Katanga neemt minister van Kongo in gijzeling NAAIMACHINES Westduitse generaals verweren zich tegen verwijten De Gaule wil bemiddelen in conflict in Mali-federatie i WERELDNIEUWS Onder ons gezegd: toch maar liever 0/3 de Sabena-directeur na mishandeling en proces op Franse ambassade Gespannen toestand in Laos Gratieverzoek voor Powers in voorbereiding Algerijnse leiders willen referendum Vrees voor afdrijven van Soudan naar kamp van Sékou Touré <^Praatótoel 3 Koning gevangene van de contra-revolutionairen Valse dollarbiljetten Soudan en Soedan „GEEN INGREEP IN POLITIEK" MAANDAG 22 AUGUSTUS 1960 ELISABETHSTAD, (Reuter) De Katan- gese politie heeft zondag de Kongolese mi nister van justitie,René Mwamba, aange houden. De minister, die op de Belgische basis Kamina uit een straalvliegtuig van de Sabena werd gehaald, wordt als „gijze laar" vastgehouden, zo verklaarde een woordvoerder van de provinciale regering te Elizabethstad. Het toestel van de Belgische maatschap pij was op weg van Leopoldstad naar Eli zabethstad, maar werd naar Kamina gedi rigeerd. Volgens de woordvoerder is de aanhouding een repressaille voor de „ont voering" van de echtgenote en de vier kin deren van president Albert Kalondji van de afgescheiden mijnstaat door de politie van Loemoemba. Functionarissen van de Sabena in Eli zabethstad hadden eerder meegedeeld, dat de Boeing wegens motorstoring naar Ka mina was gestuurd. Loemoemba had vrijdag verklaard dat hij Bunche had verzocht een vliegtuig van de UNO en een contigent militairen be schikbaar te stellen om de minister van justitie Remy Mwamba, de staatssecreta ris voor Katanga Jason Sendwe en de af gevaardigde Ambroise Muuhoenga in staat te stellen zich zondag naar Elisabethstad te begeven. Bunche had dit verzoek van de hand ge wezen omdat de UNO niet behulpzaam zou kunnen zijn bij het vervoer van burger lijke of militaire vertegenwoordigers van de centrale regering van Kongo tegen de wens van de regering van Katanga. Minister Mwamba heeft toen blijkbaar op eigen gelegenheid een Sabena-vliegtuig ge nomen. Mishandeling LEOPOLDSTAD, (Reuter) In Leopold stad hebben zich zaterdag weer moeilijk heden voorgedaan tussen UNO-troepen en Kongolese soldaten. Zaterdagmorgen stond de Belg Gaston Dieu, onderdirecteur van de Sabena, in Leopoldstad terecht. Er waren twee beschuldigingen tegen hem uitgebracht. Hij zou ongeregeldheden heb ben uitgelokt en opzettelijk een toestel van Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE F N I! EI grote houtstraat isi C I? H L TEL. 1444'- VIENTIANE (Reuter) De nieuwe premier van Laos, Soevanna Phoema, heeft zondag in een persconferentie medegedeeld dat de crisis, welke het land met een burgeroorlog bedreigt, wellicht op vriend schappelijke wijze kan worden opgelost. Generaal Phoemi Nosavan, de minister van Defensie in de vorige regering, wiens troepen uit het noorden en zuiden in de richting van Vientiane zouden oprukken, heeft volgens Soevanna Phoema zijn troe pen opgedragen voorlopig halt te houden. Voorts zou hij erin hebben toegestemd om generaal Oean Rattikhone, die na de staats greep van 8 augustus aftrad, weer tot op perbevelhebber van het leger te benoemen. Kapitein Kong Lae, die de staatsgreep heeft geleid, zou tot zijn plaatsvervanger zijn benoemd. Intussen menen politieke waarnemers in Vientiane dat generaal Phoemi Nosavan tijd tracht te winnen. Zaterdag was ge meld, dat hij over slechts vijfhonderd manschappen zou beschikken die naar Vientiane oprukken. De persoonlijke vertegenwoordiger van de secretaris-generaal der UNO, Hammar- skjoeld, in Laos, Edouard Zellweger, heeft na een bezoek aan de residentie Loeang Prabang verklaard dat koning Sri Savang Watting „in feite een gevangene is van de militairen, aanhangers van generaal Phoemi Nosavan". Zellweger vertrok vrijdag uit Vientiane om in Loeang Prabang een onderhoud met de koning te hebben. Hij keerde in de hoofdstad terug zonder de vorst te hebben ontmoet. Hij vertelde dat Loeang Prabang de aanblik biedt van een legerkamp. Zell weger zeide wel een onderhoud te hebben gehad met de vroegere minister van bui tenlandse zaken Khampan Panya, die vol gens eigen zeggen nog grote invloed heeft op de koning. Generaal Phoemi Nosavan, de vroegere minister van Defensie, wenst kennelijk het gezag van de nieuwe, door de koning be noemde premier prins Soevanna Phoema niet te erkennen. MOSKOU (UPI) De echtgenote en de ouders van de Amerikaanse vlieger Fran cis Powers hebben zich voorgenomen zo spoedig mogelijk een verzoek om gratie in te dienen bij de Russische president Brezj- nev. Bovendien stellen zij een brief op aan premier Kroesjtsjev en willen zij door be middeling van „Intourist" een onderhoud met de premier aanvragen. De heer en mevrouw Powers en de zus ter van de vlieger willen woensdag of donderdag terugkeren naar de V.S. Me vrouw Barbara Powers heeft nog geen reisplannen. Bij een eerdere gelegenheid had zij verklaard in Rusland te willen blij ven en werk te willen zoeken, bijvoor beeld bij de Amerikaanse ambassade in Moskou. De Rotterdamse recherche heeft de laat ste dagen valse biljetten in de waarden .van vijf, tien en twintig dollar inbeslag genomen. Ook werd een vals biljet van vijftig dollar, achterhaald. Men vermoedt dat de valse biljetten, die over het alge meen niet al te best zijn nagemaakt, af komstig zijn uit het Midden-Oosten. de Sabena van Loeloaburg naar Elisabeth stad hebben gestuurd om twee functiona rissen van Loemoemba's nationale Kongo lese partij te laten arresteren. Dieu ont kende, dat hij hieraan schuldig was en ver klaarde voor de rechtbank, dat hij na zijn arrestatie zes uur lang in een Kongolese gevangenis „gemarteld" was. Men zou hem onder meer emmers met water in zijn gezicht gesmeten hebben tot hij om hulp had geroepen. Hij toonde de recht bank voorts blauwe plekken op zijn linker schouder. Dieu werd voorlopig op vrije voeten gesteld en reed naar de Franse am bassade. Frankrijk neemt in Leopoldstad de belangen van België waar na de slui ting van de Belgische ambassade. Toen de Kongolese autoriteiten ontdekten dat Dieu naar de Franse ambassade was ge vlucht, stuurden zij soldaten en politie mannen daarheen. Het hoofdkwartier van de UNO, dat ge waarschuwd was door de Fransen, stuurde direct Ghanese soldaten om de ambassade te beschermen. De Kongolese soldaten werden toen teruggetrokken. Nadat de UNO troepen de belofte hadden losgekregen van de Kongolezen, dat er geen geweld zou ge bruikt worden bij de arrestatie van Dieu, trokken zij weg. Slechts 2 UNO-soldaten bleven de wacht houden bij de ambassade. Later op de middag verschenen er echter wéér Kongolese soldaten voor de ambassa de. Direct daarop zag men ook weer een groep Ghanese UNO-soldaten stellingen bij de ambassade betrekken. De Kongolezen verklaarden, dat Dieu zaterdagmorgen na de zitting naar de gevangenis had moeten gaan om documenten te tekenen en te wachten op een mogelijk beroep van de Kongolese regering tegen zijn voor lopige invrijheidstelling. De Kongolezen hadden 'n tweede arrestatiebevel bij zich. Op verzoek van de Kongolezen kwam de functionaris van de Franse ambassade naar buiten. Hij zei dat Dieu de ambassade niet zou verlaten, omdat hi,i een zwak hart had en doktershulp nodig had. Excuses NEW YORK (AFP, Reuter) De staf chef van het Kongolese leger, kolonel Mo- boetoe, heeft formeel zijn verontschuldi gingen aangeboden voor het „ongelukkige voorval" van donderdag, toen Canadese militairen op 't vliegveld van Leopoldstad door Kongolese soldaten werden mishan deld. De tekst van de brief van Moboe- toe, gericht aan dr. Bunche werd zaterdag avond in Leopoldstad gepubliceerd. De brief zou zijn verzonden op ongeveer hetzelfde tijdstip dat Loemoemba vrijdag op een persconferentie verklaarde, dat Hammar- skjoeld het incident heeft „overdreven". ELISABETHSTAD (AFP) Delegaties van de jongerenbeweging van de Abako, de nationale Kongolese beweging van Ka- lonji en de Poena zijn vanavond, zaterdag avond, voor besprekingen met de premier van Ka.tanga, Moise Tsjombe, in Elisa bethstad aangekomen. Het is de eerste maal dat een afvaardi ging van de Abako, die in beneden-Kongo grote aanhang heeft, zich naar Katanga begeeft. De Poena is in de provincie Eve naar in de oppositie tegen Loemoemba. Leider ervan is Jean Bolikango van de equatoriale provincie. Bolikango, die voor Loemoemba stemde nadat deze beloofd had hem steun te geven voor het presi dentschap, is sindsdien de gezworen vijand van de premier geworden. Luisteraars De staf van de UNO in Katanga maakt zich bezorgd over het feit dat onderlinge telegrammen van UNO-commandanten door de Belgen blijken te worden afgelezen. Het verbindingsnetwerk van de UNO is nog niet gereed en voorlopig wordt nog steeds gebruik gemaakt van Belgische mi litaire radioverbindingen. Men probeert nu zoveel mogelijk in het Iers berichten uit te wisselen. Advertentie GOLDEN FICTION EEN LAURENS PRODUCT ZO STUKS 95 CENT Het Soudan, dat met Senegal in West- Afrika zo kortstondig de Malifederatie heeft gevormd, dient niet verward te worden met het reeds sinds 1956 on afhankelijke Soedan dat in het zuiden aan de V.A.R. grenst. TUNIS (Reuter) De „Algerijnse Voor lopige Regering" heeft zich in een maan dag in Tunis uitgegeven communiqué uit gesproken voor een referendum in Alge rije, dat over de toekomst van het land moet beslissen en georganiseerd en gecon troleerd wordt door de U.N.O. De voorlopige regering heeft een serie bijeenkomsten gehouden die op 8 augustus begon en zondag eindigde. Onze correspondent in Parijs schrijft: Op 5 september aanstaande, dus van daag over twee weken, zal het Fi-anse staatshoofd, generaal Charles de Gaulle, een nieuwe persconferentie houden. Het onderwerp is officieel niet bekend ge maakt. Doch aangezien nu reeds enkele dagen in politieke kringen in Parijs weer druk wordt gesproken over een eventuele nieuwe stap van de generaal in de Frans- Algerijnse oorlog, lijkt hét'niet geheel on waarschijnlijk, dat de Franse president zal pogen bij die gelegenheid de mislukte on derhandelingen met het F.L.N. weer op gang te brengen. Twee andere kwesties, die zeker ter sprake zullen komen, betref fen de nieuwe spanning in de Frans-Afri kaanse gemeenschap en de plannen voor een politiek secretariaat van klein-Europa, waarover De Gaulle en Adenauer onlangs, zoals men zich herinnert, in Rambouillet van gedachten hebben gewisseld. Nu het met het Franse parlement de dood in de pot is zodat een Parijs' weekblad zelfs al een prijsvraag heeft uitgeschreven voor de doelmatigste toekomstige bestemming van het Palais Bourbon, de zetel van de nationale vergadering is het forum of beter het centrum der binnenlandse en buitenlandse politiek van Frankrijk naar het Elysee verlegd, waar echter maar heel weinig nieuws pleegt uit te lekken. Om die redenen al vertegenwoordigt iedere pers conferentie van het staatshoofd een poli tieke gebeurtenis van de eerste orde. (Van onze correspondent) BONN De generaals van het nieuwe Westduitse leger, die vorige week opzien baarden met hun voor het grote publiek bestemd memorandum voor algemene dienstplicht, Duitslands NAVO-lidmaat- schap en tactische atoomwapens, hebben zich zaterdag verweerd tegen de scherpe critiek die op hen is uitgeoefend. Het mi nisterie van Defensie te Bonn maakte na melijk bekend dat in het memorandum van de generaals geen enkele conditie is genoemd die niet reeds door de wetgever is erkend. Het departement van minister Strauss zei voorts dat de publikatie van het me morandum der generaals daarmee ge rechtvaardigd wordt dat in een door alle democratische krachten gedragen staat principiële overwegingen over de veilig heid van betekenis zijn. Daarmee wist Strauss de kritiek op de generaals niet uit. De socialistische oppositiepartij de S.P.D. had het memorandum een „massieve in greep van de generaals in de politiek" ge noemd en het vergeleken met de ontwik keling van de Reichswehr in de jaren tot 1933. In de dagbladen is er het afgelopen weekeinde op gewezen dat de generaals het niet bij conclusies hebben gelaten, maar ronduit eisen hebben gesteld. Men erkent te ener zijde dat, wat de gene raals voorstellen respectievelijk eisen, be paald noodzakelijk is gezien de huidige po litieke en militaire situatie in de wereld. Wat bekend was werd dus door de gene raals herhaald. Verkeerd adres Maar aan de andere kant, zo schreef onder meer de Frankfurter Allgemeine Zeitung, vreest men dat de generale staf hiermee in het veld van de partijpolitiek zou belanden omdat nu eenmaal de S.P.D. zich tegen de atoombewapening heeft ge kant. Het blad meent dat de toon, een kwestie van tact en intelligentie, mis was. Andere Westduitse bladen schreven, dat er teveel voorbeelden zijn waarbij uit mi litaire vakijver politieke eerzucht spruitte en zo de democratie in gevaar kwam. Nog temeer daar het memorandum dei- generaals, duidelijk bedoeld om het grote publiek te beïnvloeden, aan het verkeer de adres was gezonden. Voorts was niet de defensie-commissie van het parlement ge raadpleegd en tekende niet de inspecteur- generaal van de strijdmacht, de generaal Heusingcr, die afwezig was, het stuk, maar zijn plaatsvervanger, de vice-admi- raal Rüge. Alsof men bijzonder veel haast had! Het lijkt er nu op of de generaals de regeringspartij, de C.D.U.-C.S.U., onder druk wilden zetten waar het de atoom bewapening van de Bundeswehr (het Westduitse leger) betreft. De parlements leden van deze partij zouden namelijk in verband met de verkiezingen in septem ber '61 geneigd zijn een beslissing over deze bewapening uit te stellen tot de herfst 1961. En dat achten de generaals uit den boze, omdat de Bundeswehr voor een reorganisatie staat door de bewape ning met de Amerikaanse straaljager F- 104-G en een nieuwe tank, „Modell Euro pa". Commentaar van de Times LONDEN (AFP) The Times acht het „verontrustend" dat in West-Duitsland de militairen de politici aanwijzingen schijnen te geven over de te volgen koers. Het is nog maar vier jaar geleden dat het „Soldatengezetz" werd afgekondigd. Een van de voornaamste doelstellingen hiervan was te voorkomen dat het Duitse leger ooit weer „een staat in de staat" vormt. De leiders van de Bundeswehr kunnen zeer wel beweren dat zij niet aan politiek doen maar de politici openlijk raad geven over de aard van de wapens die het leger nodig heeft en over de te volgen strategie lijkt gevaarlijk veel op het bedrijven van politiek. Talrijke men sen, zowel in Duitsland als elders, zullen hopen dat de Bondsregering zich distan- cieert van het memorandum van de Bun deswehr en zo de pijnlijke herinneringen die het heeft doen herleven verjaagt," al dus The Times. (Van onze correspondent) PARIJS De president der republiek en der Frans-Afrikaanse gemeenschap, generaal Charles de Gaulle, heeft de pre miers van Senegal en van Soudan uitge nodigd zo spoedig mogelijk naar Parijs te komen om met hem het conflict te be spreken, dat vrijdag is uitgebroken en waardoor een snel einde kwam aan het leven der Mali-federatie. In zijn beide in vitaties worden door De Gaulle de geva ren dik onderstreept, die een open con flict' tussen beide landen niet alleen voor Soudan en voor Senegal, maar ook voor de gemeenschap en dus voor Frankrijk behelst. De generaal doet een ernstig be roep op beide ministers-presidenten hun tegenstellingen vooral niet op de spits te drijven en hij stelt de noodzaak van nieu we akkoorden met Frankrijk op de voor grond in geval de beide landen hun vrij heid van beweging buiten het verband der Mali-federatie, die vorig jaar werd opge richt, weer definitief zouden willen her- riemen. De premier van Senegal, Mamdoe Dia, heeft De Gaulle's uitnodiging al aan genomen. De politicus Modibo Keita, die vrijdag het conflict ontketende en die gis teren in de Senegalese hoofdstad 'Dakar met zijn landgenoten ministers nog in hechtenis zat, heeft zijn eventuele aan vaarding van de Gaulle's invitatie nog niet wereldkundig gemaakt, subsidair kun nen maken. De onmiddellijke achtergrond van deze nieuwe politieke uitbarsting in het zwarte werelddeel is de campagne voor de ver kiezing van een president van de Mali federatie, die zaterdag aanstaande haar beslag zou moeten hebben krijgen. Die zetel was allang besproken voor en, schijnt het, toegezegd aan de Senegalese dichter en oud-lid van verschillende Franse rege ringen Leopold Senghor. In de kringen van de Soudanese politiek, die door Modi bo Keita worden beheerst, scheen men de bejaarde Senegalese leider Lamine Gueye, van wie men meer souplesse meende te mogen verwachten, echter boven Senghor te verkiezen. Achter de schermen woedde die strijd tussen de beide kandidaten voor het presidentschap al enige weken, toen vrijdag premier Keita zijn rivaal de vice- premier Mamadoe Dia plotseling afzette, of beter poogde af te zetten, en de staat van beleg afkondigde. De poging moet evenwel zijn mislukt want Keita, werd achter de tralies gezet in afwachting van het ogenblik, dat hij onder escorte naar zijn Soudanese hoofdstad Bamako zou wor den teruggezonden. De post, telefoon en telegraaf-verbindingen tussen Dakar en de buitenwereld waren gisteren nog verbro ken, maar het schijnt dat bij dit conflict, dat vooral door persoonlijke ambities en tegenstellingen wordt gevoerd, geen drup pel bloed heeft gevloeid. Voor generaal De Gaullè en premier Michel Debré, die er hun vakantie haastig voor onderbraken, voegen deze gebeurte nissen niettemin een ernstige zorg toe aan de vele haken en ogen, die het probleem der Frans-Afrikaanse verhoudingen toch al bezat. Senegal, dat de oudste Afrikaan se kolonie van Frankrijk was, sloot vorig jaar met het uitgestrekte doch arme Sou dan een akkoord voor een Mali-federatie, waarvoor in juni jl een onafhankelijke po sitie in het raam der gemeenschap werd ingeruimd. In de brief van generaal De Gaulle aan beide Afrikaanse ministers-pre sidenten komt duidelijke de ongerustheid tot uiting, dat hun rel zal leiden tot een definitieve verwijdering van tenminste een der beide landen met betrekking tot de gemeenschap en dus van Parijs. Die vrees richt zich in het bijzonder tot de Soudan welks leider Modibo Keita een man is, die aan het hoofd van zijn pro gressieve eenheidspartij marxistisch-auto- ritaire denkbeelden huldigt, die hem ge makkelijk in het vaarwater van Sekou Touré, de president van Guinea, zouden kunnen voeren. Zoals men zich herinnert was Guinea in 1958 de enige toenmalige Franse kolonie die zich door middel van het referendum voor De Gaulle's vijfde republiek onmiddellijk onafhankelijk maakte om sedertdien geen enkele rela tie met Parij"s meer te onderhouden. Een ontwikkeling waarin overigens Frankrijk zelf. of nauwkeuriger generaal De Gaulie, zeker ook zijn eigen verantwoordelijkhe den gedragen heeft, tiet gevaar dreigt derhalve dat ook Mo- ilibo Keita het roer nu in scherp linkse richting zal wenden waardoor, na Gui nea, ook Soudan voor de Franse en Wes terse invloeden verloren zou gaan. In ieder geval heeft de Frans-Afrikaanse gemeen schap nu een nieuwe en mogelijk fatale deuk opgelopen terwijl er naast voorma lig Belgisch Kongo in Centraal Afrika een Politiek in het dorp tweede haard van ernstige onrust is ont staan. DAKAR (U.P.I.) Naar in diploma tieke kring te Senagal verluidt bestaat de mogelijkheid dat de crisis die zaterdag in de Mali-federatie is ontstaan voor de UNO zal worden gebracht, hoewel dit op technische moeilijkheden kan stuiten. Senegal, dat zich uit de federatie heeft teruggetrokken na onenigheid met premier Modibo Keita, die ook premier van Sou dan is, zou bereid zijn een beroep op de UNO doen. Keita is zondagavond uit Senegal gewezen, nadat hij bijna twee dagen huisarrest had gehad. Hij is met 130 assistenten per trein naar de hoofdstad van Soudan, Ba mako vertrokken. In diplomatieke kring werd verwacht, dat ook hij zich tot de UNO zou wenden, omdat hij van mening is dat de federatie nog bestaat. ELIZABETHSTAD (Reuter) De com mandant van de Mali-militairen, die in dienst van, de .UNO. in het gebied van Albertstgd in Noord-iCafahga zijn gelegérd,' heeft zondag om terugtrekking van zijn mannen gevraagd. Dit verzoek staat, naar verluidt, in verband met het uiteenvallen van' de Mali-federatie. De Ierse militairen die naar men verwacht de betrokken een heden zullen vervangen, verwacht men tengevolge van transportmoeilijkheden niet voor woensdag in Albertstad. Het bergdorp ergens in het Zuiden, on der de Franse zon, heeft mij zojuist na een verblijf van een maand zien vertrek ken. Als ik het eerlijk en ongetwijfeld tot ergernis van menigeen mag zeggen: ik ken de verlokking van de hoogte niet. Het verlangen om staande op of in de buurt van een top de wereld te overzien, slui mert wel op de bodem van mijn ziel, maar de moeite die men zich ter bevre diging van dit verlangen moet getroosten, doet mij de voorkeur geven aan een min der verheven standplaats. Dat was dan het bergdorp, waar ik nog altijd een klei ne vierhonderd meter boven de zeespie gel wandelde, die mij vanuit de verte blinkend aankeek. Bijna even blinkend waren de transpire rende dorpsbewoners: met dorstige akker tjes worstelende boeren en gekruide prij zen berekenende winkeliers. Men moet het leven van zo'n dorp van de buitenkant be kijken; dan ziet men alleen het met zon en wijn overgoten bestaan van gebruinde lieden die zich ontspannen met eindeloze partijen jeu de boules en soms een bal champêtre op het dorpspleintje. Laat men de peilstok van zijn belangstelling dieper zakken, dan komt men door de zonnige bovenlaag heen bij de normale en lang niet altijd zonnige menselijke eigenschap pen terecht: naijver, kwaadsprekerij en wat dies meer zij. Zonder het te willen raakte ik in het duistere wortelnet van het dorpsleven ver ward. Mijn gastheer en zijn gade veerden niet moede, mij boekjes open te doen over de strijd die ze met verschillende mede dorpelingen hadden te leveren. Er was hierbij politiek in het spel en wél een vleug ivereldpolitiek, want de communis ten hadden het dorp in hun greep en mijn gastechtpaar behoorde tot de kleine min derheid van wat ik gemakshalve liberalen zal noemen. Ik pleeg mij over totalitaire stelsels van welke kleur ook geen enkele illusie te maken en was dus niet verbaasd over de staaltjes van stille terreur die mij uitvoerig werden beschreven. Op een dag raakte ik in gesprek met de eigenares van een bloeiend plaatselijk bedrijf. Op zeker ogenblik stelde ze mij a bout portant de vraag hoeveel huur ik aan mijn gastheer betaalde. Ik deed of ik deze vraag van de uiterlijk zeer aantrek kelijke vrouw niet had gehoord, maar toen ze hem voor de tweede maal stelde, ant woordde ik: ,,Dat zal ik u zeggen als u mij eerst vertelt hoeveel winst uw zaak oplevert." Met haar innemendste lach zei ze: „U bent ondeugend!" en daar bleef het bij. Ik wist dat achter haar vraag een stuk je dorpspolitiek school en dat de stille ter reur door middel van deze spionne weer een kleine slag poogde te slaan. Ik nam afscheid als goede vriend van alle dorpe lingen, maar vermoed dat achter mijn rug het woordje „ondeugend" althans door één mond is veranderd in een iets minder onschuldige kwalificatie. M. Mok Advertentie èn voor uw gezondheid èn als lekkernij Hofleverancier FUN&E'S ROGGEBROOD Tien tegen één dat ook uw dokier het eet I Troepentransport. Tijdens de grootste val schermoefeningen die sinds het einde van de oorlog in de Verenigde Staten zijn gehouden, hebben zaterdagavond in de omgeving van Fort-Bragg, in de staat Noord-Carolina, 7.000 Amerikaanse mi litairen tegelijkertijd een parachute sprong ondernomen. Door het weigeren van zijn valscherm kwam één der mi litairen om het leven, terwijl een vijf tigtal anderen door een ongelukkige landing gewond werd. De toestand van twee hunner is ernstig. IJzeren longen. President Eisenhower heeft zaterdag gelast met spoed 25 ijze ren longen naar het Japanse eiland Hokkaido over te brengen waar meer dan zeshonderd mensen aan kinderver lamming lijden. Zeker vijftig poliolij ders zijn overleden. Een transportvlieg tuig van de luchtmacht is zaterdag met vier ijzeren longen uit Californië naar Japan vertrokken. Voorval. Volgens het orgaan van de com munistische jeugd in de Sovjet-Unie, Komsomolskaja Pravda, hebben twee gewapende spionnen (een man en een vrouw) gepoogd de Sovjet-Unie te ver laten door in een Russisch passagiers vliegtuig de bemanning te dwingen hun bevelen op te volgen. De boordwerktuig kundige wierp zich op het tweetal, dat ten slotte ontwapend werd. De boord werktuigkundige bleek evenwel dode lijk gewond te zijn. Het blad zegt niet wanneer één en ander is gebeurd, wie de spionnen zijn en wat hun lot is. Bericht. Een Brits zondagsblad de „Sun day Dispatch" bracht gisteren het be richt dat prinses Margareth een baby verwacht. Het blad had de geruchten opgevangen in Amerikaanse kringen in Londen, die beweerden dat zij het uit zeer goede bron hadden. Officiëel zijn deze geruchten echter noch bevestigd, noch ontkend. Prinses Margareth vierde gisteren op het Schotse kasteel Balmo ral haar 30ste verjaardag met de Brit se koninklijke familie. Samen. Een kwart miljoen Oostduitsers heeft dit weekeinde vrijwillig op het land gewerkt om te helpen met het bin nenhalen van de oogst. Zij ontvangen er geen vergoeding voor. Volgens het officiële partijblad Neues Deutschland hadden vele vrijwilligers hun tenten op het akkerland opgeslagen om zo min mogelijk tijd te verliezen met het rei zen naar de dorpen om de nacht door te brengen. Voor het eerst. Australië zal dit jaar voor het eerst een contingent lichamelijk ge handicapte vluchtelingen uit Europese vluchtelingenkampen op nemen. De mi nister van immigratie heeft dit zondag medegedeeld. Australië zal 500 gezin nen opnemen, die ieder een invalide gezinslid hebben. Dit geschiedt om die mensen uit de vluchtelingenkampen te helpen, wier gezondheid hen tot nu toe niet in staat stelde te emigreren. Bekend biljet. Een inwoner van de Franse stad Prades heeft, tijdens een bezoek aan de Spaanse stad Valencia, voor twee biljetten van 90 francs van een tweetal Franse studenten een biljet van 100 francs ontvangen, dat deel heeft uit gemaakt van het losgeld, dat aan de ontvoerders van Eric Peugeot is be taald. Bezoek. Koning Frederik van Denemarken en koningin Ingrid zullen van 4 tot 17 oktober op uitnodiging van president Eisenhower een officiëel bezoek aan de Verenigde Staten brengen. Op 17 okto ber zal koning Frederik voor de algeme ne vergadering der UNO in New York een rede uitspreken. Voorlezen. Russische technici hebben een spreekmachine voor blinden gemaakt die gedrukte teksten omzet in klanken. Een lenzenstelsel tast de zinnen af en de omtrek van elke letter werpt een schaduw op acht gevoelige punten in he apparaat. De verschillen schaduwen zet het apparaat om in verschillende klan ken. Een blinde kan ongeveer 300 tot 400 klanken per minuut opvangen. Vliegveld. Zaterdag is in Rome het nieuwe vliegveld nabij Fiumicino officiëel over gedragen aan de autoriteiten. De lucht haven heeft de naam „Leonardo da Vinei" gekregen. Van 25 augustus af zal het worden opengesteld voor char tervliegtuigen, de luchtvaartmaatschap pijen zullen hun lijndiensten pas in sep tember naar het nieuwe vliegveld diri geren, vanwege de grote drukte rond de Olympische Spelen. Zoenoffer. De premier van Ceylon, mevr. Sirimavo Bandaranaike, heeft meege deeld. dat de regering van Ceylon be sloten heeft het besluit van de waar nemende regering van Dahanayake om een gezant in Israel te benoemen in te trekken „om de betrekkingen van Ceylon met Arabische landen te ver sterken". Zoenoffer (2). De Turkse ambassade in Jordanië heeft zaterdag meegedeeld, dat is afgezien van vestiging in Israel van een Turkse sigarettenfabriek. Als reden voor het niet nakomen van het enkele maanden geleden tot stand ge komen contract, werd opgegeven „ver sterking van de Turks-Arabische han delsbetrekkingen". Volta-dam. De regering van Ghana heeft bekendgemaakt, dat met Engeland, de Verenigde Staten en de Wereldbank overeenstemming is bereikt over een lening van 30 miljoen pond sterling voor de financiering van een dam en be vloeiingswerken bij de Volta. Er zijn volgens de regering vaste toezeggingen voor de leningen gedaan op voorwaar de, dat er met de Volta Aluminium Company een bevredigende regeling tot stand komt. Met een bijdrage van Gha na van eveneens 30 miljoen pond ster ling is de financiering van de dam en de elektrische centrale thans verzekerd.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3