Noodwoningen in Velsen-Noord waren wederom in het geding Kermis brengt vele attracties Wethouder Verbeek en communist Kruisman disputeerden fel Subliem spel van VSV-oudjes in veteranen-toernooi In Santoort-Noord worden 75 etagewoningen gebouwd Commissie gaat financieel beleid van gemeente Velsen onderzoeken Familie Hes heeft nieuwe woning betrokken AGENDA Tegengestelde meningen DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1960 5 Raad Velsen verleende vele kredieten Ontsierend Representatie BOUWGROND BIJNA OP Muntje in auto werpen en dan erin rijden „Windgat" wordt afgesloten Schip vergaan Visserijdagen in Harlingen Velsen-IJ muiden Beverwijk Haarlem VIJF VAN DE ZESTIEN AGENDAPUNTEN zijn woensdagavond door de Velsense gemeenteraad druk besproken. Eerst kwamen de noodwoningen in Velsen-Noord weer eens in discussie. Dit naar aanleiding van rapporten van de directeur van de „Woningstichting Velsen" en het hoofd van het gemeentelijk huisvestingsbureau over deze noodwoningen. Een artikel in het Dagblad Kenne- merland van 9 juni j.l. had tot de samenstelling van deze rapporten de stoot ge geven. Enkele raadsleden, de wethouder van openbare werken, de heer R. Ver beek en ook voorzitter H. de Boer betreurden het, dat het betreffende artikel was geschreven zonder dat men eerst het Velsense gemeentebestuur over de kwestie-noodwoningen had gehoord. „Overigens vind ik het te prijzen, dat in de kranten eritische beschouwingen over het beleid van de gemeente komen", zei loco-burgemeester De Boer. Het. communistische raadslid T. Kruis man toonde zich zeer ontevreden over het onderhoud van de noodwoningen. In het bijzonder hekelde hij het dakbedekkings materiaal en het schilderwerk aan de bui tenkant, ondanks de verklaring van de in gediende rapporten dat kosten noch moeite gespaard zijn om de noodwoningen in goe de, staat te houden. De heer Kruisman achtte een eventuele huurverhoging dan ook onbillijk. „Voor 't binnenwerk hebben de bewoners grote bedragen uitgegeven", zei hij verder. Hij miste een con- T. Kruisman clusie van B. en W. „Het pleit voor het beleid van B. en W. dat deze noodwonin gen het nu al drie jaar langer hebben uitgehouden dan verwacht", was de me ning van de heer M. J. Lips (A.R.). De levensduur van de noodwoningen wprd geschat op tien jaar. De gemeente heeft boven het door de minister vast gestelde onderhoudsbedrag per huis een ton extra aan het noodwoningencomplex besteed. „Laat een lid van het college van B. en W. of een ter zake kundig gemeente ambtenaar met de minister gaan praten. Dat die noodwoningen 'er nog staan en nodig zijn is enkel te wijten aan het ge ringe bouwvolume. Daarop moet de mi nister gewezen worden", meende de heer Lips. Hij vroeg verder verhuizende be woners van de noodwoningen tegemoet te komen in de verhuiskosten en voegde er aan toe, dat velen van deze bewoners nooit om een andere woongelegenheid heb ben gevraagd. De huur is laag en er zijn andere omstandigheden. „Is het in andere gedeelten van IJmui- den beter gesteld met de toestand van de huizen", vroeg het raadslid A. M. Dis- selköter (P.v.d.A.). „Neem Oud-IJmuiden. Vergelijkt mèn dit stadsdeel met de nood woningen dan komen die laatste er beter af. Met behoorlijk onderhoud houden zij het nog best een tijdje uit. Het is een pertinente onjuistheid te zeggen dat er te weinig aan het onderhoud wordt gedaan". „Van buiten zien ze er goed uit. Dat heb ik gezien toen ik er langs fietste", vertelde de heer M. van Dongen (C.H.U.). „Overigens ben ik van mening, dat de noodwoningen moeten verdwijnen". Deze uitlatingen hadden twee commentaren van linkerzijde ten gevolge. „Als de heer Van Dongen niet zo hard had gefietst, zou hij wel" tót" andere conclusies zijn gekomen", aldus de heer Kruisman. „En ze zien er zo mooi uit", merkte mevrouw Hoek (P.S. P.) op, die afbraak dan zonde vond. Onbenullig Wethouder Verbeek verwonderde er zich over dat de heer Kruisman op zo'n onbe nullige zaak als huurverhoging van de noodwoningen was teruggekomen. „Nu draait u de zaken om", interrupeerde de aangevallene. „Wie stelt de agenda sa men?" De heer Verbeek vond het eveneens vreemd, dat de heer Kruisman, die des tijds als wethouder zelf zo geijverd heeft voor de aankoop van de noodwoningen, nu het gemeentebeleid in deze aanvalt. Hij riep de wettelijke verordening in her innering, dat de overheid aan het onder houd binnen in de woningen niets mag doen. Dat de noodwoningen op 1 januari 1962 zullen zijn afgebroken volgens bedoe ling betwijfelde hij, ook weer om het ge ringe bouwvolume. „Het is ook niet ge zegd dat alle verbeteringen met een huur verhoging gepaard zullen gaan. De bewo ners kunnen trouwens weigeren de huur verhoging te betalen. Maar geen van hen heeft van dit recht gebruik gemaakt. Zij vallen eveneens binnen de huurcompensa- tieregeling. Voor sommigen betekent dat een overschot." De heer Verbeek was te leurgesteld dat deze „onaangename zaak" in een „onaangename sfeer" was opgezet. Vooral betreurde hij de uitlatingen van een deskundige als de heer Kruisman die het had voorgesteld of de gemeente haar plicht had verzaakt. De heer Kruisman bleef echter bij het door hem gestelde. In antwoord op de suggestie van de heer Lips zei wethouder Verbeek, dat men zich al tot Gedeputeerde Staten heeft gewend in verband met de noodwoningen. Het is immers een provinciale aangelegenheid als de noodwoningen in 1962 door de uit breiding van de nieuwe PEN-centrale moeten verdwijnen. Zonder veel gepraat ging de Velsense ge meenteraad akkoord met de volgende voorstellen van B. en W.: verkoop van een stuk grond aan de Lingestraat in IJmuiden aan de heer J. P. Loendersloot; het aan gaan van een grondruil met de Staat der Nederlanden in verband met de uitvoering van werkzaamheden aan de rijksweg 9; verkoop van een stuk grond aan de Brons straat in IJmuiden aan de heer H. Wielema te Velsen-Noord. die een aannemings- en fittersbedrijf heeft; het beschikbaarstellen van een krediet, van 2.000,voor het aan brengen van een hekwerk om het consulta tiebureau van de Noordhollandse vereni ging ter Bestrijding van Tuberculose aan de Lorentzstraat in IJmuiden-Oost; het verlenen van een krediet van f 3.000, voor het herstel van de afrastering langs de havenkade in IJmuiden van het hulp bureau van politie tot de Kompasstraat. Het Staatsvissershavenbedrijf heeft aange boden de helft van dit bedrag voor zijn rekening te nemen; verdaging beslissing uitbreidingsplan-in-onderdelen voor het agrarische gebied; het verlenen van een krediet van 1.681,10 voor de aanschaf van leermiddelen voor de Prof Dr. Ph. Kohn- stammschool in IJmuiden (algemeen was men tevreden over de koersverandering en de bloei van deze v.g.l.o.-school). Tot on derwijzer aan deze school werd de heer L. N. A. Hopman benoemd. De heren J. Drijver, mr. L. Vorstman en H. J. Calkoen werden in de commissie van advies, bedoeld in artikel 3 van de monu mentenverordening herkozen. Wethouder R. Verbeek De raad van Velsen stemde in met het voorstel van B. en W. tot verkoop van grond aan de Rijswijkstraat in Velsen- Noord aan de huisschilder W. J. H. van Ham. De heer Lips vroeg wat er met de overblijvende grond staat te gebeuren. Hij zou er liever geen pakhuizen zien, aange zien dat het stadsbeeld daar geen goed zou doen, zo is in het verleden gebleken. De overblijvende grond zal worden ge bruikt voor verzorgende bedrijven. Er is, zo deelde wethouder Verbeek mee, al zo weinig grond voor verzorgende bedrijven beschikbaar dat dit terrein dringend voor dat doel nodig is. De bestaande, ontsieren de constructiewerkplaats aldaar, zal waar schijnlijk binnenkort worden verplaatst naar een terrein nabij de tunnel. Voor een gemeentelijke stand op de B.I.M.1J. stelde de raad van Velsen een krediet van 3000 beschikbaar. De heer J. G. Kolkman (CHU) vond dit wat wei nig. „De gem.eente betreedt hier een ter rein vol voetangels en klemmen. Een terrein waar men met een hoog bedrag vaak goedkoop uit is en met een laag bedrag duur", meende de heer Kolk man, die uit ervaring sprak. Hij raadde het gemeentebestuur aan oude rotten in het tentoonstellingsvak in de arm te nemen want „een dynamische gemeente moet op dynamische wijze" toorden ge presenteerd. Hij vroeg verder of deze stand niet een permanente zou kunnen worden om eventueel Velsen ook builen de gemeentegrenzen bekendheid te ge ven. „En wal voor boodschap wil men nu precies brengenbesloot hij. De heer J. van Os van den Abeelen (P.v.d.A.) geloofde dat met het beschik baar gestelde krediet een redelijke stand kan worden ingericht. Hij was van mening dat men zich moet bepalen tot de voorlichting aan de eigen bewo ners. Hij toonde materiaal uit een an dere kleineregemeente waar de ge meentelijke overheid met de represen tatie iets verder is dan Velsen. „Het is hier wat dat betreft moeilijk werken, gezien de geringe burgerzin", zei de heer Van Os van den Abeelen. Loco-burgemeester H. de Boer stelde, dat men de B.I.M.IJ.-stand opzettelijk bescheiden van opzet heeft gehouden. De gem,eente beschikt over deskundigen op dit gebied, maar uitgebreide public- relations-activiteiten vergen bedragen, die in de vier cijfers lopen. Gisteravond is het VVIJ-veteranentoernooi in Driehuis voortgezet met de wed strijden VSVSVIJ en Terrasvogels—DSB. Vooral eerstgenoemde wedstrijd was het aanzien volkomen waard. Wat de VSV'ers op de grasmat legden, ziet men niet zo vaak. Vooral wat de techniek betreft; vorige week werd Waterloo met 50 verslagen, en nu werd SVIJ met 61 het slachtoffer. Omdat VSV na de rust teveel aan show voetbal deed, werd de score niet hoger. Tot 15 minuten voor rust kon S V IJ nog aardig stand houden, vooral door het stu wende werk van zijn trainer en oud VSV-er Willy Hazeveld, maar toen was het ook gedaan. Een subliem staaltje sa menspel tussen Gerrit v. d. Lugt en Bal vers eindigde in een pracht doelpunt van de schoen van eerstgenoemde, twee minu ten later was het al 2-0, weer door prach tig spel. Nadat Kramer met een pracht kopbal de eer had gered werd het drie minuten voor rust 3-1, weer door v. d. Lugt, die de bal zo mooi van Balvers kreeg toegespeeld, dat hij alleen voor de S V IJ- doelman kwam te staan, deze met een lis tige schijnbeweging omspeelde en toen in het lege doel schoot. Na de rust is het meer kat en muis ge weest. Doelman Demmers in het VSV- doel heeft slechts een enkele terugspeelbal moeten pakken. Door een subliem doel punt van Balvers werd het 4-1. doordat v. d. Lugt ten val werd gebracht kreeg VSV een penalty, die onhoudbaar door Moos Kunst werd ingeschoten en De Weers zorgde voor 6-1. Op het andere' veld behaalde Terrasvo gels' ook zijn tweede overwinning, nu te gen het Haarlemse DSB. Bij de 'rust was TECHNISCHE, MORELE en principiële vraagstukken kwamen tijdens de behandeling van agendapunt zes „Woningbouw in Santpoort-Noord" in de be langstelling. Het ging om de bouw van 75 etagewoningen (woningwet) en 20 ga rages aan het Burgemeester Weertsplantsoen. De heer J. G. Kolkman vond hoog bouw in dit deel van de gemeente niet op zijn plaats. Hij vroeg zich verder af waarom er geen openbare aanbesteding van het project heeft plaatsgevonden. De gemeente is namelijk met een bepaalde onderneming in niet-openbare be spreking over de bouw van deze flats. „Het gemeentebestuur is daarmee op hel lend vlak. Publieke zaken moeten in het publiek worden behandeld", waar schuwde de heer Kolkman. ..En wat voor garantie kunnen B. en W. geven, dat de gevonden regeling inderdaad de beste is?" De heer Lips stelde maatregelen tegen geluidshinder primair. Verder wilde hij weten of er boodschappenkastjes zullen worden aangebracht. De heer H. Andrea (P.v.d.A.) zou graag een aanzienlijk aantal woningen voor be- H. Andrea Principiële kwesties kwamen aan de or de bij de behandeling door de raad van Velsen van agendapunt nummer vijf over de instelling van een permanente commis sie van onderzoek van de rekeningen van de gemeente en haar diensten en bedrij ven. De vraag was, moet deze commissie geheel buiten het college van B. en W. om te werk gaan of in samenwerking met dit college. „Geheel zelfstandig", meen den de heer J. van Os van den Abeelen (P.v.d.A.) en de heer J. Nuijens (KVP). „De commissie moet zich volkomen onbe vangen in het onderzoek storten en haar mening over het gevoerde financiële be leid zeggen. B. en W. moeten naar aan leiding daarvan even openhartig hun be leid kunnen verdedigen. „Het is een zaak van principiële sportiviteit", meende heer Van Os van den Abeelen. De VVD-fractie wilde eerst een rapport van B. en W. bij de andere jaarstukken als leiddraad voor het onderzoek. Zulks om verbrokkeling van de activiteiten der IJmuiden staat een week lang kermispret te wachten. Op het Marktplein is het reeds een drukte van jewelste. Exploitanten zijn bezig hun tenten, molens en kramen in elkaar te zetten. Kinderen zijn ook nu weer behulpzaam by de opbouw van de jaarlijkse kermis. Zaterdag gaat alles draaien. Er zullen ongeveer dertig vermakelijk heden op het Marktplein komen te staan. Daarbij zijn voor IJmuiden enkele geheel nieuwe attracties, zoals de „orkaan", dat is" een gelegenheid, waarin u de lucht in gaat, zij het dat u niet helemaal van de aardbodem verdwijnt. Er is verder een zestien meter hoog rad, waarmee u ook naar iets hogere sferen kunt. Een nieuwig heid is toegepast bij de autoscooters. In- plaats van dat alle autootjes tegelijk be ginnen te rijden en tegelijk worden stop gezet, kunt u nu op een muntje rijden. Deze munten moet men kopen en dan in het autootje werpen, waarop dat, na enke le handgrepen, begint te rijden. Van de vermakelijkheden noemen wij verder: de rupscarrousel, de cake-walk, de draaimo len, de zweefmolen, een vrolijk rad, een kinderspoortrein „Peter Pan" genaamd, een schiettent. Men kan ballen gooien, ping-pongen, naar de waarzegster gaan en na afloop of ertussendoor een eetkraam bezoeken. Met de kermis is ook de heer N. Hom- merson weer voor een week in IJmuiden gekomen. Hij is de organisator. Vroeger exploiteerde hij zelf kermisvermakelijkhe den, maar omdat hij, zoals hij zelf zegt, een dagje ouder wordt, is hij daarmee opgehouden. De heer Hommerson organi seert niet voor elke plaats dezelfde ker mis. Dat zou wat al te gemakkelijk zijn. „Ik moet de kermissen aanpassen aan de plaats of stad". En dat vereist inzicht, een inzicht, dat Hommerson in zijn lange car rière als exploitant-organisator van ker missen in ons land, heeft verworven. Hij exploiteert thans nog enkele vermakelijk heden in het beroemde „Prater" van We nen vermaakscentrum bij uitstek. De heer Hommerson vertelde mij, dat hij voornemens is een gedeelte van de in bouw zijnde boulevard in Scheveningen te huren. Daar wil hij boven het zeewater een midget-golfbaan en nog enkele an dere vermakelijkheden opzetten. commissie te voorkomen. Ir. N. v.d. Kolk (VVD) en zijn fractiegenoo' P. M. Pleij- ler zouden verder willen dat de commissie leden van het college van B. en W. kan oproepen voor het bijwonen van een ver gadering van de commissie om hun beleid toe te lichten. Voorzitter De Boer zei hierop dat B. en W. alleen als collectiviteit mogen optre den en alleen tegenover de raad verant- J. van Os van den Abeelen woording schuldig zijn. Niet tegenover een commissie. Zo staat het i'i de gemeen telijke verordeningen. „Ik ben niet over tuigd, al slaat U mij ook met gemeente lijke verordeningen om de oren", ant woordde de heer v.d. Kolk. Hij voegde er aan toe, dat in verscheidene andere ge meenten de door hem voorgestelde pro cedure wel wordt gevolgd. De heer A. de Jong, wethouder van fi nanciën, meende dat een rapport van B. en W. achteraf veel meer effect zou sorte ren dan een rapport vooraf. Nadat slechts één woordje was toege voegd aan artikel negen van het voorstel van B. en W. (De commissie brengt de raad „beredeneerd" schriftelijk advies uit) werd het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer Nuijens concludeerde nog dat er veel van het beleid en tact van de voorzitter van de nieuwe commissie zal afhangen. Men was het er verder over eens dat het rapport van de commissie en het antwoord van B. en W. buiten de begroting om behandeld moet worden. Tot leden van de commissie werden gekozen: mevrouw Hoek (PSP), de heer A. P. Derriks (KVP), de heer A. M. Dissel- köter (P.v.d.A.), de heer G. Hoorn (CPN), de heer H. J. Lips (AR), de heer A. J. Schotman (VVD) en de heer Tijssen (CHU). jaarden en mindervaliden in het plan zien ondergebracht. Wethouder Verbeek was verheugd dat er nu ook in de mooiere delen van de ge meente woningwetwoningen worden ge bouwd. Over een openbare aanbesteding merkte hij op, dat de overspannen bouw markt daarbij de kosten zou kunnen opja gen. Daarmee zou het hele project van de baan zijn. De desbetreffende onderneming zou bereid zijn de huizen te bouwen voor een voor de minister aanvaardbaar' be drag. Ook is deze onderneming in Sant poort al bezig met de bouw van andere woningen, zodat alle materiaal bij de hand is. Ook een kostendrukkende factor. ..We hebben een zo praktisch mogelijke oplossing trachten te vinden", aldus de heer Verbeek. „Het worden sobere wonin gen, maar niet soberder dan gebruikelijk. Helaas kunnen er geen boodschappenkast jes worden aangebracht. Alles is tot op de cent uitgerekend." In antwoord op vragen van de heer An drea zei de heer Verbeek, dat de bouw van bejaardenwoningen alleen dan lonend is als deze in grote complexen worden op gezet. Alleenstaande bejaardenwoningen zijn niet te betalen. En helemaal niet voor bejaarden. De heer Andrea hoopte dat de woningen ter beschikking zullen worden gesteld aan bewoners die een inkomen hebben beneden de weistandsgrens, die de minister overigens nog niet heeft vastge steld. Wat. de bouwgrond in Velsen betreft merkte de heer Verbeek op dat deze snel vermindert. De grondprijzen liggen in Vel sen vergelijkenderwijs zeer gunstig, maar bijna alle grond is op. Wethouder Verbeek heeft zijn hoop op Zeewijk gesteld. Hij J Kolkman prees de activiteiten van de vrouwenad viescommissie, die geregeld waardevolle raad over het inrichten van woningen geeft. „Al met al worden de woningen in Santpoort niet ideaal, maar ik ben niet ontevreden", zei de heer Verbeek. De heer Kolkman handhaafde zijn be zwaren, maar stemde desondanks voor, evenals de andere raadsleden. Niet echter nadat nog het een en ander over achteruit gangen, garages en trappen te berde was gebracht. Wethouder Verbeek wist alle be zwaren uit de weg te ruimen en alle moei lijkheden op te lossen. Op een opmerking ■Van"de- heer Lips•■ovei-'M; „klimaat in''de dës"b'étt<ë'fféHclé''derèh'r'\tcfh'' de gemeente ant woordde hij, dat het oorspronkelijke plan Santpoort en Driehuis als forensenplaat sen te bestemmen, tegenwoordig niet meer is vol te houden. Het natuurschoon zal echter zoveel mogelijk worden ge spaard. De Velsense raad verleende toestemming voor het aanbrengen van een beplanting ter waarde van 5.000,aan het triabas- veld aan de Kennemerlaan. Deze beplan ting zou het hinderlijke „windgat" in het winkelcentrum van de Kennemerlaan af sluiten, waarmee een hartewens van de winkeliers in vervulling zou gaan. Een definitieve maatregel is dit, op aandringen van enkele raadsleden, nog niet. De heer J. van Os van den Abeelen dacht bij voor beeld aan een „gelegenheid waar men thee kan gebruiken", om het straatbeeld te com pleteren. Deze eerste maatregel zal geen onoverkomelijke hindernis voor eventuele volgende maatregelen zijn. aldus wethou der Verbeek. De familie Hes heeft zijn nieuwe huis. Hiermede is een punt gezet achter de historie die vorig jaar opzien baarde. Op de 12de november 1959 brandde te Bakkum-Noord de boerderij van de familie Hes tot de grond toe af. Niets behalve datgene wat men aan had en dat was, in het zeer vroege ochtenduur waarin het gebeurde, niet veel, bleef behouden. Het werd voor de familie Hes dan ook een ware ramp die nog groter had kun nen zijn ware het niet dat de 17-jarige zoon Kees, tezamen met zijn 16-jarige zus je Alie en vader Pé Hes met ware doods verachting. verschillende keren de vlam menzee in ging om zijn zusjes en broei-- tjes, die zich in het brandende huis bevon den, te redden. Via dakraam en dakgoot werden een zestal kleinere broertjes en zusjes in veiligheid gebracht. Het vee kon in de stallen worden losgesneden zodat het eveneens aan het vuur kon ontkomen. Zelfs bleef nog een klein stukje stal, zij het dan zwart geblakerd, overeind staan. Maar daar bleef het bij. Van alle zijden is daarna de familie Hes, waarvan Kees zo moedig was opge treden en waardoor hij wegens ernstige brandwonden lange tijd in het ziekenhuis heeft moeten doorbrengen, met raad en daad terzijde gestaan. Dra werd voor hen een noodwoning opgetrokken op het ter rein van boerderij Van der Voort. Daarin kon men met geleende spulletjes en het hoognodige nieuw aangeschafte meubilair dan wat op adem komen na de verschrik kelijke dag. Thans is echter een nieuwe tijd voor de familie aangebroken want nadat in maart een begin werd gemaakt met de bouw van een nieuw huis op de plaats of ongeveer op dezelfde plaats waar het vorige woon huis heeft gestaan, heeft men woensdag 24 augustus met vreugde dit geheel nieuwe gereed gekomen huis in gebruik genomen. De spoedige bouw en het eveneens spoe dig gereedkomen hiervan vond zijn oor zaak in de grote medewerking van het Castricums gemeentebestuur en haar tech- en de familie zo gauw mogelijk in een nieuw home hielp. Dit nieuwe huis met beneden drie mooie kamers waarvan één kamer keuken en een grote bijkeuken met douchecel en bo ven vier riante slaapkamers en een vlie ring is thans vanzelfsprekend de trots van de familie. Zoiets kost geld zegt de heer Hes, want eruit springen kan ik lang niet, maar toch ben ik dankbaar dat nu alles voorbij is en dat het gehele gezin bij el kaar gebleven is mede dank zij de moed van zoon Kees en dochter Alie. Ook de stal is, thans enkele meters ver groot, gereed gekomen en het vee kan dus van de winter weer met bmen in eigen stal staan. Woensdagmiddag waren diver se bloemstukken en verschillende persoon lijke felicitaties blijken van medeleven met deze voor de familie Hes zo vreug devolle dag. Een 1.948 ton metend Libanees vracht schip, de Halcyon Med is woensdagmorgen ten zuiden van Spanje vergaan na een bot sing met een 23.236 ton metende tanker, de onder Panamese vlag varende Esso Zwit serland. Drie bewanningsleden van de vrachtboot worden vermist, 26 werden op gepikt door de tanker en later overge bracht op een Amerikaans militair trans portschip. de Leroy Eltinge. De aanvaring had plaats tijdens zware mist op 120 mijl ten oosten van Gibraltar. WW-OVERWINNING In het voetbaltoernooi om de Holland I- beker werd woensdagavond aan de Roos- wijkerlaan te Beverwijk de wedstrijd ge- nische dienst terwijl aannemer Overtoom speeld tussen WW en MSF. Eerstgenoemd uit Alkmaar spoed achter de bouw zette elftal won met 4-0. de stand 1-0 door een doelpunt van Goed hart; na de rust konden de Haarlemmers het niet meer bolwerken en door Akker man en Robken 2 x werd het tenslotte 4-0. VSV heeft in poule 1 de leiding met 2 gespeeld 4 punten, en Terrasvogels in pou le 2, ook met 4-punten uit 2 wedstrijden. Donderdagavond wordt het toernooi op het Waterloo-terrein voortgezet met de wedstrijden Tweede Jeugd-IJmuiden en Raadhuis-Stormvogels. De wedstrijden be ginnen om half 7. Zaterdag wordt gespeeld: IJmuiden-VSV en Kinheim-Terrasvogels om 3 uur, waarna om 4 uur S V IJ-Water- loo en Sormvogels-DSB worden gespeeld. In Harlingen zullen de eerste drie dagen van september weer visserijdagen worden gehouden. Over de Zuiderhaven van de stad zal een schipbrug worden gelegd naar dé gebouwen van de visafslag, waarvan de grote hal wordt ingericht als restau rant, waar men mosselen en garnalen kan eten. Het is de bedoeling door de visserij dagen grotere binnenlandse bekendheid te geven aan deze waddenprodukten, waar van het grootste deel naar het buitenland gaat. De vangsten van de schepen, die. bij de waddenkusten op de delicatessen uit zee jagen en waarvan meer dan 80 Harlingen als thuishaven hebben, gaan voor het me rendeel naar, Parijs en Brussel. De visserijdagen zullen worden geopend door een vlootschouw van Harlinger vis sersschepen, die in feestelijke optocht zul len varen langs het statenjacht, de boeier „Friso", waarop het provinciaal bestuur van Friesland bijeen zal zijn. Tot de ver dere festiviteiten behoort een Friese ring- rijderij met krompanelen sjezen, waarin paren in oudfries kostuum zullen rijden om de wisselprijs: de zilveren wastobbe. DONDERDAG 25 AUGUSTUS Thalia, 20 uur: „Ein Herz voll Musik". Rex, 20 uur: „Conny, een meisje van zestien". VRIJDAG 26 AUGUSTUS Rex, 20 uur: „Heerseres van de onder wereld". Thalia, 20 uur: „Heimatlos". DONDERDAG 25 AUGUSTUS Kennemer Theater: Geen voorstelling, L'uxor Theater, 19 en 21.15-uur: „Pijn en gijn in de kazerne". VRIJDAG 26 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: -„De kampioen melkboer". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Das blaue meer und du". W.B, Theater, 20 uur: „De bezeten jacht". Concertgebouw: Vandaag 20.15 uur: Zomerconcert N.Ph.O. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Liebe, Tanz und Schlager", alle leeftijden. Van vrijdag af dagelijks 14, 18.45 en 21.15 uur, zondag echter 13.30, 16, 18.45 en 21.15 •uur: „Simson en Delila", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Gevechtsklaar", 14 jaar. Van Vrij dag af dagelijks 14, 19 en 21.15 uur. echter zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur en dinsdag 14 en 20 uur: „Saboteur", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „En dat we toffe jongens zijn", alle leef tijden. Van vrijdag af dagelijks 14. 16.15, 19 en 21.15 uur: „Mijn man is bij de FBI", alle leeftijden. Luxor Theater: Dagelijks (ook zon.dags) 14 en 20 uur: „La dolce vita", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „Le clochard", alle leeftijden. Vrijdag 14.30 en 20.15 uur, zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21-.15 uur: „Fanfare", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „De man die alles kan", alle leef tijden. Van vrijdag af dagelijks 14, 19 en 21.15 uur, zondags tevens 16.15 uur: „Fred dy", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Overval in de Middernacht-expres", 18 j. Vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De trek naar het westen", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Faja Lobbi", alle leeftijden. Vrijdag en zaterdag 14.15, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Whiskey galore", alle leeftijden. Iedere ochtend 10.30 uur: Vakanticprogramma (Donald Duck e.a.). Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 19 en 21.15 uur: „Orfeu negro", 14 jaar. Van vrijdag af dagelijks 14.30 uur: „Kop op, borst vooruit", alle leeftijden'. Vrijdag tot en met zondag 19 en 21.15 uur: „Conny, een meisje van zestien", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 15 september dagelijks van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur, zondag 14 tot 17 uur: Expositie van moderne kunstwer ken uit gemeentelijk bezit. Vishal: Tot 5 september eretentoonstel- ling van schilderijen, aquarellen en teke ningen van Kees Verwe.y, dagelijks van 10 tot 17 uur, zondags van 13 tot 17 uur. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): De hele maand augustus dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie van grafiek van Filippo Albertoni uit Bologna. Kunstzaak „De Ark" (Nieuw Heiligland 1-3): Tot 28 augustus expositie van werken van H. Schoorl. Dagelijks van 9 tot 17 uur. op maandag, woensdag en vrijdag tevens van 18 tot 20 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat): Tot 11 september expositie van prentenreek- sen Miserere en Passion van Georges Roualt. Dagelijks 10-17 uur, zondags 13-16 uur. DIVERSEN ZANDVOORT (Muziektent Gasthuispl.): Vandaag 20.15 uur: Concert accordedon- vereniging „Zandvoort" en enige Zand- voortse koren. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 19 augustus).

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5