Norstad voelt zich gehinderd door onenigheid in de NAVO IK KIEKmet Nieuwe Planta-margarine uit de handel genomen Hij steunt Duits streven naar groter aandeel in defensie HET WEER MORRlSS#: Algerijnse rebellen vragen hulp van de Arabische Liga Stoffelijke resten van drie mensen gevonden GERUCHTEN OVER AFTREDEN Kok van de „Veronica" verdronken Wadsworth volgt Lodge op als UNO-gedelegeerde Gewijzigde samenstelling zou huidziekte veroorzaakt hebben Advocaat eist schadevergoeding Ontvangst van „Doorman" zal relaties schaden WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1960 45e JAARGANG NUMMER 246 Bij Hoogovens In de krant van heden: NKroemah niet naar Afrikaans overleg in Leopoldstad Het woord is aan Wisselend bewolkt Aan het strand Sukarno tot Japan: Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.S0 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN- IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Arbeiders van een a: memingsfirma, die ten behoeve van hoogovens grondwerk verricht nabij de oxystaalfabriek in IJmui den hebben dinsdag de stoffelijke resten van drie personen gevonden. Het werk werd hierna meteen stil gelegd. Onmiddellijk na de vondst werd de be wakingsdienst van Hoogovens gewaar schuwd. Op zijn beurt alarmeerde deze dienst de politie van Velsen. De politie deskundige dokter J. Zeldenrust heeft van morgen sectie op de resten verricht. De politie heeft het sterke vermoeden dat het hier de stoffelijke overschotten van drie tijdens de tweede wereldoorlog overleden Duitsers betreft. In het duinter rein stonden toen zeer veel bunkers, waar veel militairen waren gelegerd. Het hele gebied was voor burgers afgesloten. Ook de gravendienst van het ministerie van Oorlog is bij het onderzoek naar de herkomst van de stoffelijkj resten inge schakeld. Het onderzoek is vanmorgen voortgezet. pag. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 4 Van Dag tot DagS Op de Praatstoel 3 Kongo's werkelijke regering -3 Buitenlands nieuws 3, 4, 6 Kunst 4 Agenda van IJ mond en Haarlem 5 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5, 6 Feuilleton 7 Horen en Zien7 Film 7 Boekenhoekje 7 Beeldverhalen 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 1113 Nederlandse deelnemers aan Olympische Spelen 11 Olympisch Allerlei 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's ACCRA (UPI) Een woordvoerder van de Ghanese regering heeft bekend gemaakt dat president Kwame NKroemah, niet in staat zal zijn om de Afrikaanse „top-con- ferenite" bij te wonen, waartoe hij door premier Loemoemba, tezamen met de andere leiders van Afrikaanse landen, was Amerikaans spreekwoord: Veel geluk wordt veronachtzaamd om dat het niets kost. uitgenodigd. De minister van Landbouw, Kojo Botsio, zal aan het hoofd staan van de Ghanese afvaardiging naar de confe rentie. (Van onze correspondenten) Een heftige ontkenning door het NAVO-hoofdkwarticr in Parijs van berichten in twee Londcnse bladen gisteren, dat de bevelhebber van de NAVO-strijdkrachten, de Amerikaanse ge neraal Lauris Norstad, van plan is in de herfst ontslag te nemen, heeft het myste rie rond de ontwikkeling in het Parijse hoofdkwartier nog niet opgelost. In Wes telijke diplomatieke en militaire kringen in Londen is de laatste week meer dan eens over deze mogelijkheid van ontslag gesproken. Als opvolger ziet men thans generaal Thomas White, de huidige staf- Generaal Norstad. chef van de Amerikaanse luchtmacht, hoe wel er blijkbaar ook nog een kans is dat de nu gepensioneerde generaal Maxwell Taylor naar Parijs gaat, ais tenminste de Democraten de presidentsverkiezingen zouden winnen. Volgens de berichten in de Londense bla den zouden juist deze presideiitsvefkiezin- Vëfwanhtihg tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk een bui. Overwegend matige wind tussen zuid en zuid west. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Opnieuw onbestendig strand weer met morgen afwisselend enkele opklaringen. Ook enige regen. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Tempera tuur 19 tot 20 gr. C., zeewater 18 gr. G. Vooruitzichten: de pressies komen dichterbij en brengen opnieuw sterk wissel vallig en iets koeler strandweer. Mevrouw Barbara Poioers komt na een bezoek aan haar echtgenoot uit het gebouw van net opperste gerechtshof in MoskoiL. Zij is nog niet met haar ouders naar de V.S. vertrokken, om dat zij eerst het resultaat van haar beroep op premier Kroesjtsjev wil af wachten. De kok van het radio-schip „Veronica", de 50-jarige C. H. van der Oord, die sinds vrijdag werd vermist, is verdronken. Van morgen werd zijn stoffelijk overschot na urenlang dreggen in de eerste binnenhaven van Scheveningen gevonden. Men neemt aan, dat de kok vrijdagavond, toen hij terugkeerde naar de kotter „Noordzee", waarmee proviand naar de Veronica wordt gebracht, is misgestapt. Zijn stoffelijk over schot werd op ongeveer tien meter afstand van de ligplaats van de „Noordzee" gevon den. De kok was gehuwd en woonde in Aalsmeer. gen ook in verband staan met de ontslag aanvrage van generaal Norstad. - De NAVO-bevelhebber, die tijdens zijn vierja rige ambtsperiode meer dan eens in moei lijkheden kwam met de leden van de NAVO wegens zijn militaire eisen, vond altijd steun in president Eisenhower, wiens ambtsperiode januari 1961 afloopt. Het is bekend, dat er reeds maanden lang ernstige onenigheid tussen de NAVO- landen heerst over het Westelijke militai re programma. Norstad heeft altijd een zeer sterke kernverdediging van West- Europa voorgestaan, maar nooit de steun gekregen, die hij nodig achtte. Tegelijkertijd zijn verscheidene NAVO- landen het de laatste tijd allesbehalve eens met de ideeën van het NAVO-opper- bevel. De grootste slag voor Norstads mi litaire opvatting was het besluit van pre sident De Gaulle de Franse luchtmacht buiten de geintegreerde NAVO-luchtmacht te houden en verder zijn weigering atoom wapens voor de N.A.V.O. op Frans grond gebied te laten opslaan. Daarmee schijnen vele plannen, die Norstad had voor een sterk militair scherm in het Westen in duigen te zijn gevallen. De officiële reden voor zijn eventuele ontslag een slechte gezondheid wordt hier niet au serieux genomen. Want hoe wel Norstad in mei inderdaad ziek was (het is echter de vraag of het een hartaan val was of een zware aanval van indiges tie) is hij volledig hersteld. De wijze, waarop het idee van Westduit- se militaire leiders voor atoomwapens in de rest van de N.A.V.O. werd ontvangen, zal Norstad geen hoop hebben gegeven, dat dit idee ooit verwezenlijkt zal worden. En dit nog afgezien van het feit, dat de kwestie van de Westduitse bases buiten Duits grondgebied ook nog lang niet is opgelost. Voor Norstad. die in zijn functie alleen als een militair opperbevelhebber rnoet denken, zijn deze twee Duitse verzoeken vermoedelijk redelijk en zeker noodzake lijk voor de Westelijke verdediging. Kern wapens in Duitsland zouden hem boven dien de gelegenheid geven de Franse wei gering een „atoomarsenaal" te aanvaar den te omzeilen. Grotere marineschepen De Duitsers zelf hebben er geen geheim van gemaakt, dat generaal Norstad de Duitse eis steunt voor grotere marinesche pen dan die welke zij volgens de bepaling van de Westeuropese Unie mogen maken 'schepen van niet meer dan 3000 ton. Bonn wil schepen van 6000 ton hebben en uitgerust met luchtdoelraketen. Vermoe delijk als steun voor deze eis onthulde de Duitse ambassade in Londen vandaag hoe sterk de Russische vloot in de Bal- tische Zee is, namelijk: 150 onderzeeboten, 70 torpedobootjagers, 10 onderzeebootja gers, 200 torpedoboten, 220 mijnenvegers, 50 landingsschepen en een marineviieg- dienst met 1200 toestellen. Men neemt in Londen aan, dat deze cijfers niet ver naast de waarheid zijn en dat dit ook één van de dingen is, die con stant aan Norstads militaire geweten kna gen. De onmogelijkheid een afdoende ant woord op de Russische militaire kracht te vinden heeft Norstad ongetwijfeld gedwon gen zich af te vragen of het niet beter is dat hij heengaat, ook al is er volgens de „Daily Telegraph" nog een mogelijkheid, dat wanneer de republikeinse kandidaat Nixon dit najaar de verkiezingen in de Verenigde Staten wint, Norstad zal kun nen worden overreed te blijven. Met Duitse stafmemorandum BONN (DPA) Het Westduitse minis terie van Defensie heeft zich dinsdag op uitvoerige wijze opnieuw eens verklaard met het memorandum van de generale staf van de Westduitse strijdkrachten dat als mededeling aan de troepen werd uit gegeven en waarin gepleit werd voor dienstplicht, uitrusting met tactische kern wapens en handhaving van het NAVO-lid- maatschap. Het ministerie zegt, dat in het memorandum geen militaire eisen worden gesteld, die verder gaan dan de reeds door de wetgever genomen maatregelen. Het verwijt van de oppositie, dat de staf zich met dit memorandum in politieke za ken heeft gemengd, wordt door het mi nisterie van de hand gewezen. De staf heeft de plicht de troepen over de door de wetgever geschapen voorwaarden voor een doeltreffende verdediging in te lichten, nog afgezien van het feit, dat de soldaat van de wetgever het recht heeft gekregen zijn mening te uiten, aldus het ministerie. Franse reactie PARIJS (UPI) Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat het door de Westduitse Bundeswehr uitgegeven rapport over de noodzaak van tactische kernwapens voor het Westduitse leger ,.een binnenlandse aangelegenheid van dat land is." Op de vraag, welke de mening van de Franse regering zou zijn, voor het geval de federale regering in Bonn het militai re document zou aanvaarden als onder deel van haar eigen politiek, antwoordde de zegsman van het Franse ministerie: „Indien de federale regering vraagt om een wijziging van de bepalingen over be langrijke onderwerpen als dit louter een veronderstelling dan zou het vraag stuk tot de competentie van de NAVO- raad behoren. Wij en onze bondgenoten zouden onze positie moeten bepalen". De zegsman wees erop dat volgens hem de verdragen van Parijs van 1955 de pro- duktie verbieden van kernwapens in de Bondsrepubliek. Een revisie van deze be paling zou afhangen van een eenstemmig besluit van de NAVO-raad. De radiotelescoop in Dwingelo wordt gefilmd door een groep cineasten, die in opdracht van de Vereniging van Metaal-Industrieën (VMI) een kleuren film vervaardigt over de Nederlandse metaalindustrie. Voor deze opname wordt gebruik gemaakt van een „hoog werker", een truck met een gelede arm, die het mogelijk maakt een gondel op elke gewenste hoogte tussen de 50 cm. en 14 m. te verplaatsen De cameraman en zijn assistent bevinden zich in de gondel (links). A,ï,'e<z;:ue SUIDE DAMES- EN HERENJASJES Advertentie KENNEMERLAAN 5 (bij de brug) WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft dinsdag James Wads worth officiéél benoemd tot opvolger van Henry Cabot Lodge als permanent afge vaardigde van de V.S. bij de UNO. Lodge heeft met het oog op zijn benoe ming tot republikeins kandidaat voor het vice-presidentschap ontslag gevraagd met ingang van 3 september. De onrustbarende huidziekte-,,epidemie", waarvan gisteren melding gemaakt werd, is waarschijnlijk veroorzaakt door een nieuw bestanddeel, dat sinds twee weken toegevoegd wordt aan de Planta-marga rine van de n.v. Van den Berg en Jurgens in Rotterdam, aldus heeft de directeur- generaal van de Volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam gisteravond in een officieel communiqué bekendgemaakt. Nu dit na genoeg vaststaat, is er geen reden meer tot ongerustheid. De fabrikanten van de Planta hebben besloten, teneinde ieder mo gelijk risico uit te siuiten, alle pakjes mar garine waarin het nieuwe bestanddeel is verwerkt ("dat zijn de pakjes Planta met rode opdruk) terug te nemen, zowel die bij de consument als bij de ongeveer 40.000 kleinhandelaars die het produkt verkopen. Met het ophalen en omruilen van deze „rode" pakjes tegen Planta van oude sa menstelling zou inmiddels een begin ge maakt zijn. De snelle opsporing van de verwekker van deze overigens ongevaarlijke maar wel bijzonder hinderlijke huidaandoening is te danken aan de epidemiloog van de Rotterdamse G. G. en G. D., die na een knap stuk „deduceren en combineren" tot de slotsom kwam. dat de oorzaak van de narigheid alleen een wijd-verspreid le vensmiddel kon zijn. Daar zich in Rotter dam de eerste en ook de' meeste gevallen van de huidziekte manifesteerden, conclu deerde hij, dat de bron van het kwaad zich waarschijnlijk ook wel in de Maas stad bevinden zou - en zo kwam hij ten slotte bij het Rotterdamse margarinecon cern terecht. Een analyse van diens pro- dukten en een enquête onder de patiënten over wat men gegeten had, wees de Plan- BEIROET (U.P.I.) De ministers van Buitenlandse Zaken van negen staten aan gesloten bij de Arabische Liga, zullen el kaar vandaag weer ontmoeten en zich be raden over een verzoek om hulp van de minister van Buitenlandse Zaken van de Algerijnse rebellenregering, Kerim Bel Kassem. Men hoopt tot overeenstemming te ge raken over de vraag of men de Algerijnse verlangens inzake een algemene verkie zing onder toezicht van de UNO, en Ara bische hulp voor de Algerijnen moet steu nen. Kerim Bel Kassem heeft aan de Ara bische Liga voorgesteld aan te dringen op vrije, onder toezicht der UNO te houden verkiezingen in Algerije. Voorts stelde hij een gecoördineerd hulpverleningsprogram ma voor, waarmee de Arabische landen de Algerijnse opstandelingen zouden hel pen in hun strijd. Bel Kassem, die tevens vice-premier en chef van het' „oorlogskabinet" is, heeft om een grootscheepse boycot van Frank rijk door alle Arabische landen gevraagd en om het verbreken der diplomatieke be trekkingen met de Franse regering. Hij wilde de terugtrekking van de NAVO- troepen uit de Arabische landen eisen en vroeg om het zenden van vrijwilligers uit de Arabische en ook uit andere landen. Na afloop van de bijeer" omst der mi nisters van Buitenlandse Zaken uit de lan den van de Liga heeft Bel Kassem te Bei roet meegedeeld dat hij voor donderdag antwoord hoopt te hebben op zijn voor stellen. ta-margarine als de vermoedelijke „dader" aan. Bij de n.v. Van den Berg en Jurgens wordt op het ogenblik een intensief on derzoek ingesteld naar de mogelijke scha delijkheid van het nieuwe Planta-bij- mengsel. Dit onderzoek geschiedt in nau we samenwerking met het laboratorium van de Unilever, de Farmaceutische Dienst van het Rijksinstituut voor de Volksge zondheid en de Geneeskundige Hoofd inspectie, die gezamenlijk de bevindingen van de Rotterdamse G. G. en G. D.-arts zullen toetsen. Men neemt aan dat een onlangs aan de margarine toegevoegde nieuwe emulgator, een middel om de melk in fijn-verdeelde toestand met de mar- garinevetten te mengen, de huidziekte verwekt heeft. Dat hoeft geen uitge sproken „giftige" stof te zijn; de kans is veelere groot dat deze stof slechts op sommige mensen een allergische werking heeft, zoals dat ook het geval is met huidaandoeningen als „galbul ten" na het eten van verse spinazie, aardbeien e.d. Inmiddels heeft een Utrechtse advocaat, wiens vrouw eveneens, naar zy aanneemt, een huidziekte heeft opgelopen door het nuttigen van Planta, de n.v. Van den Berg en Jurgens aansprakelijk gesteld voor de kosten en schade wanneer mocht blijken da»t het margarineprodukt de oorzaak van de ziekte is. Honderden patiënten Uit tot dusver verkregen informaties is gebleken, aldus een officieel communiqué van de directeur-generaal van de Volks gezondheid. dat er enige honderden geval len, voor het merendeel van goedaardig karakter, zich voordoen, veelal geconcen treerd in de grote steden in het westen van het land. „Haardje" in Aerdenhout In Aerdenhout hebben zich tussen vrij dag en maandag zoveel gevallen van de huidziekte voorgedaan dat men naar het oordeel der huisartsen ter plaatse wel van een kleine haard kan spreken. Vele artsen kregen in dat tijdsverloop tien a twintig patiënten met klachten over hevige jeuk en koorts op hun spreekuur, terwijl zij ook diverse huisbezoeken bij de zieken hebben afgelegd. Sinds gisteren echter heb ben zich vrijwel geen nieuwe gevallen ge meld. DJAKARTA (Reuter) President Su karno heeft heden tot Japan de waar schuwing gericht, dat de betrekkingen tus sen Indonesië en Japan zouden kunnen worden geschaad, als de Japanse regering haar besluit, dat de „Karei Doorman" een bezoek mag brengen aan Japan, niet op nieuw in overweging neemt, aldus meldt „Antara".

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1