Verlies van Kongo betekent dat flinke veer moet laten België Regeringen streven naar betere coördinatie België heeft kleinste landbouw bedrijven van Europa De beurs Pessismisme niet overdrijven Jaarlijks verlies 6 procent van nationaal inkomen De Etna neemt vrouwe lij personeel aan In Nederland 3,6 per jaar sinds 1949 Aantal keuterboeren vermindert sterk SCHEEPVAARTBERICHTEN Geen recordoogst in West-Duitsland 7 9 Marokko mag geen Cubaanse suiker kopen De geldontwaarding VIERDE BENELUX-VERSLAG Oplossen van problemen wordt steeds moeilijker Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Togo en Dahomey streven naar economische unie Regen als spelbreker „Inhaleren": een nieuwe vliegtuigaandrijving MAANDAG 22 AUGUSTUS 1960 99 „De ervaringen in Nederland hebben aangetoond, dat men zich niet aan een over dreven pessimisme moet overgeven en dat een herstel heel goed kan worden ver wezenlijkt". Dit heeft de regent van de Belgische Nationale Bank, de heer E. Masque- lier, in een rede in Luik over de financiële en economische gevolgen van de gebeurte nissen in Kongo voor België verklaard. Hy betoogde, dat de verliezen voor Nederland als gevolg van de breuk met Indonesië gevoelig waren geweest. „Het herstel bij onze noorderburen was echter spectaculair en wellicht heeft het verbreken van de banden met Indonesië er toe bijgedragen, dat het Nederlandse volk een economische ex pansie-politiek op grondslag van versobering aanvaardde, die met succes is bekroond". De heer Masquelier berekende, dat een totale verbreking van de banden tussen Kongo en België voor de Belgische econo mie een jaarlijks verlies zou betekenen van ruim twee miljard gulden. Dit is on geveer zes percent van het Belgische natio nale inkomen, dat 480 miljard frank be draagt. Aan belastingen zou de Belgische staat bijna 4.5 miljard frank derven, bijna 5,2 percent van de jaarlijkse belastingop brengst. Een totale breuk met Kongo zou voor de Belgische betalingsbalans een nadelige invloed van iets meer dan z$ven percent betekenen. De Belgische exporthan- del zal moeten rekenen op een maandelijks verlies van ongeveer 400 miljoen Belgi sche frank. De handel tussen België en Kongo heeft de afgelopen jaren een sterke daling vertoond. Van 1956 tot 1959 is de waarde van de uitvoer naar Kongo reeds gedaald van zeven miljard frank tot bij na 4,5 miljard. De invoer liep in dezelfde periode terug van 12 tot 9,7 miljard frank. Met een gemiddelde uitvoer van 15 mil jard frank per maand noemde de heer Masquelier het verlies van 400 miljoen frank uitvoer niet onoverkomelijk. Ern stiger is het gesteld met de „onzichtbare" revenuen als gevolg van de bijzondere banden tussen België en Kongo, die wor den geschat op 10 miljard frank per jaar, ruim 700 miljoen gulden. Deze inkomsten lopen gevaar voor het grootste deel te verdwijnen. Grote vraagstukken zullen ook ontstaan voor de twee grote Belgische ver voerdiensten, de luchtvaarmaatschappij Sa bena en de scheepvaartmaatschappij „Compagnie Maritime Beige". De Kongo lese activiteiten van de Sabena maken on geveer 45 percent uit van de totale inkom sten. Voor de C. IB is dit cijfer nog groter en benadert de 75 percent. Grote investeringen Sedert het begin van de Belgische kolo nisatie van Kongo in 1908 is een bedrag van ongeveer 150 miljard frank 11 miljard gulden geïnvesteerd, waarvan 85 mil jard frank door particuliere bedrijven, Alleen al in de afgelopen zeven jaar werd ter uitvoering van het tien-jarenplan 55 miljard frank in Kongo belegd. De beurs waarde van de particuliere beleggingen in Kongo was in 1955 nog bijna 100 miljard frank. De katangese waarden vormden hiervan het grootste deel met bijna 70 miljard. In juni van dit jaar was de ge kapitaliseerde beurswaarde van de Kongo lese aandelen nog slechts 32 miljard frank. De vermindering in de eerste veertien da gen van de Kongolese onafhankelijkheid bedroeg 26 percent. De winst van Katanga De heer Masquelier betoogde voorts, dat het handhaven van de economische banden met Katanga de verliezen van zes tot 3,7 percent van het nationale inkomen zou te rugbrengen. De gevolgen voor de betalings balans zouden in dat geval worden terug gebracht van ruim zeven tot 4,5 percent. Inmiddels zal het voor een groot deel van de internationale conjunctuur af hangen, of het herstel van de Belgische De Koninklijke Ijzergieterijen en Email leerfabrieken „De Etna" n.v. te Breda neemt als eerste bedrijf van deze soort in het zuiden vrouwelijk personeel in dienst voor lichte fabriekswerkzaamheden. In het bedrijf werken thans duizend man personeel. Voorlopig wil men werkgelegen heid scheppen voor dertig vrouwen. De steeds verdergaande mechanisatie maakt een aantal onderdelen van de produktie aanmerkelijk lichter en schoner. Deze werken worden thans door mannen uitge voerd die, na vervanging door vrouwen, te werk zullen worden gesteld in een ander deel van de fabriek, want ook „De Etna" kampt met personeelstekort. Het werk van de vrouwelijke arbeids krachten zal bestaan uit boren, spuiten, licht ponswerk, lichte montage en emaille- poetsen. De praktijk heeft bovendien uit gewezen dat vrouwen deze werkzaamhe den beter uitvoeren. De indienstneming van vrouwen zal echter niet leiden tot een goedkoper pro- dukt want ze worden betaald geheel vol gens de CAO voor metaalbedrijven. Hoe wel deze CAO toestaat dat vrouwen zeven tig percent van de lonen voor mannen mogen verdienen, is de directie van „De Etna"van mening dat de vrouwen dezelf de lonen moeten worden betaald als de mannen. De lonen voor de vrouwelijke arbeidskrachten variëren dan van 75.- tot ƒ100.- per week bruto. Voorts is voor hen de mogelijkheid geschapen halve dagen te werken. De V.S. hebben geweigerd Marokko toe stemming te geven om met Amerikaanse hulpverleningsdcllars Cubaanse suiker te kopen, is te Washington bekend gemaakt. Een woordvoerder van de „International Cooperation Administration" (ICA) heeft verklaard, dat afhankelijk van toekomstige ontwikkelingen deze actie de eerste stap zou kunnen betekenen in een beleid, dat er op gericht is andere landen te verbieden Amerikaanse hulpverlening te gebruiken, voor handel met Cuba. De woordvoerder bevestigde, dat het contract voor de lening van 10 miljoen dol lar (38 miljoen gulden) aan Marokko voor de aankoop van suiker afgelopen week veranderd was om Cuba als leverancier van suiker uit te schakelen. economie in korte tijd mogelijk zal kun nen zijn. In dit verband herinnerde het bestuurslid van de Belgische Nationale Bank er aan, dat door wijzigingen in de internationale conjunctuur de afgelo pen jaren zich schommelingen van 10 miljard frank in de Belgische economie hebben voorgedaan. „De econo mie van België is dan ook veel gevoeli ger voor de internationale conjunctuur dan voor de banden met Kongo", zei hij. „Een nationale inspanning zal echter nodig zijn om een oplossing te bereiken voor de gevolgen van de gebeurtenis sen in Kongo". De First National City Bank te New York heeft een overzicht samengesteld van de mate, waarin de geldontwaarding in vijfendertig landen van het Westen in de afgelopen tien jaar is voortgeschreden. Het geringst was de geldontwaarding in de pe riode 1949 tot 1959 in Portugal, waar zy per .jaar slechts gemiddeld 0,5 percent be droeg. Daarna volgde Zwitserland met 1,1 per cent, Duitsland met 1,2 percent, Equador met 1,5 percent, Venezuela met 1,6 percent, België en Pakistan met 1,8 percent, India met 1,9 percent, de Verenigde Staten met 2 percent, Canada met 2,4 percent, Italië met 2,7 percent, Japan 2,8 percent en Nederland en Zuid-Afrika met 3,6 percent. In Engeland was het gemiddelde 4,1 per cent en in Frankrijk 6 percent. Een geld ontwaarding van meer dan 10 percent per jaar deed zich voor in Uraguay (11,2 per cent), Brazilië (15,5 percent), Argentinië (21,6 percent), Paraguay (26,2 percent), Chili (26,7 percent) en Bolivia (38,3 per cent). Wat Nederland betreft vermeldt het overzicht, dat de jaarlijkse geldontwaar ding in de periode van 1954 tot 1959 2.5 percent bedroeg en in de vijf jaar, die daaraan vooraf gingen, 4,6 percent. De regeringen van Nederland, België en Luxenburg hebben aan de Raadgevende Interparlementaire Beneluxraad hun vier de gezamenlijke verslag uitgebracht. Hier in wordt onder andere medegedeeld, dat ondanks de vertraging in de ratificatie en de inwerkingtreding van het verdrag tot instelling van de Benelux Economische Unie de regeringen en de instellingen van de douaneovereenkomst er bij de behan deling van de lopende zaken voortdurend naar gestreefd hebben de economische in tegratie der drie landen geleidelijk aan verder door te voeren in de geest van de bepalingen van het verdrag. Het jaar 1959 werd hoofdzakelijk geken merkt door de moeilijkheden welke op landbouwgebied werden ondervonden. De ze moeilijkheden werden enige malen op ministerieel niveau besproken en eerst tij dens de begin 1960 op het kasteel Herto- ginnedal gehouden regeringsconferentie hebben deze besprekingen tot overeen stemming geleid. Hoe meer de economi sche unie haar voltooiing nadert des te moeilijker wordt het oplossen van de res terende problemen. Gezien de graad van voltooiing welke thans in de Benelux is bereikt, vallen derhalve volgens het rap port in de tijdspanne van één jaar weinig spectaculaire vorderingen te verwachten. In dit licht gezien menen de regeringen dat de in het afgelopen jaar bereikte re sultaten niet onbevredigend mogen wor den geacht. Het rapport bevat vervolgens een op somming van al hetgeen te vermelden valt met betrekking tot de totstandkoming en de werking van een economische unie. Het vrije goederenverkeer omvat thans 97 percent van het totale onderlinge han delsverkeer; de uitzonderingen betreffen landbouwprodukten. Omtrent het goede renvervoer op de weg wordt verder me degedeeld, dat aan de hand van een kost- px-ijzenstudie is vastgesteld, dat het peil van de kosten en van de fiscale en andere factoren waaruit zij zijn samengesteld in België en in Luxemburg veel hoger is dan in Nederland. Hierdoor is het nog niet mo gelijk geweest een gemeenschappelijk ta rief op te stellen. Coördinatie Omtrent het economisch beleid deelt het verslag mee, dat de ontwikkeling in de Europese economische gemeenschappen en het nieuwe streven dat is waar te ne men binnen de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking de nadruk hebben gelegd op het belang en de nood zakelijkheid van de coördinatie van het economische beleid binnen de Benelux. Inzake de totstandbrenging van de ge meenschappelijke handelspolitiek zijn we derom goede i-esultaten bereikt, zo deelt het verslag verder mede. Wat de positie van de benelux-landen in de Europese Economische Gemeenschap betreft delen de regeringen mede, dat deze landen op juridische en praktische gronden er groot belang bij hebben in het kader van de gemeenschap als een eenheid op te tre den en vooral in die gevallen, waar-in hun belangen niet geheel overeenstemmen met die van hun grotere partners. Bij het op stellen van het buitentarief van de E.E.G. hebben de Beneluxlanden op de hoogte van de tarieven een matigende invloed uitge oefend. De landbouw Het rapport gaat vervolgens uitvoerig in op de landbouwvraagstukken en geeft een beschrijving van de landbouwstructuur en de landbouweconomie, de produktie en de afzet van landbouwprodukten, alsmede van de moeilijkheden waarop men is ge stuit bij de harmonisatie van het land bouwbeleid en bij de vrijmaking van het handelsverkeer. Geconstateerd wordt, dat in beginsel de overeenkomstigheid van de landboustructuur der drie landen een gunstige voorwaarde vormt voor de ver wezenlijking van een economische unie op landbouwgebied. Voor belangrijke produk- ten bestaan nog essentiële verschillen, die nog niet toestaan het handelsverkeer vrij te maken. In een hoofdstuk over de culturele toe nadering delen de regeringen der drie landen onder andere mede, dat zij blijven bij hun afwijzende mening ten aanzien van het „cultureel-Beneluxstatuut", dat de in terparlementaire Beneluxraad ingesteld wenst te zien om enerzijds de culturele toenadering tussen de drie landen te sti muleren en te coördineren en anderzijds uitdrukking te geven aan de culturele een heid van de drie Benelux-landen. Belgische voorstellen Bij de mededelingen omtrent de samen werking op het gebied van het buitenland se beleid wordt gememoreerd. dat België een reeks voorstellen heeft gedaan om de instellingen van de gemeenschap der zes te versterken en het doeltreffend functio neren ervan te bevorderen. Deze voorstel len, ten aanzien waarvan de Luxemburg se en Nederlandse regering nog geen dui delijk en omschreven standpunt hebben ingenomen, voorzien met name in recht streekse verkiezing van het Europese Par lement, coördinatie van de Hoge Autori teit en de Europese Commissies, verster king van de Raad van Ministers der Euro pese Economische Gemeenschap ten be hoeve van de coördinatie van de algeme ne economische politiek der lid-staten en concentratie van de zetels der Europese instellingen. Wat de eensgezindheid der Beneluxsta- ten in de Verenigde Naties betreft, wordt medegedeeld, dat in het kader van de Ver enigde Nateis de harmonisatie der stand punten tot voldoening der drie landen steeds het duidelijkst tot uiting is geko men bij de verkiezingen voor de functies op verschillend niveau, van het voorzitter schap der Algemene Vergadering af tot en met het lidmaatschap van de techni sche commissie van de Economische en Sociale Raad. De deelnemers aan de algemene verga dering van het verbond van de Europese Landbouw, C E A ,die vanmorgen in Brussel is begonnen hebben in de plenai re openingszitting een overzicht gekregen van de huidige problemen in de Belgische Landbouw. Deze uiteenzetting werd gege ven door ing C. Boon, docent aan de uni versiteit van Leuven, die vertelde dat de gemiddelde bedrijfsgrootte in zijn land de kleinste is van heel Europa, namelijk on geveer zeven hectare. Zestig procent van het aantal bedrijven is kleiner dan vijf hectare. Wel zijn de laatste decennia steeds meer van deze allerkleinste bedrijven ver dwenen. Tussen 1930 en 1950 werd een kwart van hun totale aantal overgenomen door buur bedrijven en, hoewel de nu nog niet beken de resultaten van de bedrijfstelling 1960 daarover pas definitief uitsluitsel zullen geven, kan met vrij grote zekerheid worden aangenomen dat sinds 1950 opnieuw 25 procent is verdwenen. Voor een algehele verdwijning van de kleine bedrijven voelde de heer Boon niet veel. De bedrijven met speciale cultures groenten, fruit en siergewassen wor den zo rationeel geleid dat zij nog lang hun bestaansrecht zullen behouden, zowel uit sociaal als uit economisch oogpunt. Ook ziet het er naar uit dat een nieuw soort onderneming: het kleine familiebedrijf waar eieren, gevogelte en varkens als 't ware op industriële grondslag worden ge produceerd, bezig is zich te ontwikkelen. Daarentegen zal het kleine bedrijf met algemene produktierichting voor steeds meer moeilijkheden komen te staan. Door de ontwikkeling van de techniek kunnen de arbeidskrachten in de landbouw alleen nog daar produktief worden gemaakt waar een grotere oppervlakte beschikbaar is of waar extra veel handwerk nodig is. Het aantal kleine bedrijven dat door pro- duktie-intensivering zijn positie kan ver beteren zal, ondanks de toenemende afzet van groenten en fruit, bloemen en planten, beperkt blijven, terwijl de grootste be drijven zich beter aan de eisen van de mo derne techniek kunnen aanpassen en daar bij minder personeel hoeven aan te hou den. Ook de stijgende lonen bevorderen deze ontwikkeling. De overgang naar het „vaderzoonbedrijf" is in België al vrijwel voltooid: op de 220.000 boeren- en tuinders- bedrijven zijn 350.000 personen aan het werk, van wie slechts 20.000 „vreemde" arbeidskrachten. I nvesteringsfonds Onlangs heeft de Belgische regering be sloten, een investeringsfond voor de land bouw te vormen dat zowel voor de alge mene structuurverbetering als voor de bedrijfsverbetering bij individuele boeren zal dienen. De heer Boon merkte op dat de Belgische landbouw, ondanks zijn gebrekkige struc tuur, t'och na de oorlog aanzienlijke voor uitgang heeft geboekt. Volgens berekenin gen van het ministerie van landbouw is het indexcijfer van de huidige landbouwpro- duktie 163, van de produktie per hoofd der in de landbouw werkzame bevolking 209, tegenover 100 voor de oorlog. De produktie dekt 85 procent van de be hoefte van uitvoer van suiker, aardappe len, eieren, gevogelte, varkens- en rund vlees, witlof, bloemkool, asperges, schor seneren, kersen, pruimen, appels, peren, aardbeien, druiven, alaea's en begonia's toe. Sommige van die produkten worden echter ook geimporteerd in de perioden, waarin de eigen produktie de Belgische vraag niet dekt. De netto-inkomsten van de Belgische landbouw lagen de laatste jaren tussen de 20 en 24 miljoen frank per jaar. Het aan deel van de landbouw in het nationale in komen verminderde sind 1948 van 8,6 tot 6 procent, terwijl tien procent van de be roepsbevolking in de landbouw werkzaam is. Evenals in andere landen kent de boer in België het verschijnsel, dat de koop kracht van zijn produktie verminderd is: in 1959 was de index van de produktiekos- ten 119,6 van de verkoopprijzen voor plant aardige produkten 113,7 vai. de verkoop prijzen voor dierlijke produkten 88,9 en van de verkoopprijzen in het algemeen 94,4 (vergeleken bij 100 in 1951 1952). Door coöperatie probeert de Belgische landbouw deze toestand te verbeteren. Tenslotte over de E E G sprekend zei de heer Boon, dat naar het oordeel van de Belgische landbouw deze gemeenschap, on geacht de bijzondere wensen van afzonder lijke leden, een „normale en gezonde" pre ferentie moet bieden aan haar eigen pro duktie, ook de agrarische. De Belgische landbouw wijst echter iedere gedachte aan autarkie af, temeer omdat hij op het ogen blik bepaalde landbouwprodukten expor teert naar landen die geen lid van de EEG zijn. Wel vraagt de Belgische land bouw zich af waarom aan een grotere eco nomische eenheid een rech' zou moeten worden onthouden, waarvan ieder land af zonderlijk gebruik maakt. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE cccccccoococcoccccccococooooc De nv. Stoomvaart. Mij. Nederland en de Kon. Rotterdamsche Lloyd delen mede, dat zij beslo ten hebben in hun maandelijkse uitgaande dienst van Nederland naar Australisch- en Nederlands Nieuvv-Guinea de haven van Papeete (Tahiti) op te nemen. Het m.s. Bintang van de Nederland zal de eerste afvaart naar die haven uitvoeren. Aalsdijk 20 v. Penang n. Colombo. Abida 20 300 m. o. Barbados n. Dakar. Acmaea 21 te Cabimas. Alamak 20 300 m. o. Bermuda n. Golf v. Mexico. Alchiba 22 te Santos Aldabi 20 280 m. n. Kp. Verde n. Las Palmas. Algenib 20 v. Colombo n. Goa. Alkmaar 20 60 m. z.w. Colombo n. Abadan. Alphacca 20 250 m. w.n.w. Kreta n. Port Said. Alpherat 22 te Antwerpen. Amstelland 21 v. Las Palmas n. Amsterdam. Amstelsluis 20 510 nr. z.z.o. Yokohama n. Australië. Amstelveld 20 v. Aden n. Kandia. Annenkerk 20 v. Aden n. Suez. Area 20 te Abadan. Asmidiske 20 670 m. n.w. Finisterre n. Norfolk. Attis 19 v. Amsterdam n. Curapao. Aegis 21 te Rotterdam. Ares 21 v. Amsterdam n. Zuid-Pacific. Averdijk 20 v. Rotterdam n. Bremen. Axeldijk 21 te Rotterdam. Akkrumdijk 19 te Stockton. Alblasserdijk pass 20 Kp. Canaveral n. Le Havre. Amstellaan 21 250 m. z. Guam n. Newcastle. Amstelmeer 21 630 m. z.z.w. K. San Lucas n. Japan. Aardijk 20 v. New Orleans n. Houston. Alcor 20 te Sydney v. Newcastle. Amnion 19 300 m. n.o. Paramaribo n. Amsterdam. Almdijk 19 v Beira n. Mozambique. Angolakust 19 te Hamburg, Bantam 21 te Beyrouth. 22 tc Port Said. Barendrecht 21 v. Banias n. Rotterdam. Batu 20 te Tandjong Mani. Billiton 20 v. Bombay, 21 te Cochin. Bonita 21 te Laceiba. Bennekom 20 v. Amsterdam. 21 te Bremen. Banggai 19 v Colombo n. Aden. Caltex Arnhem 21 te Suez v. Rastanura. Caltex Gorinchem 2 2te Trelleborg. Caltex Leiden 20 v. Madras 22 te Calcutta verw. Caltex Pernis 21 v. Tauranga n. Kurnell. Caltex Utrecht 20 v. Rastanura n. Lyttleton. Caltex Eindhoven 20 v. Bahrein n. Vlissingen. Camerounkust 21 v. Abidjan n. Grand Bassa Camphuys 20 ten anker rede Malakka. Casamance 20 te Bordeaux. Cities Service Valley Forge 20 215 m, z.o. Malta naar Philadelphia. Cnlamares 20 250 m. z.z.w. Kingston n. Charleston. Carrillo 21 170 m. o. Bahamas n. Libertador. Castor 20 80 m. z.z.w. Ouessant n. Antwerpen. Charis 21 te Baltimore verwacht v. Granada. Chiron 20 t.e Puerto Cabello verw. v. Maracaibo. Cinulia 19 355 m. w.n.w. Kaapstad n. Curapao. Cradle of Liberty 19 v. Suez n. Bandar Mashur. Calamares 20 v. Cristobal n. Charleston. Celebes 19 te Beira. Congokust 20 te Hamburg. Dahomeykust 22 te Freetown. Daphnis 20 te Rotterdam n. Amsterdam. Delft 20 v. Maracaibo n. La Guaira. Dorestad 20 110 m. w. Lissabon n. Heysham. Diogenes pass. 20 Montpassage n. Le Havre. Dongedijk 22 te Gravesend verwacht. Eenhoorn 20 te Antwerpen. Eenhoorn 20 te Antwerpen. Fssfo Rotterdam 20 v. Band. Mashur n. Rotterdam. Esso Amsterdam 22 te Rastanura. Fiavizo 21 te West-Hartlepool. Friesland KRL 21 te Lobito. Friesland SSM 21 op Humber n. Immingham. Groote Beer 20 v New York n. Rotterdam. Guineekust 20 v. Freetown n. Monrovia. Gabonkust 20 v. Amsterdam n. West-Afrika. Haarlem 21 v. Bridgetown n. Port of Spain. I-lathor 20 v. Curapao n. Port of Spain. Hora 21 v. Grenada n. Paramaribo. Hestia 22 t.e Kingston. Houtman 20 v. Penang, 22 te Singapore. Hersilia 20 330 m. n.o. Flores n. Bridgetown. Hilversum 20 te Amsterdam. Hoogkerk 19 v. Marseille n. Cadiz. Heemskerk 19 te Beira Iberia 20 80 m. w. Vest Forden n. Jgarka. Illersum 19 790 m. o. Bermuda n. Hamilton. Jacob Verolme 20 v. Valboa n. Mollendo. Java 20 te Houston. Japara 19 dwars Kp. Guardafui n. Mombasa. Jacob Verolme 20 v. Balboa n. Mollendo. Johan. Frans 20 90 m. w. Guayaquil n. Quintero. Karimata 22 v. Hamburg n. Amsterdam. Katelysia 20 158 m. o.n.o. Rio Grande n. B. Aires. Keizerswaard 21 te Punta Cardon. Kertosono 20 te Penang verwacht. Kieldrecht 20 v Aden n. Cochin. Kloosterdijk 21 v. Tampa n. Amsterdam. Koningswaard pass. 20 Punta Cardon n. Curapao. Kopionella 20 v. New York n. Maracaibo. Korovina 21 te Curapao Kosicia 21 te Buenos Aires. Krebsia 20 v. Stanlow te Ardrossan. Kryptos 20 v. Cabimas n. Delaware City. Kalinga 22 te Rotterdam. Kinderdijk 21 v. Rotterdam n. Norfolk. Korendijk 22 te Hamburg, 21 v. Rotterdam. Kennemerland 20 v. Paranagua n. Santos. Kylix 20 te Liverpool verwacht. Koratia 20 te Curapao verwacht v Pto. Miranda Kellia 20 1170 m. z.w. Azoren n. Pemis. Lawak 21 te Zanzibar. Lelykerk 20 80 m. n.o. Finisterre n. Marseille. Limburg 22 rede Damman. Lombok 22 te Longvieuw verwacht. Lutterkerk 20 v. Hamburg n. Antwerpen. Leiderkerk 20 v. Rotterdam te Antwerpen. Leto 19 v. monding Weser. 20 te Rotterdam. Lsrenbcrg 20 903 m. z.w. San Diego n. Miike. Lekhaven 20 90 m. o.n.o. Vitoria n. Bahia. Leiderkerk 20 te Antwerpen n Rotterdam. Langkoeas 20 rede Bremen. Leto 20 te Rotterdam verwacht. Mariekerk 20 te Hamburg. Maureen 20 te Pcnsacola. Medon 20 500 m. z.w. Azoren n. Curapao. Memnon 20 te Amsterdam n. Rotterdam. Merak N 20 145 m. n.o. Bonavista n. Las Palmas.. Minos 22 te Helsinki. Mississippilloyd 21 v. Cristobal n. New Orleans. Muiderkerk 20 v. Aden n. Massawah. Musilloyd 20 te Searsport. Meerdrecht 20 150 m. z.o. Maceio n. Rio de Jan. Maaskerk 22 v. Amsterdam n. Oost-Afrika. Mataram 21 v Rotterdam n. Nieuw-Guinea. Meliskerk 21 v. Amsterdam n. Bremen. Montferland 20 v. Amsterdam m Zuid-Amerika. Maas 20 te Tunis verwacht v. Piraeus. Marnelloyd 20 v. San Francisco n. Manilla. Moordrecht 20 te Port Said. Meliskerk 19 te Amsterdam. Naess Lion 20 120 m. o. Lour. Marques n. Mena. Nanusa 22 in Suezkanaal n. Port Said Navicella 21 v. Trinidad n. Rotterdam. Neder-Elbe 20 225 m. n.o. Singapore n. Manilla. Neder-Waal 21 v. Bilbao n. Bremen. Neder-Weser 21 te Port Sulphur. Neder-Eems 21 v. Amsterdam n. Oost-Azië. Nias 21 te Singapore. Neverita 22 te Rotterdam. Noordwijk 21 te Monrovia verw. v. Hamburg. Oberon 20 v. Philadelphia n. New York. Ommenkerk 21 v. Antwerpen n. Amsterdam. Oostkerk 22 te Sydney. Oranje 21 v. Palma n. Madeira. Oranjefontein 22 te Antwerpen. Ossendrecht 20 20 m. z. Las Palmas n. Gdynia. Oldekerk 20 te Rotterdam. Ommenkerk 21 te Amsterdam. Oranje Nassau 20 v. Puerto Limon n. Kingston. Peperkust 20 150 m. o. Madeira n. Antwerpen. Philidora 20 te Liverpool. Philine 21 te Port Said. Philippia 21 te Liverpool. Poseidon 20 v. Paramaribo n. Georgetown. Radja 20 te Le Havre v. Rotterdam. Prins Willem George Fred. 20 t.a. rede Le Havre. Pr. Alexander 20 320.m. w.n.w. Flores n. Montreal. Prins Willem van Oranje 21 te Rotterdam. Pieter S 21 te Rotterdam Raki 18 te San Francisco. Riouw 21 v. Genua n. Port Said. Rondo 21 te Rotterdam. Rijndam 22 te Rotterdam. Randfontein 19 v. Southampton n. Las Palmas. Rijnkerk 19 te Kaapstad. Saloum 21 te Dakar, 22 v. Dakar n. Kaolack. Sanana 20 v. Singapore n. Pnompenh. Sarangan 20 260 m. w.n.w. Azoren n. New York. Schie 20 te Rotterdam n. Bremen. Schiedijk 21 te Antwerpen. Schouten 20 te Lobito verwacht v Port Harcourt Senegalkust 20 v. Lagos. 21 te Duala. Sinabang 22 te Sydney. Solon 20 v. Port of Spain n. Ciudad Bolivar. Stad Amsterd. 20 150 m. o. Kp. Agulhas n. Dakar. Stad Dordrecht 20 dwars Zuid-Oland n. Oulu. Stad Maastricht 21 te Baltimore. Stad Maassluis 20 120 m. z.z.w. Finist. n. IJmuid. Stad Haarlem 20 v. Rotterdam. Stad Delft. 22 te Rotterdam verwacht. Stad Schiedam 20 v. Narvik n. Gent. Stanvac Lirik 21 te Singapore. Stanvac Malacca 20 te Buatan. Stanvac Pendopo 20 v. Sungeigerong n. Belawan. Statue of Lib. 20 v. Rio de Jan. n. Band. Machur. Straat Bali 20 v. Kaapstad n. Santos. Strata Lombok 20 te Adelaide. Schelpwijk 20 15 m. n. Malta n. Thameshaven. Sunetta 20 50 m. n.o. Buen. Aires n Point Fortin. Soestdijk 21 v. Rotterdam n. New York. Stentor 22 te Rotterdam. Sarpedon 20 v. Amsterdam n. West-Indië. Socrates 20 1200 m. n.o. Martinique n. La Guaira. LOME, TOGO (Reuter) Premier Syl- vanus Olympio van Togo en premier Hu bert Maga van Dahomey hebben na af loop van hun beraad in Lome een gemeen schappelijk communiqué uitgegeven. Hier in zeggen zij. dat zij overeengekomen zijn om alle hinderpalen voor een volledige economische unie tussen beide landen zo snel mogelijk uit de weg te ruimen. Zij hebben besloten een commissie in te stel- lén, waarin ministers van beide landen zit ting zullen hebben. De commissie moet alle vraagstukken bestuderen, waarvoor een oplossing tot voldoening van de twee landen mogelijk is. Straat Madura 20 te L. Marques verw. v. Durban. Sigli 20 te Sydney verwacht. Tamara pass. 20 Finisterre n. Hamburg. Tarno 21 v. Las Palmas n. Abidjan. Telamon 21 v. Carupano n. Jacksonville. Tero 21 v Port. Said n. Rotterdam. Themis 20 v. Puerto Cabello n. Trinidad. Thuredrecht 22 te Triëst. T;ibodas 20 te Penang. Tjiliwong 22 v. Auckland, 23 te Gisborne verw. Tjinegara 22 te Durban. T.iitarum 20 v. Hongkong n. Singapore. Tiba 20 v. Santos n. Montevideo. Tara verm. 20 v. Hamburg n. Bremen. Texelstrooni 21 te Amsterdam. Van Cloon 21 v. Sydney n. Brisbane. Van der Hagen 22 v. Manilla na Hongkong. Van Linschoten 21 te Lorenco Marques. Van Riebeeck 22 te Port Elisabeth. Van Waerwijck 22 v. Dunedin, 23 te Nelson verw. Vlieland 22 te Buenos Aires. Van Cloon 20 te Sydney verwacht v. Melbourne. Van Waerwijck 20 v. Lyttleton n. Dunedin. Van Noort 18 te Dunedin. Vlist 24 te Rotterdam verwacht. Vasum 20 v. Banias n. Rotterdam. Waikelo 21 te Mukalla. W A. Jones 20 500 m. n. Bermuda n. Port Said. Waingapoe 20 te Kuwait. Westertoren pass. 20 Little Quoin n. B. Mashur. Willemstad 20 700 nr. w.z.w. Madeira n. Barbados. Woltersum 20 v. Hamburg n. Antwerpen. Wonogiri 20 te Londen verwacht n. Pt. Elisabeth. Wonosobo 21 te Manilla. Wieldrecht 20 650 m. z.w. Fayal n. Eastham. Westerdam 22 te Rotterdam. Westland pass. 19 Vitoria n. Montevideo. IJssel 20 30 m. n. Algiers n. Algeciras. Zaanland 20 v. Bremen n. Hamburg. Zuiderkruis 20 te Port Said. Zonnekerk 21 te Rotterdam. Zonnewijk 20 17 m. z.o. Miami n. U.K. KLEINE VAART Audacia 20 v. Yersey te Portsmouth verwacht. AJcetas 19 v. Hamburg n. Amsterdam. Alie S 21 50 m. w. Texel r.. Boston. Admiraal Nelsin 20 dwars Portland n. Rotterdam. Ali Damhof 20 v. Frederiksund n. Runcorn. Amyntas 20 40 m. o. St. Vincent n. Amsterdam. Ank T 20 8 m. n.w. Oeland v. Delfzijl n. Ostrand. Ardeas 20 80 m. z. Porquerolles n. Genua. Audacia 20 20 m. n. Kp. Delahaye n. Yersey. All S pass. 20 ET-16 v. Wismar n. Boston. Bab T 19 in Kielerkanaal n. Amsterdam Beekbergen verm. 20 v. Bordeaux n. South.ton. Batavier 3 20 10 m. n.w. Hoek v. Holl. n. Boston. Brouwersgracht 20 dw. Elbe v. Kotka n. A'dam Deo Gratia S 20 dwars Brindisi n. Runcorn. Driebergen verm. 22 v. Casablanca n. Bougie. Fiducia 20 v. Blyth n. Lemvig. Fedala 20 100 m. n.n.o. Athene n. Saloniki. Frans Böhmer 20 v. IJmuiden n. Hamburg. Frans W 20 dw. Oeland n. Southampton. Geert 20 15 m. w. Owers n. Amsterdam. Gemma 20 20 m. o. Recife n. Charleston. Huybergen 22 v. Gothenburg te Amsterdam verw. Hibiscus 20 v. Bermuda n. Baltimore. Hoop 21 dwars Helsinki n. Londen. Henrica Thekla 20 dw. Balearen n. Fleetwood. Ilias 19 v. Kopenhagen n. Amsterdam. Kastanjesingel 20 te Lizard n. Terneuzen. Keizersveer 20 25 m. n. Strahlsund n. Dublin. Looiersgracht 20 70 m. n.w. Gottland n. Hamina. Leonidas 20 65 m. w. Algiers n. Algiers. Mare Novum 20 n.w. Landsend n. Rotterdam. Marva 20 40 m. n. Kp. Verde n. Antwerpen. Malta 21 2 m. w. Sandettie n. Antwerpen. Morag 20 30 m. z.w. Skerries n. Manchester. Muphrid 20 200 m. o. Firt of Forth n. Sunderland. Malta 20 10 m. w. Beachyhead n. Antwerpen. Manto 20 dwars Elbe v. Aarhus n. Amsterdam. Necton 20 10 m. w. Noordhinder n. Rotterdam. Nero 19 v. Le Havre n. Bilbao. Netta 20 25 m. z. Ouessant n. Bilbao. Noorderhaven 20 dwars Dublin n. Belfast. Nusakan 20 v. Buenos Aires n. Monrovia. Nina 20 dwars Kp. Dantifer n. Rotterdam. Nomadisch 20 10 m. o.n.o. eil. Moen n. A'dam. Noordkaap 20 10 m. z.o. Utklippan n. Kotka. Neeltjc B 20 te Isle of May n. Haugesund. Njord 20 rede Naxos. Noordstad 20 v. Wismar n. Huil. Quo Vadis 19 in de Golf v. Holmsund n. Savona. Pallas 20 te Amsterdam n. Barcelona. Phidias 20 15 m. n.o. Villano n. Amsterdam. Reest pass. 20 ET-6 v. Bremen n. Antwerpen. Pieter S 20 25 m .w. Portlandbill n. Rotterdam. Rijsbergen 22 v. Gefle te Mostyn verwacht. Rijnstroom 20 te Kentishknock n. Amsterdam. Steenbergen verm 22 v Antwerpen n. Bordeaux. Schokland pass 20 Terschell.bank n. Karlshamn. Swift pass. 20 ET-7 v. Esbjerg n. Rouen. Skagerak 20 v. Aalborg n. Hernösand. Tanny 20 20 m. w. IJmuiden n. Goole. Trigor pass. 20 Moen v. Kopenhagen n. Londen. Tasmanië verm. 20 v. Dordrecht n. Stettin. Urkersingel 21 v. St. Malo te Gent verwacht. Ubbergen 20 dwars Wight n. Lagos. Vesta 21 te IJmuiden verwacht n. Parijs. Veenenburgh 20 35 m. n.w. Waterweg n. Middles- borough. Vrijburgh 20 v. Londen te Rotterdam verwacht. Westerdok 18 v. Boston n. Kingslynn. Zosma 20 190 m. z.z.o. Santos n. Montevideo. SLEEPVAART Blankenburg 21 te IJmuiden v. Sunderland. Holland 19 520 m. w. Scillys n. Engeland. De hoop op een recordoogst, die door de Westduitse landbouw werd gekoesterd, is door de onophoudelijke regen van de laatste weken de bodem ingeslagen. Een groot gedeelte van de graanoogst staat nog op de velden en de boeren hopen nu vertwijfeld op beter weer, opdat de oogstverliezen niet nog groter worden. Als gevolg van het hoge vochtgehalte zullen aanzienlijke hoeveelheden tarwe en rogge waarschijnlijk alleen nog als vee voeder kunnen dienen. De kwaliteit van het broodgraan heeft geleden en 't geoog ste koren kan in vele gevallen alleen nog door het kostbare kunstmatige drogen voor verder bederf worden bewaard. De oogst- machines, waarop vele boeren wegens het gebrek aan arbeidskrachten zijn aangewe zen, kunnen op de doorweekte akkers niet rijden en er zijn haast geen arbeiders meer, die het neergeslagen graan met de hand kunnen maaien. Tot dusverre is alleen in Holstein de noodtoestand afgekondigd, hetgeen bete kent, dat het leger bij het oogsten te hulp kan worden geroepen. In Oost-Duitsland, waar de oogstwerk- zaamheden in vergelijking met verleden jaar twee weken achter zijn, heeft de staat 30.000 man van het volksleger, de reservepolitie en uit de bedrijven op de velden aan het werk gezet. Voor het week einde worden alle inwoners van de Sovjet zone opgeroepen bij de cogst te helpen. Een tegenstelling met de vooruitzichten van de graanoogst vormt de rijke fruitoogst in West-Duitsland. Deze oogst is zelfs zo groot dat er sprake is van een over-aanbod op de Duitse markt. De fruittelers uit sommige staten hebben zich reeds tot het ministerie van Landbouw om hulp moeten wenden. De beste kwaliteiten moeten te gen zeer lage prijzen worden afgezet, daar er anders geen kopers te vinden zijn. WASHINGTON (Reuter, A.F.P.) De Amerikaanse luchtmacht heeft de North rop vliegtuigenfabrieken opdracht gege ven een „inhalerend" toestel te ontwikke len, dat tot aanzienlijk grotere prestaties in staat zal zijn dan een normaal type vliegtuig. Het „inhaleringssysteem" komt hierop neer, dat in de vleugels en andere grote oppervlakken een groot aantal horizontale luchtleidinkjes worden aangebracht. Met behulp van dit systeem zou een toestel, dat thans met een bepaalde hoeveelheid brandstof 6.000 km. kan afleggen met de zelfde hoeveelheid brandstof en dezelfde motoren 11.000 km kunnen afleggen. Het systeem is ontwikkeld door een groep ge leerden onder leiding van de Zwitserse deskundige dr. Werner Pfenninger. De komende drie jaar zal voor ontwikke ling en vervolkaming van het systeem 20 miljoen dollar worden uitgetrokken. Het hoofd van de afdeling research en ontwik keling van de Amerikaanse luchtmacht, luitenant-generaal Bernard Schriever, noemde het „inhaleringssysteem" een re volutionaire ontwikkeling. De luchtmacht doet x-eeds tien jaar onderzoekingen op welke wijze het bereik van de vliegtuigen kan worden vergroot zonder de toestellen zwaarder te maken. VOORBEURS VAN HEDEN. Slot A.K.U526—530 530 Kon. Olie130.50-130.80 gl 130.40 Philips 1306—1311V2 1313 Unilever 917 gb—919 919'/2 Hoogovens 822—829 827 Amsterd. Bank 400 Ned. Handel Mij. 325 Rotterd. Bank.... 321K Twentsche Bank. 297 Yi A.K.U 529 Albert Heijn 470 Amstel Bier 513 Billiton Mij. II 460 Bols 592V2 Bührmann Papier 514 Deli Mij 183.50 Dordtsche Olie 628 Fokker 479 Heineken's 650 Hoogenbosch Sch. 285'/2 Hoogovens 816 H.V.A 151K 598 Ketjen 505 K.L.M 103.50 Kon. Ned. Zout 985 Kon. Olie 131.30 Müller Nat. Bezit 439 Nederl. Ford 680 Ned. Gist- en Sp. 425 Ned. Kabelfabr. 599 Philips Gem. Bez. 1302 Philips Px-ef 333 A'dam Rubber. 108H Sikkens Groep 925 Stokvis R.S 283 Thomassen Dr. 720 Unilever 915 Van Berkel's Pat. 349% Van Gelder Pap. 325 Van cfer Heem 350 Ver. Machinefabr. 254 Wessanen 335 Wilton Fijenoord 205 Zwanenberg-Org. 890 Interunie ƒ219.— t 243.— f 517. Ver. Bezit v. 1894 137.50 H.A.L 137 K.N.S.M 1180 N. Scheepv. Unie 143 Ommeren, Phs. v. 267 Stoomv. Mij. Ned. 164% Anaconda 52 Kennecott Copper 8IV9 Aluminium Ltd.. 32^ Bethlehem Steel. 44 U.S. Steel 81% Republic Steel 62 American Motors 23^ General Motors 44 H Cities Service.... 41% Shell Oil 69% Gedane noteringen (Vex-strekt door de Amste'-dsrnsche Bank)

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7