Horen en zien Tweemaal dans in Bloemendaal Een nacht op Santa Cruz PANDA EN DE JACHT OP DE MILJOENENHOED DE REIS VAN KOEN EN LINNIE Wim lbo op wereldreis Kind viel van 13 m in armen van stoere vrachtrijder och ió het zo De negen Muzen 6 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Zeer geslaagd De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Aanstaande woensdag reeds Olympische Eurovisie Festival van Edinburgh geopend Zondag opera-concert in Concertgebouw BLIKSEM INSLAG Amsterdams Ballet en Susana y José Onderzoek naar fresco's in Oude kerk in Delft MAANDAG 22 AUGUSTUS 1960 15 Nadat hij de spartelende jas aan de kapstok had gehangen, hervatte Joris op de tenen zijn speurtocht naar de hoed. Zich niets aantrekkend van Panda's ge smoorde protesten, ging hij de trap op en opende voorzichtig een deur. Het bleek de slaapkamer van de dikzak te zijn, die er lag te snurken, dat de wanden trilden. Joris wierp een ongeruste blik op platen, die de muur versierden. Hierop stond de dikzak afgebeeld, enorme gewichten met zijn gespierde armen heffend. Joris oor deelde het verstandig, om iemand die zo sterk was, maar liever niet te storen. Maar juist toen hij zich bescheiden wilde terug trekken, viel zijn oog op een aantal eerste prijzen, die de dikkerd met gewichtheffen had gewonnen. En daartussen, op de ere plaats, prijkte de enige troostprijs, die hij met schieten had verdiend: de oude hoed van Palmer. Nu waagde Joris zich toch maar het vertrek binnen. „Hm," mompel de hij, „hoewel onze sportman nog niet kan weten, welk een fortuintje hij bij el kaar heeft geschoten, is het wel duidelijk, dat hij bijzonder veel prijs op deze prijs stelt. Laat ons hopen, dat hij even zwaar slaapt als hij kan tillen De zaterdagavond bracht een zeer ge slaagde cocktail t.v. amusement, waar van de ontspanninsfactor voor het groot ste deel op rekening kwam van Rudy Carrell. Carrell trad op in de Singer Con certzaal, nadat de sfeer van een gezellig t.v. avondje was voorbereid door „Espres so", een actualiteiten-mengelmoes van Net ty Rosenfeld, Arie Kleywegt en Jan Leij- endekker en een boeiend filmavontuur van de „Interpol", ditkeer niet geweven rond om de misdaad doch verband houdende met de redding van mensenlevens en ma teriële waarden uit de dreiging van een oorlogserfenis, een geweldenaar van een Duitse bom, die met navrant getik in zijn binnenste onvoorstelbare gevaren voor spelde. Verder konden teenagers (en ook ouderen) genieten van goede jazz, gepre senteerd voor jongeren-orkesten bij het jaarlijkse concours in Loosdrecht. En dan Rudy Carrell. Een uitstekend de buut als avondvullend conferencier voor de t.v. heeft hij gemaakt, al kost het hem zichtbaar moeite zijn jeugdig uiterlijk en lichtvoetige stijl te verzwaren tot genoeg gewicht voor de idee, alleen op de plan ken te staan. Dat hij zijn vader tenslotte te hulp riep een kostelijke antithese *van verleden en heden in de conference was geheel en al een compliment voor beiden. Carrell senior maakte een amusant entree en al was zijn „Oude Aapjeskoetsier" wel heel erg"'uit de tijd en langademig, dé tegen stelling werd er nog scherper door gete kend. „Te oud en te jong" zou dit program ma hebben kunnen heten maar het is ongetwijfeld zeer geslaagd en werd talent vol gepresenteerd. De zondagavond was er een van veel ernst en een vleugje luim. Verantwoorde lijk voor dit streng vaderlandse optreden was de V.P.R.O. Overigens wil dat niets ten nadele zeggen van prof. van Hoik, die wij nog altijd een van de plezierigste tele visiesprekers vinden. Natuurlijk was het nieuwe deel in de serie „Ontmoetingen met het Oosten" leerzaam en voorlichtend, maar moet zo'n moderne aardrijkskunde les nu speciaal op zondagavond aan den volke geoffreerd worden? Dat vroegen we ons met een kleine variatie ook af over de les, die George van Renesse en Cor Lemai- re onder de bescheiden patronage van Ge rard Heystee gaven over muziekkunde. De heren praatten honderuit en lieten af en to de vingers over de toetsen glijden. Alle maal wel interessant, maar wat moet dat gepraat op het beeldscherm. Daar hebben we radio voor.Ket luchtig pro- grammadeel, ontworpen door Simon Vin kenoog en Cees Noteboom vertegenwoor digde een fijn soort humor, dat wel niet overal doorvoeld zal zijn. Beeldrijk was 't in ieder geval wel. De lichte spot was HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 Voor de kinderen. 8.40 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boekbespr. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Ham mondorgelspel. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Klarinet, cello en piano. 14.50 De dierenwereld en wij, lezing. 15.00 Licht progr. 15.30 Hoe voeden wij voor de komende maatschappij op?, lezing. 15.45 Sopr. en piano. 16.15 Gram. 17.00 Idem. 17.30 Operettemuz. 16.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muziek. 19.05 Gram. 19.45 Act. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.40 Luigi Tarisio, hoorspel. 22.00 Pianorecital. 22.30 Nieuws, beursber. van New York en S.O.S.- ber. 22.45 De nieuwste wereld, lezing. 23.00 Lichte muz. 23.35 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Voor de kinderen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.50 Volaan.. vooruit, le zing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.55 Katholiek nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewij zer. 13.20 Platennieuws. 13.35 Dansmuz. 14.00 Klein radiokoor. 14.10 Gram. 14.30 Voor de plattelands vrouwen. 14.40 Waar is Mr. Milburry, hoorspel. 15.20 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekcnlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Rege- ringsuitz.: Gesproken brief uit de Nederlandse Antillen, door Henk Dennert. 18.00 Gram. 18.20 Regeringsuitz.: De nieuwe brug tussen fabrikant en consument. Een praatje, verzorgd door het N.Ï.V.E. over marktonderzoek, naar aanleiding van het congres van de European Society for Opinion Surveys and Market Research. 18.30 Lich te muz. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 19.55 Peter Grimes, opera. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Kerk en Missie in Congo, vraagge sprek. 23.00 Gram. 23.20 Gram. 23.5524.00 Nws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 14.00 Gevar. muziek. 16.00 Beursber. 16.06 Gram. 16.15 Gcvar. muz. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuz. 17.40 Boekbespr. 17.50 Voor de jeugd. 18 20 Voor de soldaten. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Omr.ork. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muz. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht. 20.20 Film. 20.35—22.15 Muzikale hoofdfilm. Rudi Carrell en zijn yader tijdens hun t.v.-optreden van zaterdagavond, waarneembaar en dat is een hele verdien ste. Wij hebben vooral moeten lachen om het intei-view, dat Jaap Maarleveld Pieter Lutz afnam en dat geacht werd in 1906 te spelen. Het was een welkome aderlating van de degelijkheid, die deze zondagavond vrij fantasieloos overheerste. Beeldschermer De cabaretier Wim lbo is van Schiphol vertrokken voor een grote wereldreis, die hem door geheel Europa, Canada en de Verenigde Staten zal voeren. Eind novem ber hoopt hij het Europese gedeelte van zijn reis in Brussel af te sluiten, waarna bij begin januari de oceaan zal overste ken. Tientallen steden in Canada en Ame rika zal Wim lbo dan gaan bezoeken, al lemaal met hetzelfde doel: zich te oriën teren omtrent de werkwijze in de radio- en televisie studio's in den vreemde. Voor zijn vertrek had Wim lbo in het Amsterdamse Minervapaviljoen reeds af scheid genomen van talrijke collega's. Tientallen radio- en televisie artiesten wensten hem veel succes en van hen die niet konden komen stroomden de tele grammen, voorgelezen door Mies Bouman, binnen. Ruim 240 miljoen kijkers zullen via het televisie-scherm de aanstaande Olympische Spelen kunnen volgen. Achttien Europese landen zullen de uitzendingen van de Ita liaanse televisie relayeren: Engeland, Frankrijk, Zwitserland, Nederland, Luxem burg, Monaco, België, Oost- en West- Duitsland, Oostenrijk, Zweden, Noorwegen, Polen, Hongarije, Zuid-Slavië en Tsjecho- Slowakije. Landen als de Sovjet-Unie, die niet heb ben ingeschreven op de „Pont Video", zullen hun kijkers filmopnamen tonen. De Verenigde Staten en Japan zullen het „am- pex systeem" dat werkt met magnetische banden, gebruiken. De spoelen worden per straalvliegtuig vervoerd en dankzij 't ver schil in tijd kunnen gebeurtenissen op de dag van de wedstrijd nog in Amerika wor den vertoond. De banden zullen op de vlieg velden volledig klaargemaakt worden: op Ciampino voor de Verenigde Staten en op het nieuwe vliegveld Fiumcino voor Japan. Een van de eerste Olympische gebeurtenis sen die via de „Eurovisie en „Intervisie" zal worden uitgezonden, is op 24 augustus om 20.45 uur de aankomst van het Olym pische vuur op het Capitool te Rome. RUDOLF MOSER OVERLEDEN De Zwitserse componist dr. Rudolf Moser heeft op een toch naar de top van de Piz Julier, bij St. Moritz, een dodelijke val ge maakt. Hij' gleed uit over pas gevallen sneeuw. Dr. Moser genoot bekendheid door zijn orgelconcerten. LONDEN (UPI). —Gedurende vijf af schuwelijke minuten hing de vierjarige Rita Samler zondag met haar vingers aan een vensterbank op de vierde verdieping van een huurkazerne in Londen, dertien meter boven een betonnen binnenplaats. Het kind schreeuwde het uit van angst maar haar moeder die haar naar boven had gezonden om iets van de bovenbuur vrouw te lenen, hoorde haar niet in haar gelijkvloers gelegen keuken. Alleen voorbijgangers zagen het kind, dat uitgegleden was toen zij uit het raam leun de om iets naar haar moeder te schreeu wen. Maar zij konden geen hulp bieden doordat een drie meter hoge muur om de binnenplaats hen van het kind scheidde. Gelukkig hoorde de 13-jarige Brace, die in een flat aan de andere kant van de bin nenhof woont, de wanhopige kreten van het meisje. „Wees niet bang", schreeuwde hij en rende de keuken binnen waar zijn zwaar gebouwde vader, een vrachtauto-chauffeur met de afwas hielp. Een seconde later ren de vader Brace de zes trappen af die van zijn etage naar de begane grond leiden. „Hoe vast", gilde hij naar Rita. En intus sen, „alsmaar biddend", duwde hij een tiental schreeuwende vrouwen opzij, holde naar de muur, klom erover en was met enkele grote stappen onder Rita, net op tijd om haar in zijn lange armen op te vangen toen hei kind viel. Beiden vielen achter over, maar bleven ongedeerd. Rita had slechts een schram op haar neus, die zij opliep tijdens haar val. Met klaroengeschal en een dienst in de St. Giles Kathedraal is zondag het veertiende internationale Festival van Edinburgh ge opend. De dienst werd geleid door pasteur dr. Mare Boegner, president van de protes tantse federatie van Frankrijk. In het kader van het festival zullen twee wereldpremières Schotse dichter Sydney Goodsir Smith en worden gegeven: „The Wallace" van de „The Dream of Peter Mann" van Bernard Kop. Voor de eerste maal nemen Polen en de <povjet Unie aan het festival deel. Italiaanse operasolisten geven zondag 28 augustus in het Concertgebouw tc Haarlem een opera-concert, waaraan door het ge mengd koor „Polyhymnia" medewerking zal worden verleend. Door het koor worden enige fragmenten uit de opera's II Lombar- do en Nabucco van Verdi en Cavalleria Rusticana van Mascagni uitgevoerd. 8081. Linnie werd nu toch wel erg ongerust. Ze was al een paar maal voor het raam gaan kijken, of er nog niemand aan kwam; nu liep ze naar buiten en keek naar alle kanten uit. Maar ze zag niemand. Ze keek op de klok. Tsjonge, het werd nu toch wel erg laatwaar bleven die twee toch? Linnie werd steeds ongeruster. Ze kon het in het huisje niet uithouden; telkens liep ze de deur uit en keek het bos in. En iedere keer was het vergeefs, want er was niemand te zien. Het bos lag daar stil en eenzaam in de zon V. ALS de bliksem in het zand inslaat, kan door de hitte van de elektrische ontlading het zand tot smelten overgaan. Door de ogenblikkelijk daarop intredende afkoeling worden de zandkorreltjes aan elkaar gekit en er ontstaat een buis een zogenaamde fulguriet van onregelmatige vorm, die soms vertakkingen heeft. De binnenkant van een dergelijke bliksembuis is glanzend en glasachtig, maar de buitenkant heeft een ruw en onregelmatig op- pervlak. Soms zijn dergelijke fulgurieten enige meters lang en zij kunnen, mits dit voor zichtig gebeurt, worden uit gegraven, zodat we het resul taat van de blikseminslag in handen kunnen nemen. Het blijkt dan, dat deze bliksem- buizen hol zijn (anders zouden we ze ook bezivaarlijk tot de buizen kunnen rekenen) welk verschijnsel door vele onderzoekers wordt toegeschreven aan de plotselinge verdamping van het grondwater. Anderen menen daarentegen, dat het buisvormige karakter in verband moet worden gebracht met het mechanisch effect van de ont lading. Hoe dit ook zij, i>oor ons zijn deze theorieën momenteel van weinig belang. Wie er zich in wil verdiepen, kan in het Museum voor Geologie te Leiden een ful guriet aantreffen ter lengte van meer dan drie meter, waarover alle mogelijke theo rieën kunnen worden opgesteld, want veel is zelfs bij dit kleine onderdeel van de meteorologie nog onverklaard. Het frap pante feit doet zich namelijk voor, dat deze bliksembuizen door verscheidene onder zoekers niet zijn aangetroffen op duintop pen dus op de hoogste punten van het landschap maar juist in de daar tussen gelegen kommen, dus in de lage gedeelten. Zowel in de droge woestijn die als Sahara bekend staat, ah in het Nederlandse land schap werd deze ervaring opgedaan. Klaarblijkelijk slaat de bliksem in zand vlakten dus op die plaatsen in, waar de bodem het vochtigst is. En het vermoeden mag dan wor den uitgesproken, dat de lengte van de bins tot aan het grondwateroppervlak reikt. In ieder geval kunnen we hieruit leren, dat de duinpan dus lang niet zo veilig is voor blikseminslag als toe aan vankelijk meenden te mogen veronder stellen. Deze conclusie mag echter niemand tot de opvatting verleiden dat hij bij on weer dus maar boven op de duintop moet gaan staan, want we zouden het toch wel erg betreuren als in de toekomst de eerste fulguriet toordt aangetroffen juist op het duin, waar deze lezer zich veilig waande. Kies in voorkomende gevallen dus de duin helling als beschutting en wel daar, waar u in de schaduw van het onweer ligt. Nu we toch in de duinen verblijven, kun nen we ook wel even de vraag stellen, hoe ver u vanaf een duintop in zee kunt zien Daarover een volgende keer. H. Fétillon (Nadruk verboden). NA HET NEDERLANDS BALLET en het Nederlands Danstheater is thans ook het Amsterdams Ballet in Bloemendaals Openluchtheater opgetreden. Het was er zaterdag, afgezien van de insekten, pret tig toeven. Het vertoonde e.i door Chaim Levano op de achter sierstruiken verborgen piano begeleide programma was met een gelukkig aanpassingsvermogen bij de om geving samengesteld. De kleurige revue van fragmenten uit de eerste akte van „Coppelia" op muziek van Dolibes was bij zonder geschikt om de overgangstijd naar nachtelijk duister mee door te komen. Kort geleden heeft de Engelse choreograaf Jack Carter, die deze zomer naast Leonide Mas- sine scheppende activiteit heeft bijgedra gen tot het internationale festival van Ner- vi, zijn oorspronkelijk voor het Ballet der Lage Landen gemaakte herziening van dit populair kijkspel uit de 70-tiger jaren van de vorige eeuw opnieuw ingestudeerd. Men kon vaststellen, dat de kostuums van Nor man McDowell veel tot de aantrekkelijk heid van het divertissement bijdroegen. Leslie Hoek was de csardasdanseres in plaats van de in het programma aangekon digde, van geboorte Zuidafrikaanse Clazi- na Nepveu, die pas op 1 september uit Duitsland terugkeert. Voor de rol van Swanilda (uiteraard vooral in het tweede en belangrijkste bedrijf) heeft het gezel schap in de Engelse soliste Angela Bay- ley een welhaast ideale vertolkster. Eers te der vriendinnen was Corrie van Gorp, die als temperameptrijke toneelpersoon lijkheid de aandacht trok. „Kringloop" van Robert Kaesen kon hier beter gewaardeerd worden dan bij uitvoering in de gewone schouwburg, mede door het ontbreken van de opdringerige decors, de Macedonische kolo „Kitka" van de binnenkort vertrek kende Joegoslaaf Boris Tonin kwam fleu rig uit tegen de natuurlijke achtergrond. VEEL SUCCES HADDENMaria Sylvaine, Angela Bavley, Panchita de Péri, Alexan dra van Rhijn (de laatstgenoemde stapt met Leslie Hoek het volgens? seizoen over naar het Nederlands Ballet) met de Pas de Quatre in de reconstructie van Keith Lester, van welk viertal er twee na de pau ze met Chris Torenbosch nogal slordig met de technische eisen wm de Pas de Trois uit de eerste akte van „Het Zwa- Charles Exbrayat Vertaling: Margot Bakker 33) Que tal, don José? Het klonk naief' Hoe gaat het? Ik trok hem mee het café in op de hoek van de Sierpès en de Riojastraat. Wij zochten een tafel ver genoeg van de imposante tapkast om er zeker van te zijn dal wij niet konden worden beluisterd. Juan.... heb jij gisteren met iemand over de re volver gesproken, die je voor mij had gekocht? Nee. natuurlijk niet. Hoezo? Iemand heeft de politie opgebeld en gezegd dat ik een wapen op zak had. Ze hebben me opgepakt, nadat ik jou in die kroeg had achtergelaten. Madre de Dios! Jij weet absoluut niet wie mij heeft verraden, Juan? Nee. De man van wie je de revolver gekocht hebt, misschien? Dat kan niet! Megnuijo is een beste kerel, ik ken hem al jaren. Bovendien heb ik hem niet gezegd voor wie de revolver bestemd was. Jijzelf dan soms? Hij bleef me een paar tellen aanstaren, zonder dat de inhoud van mijn vraag geheel tot hem doordrong. Op eens begreep hij mij. Hij werd lijkbleek en sprong op. Hij trilde van woede. Meen je werkelijk wat je daar zegt? Ga zitten en stel je niet aan. Eerst zul je die beschuldiging terugnemen! Het leek geen zin te hebben in die kroeg een rel te veroorzaken. Goed, ik neem mijn woorden terug. Overigens zul je zelf inzien dat ik met alle mogelijkheden rekening moet houden. Ook met de mogelijkheid dat ik een verrader ben? Ook daarmee Juan. Dat had ik niet van je gedacht, don José! Beste jongen, als jij later nog eens in mijn beroep verzeilt, zal het je duidelijk worden, dat je een zaak van alle kanten moet bekijken, ook van de kanten, die jezelf niet aangenaam zijn. Waarom zou je Maria meteen ook maar niet ver denken? Wie zegt dat ik dat niet doe? Mijn laatste opmerking deed hem de das om. Hij kreeg iets jongensachtigs in zijn uiterlijk en stotterde onzeker: Maar., maar je zei toch dat je van haar hield? Verandert dat iets aan de zaak? Je moet me goed begrijpen, Juan. Ik ben verplicht aanvankelijk iedereen te verdenken, om geleidelijk de onschuldigen te kunnen uitschakelen, die mensen, die wel te vertrouwen zijn.. Alleen op die manier heb ik een kans de ware schul digen ten slotte in handen te krijgen. Ken jij het echtpaar Percel goed? Verdenk je hen soms ook al? Ik zei je, dat ik iedereen verdenk. Geef mij liever antwoord op mijn vraag. Ach, ze zijn altijd zo aardig voor Maria. Ik heb er vaak gegeten. Don Alfonso heeft me een baantje als magazijnknecht aangeboden, maar ik kan niet altijd binnen werken.. Je zuster is, meen ik, nogal op de heer en me vrouw Percel gesteld? Ik geloof het wel.. Dona Josefa behandelt haar zo'n beetje als een dochter. Dat heb ik gemerkt. Is Maria gewend haar in elk opzicht in vertrouwen te nemen? Wij hebben nog een poosje gebabbeld en toen heb ik hem laten gaan, nadat hij mij nog eens nadrukkelijk had gevraagd of ik nu weer vertrouwen in hem stelde. Ik ben gaan koffiedrinken in „Christina", waar ik zo langzamerhand stamgast was geworden. Maar tot diepe teleurstelling van de kelner had ik niet de minste eetlust. Ik merkte nauwelijks wat hij mij voorzette. In feite was 't voor mij dan ook heel wat belangrijker aan de weet te komen of Maria het onschuldige meisje was dat ik in haar gezien had, of dat zij een medeplichtige was van een misdadigersbende, die ik met de hulp van Alonso en Arbuthnot stellig in handen zou krijgen, dan de paëlla te keuren die ik had besteld. De minuten leken uren, die middag. Ik liep een bios coop binnen, waar ik een religieuze film kreeg voor gezet. Andere films dan deze soort wenste monseigneur de aartsbisschop van Sevilla destijds niet te tolereren. Daarna ging ik naar mijn kamer, waar ik een poosje sliep en eindelijk werd het tijd Alonso op te zoeken. Zonder dat ik dat wilde bekennen koesterde ik de stille hoop, dat Arbuthnot een bedrieger zou blijken. Als hij op het punt van zijn identiteit had gelogen kon ik zijn verdachtmakingen eveneens naast mij neerleggen. Ik was het eerst in het café en juist bezig langzaam water in mijn anisette te laten lopen toen Alonso kwam op dagen. Ik gaf hem nauwelijks de tijd een stoel te nemen. En? Het is in orde, José. De Yard heeft inderdaad een zekere Arbuthnot naar Sevilla gezonden. Ze hebben mij zijn signalement gegeven en jij moet maar zeggen of het klopt. Hij gaf me een beschrijving van de voormalige Oberchner, die tot in details met de werkelijkheid over eenstemde. Cliff Anderson had weer eens voortreffelijk werk gedaan en ik moest mij gewonnen geven. Als Charley niet had gelogen wat betreft zijn functie en zijn opdracht, waarom zou hij dan gelogen hebben ten aanzien van derden? En nog eens verzocht Alonso, die aan mijn gezicht moest zien wat er in mij omging, mij dringend, naar Washington terug te gaan. Ook nu weigerde ik. Ik verbrandde mijn schepen achter mij door naar de telefoon te lopen en Arbuthnot op te bellen, die ik het geluk had in hotel „Madrid" te treffen. Hij beloofde dadelijk te zullen komen. Het gesprek tussen Alonso en Charley vlotte niet al te best. Ik meende dat mijn vriend het de Engelsman mogelijk kwalijk nam, dat hij mij met zijn onthullingen in een ondraaglijke positie had gebracht. Ik deed wat ik kon om de animositeit tussen mijn beide medewer kers te overwinnen. Ik voelde mij niet gerechtigd hun samenwerking in de weg te staan. Wij dronken op onze gemeenschappelijke plannen en toen wij ten slotte af scheid namen, waren wij er alle drie stellig van over tuigd, dat de dagen van Lajolette geteld waren. Charley, Alonso en ik waren het erover eens gewor den dat ik op de vroegere manier met Maria zou blijven omgaan. Zi.i hoefde niet te weten dat wij bepaalde ver denkingen koesterden. Ik had besloten de koe ogen blikkelijk bij de horens te vatten en nog eens liep ik naar San Juan de la Palma, om het meisje, dat ik nu nog als mijn verloofde kon beschouwen, aan Arbuthnot voor te stellen. Zij had een enigszins verbijsterd gezicht gezet toen zij de Duitser herkende, met wie zij bij het echtpaar Percel aan tafel had gezeten, maar wij stelden haar monter op de hoogte van de gang van zaken. Wij zeiden, dat zij het wel mocht waarderen: wie overkomt het ten slotte met de beste speurhonden van Scotland Yard en het FBI aan één tafel te zitten? Wij hadden overwogen dat wij geen enkel risico liepen als zij onze mededelingen aan dona Josefa overbracht en deze vrouw werkelijk van het kaliber bleek te zijn dat Charley in haar zag, ofschoon ik zijn standpunt in dezen nog altijd niet kon delen. Kwaad kon het niet, integendeel Mij kende de bende toch. Ik verwachtte meer heil van een uitdagend optreden, dat Lajolette mogelijk tol een onvoorzichtigheid zou verleiden, waar door wij eindelijk de kans zouden krijgen hem op het spoor te komen. Maria maakte er geen bezwaar tegen ook Arbuthnot op te nemen in de vriendenkring, die zich van dag tot dag leek uit te breiden. Juan daarentegen reageerde anders. Hij maakte aan tafel de indruk slecht met de nieuwe gast te zijn ingenomen. Wij hadden het dessert nog niet op of hij glipte van tafel weg en voegde mij in het voorbijgaan toe: Ik heb goede hoop, don José, dat je op korte termijn verplicht zult zijn je excuses aan te bieden. Hij liep de deur uit zonder te luisteren naar zijn zuster, die wilde weten wat hij daai-mee bedoelde. Ik vertelde haar een leugentje over een weddenschap, die ik meende gewonnen te hebben, terwijl haar broer dat niet met mij eens was. Charley, die nog nooit in Ame rika geweest was, wilde allerlei weten over het dage lijks bestaan daar, over het economisch leven en het gevangeniswezen. Hij was ongetwijfeld een man die van zijn beroep hield. Ik was degene die hem antwoordde, want Alonso leek in een bijzonder slechte stemming te zijn. (Wordt vervolgd) nenmeer" omsprongen. Maar enfin, het zal zo langzamerhand wel algemeen bekend zijn, dat men op een Nederlandse zomer avond buiten geen perfecte uitwerking kan verwachten. Daarom onthoud ik mij ook van een oordeel over het debuut van de geleidelijk naar voren gekomen Tiny van Pel (in de twee walsen aan het slot met Philip Kaesen als haar part ner) in „Les Sylphides" van Fokine, door balletmeester Michael Holmes overeen komstig de muzikale tempi geregeld. Ter aanvulling van 't gedrukte programma zij nog vermeld, dat Andrine de Clerq in de Prélude was opgesteld. ZONDAGAVOND was het wat drukker op de tribunes. Liefhebbers va' de Spaanse dans bij beter weer tijdens de de voor gaande dagen zouden het er stellig veel meer zijn gweest hebben het paar Su sana (Audeaud) en José (Udaeta) her haaldelijk en langdurig toegejuicht. Zij maken thans al voor de tweede keer in dit seizoen een tournee door ons land, deze keer op weg naar Edinburgh, waar zij aan 't jaarlijkse festival zullen deelnemen. In de kolommen van dit blad nog onbe sproken nummers kwamen in hun optre den niet voor, zodat dit deel van mijn verslag kort kan zijn. Men kent dit duo als technisch' bedreven en stilistisch fijn zinnige zoekers naar expressie met ge bruikmaking van traditioneel gevormde bewegingsmiddelen, zowel aan gezelschap- dans en folklore als aan d. specialiteiten der zigeuners ontleend. Hoe moeilijk dit is, werd bij voorbeeld door de Baile de Luis Alonso aangetoond: het lijkt mij op zijn minst twijfelachtig of iemand na het zien van deze dans zelfs maar bij gegiste be nadering iets kan vertellen over het karak ter van.de titelheld. Vandaar dat zij lit teraire of dramatische motieven uitdruk kelijk inschakelen. En dan nog zoals hier in de legende van Orpheus moet pantomime voor overdracht der beteke nis /.orgen. Een betere maar uiteraard beperkte uitweg vindt hun streven naar artistieke volwassenheid in zulke compo sitorische bestedingen van elementen der virtuositeit, waarvan „Encuentro ritmico" zo'n fascinerend geslaagd voorbeeld is ge worden. TENSLOTTE NOG EEN aanbeveling. Za terdagavond wordt het seizoen in Bloe mendaals Openluchttheater besloten met de verrassend leuke voorstelling van het „Spel der vergissingen" van Shakespeare door de toneelgroep Arena onder de vin dingrijke regie van Erik Vos, welk gezel schap in de wintermaanden zelden of nooit voor volwassenen optreedt. Men krijg dus nu letterlijk en figuurlijk een buiten kans deze jeugdige groep or haar best te zien. Dacid Koning De Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft aan de restaurateur de heer Koos van der Horst te Delft opgedragen een onderzoek in te stellen naar de eventuele aanwezigheid van Fresco's onder het pleis terwerk in de hal onder de toren van de Oude Kerk te Delft. Binnenkort zal de res taurateur met dit werk beginnen. Heel voorzichtig zal de kalklaag moeten worden verwijderd, tereinde de Fresco's niet te be schadigen. Overigens moe' nog worden af gewacht, of de schilderijen tijdens de refor matie niet ernstig zijn beschadigd. MEVR. ELISABETH NAUTA-ANDERSEN BEVALLEN VAN EEN ZOON (Van onze Haagse redactie) De actrice Elisabeth Andersen, die jaren lang verbonden is geweest aan de Haagse Comedie en die met ingang van het nieuwe seizoen bij het Rotterdams Toneel gaat spelen, is vrijdag in Den Haag bevallen van een zoon. Mevrouw Andersen is ge trouwd met de Wassenaarse arts H. S. Nauta. Lawrence in opspraak. De uitgeverij Penguin Books is gedagvaard om voor de rechter te verschijnen in verband met de uitgave van de roman „Lady Chatterley's Lover" in onverkorte en ongezuiverde vorm. De veelbesproken roman van D. H. Lawrence zou deze week in pocketuitgave verschijnen, maar de uitgeverij stelde de distributie ervan uit toen bleek dat de Britse justitie voornemens was in actie te komen. De uitgeverij stelde Scotland Yard enkele_ exemplaren van het boek ter be schikking om door de afdeling obscène lectuur te laten bestuderen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 6