Horen en zien Wereldbevolking nadert de drie miljard zielen Een nacht op Santa Cruz DANSSCHOOL T. GRIEK Robert Cook blijkt de schilderijen bij Wernhout te hebben ingevoerd PANDA EN DE JACHT OP DE MILJOENENHOED DE REIS VAN KOEN EN LINNIE BBBl Afrika het vruchtbaarste werelddeel Jubileumconferentie van „Kerk en Wereld" Bijenvolksverhuizing in Limburg Dr. Visser 't Hooft met Wereldraad-delegatie naar Zuid-Afrika 6 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Twee hoogtepunten op zaterdagavond De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Kerkelijk Nieuws Giethoorn's „lichtvloot" trok 20.000 kijkers MAANDAG 29 AUGUSTUS 1960 21. Opgewekt liep Joris door de nachte- lijk in handen is van iemand, die ervan lijke straten. „Straks zal ik eens op mijn gemak de hoed uit de vitrine en het fortuin uit de hoed peuteren," bedacht hij tevreden. „En welk een fortuin!.Tien miljoen! Wat een mogelijkheden, voor iemand, die het goed weet te besteden! Ik zal mij een verwarmd kasteel aanschaffen en een auto met een motorkap van tien meter. De bes te koks zal ik in dienst nemen om de fijnste maaltijden voor me te bereiden. Ach, wat een geluk dat het fortuin einde- weet te genieten!" Terwijl hij zo aange naam dromend voortliep, naderde er van de andere kant iemand, rviens gedachten lang zo prettig niet waren. Het was Pal mer, die zich er nog steeds niet overheen kon zetten, dat hij zoveel geld voor eten had moeten uitgeven. „Handenvol stuivers heeft het me gekost!" zuchtte hij. „Ach, xvat een nutteloze uitgave! Wat een ver kwisting! En alsof dat nog niet erg genoeg is, ben ik nu ook nog mijn hoed kwijt, waarin ik mijn zuurverdiende spaarcentjes heb verborgen. Wat is het leven van een miljonair toch moeilijk. Zal ik mijn for tuintje ooit weer terugzien?" Dat weer zien had het volgende ogenblik plaats en wel zo plotseling, dat Palmer erdoor uit zijn evenwicht werd gebracht. Want bij het omgaan van de hoek botste hij met zo'n kracht tegen Joris aan, dat de vitri ne deze uit handen glipte. Er klonk een rinkelende slag toen dartelde de miljoe nenhoed wervelend de lucht in, voortge dreven door de wind. Tussen het boeiende Olympische nieuws door zag de K.R.O. zaterdagavond nog kans voor de traditionele „Accoorden" uit Tres long in Hillegom, die ditmaal twee wel zeer bijzondere programmapunten bevat ten: Georgette Hagedoorn met De Franse Gouvernante" van Pisuisse en Rob van Reijn met een geestige pantomime, die de komische effecten van een overigens onorigineel technisch grapje van twee mannen die één man formeren volledig uitbuitte. Wat de overige „accoorden" betreft: Henk en Ted Scholten vulden de pauzes met hun enigszins eentonige voordracht, The BBC-television Toppers gedroegen zich als een pasbeginnende gymnastiek club (slordig dansend en al te snel te vreden met hun modernistische persiflages) en de Tage Brothers leverden een unieke bandrecorderillustratie. Het grootste deel van de zondagavond werd in beslag genomen door Lou van den Burg met zijn „Kwartje per seconde". Zelfs de grootste kniesoor zal moeten toe geven, dat v. d. Burg er wel zoveel amu sante spelelementen in weet te brengen, dat de vertoning boeit. Wij dachten dat wij het voor gezien mochten verklaren na de eerste keer. Nu wij de vijfde aflevering zagen kunnen we ons voorstellen dat ex- mensen zijn, die de vier ertussen niet heb ben ovex-geslagen. De verrassende ontwik kelingen in dit spel het hangt ook van de zin voor humor van de deelnemers af houden er de moed steeds in. Vooraf ging een nieuwe aflevering van de reportage der Van der Elskens. Mexico stond in het brandpunt hunner belangstel ling. We hielden er een aardig inzicht in vooral de spectaculaii-e schilderkunst aan over. Willem O'Duys interviewde in de rubriek „Televizier" de uit Canada terug gekeerde componist Henk Badings, die vele technische muzikale nieuwtjes vertelde, be langwekkend voor de insider, maar niet bepaald spekkie voor het bekkie van de grote massa der kijkers, die ook nog een telerecording van Spaanse danskunst kre gen opgediend. Beeldschermer HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24,00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 Voor de kinderen. 9.00 Gvmn. voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Wa- terst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Orgelspel. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 De koffie moet heet gedronken worden, hoorsp. 15.00 Licht progr. 15.30 Kleren maken de vrouw, praatje. 15.45 Cello en piano. 16.15 Cana dese kaviaar, praatje. 16.20 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano spel. 18.30 Gram. 19.00 Gram. 19.45 Act. 20.00 Nieuws. 20.05 Lichte muz. 20.40 Act. allerlei. 21.10 Gram. 21.45 Lichte muz. 22.00 Flamencozang en gitaar. 22.15 Klarinetsextet. 22.30 Nieuws en beurs ber. van New York. 22.45 De nieuwste wereld, lezing. 23.00 Gram. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 198 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan.. vooruit, le zing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.45 Olymp. Spelen. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.30 Gram. 14.00 Klassieke en moderne meesterwerken. 14.30 Voor de platte landsvrouwen. 14.40 Waar is Mr. Milburry, hoor spel (3). 15.15 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Olymp. Spelen. 18.00 Regeringsuitz.: Plan tengroei op het eiland St. Eustatius, door dr. A. L. Stoffers. 18.15 Gram. 18.20 Kaarten op tafel, lezing. 18.30 Gram. 18.40 Olymp. Spelen. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 20.30 Popul. avond concert. 21.40 Gram. 22.00 Olymp. Spelen. 22.30 Nieuws. 22.40 Lichte muz. 23.00 Gram. 23.45 Ol. Spelen. 23.55 24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gram. 12.50 Koersen 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Gram. 14.45 Lichte muz. 15.30 Gevar. muz. 16.00 Koersen. 16.06 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Zangrecital. 17.40 Boekbespr. 17.50 Gram. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Pianorecital. 19.00 Nieuws. 1940 Gram. 19.50 Lezing. 20.00 Lit. progr. 20.30 Zar und Zimmer- mann, operette. 21.25 Ork.conc. (Tussen 21.30 en 22.40 Olymp. Spelen). 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR MAANDAG NTS. Eurovisie: 14.5515.45 Olymp. Spelen. 15.4517.30 Olymp. Spelen. 21.5522.05 Olymp. Spelen. 22.0524.00 Olymp. Spelen. VOOR DINSDAG NTS: 13.00—13.30 Eurovisie: Olymp Spelen. 17.00—18.00 Olymp. Spelen. 18.30—19.10 Olymp. Spelen. 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Olymp. Spelen. 20.30 Film. 21.4022.25 Olymp. Spelen. Arti et Amicitiae. Zaterdag 3 septem ber wordt in de zalen van „Arti et Amici tiae" in Amsterdam de najaarstentoonstel. ling geopend van werken van leden dezer maatschappij. De expositie is in drie ge deelten gesplitst: groep I van 3-25 septem ber, groep II van 1-23 oktober en groep III vxn 29 oktober-20 november. NEW YORK (Reuter-UPI) De wereld bevolking nadert het getal van drie mil jard, zo blijkt uit het demografische jaar boek van de UNO, waarin gegevens zijn verwerkt uit ruim 270 afzonderlijke, geo grafische gebieden in de wereld. Het Chinese vasteland heeft de grootste bevolking, met 669 miljoen inwoners, ge volgd door India met 403 miljoen, de Sov jet-Unie met 209 miljoen en de Verenigde Staten met 178 miljoen. Vervolgens komt Japan met 92 miljoen, gevolgd door Pa kistan, Indonesië, Bx-azilië, West-Duitsland en Gi'oot-Brittannië, ieder met een bevol king van meer dan vijftig miljoen zielen. De gemiddelde bevolkingsaanwas in de wereld was gedurende 1958 ongeveer de zelfde als in de vorige zeven jaar, name lijk 1.7 percent, of 48 miljoen mensen per jaar. Het geboortecijfer wox-dt in het rap port geschat op 35 op de duizend, tegen een sterftecijfer van 18 op duizend. Volgens het i-apport leeft meer dan de helft van de wereldbevolking in Azië en veertien percent in Europa. Het rapport berekent dat in het jaar 2000 Azië waar schijnlijk zestig percent van de wereldbe volking zal herbergen, terwijl Europa tot tien percent zal zijn gedaald. Als wereld deel heeft Europa de grootste bevolkings dichtheid van gemiddeld 85 personen per vierkante kilometer. Azië als geheel komt op de tweede plaats. Afrika is het vrucht baarste werelddeel met een geboortecijfer van 46 per duizend. In Noord- en West- Europa is het geboortecijfer 18 per dui zend. Japan dat voor de oorlog 'een zeer hoog geboortecijfer had, heeft thans een van de laagste, namelijk 18. Meer dan de helft van de wereldbevolking woont in vier landen: China, India, de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. Kinderen die in Noorwegen, Zweden en Nederland geboren worden, mogen ver wachten het langst te leven. De vrouwen leven er gemiddeld 74 jaar en de mannen 71. In India is de gemiddelde leeftijd het laagst 32 jaar. Dit is een van de weinige landen, waar mannen gemiddeld langer le ven dan vrouwen. Guinea heeft het hoog ste sterftecijfer: 40 per duizend. De „geboortegolf" die volgde op de gen als een kernwapenontploffing", in 1946-47. Over de gehele wereld worden jaarlijks honderd miljoen kinderen gebo- i-en, tegenover 51 miljoen sterfgevallen. Het jaarlijks geboorteoverschot bedraagt derhalve ruim 48 miljoen. LONDEN (Reuter) Het Bx-itse libera le blad „News Chx-onicle" geeft uiting aan zijn bezorgdheid over de groei van de we reldbevolking „ongeveer honderd per minuut in het bijzonder in de arme ge bieden in Zuidoost-Azië en Afrika waar men het minst in staat is de moeilijkhe den het hoofd te bieden. Het blad ziet in deze (bevolkings)druk een belangrijke oor zaak voor de beroeringen van deze eeuw en noemt de „demografische explosie po tentieel even verwoestend in haar gevol gen als een kei-nwapenontploffing. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Schoonhoven (toez.): L. Blok te Capelle aan de IJsel. Geref. Kerken Beroepen te Bei-kel-Rodenhijs: A. Corpo- raal te Edam, Benoemd tot hulpprediker te Aalsmeer: ds. D. G. A. Brouwer, emeritus predikant te Edam. Oud-Geref. Gemeenten Beroepen te Grafhorst: L. Gebraad te Sint Philipsland. Advertentie Zijlweg 49 Tel. 14441 - Haarlem Dagelijks inschrijven van nieuwe leerlingen voor beginners en gevorderden. Speciale cursus voor hot-Amerikaanse dansen. - Alle leeftijden. „De vernieuwing van de hervox-mde kerk na de oorlog, waar zo hier en daar hoog over opgegeven wordt, is niet meer geweest dan een aanloopje. De vernieu wing van de kerk is dan ook geen zaak, die zijn beslag heeft gekregen, al is een beweging als gemeente-opbouw in onze situatie onherhaalbaar." Dat meent syno- de-praeses dr. A. A. Koolhaas uit Amers foort. Hij sprak zatei'dagmiddag als prae- ses van de kerk op de derde lustrumvie ring van „Kerk en Wei-eld" te Drieber gen, van welk instituut hij binnenkort het conrectoraat op zich neemt. Ruim 250 kerkleden woonden de specia le jubileumconferentie bij (thema: „Van daag en morgen") die de praeses opende met de opmerking: in de oudheid was een lustrumviering, 'n lustratio, een réiniging en inkeer. Terugziende op 15 jaar kerke- werk zei hij: „Er is veel in de hervorm de kerk gebeurd, dat reden tot vreugde geeft. Niettemin is er een te grote leeg te tussen de leiding van de kerk en kerk leden, een tekort aan solidariteit met de kerk als geheel. We leven in een kerk met grotendeels gemeenten, die geen we zenlijke kennis hebben van wat het bete kent kerk van Christus in deze tijd te zijn," aldus dr. Koolhaas. Hij zei: „Over de bereikte vernieuwing wox-dt vaak te gx-oots gesproken. De ver nieuwing van de kerk is nooit klaar. De meeste vex-nieuwingsbewegingen zijn blij ven steken, zo ook de x-efoi-matie in de 16e eeuw, toen de eigenlijke vernieuwing kwam meende men er al te zijn. Vaak zien we met bewondering naar de ver- nieuwing in kei-ken, die we om verschillen de redenen afwijzen." aldus dr. Koolhaas. Vernieuwing van de kerk zonder een voortdurende en hartstochtelijke bijbelstu die is zijns inziens niet mogelijk. Van daaruit moeten naar zijn mening de vra gen van kerk, modaliteiten, de verhouding in de kerk van leiding en gemeenten en die van pastoraat en apostolaat aan de or de komen. De praeses van de synode bepleitte een continue „bemanning" van het instituut „Kerk en Wereld" naar 't voorbeeld van de Westduitse evangelische akademieën. Een heroriëntering is nodig, wil het insti tuut samen met de Raad voor Kerk en Theologie en die voor de Verbreiding van het Evangelie de vernieuwing van de her- voi-mde kerk ten dienste zijn, luidde zijn conclusie. Wika Van Ginkel (Open Deur) leidde daarna een programma van samen zang. De viering werd voortgezet met een opvoering van „Korczak en de kinderen" door „Puck". De px-edikanten ds. J. J. Buskes, Amsterdam en ds. A. Klammer, Hilversum, leidden een herdenkingsdienst. In sectievergaderingen kwamen de onder werpen „Vandaag en morgen in de ge meente, in de maatschappij, in ons dagelijks werk en in de vrije tijd" aan de orde. In november in welke maand in '45 kerk en wereld gesticht werd wordt de jubileumviering voortgezet. Robert Cook, de man die dinsdag by de Amsterdamse politie aangifte heeft gedaan van de diefstal van vier schilderyen met een gezamenlyke waarde van ruim een half miljoen gulden, heeft de leider van het onderzoek, hoofdinspecteur H. Postma, zon dagmorgen laten weten dat hij van plan is naar Engeland terug te keren. Hoofd inspecteur Postma heeft Cook meegedeeld dat hy de gehele maandag wil besteden aan een diepgaand verhoor waarin alle verklaringen van Coók, evenals met zyn beide vrienden John Scaramanga en Mark Sykes is gebeurd, uitgebreid op schrift worden gesteld. Dinsdag zal de hoofdinspecteur de resultaten van dit verhoor be spreken met de officier van Justitie mr. W. Tonkens, die aan de hand hiervan zal beslissen of er al dan niet een vervolging tegen Cook zal worden ingesteld: deze ver volging kan uitsluitend worden gebaseerd qp medeplichtigheid aan de inbraak of zo de inbraak in scène zou zyn gezet op het doen van valse aangifte. Desgevraagd verklaarde de heer Postma ons dat er thans nog geen enkel feit is geconstateerd dat in de richting van dergelykc overtredingen wyst. Hoofdinspecteur Postma gaf gisteravond de indruk het raadselachtig te vinden dat hij nog steeds geen antwoord heeft gekregéh op enkele vragen welke hij dinsdagmorgen via Interpol aan Scotland Yard heeft voor gelegd. Hij heeft onder meer nadere ge gevens gevraagd over Cook en diens beide vrienden, over miss Brocklehurs.t 't meis je dat voor Cook enkele contacten met Amstex-damse kunsthandelaren heeft ge legd en over de schatrijke eigenaar van de schilderijen de heer Leapman. Voorts wilde hij bijzonderheden weten over de wijze waarop de verzekering tot stand is ge bracht en over de herkomst van de doeken. Later in de week heeft hij Interpol ver zocht spoed te betrachten met deze inlich tingen. Aarzelt Scotlant Yai-d omdat 't hier zonder uitzondering personen uit zeer vooraan staande kringen betreft?'De heer Postma wilde zijn vermoedens niet uitspreken, maar betreurde het dat de recherche nu genoodzaakt is geweest haar dossiers op te bouwen met inlichtingen die Engelse kran ten hebben gegeven. De heer Wiliam Buck- ham van het Londense opsporingsbux-eau „Toplis and Harding", die door de verze keringsmaatschappij „Fine Art and Gene ral Insurance Cy." naar Amsterdam was gestuurd om verslag uit te brengen over de verdwijning van de schilderijen heeft inmiddels contact gezocht met de politie- Hij zal in de loop van vandaag rapport uit brengen aan de directie van de verzeke ringsmaatschappij, die aan de hand hier van zal beslissen of al dan niet tot uit kering van het verzekerde bedrag zal wor den ovei'gagaan. Na dagenlang speurwerk waarbij de re- chercheurs in gezelschap van Robert Cook bijna 1000 kilometer per auto hebben af gelegd langs de grensposten is eindelijk de plaats ontdekt waar de op dit punt ver geetachtige Cook tien dagen geleden met zijn luxueuze auto ons land is binnenge komen. Het bleek Wernhout te zijn en con. frohtatie met het douane-personeel heeft aan het licht gebracht welke twee douane- 9293. En jaweltoen Koen en Pobbel een poos gelopen hadden, maakte Pobbel opeens een sprong van vreugde. Daar! riep hij opgewonden. Daar is mijn boom, zie je wel? En toen herkende ook Koen de plek, waar ze met het vliegtuigje waren opgestegen. Daar brandde het vuurtje nog. Linnie!Oehoeoeoe! riep Koen, met zijn handen aan de mond. En daar verscheen Linnie. Ze danste van plezier, toen ze het tweetal zag naderen. Charles Exbrayat Vertaling: Margot Bakker 39) Ik schoor me af en zegende de uitvinding van elek trische sc'neerapparaten. Mijn hand trilde zo heftig dat ik er na een bewerking met een gewoon scheermes vermoedelijk zou hebben uitgezien als een student uit het oude Heidelberg. Ik legde het appax-aat weg, klemde mijn handen om de rand van de wasbak en staarde in de spiegel naar het armzalig mannetje, dat zich als een beginneling bij de neus had laten nemen. Ik begon mezelf eens flink af te blaffen: „Wat gaan we doen, Pépé? Ben je nu werkelijk de andere kanten van je jeugd vergeten? De ai-moede in Sevilla? De ai-moede in Parijs? De armoede in New Yox-k? Zie je je ouders niet meer voor je zoals zij waren? Door harde inspanning en door je veel te ont zeggen heb je een functie gekregen, waarvan je vroeger niet eens had durven dromen. Ben je nog niet tevreden? Meneer had zeker ook de grote liefde nog graag ge vonden? Heb je uit die geschiedenis met Ruth niet ge leerd? Dat je nu werkelijk zo oud moest worden, dat je zoveel slagen in je harde beroep hebt moeten incas seren, om nu de tranen in de ogen te krijgen nadat een meisje met een criminele inslag je een beetje voor de gek heeft gehouden! Zet die waanzin uit je hoofd, Pépé! Zorg dat je Lajolette vindt, laat die hele bende achter de tralies zetten en ga terug naar Washington, waar je thuis hoort. Spanje is niets meer voor jou, Pépé. Je kunt de klok niet terugzetten. Het verleden is voorbij en jij leeft in het heden." Het klonk prachtig, ofschoon het gemakkelijker ge zegd was dan gedaan. Maar ik was bereid mijn best te doen. Het was over zeven en Sevilla ging een tweede koortsachtige feestavond tegemoet. Ik hoorde flarden muziek, afkomstig van de korpsen die de processies voorafgingen. De klanken werden duidelijker bij het verlaten van de Sierpès, waar een stoet het Francesco- plein overstak, op weg naar de kathedraal. Ik besloot Alonso en Charley te gaan zoeken om hun te vragen wat zij van broer en zuster Alquin aan de weet waren gekomen. Terwijl ik mijn jas aantrok merkte ik dat een van de knopen tamelijk los zat en ik trok ei-aan om na te gaan of ik het ding buiten niet kon verliezen. Door die hande ling leek er in mijn brein een contact tot stand te komen ik zag de knoop voor me liggen, die de verstarde vin gers van Esteban hadden omkneld en ongetwijfeld van de jas van zijn moordenaar afkomstig moest zijn. Een paar rafeltjes stof herinnerde ik mijen die deden mij ergens aan denken. Ik voelde dat ik iets op het spoor was. Ik liet iedereen die ik te Sevilla had ontmoet de revue passeren.. En ja, toen was ik er! Alfonso Percel. Die had een pak van een opvallende groene kleur gedragen. Zou Juan dus niet de moordenaar zijn? Had Maria gelijk gehad toen zij volhield dat haar broer onschuldig was? De blijdschap was mij haast te machtig Juan onschul dig en Maria dus ook? Al mijn argwaan leek zinloos te zijn geweest. Ik kon het nauwelijks geloven. Het over viel mij al te onverwacht. Ik moest rustiger te werk gaan en mijn gedachten ordenen. En terwijl ik dat deed kwam de gedachte aan het mes weer boven. De man was wel degelijk met het mes van Juan doodgestoken en volgens zijn eigen zeggen kwam Juan zelden bij het echtpaar Percel aan huis. Lag het niet meer voor de hand dat Maria, na ons ver trek, haar broer naar haar werkgevers had gestuui-d met de boodschap dat Esteban de organisatie dreigde te ontmaskeren? Waarschijnlijk was Juan met Alfonso ^.naar „Carabella del Cristo" gegaan. Zij hadden er samen postgevat en dat verklaarde ook hoe Esteban overrom peld was. Terwijl Alfonso het gesprek voerde ging Juan van achteren lot de aanval over. Voor hij ineenzakte had Esteban waarschijnlijk, houvast gezocht en de knoop van Percels jas gerukt. Weer was mijn hoop de bodem ingeslagen. Het leven was hard en nuchter en ik kon aan de feiten niets veranderen, niemand kon dat. In elk geval had ik eindelijk een spoor. Arbuthnot had gelijk: dona Josefa en haar man be hoorden tot de bende. En Max-ia behandelden zij als de dochter des huizes, als een ingewijde die volkomen te vei-trouwen was. Allicht! Ovex-igens had ik geen tijd meer voor gedachten aan Maria. Ik had nu dx-ingender bezigheden op te knappen. Ik overwoog naar Fernandez te gaan en hem de identi teit van de moordenaar van Esteban te onthullen. Maar aangenomen dat men het groene kostuum nog bij Alon so zou aantreffen wat mij op zichzelf niet waarschijn lijk leek wat zou ik bereikt hebben? Het leek mij beter de moordenaar nog enige tijd ongemoeid te laten zodat ik de kans kreeg te ontdekken welke rol hij in de transacties speelde. Ik besloot het echtpaar Percel een bezoek te brengen en hun wantrouwen, dat mogelijk door Maria was ge wekt weg te nemen door de verliefde jongeman te spe len. Daarna zou ik naar eigen inzicht de zaak kunnen afwikkelen. Ik kleedde mij verder, met iets meer geestdrift dan tevoren. Het vooruitzicht iets te kunnen doen bleek een uitstekend tegengif tegen de obsessie van mijn mislukte verloving. Het San Francisco-plein kon ik niet oversteken. Dat was in beslag genomen door de paso van de broeder schap Santa Maria en haar zwarte boetelingen, die zo berouwvol waren, dat zij zelfs de muziek uit hun gele deren geweerd hadden. Ik sloeg de Tetuanstraat in en hoopte via de Rioja de Sierpès te kunnen vermijden, maar deze hoofdstraat bleek versperd door de broederschap „Jesus ante Caïfas", voorafgegaan door de kapel van het Rode Kruis. Ik moest terug naar mijn uitgangspunt en door de Velasquez bereikte is de Campana juist op het ogenblik dat de processie van „Jesus de las Penas," zich in beweging zette en de Sierpès insloeg. Ik liep door naar de Cuna, waar het „Lam onzes Heren" stond. Dona Josefa toonde wel enige verbazing toen ik on verwacht voor haar stond. Misschien verbeeldde ik het mij, maar ik meende een zweem van ongerustheid op haar moedei-lijk gezicht te zien verschijnen. Of zij angst koesterde of niet, hartelijk ontvangen deed zij mij wel. Don José! Dat is aardig van u, dat u ons eens komt opzoeken! Moest u de processies niet gaan zien? Eerlijk gezegd, senora, heb ik er al wat veel gezien Gaat u toch zitten, ik zal mijn man roepen Zij liet mij alleen en ging op zoek naar haar echt genoot. Misschien was ook dit verbeelding, maar het kwam mij voor, dat zij lang wegbleef. In gedachten zag ik hen overleg plegen over de houding die zij tegenover mij moesten aannemen en zich afvragen wat het doel van mijn komst was. Don Alfonso kwam binnen als de gemoedelijkheid zelf en verontschuldigde zich dat hij mij zo lang had laten wachten. Hij had zich in het magazijn aan de overkant van de binnenplaats bevonden, want hij zou op korte termijn een grote partij goederen moeten vex-schepen. Ik spitste de oren. Dat magazijn van hem, daar moest ik tot elke prijs zo spoedig mogelijk eens een kijkje gaan nemen. Het echtpaar wachtte kennelijk tot ik de aanleiding van mijn bezoek zou onthullen. Nadat er een glas wijn was ingeschonken keek dona Josefa mij aan, alsof zij mij uitnodigde var^ wal te steken. Ik kreeg er plezier in en rekte de kwelling nog wat. Ik genoot in ver beelding al van de vei-andering die hun wellevende visitegezichten zouden ondergaan als ik plompverloren meedeelde, dat ik don Alfonso van moord kwam be schuldigen. Maar dit genoegen zou ik tot nader order moeten aitstellen. Dat ik het waag zo maar bij u binnen te vallen Van twee kanten kwam ogenblikkelijk het protest, dat ik het zo niet mocht noemen. Zij vonden het al tijd heerlijk mensen uit het buitenland en vooral uit Parijs bij zich thuis te ontvangen. Zij speelden dus ook komedie, constateerde ik. Dat ging leuk worden. dat is wel allereerst om u te bedanken voor uw gezellige ontvangst van enkele dagen geleden en ten tweede om eens over Maria te praten. Uit de manier waarop zij rechtop gingen zitten leid de ik af dat zij één en al aandacht zouden zijn. Ik houd veel van Maria Alguin en ik zou graag met haar trouwen. Maar ik meende dat u het daarover al met haar eens geworden was, don José. Min of meer, dona Josefa. Ik kan haar maar niet tot een definitieve beslissinsr overhalen (Wordt vervolgd) beambten Cook in de nacht van 18 op 19 augustus hebben gecontroleerd. Zij ver klaarden dat Cook op de vraag of hij iets had aan te geven, wees op een bruin pa pieren pak op de achterbank van de auto en had gezegd dat het schilderijen waren. Hij toonde de Engelse uitvoervergunning en de verzekeringspapieren en mocht daar na doorrijden. De douaniers hebben de schilderijen echter niet gezin. Nu deze amb tenaren bekend zijn zal de douane-recher che nader onderzoeken in hoeverre deze gang van zaken douane-technisch juist is geweest. Tweehonderd bijenvolken (ongeveer 12 miljoen bijen) zijn met kasten en korven van Venlo en Tegelen overgebx-acht naar Heidevelden bij Helanaveen in de Peel en de Hamei-t bij Well. Deze verplaatsing over een afstand van ongeveer 20 km. is geschied om de bijen verre te houden van de tuinderskassen in Venlo en Tegelen, waar hun bezoek aan de bloeiende slangkomkommers minder op prijs wordt gesteld nu is gebleken, dat bijenbestuiving op deze plar.ten een misge was oplevert. De komkommers gaan stek- vorming en zogenaamde zaadkoppen ver tonen, die het produkt ongeschikt voor de export maken. Op de Venlose veiling wer den vorig jaar 900.000 stuks kaskomkom- mei-s aangevoerd, waarvan rond 300.000 zaadkoppen waren, die als afwijkend pro dukt weinig oplevei-den. Vele tuinders brachten de zaadkoppen niet eens ter veiling. In samenwerking met de imkers is men erin geslaagd, dit jaar een alge hele bijenvolksverhuizing te dqen plaats vinden. De „reiskosten" worden bestreden door een heffing van 0,3 cent per geveilde komkommer. ST. ANDREWS (Reuter) Een dele gatie van de Wereldraad van Kerken, die ook de Nederlandse secretaris-generaal dr. W. A. Visser 't Hooft omvat, zal van 7 tot 14 december in Johannesburg bespre kingen voeren met vertegenwoordigers van de Zuidafrikaanse kerken. Dit heeft de voorzitter van het centraal comité van de Wereldraad, dr. Franklin Clark Fry uit New Yox-k, woensdag in St. Andrews meegedeeld. Het centraal comité heeft de afgelopen tien dagen in St. Andrews vergaderd. On geveer 2.000 afgevaardigden, van wie 200 uit Azië, Afrika, het Nabije en het Verre Oosten en Amex-ika namen aan de bespre kingen deel. De delegatie die in Zuid-Afrika bespre kingen zal voeren omvat behalve dr. Franklin Clark Fry en dr. W. A. Visser 't Hooft de Anglicaanse bisschop van Kur- unagala (Ceylon) Lakdasa de Mei, de voorzitter van de „All Africa Conference of Churches Sir Francis Ibiem uit Nigeria, dr. Wilhelm Niesel van de Duitse hervorm de kerk, Charles Parlin, een methodist uit New York en dr. Roberts S. Bilheiner plaatsvervangend secretax-is-generaal van de Wereldraad. Dr. Visser 't Hooft verklaarde op een persconferentie na de slotzitting, dat de bijeenkomst „een van de meest produktie- ve" uit de geschiedenis van de Wereld raad van Kerken is geweest. Thans heeft men een beter overzicht van de situatie, en kan vol vertrouwen worden begonnen aan de voorbereiding van de algemene vergadering die volgend jaar in New Del hi wox-dt gehouden. (UPI) Het Centraal Comité heeft woensdag onder meer gesproken over het rapport dat de „Europese Jeugdassem blee" onlangs heeft uitgegeven op haar bijeenkomst in Lausanne en waarin wordt aangedrongen op meer intercommunie tus sen de leden-kerken van de Wereldraad. Het comité zei nu hierover, dat het zich verheugt in „de ernst en het enthousias me, waarmee de jeugdassemblee zich be zighoudt met de kwesties van kerkelijke scheiding en eenheid" en dat het de spe ciale aandacht wil vragen voor hetgeen de Jeugdassemblee denkt van de kwestie van de avondmaaldiensten op oecume nische bijeenkomsten. Basisformule Een belangrijke activiteit van het cen traal comité was het opstellen van een nieuwe basisformule voor de toelating van nieuwe leden. De formule, die op de as sembleebijeenkomst in New Delhi inge diend zal worden, luidt: „De Wereldraad van Kerken is een gemeenschap van ker ken, die de Heer Jezus Christus belijden als God en Zaligmaker in overeenkomst met de Schriften en die er daarom naar streven tesamen hun gemeenschappelijke roeping te volgen tot de glorie van de éne Vader, Zoon en Heilige Geest". Giethoorn heeft zaterdag een record aan tal bezoekers getrokken tijdens de jaarlijk se gondelvaart, die met de verlichting van tuinen en bruggen de allure heeft aange nomen van een groots versierings- en illu- minatiefeest. Het fraaie weer droeg ditmaal bij tot. het welslagen van het evenement, waaraan 17 versierde vaartuigen, variërend van de „Ark van Noach" tot de drijvende Olympi sche Spelen 1960 deelnamen. Daartussen was een verscheidenheid van sprookjes- en fantasie-motieven in uitgebeeld. De lichtvloot werd gadegeslagen door ruim 20.000 vreemdelingen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 6