Erhard bepleit betrekkingen vreedzame met Polen NAAIMACHINES Cuba verlaat OAS-overleg: „onvoldoende steun tegen V.S." Geen openlijke breuk verwacht tussen Rusland en China Onder ons gezegd: maar liever Arabische Liga verdeeld over vorming van Palestijnse staat WERELDNIEUWS Resolutie tegen interventie van buiten unaniem aanvaard Weekeinde van terreur in Algerije: 5 doden Grotius-medaille in München uitgereikt Deense consulsvrouw in Duitsland vermoord 0/5 de ENGEL Kroesjtsjev naar Finland Moskou zou ideologische topconferentie wensen Tienduizenden verdreven Duitsers congresseerden Bespreking is uitgesteld tot het volgend jaar Pleidooi voor verenigde religies naast de UNO Referendum over Turkse grondwet pas in 1961 Premier Egbal van Perzië biedt zijn ontslag aan <~Pracitótoel Verkenningsvluchten naar de Sovjet-Unie hervat? MAANDAG 29 AUGUSTUS 1960 SAN JOSé Costa Rica (Reuter-AFP) De Cubaanse minister van Buitenlandse Zaken, Raoel Roa, heeft zondag de confe- tie van de Organisatie van Amerikaanse Staten te San José in Costa Rica verlaten omdat zijn land niet de minste bescher ming en steun tegenover de V.S. zou heb ben gekregen, waarop het krachtens het handvest van de organistie recht had. „Ik ga met mijn volk en mijn land en met de bevolkingen van Latijns-Amerika", aldus Roa. Ongeveer vijftig aanhangers riepen Cuba. ja, Yankees, Neen" en „weg met het imperialisme". In hun hotel aangeko men zongen de Cubanen hun volkslied. De politie moest een menigte toeschouwers en journalisten op een afstand houden. De minister vertrok toen duidelijk werd dat de conferentie met grote meerderheid een zondagavond opgestelde verklaring zou goedkeuren, welke volgens Roa direct tegen Cuba was gericht. Hij zei tot zijn ambtgenoten, dat Cuba ervan overtuigd is onder bedreiging van een. op handen zijnde militaire aanval van de V.S. te leven. „Wanneer een klein land zich zo bedreigd voelt, zal het van iedereen hulp aannemen koningin Elizabeth of de keizer van Japan". Cuba was een land zonder vrienden tot dat premier Kroesjtsjev de V.S. met een raketten aanval dreigde ingeval van agresssie tegen Cuba, aldus Roa. In de loop van vandaag wordt de confe rentie besloten na een voltallige bijeen komst waarop de in commissie genomen besluiten moeten worden goedgekeurd. Roa verliet de vergadering nadat de mi nisters van Buitenlandse Zaken met grote meerderheid de eerste twee artikelen van een „verklaring van San José" hadden goedgekeurd, waarin interventie of bedrei ging met inverventie voor een mogendheid buiten het Amerikaanse continent werd veroordeeld en waarin met namen elke poging van de Chinezen en Russen om van de politieke, economische en sociale toe stand in een Amerikaanse staat gebruik te maken, van de hand werd gewezen. De ministers stemden in met de vorming van een commissie goede diensten, die be last is met het onderzoeken van conflicten tussen Amerikaanse staten. Deze commis sie van „zo hoog mogelijke" functiona rissen van Mexico, Costa Rica, Venezuela, Colombia, Brazilië en Chili zal in drin gende gevallen uit de presidenten der ge noemde landen bestaan. Intussen is de Venezolaanse, minister van Buitenlandse Zaken, Arcaya, door zijn regering teruggeroepen. Dit zou het gevolg zijn van meningsverschillen in de regering van Caracas aangaande de houding tegen over Cuba. Men zou het aftreden van Arcaya en een kabinetscrisis verwachten. De door de vergadering aangenomen ver klaring van San José bevatte één element yan de felle Amerikaanse resolutie, wel ke zaterdag wegens onvoldoende steun was ingetrokken: de veroordeling van elke in menging van buiten. De verklaring was gebaseerd op 'n voorstel van Columbia om alle staten van de O.A.S. op te dragen zich te houden aan alle regels van het systeem voor de Inter-Amerikaanse Sa menwerking. Cuba werd er niet met name in genoemd. Een verzoek van Cuba om de Verenigde Staten te veroordelen als „agressor" ten opzichte van het regima van Fidel Cas tro, werd verworpen met alleen de stem van Cuba vóór. MOSKOU (Reuter) Premier Kroesj tsjev van de Sovjet-Unie zal begin sep tember Finland bezoeken, „om president Kekkonen ter gelegenheid van diens zes tigste verjaardag te bezoeken en geluk te wensen", zo meldt het Russische persbu reau Tass. Kekkonens verjaardag valt op zaterdag a.s. Het is nog niet bekend hoe lang Kroestsjev in Finland, dat hij 't laatst in juni 1957 heeft bezocht, zal blijven. Een Finse woordvoerder zei dat het ini tiatief voor het bezoek door de Russen zelf was genomen. LONDEN (UPI) Premier Kroesjtsjev heeft een bijeenkomst uitgeschreven van de leiders der communistische partijen uit de gehele wereld, communistisch China in begrepen, ter bespreking van de steeds groter wordende meningsverschillen tussen het Kremlin en Peking. De bijeenkomst zal, naar in diplomatieke kring te Londen vernomen wordt, waarschijnlijk samen vallen met de 43ste herdenking van de Russische revolutie, in november aanstaan de. Tot dusver hebben Mao Tsé Toèng "éh zijn medewerkers niet gereageerd op de uitnodiging. Ei' is sprake van een per soonlijke ontmoeting met de Chinese lei ders, die door Kroesjtsjev zou zijn voor gesteld. Hierover is weinig bekend doch zeer gezaghebbende waarnemers te Lon den achten een dergelijke persoonlijke voorbespreking zeer waarschijnlijk. De kern van het ideologisch geschil is de uitleg, die Moskou en Peking geven aan de Marxistisch-Leninistische theorieën. .Moskou heeft, bij monde van Kroesjtsjev, meermalen verklaard, dat een oorlog met het kapitalisme niet onvermijdelijk is, Peking daarentegen verkondigt, dat een botsing met het, kapitalisme onvermijdelijk is. WASHINGTON (Reuter) Diplomatie ke waarnemers in Washington geloven niet dat de ideologische geschillen tussen de Sovjet-Unie en China tot een openblijke breuk tussen beide landen zullen leiden. „Beide willen ons dood hebben. Het ver schil is dat de een een knuppel wil gebrui ken en de ander ons wil laten doodbloe den", zo merkte een Amerikaanse diplo maat op. Men acht het niet uitgesloten dat Noord- Korea, een land dat Kroesjtsjev in oktober zal bezoeken, het „slagveld" wordt. Wan neer de Chinese leiders hun standpunt handhaven zou de Russische premier het geschil aan de Noordkoreanen willen voor leggen. Noord-Korea wordt in Washington be schouwd als een „grens-geval". Weliswaar heeft Noordkorea tijdens en na de oorlog met het zuiden veel Chinese hulp ontvan gen, maar in ideologisch opzicht zou het dichter bij de Sovjet-Unie staan. Kroesjt sjev zou, gesteld dat China weigert te buigen, Peking duidelijk willen maken dat hij Noord-Korea niet beschouwt als Chi nees domein. Amerikaanse deskundigen in Russische aangelegenheden menen dat de Chinees- Russische betrekkingen schade zullen lij den, doch experts inzake Chinese aangele genheden waarschuwen tegen deze veron derstelling. Zij vestigen de aandacht op de geschillen en spanningen, die zich ook tus sen NAVO-bondgenoten hebben voorge daan, waarbij zij erop wijzen dat ook deze niet tot een openlijke breuk hebben geleid, al was het alleen maar vanwege de nood zaak om een verenigd front tegenover de potentiële vijanden te bewaren. De ideologische strijd heeft onder meer tengevolge gehad, dat Russische technici, die in China werkten, naar huis zijn terug gekeerd, dat de Russische edities van gro te Chinese bladen niet meer in de Sovjet- Unie mogen verschijnen en dat er geen Chinese missie verschenen is op de confe rentie van oosterse landen in Moskou. Vol gens goed ingelichte diplomaten wijzen be paalde verschijnselen erop dat Moskou Peking gevraagd heeft akkoord te gaan met een communistische topconferentie om de ideologische meningsverschillen uit de weg te ruimen. De Russen zouden deze topconferentie willen houden in Moskou en wel in november of december. De reactie van China is niet bekend. BELGRADO (Reuter) Volgens in Bel grado aangekomen reizigers worden in Roemenië en Bulgarije bijeenkomsten ge organiseerd waarop communistische func tionarissen de meningsverschillen uiteen zetten en het Chinese standpunt critiseren. De Joegoslavische communistische partij heeft zich reeds voor het Russische stand punt uitgesproken. In Oosteuropese kringen te Belgrado ningsverschillen tussen China en de Sovjet Unie toe, maar men zegt dat deze in het Westen zijn overdreven. Weliswaar zijn enige Russiche deskundi gen uit China vertrokken, maar de oorzaak daarvan is dat deze steeds minder nodig zijn wegens China's snelle ontwikkeling, zo zegt men. WARSCHAU (Reuter) Het blad van de Poolse communistische partij „Trybuna Ludu" heeft een ^verdruk gepubliceerd van eenvrijdag' in 'deV.'Pravd'a" versche nen artikel waarin „dogmatici en secreta- riers" volgens wie „het' lénistisch beginsel van vreedzame samenleving" de nationale bevrijdingsbewegingen belemmert worden gecritiseerd. PEKING (Reuter) Volgens gewoonlijk betrouwbare bronnen hebben communisti sche leiders onlangs de Chinese functiona rissen gewaarschuwd niet alle berichten die in de Chinese pers verschijnen als noodzakelijk juist van gedachtengang te beschouwen. Als voorbeeld werden berich ten van de rede van Kroesjtsjev op het congres van de Roemeense communisti sche partij in juni aangehaald. Aan leden van straat- en fabriekscomité's en rege- rings-employé's zou op bijeenkomsten in Peking te verstaan gegeven zijn dat Rus sische technische deskundigen niet mogen worden toegelaten in vertrekken waar ideologische leuzen en produktiecijfers zijn opgehangen. Advertentie EEN LAURENS PRODUCT ZO STUKS 95 CENT (Van onze correspondent) BONN In de Bondsrepubliek z(jn het afgelopen weekeinde verscheidene bijeen komsten gehouden van uit Midden- en Oost-Europa verdreven of gevluchte Duit sers. Opvallend was daarbij, dat met veel nadruk verklaard werd, dat de Duitse vluchtelingen geen revanchistische opvat tingen jegens de Slavische volken koeste ren. Vice-kanselier en minister van Eco nomische Zaken professor Ludwig Erhard verklaarde te Dusseldorp te hopen dat Polen en Duitsers als vredezoekende bu ren naast elkaar kunnen leven. Erhard sprak voor zestigduizend Opper- sileziërs, die pleitten voor zelfbeschikking van Opper-Silezië, dat thans, op een klein deel na dat Tsjechisch is, tot Polen be hoort. De vice-kanselier, die voor de met vakantie zijnde bondskanselier Adenauer het woord voerde, verklaarde dat de gren zen van Duitsland met de Oosteuropese staten alleen bij een vredesverdrag gere geld kunnen worden. Hij becritiseerde de politiek van de Sovjet-Unie. Ook andere tot de C.D.U. behorende politieci pleitten op deze bijeenkomst voor--het- openhouden van de deur met Polen vóór onderhande lingen, op de grondslag Wa'h het recht op zelfbeschikking. Er zijn het afgelopen weekeinde in de Duitse vluchtelingenkringen evenwel ook stemmen opgegaan tegén het aanknopen van diplomatieke betrekkingen tussen Bonn en Warschau zolang de nog in Polen levende Duitsers als tweede-rangs burgers worden behandeld. Algemeen echter kon men de nadruk beluisteren die werd ge legd op een houding waaruit het „niet kwaad "met kwaad vergelden" sprak. Men eiste het recht om terug tc keren naai de gebieden in het oosten, en wel in volle vrede, waarbij er rekening zou dienen te worden gehouden met bijvoorbeeld de Polen die verdreven door de Russen uit voormalig Oost-Pools, thans Russisch ter ritorium nu in vroegere Middelduitse gebieden wonen. Sjtoera (Libanon),(Reuter) De Raad van de Arabaische Liga heeft zondag on der meer besloten het probleem van de vorming van een Palestijnse staat en leger naar een speciale commissie te verwijzen en deze kwestie het volgend jaar weer op te nemen. Volgens waarnemers duidt dit erop dat de afgevaardigden, die zes dagen in Sjtoera in Libanon bijeen zijn geweest, geen overeenstemming over de kwestie hebben kunnen bereiken. De commissie, die reeds op een.vorige bijeenkomst van de raad in het leven was geroepen, moet een uitgebreid plan voor het herwinnen van Palestina opstellen en verslag uit brengen aan de raad. Munir Rayyes, burgemeester van Gaza, dat onder bestuur van de Verenigde Ara bische Republiek staat, verklaarde op een persconferentie, dat de Palestijnen geen aandacht schenken aan ï-esoluties, maar wachten op de vorming van een Palestijns leger voor de herovering van het land. De afgevaardigden waren over het algemeen tevreden over de resultaten van de con ferentie. De afgevaardigden besloten de samen werking met de nieuwe Afrikaanse staten uit te breiden en deze landen te steunen. De Arabieren zullen hun betrekkingen met andere staten baseren op de houding van deze landen tegenover Israeli en het zionisme. De kwestie zal op een volgende vergadering weer onder ogen worden ge zien. Aangaande de betrekkingen, tussen Per- zië en Israel beval de raad aan dat men verder zal gaan met de pogingen om Per- zië de gelegenheid te geven zijn verhou ding tot de Arabische staten op een gezon de basis te brengen. President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek viel Perzië onlangs aan wegens zijn erkenning de facto van Israel. Hij vroeg de raad van de Arabische Liga de zaak te be spreken. De UNO zal worden gevraagd de kwes tie van de Arabieren in de Negeb-woestijn te behandelen en de wereld zal op de hoogte worden gesteld van Israëlische „rassendiscriminatie", die erop gericht zou zijn de Arabieren in de Negeb kwijt geeft men het bestaan van ernstige me- te raken. De Arabische landen zullen langs diplo matieke weg trachten een lening van de Wereldbank aan Israel te voorkomen. „Positieve actie" NEW YORK (Reuter) De Amerikaan se zionistische organisatie heeft er bij de regering der Verenigde Staten op aange drongen 'n „nieuw initiatief" te ontplooien, ten einde te bevorderen dat er recht streekse vredesbesprekingen tussen Israel en de Arabische staten worden gevoerd. De organisatie heeft er eveneens bij de Amerikaanse regering op aangedrongen tot „positieve actie" over te gaan, opdat het beginsel van de vrije vaart voor schepen van alle landen door het Suez- kanaal hoog wordt gehouden en een ein de wordt gemaakt aan de boycot, die de Verenigde Arabische Republiek voert met betrekking tot de vaart van Israëlische vaartuigen door het kanaal. ORLEANSVILLE Algerije (UPI) Een Franse soldaat is zondag in Orleansville in Algerije overleden als gevolg van een ontploffing van een handgranaat die hij vlak daarvoor bij een kind had wegge nomen. Korporaal Raymond Rogno, nog een week verwijderd van verlof, greep een granaat die door een terrorist op een caféterras was geworpen en voor de voe len van het zoontje van de caféhouder te rechtgekomen. Rogno duwde het jongetje het café in en gaf hem over aan zijn moeder. De granaat ging af en Rogno werd op slag gedood. Een Algerijn in de omgeving werd zwaar gewond. Tijdens het weekeinde zijn de Algerijnse terroristen bijzonder actief geweest. Op een afgelegen boerderij bij Algiers schoten zij een 52-jarige boer. zijn 19-jarige doch ter en 24-jarige zoon dood. De boerin en een tweede dochter ontkwamen met ver wondingen. In het dorp Beni Bechir werd een 45- jarige gemeente-ambtenaar uit zijn huis gesleept en op de weg ervoor doodgescho ten. Erhard. LONDEN (Reuter) Het Britse conser vatieve blad „Daily Telegraph" betreurt de regelmatige terugkerende massabijeen komsten van vluchtelingen uit de door Polen bestuurde gebieden, die reeds een gewoon beeld vormen in „het Duitse week einde". Kon men tot voor kort nog spreken van een afblazen van gevaarlijke politieke stoom, thans kan men het niet anders dan als een opzettelijke politiek beschouwen wanneer de vice-kanselier zelf zestigdui zend stemmen in beweging zet om de terugkeer van Opper-Silezië te eisen. De westelijke politiek ten aanzien van de Duits-Poolse grens is erop gericht geen sla pende honden wakker te maken. Bonds kanselier Adenauer weet dit heel goed, maar waarom staat hij dan toe dat pro paganda onder de vluchtelingen uit federa le fondsen wordt gesubsidieerd. Waarom spreekt hij op een propagandabijeenkomst. over de uiteindelijke, terugkeer van Oost- Pruisen en waarom mag de vice-kanselier deelnemen aan iets dat gaa lijken op een poging om de slapende honden aan het blaffen te krijgen? Er moeten in Bonn mensen zijn, oud ge noeg om te weten waarom weekeindtoe- spraken in Duitsland over de grens met Polen er de pijnlijkste herinnerinigen wakker roepen, aldus de „Daily Tele graph". MÜNCHEN (DPA) De internationale Grotius-stichling voor verbreiding van het volkenrecht in München heeft de zilveren Grotius-medaille toegekend aan professor dr. Wilhelm Roepke, hoogleraar ih de eco nomie te Genève, professor Giorgio del Vecchio uit Rome, professor dr. Lucio M. Moreno Quintana uit Buenos Aires, rechter in het Internationale Gerechtshof in Den Haag en professor dr. Gustavo Cordeiro Ramos, president van het „Instituto de Alta Cultura" in Lissabon. De gouden Grotius-medaille is tot op heden slechts een maal uitgereikt, en wel aan dr. Albert Schweitzer. Doel van de internationale Grotius- stichting, waarbij 27 landen zijn aange sloten, is de herinnering aan Hugo de Groot levend te houden. De Grotius-dag in München stond dit jaar in het leken van „religie en volken recht". De secretaris-generaal en oprichter van de stichting, dr. Hans Keiler uit Mün chen, stelde voor naast de Verenigde Na ties een organisatie van verenigde religies in het leven te roepen. De religieuze sfeer is, ten onrechte, taboe in de UNO, zo meent dr. Keiler. ANKARA (UPI) Generaal Gemal Gur sel, auteur van de staatsgreep tegen Men- dères en premier van de huidige Turkse regering, heeft zaterdag te Ankara mee gedeeld dat in de lente van volgend jaar in Turkije een referendum zal worden ge houden over de nieuwe Turkse grondwet die op last van de junta is samengesteld door een college van Turkse rechtsgeleer den. BONN Het raadsel van de dood van de veertigjarige mevrouw Herma Skousen is nog altijd niet opgelost. De politie, het openbaar ministerie en de Deense ambas sade te Bonn hullen zich nog steeds in stilzwijgen. Donderdagmiddag om vier uur ontdekten twee Keulse bromfietsers tussen Menden en St. Augustinus nabij Bonn een volkswagen waaruit een oudere man, zijn jas over zijn schouder en een koffer in de hand, zich verwijderde, terwijl achter het stuur een lijkbleke vrouw met half open mond en het hoofd op de leuning gesteund bleef zitten. De bromfietsers ont dekten dat de vrouw dood was. Een van de Keulenaren ging naar de politie. De andere volgde de man-met-jas-en-koffer naar een telefooncel in een postkantoor en waarschuwde daarop de politie die de vluchteling de pas afsneed. Dat is alles wat van de geheimzinnige dood van mevrouw Skousen, de vrouw van een Deense vice-consul te Bonn bekend is geworden. Een fietser uit St. Augustinus die de volkswagen passeerde zou gezien hebben dat de vrouw zich heftig tegen de slaande man verweerde. Volgens de fiet ser zat toen niet de vrouw maar de man achter het stuur van de auto. TEHERAN (Reuter) De Perzische pi-emiet dr.-Egbal zou bij de Sjah een ont slagaanvrage hebben ingediend, nadat hef tige 'cTïtièk op zijn politiek was uitgeoe fend. De Sjah heeft de ontslagaanvrage niet aanvaard. Tweede gezicht 'Nadat ik enige tijd oplettend lezer van het hlad Weg met de Paranormalen" was geweest, begon mijn belangstelling voor paragnosten en ziekzoekers danig te zwellen. Dat maandblad werkt namelijk met zulke vreemde argumenten tegen het verschijnsel van geheimzinnige begaafd heden, dat men lol de conclusie moet ko men: er is toch ivel iets van dien aard. Men noemt geen koe bont of er is een vlek je aan men gaat niet zo onbeheerst te keer tegen iets, dat helemaal niet bestaat. Nu vind ik desalniettemin het inroepen van geneeskundige hulp of adviezen van onbevoegde personen een heel riskant ge doe. De medische bul is tenslotte altijd een zekerder baken dan diepliggende ogen, als het om de gezondheid gaat. Maar aan gezien het maandblad even hartgrondig foetert tegen artsen als tegen niet-artsen, met als enige maatstaf de vraag of zij in paranormale mogelijkheden geloven of niet, heeft het mij ertoe gebracht op voor zichtige wijze een helderziende te raad plegen, toen ik mijn twee hamstertjes kwijt ivas. Dat kon geen kwaad, dacht ik, en het leek me aardig om mee te beginnen. De helderziende bekeek het lege hok achter in de tuin en zei: „Gestolen." Dat leek mij ook, al zag ik niet helder. Ik be duidde de man daarna, dat ik mijn twee troeteldiertjes gaarne weerom zou héb ben en hij begreep het meteen. Met de neus in de lucht en de ogen half dicht wan delde hij het tuinhekje uit, de straat op. Ik achter hem aan. Hij aarzelde geen mo ment, stak de straat over, begaf zich naar de bushalte, stapte in lijn 234 verliet de bus bij het kruispunt Winkeliersgeeuw- straat, liep de Af zetter sdw ar ssteeg in, stapte bij F r olijks' V er se Worsjes binnen, verliet het etablissement door de zijdeur begaf zich naar de Amsterdamse Bank, toefde even aan het loket, liep de straat op en rende het kantoorgebouw van Ko renbloemblauw Groen binnen. Dat kwam goed uit, want daar werk ik. Hij liep naar mijn kantoortje, cirkelde om mijn schrijf bureau, ging de deur weer uit en beende resoluut naar de halte Pan lijn 234, die ons enige tijd later weer deponeerde in onze straat. Door het tuinhek kwamen we in onze tuin, waar we ons in rechte lijn bega ven naar de andere hoek dan waar het lege konijnenhok stond. In die andere hoek stond een kist, waar in zich mijn twee hamstertjes bevonden. Ik herinnerde mij toen, dat ik de diertjes daarin de vorige dag had opgesloten om dat ik het hok wilde schoonmaken. Doch toen was er een telefoontje tussengeko men. Het kostte mij een schamel bedrag en ik was de heldere man zeer dankbaar. Er is toch wel iets, dacht ik toen weer. Het werkt wel niet helemaal zuiver, maar het is er, dat valt niet te ontkennen. R. Agteran Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTRAAT TEL. 14444 181 Aardbeving. Nieuw Delhi de hoofdstad van India is zaterdagavond door een zware aardschok getroffen. Duizenden men sen renden in paniek de straat op. De zware schok duurde maar enkele se conden en werd later gevolgd door een lichtere. Ruim vijftig mensen liepen verwondingen op. Van negen hunner is de toestand ernstig. Officieel wordt de drievoudige beving ais „mild" bestem peld. De schade is niet groot. Eregast. Het Russische persbureau „Tass" heeft meegedeeld dat de chef van de Indonesische marinestaf, schout bij nacht Martadinata, zaterdag een offi cieel bezoek heeft gebracht aan admi raal Gorsjkov, de opperbevelhebber van de Russische marine. Ter ere van zijn Indonesische gast gaf de Russische ad miraal een lunch, waaraan ook hoge officieren van leger en luchtmacht aan zaten. Ziekenhuis. Een Russische delegatie onder leiding van de minister van Volksge zondheid S. V. Koerasjov is zondag in Pnom Penh, de hoofdstad van Cambod ja aangekomen om aanwezig te zijn bij de overdracht van een ziekenhuis waarvan de bouw door Rusland werd gefinancierd. Huwelijk. Op het stadhuis van Fréjus, het Franse stadje dat in december zwaar getroffen werd door de doorbraak van de dam van Malpasset, is zaterdag het huwelijk voltrokken tussen Irene Jodar en André Capra, die bij de ramp om het leven kwam. De sobere plechtig heid duurde tien minuten. De Franse wet was gewijzigd om dit huwelijk mo gelijk te maken. Eerbewijs. In het van Heuven-Goedhart- vluchtelingencentrum te Spittal in Oos tenrijk, is een flatgebouw, gewijd aan de nagedachtenis van Jane Addams, een Amerikaanse sociale werkster die honderd jaar geleden werd geboren, zondag in gebruik genomen. Jane Ad dams was oprichtster van de Internatio nale Vrouwenliga voor Vrede en Vrij heid. De liga heeft 30.000 dollar be schikbaar gesteld voor de bouw van de flat in Spittal. LONDEN (Reuter en AFP) Volgens de Londense „Daily Express" zijn ede ver kenningsvluchten van het type dat twee maanden geleden tot het neerschieten van het Amerikaanse RB-47 toestel boven Rus land leidde, van Britse bases hervat. Dit geschiedt door de Amerikaanse luchtmacht met de RB-47 en door de Britse met Can berra's van een verbeterd type, uitgerust met elektronische en fotografische appa raten. De vluchten worden „aan de rand van het ijzeren gordijn" uitgevoerd om gegevens te verkrijgen over het commu nistische verdedigingsstelsel. Jamboree. Bij de Amerikaanse luchtba sis Camp Mohawk in Engeland wordt deze week een jamboree gehouden ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de padvindersbeweging in de Ver enigde Staten. Amerikaanse en Engelse padvinders, benevens groepen uit Duits land, Nederland, Libië en Frankrijk, in totaal 1.500 jongens, nemen aan de jam boree deel. De Amerikaanse padvinders zijn afkomstig van bases in Europa en Afrika waar hun ouders werkzaam zijn. Onder meer. De premier van Irak, gene raal Kassem, heeft in een dagblad-in terview meegedeeld dat zijn regering de opstandelingen tegen de sultan van Oman en Muscate onder meer van wa pens voorziet. Oman en Muscate is een Engelse protectoraat. Panorama, Op een heuvel in Stalingrad, vanwaaraf generaal Tsjoeikov zijn of fensief tegen de nazilegers begon, wordt een reuzen-panorama van zestien me ter hoog en 120 meter lang opgericht dat de nederlaag van het zesde Duitse leger in beeld brengt. Trouwlustig. In de Cubaanse hoofdstad en elders in Cuba zijn zaterdag vijfdui zend huwelijken gesloten, onder auspi ciën van het ministerie van Justitie dat gedecreteerd had dat alle vrije huwe lijken en soortgelijke verbintenissen wettelijk bekrachtigd of metterdaad verbroken dienden te worden. Verboden. De „Tangier Gazette", het eni ge Engelstalige dagblad van Tanger, heeft op bevel van het Marokkaanse ministerie van voorlichting de publika- te na 77 jaar moeten stopzetten. Ook de 'Dépêche de Tangier", een Frans talig dagblad, en het weekblad „Stocks et Marchés", dat te Casablanca ver schijnt, zijn door de Marokkaanse re gering verboden. De beide Franse bla den zouden zich te buiten zijn gegaan aan critiek op het bestuur van. Tanger de voormalige vrijhaven die sinds me- dio-april een Marokkaanse stad is. Overleden. De aartsbisschop van Phila delphia kardinaal O' Hara is zondag 72 jaar oud, overleden. De omvang van het college van kardinalen is hierdoor tot 83 teruggelopen. Kardinaal O' Hara werd in 1958 tot kardinaal benoemd. Thans maken nog vijf Amerikanen deel uit van het college van kardinalen: de aartsbisschoppen van New York, Bos ton, Chicago en Los Angeles, en de curie kardinaal Alois Muench. Onthoofd. In de Parijse gevangenis La Santé zijn zaterdagmorgen twee Alge rijnen onthoofd die ter dood veroordeel werden wegens de moord op een landge noot op 5 augustus 1958 te Evreux. Sinds 6 juni zijn nu acht Algerijnen onder de guillotine gestorven voor der gelijke misdrijven. Eeuwfeest. Zaterdag is in Buenos Aires een congres van de Joodse gemeen schappen in Argentinië begonnen ter herdenking van de aankomst van de eerste Joodse immigranten in Argen tinië, honderd jaar geleden i

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3