bij het begin van de dienst 1960 weer in evenwicht zijn, al zal de ver hoging van de tarieven van eigen heffin gen, die daarvoor in een aantal gemeen ten nodig zal zijn, niet met ingang van 1960 zal kunnen worden verwezenlijkt. De als gevolg hiervan niet gedekte te korten 1958 en 1959 zullen uit de reserves moeten worden gedekt of, indien dit niet mogelijk is, ten laste van de volgende diensten worden geboekt. Indien dit laats te noodzakelijk is, wordt daarmede reke ning gehouden bij de vaststelling van de saneringsbijdrage. Na de sanering blijft de verantwoorde lijkheid voor het in evenwicht houden van de begroting weer geheel voor rekening van de gemeente zelf. De uitgavenstijgin gen zullen derhalve moeten worden opge vangen met behulp van de stijging van uitkeringen, waaronder die als gevolg van de invoering der nieuwe regeling van de financiële verhouding en van overige in komsten, eventueel ook met behulp van een subjectieve verhoging van de algeme ne uitkering met ingang van 1960 wegens de lasten van nieuwe kapitaalsuitgaven die het evenwicht verstoren. Hierbij wordt erop gewezen, dat de uitkeringen in 1960, ongeacht de voor de behoefte in dat jaar toe te kennen subjectieve verhogingen, 111 miljoen hoger liggen dan de uitkeringen in 1959, welke bij de bepaling van de sane ringsbijdrage in aanmerking worden ge nomen. De omstandigheid, dat sommige ge meenten, welke tot verhoging der tarie ven moeten overgaan, zulks pas na 1 ja nuari 1960 kunnen doen, is voor de rege ring geen aanleiding haar standpunt te wijzigen. Zij wijst er nogmaals op, dat het in het voornemen ligt weliswaar niet in de nieuwe financiële verhoudingswet zelf, doch wel zo spoedig mogelijk tot een uitbreiding van het plaatselijk belasting gebied te komen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1