G.G.D. constateert veel psychische spanning door langdurig samenwonen Staat „Brittenburg" nog op zeebodem? Kikvorsmannen willen geheim ontsluieren Geen medewerking van huisartsen bij rapport over gehandicapte kinderen HUIS VES TIN GSMOEILIJKHEDEN IN VELSEN C. Abspoel praktisch winnaar van zomerwedstrijden Meer besmettelijke ziekten in 1959 Luxe Damestassen v.a. 2.95 KENNEfóER GARAGE ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1960 Q. VAN TELGEN Afscheidsavond leerlingen Bethlehemschool ZOMERWEDSTRIJDEN KIJK UIT Eechtrop twintig jaar Grote aanvoeren op bloemenveiling Rijk assortiment groenten in Beverwijk Prijzenkasten leeg DKV bereidt zich voor op nieuwe competitie Lof voor Duitse redders van Callisto-bemanning Nog steeds zyn de psychische spanningen, die ontstaan by een langdurige samen woning van twee gezinnen, zeer groot te noemen. Uit het verslag van de G.G.D. te Veisen blyken de volgende gevallen: 63 gezinnen wonen te klein wegens opgroeiende kinderen; 77 gezinnen zyn te klein behuisd wegens inwoning, waardoor moeilijkheden met de hoofdbewoner ontstaan. Er waren zeven gevallen, waarbij een aanvraag om woonruimte werd ingediend door nog niet gehuwden in verband met ziekte van een der partyen of omdat het huwelijk niet langer kon worden uitgesteld. In totaal werd door de G.G.D. 332 maal een advies aan de huisvestingscommissie uitgebracht. In 170 gevallen werd door het gemeentelijke huisvestingsbureau een oplossing gevonden. Tweeëntwintig maal werd een geboden oplossing door de betrokkenen geweigerd. In het afgelopen jaar waren er speciale opdrachten, waarbij de G.G.D. betrokken was. Het P.W.N.-laboratorium onderzocht het water van de piasvijvers in de ge meente. Op grond van de verkregen re sultaten zal nu een proef worden geno men met een verbeterd doorstroomsys- teem, waarna de proeven zullen worden herhaald. Er werd opdracht gegeven om in samenwerking met een door het ge meentebestuur ingestelde commissie na te gaan, in hoeverre voor de gemeente een taak aanwezig is bij het opvangen van ge handicapte kinderen. Voor deze commissie is het moeilijk be trouwbare gegevens te verzamelen, daar op medewerking van de huisartsen in deze niet valt te rekenen, vanwege de angst voor schending van het beroepsgeheim. Al dus het jaarverslag. De commissie heeft dit beroepsgeheim geëerbiedigd. Doch dit betekent wel een ernstige vertraging in de totstandkoming van het gevraagde rap port. Bijna elfhonderd maal werd een schrif telijk advies uitgebracht aan de directeur van de Dienst voor Sociale Zaken. Ten be hoeve van de politie werd op verzoek 27 maal doodschouw verricht. Slechts twee maal werd in 1959 geassisteerd bij het ne men van de bloedproef. Dit kleine aan tal vond zijn oorzaak in het feit, dat nog geen goede regeling voor deze samenwer king tussen politie en G.G.D. was ge vonden. Groot nut De ongevallendienst rukte in totaal 344 maal uit. In het vorige jaar werd de auto uitgerust met een reanimatie-apparaat, in het gebruik waarvan het personeel door chirurgen van het Antonius-ziekenhuis ge traind werd. Reeds meerdere malen kon de levens reddende werking van dit apparaat wor den aangetoond. De verdeling van de on gevallen was als volgt: straatongevallen 54, ongevallen thuis 14, verkeersongeval len 159, bedrijfsongevallen 46, ongevallen op schepen 4, op sportvelden 29, door ziek te 20 en diversen 18. Het aantal aangegeven besmettelijke ziekten bedroeg in het vorige jaar 58 ge vallen, het dubbele dus van 1958. Deze stij ging is toe te schrijven aan gevallen van hepatitis infectiosa. Paratyfus steeg van 7 op 13. In totaal werden 57 schepen on derzocht, dat zij binnen de daartoe ge stelde termijn gekomen waren uit be- Advertentie de nieuwste modekleuren in een enorme sortering De Speciaalzaak voor IJmuiden TROMPSTRAAT 2 - 4 en 10 - IJmuiden-(0.) Telefoon 4078 smette gebieden. Op dit aantal schepen werden 27 personen ingeënt. Onder het toezicht van de G.G.D. vielen 13.865 school kinderen, verdeeld over 74 scholen. Scholieren-onderzoek Afwijkingen bij kleuters. Onderzocht 1539 kinderen. Hiervan hadden er 127 een slechte houding, 20 een niet-infectieuze huidafwijking, 12 een infectieuze huidafwij king, 12 visusafwijking, 44 zien scheel, 12 kleuters hadden oorettering, 27 hadden ge- hoorafwijkingen, 24 hadden bronchitis. Buikafwijkingen hadden 56 kleuters, spraakafwijkingen vertoonden 53 kinderen. Geestelijk ten achter waren dertien kleu ters. Overige afwijkingen werden gecon stateerd bij 103 kinderen. Afwijkingen bij lagere scholieren. On derzocht 3856 leerlingen. Van de afwijkin gen noemen wij: gezichtszwakte 456 leer lingen, kleurenblindheid 32, astmatische afwijkingen 7 leerlingen, hartafwijkingen 27 leerlingen, houdingsafwijkingen zonder organische oorzaak 192, bedwateren 133 leerlingen. Naar de diverse gezondheids kolonies gingen zestig kinderen. Uitzending geschiedt tegenwoordig voornamelijk om psychische redenen. Van de kinderen^ die buitengewoon la ger onderwijs in de gemeente Velsen vol gen, werden er 203 onderzocht door de Geneeskundige en Gezondheidsdienst. Er werden voorts 138 kinderen van de drie vglo-scholen medisch onderzocht. Bij het toezicht op de leerlingen van ulo, nijver heids en middelbaar onderwijs-instellingen in Velsen werden bij bijna driekwart van gevonden. De meest frequente afwijkingen waren die van de ogen en het gezichts vermogen, voetafwijkingen en houdings afwijkingen. Advertentie CORN. ZWIER Kennemerlaan 224-226 IJmuiden Tel. 4324 Voor EERSTE KLAS SERVICE Donderdag hebben in het Wijkgebouw van de Bethlehemkerk aan de Radarstraat te IJmuiden ongeveer 50 leerlingen van de Bethlehemschool in aanwezigheid van vele ouders afscheid genomen van hun onder wijzers. Het hoofd van de school, de heer H. Re- miëns, gaf aan het begin van de avond de leerlingen vele goede raadgevingen mee voor hun verdere levensweg. Hierna gaf spreker het woord aan de heer Thyssen. die een met prachtige kleu rendia's geïllustreerd verslag gaf over zijn trip naar Noord-Amerika. Prachtige na tuuropnamen onder andere van de Nia- gara-watervallen, werden afgewisseld met stedenschoon uit onder meer New York en Chicago. Dit reisverslag werd dan ook met een hartelijk applaus beloond. Na een korte pauze, welke gebruikt werd om van koffie en limonade te genieten, was het woord aan de leerlingen. Aller eerst werd door een delegatie van de leer lingen met een toepasselijk dankwoord voor de vele wijze lessen aan de heer Re- miëns een boekenbon en aan de heer Dijkstra een prachtige zeefoto aangeboden. Daarna brachten de leerlingen een bont programma van zang en muziek, afgewis seld met voordrachten en korte schetsjes op het podium, waarvan alle aanwezigen, zoals bleek uit het steeds weer opklate- rend applaus, ten volle hebben genoten. In zijn slotwoord dankte de heer Re- miëns een ieder hartelijk voor de mede werking en wekte vooral de ouderen op om begrip te hebben voor de jeugd in het algemeen en voor de thans aan de lagere school ontgroeiden in het bijzonder. Hierna sloot de heer Remiëns deze zeer prettige avond met gebed na het gemeenschappe lijk zingen van het lied „De Heer is mijn Herder". WEDEROM R.-K. INSTUIFA'VONDEN Na enige jaren van onderbreking zullen de avonden van de r.-k. instuif te Heems kerk deze winter weer worden gehouden. De eerste avond die wordt gehouden in het jeugdgebouw „De Schakel" vindt plaats op zaterdag 4 september. DE OUDE DIRK VAN DER PLAS volgt met zijn nog sterke 73-jarige ogen een oranje motorvlet, die een mijl uit de wal op de Noordzee voor Katwijksi boulevard dobbert. Een nauwelijks merkbaar knikje van zijn hoofd verraadt, dat hij het met dat ogenschijnlijk spelevaren van dat vletje niet eens is. „Ze zoeken verkeerd, Machiel", zegt hij opeens tegen zijn 68-jarige buurman Machiel van Velzen, die eens met hem op een haringlogger de blauwe plas water voor hen bevoer. „Daar ligt de Brittenburg niet". Machiel valt hem onmiddellijk bij. „Ze moeten meer zuidelijker zoeken. De Brittenburg ligt voor de Oude Kerk. Dat vertelden de oude mensen vroeger op Katwijk. Ik geloof trouwens niet, dat ze wat vinden. Er zullen wel een paar metertjes zand boven de resten van dat Romeinse kasteel lisgen. .Anders zou een visserman al lang met zijn netten op de muren zijn vastgelopen". DE KIKVORSMANNEN leden van de Nederlandse Jeugdbond ter bestudering van-de. geschiedenis-konden de 2 oude vis sers niet horen, toen ze gisteren baantjes voor de uitwatering van de Oude Rijn on der water zwommen. Maar zélfs al zouden ze 't wel hebben kunnen horen, dan nóg is het uitermate twijfelachtig of zij zich iets van de adviezen van de oude Katwijkers hadden aangetrokken. Want geleid vanuit hun hoofdkwartier een geel geschilderde houten directiekeet op wielen bij de sluis van de Oude Rijn tasten zij volgens een vast schema de bo dem af van het gebied, waar volgens overleveringen omstreeks 900 het Ro meinse fort „Brittenburg" verzonken moet zijn, toen de Rijn buiten haar oevers trad. Gestoken in glanzende rubberpakken verlaten zij keer op keer het van de red- dingdienst gehuurde motorvletje om ge lijk platvissen de zeebodem te verken nen. In de hoop eindelijk eens klaarheid te brengen in de geheimzinnige zaak „Brittenburg", die de historici al eeuwen lang bezig houdt en telkens maar weer kans ziet om actueel te worden. DIRK VAN DER PLAS en Machiel van Donderdagavond is in het Cultureel Centrum vrijwel de beslissing gevallen voor de eerste plaats in de zomercompetitie van de IJmuidense schaakclub Kijk Uit. Leider C. Abspoel kwam in het strijdperk tegen tweede-groepspeler A. v. d. Plas en slaagde erin een verdeling van punten af te dwingen. Op zichzelf zou dit overigens verdienste lijke resultaat nog niet voldoende zijn ge weest om een onwrikbare positie te gaan innemen. Th. Hölscher, die op de tweede plaats stond had het op te nemen tegen Tj. de Jong en zou bij een eventuele over winning tot vlak achter Abspoel opdringen. Zover is het echter niet gekomen. Hölscher beging met wit spelend enkele onnauwkeurigheden, verloor achtereenvol gens een pion en een stuk en kon toen weinig anders doen dan zich overgeven. Hetgeen voor hem zelfs een terugwijzing naar de derde plaats betekende. Voor Ab spoel schijnt er nu geen vuiltje meer aan de lucht. Er zijn nog slechts twee speel avonden en het lijkt waarschijnlijk dat zijn voorsprong van 8IV2 punt op nummer twee in zo'n kort tijdsbestek onoverbrug baar is. Er werden donderdagavond trouwens nogal enkele verrassende resultaten ge noteerd. De grootste was ongetwijfeld de overwinning die vierde-groepspeler A. 01- denmark op G. L. de Haas wist te behalen. De Haas nam de zaak wat te gemakkelijk op en kreeg tegen een goed op dreef zijn de Oldenmark prompt de kous op de kop Waarmee deze zichzelf nog een goede kans heeft verschaft zich bij de zes hoogstge- plaatste spelers te voegen en zodoende onder de prijswinnaars te vallen. T. A. Langedijk vond in H. Aarts een tegenstan der op zijn pad die zich geheel gelijkwaar dig in kracht toonde. Aarts, die bekend staat om zijn vele remisepartijen, week ook ditmaal niet van deze traditie af. Van de 31 deelnemende spelers hebben nu in feite nog slechts 12 schakers kans op één der eerste zes plaatsen beslag te leggen. Hoewel dus de strijd om de eerste plaats vrijwel beslecht is lijkt, het de ko mende wedstrijden nog bijzonder spannend te worden bij de pogingen tot een bezet ting van de andere begeerde plaatsen te komen. De uitslagen van donderdagavond zijn: A. KistemakerP. Kramer sr. 10, Th HölscherTj. de Jong 01, H. AartsT. A. Langedijk remise, A. v. d. PlasC. Ab spoel remise, G. L. de HaasA. Oldenmark 01, H. van NieuwenhuizenJ. Bontebal 1—0. De spelers in de kopgroep nemen nu de volgende posities in: 1. C. Abspoel 357V2 punten 2. Tj. de Jong276 3. Th. Hölscher 261 4. R. Kroese 213 5. K. Steijn 210 6. J. Blok 198'/2 7. H. van Nieuwenhuizen. .182 8. A. Oldenmark 154 9. H. Koster143 10. A. Kistemaker 142'/2 11. J. Plugboer 12. A. J. van Niekerken Maandagavond 29 augustus worden in het Cultureel Centrum de zomerwedstrij den voortgezet. Dezelfde avond vindt een vriendschappelijke wedstrijd plaats tussen een tiental van „Kijk Uit" en de nieuwe schaakvereniging „Driehuis". Om tot een ongeveer gelijkwaardig treffen te komen heeft Kijk Uit niet het sterkste team ge formeerd maar uit alle afdelingen van de onderlinge competitie spelers opgesteld. De volgende Kijk Uit-schakers zullen de strijd aanbinden: J. Blok, A. Kistemaker, G. L. de Haas, Th. Hölscher, J. L. Wijd- oogen, F. J. Broertjes, H. Koster, A. Olden mark, J. Braakman en P. Kramer sr. 121 109 Velzen zullen trouwens niet de kans krij gen om clë' jeugdige amateur-archeologen iets te vragen over de vorderingen bij hun werk, verschanst als zij zich hebben in het gele keetje, de vlet en in de bun ker, die op de zeereep staat en waarop zij hun meetinstrumenten hebben uitge stald. Om het gele keetje bij de sluis staat zelfs een afrastering van prikkeldraad, want het benodigde kapitaal voor dit we tenschappelijk onderzoek, dat heus wel van groot historisch belang kan worden genoemd, dwong hen om de publiciteits- rechten van deze expeditie te verkopen. Prikkeldraad „Mondje dicht" is daarom het parool van kikvorsman Henk Dijkstra en zijn tien medewerkers. Overigens verhindert dit parool niemand om bij het keetje te komen en het vletje te volgen, dat dage lijks als het weer het toelaat de komende twee weken een uur of vier op zee zal zijn. Een boeiend schouwspel levert dat varen met het vletje en het geheimzinnig ma nipuleren met kaarten in het gele keetje thans nog niet op. „Het is nu nog een kwestie van passen en meten", wilde kik vorsman Henk Dijkstra nog wel zeggen. „Het gaat erom de plaats te vinden, die reden geeft aan de veronderstelling, dat daaronder de resten liggen van wat eens het trotse fort „Brittenburg" was. Het onderzoek krijgt een spectaculair karakter, zodra men zover is. Dan komt het zogenaamde onderwater vliegtuig, een soort van samengestelde duikboot, er aan te pas. Met dit vreemde, Franse vaartuig, dat een snelheid van 40 kilometer per uur onder water kan halen, zullen de kikvorsmannen heel wat meer kunnen doen dan met hun rubberpakjes. „KIJK, DAAR GAAN de jongens van de reddingbrigade", zegt een badgast op het strand als het werkbootje van de amateur archeologen de uitwatering van de Oude Rijn binnenloopt. Weet hij veel.... Een dreumes van drie zegt: „Niet waar, pap, het zijn Duitsers...." Waarom dat kind dit zegt, begrijpt niemand. Misschien omdat de zes jonge mannen in het bootje er zo stoer uitzien? Bodem beweegt Gijs van Beelen, een parmantig oud baasje, zwart petje op en natuurlijk oud- schipper van een haringlogger, is ervan overtuigd, dat de jeugdige archeologen in ieder geval iéts zullen vinden voor de uit watering van de Oude Rijn. „Er ligt daar een heel groot anker op de bodem van de zee. Ik weet dat zeker. Heel vaak zijn de netjes van de schokkers, die hier dagelijks vlak onder de wal vis sen, aan dat anker blijven hangen". „WAT MOET JE er nou eigenlijk van zeggen, man", zegt Dirk van der Plas op zijn beurt. „Maandenlang vis je op een plek en ineens loopt je net er vast. Weg. Aan flarden gescheurd. Dat is de zee. De bodem beweegt. Het zand schuurt. Op en af. „Kijk, daar vlak voor de uitwatering steekt nu een zandbank boven water. Over een paar dagen kan die weer verdwenen zijn. Dat bedoel ik. Het zand gaat mee met eb en vloed. Zo kunnen ook de verha len over de muren van de „Brittenburg" wel in de wereld zijn gekomen.." Zijn maat komt weer terug op de Oude Kerk, die in Katwijk heel mooi en strak- wit op de zeereep aan de boulevard staat. „Vroeger moet die kerk midden in het dorp hebben gestaan. Dat begrijp je toch wel. Ze wisten toen ook al wat de zee was. Ze bouwden vast geen kerk pal op de zeereep. Er moet dus een heel stuk iand met huizen en al in zee zijn ver dwenen. Daarbij was volgens de oude mensen ook de „Brittenburg", daarom moeten ze voor de Oude Kerk zoeken en niet hier voor de uitwatering". 't zou best kunnen MAAR WAT DAN te zeggen van de ont dekking, die bootsman Jaap van Beelen van de zeesleper „Noordholland" 3 jaar ge leden deed, toen hij ongeveer ter hoogte van de oude Rijn een duik nam in het zil te nat in een afgekeurd duikerspak van de marine en ineens op een stuk steen stond, dat hem sterk de indruk gaf een muur te zijn? „Dat stuk steen was wel een meter dik. Ik ben er stomweg op gaan zitten. Het leek precies op een jzwaar begroeide muur. De zee rondom deze muur schatte ik wel op 10 m. diepte. Deze muur zou best wel eens een stuk van de „Brittenburg", kun nen zijn. Zulke verhalen zijn er meer in Katwijk te vinden. En er zijn ook kaarten van vroeger, waarop de „Brittenburg" is ge tekend Vast staat ongeveer wel, dat het een omstreeks twee eeuwen na Christus door de Romeinen gebouwde versterking is geweest, die diende voor de beveiliging van de scheepvaart op Brittannië. Langs de „Brittenburg" moeten in die verre tijd de korenschepen de Rijn zijn opgevaren om de Romeinse legioenen te provianderen. Beslist niet alle geleerden zijn het echter over dit „vast staan" eens. Er zijn er, die zeggen, dat het een ver sterking van Frankische oorsprong moet zijn geweest. In elk geval duikt de „Brittenburg" of de „Borch te Bretten" steeds weer op in de geschiedenis van Katwijk. Overleverin gen vertellen zelfs, dat het kasteel of fort na een storm in 1520 geheel zichbaar is geweest. Hoe dan ook, de amateurarcheologen ho pen in hun kikvorspakken met de cilinders geperste lucht op hun rug, in de komende weken en misschien vandaag of morgen al het geheim van de „Brittenburg" te ontsluieren. Het is de techniek, die hen daartoe in deze eeuw in staat stelt, mits er zich werkelijk zichtbare overblijfselen van het fort op de zeebodem bevinden. Want hoe vind je de resten van een fort, als de zeebodem zich daarboven al eeuwen geleden metershoog heeft gesloten? Dirk van der Plas is geneigd om te zeg gen: „Nooit!" En hij kan het wel een beetje weten. Hij heeft tenslotte zesender tig jaar de grote haringvijver geploegd en kent de zeebodem als het straatje voor zijn huis in Katwijk Staande aan de vooravond van het twin tigjarig bestaan heeft de hockeyclub Eech trop te Beverwijk vrijdagavond de jaar vergadering gehouden in het clubhuis aan de Zeestraat. Deze Beverwijkse vereni ging mag zich nog altijd in een grote be langstelling verheugen, want men heeft een 250-tal leden. De voorzitter, de heer Th. W. Reijnders jr., memoreerde de goe de verrichtingen van het tweede dames elftal, dat promoveerde naar de derde klasse. Het twintigjarig bestaan zal op 29 en 30 oktober op feestelijke wijze worden her dacht. Met belangstelling luisterden de le den naar de jaarverslagen van secretaris en penningmeester alsmede naar het jaar verslag van de jeugdcommissie. De jeugd neemt bij Eechtrop een grote plaats in. men heeft vorig jaar deel genomen aan 19 toernooien. Met Pasen organiseerde men zelf een jeugdtoernooi waaraan door 45 elftallen werd deelgenomen. Dit wordt een der grootste jeugdtoernooien in ons land. Er volgde een aantal verkiezingen van commissies en bestuur. In het be stuur werd de heer D. Honig in een vaca ture gekozen. SCHOUW IN HEEMSKERK Burgemeester en Wethouders van Heemskerk maken bekend, dat op donder dag 8 en vrijdag 9 september schouw zal worden gedreven over alle in de gemeente aanwezige beken, waterlopen, bermen, heggen en houtopstanden. Advertentie De aanvoeren op de Beverwijkse bloe menveiling waren deze week heel groot. De regen heeft aan de kwaliteit veel af breuk gedaan. Men zoekt een bos goede bloemen en betaalt hier veel geld voor. de mindere kwaliteit staat laag genoteerd Het zijn de chrysanten die de markt gaan beheersen. De prijzen liepen hier ook heel erg uiteen, namelijk van 20 tot 95 cent per bos. Ook de aanvoer van de grootbloemigen is vrij groot. Hier draaide de prijs rond 25 cent per stuk. Er komen grote partijen asters aan de markt, die voor alle prijzen van. de hand gingen Dahlia's zijn er nu ook volop. De aanvoer van rozen en anjers gaat vrij vlot van de hand, de rozen kwamen tot 3.per bos Bij de potplanten zijn het de cyclamen die voor het eerst aan de markt kwamen en al direct vlot verkocht werden. De Beverwijkse groentemarkt was deze week rijkelijk voorzien van een uitgebreid assortiment zomer- en najaarsgroente. De handel had een vlot verloop want alles kon verkocht worden. Sla was duur, er werd tot 32 cent per krop betaald. De ex port naar België was hier niet vreemd aan. Andijvie varieerde van 12 tot 18 cent per kilo, spinazie liep weer in prijs op tot 46 cent per kilo. De aanvoer van bonen is groot, er waren veel snijbonen die tot 64 cent per kilo kwamen, sperziebonen va rieerden van 28 tot 76 cent per kilo. Bos- peen was goed te verkopen mits de kwali teit goed was, dan betaalde men grif 30 cent. per kilo. Waspeen varieerde van 10 tot 17 cent per kilo. Prei komt er steeds meer. Er werd rond 20 cent per kilo be taald. Bloemkool liep in prijs op tot 64 cent per stuk, ook de prijs der tomaten ging omhoog en kwam tot 55 cent per kiln. Komkommers brachten van 8 tot 20 cent per stuk op. De prijzen waren: Andijvie 12 tot 20, bloemkool 16 tot 64, spinazie 7 tot 45, poste lein 14 tot 26, sla 4 tot 29, snijbonen 25 tot 63, sperziebonen 28 tot 76, pronkbonen 26 tot 39, tomaten 20 tot 55, komkommers 8 tot 20, prei 14 tot 24, soepgroente 20 1 ot 80 per kistje, bospeen 12 tot 27, waspeen 10 tot 16 cent. Wat de bonen betreft was het op de laatste veilingdag der week te Castricum nog niet zo slecht gesteld. Er werden wel geen al te hoge prijzen genoteerd maar over het algemeen lagen deze toch hoger dan maandag en woensdag het geval ge weest was. Ook de aangevoerde tomaten stegen iets in prijs en er kan eigenlijk al- ieen van de pronkbonen gezegd worden dat deze wat de' prijs betreft beneden de verwachtingen "bleven. Sla gaf ook'nü een goede notering te zien. De prijzen van vrijdag waren: snijbonen 25 tot 58, sperziebonen 30 tot 66, pronk bonen 30 tot 35, sla 7 tot. 15, komkommers 12 tot 17, waspeen 13. uien 10. bospeen 20, soepgroente per kistje 25. peterselie per kistje 49, spinazie 44, bloemkool 14 tot 51, tomaten 46 cent. De prijzenkasten van de hockeyclub .Eechtrop" te Beverwijk staan leeg, men heeft alle prijzen maar mee naar huis genomen. Ongenode gasten hebben namelijk tot driemaal toe ingebroken en behalve 40 grammofoonplaten ook een aantal medailles gestolen. Op zaterdag 10 september zal voor de christelijke korfbalvereniging DKV te IJ muiden de nieuwe competitie beginnen. Door de huidige groei van de IJmuidense vereniging kon men met zes twaalftallen inschrijven. Ter voorbereiding voor de ko mende wedstrijden werd de training enkele weken geleden hervat, terwijl de komende zaterdagen gebruikt zullen worden om zo goed mogelijk aan de start te verschijnen. Zo trekken de drie juniorentwaalftallen zaterdag naar Uithoorn om daar mee te doen aan een juniorentoernooi. Aan de hand van de uitslagen van dit toernooi zal de competitieindeling voor junioren bekend gemaakt worden. Zaterdag 3 september gaan de DKV'ers in een vijfkamp uitmaken wie zich voor een jaar clubkampioen mag noemen en de week daarna begint zoals gezegd de strijd om de punten. Een strijd, die gezien de in deling voor DKV zeer interessant zal wor den. De indeling voor de drie senioren twaalftallen luidt als volgt: II B: DKV, KIOS 2, Onder Ons, Rapid, SDO, Sport Vereent en Vlug en Vaardig II. III A: Badhoeve II, CSCA, Diemen, DKV II, Meervogels II en MIK II. Ill B: Diemen II, DKV III, MIK III, Roos wijk, SDO II en Vlug en Vaardig III. Afscheid kapelaan Wenneker In verband met zijn benoeming tot le raar aan het klein seminarie te Iiageveld hebben parochianen van de kerk te Bak- kum afscheid genomen van kapelaan Wen neker. In hotel Borst te Bakkum was daartoe een bijeenkomst georganiseerd. Pastoor De Wit van Bakkum vond het spijtig dat de kapelaan hem reeds na een jaar gaat verlaten. Hij overhandigde de scheidende priester het parochiecadeau onder cou vert. De toneelgroep „de meer vreugde kern" en de schooljeugd kwamen op de planken om met schetsjes en declamaties het af scheid op te luisteren. Namens het onder wijzend personeel van de Cuneraschool sprak vervolgens het hoofd, de heer C. Bo- dewes, en namens de parochianen de heer P. F. Janzen, plaatselijk voorzitter van de KAB. Tenslotte werd ook op het provinciaal ziekenhuis Duinenbosch door het katholie ke personeelsgedeelte en de patiënten af scheid van de kapelaan genomen. Raad voor de Scheepvaart De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam heeft een onderzoek ingesteld naar de aanvaring tussen het Nederlandse vrachtschip „Callisto" (5800 b.r.t.) en het Liberiaanse stoomschip „Andros Stream" op 24 februari 1959 op de Noordzee nabij het lichtschip „Noord-Hinder". Binnen een half uur tijds verdween de „Callisto" in de golven, kort nadat de 34 bemanningsleden in een sloep hadden plaatsgenomen met achterlating van alle persoonlijke bezit tingen. Nadat de sloep drie uur op de Noordzee had rondgezwalkt, zijn de sche pelingen opgenomen door een Duitse kust vaarder, die hen aan land bracht in Hoek van Holland. De hoofdinspecteur voor de Scheepvaart, de heer J. Metz, noemde deze redding zon der enige paniek en in een dichte mist een „nautische prestatie die vermelding ver dient". Als getuige in deze zaak hoorde de Raad de gezagvoerder van de „Callisto", de 44- jarige J. van der Zwan uit Vlaardingen, die onder meer verklaarde dat het Li beriaanse schip, ondanks de dichte mist met volle kracht was blijven varen en de „Callisto" had geraakt achter de hoofd- piek in ruim 1. De hoofdinspecteur zei van mening te zijn, dat van enige radarnavigatie aan boord van het Liberiaanse schip geen sprake is geweest. De schuld van deze aan varing ligt naar zijn mening geheel bij de Liberiaan, hoewel de hoofdinspecteur wel enige aanmerkingen had op bepaalde ma noeuvres van het Nederlandse schip, dat afgeweken was van de koerslijn naar bak boord. Het verdient volgens hem in het algemeen aanbeveling, uit te wijken naar stuurboord. Tenslotte maakte de heer Metz enkele opmerkingen over het type schip, namelijk een open shelterdeck, waarbij de luiken op het hoofddek officieel behoren gesloten te zijn. Hiervan wordt in de praktijk vaak afgeweken, zoals ook in dit geval. Dit laat ste is evenwel van geen enkele invloed op het vergaan van de „Callisto" geweest. In het algemeen verdient op dit type schepen het bouwen van tot aan het shelterdeck opgetrokken schotten de voorkeur. De Raad zal later schriftelijk uitspraak doen in deze zaak. BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: I. F. Arisz-van den Hout, z., J. P. Coenstraat 41, IJmuiden; A. de Kort- Kossen, d„ IJsselstraat 10. IJmuiden; M. C. van der Werff-Deiman, z„ Kanaalweg 79, Beverwijk; J. A. Dekker-van Ammelrooij, z„ Pegasusstraat 48. IJmuiden; S. G. C. van Gils-Maathuis, d„ Tussenbeeksweg 56, IJ- muiden-Oost; I. van Veen-van der Kolk, z„ Eenhoornstraat 75, IJmuiden: J. van den Boogaard-Vlieland, z„ Pres. Steijnstraat 35, IJmuiden; J. H. van Velthuijsen-Udo, z„ Roerstraat 5, IJmuiden; G. Zeeuw-Sie- mons, d„ Pres. .Steijnstraat 32, IJmuiden; W. J. Guijt-van Bergen, z. Celsiusstraat 64, IJmuiden. OVERLEDEN: J. C. Pel, 21 j„ Akeren- damlaan la. Beverwijk. ONDERTROUWD: F. van der Stelt, Jas mijnstraat 36^ Nijmegen en E. de Bruine, Lange Nieuwstraat 552, IJmuiden-Oost. t.a. Vuurvlindertjesstraat 21, Nijmegen; T. A. Zwart, Bloemstraat 71, IJmuiden en R. C. van Dongen. Scheldestraat 9, IJmuiden, t.a. Scheldestraat 9, IJmuiden; H. van Veen, Piet Heinstraat 76. IJmuiden-Oost en L. Broek, Sirenestraat 5, IJmuiden; L. de Boer, Herculesstraat 27, IJmuiden en J. P. Groen, Hercuiesstraat 27, IJmuiden, t.a. Snelliusstraat 47. IJmuiden; H. Verstraate, Noodweg 37, Hilversum en W. Heilig, M. K. Hofstedestraat 28, IJmuiden, t.a. O. en W. Souburg. Hudsonstraat 33; P. Vonk, Ka naalstraat 214, IJmuiden en A. G. van Oc'iten. Kanaalstraat 214. IJmuiden. GETROUWD: W. de Pagter en M. M. Moerland. Koningsplein 11, IJmuiden; P. Koffeman en D. de Ruiter, Pegasus straat 1.9, IJmuiden; A. Th. van Veen en G. M. E. Schoorl, Reijer Anslostraat 1, Haar lem; A. Wennis en J. C. Samson, Nieuwe Groenmarkt 17, Haarlem; H. G. Timmer en Th. M. Kossen, van Galenstraat 3, IJmui- den-Oost; M. J. Kemink en G. J. M. Vre- denburg, Schaepmanlaan 9, Driehuis; P. C. Warmenhoven en J. T. Prikkel, de Ruijter- straat 141. IJmuiden-Oost; A. de Haan en D. D. Koster, M. K. Hofstedestraat 30, IJ muiden; P. van der Heiden en H. C. W. den Broeder, Meervlietstraat 29, Velsen-Zuid; G. J. Faassen en W. Verbaan, Tuinders straat 102, IJmuiden-Oost; J. E. J. de Goe de en E. M. Duijn, Eenhoornstraat 47, IJ muiden; K. Hagen en M. E. M. van Roden, Breesaapstraat 9, IJmuiden; H. L. Linden- berg en A. G. Vos, Moerbergplantsoen 121, IJmuiden. KENNEMERS—LFC-DAG Het eerste en tweede elftal van „De Ken- nemers" speelt zondag a.s. op eigen ter rein een vriendschappelijke wedstrijd tegen het eerste en tweede team van LFC. Kennemers I komt uit met: Vos: Lejeune en Huisman; Van den Outenaar, Horeman en Tervoort; Zwanenburg, Kops, Telkamp, De Bie en Mosk. Het tweede elftal bestaat uit: Rijndorp; Beentjes en Fenger; Zoon, Peggema en Te gel; Sluiter, Aardenburg, Vos, Verhagen en Wold. BEVERWIJK VERSUS DEM In deze ontmoeting komt DEM uit met: Aardenburg; A. Niesten en Beentjes: Pij nen, Starmans en J. Niesten; Stelder, Noor- dermeer, Stuifbergen, Van Lieshout en Van Kleef. De DEM-reserves komen tegen Bergen als volgt uit: Alkemade; Dekker en Van Bugffenum; Willems, Klous en H. Niesten: Half, Zonjee. Van Lieshout. Aardenburg en Van der Mey. VOORWEDSTRIJD Op het hoofdterrein van „Schoonenberg" speelt VSV 2 vóór de aanvang van VSV Wageningen een wedstrijd tegen TYBB. Bij VSV speelt onder meer de nieuwe aan winst, de ex-West-Frisiaan Kort mede.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7