Over vier jaar rijden auto's over de nieuwe oostelijke randweg Jeugdfestival Velp 1960 geopend Haarlems toneelseizoen wordt geopend door Haagse Comedie WEGEN RONDOM HAARLEM Plan voor nieuwe „Schipholweg neemt vastere vormen aan Zandlichaam aangelegd tot Zijkanaal B De negen Muzen Première door Puck van „Met voorbedachtenrade" Dublin Festival Company in september in Haarlem Nieuw bewind in Laos staat nog zwak 7 Werk van Willem Nijs in het Frans Halsmuseum Unesco-expositie in het Frans Halsmuseum Klanken van beroemde orgels op band vastgelegd Teveel onderwijzers in Spanje „Kunst is onmisbaar in de samenleving Oscar Hammerstein overleden „Het proces van Andersonvillevan Levitt Wereldraad van Kerken gaat Kongo helpen 19 c* Nieuwe benoemingen in de Raad voor de Kunst oiiNoJüAO 2 3 AUGUSTUS 1960 99 TEN NOORDOOSTEN van Haarlem, waar nu nog oppers in de weilanden staan, zal vermoedelijk over vier jaar het snelverkeer van de Velsense tunnel over de nieuwe rijksweg 6 naar 't zuiden rijden. Ten zuidoosten van de Velsense tunnel tekent zich in het groene weiland een brede streep af: het is de zandbaan, die later als weglichaam voor de nieuwe zogenaamde oostelijke randweg zal dienen. Op het ogenblik is men met het opspuiten reeds genaderd tot het zijkanaal B, dat thans door een dam is afgesloten. Meer naar het zuiden tot zijkanaal C en nog een stuk verder zuidwaarts strekken zich donkergrijze sleuven uit: het zijn de perskaden die als voorlopers van de opspuitingen worden aangelegd. Het werk wordt onder auspiciën van de Rijkswaterstaat uitgevoerd door n.v. aan nemingsmaatschappij J. P. Broekhoven uit Arnhem, die het werk eind 1962 gereed hoopt te hebben. Daarna moet de wegverharding nog worden aange bracht, waarna Rijkswaterstaat in 1963 de nodige kunstwerken zal aanleggen: onder meer een basculebrug over zijkanaal S en een groot viaduct over de spoor baan Amsterdam-Haarlem, de Amsterdamsevaart en de Ringvaart. Men hoopt dat de weg in 1964 in gebruik kan worden genomen. Voorlopig zal hij even ten zuiden van de Ringvaart in de polder-eindigen. Als in 1964 over wat nu nog een zandlichaam is de auto's rijden dan zal daarmee een belangrijke schakel zijn toegevoegd aan het verkeerssysteem noord-zuid, waarmee dan tevens een directe verbinding zal zijn ontstaan van de Velsense tunnel naar Amsterdam, Schiphol, Utrecht en nog later naar Den Haag en Rotterdam. Wat het verkeer van Rotterdam naar het noorden betreft kan nog worden meegedeeld dat aan het einde van dit jaar de verbinding van de weg van Ypenburg naar het noorden (rijksweg 4a) met de rijksweg Den Haag-Amsterdam (rijksweg 4) zal zijn tot stand gekomen. Wat nu nog een bochtig wegenstelsel is ten noordoosten van Leiden, zal dan een rechtstreekse weg zijn, waardoor de verbinding Rotterdam- Amsterdam aanzienlijk versneld zal zijn. Op het ogenblik zijn de gronden die no dig zijn voor de verdere aanleg namelijk nog niet in het bezit van het rijk. Als dat wel het geval is zal de nieuwe rijksweg 6 eindigen met een provisorische aanslui ting op de Schipholweg, die van Haarlem af tot aan dat punt in de toekomst verdub beld zal moeten worden. De gemeente Haarlem is op haar grondgebied reeds met deze verdubbeling begonnen. Deze voorlopige aansluiting op de Schip holweg houdt verband met veel verder strekkende plannen van Rijkswaterstaat, die zoals wij reeds eerder hebben vermeld onder meer inhouden de aanleg van een „nieuwe Schipholweg", even ten noorden van de huidige, die door een daartoe uit gespaarde opening in het dorp Badhoeve dorp naar het oosten zal lopen. Met deze nieuwe weg zal te zijner tijd rijksweg 6 definitief worden verbonden, zodat een doorgaande verbinding ontstaat voor het van de IJmond komende verkeer naar het zuidoosten (randweg ten zuiden van Am- Sterdam met verbinding naar Utrecht). Deze nieuwe „Schipholweg" is thans al leen nog maar in project gereed. Als de minister naar verwacht wordt in het na jaar zijn fiat aan het plan zal hebben ge geven, zal dit ter visie in de verschillende erbrij betrokken gemeenten worden ge legd. Pas daarna zal met de uitvoering be gonnen kunnen worden. Deze nieuwe weg zal een belangrijke rol gaan vervullen in het zuidelijk randver- keer van de hoofdstad en de luchthaven Schiphol. Door Badhoevedorp Het tracé van de weg zal ongeveer vier honderd meter ten noorden van dat van de huidige provinciale weg komen te liggen en dwars door het dorp Badhoevedorp komen te lopen. Dit is mogelijk doordat bij de bebouwing van de dorpskom een uitsparing voor deze weg is geprojecteerd. Verder naar het oosten zal de nieuw aan te leggen weg de Ringvaart kruisen. Het ligt in de bedoeling hier een tweede aqua duct te bouwen (het eerste is aangelegd in rijksweg 4a. Verder naar het oosten zal de weg vermoedelijk ongeveer het tracé van de bestaande weg volgen, die dan zal moeten worden verdubbeld. Hiervoor is in de agglomeratie Amstelveen ruimte aan wezig. Het verdere verloop naar het oosten is nog niet bekend en met name weet men thans nog niet waar de weg zal aansluiten op de rijksweg Amsterdam-Utrecht. De nieuwe weg zal niet alleen van be lang zijn voor het doorgaande verkeer west-oost. maar ook kunnen dienen voor betere verbindingen met de luchthaven Schiphol. Ten noorden van Schiphol zal ongeveer op de plaats waar de nieuwe weg de rijksweg Amsterdam-Den Haag kruist een modern verkeersplein worden aange legd, dat van belang zal zijn voor de ver deling van het verkeer naar en van Am sterdam en naar en van Schiphol. Verkeersplein De nieuwe rijksweg 6 (in Haarlem ge makshalve Oostelijke randweg genoemd) krijgt eveneens enige opvallende verkeers knooppunten. Zo zal een groot verkeers plein ontstaan ten oosten van Haarlem, waar de nieuwe weg de Amsterdamse vaart zal kruisen. Hier komt een ingewik keld samenstel van ongelijkvloerse krui singen, parallelwegen en aansluitende wegen. Ook bij de definitieve aansluiting op de Schipholweg komt een ingewikkeld samenstel van wegen. In de toekomst ligt het in de bedoeling rijksweg 6 verder naar het zuiden door te trekken totdat een een aansluiting op rijksweg 4 (Amsterdam- Den Haag) is verkregen. De opspuitingswerkzaamheden voor het zandlichaam van de nieuwe rijks weg 6 zijn op het ogenblik gevorderd tot zijkanaal B, dat door een dam is afgesloten. De buis die de kraan aan voert, dient om de leiding waardoor het zand wordt aangevoerd verder naar het zuiden te verlengen. In museum „Het Huis van Looy" wordt van 16 september tot 16 oktober een ten toonstelling gehouden van grafiek en te keningen van Willem van Nijs. Dagelijks geopend van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17uur. Des zondags van 14 tot 17 uur. Van 10 september tot 10 oktober wordt in het Frans Halsmuseum onder de titel „Water-Colours" een Unesco-tentoonstel- ling ingericht van reprodukties naar aqua rellen. De expositie is dagelijks geopend van 10 tot 17 uur, des zondags van 13 tot 17 uur. Aanwinsten van Abbe Museum. Het Stedelijk Van Abbe Museum te Eindhoven heeft enige nieuwe aanwinsten. Daaronder bevinden zich een olieverfschilderij van Antonio Tapiès, een schilderij van Roger Bissière, werken van Jacob Nanninga, een schilderij van Jean Messagier, een van Asger Jarn, een van Pierre Alechinsky en een van Jean Dubuffet. Negergroep op tournee. De Zuidafri- kaanse regering heeft aan een uit zestig negers bestaande muziekgroep uit Johan nesburg uitreisvisa verstrekt voor een op treden in Engeland en eventueel andere Europese landen. De groep zal het muziek spel „King Kong", dat speelt onder de Bantoes van Johannesburg, opvoeren. De tekst is van de blanke schrijver Harry Bloom bekend geworden door zijn ro man „Episode" die drie maanden in Kaapstad gevangen heeft gezeten op grond van de bepalingen van de uitzonderings toestand. De muziek is gecomponeerd door de neger Todd Matsikiza. Het is de eerste maal dat een zo groot aantal Afrikaanse musici Zuid-Afrika mag verlaten. Op het ogenblik is men druk bezig met zandspuiten. Via lange pijpleidingen wordt het zand langs het tracé van de nieuwe weg geperst tot aan het zijkanaal B. Dit kanaal is thans met een dam afgesloten, waardoor er geen scheepvaart die er trouwens erg schaars was meer moge lijk is. Het zand komt van de Hoogovens in Velsen, waar men bezig is met de uit breiding van een haven en de verbreding van de derde rijksbinnenhaven. Daarna zal het zand uit de duinen worden gehaald. Over enkele weken wordt nabij zijkanaal C met het spuiten begonnen. Daartoe komt dan in het kanaal een zuiger te lig gen. Wa.ar nu nog oppers in de weilanden staan, zal over vier jaar het snelver keer langs razen. De aarden baan links op de foto ivordt gevormd door de „perskaden", die aangelegd worden al vorens men met de zandopspuitingen begint. Sinds 1955 maken de organist Joop Schouten uit Rijswijk en de orgeldeskun- dige dr. ir. W. H. C. Knapp tijdens de zomermaanden een reis door enkele Eux-o- pese landen, waar zij van beroemde Euro pese orgels uit verschillende stijlperioden de meest karakteristieke klankkleuren op de geluidsband vastleggen. Dit jaar hebben zij hun vijfde internatio nale orgelreis beëindigd. In totaal hebben zij op deze muzikale speurtochten elf Eu ropese landen bezocht en daarbij" per au to 20.000 kilometer afgelegd. Tijdens deze tochten hebben zij de klanken van 150 or gels op de geluidnband opgenomen. Terwijl de meeste landen kampen met een tekort aan leerkrachten heeft Spanje teveel onderwijzers. Men kan ook zeggen: een gebrek aan leslokalen. Vandaar dat kortgeleden vergelijkende examens gehou den zijn tussen 14.120 onderwijskrachten, die dongen naar 4506 vacatures. Intussen schrikt de werkloosheid bij het onderwijs nieuwe kandidaten niet af, want het aantal ingeschrevenen op kweekscho len is gestegen van 28.000 tot 43.000 in drie jaar tijd. Hiervan zijn 17.000 onderwijzers en 26.000 onderwijzeressen in de dop dan uiteraard. Met twee korte begroetingstoespraak- jes en twee inleidingen zonder traditio nele bewoordingen is maandagmiddag iti de zuidgalerij van het provinciehuis te Arnhem het Jeugdfestival Velp 1960 offi cieel geopend. Vijfhonderd jongens en meisjes uit alle delen van het land, leer lingen van middelbare en soortgelijke scholen, alsmede dertig jonge Belgische gasten zullen gedurende bijna een week hun kennis kunnen verdiepen in toneel, film, ballet, beeldende kunst, muziek en litteratuur. De deelneming is niet groter Oscar Hammerstein, tekstschrijver van talrijke populaire Amerikaanse liedjes, is dinsdag op 65-jarige leeft in zijn woning te Doyleslown, Pennsylvania, overleden. Hij leed aan een chronische kwaal en werd verleden jaar nog geopereerd. Hammerstein was de auteur van Show boat, Oklahoma (1943), Caroussel (1945), South Pacifc (1949j, The King and I '1951) en laatstelijk Flower Drum Song en „The Sound of Music". Richard Rogers was de componist met wie hij in deze musicals en liedjes samenwerkte. Zijn laatste bijdrage aan Broadway „The Sound of Music" trok nog steeds volle zalen toen de dood een einde maakte aan een carrière die reeds begon toen hij nog studeerde. Als student schreef hij reeds muziekspelen waariin hijzelf speelde en de regie voerde. Hammerstein verwierf roem en fortuin toen hij in samenwerking met de componist Richard Rodgers de Broadway-musical vernieuwde met „Okla homa" in 1943. Rodgers en Hammerstein gaven hun pu bliek goede, pittige muziekspelen met dan sen en liedjes die in het verhaal pasten. „Showboat", die Hammerstein schreef met Jerome Kern in 1927, was een voorloper van dit soort musical. Met Rodgers creëer de Hammerstein enkele van de beste musi cals in de geschiedenis van het theater, zo als „South Pacific" „The King and I" en nog zeer onlangs „The Sound of Music". Vroeger reeds werkte hij samen met be roemdheden als Sigmund Romberg, Ru- dolf Friml, Jerome Kern en George Gershwin. De grote kasstukken die hij in Hollywood met zijn liedjes verrijkte, wa ren legio, zoals „Carmen Jones", een be werking van Bizets opera „Carmen" „Lady be Good", „Carousel" en „Allegro". Ham merstein huwde in 1929 met de binnen- huisarchitecte Dorothy Blanchard en kreeg vijf kinderen. dan het vorige jaar toen het festival voor het eerst plaats had. De eerste spreker maandagmiddag was Burgemeester mr J. P. Drost van Rheden daarna volgde een toespraak van de com missaris der Koningin in de provincie Gel derland, mr H. W. Bloemers, die opmerk te dat de aspiraties van dit festival thans vastere grond beginnen te krijgen. „Jullie kunt thans enige dagen kunstcriticus zijn, aldus de heer Bloomers. Jullie zijn al be voorrecht vergeleken bij onze schooltijd. De moderne school heeft thans een open uitzicht, men is dichter bij de cultuur komen te staan. In dit verband noemde de spreker de naam van Albert van Dalsum, die hij de eerste voorloper van de toneel spreiding noemde. Dit contact op het festi val achtte spreker zeer belangrijk. Cul tuur is immers de levenstijl van de samen leving, en de spreker besloot met nog eens te wijzen op het motto van dit festival, „Kunst is onmisbaar in de samenleving". Namens de jonge Belgische deelnemers sprak de heer De Ruyter, directeur van de Koninklijke Vlaamse Schouwburg in Ant werpen. „Dit festival-aldus spreker-is ge groeid uit Theater, uit kunstenaars dus, niet uit een organisatie. En het is dus de kunstenaar die u inviteert om geconfron teerd te worden met de cultuur. Het is voor de Belgen ook belangrijk aan dit fes tival deel te nemen, omdat zij op die wijze ook deel kunnen hebben aan de cultuur van het Noorden, en kunnen zien wat Ne derland presteert". Albert van Dalsum zei in zijn aandachtig beluisterde toespraak dat er essentiële vragen rijzen ten opzichte van de kunst in ons leven. „Het is moeilijk om een kunst te definiëren. Is de kunst een ver fraaien van het leven?, zo vroeg hij. Zij kan het leven verrukkelijk maken, maar de kunst is te geheimzinnig om zich over te geven aan het begrip fraai. De kunst is zij ethisch? Zij kan u grijpen en niet meer loslaten. Is de kunst nuttig? Zij is onont beerlijk, maar laat zich nergens voor ge bruiken. In die zin is zij nutteloos, Is zij sociaal? Zij laat zich misschien gebruiken voor sociale strevingen. Zij kan met zich laten sollen, maar zij laat niets vrij. Het is juist als bij Sophocles een groot avon tuur. Ook Sophocles moest in „Oedipus" zoeken naar de sphinx om koning van The- be te worden. Zoeken van de kunst is een groot avontuur. „Men zou kunnen zeggen, aldus Van Dalsum, een ontmoeting van het ik met de chaos. Een getuigenis dat moet worden uitgedrukt in het zintuige- lijke als men de wereld van het ik wil binnengaan." „Ik wens u daarom een goede en een avontuurlijke en een roeke loze tocht toe", aldus Van Dalsum. Maandagavond hebben de jongeren ge noten van de opvoering van Mozart's „Die Zauberflöte" door het opera-gezelschap Forum uit Enschedé. Vandaag dinsdag be ginnen rondleidingen en groepsgesprekken. Het Haarlemse toneelseizoen wordt op zaterdag 3 september geopend met „Het proces van Andersonville" van Saul Le vitt door de Haagse Comedie onder regie van Jan Teulings, waarvan de landelijke première dan op 1 september in Den Haag gegeven zal zijn. Ook het tweede premic- restuk van de Haagse Comedie, „Heeft Constance gelyk" van Somerset Maugham komt spoedig na de première (op 3 sep tember in Den Haag) naar Haarlem, na melijk reeds één dag later, zondag 4 sep tember. De regie van deze opvoering heeft Paul Steenbergen. Voorts zal op zaterdag 10 september door Puck in Haarlem de landelijke première gegeven worden van de thriller „Met voorbedachten rade" door Emlyn Williams, onder regie van Walter Kous. Op zondag 11 september volgt de tweede voorstelling van dit stuk. In de abonnementsserie A zijn voor de volgende data de volgende gezelschappen geëngageerd met nieuw uitgebrachte stuk ken: 24 oktober Rotterdams Toneel onder leiding van Ton Lutz en Hans Tobi; 21 november Nederlandse Comedie onder lei ding van Johan de Meester, Guus Oster en Han Bentz van den Berg; 12 december Toneelgroep Puck onder leiding van Eg- bert van Paridon, Walter Kous en Eric van Ingen; 16 januari De Haagse Comedie onder leiding van Paul Steenbergen; 20 fe bruari Nederlandse Comedie en op 4 april Toneelgroep Thegter onder leiding van Robert de Vries, Richard Flink en Elise Hoomans. De Wereldraad van Kerken heeft een oproep gezonden aan alle 172 aangesloten kerken om steun te geven aan een actie, die tot doel heeft, Kongo te helpen. Inter- church Aid, eensectie van de Raad, heeft zelf reeds 25.000 dollar gezonden aan de Christenraad in Kongo. Dit bedrag en alles wat verder binnenkomt, gaat hoofdzake lijk naar medische inrichtingen en insti tuten voor de opleiding van Kongolezen. Een afgevaardigde van de Wereldraad ver trekt naar deze jonge staat om de hulp verlening te coördineren. Onlangs bezocht een delegatie van de Wereldraad en de Internationale Zendingsraad Kongo. Uit een rapport van deze delegatie bleek dat drie kwart van de protestantse zendelingen in dit land tijdens de ongeregeldheden hun zendingsposten verlaten hebben. Aangedrongen wordt op terugkeer van die zendelingen, die zich aan de gewijzigde omstandigheden kunnen aanpassen. Advertentie KEUZE UIT 5 SMAKEN AARDBEIEN SINAASAPPEL ANANAS. CASSIS. CITROEN. Te rekenen van 6 juli 1960 zijn opnieuw benoemd tot lid van de Raad voor de Kunst: mr. F. W. Adriaanse te Middel burg, L. J. Bakker te 's-Gravenhage, L. Blom te Hilversum, M. J. C. Büchli te Gro ningen, J. W. M. van Haaren te 's-Her- togenbosch, mevr. M. Hamel te Amster dam, mej. C. Hartong te Rotterdam, C. A. Jongejans te Amsterdam, mr. G. F. Landré te Amstelveen, W. Povel te Haarlem en Th. Swagemakers te Amsterdam. Eervol ontslag is verleend als lid van deze raad aan W. C. N. Andriessen te Am sterdam, mej. P. Balma te Amsterdam, J. W. Havermans te Amsterdam-Sloterdijk, prof. G. H. M. Holt te Overveen, mr. H. L. 's Jacob te Voorburg, J. de Meester te Am sterdam, P. J. van Muilen te Oegstgeest, prof. dr. L. J. Rogier te Nijmegen, mr. A. de Roos te Amsterdam, mej. T. van der Sluys te Amsterdam, prof. dr. W. A. P. Smit te Utrecht, prof. dr. J. M. A. F. Smits van Waesberghe te Amsterdam, A. van der Veen te 's-Gravenhage, B. J. Verhoeven te Arnhem. Benoemd tot lid van de raad zijn: prof. dr. K. Ph. Bernet Kempers te Amsterdam (muziek), J. P. Dirkse te 's-Gravenhage (filmkunst), P. H. Dubois te 's-Gravenhage (letteren), prof. dr. Ph. J. Idenburg te 's-Gravenhage (filmkunst), S. de Jong te Zutphen (algemene zaken), C. Kneulman te Amsterdam (beeldende kunst en bouw kunst), prof. dr. P. Minderaa te Leiden (let teren), A. C. Nicolaï te Emmen (beeldende kunst en bouwkunst), J. W. Seelen te Voor burg (algemene zaken), G. Smit te Laren N.H. (letteren), F. A. H. van de Ven te Am sterdam (muziek) en dr. J. Wouters te Hilversum (theater). Tot ondervoorzitter van de raad is benoemd B. Groenier te Arnhem. In „Het proces van Andersonville" (The Andersonville Trial) van Levitt, waarmee het Haarlems seizoen op 3 september wordt geopend, spelen mee Annie de Lange, Joris Diels, Leo de Hartogh, Jan van der Linden, Cas Baas, Frans Vorst man, Piet Römer, Bas ten Batenburg en anderen. In „Heeft Constance gelijk" van Somerset Maugham spelen mee Annie de Lange, Georgette Hagedoorn, Frans van Lingen, Anne-Marie Heyligers, Gijsgert Tersteeg, Fiet Dekker en anderen. In „Met voorbedachten Rade" (Some One Waiting) van Emlyn Williams spelen mee Nell Koppen, Nell Knoop, Henny Orri, Jeanette van der Heijden, Eric van Ingen en Wim van den Brink. Siobhan McKenna speelt hoofdrol in „The Playboy of the Western World" In september en oktober, na afloop van het festival in de Ierse hoofdstad, zal de Dublin Festival Company als onderdeel van een Europese tournee een aantal voor stellingen in Nederland geven van „The playboy of the Western World" van John Millington Synge. Siobhan McKenna, die in mei 1959 haar befaamde creatie van Shows „Saint Joan' 'in Nederland toonde, zal ook in dit stuk, dat tot de klassieken van het Ierse repertoire behoort, een hoofdrol spelen. Siobhan McKenna De regie wordt gevoerd door Shelah Ri chards, die men onlangs als actrice in ons land heeft kunnen zien. Zij speelde name lijk bij de Cyril Cusack Company in Shaws „Arms and the man". De Dublin Festival Company begint zijn tournee in Den Haag, op 19 en 20 septem ber in de Koninklijke Schouwburg. Daarna zijn Amsterdam (Stadsschouwburg, 21 sep tember), Haarlem (Stadsschouwburg, 22 september), Enschede (Twentse Schouw burg, 23 september) en Deventer (Deventer Schouwburg, 24 september) aan de beurt. Via Berlijn, Venetië, Luxemburg en Frankfurt keren de Ieren op 6 oktober in Nederland terug. Op die datum wordt een voorstelling in de Stadsschouwburg te Maastricht gegeven. Op 7 oktober wordt de tournee in de Utrechtse Stadsschouwburg besloten. VIENTIANE (UPI) De nieuwe Lao- tiaanse regering van premier prins Soe- vanna Phoema heeft het vandaag zwaar te verduren gehad van oppositionele groe pen, die haar „communistisch-gezind" noemden. In boven Vientiane uitgeworpen pamfletten werd gezegd, dat het parachu tistenbataljon, dat twee weken geleden de zittende regering van Laos tot aftreden dwong, de weg voor het communisme in Laos had vrijgemaakt. Het pamflet was ondertekend door „het comité tegen de staatsgreep", dat in Zuid-Laos opereert onder leiding van de vroegere minister van defensie Phoemi Nosavan. Waarnemers in Laos geloven, los van deze incidenten, dat het gevaar voor een burgeroorlog is geweken, nu beide tegen over elkaar staande groepen de bereid heid tot overleg getoond hebben. In diplomatieke kringen is opgemerkt, dat tegen de wettigheid van de nieuwe re gering bezwaren zijn in te brengen, om dat de leider van de revolte, kapitein Kong Le, „druk van buitenaf" op het parle ment uitoefende om van dit een motie van wantrouwen te krijgen tegen de zittende regering van ex-premier Somsanith. Prins Phoema, de premier van de nieu we regering, heeft gezegd, dat aan de gel digheid van zijn kabinet niet kan worden getwijfeld. Overigens wacht hij nog steeds op de ondertekening van het installatiede creet door koning Savang Vatthana. BANGKOK (Reuter) Volgens de in de Engelse taal verschijnende „Bangkok World" heeft zaterdag jongstleden in Park Kradoeng Stome, 95 kilometer ten zuiden van Vientiane, een treffen plaats gehad tussen een patrouille, die trouw is geble ven aan de afgezette pro-Westerse rege ring van Laos, en een patrouille van de strijdmacht van kapitein Kong Le, de lei der van de jongste staatsgreep in Vien tiane. Als dit bericht juist is, zou dit het eer ste militaire treffen tussen de troepen van de twee elkaar bestrijdende partijen zijn. Het bericht was afkomstig van de corres pondent van de „Bangkok World" in Sa- vannakhet, waar het hoofdkwartier van het leger van de afgezette regering geves tigd is. Dit leger staat onder commando van generaal Phoemi Nosavan, de vroe gere minister van defensie. (AFP) Prins Soevanna Phoema, die is aangewezen als minister-president v^n Laos, is dinsdag per vliegtuig naar het hoofdkwartier van de oud-minister van Defensie Phoemi Nosavan gegaan om te trachten laatstgenoemde van zijn plannen tot een opmars naar Vientiane af te bren gen. Hij begaf zich naar het vliegveld Seno waar Phoeomi Nosavans hoofdkwartier ge vestigd is. Prins Soevanna is vergezeld van de plaatsvervangende leider van de missie van de UNO in Laos Gailii'-d. en de Ame rikaanse mili<-:--- attaché Friedlnnd.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7