Loemoemba's leger bezet opstandige mijnprovincie K2r „Memorandum van generaals klopt met regeringspolitiek" zonder kringen WERELDNIEUWS Wederzijds dilemma Gevaarlijk experiment Afspraak met VAR voor hulp bij opmars naar Katanga Confectie-export naar Rusland UNO vestigt hoop op Franse bemiddeling Japan bestudeert het verzoek van Indonesië ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1960 3 Hammarskjoeld komt niet aan Zuid-Afrika toe ADENAUER ACHTER STRAUSS Verkiezingspropaganda achter deze stunt onmiskenbaar Het Mali-conflict Het Nederlands smaldeel Hogere toeslag op de boterexport de <~Qra.citótoel De gisteren in ons blad op pagina één aangeduide blijken van een groeiende con troverse tussen de doctrinair-communisti- sche opvattingen van China enerzijds en de Sovjet-Unie aan de andere kant betref fen niet een kwestie, waarin men van de ene dag op de andere schokkend nieuws mag verwachten. Het is veel meer een slepende aangelegenheid, die zich traag voortbeweegt in kromme lijnen. Wel is reeds jaren geleden in Westelijke kringen gespeeld met de idee, dat de as Moskou- Peking niet van duurzaam staal zou zijn en dat vroeg of laat de historische Azia tische tegenstellingen zich tussen de twee grote machten zouden wringen, omdat op den duur een verschil in streven en dus een breuk tussen hun potenties niet zou kunnen uitblijven. Wat die potentie betreft, is het voor de Sovjet-Unie toch al een riskante onderne ming geweest de Chinese industrialisatie en bewapening te stimuleren en te steu nen, omdat het ontzaglijk mensenmateri aal van China deze technocratisering in snel tempo zo effectief zou kunnen maken, dat de Sovjet-Unie zich overvleugeld zou zien voordat zij dat gevaar besefte. China is van nature geen natie, die aan de lei band wenst te lopen. En de communisti sche revolutie eist nu eenmaal volstrekte eenheid van bloes tegenover de buitenwe reld. Op dit punt lopen nu blijkbaar de opvattingen van Moskou en Peking ge vaarlijk uiteen. Ten eerste voelt Moskou zich in zijn communistisch leiderschap be dreigd, en ten tweede vreest het van Pe king een ontactische, onopportunistische verering van het geweld tegenover de ..barbaarse" buitenwereld. Dat geweld heeft Moskou vervangen door de coëxis tentie-idee, niet uit humane overwegingen, doch uit het instinct tot zelfhandhaving gebaseerd op de Russische interpretatie van Lenins leerstelling dat het Russische vaderland nooit in bestaansgevaar mag worden gebracht. Een atoomoorlog kan het niet meer riskeren, zonder het gevaar van zelfvernietiging te lopen. Peking maalt niet om dat gevaar. Er zijn zoveel miljoenen Chinezen en er komen zoveel miljoenen Chinezen jaarlijks ter wereld, dat zelfs de atoomoorlog geen fataal gat meer in die massa zou slaan. In grote lijnen gezien drijft deze situa tie Moskou naar een front tegenover Chi na, dus met.Ja, met wie? Het zal niet gauw erkennen, dat Amerika en West- Europa zijn aangewezen bondgenoten te gen dit gevaar zijn, maar voortbouwend ook op zijn coëxistentie-idee zal het toch tot de conclusie moeten komen dat op dit hoofdstuk der wereldgeschiedenis bepaalde belangen zowel in Oost als in West hun basis vinden, dus gemeenschap pelijk zouden moeten worden behartigd. Hoe Moskou dit zal oplossen, is niet te voorspellen. Het is echter duidelijk dat het Westen hierbij niet een geamuseerd toeschouwer zal kunnen zijn, doch zijn eigen problematiek zal moeten beschou wen in het licht van een Chinees gevaar van gigantische afmetingen, groter wel licht dan ooit het Russische is geweest of zal kunnen worden. De avondklok die thans voor de jeugd in Maastricht bij politieverordening is in gesteld, is naar onze smaak niet slechts een bijzonder onsympathieke, maar ook een gevaarlijke maatregel. Niet alleen om dat deze maatregel bedenkelijk naar de verfoeide nazi-methoden riekt, maar voor al omdat zij volkomen willekeurig en zon der aanzien des persoons op de gehele Maastrichter jeugd zal worden toegepast, van wie de overgrote meerderheid uiter aard niets van doen heeft met de inder daad ergelijke wandaden, die de laatste maanden door een aantal van hun stad- en leeftijdgenoten bedreven zijn. Als men degenen die zich daaraan schuldig gemaakt hebben, niet kan „opsporen en voorgelei den" door bijvoorbeeld een tekort aan poli tiepersoneel, dan nog gaat het, naar Ne derlandse maatstaven van recht en recht vaardigheid, niet aan, de goeden maar on der de kwaden te laten lijden. Doet men dat toch, zoals dan thans in Maastricht gebeuren gaat, dan ontstaat ogenblikkelijk het gevaar dat velen van die „goeden" zich, uit reactie tegen het hun aangedane onrecht, aan de zijde van het „verzet" zul len scharen en daardoor alsnog in de rijen van de belhamels verzeild geraken. Wij zijn benieuwd, wat de Maastrichtse jeugd- breideling zal uithalen, maar vrezen dat zij wel eens averechtse uitwerking zou kunnen hebben. PRETORIA (Reuter) Secretaris-gene raal Hammarskjoeld heeft in een telegram aan minister van Buitenlandse Zaken Eric Louw verklaard, dat hij met het oog op de gebeurtenissen in Kongo niet zijn voorge nomen bezoek aan Zuid-Afrika zal kunnen brengen. Hij zei, dat zijn aanwezigheid in het UNO-hoofdkwartier in New York ver eist was. Advertentie (Van onze correspondent) BONN De regering gaat volledig akkoord met de zakelijke inhoud en de gedachten- gang van het memorandum der generaals. Het oordeel der militaire vaklieden klopt volkomen met de regeringspolitiek van de afgelopen vijf jaar. Daarop komt het com muniqué neer, dat vrijdagavond te Bonn werd bekendgemaakt over de ^gesprekken, die Bondskanselier Adenauer en minister van defensie Strauss gistermorgen en gis termiddag over het veel besproken en veel becritiseei-de memorandum van de zoge naamde Führungsstab van de Bundeswehr het college van commandeurs van het nieuwe Westduitse leger hebben' gëhad. Het regeringscommuniqué zegt voorts, dat de regering het werk van het leger waardeert en haar dank uitspreekt voor hetgeen tot dusver is gepresteerd. Daar mee maakte zij zonneklaar, dat van eni gerlei kloof tussen de regering-Adenauer en de generaals geen sprake is. Integen deel, de mening der generaals, dus van de opperste vaklieden van het leger, zo zegt men hier, werd identiek verklaard met die van de regering. Uit het communiqué blijkt verder, dat Strauss er alle nadruk op heeft gelegd dat de generaals géén „eisen" hebben ge steld. Het woord „Fördernisse" eisen), dat in het memorandum voorkomt, dient volgens Strauss uitgelegd te worden als het militaire synoniem voor het burger lijke „voorwaarden". Het zou hier om een militair begrip gaan dat in alle legers ter wereld zou voorkomen en dat inderdaad afwijkt van de waarde, die de normale burger er aan hecht Geen politiek In een interview voor radio-Frankfort deelde Strauss mee, dat Adenauer volko men akkoord is gegaan met deze fylolo- gische interpretatie. De Bondskanselier was in het begin van deze week geschrok ken van enkele buitenlandse reacties op het memorandum der generaals, waarin gesteld werd dat het strikt noodzakelijk is voor een efficiënte werkwijze van het leger in het kader van de NAVO, dat de Bondsrepubliek de algemene dienst plicht kent, lid blijft van de NAVO en bewapend wordt met zuiver tactische atoomwapens. Het buitenland en ook de socialistische en liberale oppositie te Bonn zeide: „de generaals bemoeien zich met de politiek" (Strauss zei gisteravond: „Nee, het waren wel de commandeurs, die de wens te ken nen hadden gegeven, dat een referaat van de inspecteur van het leger de generaal Heusingei-, waarin de drie eisen waren vervat als condities openbaar zou worden gemaakt, maar ik heb daarvoor mijn toe stemming gegeven en dus was van zuiver militaix-e inmenging in de politiek geen sprake". „Vakoordeel" De minister erkende vervolgens, dat hij dit gedaan had om de troep maar uiter aard ook de openbare mening een an dere mening te laten horen dan bijvoor beeld van socialistische kant over de taak van het leger en vooral over de atoom bewapening de laatste tijd is vei'kondigd. Met andere woorden: Stx-auss spande, een jaar voor de verkiezingen, de genex-aals als 't ware voor het politieke karx-etje van de regex-ing en de C.D.U.! Hij verklaarde dat gisteren door te zeggen dat het hier enkel om „een vakoox-deel" ging, dat iden tiek is met de mening van de regering. Adenauer heeft de zienswijze van Strauss volledig geaccepteex-d. Ook al staat vast dat de kanselier het bepaald niet eens is met de vorm van het memoran dum. Die vorm een artikel van gene x-aals, bestemd voor de openbax-e mening, gaande over een politiek nog omstreden bewapeningstaak botste namelijk tegen de parlementaire gebruiken en kwam wel zeker neer op een inmenging van de ge nex-aals in de politiek van de dag. Als goede vrienden x-eizen Adenauer en Strauss heden per vliegtuig naar Milaan, waax-bij zij de laatste schex-pe 1 mtjes kunnen weg- veilen. Adenauer begint vandaag namelijk zijn vakantie in Italië, Stx-auss heeft nog drie dagen tegoed nadat de kanselier hem uit zijn vakantie-oox-d spoorslags naar Bonn had geroepqn De correspondent van het onafhanke lijke blad „Frankfurter Abendpost" te Bonn meldt, dat verscheidene Westduitse generaals zich van het memorandum heb ben gedistancieex-d. „Sommigen hebben in particuliere gespx-ekken de nadruk erop gelegd, dat zij het stuk niet hebben ge tekend", aldus de correspondent. Een ander Westduits blad verdedigt echter het memorandum. In een demo- cx-atie heeft elke gx-oep met een speciaal belang het recht te zeggen wat hij wil, aldus de „Deutsche Zeitung" uit Stuttgart. Sovjet-reactie MOSKOU (UPI) Het Russische rege ringsblad „Izvestia" heeft vrijdag in een artikel over het memorandum van de West duitse generaals vei-klaax-d dat West-Duits- lands genex-aals dreigen Oost-Duitsland te annexeren en de gx-enzen van Polen, Tsje- choslowakije en Rusland met geweld te corrigeren. Nimmer te vox~en hebben de x-evanchis- ten van Bonn hun geliefkoosde plannen met zoveel openhax-tigheid en cynisme be kendgemaakt, aldus het blad, dat ver- klaax-de: „Als de fascistische slangen zou den tx-achten hun plan uit te voeren, zou den zij op eigen grondgebied vex-trapt wor den". De Russische regeringskrant merkte op, dat het memorandum geen uiting van delirium was, of de dx-oom van op hol geslagen militaristen, „doch de officiële politiek van de Westduitse regering". LEOPOLDSTAD (Reuter), AFP, UPI) Terwijl de Belgische troepen in snel tem po en met hulp van Amerikaanse leger- vrachlvlicgtuigen Katanga verlaten, be gint Loemoemba uitvoering te geven aan zijn plannen, de opstandige regionen in Kongo gewapenderhand weer onder zijn gezag te brengen. Zijn troepen hebben Bakwanga, de hoofdstad van Kaloncïji's „afgescheiden" Mijnprovincie in Kasai, bezet (volgens een Belgische Sabena-func tionaris met hulp van Tunesische UNO- troepen) en volgens berichten uit Leopold- stad zijn plannen voor een offensief tegen Katanga met hulp van troepen van de VAR buiten de UNO om met vertegen woordigers van de VAR besproken. Hier bij wordt er reeds van uitgegaan dat de UNO-troepen overeenkomstig Loemoemba zijn wens Kongo onmiddellijk na het af voeren van de Belgische troepen uit Ka- tanga zullen verlaten. Het UNO-contingent blijft inmiddels in Kongo nog steeds in sterkte toenemen. ELISABETHSTAD (Reuter) Troepen van Loemoemba hebben Bakwanga bezet, de hoofdstad van de afgescheiden „mijn provincie" van Kasai, aldus heeft de Bel gische chef van het kabinet van px-esident Kalondji van de mijnprovincie, Raymond Soumoy, zaterdagmorgen aan een corres pondent van Reuter medegedeeld. De Sabena heeft na het vernemen van dit bericht, een vlucht naar Bakwanga, via de Belgische basis Kamina, die voor za- tex-dagmorgen op het programma stond, onmiddellijk afgelast. Belgische legerkringen in Elisabethstad hebben gemeld, dat troepen van Loemoem ba, ter sterkte van een paar honderd man, uit Loeloeaburg in de richting van de mijn- px-ovincie opx-ukken. Het bericht over de bezetting van Ba kwanga is afkomstig van twee functiona rissen van de Sabena, die zaterdagmor gen uit Kamina in Elisabethstad zijn aan gekomen. Eén van hen deelde mede dins dag door Tunesische militairen van de UNO-tx-oepen te zijn geax-resteerd, toen hij op het vliegveld van Bakwanga lanclings- lichten wilde gereedzetten voor een nacht landing van een vliegtuig, waarmede pre sident Kalondji uit Elisabethstad naar Bakwanga terugkeex-de, na zijn besprekin gen met premier Tsjombe van Katanga. De volgende moi-gen kx-eeg hij last te ver- trekken. De betrokken Sabena-functionax-is ver klaarde voor zijn vertrek door een aan tal Tunesische soldaten te zijn geschopt en geslagen. Kalondji's kabinetschef Soumoy zei, dat vijf of zes vliegtuigen van de UNO met wapens vanuit Loeloeaburg naar Ba kwanga waren gezonden, „voor het aan leggen van een wapendepot voor de troe- pen van Loemoemba", zo voegde hij hier als zijn mening aan toe. De mishandelde Sabena-man zei nog de Tunesische militairen tegenover Kongole zen te hebben horen zeggen: „Jullie hebben de Belgen niet meer nodig. Wij zijn hier om jullie te helpen, in ons Afrika. Wij zijn ook Afrikanen". Vrijdag is te Leopoldstad van welinge lichte zijde vernomen dat de Vex-enigde Ax-abische Republiek thans de mogelijk heid ernstig overweegt troepen ter be schikking te stellen van de regex-ing-Loe- moemba, om Katanga te onderwex-pen. Loemoexrxba zou deze uiterste oplossing achter de hand houden voor het geval zijn streven, om langs diplomatieke weg zijn gezag in Katanga te vestigen schipbreuk zou leiden. Een uit diplomaten en militairen be staande missie van de V.A.R. heeft dins dag in aanwezigheid van de bevelhebber der V.A.R.-eenheden, die ter beschikking van de UNO zijn gesteld, een onderhoud van twee. en een half uur met Loemoem ba gehad. De leider van de V.A.R.-delegatie naai de conferentie te Leopoldstad, Sabri, zou nu Loemoemba hebben medegedeeld, dat Nasser bereid zou zijn de eenheden val schermtroepen, die thans deel uitmaken van het UNO-leger in Kongo, ter beschik king van de centrale Kongolese regei-ing te stellen, indien deze ze zou willen aan wenden om Katanga te overmeesteren. De secx-etax-is-genex-aal, Dag Hammar skjoeld heeft vrijdagavond twee hoge func- tionax-issen van de UNO naar Kongo ge zonden orn daar de gehele militaire en burgerlijke actie van de UNO te gaan be zien. Het zijn de heer Andx-ew W. Cor- dier, Hammarskjoelds persoonlijke assis tent, die naar Leopoldstad zal reizen om daar tijdelijk dr. Bunche te vervangen en de vroegere president van Ecuadox-, de heer Galo Plaza, die nog vanavond naar Kongo vex-tx-ekt om een vei-slag op te stellen over de militaire basis te Ka mina en Kiton in Katanga welke de vol kerenorganisatie spoedig wil oveiTiemen. NEW YORK (Reuter). - De UNO troepen macht in Kongo bedraagt thans 15.700 man, afkomstig uit 11 landen. Een woord- voex-der van secx-etax-is-generaal Hammars kjoeld heeft meegedeeld, dat het aantal tot 17.000 zal stijgen met de aankomst van de Indonesische en Malakkaanse troepen. De gr-ootste eenheden zijn die van Ma rokko (3.220 man), Tunesië (2.640), Ethio pië (2.560) en Ghana (2.390). LEOPOLDSTAD (UPI) Geheel onver wacht heeft px-emier Loemoemba vandaag de leiding over de Pan-Al'rikaanse confe rentie, welke op het ogenblik in Leopold stad gehouden wordt, overgedragen aan zijn vice-premier. Hij is thans op weg naar Stanleystad in de Oostelijke Kongo- pi'ovincie, waar zijn aanhang het grootst is voor zijn vertrek heeft hij geen reden opgegeven, maar in conferentickringen ge looft men dat hij teleurgesteld is door de geringe opkomst van de Afrikaanse Sta ten en door het feit dat er in het geheel geen ministex-s van Buitenlandse Zaken op de conferentie zijn vei-schenen. Een gx-oep Nederlandse fabrikanten van dames- en herenconfectie heeft zich aan eengesloten in de Clothing Export Holland U.S.S.R. teneinde gezamenlijk de afzet- max-kt in de Sovjet Unie te gaan bewer ken. Twee vertegenwoordigers van deze groep maken deel uit van de Nederlandse handelsmissie, die onder auspiciën van het departement van Economische Zaken van 11 tot 25 september voor de eerste maal een officieel bezoek aan de U.S.S.R. zal brengen. NEW YORK (UPI) —Een woordvoer der van het hoofdkwartier van de UNO te New York heeft vrijdag meegedeeld dat een brief ontvangen is van premier Mo- bido Keita van Soudan (v.m. Frans). De woordvoerder weigerde mee te delen wat de inhoud van Keita's nota aan de UNO was. Te Bamako, de hoofdstad van Sou dan, had Keita vrijdag verklaard, dat hij om een spoedzitting van de UNO had ge vraagd, teneinde te verzoeken met behulp van een v.n.-politiemacht de eenheid van de Mali-federatie te herstellen. Senegal, dat zich heeft losgemaakt van zijn federatie met Soudan, heeft bij de UNO reeds een verzoek om toelating tot het lidmaatschap ingediend. Gezaghebbende waarnemers in kringen van de UNO menen dat Hammarskjoeld de ontwikkelingen in de splitsing van de Mali-federatie met grote voorzichtigheid volgt. Men is van oordeel dat de bemid- dellaarsrol, welke president De Gaulle speelt, nog niet teneinde is en schijnt er de voorkeur aan te geven dat De Gaulle poogt het geschil tussen Senegal en Sou dan op te lossen voordat de UNO op welke wijze ook, zich in deze aangelegenheid mengt. (AFP) In kringen van de UNO wijst men er op, dat een land, dat géén lid van de volkerenorganisatie is, alleen om bij roeping van de Veiligheidsraad kan vra gen, als de i-egering van dat land bij voor baat op zich neemt de verplichtingen tot vreedzame regeling, neergelegd in het handvest van de UNO, te aanvaarden. Uit Dakar wordt gemeld, dat op 5 sep tember een px-esident van de republiek Se negal zal worden gekozen. Het Senegalese kabinet heeft besloten hiertoe op die da tum de volksvertegenwoordiging bijeen te roepen. TOKIO (AFP). Het Japanse ministerie van buitenlandse zaken heeft zatei-dag for meel buitenlandse persberichten tegenge sproken, dat Japan zijn toestemming voor een Nederlands vlootbezoek aan Yokohama volgende maand opnieuw in beschouwing zou nemen. De berichten deden de ronde nadat het hoofd van het Indonesische bureau voor Indonesische, Aziatische en Pacific zaken, di\ Suska en de Indonesische ambassadeur in Tokio, Sugeng, de Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Kosaka, hadden be zocht om de Indonesische reactie toe te lichten. De woordvoerder zei dat de minister slechts beloofd had de mededelingen, die de Indonesische auforiteiten hem hadden versti-ekt te „bestuderen". De toeslag op de uitvoer van boter is met ingang van gisteren verhoogd, van 65 tot 95 cent per kilogram. Voor de ex port naar Engeland geldt deze verhoging met terugwerkende kracht van 22 augus tus af. Zoals bekend, geldt de toeslag niet voor de uitvoer 'naar West-Duitsland, Franrijk en België/Luxemburg. Allemaal masjinaal? Met belangstelling heb ik gelezen, dat het gehele Amerikaanse leger binnen af zienbare tijd gemechaniseerd wordt en dat dus het keurige marsjeren er niet bij zal zijn. Om tempora, o mores! Met hoeveel vreugde herinner ik mij de dagen mijner dienstplichtigheid, toen het marsjeren nog zulk een belangrijk onder deel van de krijgskunde uitmaakte, dat ik dagelijks op de ruime binnenplaats van mijn geliefde kazerne enige uren oefe ning in die kunst kreeg: het exerceren was een fascinerende bezigheid, welker slechts schijnbare eentonigheid werd te niet gedaan door het mooie besef, dat al leen een kundig exerceerder en marsjeer der in staat zou zijn de vijand te doen terugdeinzen, waarbij dan toch weer de verwarrende overweging opkwam, dot de vijand zich van deze eis-des-tijds óók wel bewust zou zijn en dat ook hij wel trachten zou zo mooi mogelijk te marsjeren. Het gehele leger gemechaniseerd... Vrienden, waar gaan wij heen? In mijn tijd behoorde het wolletje-opma ken een uiterst-kunstige, ik mag zelfs wel zeggen: artistieke vorm van de kens opvouwen tot de even belangrijke als plezierige plichten van het soldatenle ven. Wat mij betreft: ik legde er mijn ziel in. Voor mij was het iets als het bloemschikken voor een geisha. Mijn wol letje was, in opgemaakte staat, een lust voor het oog en een zalfje voor de ziel. Een bezoekend generaal heeft over mijn wolletje eens openlijk zijn verrukking uit gesproken. Ik herinner mij dit nóg als een der hoogtepunten uit de boeiende roman van mijn prille leven. Hetzelfde gevoel moet de man hebben imen de doctorsbul honoris causa wordt uitgereikt. Wordt dat nu óók gemechaniseerd? Komen er wolletjesopmaakmasjientjes? En het uitzoeken van de vuile lingerie der compagnie? Ook dat was een onverge telijke bezigheid. Ik verrichtte die met een bajonet. Het was mooi werk. Oók gemechaniseerd? En het invetten van het geweer? En het poetsen der kistjes? Allemaal masjinaal? Wij, ouwejongens van het vierde regi ment infanterie, moeten daar niet aan den ken. Op Bronbeek halen wij, schier dagelijks, onze herinneringen op. Maar de schaduw der mechanisatie valt zwaar over ons zonnig gebabbel. Zelfs het marsjeren geraakt uit de tijd! Er zal een tijd komen, dat zelfs de frisse, vrolijke krijg niet meer zal zijn wat hij vroeger was. Floris Flaneur Advertentie Verwijdert vlekken Evenwicht. De kandidaat van de demo cratische partij voor het Amerikaanse px-esidentschap, de rooms-katholieke se nator John Kennedy, heeft de presby teriaanse ouderling, James Wine, aan gewezen als hoofd van een commissie, die zal worden belast met de gods dienstkwestie in zijn verkiezingscam pagne. Wine is afgetreden als toege voegd secretaris-generaal van de Natio nale raad van kerken, om de functie op zich te nemen. Inzage. Commissies van bevoegde functi onarissen hebben dinsdag toegang ver- zocht tot de bibliotheken van alle se minaries in Polen, aldus is van rooms- katholieke zijde in Warschau verno men. Waar hen dit wex-d toegestaan doorzochten zij de bibliotheek op wer ken van anti-communistische strekking. In de seminaries waar hen de toegang tot de bibliotheek werd geweigerd werd deze gesloten en verzegeld en kreeg de bibliothecai-is het verzoek zich bij de autoriteiten te melden. Demonstratie. Deskundigen van het Ame rikaanse leger hebben in het centrum voor chemische oorlogvoering in Dug- way, Utah, voor een aantal journalisten een demonstratie gegeven met nieuwe dodelijke en niet-dodelijke strijdgassen. Amerikaanse tx-oepen in West-Berlijn en andex-e strategisch belangrijke punten beschikken over een nieuw soort traan gas, dat voor de mens onverdraaglijk is. Zeer besliste betogers behoefden zich door de tot op heden gebruikte traan gassen niet altijd' te laten afschrikken. Onmogelijk. De Ghanese minderheidsgroe pering, die „United Party" heet, heeft besloten niet deel te nemen aan de parlementsverkiezingen van 30 augustus in Ghana. De i-eden voor dit besluit is dat de politie alle leidende figuren van de partij gearresteerd heeft, en de ver gunning heeft ingetrokken, welke het mogelijk maakte px-opaganda te voeren met behulp van luidsprekerauto's. Super-penicilline. De „Bx-istol" laboratoria te Syracuse, in de Amerikaanse staat New York, hebben vx-ijdagavond mede gedeeld, dat zij een synthetische peni cilline hebben uitgevonden, die de mi- cx-oben doodt, die door andere antibio tica niet worden verdelgd. De Britse „Beecham" labox-atoria hebben even eens een dergelijk „super-penicilline" ontwikkeld. Goedgekeurd. Het huis van afgevaardig den van Ceylon heeft met 99 tegen 31 stemmen het besluit van de x-egering de pers te nationaliseren goedgekeurd. De regeringspartij en de communisten, trotskisten incluis, stemden vóór, de nationale eenheidspartij tegen. Ontdekkers. De Vex-enigde Staten zullen in oktober een poging doen om twee apen in een baan om de aarde te brengen en hen veilig te laten terugkeren. Dit heeft het hoofd van de afdeling ruimte onderzoek van de Amerikaanse lucht macht, generaal Bernard A. Schrievex-, op een persconferentie meegedeeld. Al- voi-ens de „Ontdekker XVI" met de twee aapjes wordt gelanceerd zal nog een „Ontdekker XV" zonder levende we zens aan boord in een baan om de aarde worden gebracht. Veeziekte. De voedsel en landbouworgani satie van de UNO (F.A.O.) heeft een be drag van 107.000 dollar beschikbaar ge steld voor de px-oduktie van een vaccin ter bestrijding van een ernstige veeziek te, aan de gevolgen waarvan in het mid den oosten reeds 44.500 dieren zijn ge storven en die zich tot het gebied van de Middellandse Zee en Oost-Europa dreigt uit te breiden. Inwerking. Botanici, anthropologen en che mici uit elf landen waaronder Neder- land komen op 15 september te Guro- ka, in het bergland van Oostelijk Nieuw Guinea bijeen voor 'n wetenschappelijk symposion. Thema van het symposion, dat onder auspiciën van de UNESCO en de Australische regering wordt gehou den, is „de inwerking van de mens op natuui-lijke vegetatie". Operatie. De secretaris-genex-aal van de Britse laboux-partij Morgan Phillips is vrijdagavond in het neuro-chii-urgisch ziekenhuis van Killeaxm, Schotland, ge opereerd. Zijn toestand geeft geen re den tot ongex-ustheid, aldus heeft een woordvoerder van de Labourpartij mee gedeeld. Morgan Phillips werd 15 augus tus met een bex-oex-te in het ziekenhuis van Glasgow opgenomen. Vrijdag is hij naar Killearn ovei-gebracht. Massapension. Volgens berichten in de Turkse pers zijn de afgelopen weken 4.171 officieren-kolonels, luitenant-ko lonels en majoox-s op eigen verzoek met pensioen gegaan. Kort voox-dat werd be kendgemaakt, dat voor een groot aan tal officieren de mogelijkheid zou wox-- den geopend pensionering te verzoeken wei-den enkele honderden officieren met pensioen gezonden. Onverdragelijk. Het Marokkaanse ministe rie van voorlichting heeft drie bladen ,1a depêche de Tanger", „Stocks et Max-ches" en „Tangier Gazette" gelast de verschijning te staken. De eerste twee bladen zijn eigendom van een Fransman, het derde is Amerikaans be zit. Zij zouden zijn verboden wegens kritiek op het Marokkaanse optx-eden inzake Maux-etanië, het economische be leid en de besluiten van Rabat met betrekking tot de status van Tangei-.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3