Vijftig mensen werken nu al aan restauratie Gregoriuskerk FNSTEN AGENDA L0ENDERSL00T Geldboete geëist tegen coöperatie wegens overtreding Tabakswet Havenberichten Haarlem Zes weken geëist wegens bedreiging met mes Eerste boerenkool Principieel proces voor Haarlemse rechtbank voor RIJLES Hogere AO W-uitkering na 1 augustus in minde ring bijsteun bejaarden 5 Velsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Haarlemse rechtbank Slachthuis IJmond gaat lening van 470.000 aan SVIJ-toernooi Het winterseizoen Radio Becker Gebouw Holland-Show is nog steeds probleem is „SUCCES" ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1960 Jayne Mansfield (Rex, IJmuiden). In Rex draait deze week een misdaadfilm die het aanzien wel waard is. Ten eerste door het meespelen van Jayne Mansfield en ten tweede door de spanning die naar het einde toe steeds meer wordt opgevoerd. Jayne is „De heerseres van de onder wereld", zoals de film heet. Aanvankelijk tenminste is zij de baas, maar als haar mannetjes haar uit de hand lopen gaat het mis. Zij verstrikt een man in haar netten. Hij raakt betrokken bij een roof. Zijn taak is het de buit te verbergen tot de kust vei lig is. Hij wordt verraden en moet vijf jaar zitten. Hij zweert zich te wreken als hij vrij komt. Hij weigert 't geld aan de bende te geven. Zijn zoontje wordt gekidnapt. Na een opeenvolging van achtervolgingen in auto's en vechtpartijen volgen de slot scènes, die zeer spannend zijn. En wie Jayne Mansfield ook eens met donker haar wil zien krijgt deze week in Rex zijn kans. In het voorprogramma is een film over Zaterdag 27 augustus Rex, 20 uur: „Heerseres van de onder wereld". Thalia, 19 en 21.15 uur: „Heimatlos". Marktplein, kermis. Zondag 28 augustus Thalia, 15 uur: „Annie get your gun", 20 uur: „Heimatlos". Rex, 15 uur: „Hinderlaag in Wyoming". 20 uur: „Heerseres van de onderwereld". Marktplein, kermis. Maandag 29 augustus Rex, 20 uur: „Heerseres van de onder wereld". Thalia, 20 uur: „De ondergang van de Mary Deare". ZATERDAG 27 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De kampioen-melkboer". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Das blaue Meer und du". W.B. Theater, 20 uur: „De bezeten jacht". ZONDAG 28 AUGUSTUS Kennemer Theater, 14.30 uur: „Het duel om Silvercreek"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „De kampioen-melkboer". Luxor Theater, 14.30 uur: „Vlucht uit fort Bravo"; 16.40, 19 en 21.15 uur: „Das blaue Meer und du". W.B. Theater, 14.30 uur: „Scharlaken tunieken"; 16.30 en 20 uur: „Op de plaat(s) rust". MAANDAG 29 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De kampioen-melkboer". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Wir Wunderkinder". W.B. Theater, 20 uur: „Op de plaat(s) rust". Marquette Theater, zaterdag en zondag 20 uur: „Menschen im Hotel"; zondagmid dag 14.30 uur: „Ali-Baba". de voorbereiding van Sir Edmund Hillary's zuidpoolexpeditie te zien. Zondagmiddag: Hinderlaag in Wyoming". Heimatlos (Thalia, IJmuiden). Het leven is niet zo gemakkelijk voor Barbara. Ze raakt haar verloofde kwijt en later sterft haar nieuwe vriend, die niet zo'n brave jongen is als hij eerst wel leek. Dan komt Freddy, maar tenslotte vindt Barbara het geluk toch weer bij haar eerste keus. Marianne Hold, Rudolf Lenz en Peter Weck spelen de voornaamste rollen in deze film, waarin Freddy het titellied „Heimatlos" zingt. Zondagmiddag Annie get your Gun"; maandag, dinsdag en woensdag „De onder gang van de Mary Deare" en donderdag Liefde sterft nooit". „De ondergang van de Mary Deare" is een film over een ten doode gedoemd schip, met Gary Cooper en Charles Heston in de hoofdrollen. Kampioen-melkboer (Kennemer Theater, Beverwijk). Hij is er weer! De leuke kampioen melk boer, die zijn kunsten in de boksring toont, gesterkt door een wals van Strauss en een stier. Kostelijk amusement, ook voor de- ene, die de film allang kent. Want de hoofdrolspeler is Danny Kaye. Zondagmiddag wordt er een „Duel bij Silvercreek" uitgevochten. Bezeten jacht (W.B., Beverwijk). Een tijgerdoder speelt een belangrijke rol in deze film, die na tuurlijk weer „hard boiled" is. Zondag en maandag kan men in W.B. hartelijk lachen om „Op de plaats rust". Zondagmiddag „Scharlaken tunieken" over de Canadese Bereden Bergpolitie. Blauw meer en wonderkinderen (Luxor, Beverwijk). „Das blaue Meer und Du" is een film, die het zeker zal doen. Al is het alleen maar om de aanwezigheid van geliefde figuren van het ogenblik als lachende vagebond" Fred Bertelmann en discojocky Chris Howland. In scherpe tegenstelling hiermee is het meesterlijke Wir Wunderkinder" welke persiflage op het. nationaal-socialisme maandag in ver toning komt tot en met donderdag. Zon dagmiddag „Vlucht uit Fort Bravo". Concertgebouw: zondag 20 uur: Concert Opera Italiana. Openluchttheater: Vandaag 20.15 uur: Toneelgroep Arena met „Spel der vergis singen". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 18.45 en 21.15 uur, zondag echter 13.30, 16, 18.45 en 21.15 uur: „Simson en Delila", 14 jaar Frans Halstheater: Dagelijks 14 19 en 21.15 uur, echter zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur en dinsdag 14 en 20 uur: „Sabo teur", 14 jaar. Lido Theater: Dagelijks 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Mijn man is bij de FBI", alle leeftijden. Vandaag 23.30 „De kat", 18 jaar. Zondag 11 uur: „Vrijheren van het woud," alle leeftijden. Luxor Theater: Dagelijks (ook zondags) '■4 en 20 uur: ,La dolce vita," 18 jaar Minerva Theateis Vandaag 19 en 21.15 jur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur .Fanfare", alle leeftijden. Maandag tot en -net donderdag 20.15 uur: „Wir Wunder kinder", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur, zondags tevens 16.15 uur: „Fred dy unter fremden Sternen", alle leeftijden Zondag 11 uur: „De wereld der stilte, alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De trek naar het westen", 14 jaar. Maandag tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Mam'zelle striptease", 18 jaar. Studio Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur „Whisky als water" alle leeftijden. Iede re ochtend 10.30 uur: Vakantieprogram ma (Donald Duck e.a.) Zondag 11 uur „Lassie's grootste avontuur", alle leeftij den. Maandag tot en met donderdag 14.15 19 en 21.15 uur: „Faja Lobbi" alle leef tijden. Theater Monopole (Zandvoort): Dage lijks 14.30 uur: „Kop op, borst vooruit, alle leeftijden. Vandaag en zondag 19 en 21.15 uur: „Conny, een meisje van zes tien", alle leeftijden. Maandag tot en met woensdag 19 en 21.15 uur: „Wir Wunder kinder", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Museum Het Huis van Looy (Kamper laan): Tot 15 september dagelijks van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur, zondag 14 tot 17 uur: Expositie van moderne kunst werken uit gemeentelijk bezit. Vishal: Tot 10 september eretentoonstel ling van schilderijen, aquarellen en teke ningen van Kees Verwey, dagelijks van 10 tot 17 uur, zondags van 13 tot 17 uur. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1) De gehele maand augustus dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie van grafiek van Filippo Albertoni uit Bologna. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat): Tot 11 september expositie van prentenreek sen Miserere en Passion van Georges Roualt. Dagelijks 10 tot 17 uur, zondags 13 tot 16 uur. DIVERSEN Zandvoort: (Muziektent Raadhuisplein) Vandaag 20.15 uur: concert Zandvoortse muziekkapel met tamboerkorps. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 26 augus tus). Advertentie IöêröKzilheta) GERO-specialist; LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 Zes weken gevangenisstraf met aftrek heeft de officier van Justitie bij de recht bank in Haarlem donderdagmiddag geëist tegen een 28-jarige los-werkman uit Haar lem, die terechtstond omdat hij een café houder en een melkhandelaar uit IJmui den met een mes zou hebben bedreigd Het was allemaal een gevolg van het bezoek op 14 maart van dit jaar van een viertal jongelui aan een café in IJmuiden. Er werden rondjes aangeboden, maar bij het vorderen van de avond bleek geen der aanwezigen voldoende geld bij zich te hebben. De één na de ander verdween met een doorzichtig verhaaltje het etablis sement om er niet meer in terug te ke ren, todat verdachte alleen was overge bleven. Hij was bevreesd dat hij het ge lag moest betalen en eclipseerde toen ook maar. Dit zincle de caféhouder allerminst. Hij ging tesamen met een bevriende melk handelaar de haastige klant na en liep, óp straat gekomen, op hem toe. Wat zich toen afspeelde bleek moeilijk te recon- struëren te zijn. In elk geval had ver dachte een geopend zakmes in de hand, waarmee hij de kastelein en diens vriend op een afstand hield. Bovendien zou hij geroepen hebben: „Ik steek je aan flin- tus". De los-arbeider ontkende deze woorden te hebben gebezigd. Bovendien beriep hij zich op noodweer, aangezien hij meende te worden aangevallen. De caféhouder en melkhandelaar ontkenden hem te hebben bedreigd, ofschoon eerst genoemde de loswerkman wel enkele klap pen en schoppen schijnt te hebben gege ven. Of er met het mes dreigende steek- bewegingen waren gemaakt kon niet meer met zekerheid worden vastgesteld. De of ficier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, zag voor de los werkman geen grond aanwezig een mes te trekken en eiste een öevangenisstraf van zes we ken met aftrek. De raadsman, mr. J. I-I. van Wijk, meende dat zijn cliënt wel de gelijk bedreigd was en vroeg vrijspraak, respectievelijk ontslag van rechtsvervol ging. Uitspraak donderdag 8 september om half tien. Aan de veiling Kennemerland te Bever wijk werd de eersteboerenkool aange voerd. De handel stelde deze winter-pri- meur midden in de zomer helemaal niet op prijs, want de boerenkool draaide door. co^coooccocoooccoo<xoooccccoococx3ooocococooocx»co30ooooo IJmuiden wordt druk bewerkt door vod denrapers. Maar de vele voddenrapers, die dezer dagen voor IJmuidens straten gaan, wenden de opbrengst niet ten eigen bate aan. Zij verzamelen oude lappen en papieren om de restauratie van de rooms katholieke Gregoriuskerk mogelijk te ma ken. De jeugdige voddenophalers hebben kans gezien tot nu toe voor f 160 te ver zamelen. Dat koster Hermans van de Gregoriuskerk daarmee in zijn nopjes is, behoeft geen betoog. De vijftien jongens, die het legertje voddenrapers vormen, kunnen het werk niet af. Er zijn zoveel aanbiedingen van mensen die wel wat op te ruimen hebben, dat de jongens zelfs een wachtlijst heb ben moeten samenstellen. Maar ze zullen komen. „Volgende week in ieder geval zullen de wachtenden worden geholpen", verzekerde ons koster Hei-mans. In de vol gende maand wil hij dé actie uitbreiden. Daarvoor zijn dan ook meer jongelui no dig. Zij kunnen zich altijd aanmelden bij de heer Hermans, de koster van de Gre goriuskerk. Overigens verloopt de restauratie van het kerkgebouw naar wens. Vrijwilligers werken er elke dag aan. Men komt steeds voor prettige verrassingen te staan. Zo meldde zich dezer dagen een tachtig jarige IJmuidenaar, te weten de heer P. Wokke, die aangeboden heeft schilder werk te doen. Hij is iemand van de oude stempel en een vakman, zoals er nog maar weinigen zijn. Op woensdag- en vrijdag avond zag hij kans drie kerkbanken te schilderen. „Deze man heeft een hoog werktempo", zei koster Hermans opgetogen. Maar hij behoeft de assistentie van nog een schil der. Stukadoor, de heer Martens heeft reeds WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Het Slachthuis IJmond heeft vrijdag middag besloten een geldlening van 470.000 aan te gaan met de Bank Ne derlandse Gemeenten. Van dit bedrag is 430.000 bedoeld als aankoopsom van het Beverwijksc slachthuis. Met het overblij vende bedrag zullen o.a. de overdrachts kosten worden bestreden. Om te voorkomen dat voor deze lening tweemaal de registratiekosten moeten worden betaald is men overeengekomen haar aan de gemeente Beverwijk over te dragen. De raad van Beverwijk zal zijn toestemming hiervoor moeten geven, maar men verwacht dat dit geen moeilijkheden zal opleveren. Als net Beverwijkse slachthuis door het Slachthuis IJmond zal zijn aangekocht zullen zowel Velsen, Beverwijk, Heems kerk als Uitgeest ervan gebruik kunnen maken. Deze gemeenten zullen in de na bije toekomst in één keuringskring wor den samengevoegd. Ook voor het IJmuidense S.V.IJ. gaat zondag de voetbal weer rollen, want dan begint een reeks wedstrijden, waaraan deelnemen: Nieuw-Vennep. Triomph, V.V.H. en S.V.Y. Het toernooi, dat om kwart voor elf begint, wordt gespeeld op de bijvelden van „Schonenberg". Het zal voor S.V.Y. ongetwijfeldt een uitstekende voorbereiding zijn op de naderende com petitie, daar de tegenstanders sterke elf tallen in het veld brengen, waarbij vooral Triomph uit Amsterdam een „zware kluif" zal zijn. (Dit team komt in de vier de klasse van de K.N.V.B. uit). S..VY. is echter goed voorbereid, er is reeds een maand lang intensief getraind onder leiding van de uitstekende oefen- meester W. Hazeveld, zodat interessante wedstrijden tegemoet gezien kunnen wor den. S.V.IJ. heeft dit jaar drie nieuwe spelers tot zich toe zien treden, die ongetwijfeld het elftal meer kracht zullen geven. Het zijn: J. Venus en E. Glas (beiden ex- Stormvogels) en de oud V.S.V.er R. Schippers. Om kwart voor elf speelt S.V.Y. de eerste wedstrijd tegen de bekerhouder Nieuw- Vennep. Zondag 28 augustus IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. G. van Doorn; 19 uur: dr. H. v. d. Loos, jeugddienst; De Rank, 10 uur: jongerendienst. Ned. Herv. Kerk, Bethlehemkerk, 10 en 19 uur: ds. J. v. d. Berg (19 uur zang- dienst). Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9.30 uur: ds. J. A. Tiemens; 17 uur: ds. J. van Leeu wen. Petrakerk, 9.30 uur: ds. J. van Leeuwen; 17 uur: ds. W. Diepersloot. Strand, Zeeloods, 11 uur: ds. J. van Leeuwen. Geref. Kerk, Rambonnetlaan, 9.30 en 17 uur: ds. P. Lok. Chr. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. M. Vlietstra. Pinkstergemeente, Cultureel Gebouw, 19.30 uur: onderlinge bijeenkomst. Dins dag 20 uur: G. R. Mak. Geref. Gemeenten, Cultureel Gebouw, 10 en 17 uur: leesdienst. Gemeente Gods, Cultureel Gebouw, 10 uur: bijeenkomst. Jehova's Getuigen, Cultureel Gebouw, 19 uur: Wachttorenstudie. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat: 10 uur: ds. J. Oldekamp, Amsterdam. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cultureel Centrum. 17 uur: dienst. Oud-Katholieke Kerk, zaterdag 19 uur: algemene voorbereiding. Zondag 8 uur: vroegmis; 10 uur: hoogmis; 19 uur: ves pers. Woensdag 9 uur: heilige mis. Leger des Heils, Edisonstraat 14, 10 uur: Heiligingsdienst; 19.15 uur: openluchtsa menkomst Kennemerland; 20 uur: open bare samenkomst. R.-K. Kerk, Gregoriuskerk, zondag 8 en 10 uur. In de week: 8 uur. Petruskerk, Dolfijnstraat, zondag: 7, 8, 9.15 (Hoogmis), 11 en 18 uur. In de week: 7 en 8 uur. Baptistengemeente, Cultureel Gebouw, 10 uur: de heer Schouten. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 9 en 10.30 uur: ds. S. de Roest. Geref. Kerk, Bethelkerk, 9.30 uur: ds. Diepersloot; 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat, 10.30 uur: ds. G. Nijenhuis. de westelijke binnenmuur van de kerk ge stukadoord. Volgende week begint hij aan de andere muur. De voegers G. v.d. Pie terman en Roelke Carton hebben het ge presteerd in drie avonden de toren te voe gen. Het legertje vrijwilligers, dat de kerk om niet opknapt, is nu al gegroeid tot circa vijftig mensen, de voddenrapers erbij gerekend. Maar natuurlijk heeft de heer Hermans nog een verlanglijstje liggen, dat voor een ieder ter inzage ligt. Hij heeft nog nodig twee electromotoren van minimaal een kwart pk, en twee vertragingskasten. Die dienen om het uurwerk ie elektrificeren Niemand twijfelt er aan, of ook deze din gen zullen er komen! Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Eem- slroom uit Londen, Loida uit Puerto Or- daz; Lingestroom uit Londen; Cotes du Nord, La Pallice; Reggeborg uit Colches ter, laden Hoogovens: Gjendefjell uit Nor- fqjk; Hendrik Holwerda uit Karlskrona Alfred uit Hamburg; Groningen uit Rot terdam, ledig Hoogovens; Peperkust uit Antwerpen; Widar uit Malmö; Gudur uit Sundsvall. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Hei- lo uit Great Yarmouth, laden Hoogovens; Sandenburg'n uit Rotterdam; Angolakust uit Antwerpen; Tellus uit Rotterdam. Zwaantina uit Londen, ledig IJbunker IJmuiden; Pirola uit Mantyluoto; Boden- stein uit Antwerpen; Stad Ghent uit Nor folk, kolen Hoogovens; Marjan uit Teig- nemouth. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Lys- tum naar Duinkerken; Borkum naar Ham burg; Aris naar Santander; Innaren naar Moermansk; Zaanstroom naar Dagenham; Hilversum naar Bremen; Mynias naar Tri poli; Lybelle naar Le Havre; Erwin Schro der naar Cd de Trujillo; Biri naar Aboe; Isis naar Zeebrugge; Sibena. naar Trelle- borg; Patria naar Rotterdam; Andalien naar Antwerpen; Maria S. naar Lidkoping Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Cotes du Noord naar Rouaan; Antha naar Kal- mar; Travestein naar San Salvador; Wum- me naar Dordrecht; Notos naar Varberg; Ilias naar Kopenhagen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aanduiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is ge gaan). Advertentie brengt weer vele aardige pro gramma's. U verhoogt het luistergenot met zo'n prachtig radiotoestel van TRAWLERKADE 64 - TELEF. 6490 Het bestuur van de Kennemer Pluim vee Vereniging te Beverwijk had vrijdag avond geen groot gehoor op de ledenver gadering in hèl nieuwe clubhuis „Sport" waar heel wat dingen zijn besproken be treffende de op 9, 10 en 11 december van dit jaar te houden Holland-Show. Reeds eerder was toegezegd dat men de be schikking zou hebben over de grote ga rage van de V.E.B., aan de Brink, doch het bestuur zit altijd nog in angst en vre ze dat er een kink in de kabel komt. De directie van de V.E.B. zal zich niet terugtrekken, maar wacht nog steeds op een grondruiling met de P.E.N., waarbij het gemeentebestuur of de Dienst Open bare Werken te Beverwijk de medewer king zal verlenen. Ter vergadering bleek dat het bestuur evenwel niet stil heeft ge zeten. Vele directeuren van bedrijven in de IJmond gaven blijken van medeleven en stonden voor de Holland-Show een geldsbedrag ter beschikking van het be stuur. Een bekende landelijke firma stel de voedsel beschikbaar voor de dieren en weer anderen zegden toe deze dieren gra tis te willen voederen. En dat blijkt geen kleinigheid te zijn. want de secretaris deel de mede, dat men rekent op ruim 1200 dieren. Vanuit Amsterdam komen een heel groot aantal duiven en vele konijnen en hoenderfokkersverenigingen zegden toe naar Beverwijk te zullen komen. Al met al belooft het een uitgebreide tentoon stelling te worden en de voorzitter, de heer H. J. Vessies. riep de medewerking in van de leden, om van Je tentoonstel ling iets moois te maken. Het tentoonstel- lingsbestuur zal bestaan uit de heren: H. J. Vessies en C. M. Bos, eerste en tweede voorzitter, J. C. van Riesen en H. van Riessen. Evangelisatiever. „Elon", Kapel Varenius- straat, 10 en 19.30 uur: ds. J. A. Visser; 11.45 uur: kindersamenkomst; zaterdag 16 uur: openluchtdienst, ds. Visser. Verg. van Gelovigen, De Ruyterstraat 73 10 uur: verkondiging van de dood des heren. Woensdag 20 uur: bijbelbespre king. Ned. Herv. Evang. op Geref. Grondsla*g: Kapel Vareniusstraat, dinsdag 19.30 uur: M. Vos. Rooms-Katholieke Kerk, H. Laurentius van Brindisie, Willemsbeekweg 100, H. H. Missen te 6, 7, 8, 9.15 (Hoogmis), 10.45 en 12 uur; 18 uur Avondmis; in de week 6.30, 7 en 7.45 uur. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: dr. J. M. Hasselaar. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 en 19 uur: ds. H. P. Huisman. Rooms-Katholieke Kerk St. Joseph, Wij- kerstraatweg 55, 6.45, 8, 9.15 en 11 uur; 18 uur avondmis; in de week 6.45, 7.20 en 8 uur. Vrije Evang. „Emanuël", gem. ontsp. lo kaal Van Diepenstraat, 10 uur: C. F. Bijlsma. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. J. Wier- sema. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, Kapel Wester- veld, 9.35 uur: ds. J. A. Roskam. R.-K. Kerk, 7, 8.15, 11.30 uur; om 9.30 uur hoogmis. In de week 7 en 8 uur. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 8.30 en 10 uur: ds. J. H. W. Warners. Rooms-Katholieke Kerk, 7, 8.15, 9.30 Hoogmis) en 11.30 uur. In de week 7 en 8 uur. Adventskerk, 10 uur: ds. G. H. van Wil- lenswaard. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. W. J. C. de Kluis. Chr. Geref. Kerk, 10 uur: prof. dr. B. J. Oosterhof; 16 uur: ds. J. Tijmes. BEVERWIJK: Maranatha, 10 uur: J. Sevensma. Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 en 19.15 uur: ds. W. Oorthuys. Irenekapel, 10 uur: ds. J. Haitsma van Woerden. De Opgang, 10 uur: ds. M. Wendte. Ooster- wijk, 10 uur: vie. P. Oskamp. Jeugdkapel „De Opgang", 10 uur: de heer R. Dekker. Vrijz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10 uur: ds. J. Arth. Mulder van Naarden. Geref. Kerk, Moensplein, 9 en 10.30 uur: ds. C. Meyer; 17 uur: ds. A. Eikema van Putten. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: Zondags school; 16.30 uur: Kindersamenkomst; 20 uur: Verlossingssamenkomst. Evang. Luth. Gem. 10.45 uur: ds. J. A. Roskam. Rooms-katholieke Kerken: St. Agatha, H.H. Missen te 6.15, 7, 8 (Kindermis), 9, 10.15 (Hoogmis) en 11.45 uur; 18 uur: Avondmis; in de week: 7, 7.45, 8.30 en 9 uur; O.L. Vrouw van Goede Raad, 6.30 7.45, 9.00, 10.30 en 11.45 uur; 19 uur: Avondmis; in de week 7.00, 7.45 en 8.30 uur; Regina Caeli: 7, 8.15, 9.30 (Hoogmis) en 11.15 uur; 19.30 uur: Avondmis; in de week 7, 7.45, 8.30 en 9 uur; St. Jozef 8.30, 10 uur (Hoogmis); in de week 7.30 uur. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 9 uur: vie. P. Oskamp; 10 uur; mej. T. Barnard van Leiden. Geref. Badgastenkerk, Julianaweg, 10 uur: ds. A. Eikema van Putten; 19.30 uur: ds. Joh. Knol van Heemskerk. Rooms-Katholieke Kerk, 7, 8.45 en 10 uur (Hoogmis); 18.30 uur Avondmis. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10 uur: vic. L. A. Nagtegaal; 19 uur: ds. M. Wendte. Geref. Morgensterkerk, Constantijn Huy- genstraat, 9.30 uur: ds. Joh. Knol; 17 uur ds. C. Meyer. R.K. St. Laurentiuskerk: 6.30 en 7.15 u. H. Missen, 9.15 uur: Hoogmis; 11 uur: Kindermis; 12 en 17.15 uur: Avondmis. CASTRICUM: R.K. Kerk: 6.45, 8.00, 9.15, 11 en 18 uur. Ned. Herv. Gem.: 10.30 uur: ds. P. Salm. Gcr. Kerk: 9.00 en 17,00 uur: ds. Y. van der Zee. BAKKUM: R.K. Kerk: 6.45, 8.00, 9.30 en 11 uur Ned. Herv. Gem.: 9 uur ds. Klein-Was- sink van Bergen. Geref. Kerk: 10.30 uur: ds. Y. van der Zee. De Haarlemse rechtbank, gepresideerd door mr. J. P. Petersen, heeft zich don derdag een groot deel van de middag be zig gehouden met de behandeling van een principiële kwestie, waarvan het verlenen van korting op tabaksartikelen het mid delpunt vormde. Als verdachte stond in deze zaak terecht de 53-jarige voorzitter van de coöperatieve verLruiksvereniging Haarlem U. A., die door de rijksadvocaat gedagvaard was omdat in een van de zaken van de Coöp Haarlem een korting was verleend van 4 percent op een bedrag besteed aan boodschappen, waaronder zich ook tabaksartikelen bevonden. En dit nu was, aldus de rijksadvocaat jhr. mr. P. R. Beelaerts van Blokland, in strijd met artikel 45 van de Tabakswet 1921, waarin vermeld staat, dat het verboden is tabaksartikelen tegen een lagere prijs te verkopen, dan is vastgesteld. Als getuige-deskundige decharge ver scheen voor de rechtbank de adjunct-di recteur van de centrale van Nederland se verbruikscoöperaties, die na een uit voerige uiteenzetting over de totstandko ming en de ontwikkeling van de coöpera ties verklaarde, dat het in Nederland al gemeen gebruikelijk was, dat de leden van de verbruikscoöperaties ook op de tabaks artikelen hun korting krijgen, welke dan in de vorm van een dividend wordt uitge keerd. De rijksadvocaat gaf overigens toe, dat de minister inderdaad jarenlang oogluikend had toegestaan, dat de coöperaties een eigenlijk niet geoorloofde korting op ta baksartikelen hadden verstrekt, maar sinds 1958 was daar verandering in geko men. De sigarenwinkeliers waren name lijk begonnen te klagen over naar hun mening oneerlijke concurrentie en boven dien was duidelijk géworden dat het in de winkels door een splitsing van de admini stratie mogelijk was de tabaksartikelen buiten de dividend-verlenin te houden. Mr. Beelaerts meende, dat de coöperatie verweten kon worden qrtikel 45 van de Tabakswet overtreden te hebben. Daarom eiste de rijksadvocaat een geldboete van 100 de minimum boete overigens, aange zien het hier een proefproces betrof. De officier van Justitie, mr. J van den Oever eiste voorts een vervangende hechtenis van twintig dagen. De verdediger, mr. H. F. Blaise, sprak als zijn ooi-deel uit, dat dc coöperatieve verbruiksverenigingen met het verlenen van de dividenden beslist geen oneerlijke concurrentie bedreven. „We houden ons aan de juiste banderolprijzen", aldus mr. Blaise," en we verdele de winsten volgens het distributieve principe. We zijn volgens de statuten eigenlijk verplicht een dividend- of korting zo men het noemen wil te verlenen". Mr. Blaise meende daar om dat er geen straf opgelegd kon wor den, waarna de rechtbank de uitspraak bepaalde op 8 september. Advertentie T BESTE ADRES (alle rijbewijzen) LUXE VERHUUR RIJBEWIJS VERNIEUWEN Lange Nieuwstraat 718 - Tel. 4333 De voorschotten en de definitieve verho ging van de uitkering ingevolge de A.O.W. zullen, in zoverre deze betrekking hebben op de periode van 1 april tot 1 augustus 1960, niet in mindering worden gebracht van de bijsteun die de Haarlemse bejaar den hebben ontvangen van de gemeente lijke dienst voor sociale zaken. Na 1 augustus zal de verhoogde A.O.W.-uitke- ring echter wel afgetrokken worden van de bijsteun. Dit delen B. en W. van Haarlem de raad mee in antwoord op de vragen die het raadslid mr. M. D. Proper (Comm.) had gesteld. B. en W. zijn voor wat de hogere uitkering na 1 augustus betreft van mening dat er geen aanleiding is deze ver hoging bij de berekening van de aanvul lende steun voor bejaarden buiten be schouwing te laten, zoals de heer Proper had verzocht. Zij merken in dit verband op dat de steunnormen voor alle groepen van ondersteunden per 1 april 1960 zijn verhoogd in verband met de stijging van de kosten van levensonderhoud. Het in stellen van een afzonderlijke gunstiger steunnorm voor bejaarden woidt onjuist ten opzichte van andere groepen van on dersteunden geacht. B. en W. wijzen er op dat in individuele gevallen, waarin door bijzondere omstandigheden het toepassen van de algemeen geldende 'norm een hard heid zou kunnen betekenen, altijd de mo gelijkheid open blijft van de normen af te wijken.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5