Koersfluctuaties aan de Beurs van Amsterdam Nieuwe hausse-injecties voor de Amsterdamse beurs Effecten -en Geldmarkt Bouw van Staatsmijn Beatrix wordt sterk getemporiseerd NAAIMACHINES De beurs Inflatieverwachtingen in de V.S. Nieuwe lening Bank voor Nederlandsche Gemeenten Zeer goede ontwikkeling in de staalindustrie SCHEEPVAARTBERICHTEN ENGEL 11 Goede gang van zaken in lopend boekjaar bij Hoyng De kolenproduktie Uitvoerbeperkingen voor tin opgeheven Rendabele exploitatie nog niet uitgesloten geacht ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1960 (Van onze financiële medewerker) De beursoptimisten krijgen nog steeds gelijk. Met name de Amsterdamse beurs kreeg deze week weer hausse-injecties van alle kanten en haar reactie was een nieuwe sprong naar een hoger koersniveau, waarbij vooral de aandelen van de Neder landse industrie grote verrassingen opleverden. Voor bepaalde aandelen golden bij zondere factoren, maar de aandelenmarkt als zodanig staat nog altyd onder dc invloed van de welvaartsverschijnselen in Europa, die in verscheidene landen, West-Duitsland, Zwitserland en Nederland de geldcirculatie vergroten en de vraag naar belegging doen toenemen. Het feit dat nagenoeg alle verkopen tot dusver te vroeg zijn geweest, maakt de fondsenhouder minder bereid om van zijn bezit afscheid te nemen en daar er op de Nederlandse aandelenmarkt geen aanvoer van nieuw materiaal is, worden voor de oude fondsen steeds weer hogere pryzen betaald. Deze week had men op de aandelen markt te Amsterdam van alle kant de wind mee. Hoewel de invloed van de New Yorkse beurs op de onze sinds ge ruime tijd minder groot is dan een paar jaar geleden, is men er toch niet geheel en al ongevoelig voor en de vaste stem ming, waarvan Wall Street in het begin van de week blijk gaf, bleef dan ook niet onopgemerkt. Het is min of meer tegen strijdig dat, terwijl men thans in de Ver enigde Staten openlijk over een naderen de of bereids ingegane recessie gaat spreken, de New Yorkse beurs na een lange periode van apathie, zich weer in opwaartse richting beweegt. Nog slechts kort geleden daalde het in dexcijfer voor industriële aandelen tot be neden 600, een verschijnsel, waarin voor al de aanhangers van de Dow-Jones-theo- rie een aanwijzing zagen voor een verdere daling. Terwijl we dit schrijven is ge noemd indexcijfer alweer tot 640 opgelo pen en ook de omzetten zijn wat groter geworden. Nog altijd loopt de goud- en deviezen voorraad van de V.S. terug, mede door dat wegens de verlaagde rentetarieven buitenlands kapitaal uit het land wordt te ruggetrokken. Anderzijds staan de V.S. uit politieke overwegingen voor de nood zaak van grote credieten aan de onderont wikkelde landen, waarvan de dekking in deze tijd dubieus is en goed beschouwd zou men in de V.S. een restrictie-politiek moe ten voeren om het monetair evenwicht te herstellen. Hiervan wil men echter niets weten, vooral niet nu de verkiezingen in zicht zijn en als door de regering een ruimere uitgavenpolitiek zou worden ge volgd, dan zou dit tot een verzwakking van de dollarpositie moeten leiden. Ook ondervindt Nederland de gunstige weerslag van de Zwitserse maatregel tegen 't vluchtkapitaal, zulks temeer omdat, on danks de koersstijging,welke ook hier reeds heeft plaats gehad, een vergelijking met de koersstand in Zwitserland en Duitsland Indien de gang van zaken zich in de res terende maanden van dit jaar even gun stig blijft ontwikkelen als tot nu toe, zal men voorzieningen kunnen treffen, die in de afgelopen jaren op de achtergrond ge raakt zijn. De verkopen in het lopend boekjaar bewegen zich in stijgende lijn. Dit in tegenstelling tot het afgelopen jaar, toen zij vrijwel stabiel bleven. De omzet ten zullen, indien de gang van zaken zich op dezelfde voet voortzet, stijgen met 15 tot 20 percent. Aldus is gisteren van directiezijde mee gedeeld op de aandeelhoudersvergadering van C. Hoyng n.v. te 's Gravenhage. Door het sluiten van de zaken in Arnhem en Breda zijn de kosten gedaald. Nu de om zetten een niet onbelangrijke stijging ver tonen, verwacht de directie aan het einde van het jaar goede resultaten te kunnen bekend maken. Alleen het verkrijgen van goed personeel kost de nodige hoofdbre kens. Voor noodzakelijke interne voorzie ningen moeten reserves worden gekweekt. Ook op sociaal terrein zijn voorzieningen noodzakelijk. De jaarstukken werden met algemene stemmen goedgekeurd. De n.v. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten deelt mede dat zy voornemens is over te eaan tot de uitgifte van een 4'/2 percent 25- jarige obligatielening groot 100 miljoen gul den tot de koers van 9914 percent. De lening zal worden afgelost in 25 gelijke jaarlijkse termijnen aanvangende in 1961. Vervroegde extra aflossing is gedurende de eerste tien jaar van de looptijd niet togestaan, daarna van 1970 tot en met 1974 tot de koers van 110% percent en gedurende de verdere loop tijd a 101 percent. De stukken zijn groot 1000 en 500 gulden. Datum van inschrijving is dinsdag 6 sep tember 1960. storting maandag 3 oktober 1960. Ook aan deze lening zal weder een schuld register worden verbonden. Dooreenlever- baarheid met reeds eerder uitgegeven gelijk soortige obligaties zal worden aangevraagd. De opbrengst der lening is bestemd voor de financiering van kapitaalsuitgaven van ge meenten en eventueel van andere publiek rechtelijke of semi-publiekrechtelijke licha men. Het prospectus zal dinsdag verschijnen. De produktie van kolen in Nederland (ex clusief bruinkoolbriketten en gascokes) heeft in juli 1.014.799 ton bedragen, zo blijkt uit de voorlopige cijfers van het ministerie van Economische Zaken. In juni was de pro duktie 1.009.010 ton groot. De gemiddelde produktie per werkdag bedroeg in juli 42.283 ton tegen 42.042 ton in juni. Er werden in juli volgens de voorlopige cijfers 710.096 ton kolen ingevoerd tegen 572.019 ton in juni. E.G.K.S KOLENPRODUKTIE De steenkolenproduktie in de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal heeft in de eerste zeven maanden van 1960 136.5 miljoen ton bedragen of slechts 0.4 miljoen ton min der dan in de overeenkomstige periode van 1959. De produktie bedroeg in juli j.l. 18.3 mil joen ton tegen 18.6 miljoen ton in juni j.l. en 18.7 miljoen ton in juli 1959. Als gevolg van de koele en regenachtige zomer zijn de kolen- voorraden bij de mijnen in de E.G.K.S. ge daald. Zij waren einde juli j.l. 1.2 miljoen ton of 3.7 percent kleiner dan einde juli 1959. nog altijd ten gunste van Nederland uit valt. Daar komt dan nog bij dat de regering in West-Duitsland ook monetaire moeilijk heden heeft omdat ook daar de geldstroom aanhoudt, niet het minst als gevolg van de nog altijd zeer gunstige handelsbalans. In de eerste zeven maanden van 1960 heeft het exportoverschot DM 2700 miljoen bedragen, dat is weinig minder dan in die periode van het vorig jaar (DM 2850 miljoen) en de discontoverhoging in juni van 4 tot 5 percent. Heeft deze activi teiten van het Westduitse bedrijfsleven klaarblijkelijk nog niet noemenswaard af geremd/anderzijds is de toevloed van bui tenlands kapitaal er door in de hand ge werkt. Ze wordt nog bevorderd door de telkens weer uitgesproken verwachting dat het in West-Duitsland binnen niet te lange tijd tot een revaluatie moet komen. Het is ech- ter de vraag of men met andere midde len een inflatie van het geld zal kunnen voorkomen en in elk geval missen de ge ruchten over een komende revaluatie van de Duitse Mark hun uitwerking niet. Behalve de hierboven genoemde facto ren van internationaal karakter, wordt de Amsterdamse beurs nog altijd gestimu leerd door gunstige berichten uit het Ne derlandse bedrijfsleven, mededelingen over ophanden zijnde fusies en samenwer king tussen tot dusver zelfstandige onder nemingen. We hebben gezien aan de koers stijging van aandelen Zuid-Hollandsche Bier, na de fusie met d'Oranjeboom; aan de plotselinge vraag naar aandelen Em ballagefabrieken en Houthandel; na een bericht over de samenwerking met Phi lips in de Movi (Moderne Verpakkings In dustrie). Dan was er een koersstijging van circa 100 pet. voor de aandelen van Van der Heem, in verband met de oprichting van een fabriek voor onder andere stofzui gers in samenwerking met Philips. Daar R. S. Stokvis de verkoop van de Van der Heem-artikelen verzorgt, kregen ook de aandelen Stokvis op dë beurs een lik uit de pan, terwijl de willige stemming ver volgens naar tal van industriële aandelen oversloeg. Indola, Duyvis, Scholtens Meel, Zwanenberg-Organon, Heineken, Chem. Fabriek Naarden en vele andere werden 10, 20, 30 pet. hoger verhandeld en zo schijnt er aan het haussefestijn op de Am sterdamse beurs geen einde te komen. Op grond van de uit te voeren orders en de binnenkomende orders voorspellen de deskundigen van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. een meer dan bevredigende ontwikkeling van de ijzer- en staalproduk- tie in de landen der E.G.K.S. tot het einde van het jaar. In de eerste zeven maanden van dit jaar werden orders ontvangen voor 31,3 mil joen ton walsstaal. Dit betekent een toe neming van 9,3 percent in vergelijking met de overeenkomstige periode van 1959, toen orders voor 28,6 miljoen ton werden ontvangen. In juli werden orders voor 4,6 miljoen ton gewalst staal ontvangen, ver geleken met orders voor 4,2 miljoen ton in juli j.l. en voor 4,46 miljoen ton in juli 1959. De deskundigen van de Hoge Autoriteit tekenen hierbij aan, dat de orders in 1959 reeds groter waren dan sedert de stichting van de gemeenschappelijke markt in 1953 Itet geval was geweest. De walsstaalver- kopen van Frankrijk, West-Duitsland en Italië gaven in juli een belangrijke stij ging te zien in vergelijking met de voor afgaande maanden. Dit geldt in het bij zonder voor Frankrijk, dat een groter vo lume aan nieuwe orders kon melden dan sedert de economische inlijving van het. Saargebied bij West-Duitsland het geval was geweest. In de Beneluxlanden waren de verkopen in juli iets kleiner dan in de vorige maanden, hetgeen hoofdzakelijk het resultaat was van lichte daling van de orders uit landen buiten de E.G.K.S. De Internationale Tinraad heeft beslo ten voor het op 1 oktober beginnende kwar taal geen uitvoercontingent vast te stel len, zulks in verband met de huidige sta tistische positie. Aagtekerk 26 840 m. z. Colombo n. Fremantle. Aardijk 27 te New Orleans. Abbedijk 27 vt Londen n. Cristobal. Abida 26 te Dakar verwacht. Akkrumdijk 25 100 m. n.w. Cedros n. Amapala. Albireo 26 te Antwerpen v. Bremen. Aldabi 26 120 m. n.n.o. Kp. Villano n. Antwerpen. Algol 26 100 m. z.o. Kosseir n. Port Said. Aihena 27 te Montevideo. Alkmaar 26 te Abadan. Almdijk 26 te Zanzibar. Alnati 1/9 te Rio de Janeiro n. Buenos Aires. Alphard 27 te Akaba verwacht. Amerskerk 27 te Rotterdam. Amsteldiep 26 v. Chittagong n. Singapore. Amstelkroon 27 v. Karachi n. Durban. Amstellaan 26 710 m. n.o. Str. Torres n. Newcastle. Amstelmolen 26 650 m. w. Ceylon n. Singapore. Amstelsluis 26 8 m. n.o. nrdp. New Ierland naar Oost-Australië. Andijk 26 te Hamburg'verwacht v. Bremen. Angolakust 26 v. Antwerpen n. Amsterdam. Anncnkerk 26 v. Port Said n. Genu. Area 29 te Colombo verwacht. Ares pass. 26 Flores n. Curagao. Argos 26 165 m. w. Algiers n. Tunis. Artemis 26 v. Puerto Cabello n. Trinidad. A verdijk 26 v. Hamburg n. Antwerpen. Attis 25 125 m. n.o. Flores n. Curasao. Atys verm. 28 v. Gothenburg n. Rotterdam. Baarn 27 te Ciudad Bolivar verw. v. Pta. Cardon. Bali 26 v. Bremen n. Hamburg. Barendrecht 26 100 m. z.o. Alicante. Bawean 26 v. Bahrein n. Pcnang. Bengkalis 26 138 m. z.z.o. Suez n. Suez. Bennekom 26 te Antwerpen n. Rottterdam. Billiton 26 v. Colombo n. Chalna. Bcnita 26 v. Balboa n. Guayaquil. Breda 26 540 m. z.w. Flores n. Port of Spain. Calt. Amsterd. 26 25 m. z.o. Little Quoin n. Kaapst. Caltex Arnhem pass. 26 Bizerta n. Rotterdam. Caltex Eindhoven 28 te Suez verwacht. Caltex Gorinchem 26 v. Antwerp, n. Karlshamn. Caltex Pernis 27 te Kurnell verw. v. Tauranga. Calt. Rotterd. 26 90 m. w.n.w. D.ieddah n. Kharg. Calt. The Hague 26 183 m. z.o. Pt. Sudan n. Suez. Calt. Utrecht 26 100 m. n.n.w. Muscat n. Lyttleton. Camitia 27 v. Curacao n. Punta Cardon. Camphuys 25 v. Penang n. Bassein. Carrillo 26 v. Cortez n. Mobile. Castor 26 te Bremen n. Hamburg. Ceres 26 v. Curacao n. Le Havre. Cbaris 26 v. New York n. Curacao. Chiron 26 v. Petit Goave n. Baltimore. Cinulia 25 420 m. z.w. Ascension n. Curacao. Clavella 26 te Stanlow. Cradle of Lib. 26 100 m. w. Little Quoin n. Mena Crania 24 v. Stanlow n. Curagao. Dahomeykust 27 te Lagos. Daphnis 27 v. Amsterdam n. West-Indië. Dt Eerens 26 v. Assab n Djeddah. Diemerd k 26 v. Oakland n. Seattle. Diloma 31 te Casablanca verwacht. Dinteldijk 26 v. Los Angeles n. Cristobal. Eemland 27 te Hamburg. Minister De Pous heeft in overeenstem ming met de zienswijze van de raad van ministers zijn goedkeuring gehecht aan het voorstel van de hoofddirectie der Staatsmijnen in Limburg, de activiteiten inzake staatsmijn Beatrix voor de jaren 1960, 1961 en 1962 te beperken tot een na dere exploratie van het kolenvoorkomen ter plaatse. De minister behoudt zich ech ter voor, te allen tijde op deze beslissing terug te komen. De definitieve beslissing over dit project blijft volledig open. Dit deelt de minister mee in een brief aan de Eerste Kamer, waarin hij ingevolge een toezegging aan deze kamer zijn stand punt inzake de „Beatrix" uiteenzet. De minister heeft hierbij overwogen, dat enerzijds de prognoses van kosten en opbrengsten niet gunstig zijn, maar dat anderzijds een rendabele exploitatie van staatsmijn Beatrix ook thans nog niet uit gesloten moet worden geacht. Hierbij dient in aanmerking te worden genompn, dat het jaarverslag van de Staatsmijnen over 1959 de voorziening staatsmijn Bea trix op de balans per 31 december 1959 is opgevoerd tot het niveau der in totaal verrichte investeringen in deze mijn, waarmede deze bedragen in feite geheel zijn afgeschreven. De bij de exploratie te verkrijgen ge gevens zullen het mogelijk maken de ver moedelijke kostprijs- van de te winnen steenkool met grotere zekerheid te bepa len. Volgens mededeling van de hoofddi rectie der Staatsmijnen zijn de onbeken de factoren thans nog van dien aard, dat deze een verschil in de kostprijs van meerdere guldens per ton kunnen beteke nen. Op grond van deze overwegingen lijkt een periode van nadere oriëntering alles zins verantwoord, te meer omdat hieraan noch technisch, noch economisch overwe gende bezwaren zijn verbonden. Nu staatsmijn Beatrix niet binnen de aangenomen termijn in produktie zal ko men, zal ook het schema, volgens het welk de diverse projecten tot uitvoering zouden worden gebracht, zich over een langere periode moeten uitstrekken.. Daar voorts de mogelijkheid niet mag worden uitgesloten, dat de uitkomsten van de ex ploratiewerkzaamheden van dien aard zijn dan wel de verwachtingen omtrent de marktontwikkeling voor vaste brandstof fen zo ongunstig worden, dat na verloop van de genoemde 2 a 3 jaren moet wor den besloten staatsmijn Beatrix niet in de produktie te nemen, acht de regering niet gewenst, dat in dit gebied grote nieuwe werken, verband houdende met de nieuwe mijnvestiging, alsnog in uitvoering worden genomen, zolang niet definitief is beslist, dat staatsmijn Beatrix inderdaad zal wor den voltooid en in exploitatie gebracht. Esso Amsterdam 26 80 m. w.z.w. Kuria Muria n. Rotterdam. Esso Nederland 26 70 m. n. Alexandrië n. Fao. Esso Rotterdam 28 te Suez verwacht Forest Hill pass. 26 Ras Al Hadd n. Aden. Forest Lake 26 650 m. n.w. Aden n. Aden. Friesland KRL 27 te Kaapstad. Friesland SSM 27 te Kalundborg verwacht. Gabonkust pass. 26 Kp. Finisterre n. Dakar. Geertje Buisman 27 te Rotterdam. Giessenkerk 28 te Djibouti verwacht. Groote Beer 29 te Rotterdam verw. v. New York. Hathor 26 v. Puerto Cabello n. Cartagena. Hector 26 v. Iskenderun n. Piraeus. Hecuba 26 te Antwerpen. Heelsum 26 te Calais. Heemskerk 28 te Nacala verwacht. Helicon pass. 26 JE-11 v. Rotterdam n. Bremen. Hera 26 v. Paramaribo n. Puerto Ordaz. Hestia 25 v. Kingston n. Cristobal. Hilversum 26 v. Amsterdam n. Bremen. Hispartia 26 te Rotterdam. Holland 27 te Troon (Schotland). Holendrecht 26 30 m. n. Majorca n. Hampt roads. Hydra 26 te Rotterdam n. Amsterdam. Iberia 26 50 m. n. Yamalpeninsula n. Igarka. Jagersfontein 28 te Eastlondon n. Amsterdam. Java 27 te Port Neche. Johan v. Oldenbarnevelt 4/9 te Balboa n. A'dam. Joseph Frering 26 te Monrovia verwacht. Kaap Hoorn 26 te Thameshavcn. Kabylia 30 ter hoogte Landsend verwacht. Kal inga 27 v. Hamburg n. Holtenau. Kalydon 28 te Miri verwacht Kamperdijk 26 te Searsport verw. v. New York. Kara 26 v. Suez n. Mena. Karachi 27 te Rabaul. Karsik 27 te Durban. Katelysia 26 v. Buenos Aires n. Curagao. Kellia 28 bij Hoek van Holl. verw n. Rotterdam. Kenia 26 200 m. z. Kuria Muria n. Abadan. Kennemerland 26 v. Vitoria n. Ilheus. Kerkedijk 26 te Baltimore v. Philadelphia. Khasiella 26 v. Lyttleton n. Auckland. Kieldrecht 26 v. Cochin n. Trincomalee. Kinderdijk 8ë 530 m. w.n.w. Azoren n Norfolk. Koratia 26 te Curagao v Puerto Miranda Korend k 27 v. Rotterdam n. Antwerpen. Kreeft 27 te Narvik. Kreon 26 te Maracaibo verwacht. Kryptos 26 te Delawarecity verwacht. Kylix 26 te Thameshaven verwacht v. Stanlow. Langkoeas 26 v. Hamburg n. Rotterdam. Larenberg 26 540 m. n.n.o. Honolulu n. Miikeko J. I.awak 16 v. Dar Es Salaam te Mombasa verw. Leeuwarden 26 v. Pto. Barrios n. New Orleans. Lekhaven 26 v. Bahia n. Antwerpen. Lelykerk 26 v. Genua n Beyrouth. Lib. Bell 26 800 m. o. Bermuda n. Wilhelmshaven. Liberiakust 26 v. Freetown n. Rotterdam. Libertas 26 v. Rotterdam n. Lattakia. Limburg 26 v. Bahrein te Dubai. Lombok 26 v. Portland n. Sgattle. Loppersum 26 v. Brownsville n. Lake Charles. Maas 26 v. Oran n. Rotterdam. Maasdam 27 te San Juan. Maaslloyd 27 te Chitagong v. Madras. Madisonlloyd 26 rede Surigo v. Tacloban. Maron 26 v. Georgetown n. Nickerie. Maureen 26 te Savannah. Mississippilloyd 26 v. New Orleans n. Houston. Montferland 26 270 m. z.z.w. L. Palmas n. Angro Dos Reis. Moordrecht 26 29 m. z.w. R. Fartak n. B. Mashur. Muiderkerk 6 in Bittermeren n. Port Said. Munttoren 26 v. Belfast n. Ardrossan. Myladv 27 v. Hamburg n. Rotterdam. Naess Commander pass. 26 Gibraltar n. Port Said Na ess Tiger 27 te Puerto La Cruz. Nanusa 26 v. Malta n. Montreal. Naranio 27 te Norrköpnig. Neder-Eems 26 v. Londen n. Marseille. Neder-Ebro 26 te Port Swettenham v. Penang. Neder-Waal 26 te Hamburg v. Bremen. Neverita 26 te Shellhaven verw. v. Rotterdam. Nieuw Amsterdam 26 v. New York n. South.ton Nieuwe Tonge 26 45 m. o. Startpoint n. Seven Isl Noordwijk 26 et Las Palmas. Notos 25 te Amsterdam n. Gothenburg. Ni-kerk 26 250 m. z.w. Okinawa n. Kobe. Oranje Nassau 27 v. Cartagena n. Oranjestad. Ossendrecht 26 te Brunsbiittel. Ouwerkerk 26 v. Akaba n. Suez. Overijsel 26 v. Penang n. Colombo. Papcndrecht 26 900 m. z.w. Azoren n. Cuba. Parkhaven 26 te Hamburg. Pendrecht 26 v. Napels n. Las Palmas. Pc-perkust 26 v. Antwerpen n. Amsterdam. Pericles 26 v. Arica n. Antofagasta. Philippia 26 140 m. o. Gibraltar n. Mena. Poseidon 26 te Curagao verwacht v. Georgetown Prinses Irene 28 te Chicago verwacht. Prins Alexander 26 te Montreal v. Napels. Prins der Nederl. 26 v. Southampton n. Barbados Prins Frederik Hendrik 27 te Chicago. Prins Johan Willem Friso 26 te Chicago verwacht Prins Willem George Frederik 26 te Antwerpen Prins Willem III pass. 26 Belle Isle n. L. Pallice Prins Willem V 27 te Le Havre. Pygmalion 28 te Rhodos verwacht. Radja 27 te Genua. Raki 26 v. San Francisco n. Los Angeles. Reza Shah The Great pass. 26 Scillys n. Tranmere Ridderkerk 26 v. Bremen n. Antwerpen. Riouw 26 40 m. n.w. Daedalus n. Aden. Roebiah 26 600 m. o. Takvo n. Hongkong. Rossum 25 130 m. o.n.o. Pto. Rico n. San Lorenzo Rotte 26 v. Aden n. Suez. Rotterdam 26 v. Southampton n. Le Havre. Riindam 26 v. Southampton n. Quebec. Sarangan 26 te New York v. Lissabon. Schelpwijk 27 te Thameshaven. Scherpendrccht 26 55 m. z. Athene n. Hamburg Schie 26 te Hamburg v. Rotterdam. Schielloyd 26 v. Aden n. Singapore. ACTIEVE Slot 19/8 Gisteren AANDELEN A.K.U 529% 536 Bergh Jurg. 291 gb 290% 349% 343 gb 885% 876 Deli Mij 183,50 182 gl 479 469 Ford - 680 gb 670 gb Van Gelder 325 gb 327 816 838 Müller N.B 439 429 Ned. Kabel fab riek 599 606 Philips 1302 1314 Philips Pref. 333 340 Unilever 915 gl 881 Wilton Fijenoord.. 205 214 Billiton le 535 468 Billiton 2e 460 Dordts. Petr 628% 635 Dordts. Petr. 7 Pr. 628' 634% Kon. Petr. 1 k f 20 133,— 133.60 Kon. Petr. 5 20 f 131,50 132.20 Kon. Petr. 50 20 131,30 gl 132.30 Moeara E 2055 Moeara 4 Wb 1920 II.A.L 137 140% Java-China Pak 136 147 f 103,50 103.— K.N.S.M. N.B 180 188% Kon. Paketv 133% 136 Stv. Nederland 164% 167 Niev. Goudr 136 141 v. Ommeren 267 gl 274 Rotterd. Lloyd 145 147 Scheepv. Unie 143 146% OBLIGATIES Nederland 1959 4%.. 10013/,b 100 >7,6 Nederl. 1960-1 4%. 10013/ifl 100 "7,6 Nederl. 1960-2 4*/a. 10013/ie 100 "7,e Nederland 1959 4%.. 93'5/i6 g 98'7.e g Staf feil. 1947 3%-3.. 98% gl 94% Investeringcertif. 3.. 98% 98 gb Investeert. 1962-64 3 997,e B.N.G. Won.b. '57 6 1107,6 110%6 B.N.G. W.b. '58/59 4% 99% 99% Z.-Holl. 1956 4% 97% 1 B.N.G. 1958 5% 104% 10413/i« B.N.G. W.b. '52 4%.. 97 973/ie B.N.G. rentesp. 1952 175 176% A.K.U. 1944 3% 100% b 99% Alb. Heijn w.obl. 55 4 122% 123% Coöp. melkc. 1951 4 Phil. 250-1000 '51 4 95% 95 PEGEM 1-2 1957 6 ïir/w 110% Convert, obligaties A.K.U. 4% 155 154% Billiton 5 197% 202 Boeke Huidek. 4% 107% Borsumij 3% 89 Ketjen 4 288% Ver. Mach. 1000 5 199% 214% Premieleningen A'm (c en a) '33 100 3 id Pr.obl. '51 id. 2 id. 1956-3 id. 2% R'dam 1957 id. 2% Z.-Holl. 1957 id. 2 AANDELEN Participatiebewijzen H.B.B. bel. d. 1/1 pb. Wereldenergie Interunie 50 Robeco 50 Unitas f 50 Ver. Bezit v. 1894 f 50 Can. Gen. Fund. c.v. Chem. Fund, c.v Mass. Inv. Tr. c.v. Tel. Elec Fd. c.v. Bank-, krediet- en verzekeringswezen Amst. Bank H.B.U. c.v Ned. Midd.st.b Ned. Overzee B R'damsche J3 Slavenb. B Twents B 5-1000 c.v. CULTURES Cult. Bank N.H.M. c.v.a Amst. Rubber H.V.A Senembah Besoeki fab Javasche cult Ngombezi cult. N.I.S.Uv- Vorstenl. 250-500.... Handel en industrie A.I.M.E. Alb. Heijn Alg. Norit Alkmaar Mach Amstelbr Amst. Ballast Amst. Droogd A.N.I.E.M. N.B. Becht Dyser Beeren Trie Bergh. papier B Blijdenst. 1000 Bols Likeur Borsumij 1000 Breda Mach. Brocades Bronswerk B Bührmann Pap Bijenkorf Centr. Suiker Cobra Curag. H. Mij Demka Dikkers Co Dorp Co. Slot 1 Slot 19/8 Gisteren 24% 98% 325 b 85 84% 20972 93% 93 190 98% 100% Erdal 748 95% 95*7i« 18272 150 Gerofabriek N.B. Geveke 500 1835 1830 425 432 447 Grofsmederij 186 f 219, 223.— Güntzel en Sch 190 243 247.50 310 520.— 269 137,50 139.— 410 12% 12% Heem, v. d. 350 12% 12% 384 12% 137,8 817ie 8% 205 610 121% 400 415 Holl. Beton 360 223% 234% Holl. Constr. 575 175 185 Hoogenbosch 285% 175% 175 321% 32972 598 178% 182 147 297% 310 230 300 .34 505 325 gb 326 Key Houth. 19672 108% lil Kiene 1000 291 151% 151% 540 350 K. N. Zout 985 28% 28% Koudijs 24372 219 225 Kromhout Mot 227 335 337 K.V.T 327 Lett. Amst 490 Lindeteves 119 250 253% 121% 470 47472 244 72 785 810 1 508 Meel. Ned. Bak 390 585 b Mees Bouwmat 184 410 415 Meteoor Beton 306 325 Naard. Ch. F 52V2 50% 194% Ned. Dok 155% 142% Ned. Export Papierf. 338 348% 374% N. Scheepsb 156 168 17472 155 592% 610 172 64 62% Nijverd.-ten Cate 380 291% 29972 Oranjeb 445 476 470 Overz. Gas N.B 145% 160 693 514 530 246 695 738 Reineveld .-. 205 1 452 448 Riva 44072 239VS 235 680 155% 154% Rouppe v. d. Voort. 125 269 272 Rutten's Bier 186 b 35072 378 Rijnstaal 167 71% 74% Rijsdijk 317 Gisteren 124% 366 207 A 196 770 18272 164% 500 1 458 191 182 280 206 390 402 740 214 630 128 312 25472 637 151% 249 3'AJ 563 520 214' it 305 J 20 375 1010 255 227V« 342 470 1 121% 125 450 502 158 209 436 b 166% 24372 161 176 174 410 1 485 264 685 1 250 230 457 715 1 126 220 169% 325 Schelde N.B Schokbeton A.B Scholt. Aard Schuttersveld Sikkêus Groep Simon de Wit Smit Transf Smuld. Mach Spaarnest. 5-1000 Spanjaard Stokvis 500-1000 St.spinn. Tw T.B. Marijnen Thom. Drijver Thom. Mf 500 Thom. Hav Tw. Kabel Tw. O. H Unil. 1000 eert. 7 c. pr. Unil. 1000 6 c.pr Unil. 1000 afl. 4%c.pr. Union Rijw Utermöhïen Utr. Asphalt Veen Spinn Intervam Ver. Blik Ver. Mach Ver. Touw Victoria Bisc Vihamij Vliss. katoen Vredest. Rubb. Vromen Pap Walvischvaart Wernink's Bn Wessanen Wit's Textiel Wyers' Ind Zaalberg Z.-Holl. Bier Zwanenburg-Org. Ver. Staten Am. ENKA Am. Motors Am. Sum. Tob Am. T&T 5-10 a 100 Anaconda Atch. Top Bethl. Steel Cities Serv. 10 a 10 Curt. Wright Du Pont Nem. 10 $5 Gen. Electr Gen. Motors Kenne Copp N.Y. Centr. Railr. Norf. West Railw Proct. Gamble Repub. St Shell Oil St. Oil N. J Texas Inst U.S. Steel Canada Can. Pac. Railw. Int. Nickel Slot 19/8 Gistere 298 320 151% 875 900 292 925 310 351 360 123 121% 626 630 b 131% 136 1 283 297 17172 17772 223 1 22472 7201 320 300 20972 209% 547 575 73% 153% 129>V,o 130 9072 91% 293 324 34472 355 345 129% 14072 393 424% 254 269 355 223 238 16772 17172 389% 392 514 525 405 398 113% 115% 155% 160 335 368 176 175 399 417 131% 135 475 890 970 21% 2213/i6 23% 23% 89% 93% 52 54% 23% 23 44 44% 4172 45 18% 201% 20872 80% 84% 44% 46% 81% 85% 98% 121% 123% 62 63% 69% 69% 41% 222 217 81% 83 24% 247,6 54% 5572 Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTRAAT 181 TEL. 14444 Schouten 28 te Kaapstad verwacht. Senegalkust. 26 v Port Harcourt n. Takoradi. Sliedrecht 29 te Yokohama verwacht. Socrates 26 v. La Guaira n. Curagao. Sommelsdijk 26 480 m. w. Scillys n. Antwerpen. Stad Alkmaar 26 22 m. n.o. Casquets n. Savona. Stad Delft 26 130 m. z.z.w. Ouessant n. Vitoria. Stad Dordrecht 26 85 m. z. Stockholm n. R'dam. Stad Rotterdam 26 130 m. z.z.w. Ushant n. Savona. Stanv. Pcndopo 26 op Musi-riv. n. Sungeigerong. Stanvac Sumba 27 te Sungeigerong verwacht. Stentor 26 v Hambur n. Bremen. Steven 26 v. Bayonne n. Ceua. Straat Clement 26 te Durban. Straat Malakka 27 te Saigon. Straat Singapore 26 v. Fremantle n. Mauritius. Straat Torres 27 te Port Harcourt. Sunetta 26 te Point Fortin verw.v. Buenos Aires. Talisse pass. 26 Guardalui n. Aden. Tamara 26 v. Hamburg n. Palermo. Tamo 26 te Bordeaux verwacht v. Las Palmas. Taria 26 70 m. w. Colombo n. Madras. Tero 26 50 m. wn.w. Algiers n. Rotterdam. Texel 26 360 m. w. Flores n. Houston. Tjibodas 27 te Hongkong. Tjitjalengka 26 v. Hongkong n. Singapore. Tweelingen 26 op Orinoco-rivier n. Pto. Ordaz. Van Spilbergen 26 v. Lagos n. Matadi. Van Waerwijck 27 v. N. Plymouth n. Melbourne. Vasum pass. 26 Burlings n. Rotterdam. Viana 26 te Thameshaven verwacht. Vivipara 30 te Anacortes verwacht. Vlieland 26 v. Rio La Plata n. Curagao. Vlist 26 v. Rotterd. 27 te Plymouth n. Hampt. R. W. Alton Jones 26 50 m. z.w. Kp. St. Vincent n. Port Said. Weltevreden 26 te Genua v. Port. Said. Westertoren 26 85 m. z.z.w. Masira n. Suez. Westland 27 v. Montevideo n. Buenos Aires. Wieldreeht 26 70 m. z. Dublin n. Eastham. Willem Ruys 26 v. Colombo n. Singapore. Willemstad 26 te Barbados verwacht v. Madeira. Wonogin 27 te Lourenco Marques. Wonosari 26 v. Bremen n. Hamburg. Zafra 26 te Rotterdam. Zaria pass 26 Kp. Finisterre n. Mena Al Ahmadi. Zonnekerk 27 te Hamburg. Zuiderkerk 26 te Antwerpen v. Port Said. KLEINE VAART Alcetas 26 v. Rotterdam n. Algiers. Ank T 23 t.e Sikea v. Ostrand. Amyntas 26 te Amsterdam n. Hamburg. Atlas 26 40 m. w. Oporto n. Antwerpen. Draco 25 v Ceuta n. Genua. Elsa 25 te Kotka v. Karskaer. Flevo 26 6 m. z.w. Bornholm n. Gdynia. Joost 2 3v. Kotka n. Zaandam. Kaap Falga 25 v. Ostrand n. Rundvik. Manto 25 v. Rotterdam n. Bilbao. Phidias 25 v. Amsterdam n. Hamburg. Plato 25 te Aalborg n. Aarhus. Quo Vadis 24 v. Ceuta n. Savona. Strabo 26 te Rotterdam n. Ceuta. Tilly 23 te Slottsbron v. Rotterdam. SLEEPVAART Argus 25 te Rotterdam. Barentsz Zee 25 540 m. z.w. L'end n. Liverpool. Clyde 25 420 m. z.z.w. Azoren n. Antwerpen. Holland 25 60 m. z.z.o. Cork n. Engeland. Hudson 26 te Rotterdam verw. v. Middlesbrough. Humber 25 420 m. o.n.o. Belem n. Belem. Loire 26bij gestr. s.s. t.h.v. Manzanillo (Cuba). Maas 25 v. Hoek van Holland n. zee. Noordzee 23 te Tema v. Rotterdam. Oceaan 25 260 m. z.z.w. Dakar n. Engeland. Oostzee 25 ter hoogte Lucretiapoint n. Rouaan Poolzee 25 v. Dakar n. Montevideo. Rode Zee 25 270 m. z.z.o. N. Orleans n. Maracaibo. Tasmanzee 25 270 m. z.z.w. L. Palmas n. Marseille, Thames 25 1260 m w.n.w. Callao n. Antwerpen. Tyne 25 240 m. o. Wilmington n. Antwerpen. Witte Zee 25 25 m. z. Scarpanto n. Mersin. Zwarte Zee 25 120 m. z.z.w. K. Matapan n. Perz. G. KALME HANDEL De handel ter beurze was gistermiddag kalm. Aandelen Unilever openden zwak op 897, tegen als vorige slotprijs 912. De Planta-affaire deden de margarinewaarden verder inzakken tot. 880. De arbitrage kwam met deze stukken aandragen waar tegenover zeer weinig vraag stond. Al met al was het koersverlies voor dit fonds, ten opzichte van de vorige slotkoers ruim der tig punten. Hoogovens openden op 845 en daalden tot 838. Op deze prijs verloor het fonds bijna twaalf punten. AKU's hielden zich bij de opening op 538, min 1 punt, zeer goed doch vielen terug tot 535'/2. Kon. Olies openden op 133 en daalden tot 131.50 op welke prijs een koersverlies werd geleden van twee gulden. Ten opzichte van de slot- koersen van vorige week vrijdag vertoon de Philips over deze beursweek 'n koers winst van circa vijftien punten, AKU zes punten hoger en Hoogovens ruim twintig punten beter. Unilever daalde deze beurs week bij een prijs van 880 circa vijfender tig punten terwijl Kon. Olie vrijwel gelijk bleef De scheepvaarten waren een tot twee punten in reactie op de betere stem ming van de voorgaande dagen. De handel was zeer kalm. Walvisvaarten werden we derom in een open hoek verhandeld en noteerden op 115 vier punten beneden de vorige slotkoers. Staatsfondsen zeer kalm met weinig veranderingen. Cultures lager voor certificaten Deli. In de lokale sector werden aandelen Enkes, voor welk fonds donderdag de notering op last van het beursbestuur werd gestaakt op een te ver wachten bericht van de maatschappij, ge adviseerd op 200, bij een voorgaande note ring op 178. De maatschappij berichtte de goede gang van zaken en de gunstige voor uitzichten. Voor de inschrijving op 1,9 miljoen 4 percent obligaties Delft a 99l/s percent bestond ter beurze een zeer goede belangstelling. Verder werden in de lokale afdelingén merendeels koersverliezen ge boekt met uitzondering van de bieraan delen. die hoger noteerden op aanhoudende Westduitse aankopen. Prolongatie 372 pet. Boeke en Huidekoper kwam van 158 op 155, Boom-Ruygrok van 177% op 176%, Figée van 216 op 213%. en Spaarnestad van 625 op 630. VERHANDELDE FONDSEN 25 augustus 26 augustus Totaal 465 433 Hoger 237 (50.9%) 135(31.2%) Lager 141 (30.3%) 234 (54%) Gelijk 87 (18.8%) 64 (14.8%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U536—539 Kon. Olie132.50—134.00 ƒ132.50 Philips 1329—1349 1335 IJnilever 884—893 884 Hoogovens 845853 850 NEW YORK: Verdere ontspanning De Newyorkse effectenbeurs heeft giste ren een verdere ontspanning ondergaan, waardoor vele van de hoogvliegers uit de laatste dagen onder verkoopdruk kwamen. Leidende chemische fondsen, enkele far maceutische, alsook enkele elektronische fondsen en specials, waren in reactie. Staalwaarden fluctueerden, autofabrieken williger, metaalfondsen vast. Na vijftien dagen koersstijgingen werd de reactie voorzien en ter beurze verwacht men dat de dalende tendens zich ook maandag zal voortzetten. De verkopers kwamen in de markt met een overwicht en hebben dat de gehele dag behouden. Korte koopgolven in de ochtend en de vroege middag kregen te weinig steun om de verkopers te neutrali seren. De omzet was 2.780.001 aandelen. Van totaal 1202 verhandelde fondsen no teerden 430 hogere en 506 lagere koer*°"

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 11