„Meteo-journalisten" van de grote vaart onderscheiden Kort en bondig V Morgen koeler en meer wind Zes mensen vonden dit weekeinde de dood bij verkeersongelukken „gezondheid Twee jongelui in auto na wilde achtervolging gegrepen Weer een Duitser in Zandvoort verdronken Duits en Nederlands gezin verwijderd van kampeerterrein Kindje verdronken Drie kampbewoners in Venlo ingesloten Doos met vuurwerk ontbrand in broekzak van bioscoopbezoeker 2 Kennis van zee, aarde, lucht en hun relaties ondanks miljoenen waarnemingen nog onvolledig Zeeverkenner redt meisje in Bakkum Na rel op strand Bewaking voor huizen van Nederlanders in Djakarta Boerderijen afgebrand Unfair voor Culemborg Militaire pracht bij Taptoe 1960 in Bussum Hotel bekogeld Strandwachters deden in Wijk aan Zee examen Santpoortse jongen zat gevangen op Engelse rots Vijftienjarig meisje uit Almelo vermist Amsterdamse inbrekers in Sneek gepakt Examens Verlovingsring na 44 jaar teruggevonden Goedgelovige vrouwen voor ruim 1000,- gedupeerd Twaalf gewonden bij gasontploffing in feesttent Slachtoffers vergiftiging gaan vooruit Vijfde DC-8 voor KLM sZ n MAANDAG 22 AUGUSTUS 1960 Vierentwintig gezagvoerders, vijfentwintig stuurlieden en vijf telegrafisten van de Grote Vaart hebben in Utrecht onderscheidingen gekregen voor hun ver diensten op het gebied van de maritieme meteorologie. Koningin Juliana heeft de gezagvoerders gouden en zilveren medailles toegekend, terwijl de minister van Verkeer en Waterstaat barometers beschikbaar stelde voor stuurlieden die een bijzonder aandeel hebben gehad in de bewerking van aan het K.N.M.I. toe gezonden meteorologische en stroomjournalen, en voor de telegrafisten die hebben gezorgd voor een prompte verzending van de scheepsweerrapporten. De onderscheidingen werden uitgereikt door ir. J. C. Warners, hoofddirecteur van het K.N.M.I. in De Bilt. Twee gezagvoer ders, de heer J. J. van Leunen van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd en de heer J. H. Schuite van de Koninklijke Hol- landsche Lloyd, ontvingen een gouden me daille. De gezagvoerder van het hospitaal- kerkschip De Hoop, de heer W. F. Rog, kreeg als bijzondere beloning een baro- graaf. Ir. Warners hield een toespraak, waar in hij in het bijzonder welkom heette de afgevaardigden uit 28 landen die deelne men aan de conferentie van de commissie voor maritieme meteorologie. Hun aanwe zigheid noemde hij een symbool van een ideaal voorbeeld van internationale sa menwerking waarbij meer dan 3000 sche pen van alle zeevarende landen ter we reld bijdragen leveren aan het onderzoek en de praktische toepassing van de ma ritieme meteorologie. Nut der waarnemingen Ir. Warners gaf voorts een overzicht van de geschiedenis van de maritieme meteorologie. Een Amerikaans marine officier, Mathew Fontaine Maury, begon ongeveer een eeuw geleden met het ver zamelen van meteorologische en oceano- grafische aantekeningen uit de logboeken van vele schepen. Hij classificeerde de ge gevens en na de uitwerking stelde hij in dicaties op voor de gunstigste reisroutes. De schepen die deze zeilinstructies kregen moesten een speciaal journaal bijhouden voor het optekenen van de weersgesteld heden en dergelijke. Dank zij deze jour nalen werd het mogelijk, een enorm aan tal' belangrijke klimatologische gegevens te verzamelen voor een verdergaand we tenschappelijk onderzoek. De schepen die Maury's instructies opvolgden, en ge bruik maakten van de gunstigste winden en stromingen, bleken hun vaartijd aan zienlijk te kunnen bekorten. Luitenant Jansen van de Koninklijke Ne derlandse Marine ging naar Washington om Maury's werk en methoden te be studeren en hij introduceerde ook in ons land het meteorologisch journaal. In 18o3 werd in Brussel een conferentie belegd waarop deze maritieme meteorologische activiteiten op een internationale basis werden georganiseerd. Vier maanden na de conferentie in Brussel werd het K.N.M.I. in De Bilt opgericht. Ir Warners verklaarde, dat het moder ne wetenschappelijk onderzoek nog steeds bezig is met dezelfde problemen als Mau ry. Het Internationale Geofysische Jaar heeft, volgens hem, gedemonstreerd dat er enorm veel vooruitgang is geboekt voor wat betreft de methoden en het instru mentarium, maar tevens bleek, dat de kennis van de aarde, de oceanen en de atmosfeer en hun wisselwerkingen, nog steeds in de kinderschoenen staan. De tientallen miljoenen waarnemingen van de afgelopen eeuw zijn nog steeds onvol doende in aantal, spreiding en accurates se voor een voltooiing van onze kennis van de fysische verschijnselen in de at mosfeer en de zee. De wereld Meteorolo gische Organisatie probeert dan ook een groter aantal observatieschepen te krij gen, temeer nu ruimtevaart en -onderzoek Na een woeste rit door driekwart van de stad heeft de Haagse politie zaterdag de 22-jarige isoleerder G. V. uit Rotter dammer en de 20-jarige monteur L. W. uit Hoexter (Dutisland) in hun auto aange houden. De twee jongens konden pas ge grepen worden nadat zij door een afsluit hek bij een opgebroken straat waren gere den en in de kuil daarachter veronge lukten. Hun auto werd daarbij totaal ver nield. Een jeeppatrouille van de politie trof des ochtends vroeg in de Pletterijstraat een Duitse auto aan. De agenten hielden even stil naast om te kijken wie er in zat. Tot hun verbazing gaf de chauffeur meteen vol gas en racede de stille straten door. De politiejeep zette de achtervolging in en riep ondertussen per mobilofoon andere politieauto's te hulp. Een grootscheepse jacht volgde, maar de chauffeur van de Duitse wagen (later bleek dat de Rotter dammer achter het stuur zat) negeerde alle stoptekens, overtrad allerlei ge- en verboden en reed met een snelheid van soms met 100 kilometer. De Duitse jongen naast hem, van wiens ouders de auto is, probeerde zijn vriend tot stoppen te dwin gen, maar als een dolleman reed deze door, totdat hij op de hoek van de Haag- weg en de Thorbeckelaan in de val liep. De Rotterdammer verklaarde later, dat hij geschrokken was van de plotseling naast hem stilhoudende politieauto.De jon gelui hadden namelijk in Rotterdam elk acht glazen bier genuttigd en dachten een verkeersovertreding te hebben begaan, toen zij op weg waren naar Den Haag, waar zij hun uitstapjes hadden willen voor zetten. Beschonken waren zij niet. Door het moedig optreden van de Arn hemse zeeverkenner H. J. B. A. van der Brugt is de 14-jarige Amsterdamse J. H. van Gaal in Bakkum van een wisse ver drinkingsdood gered. Vlak nabij een mui raakte het 14-jarige meisje in gevaar en begon om hulp te roepen. De zeeverkenner van der Burgt, voor een dagje aan het noordstrand te Bakkum, bedacht zich geen ogenblik, trok zijn kleren uit en dook de waar zij hun uitstapjes hadden willen voort zetten. Beschonken waren zij niet. een nieuwe stoot hebben gegeven tot het geofysisch onderzoek op de aarde. Toekomstmuziek Ook voor de praktische navigatie acht ir. Warners maritieme research en de re sultaten daarvan noodzakelijk. De klima tologische kaarten en atlassen, die worden samengesteld op basis van miljoenen ob servaties, bevatten, volgens hem, uiterma te belangrijke documentatie, speciaal voor zeeën die niet regelmatig worden bevaren. Ook de zeilinstructies zijn de laatste ja ren weer belangrijk geworden. Onderzocht is, of een verbeterde weersvoorspelling techniek het niet mogelijk maakt, de zee gang, de deining en de golfbewegingen te voorspellen. Deze factoren beïnvloeden namelijk de reisduur, de veiligheid van de lading en dergelijken. Over dit probleem is veel materiaal verzameld, dat, voor wat Nederland betreft, momenteel in de prak tijk wordt getoetst door twee „routerende" schepen, de Soestdijk en de Sommelsdijk van de Holland Amerika Lijn. Men is nog niet zover, dat men de resultaten reeds op hun juiste waarde kan schatten. Ir. Warners zei, dat de wetenschap nog geen weersvoorspellingen op lange termijn en dus evenmin betrouwbare zeegangvoor spellingen kan geven. De voorlopige con clusie is echter, dat het experiment in ieder geval voortgezet moet worden. Of het onderzoek na het experimentele sta dium zal leiden tot een geheel nieuwe ope rationele activiteit, hangt van vele fac toren af, zoals het resultaat van het we tenschappelijk onderzoek, de mogelijkheid van het aantrekken van deskundig perso neel, het trainen daarvan en de uitrusting met de nodige instrumenten en de vraag of de voordelen zullen opwegen tegen de kosten. Zaterdagmiddag is aan het noorderstrand van Zandvoort de 35-jarige Duitser Richard Kujawski uit Gressenich door verdrinking om het leven gekomen. De man kwam zijn negenjarig zoontje te hulp, toen dit in zee zijn evenwicht verloor en onder water verdween. Een onbekend gebleven Neder landse bader heeft hem daarbij geholpen. Toen deze het jongetje aan land had ge bracht, bleek de vader in de golven ver dwenen. Korte tijd later spoelde het stoffe lijk overschot aan. De man logeerde met echtgenote, twee kinderen en andere fami lieleden in het trekkerskamp „De Bran ding" en zou zondag naar huis terugge keerd zijn. Twaalf Duitse en twee Nederlandse ge zinnen zijn zaterdag van het kampeerter rein „Ockenburg" op het strand van de ge meente Den Haag verwijderd, nadat jeug dige leden van deze families zich gister avond op het strand ernstig hadden mis dragen. Een surveillerende agent trof omstreeks middernacht twaalf Duitse jongens van J7 tot 21 jaar en twee Nederlandse meisjes van 17 en 18 jaar, afkomstig uit Wijk bij Duurstede, op het strand aan. Zij hadden een groot vuur gestookt en sleepten allerlei rommel bij elkaar. De agent gelastte de jongelui het vuur te doven en zich te ver wijderen, maar de hele groep keerde zien tegen de agent. Een van de jongens trok zelfs de ventielen uit de banden van de fiets van de agent. De politieman kreeg assistentie van enkele collega's en de hele groep belhamels werd opgepakt en in een arrestantenwagen geladen. Zij hebber een nacht in de politie cellen doorgebracht. De kampbeheerder gelastte de gezinnen, waartoe de jongelui behoren, het kamp te verlaten. De ouders van het tweeënhalf jarige meis je Carla van Rijn uit Lisse maakten zon dagmiddag bij de politie melding van het feit, dat hun kind al geruime tijd spoorloos was. Later werd het stoffelijk overschot van het meisje uit het water van de Greve- ling, achter de opslagplaatsen van de firma Tegelaar, gehaald. Vermoedelijk is het kind tijdens het spelen in het water gevallen. De 30-jarige mej. J. Hilverda is zater dagmiddag op nog geen 30 meter van haar woning te Somen i om het leven gekomen, toen zij door een personenauto tegen een boom werd gedrukt De zware personen wagen werd bestuurd door een inwoonster van Someren, die plotseling moest remmen voor een fietser, die de indruk wekte of hij wilde oversteken. De wagen raakte aan het slingeren en reed het fietspad naast de rij weg op, waar juist mej. Hilverda op haar rijwiel passeerde. Nadat de wagen haar aangereden had, schoot deze weer de weg over en kwam tot stilstand tegen een boom aan de andere kant van de weg. Van de zes inzittenden werd een zuster van de be stuurster licht gewond. Een kind liep een hersenschudding op. De overige inzittenden kwamen met de schrik vrij. In Apeldoorn is de 45-jarige heer A. J. Teunissen uit Almelo omgekomen bij een autobotsing. Hij reed met zijn auto op de Amersfoortseweg en is op onopgehelderde reden plotseling naar links afgezwenkt. Hij botste tegen een vrachtauto op en was op slag dood. In Ommen is de 21-jarige smidsknecht J. Runhard bij een botsing langs het Ommer- kanaal om het leven gekomen. Hij verloor bij het passeren van een groepje kinderen in een flauwe bocht de macht over het stuur van zijn motorfiets. In volle vaart reed hij tegen een stilstaande boerenwagen. Hij was op slag dood. Door een verkeersongeval op de Schaar- dijk in Rotterdam is de 18-jarige schip persknecht C. de Boer uit Krimpen aan de IJsel om het leven gekomen. Hij reed op zijn bromfiets met een 16-jarig meisje ach terop op de Schaardijk, toen uit de tegen overgestelde richting een motorrijder naderde. De motorrijder schoot plotseling naar de linkerkant van de weg en reed de bromfietser aan. Deze werd zwaar gewond en is korte tijd later overleden. Het meisje dat op de duo zat brak enkele ribben. De motorrijder, die geen rijbewijs bezat, bleek dronken te zijn. Hij is in het politiebureau opgesloten. De bromfietser J. Esveld die een niet be- DJAKARTA (Reuter) Het militaire commando in Djakarte heeft vrijdag op dracht gegeven de woningen in Djakarta, waar Nederlanders wonen onder militair toezicht te plaatsen. Nederlanders, die van plan zijn Indone sië te verlaten, moeten dit binnen tien da gen melden bij de afdeling huisvesting van het militair bestuur. Het aantal Nederlanders in Indonesië wordt geschat op 4.000. Een woordvoerder van het leger verklaarde, dat deze stap beoogt te voorkomen, dat onbevoegden verblijven in huizen van Nederlanders. Hij zei, dat de opdracht voorts werd gegeven in het belang van de handhaving van de openbare orde en rust na het verbreken der diplomatieke betrekkingen. In Emmeloord is zaterdag als gevolg van blikseminslag de grote boerderij van de heer A. J. Joling geheel uitgebrand. Alle landbouwwerktuigen met uitzondering van twee tractoren gingen verloren. Ook een gedeelte van de oogst ging in vlam men op. Het woonhuis, dat apart staat, bleef behouden Bij Hoorn is de boerderij van de heer J. Helder in de polder De Leekermeer door brand grotendeels verwoest. Het midden gedeelte van de boerderij, waarin zestig ton hooi lag opgeslagen, ging geheel ver loren. De brandweren van Berkhout en Wognum zijn erin geslaagd het woonge deelte en een schuur te behouden. Ook een aantal varkens kon tijdig worden gered. veiligde particuliere overweg van de spoorwegen nabij Terscnuur overstak, is door de sneltrein ApeldoornAmersfoort aangereden. Hij was op slag dood. De trein kreeg een half uur vertraging. Tussen Lunteren en Barneveld werd eveneens op een niet beveiligde overweg een bromfiet ser aangereden, die licht gewond werd. Op een onbewaakte overweg in Oister- wijk ij het zevenjarige meisje Corrie de Brouwer door een trein aangereden. Het was op slag dood. Zij had met haar fiets voor de overweg staan wachten tot een trein uit de richting Boxtel was gepas seerd en heeft niet gezien dat van de andere kant ook een trein naderde. Doordat een band van hun scooter sprong kwamen de 25-jarige J. Tiesbergen uit Tiel en zijn 25-jarige duopassagiere, mej. Prins, op de rijksweg bij Bergen (Limburg) ten val. Zij werden aangereden door een Bel gische auto, die hen ongeveer twintig meter meesleurde. Mej. Prins werd levens gevaarlijk, de heer Tiesbergen licht ge wond. Een motorrijder, die tegen de auto botste, brak een schouder. De met zoveel geestdrift aangekondigde refa-middenstansfair", die in Culemborg van 24 tot en met 27 augustus door het „Refa"-bureau in Rotterdam voor de Cu- lemborgse middenstand en het bedrijfsle- van zou worden gehouden., vindt, naar men thans veilig kan aannemen, geen doorgang. Culemborg was uitverkoren om als eerste gemeente, liggend in het cen trum van het land, deze middenstandsfair te herbergen. In Emmen, Winterswijk, Couvorden, Gouda en andere plaatsen stonden dergelijke „fairs" op stapel. Aan vankelijk was men in Culemborg wel wat pessimistisch gestemd maar de voorbe reidingen en inlichtingen over de organi satoren deden het vertrouwen in deze nieuwe onderneming herstellen. Verschil lende huurden een standruimte en betaal den hiervoor contant 75 gulden. De rest van het bedrag, 75 gulden per eenheid, werd voor 16 augustus voldaan. Toen ech ter de tijd drong en men niets meer hoor de van de organisatoren begon er onge rustheid te ontstaan. Toen men trachtte de leider van de Refa-fair in Zwijndrecht te bereiken, bleek deze met de noorderzon en naar een onbekende verblijfplaats te zijn verdwenen. Er was niets meer dan een lege flatThans worden pogingen in het werk gesteld om de hoofdorganisa tor op te sporen en verantwoording te vragen voor zijn daden. Zaterdagavond is in Sportpark Zuid in Bussum onder auspiciën van de stichting Taptoes, de Taptoe 1960 Bussum gehouden. Het sportpark dat 2500 plaatsen bevat, was met tribunes uitgebreid tot een 13.000 tal plaatsen, die vrijwel alle bezet waren. Ver scheidene militaire autoriteiten en de com missaris van de Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. Prinsen, en de bestu ren van de omliggende gemeenten woon den het festijn bij. Aan deze taptoe heeft dit jaar de matro- zenkapel van de Koninklijke Marine, ge vormd uit de drie vrijwillige muziekkorp sen der Koninklijke Marine in Nederland, meegewerkt. Deze korpsen nemen dit jaar voor het eerst deel aan de door de stichting te organiseren taptoes. Andere deelnemers waren de Johan Wil lem Friso kapel uit Assen, de, kapel van de Koninklijke Luchtmacht met tamboer korps, het jachthoornkorps van het garde regiment Jagers, de Marinierskapel met tamboers en pijpers, het tamboerkorps van het garde-regiment fuseliers „Prinses Irene" en het exercitie-detachement van het 13de bataljon garde fuseliers „Prinses Irene". Advertentie NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND Vorige week hebben, zoals eerder ge meld is, bewoners van een woonwagen kamp bij Venlo in hotelrestaurant „De Kraal" aldaar grote schade aangericht bij wijze van wraakoefening tegen de hotel eigenaar omdat deze aan enkelen hunner de toegang tot zijn établissement ontzegd had. De Venlose politie heeft nu drie kampbewoners de 23-jarigij B.A.S., de achttien jaar oude G.S. en de 21-jarige C.R.X. gearresteerd. Zij worden ervan ver dacht, de ramen van het restaurant met stukken beton ingegooid, en het meubilair vernield te hebben. Het drietal is inge sloten. i De examencommissie district noord west van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen heeft zondag in Wijk aan Zee examen af genomen voor strandwacht diploma A. Negentien leden van de Wijk aan Zeeër reddingsbrigade namen met goed gevolg deel. De examencommissie bestond uit: voorzitter-administrateur H. D. E. Hiet- berg (Zaandam); en de leden C. Riskan ter (Alkmaar); J. Wester (Castricum), H. v.d. Wel (Wijk aan Zee) en H. R. Vos (Haarlem). De geslaagden zijn: de heer H. Tobbe van de Castricumse reddingbrigade en de volgende leden van de Wijk aan Zeeër Reddingsbrigade: mej H. C. de Boer; mej A. J. Th. de Boer; mej. A. Schellevis; mej. A. M. Steyn en de heren: C. P. de Boer, R. Hakemulder, N. M. Hilbers, B. C. Kleyer, G. J. Löcher, A. H. Löcher, V. Negrijn, A. C. A. Schelvis, J. P. Schef- fers, C. J. Schuit, H. J. Stolp, M. H. Stolp, S. Montens, D. Bosc'ner, en A. Zwarte. Zaterdagmiddag werd in Katwijk aan Zee examen afgenomen voor het strand wacht diploma C: aan vijf kandidaten uit Wassenaar en 1 uit Noordwijk kon het di ploma worden uitgereikt DOVER (Z. O. Engeland) Een 17-jarige Santpoortenaar, Diederik de Buck, heeft geruime tijd vast gezeten op de helling van een honderd meter hoge rots aan de Zuid kust van Engeland. Hij werd gered door een brandweerman. De jongen, die zijn vakantie doorbrengt met werken op een boerderij in deze om geving, was fossielen gaan zoeken. Hij klom van de rots af, maar toen hij onge veer dertig meter gedaald was kon hij niet meer voor- of achteruit. Voorbijgangers waarschuwden de brandweer. Een brand weerman werd zaterdagavond aan een touw neergelaten om de jongeman te be vrijden, zo meldt Reuter. De politie in Almelo is op zoek naar het vijftienjarige meisje Hendrikje Olijve, wo nende te Almelo, die op 18 augustus haar ouderlijk huis heeft verlaten en daarin tot op heden niet is teruggekeerd. Een ongeluk wordt gevreesd. Het signalement van het meisje luidt: lang 1.68 meter, flink postuur, donkerblond haar, bruine ogen, draagt bril. Blauwe driekwart jas, oranje rok met wit te stippen, gele jumper, bruine sandalen. In de nacht van zaterdag op zondag heeft de gemeentepolitie in Sneek drie mannen gearresteerd, die hadden ingebroken in de kantoren van de fa. Tonnema in Sneek. Het waren drie Amsterdammers, goede be kenden van de politie. Zij waren door het verbreken van een raam de fabriek aan de achterkant binnengedrongen. In de kan toren werden een kast en een bureau ge forceerd. Er wordt niets vermist. Geld was in de kantoren riet aanwezig. De drie man nen zijn ter beschikking gesteld van de officier van Justitie te Leeuwarden. Den Haag. Geslaagd voor tweede gedeelte no tarieel examen: mr. J. A. Klaver te Castricum. In Wildervank vond een elfjarige jongen op een stuk land van de landbouwer Fed- des een gladde gouden ring met de datum 29-3-.16. De eigenares bleek een inwoon ster van Wildervank te zijn, die in 1916 als dienstbode op de boerderij gewerkt had. Een jaar later trad zij in het huwelijk. Het paar vestigde zich in Wildervank en bleef daar wonen. Mevrouw Joosten-Strating heeft nu haar gouden verlovingsring na vierenveertig jaar teruggekregen. Een oplichter die ook in Rotterdam ver scheidene weduwen het weduwenpensioen afhandig heeft gemaakt door zich uit te geven als controleur van de P.T.T., h^tft nu ook in Schiedam zijn slag geslagen. Een 60-jarige weduwe en haar 81-jarige moe der zijn door de man voor respectievelijk 245 en 800 opgelicht. De weduwe was naar het postkantoor geweest en had 'naar pensioen van 245 gehaald. Hierna whs ze naar haar ouders gegaan. Korte lijd latei- werd er aangebeld. De 81-jarige moeder liet 'n man binnen die voorgaf van P.T.T. te zijn. Hij had de weduwe op haar weg door de stad gevolgd, zo vertelde hij, want het was nodig dat hij haar sprak over het geld dat ze op het postkantoor ontvangen had. Daar was volgens hem iets niet mee in orde. Hij vroeg de weduwe het geld even te mogen zien. Zonder enige argwaan gaf zij de f 245. De man verklaarde, dat het gemerkt geld was en dat hij het in beslag moest nemen. De twee vrouwen geloofden hem en de moeder vertelde argeloos dat zij de dag tevoren 800 gehaald had. De man kreeg ook dit geld te zien en ook dit bleek gemerkt geld te zijn, dat volgens de man moest worden ingenomen. De twee vrou wen geloofden hem en gaven hem het geld mee. De man beloofde des middags terug te komen voor een verder onderzoek. Pas toen dat niet gebeurde kregen de vrouwen argwaan en waarschuwde zij de politie. In een feesttent op een terrein aan de Insulindeweg te Hilversum was men za terdag bezig ballonnetjes te vullen uit een cilinder met waterstofgas. Door nog on opgehelderde oorzaak ontstond een hevige ontploffing. Een steekvlam zette de tent in lichter laaie. Tien volwassenen en twee kinderen liepen ernstige brandwonden op. Zij moesten in een ziekenhuis worden op genomen. De Hilversumse brandweer bluste het vuur. Wind draaide plotseling. Het doorrol len van het Viscount-vliegtuig „Jan Olie slagers" na de landing op Schiphol, op 16 augustus, is het gevolg geweest van een samenloop van omstandigheden. Di rect na het passeren van een onweersbui op Schiphol draaide plotseling de wind tijdens de landing, waardoor deze gedeelte lijk achter het vliegtuig kwam. Ten ge volge van de zeer natte landingsbaan was de remwerking bovendien minder dan ge woonlijk. Brand op rondvaartboot. De ruim tachtig passaiers van een rondvaartboot die zondagmiddag door de Rotterdamse havens voer, moesten plotseling debar- keren omdat er in de machinekamer een brandje was uitgebroken. De brandweer was het vuur spoedig meester. Met een an dere boot is de rondvaart voortgezet. Nieuw hotel. In het centrum van Breda zal in opdracht van een garagebe drijf een hotel met super-market worden gebouwd. De totale logies-accommodatie in de Baroniestad neemt daardoor met 120 slaapplaatsen toe. In het hotel komen ruime vergaderzalen met de bedoeling om congressen, die bij gebrek aan ruimte steeds in het noorden gehouden moeten worden, nu in Breda te doen plaatshebben. Bevers uit Canada. Een lijntoestel van de K.L.M. heeft uit Montreal vier Cana dese bevers naar Nederland gebracht, die aan dierenpark Wassenaar geschonken zijn door het Canadese departement van Land bouw, dank zij de K.L.M.-vertegenwoor- diger in Toronto, de heer B. van Nierop. J. Horvath overleden. In een zieken huis te Rotterdam overleed de heer J. M. Horvath, stedebouwkundige van Schie dam. Hij was 53 jaar. De heer Horvath, Hongaar van geboorte, is na de eerste we reldoorlog als Hongaars pleegkind in Ne derland gekomen en is hier gebleven. Hij werkte sedert 1951 in Schiedam en het is vooral aan hem te danken, dat de stads uitbreiding in Nieuwland zijn modern grootsteeds uiterlijk heeft gekregen. In het Tivoli-theater, een bioscoop in Den Helder, liep zaterdagavond een zeven tienjarige jongeman J. M. B. brandwonden op toen enkele tientallen vuurwerkbomme tjes in zijn zak ontploften. Hij moest in het ziekenhuis Parkzicht worden opgenomen. De jongen had een twintigtal van zwavel en kruit door hem zelf vervaardigde vuur werkbommetjes in een blikken doos in zijn broekzak, die hij tot slot van de vlootdagen in de Buitenhaven wilde afsteken. Ver moedelijk door de lichaamswarmte is het vuurwerk met een grote steekvlam ont brand. Omzittenden rukten de jongeman de kleren van het lichaam en voorkwa men daardoor ernstiger brandwonden. Van alle Duitse vakantiegangers, die de afgelopen week naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht na het eten van giftige zwammen is de toestand thans redelijk te noemen. De drie dames, mevrouw Hermann, me vrouw Drost en mevrouw Wrobel, verblij ven even als de heren Drost jr. en Her mann nog in het St. Elisabeth-ziekenhuis te Alkmaar maar hun toestand gaat goed vooruit. Ook is er enige vooruitgang te constate ren in de toestand van de heer Wrobel die, nadat hij eerst in Alkmaar was opgeno men, nadien naar het Wilhelmina Gasthuis was vervoerd. Het levensgevaar is even wel nog niet geheel geweken. Van P.W.N.-zijde wordt nog eens nadruk kelijk gewezen op de fatale gevolgen die het eten van paddestoelen kan hebben. Hoewel de families namelijk kenners wa ren van vele soorten paddestoelen hebben ze zich toch vergist hetgeen mogelijk was doordat de vele regens de kleur van de zwammen doen tanen. De P.W.N. waarschuwt daarom het pu bliek nog eens met klem in het geheel geen paddestoelen te zoeken en vooral niet te nuttigen. Zondagavond is het vijfde van de twaalf door de K.L.M. besetlde DC-8 vliegtuigen op Schiphol aangekomen. Het toestel, de PHDC E, heeft de naam gekregen van Thomas Alva Edison. Voor het laatste tra ject van deze afleveringsvlucht, van New York naar Amsterdam, had gezagvoerder Van Hassel zes uur en 54 minuten nodig. Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens het weekeinde zijn vrij belangrijke verande ringen in de luchtdrukverdeling gekomen. Door een zeer diepe depressie midden op de oceaan, die bovendien sterk in omvang toenam, breidde zich een zuidelijke tot zuidwestelijke stroming over de Golf van Biscaye en de Britse eilanden uit, waar bij warme van oorsprong subtropische lucht werd aangevoerd. Deze lucht stroom de zondag ook ons land binnen. De tem peraturen stegen in Zuid-Frankrijk tot bo ven de dertig graden, in Midden-Frankrijk tot ongeveer 25 graden en in ons land plaatselijk tot 23 graden. Intussen is er aan de Franse kust een koufront aange komen waarvan verwacht wordt dat het in de nacht van maandag op dinsdag Ne derland passeert. Dit gaat met enkele buien en een geringe afkoeling gepaard. De wind ruimt naar zuidwest en neemt in kracht toe. WEERRAPPORTEN Dinsdag 23 augustus Zon op 5.36 uur, onder 19.48 uur. Maan op 6.42 uur, onder 20.10 uur. Maanstanden 29 aug. 20.23 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 23 augustus Hoog water 4.18 en 16.39 uur. Laag water 0.07 uur en 12.23 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen buiten- en binnenland M w C3 «-« van gisteren. .5 d U 2 Neerslag laatste 24 uur <u c.S Den Helder licht bew. z 19 0 Ypenburg half bew. z 20 1 Vlissingen half bew. z 22 0 Eelde zwaar bew z 20 0 De Bilt zwaar bew z 21 0.2 Twente licht bew. z 19 0 Eindhoven half bew. zzo 23 1 Zd-Limburg licht bew. z 23 0.2 Helsinki zwaar bew. zzw 16 3 Stockholm licht bew nw 20 0 Oslo onbewolkt windst. 21 0 Kopenhagen half bew. wzw 18 0.2 Aberdeen motregen z 15 2 Londen zwaar bew zzw 22 0 Amsterdam half bew. z 22 0.4 Brussel half bew. z 24 0 Luxemburg half bew. zzo 20 0 Parijs licht bew. ozo 25 0 Bordeaux onbewolkt windst. 29 0 Grenoble onbewolkt windst. 26 0 Nice onbewolkt n. 25 0 Berlijn regen zw 20 0.1 Frankfort mist nnw 21 0.4 München onbewolkt z 17 7 Zürich mist nno 24 0 Genève onbewolkt windst. 24 0 Locarno onbewolkt windst. 25 0 Wenen zwaar bew wzw 19 2 Innsbruck onbewolkt windst. 19 0 Belgrado onbewolkl z 23 0 Athene licht bew wnw Rome onbewolkt windst. 32 0 Ajaccio onbewolkt no 26 0 Lissabon onbewolkt windst. 32 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2