Macmillan zou nieuw plan hebben voor aaneensluiting Duitse stoomcursus ten behoeve van ontwikkelingslanden De beurs Frankrijk voornaamste hindernis KLM-Iandingsrechten in Los Angeles op lange baan Omwisselingsaanbod Edelmetaalbedrijven Congres van Europees landbouwverbond gesloten Cursisten maken ook rit naar Oost-Berlijn als politieke injectie SCHEEPVAARTBERICHTEN Netam verwacht een recordjaar 7 DE EEG EN DE EVA Goede wereld-graanoogst verwacht De arbeidsverkorting in het ambacht Egypte zou schade niet aan Shell vergoeden Obligatielening Delft sterk overtekend Vijf-percentslening van Geref. kerk te Rijswijk Nieuwe stofzuigerfabriek Philips-Van der Heem komt in het noorden Erhard continueert de krap-geldpolitiek Donderdag begint nieuwe GATT-conferentie Benson over Amerikas agrarische politiek Kort economisch nieuws MAANDAG 29 AUGUSTUS 1960 (Van 0712e correspondent) LONDEN. Premier Macmillan zou enige, tijd geleden volgens berichten in de Britse pers een rapport van zijn hoogste adviseurs hebben gevraagd over de kwes tie of Engeland zich al dan niet bij de Europese Economische Gemeenschap moet aansluiten. Hel zou een geheim rapport moeten worden met opsomming van alle voor- en nadelen van eventuele aanslui ting en de gevolgen daarvan voor de Brit se Gemenebestlanden en de overige zes van de EVA. Sindsdien werd er niets meer over ge hoord, maar de reis van Macmillan naar Bonn en de daarop volgende optimistische geluiden over mogelijkheden voor een op lossing brachten dit rapport weer in ge dachten. Het Londense zondagsblad „Sun day Dispatch" kwam gisteren met het nieuws dat „Macmillan die oplossing heeft gevonden". Volgens dit blad zou Macmil lan een plan hebben gebaseerd op het rapport van zijn adviseurs om de „zes" en de „zeven" samen te smelten tot een econo mische groep van 13 landen (de „zes" plus de „zeven") en mogelijk zelfs 14 landen, als Finland tot de conclusie zou komen dat de voordelen van een dergelijk blok groter zijn dan de nadelen van Russische tegen werking. Het iplan zou hieruit bestaan dat voor alle agrarische produkten uit het Britse Gemenebest de sinds de dertiger jaren be staande preferenties zullen worden ge handhaafd, in ruil waarvoor produkten uit (Van onze correspondent) WASHINGTON Mr. E. L. C. Schiff, de Nederlandse zaakgelastigde in Washing ton, vergezeld door dr. J. C. Kruisheer, de economische attaché van de Nederland se ambassade, heeft een bezoek gebracht aan Amerika's onderminster van Buiten landse Zaken, Douglas Dillon. Dit bezoek had tot doel na te gaan of gedurende de laatste maanden, van Eisenhower's be wind Nederland nog enig heil kan ver wachten van eventuele besprekingen over landingsrechten van de K.L.M. in Los Angeles. Dillons reactie was niet bepaald bemoe digend. In Den Haag zal beslist moeten worden of men ondanks de geringe tege moetkomendheid van Washington toch zal trachten de besprekingen dit najaar te heropenen, maar men krijgt in de Ameri kaanse hoofdstad niet de indruk dat dit een gunstige periode voor onderhandelin gen zal zijn. De Republikeinen kunnen ge durende deze periode moeilijk geneigd zijn tot concessies, die niet alleen onpopulair zijn bij de Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen, maar die tevens voor de de mocratische oppositie munitie zouden op leveren in de verkiezingsstrijd tegen de Republikeinse bewindvoerders. Het Amerikaanse ministerie van Land bouw heeft, in een overzicht van de wereldgxaanproduktie, verklaard dat de oogst van 1960 belooft goed te worden. De ramingen, zoals die door het ministerie gegeven werden, zijn: Amerika: een topoogst. Mexico: iets min der dan vorig jaar. Canada: ongeveer de zelfde, of iets grotere dan vorig jaar. Enge land en West-Duitsland: iets groter dan in 1959. Frankrijk, Italië en Spanje: minder dan vorig jaar. Oost-Europa: vooruitzichten minder gunstig dan vorig jaar, behalve in Joegoslavië. Rusland: opnieuw een grote oogst, echter niet zo groot als in 1958 dat een internationaal recordjaar was. Azië: over het algemeen groter dan vorig jaar, vooral in India, Pakistan, Japan en Tur kije. Zuid-Amerika: gunstig vooruitzicht door zware regenval in Argentinië. Austra lië: vooruitzichten zeer goed, grotere oogst verwacht dan 1959 opleverde. In een aantal gevallen zal de invoering van een vijfdaagse werkweek moeilijkhe den met zich brengen, die echter niet on overkomelijk moeten worden geacht. Al dus de door het hoofdbedrijfschap am bachten op 13 mei 1959 ingestelde commis sie arbeidstijdverkorting in haar rapport inzake de verkorting van arbeidstijd in het ambacht. Voorzitter dezer commissie is prof. mr. N. E. H. van Esveld. Het rapport der commissie zal in de openbare vergadering van het bestuur van het hoofdbedrijfschap op woensdag 14 septem ber worden besproken. In die gevallen waarin door de aard van de vervaardigde produkten, om het karak ter van de dienstverlening deze vorm van een 45-urige werkweek niet wel uitvoer baar is, mag, aldus de commissie- Van Esveld in haar slotbeschouwing in het rap port, worden verwacht dat in het overleg tussen organisaties en van werkgevers en werknemers andere oplossingen zullen worden verkregen. Oplossingen die vol doende recht doen wedervaren aan 't stre ven naar meer vrije tijd door werknemers, als aan de eisen die de bedrijfsvoering stelt. Nasleep Suez-conflict Het Egyptische blad „Al Ahram" heeft in zijn nummer van heden bekendgemaakt dat de aanvraag van de Shell Company tot vergoeding van 345.909 Egyptische pon den als vergoeding van de oorlogsschade, welke de maatschappij in de Suez-zone heeft geleden, is afgewezen. Als reden werd opgegeven dat in de Brits-Egyptische financiële overeenkomst geen clausule is opgenomen voor een dergelijke vergoeding aan Britse maatschappijen. Een functiona ris van de Shell Company alhier zei, dat zijn onderneming nog niet van de beslis sing op de hoogte was gesteld. Engeland en het Gemenebest als auto's, vliegtuigmotoren en machinerieën op be perkte schaal in Europa zouden kunnen worden ingevoerd. Het plan zal binnenkort in Londen door financiële experts van de Gemenebestlanden worden besproken en de eerste onderhandelingen erover zouden reeds in het geheim hebben plaats gehad. Een van de belangrijkste gevolgen ervan zou namelijk volgens het Londense blad zijn dat de kosten van levensonderhoud in Engeland met 5,5 percent zouden stijgen. Premier Macmillan zou echter bezwaren van de Britse industrie en de Britse consu menten plus die van de Gemenebestlanden tegen de aansluiting van minder belang achten dan de voordelen van de aansluiting bij de Euromarkt, waarvan de mogelijk heden tot dusver teveel zouden zijn onder schat. Alle oppositie tegen zijn ideeën hoopt de Britse premier te kunnen ont zenuwen door erop te wijzen dat een uit 13 landen bestaande Europese unie even krachtig kan worden als de Amerikaanse of de Russische markt en de belangrijkste economische macht in de wereld zou kun nen zijn. Macmillans plan zou reeds de steun heb ben van bondskanselier Adenauer en van de Italiaanse premier Fanfani, die er ver leden week over werd ingelicht door de Britse plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken en woordvoerder in het Lagerhuis Edward Heath, tijdens diens bezoek aan Rome. President De Gaulle wordt als grootste struikelblok voor ver wezenlijking van het Britse plan be schouwd. Macmillan schijnt echter volgens de „Sunday Dispatch" ervan overtuigd te zijn dat hij De Gaulle de redelijkheid van zijn ideeën zal kunnen doen inzien en van hem dezelfde concessie verkrijgen als die welke de Westduitse bondskanselier hem zou hebben gedaan. In verband met de algehele fusie van de n.v. Koninklijke Nederlandse Fabriek van Gouden en Zilveren Werken Gerritsen en Van Kempen in Zeist en de n.v. Konink lijke Nederlandse Edelmetaalbedrijven Van Kempen, Begeer en Vos in Den Haag is een bericht verschenen, waarin aandeelhouders van het laatste bedrijf uitgenodigd worden hun stukken op bepaalde voorwaarden om te wisselen. De naam van de eerste onder neming werd inmiddels reeds gewijzigd in n.v. Koninklijke Nederlandse Fabrieken van Gouden en Zilveren Werken Van Kem pen en Begeer. De voorwaarden voor hpuders van stuk ken „Edelmetaalbedrijven" zijn: Voor ieder preferent en prioriteitsaandeel van 1.000 kan worden verkregen een 6 percent 25- jarige obligatie van 1.000 Van Kempen en Begeer, rentende van 1 januari 1960 af en voor elk gewoon aandeel A en AA van f 300 en.elk gewoon aandeel B van 1.000 kan worden verkregen respectievelijk 270 en 900 aandelen Van Kempen en Begeer, delende in de winst van 1 januari 1960 af. Voorts kunnen voor de oprichters-, winst- en liquidatie-overschotbewijzen contante bedragen verkregen worden. Dé gelegenheid tot aanmelding staat open tot en met 20 september (bij de Rotterdamsche Bank en de fa. D. W. Brand). Officiële no tering van de aandelen en obligaties zal worden aangevraagd. De voorwaarden van de 1,2 miljoen obligatielening zijn: rente 6 percent, looptijd 25 jaar en aflossing in vijftien gelijke jaarlijkse termijnen in de jaren 1971 tot en met 1985. Vervroegde af lossing a pari is toegestaan met ingang van 1 januari 1970. De gang van zaken was bij beide bedrij ven, zo zegt het bericht, in de eerste maan den van 1960 bevredigend. De verkopen waren hoger dan in de overeenkomstige periode van 1959. I'n de financiële posities van dé beide maatschappijen kwam sedert het verstrijken van het boekjaar 1959 geen wijziging van betekenis. Zaterdag, de laatste dag van de alge mene vergadering van het Europees Ver bond van de Landbouw (C.E.A.) in Brus sel, is een tiental resoluties aangenomen. In een daarvan wordt gesteld, dat het boeren-gezinsbedrijf niet alleen bedrijfs economische betekenis heeft, maar tevens een sociaal element vormt in het maat schappelijk bestel. Niet de bedrijfsopper- vlakte moet maatstaf zijn voor de bedrijfs voering, maar het gezin met de eisen die het aan het leven mag stellen, en zijn in de loop van een generatie veranderende prestatievermogen dient het uitgangspunt te zijn. De landbouwpolitiek moet er toe bijdragen, dat het boeren-gezinsbedrijf dank zij de rationele gebruikmaking van de aanwezige arbeidscapaciteit mogelijk wordt gemaakt. Om de boeren te helpen zichzelf te helpen wordt een aan de pro- duktievoorwaarden in de landbouw aange paste kredietpolitiek en versterking van 't coöperatiewezen van bijzondere beteke nis geacht. De vraag, in hoeverre de her haaldelijk voorgestelde industrialisatie van plattelandsgebieden er toe kan bijdragen, de situatie der boerenbedrijven te verbe teren, moet nog zeer zorgvuldig worden onderzocht. Bedrijfseconomische maatregelen moe ten aangevuld worden met sociale maat regelen. Bij al die maatregelen moet re kening worden gehouden met de bijzonde re situatie van de boerenbedrijven in bergachtige gebiedén. In een resolutie over de gevolgen van E.E.G. voor het Europese boerenbedrijf wordt gezegd, dat de stabilisatie der prij zen op een zodanig niveau dient te ge schieden dat aan de landbouw een met andere groepen van het bedrijf te verge lijken inkomen wordt gewaarborgd. Bij de ontwikkeling van de markten moet reke ning worden gehouden met de noodzaak het ruilverkeer tussen de Europese en der de landen te behouden en in het kader van de internationale samenwerking moe ten oplossingen worden gevonden die een gezonde en tot prestaties in staat zijnde landbouw waarborgen. Voor de inschrijving van heden op 2,5 miljoen 4 percent 7-jarige obligaties ge meente Delft a 99 !/c percent, waarvan 600.000 op inschrijvingsvoorwaarden zijn geplaatst, was aldus delen emittenten mede een zodanige belangstelling dat een aanzienlijke reductie bij de toewijzing zal moeten worden toegepast. Binnenkort zal de aankondiging plaats hebben van een tweede lening van even eens 2,5 min op dezelfde voorwaarden. De obligaties hiervan zullen dooreenlever- baar zijn mqt die van de eerste lening. Blijkens een bericht van emittenten Ss de inschrijving opengesteld op 200.000 30-jarige 5 percent obligaties 1960 in stukken van 100.en 500.ten laste van de Gere formeerde Kerk van Rijswijk (Z.-H.) tot de koers van 100 percent. De storting op de toe gewezen obligaties dient te geschieden op vrijdag 30 september. De opbrengst der lening zal dienen ter gedeeltelijke financiering van de noodzake lijke restauratie van de kerk aan de laan Hofrust. de aankoop van een pastorie voor de derde predikant, de restauratie van een oude pastorie en 'n nog te betalen restantenbedrag ad 30.000.voor de Messiaskerk. De af lossing van de lening zal a pari plaats heb ben in dertig jaren en zal gschieden door jaarlijkse uitloting in de maand augustus. De uitgelote stukken zullen 1 oktober daaraan volgende betaalbaar zijn. De uitloting zal als volgt plaats hebben: in de jaren 1961/65 4000.— per jaar, 1966/70 5000.— per jaar, 1971/75 6000.— per jaar, 1976/80 7000.— per jaar, 1981/85 8000.— per jaar en 1986/90 10.000.— per jaar. Naai- wij vernemen, is het thans wel zo goed als zeker dat de nieuwe gemeenschap pelijke stofzuigerfabriek van Philips en Van der Heem in een van de noordelijke provincies zal worden gebouwd. Het ligt in de bedoeling dat de stofzuigerfabricage bij Van der Heem in Den Haag zal aflopen. De daardoor vrijkomende produktieafde- ling zal worden gebruikt voor een nieuwe produktietak van Van der Heem, die tot nut toe door gebrek aan ruimte niet kon worden gerealiseerd. Ter vermijding van elk misverstand werd ons medegedeeld, dat de in juli door Van der Heem aangekondigde uitbreidingsplan nen, te weten de stichting van een fabriek in het noorden des lands, geheel los staan van de dezer dagen opgerichte gemeen schappelijke vennootschap met Philips. De gemeenschappelijke fabriek zal over vier jaar volledig in produktie komen. De naam Van der Heem noch die van Philips zal in 't geemeenschappelijk merk voorko men. Het op de markt brengen van het nieuwe stofzuigerprodukt zal, zo wordt in Eindhoven vernomen, de behoefte bij Phi lips om de produktie van stofzuigers bij Rudolf Blik te Den Haag (Philips heeft in het Ruton-bedrijf een meerderheidsbelang) doen afnemen. De dan bij Rudolf Blik vrij komende produktiecapaciteit zal kunnen worden benut door de tegenover Blik gele gen Philips communicatie industrie die met ruimtegebrek kampt'.' Zolang de nieuwe gemeenschappelijke fabriek er nog niet staat, lijkt er ruimte voor de afzet, waarbij overigens nog moet worden bedacht dat een groot deel van de Blik-stofzuigerproduktie wordt geëx porteerd. Intussen ziet 'e er wel naar uit dat naar mate de plannen voor de in het noorden des lands te ondernemen stofzuigerpro- duktie vastere vorm gaan aannemen, de produktie voor de twee Haagse met Phi lips samenwerkende stofzuigerfabrikanten overbodig gaat worden. BERLIJN (UPI) In West-Berlijn be vindt zich het hoofdkwartier van een West duitse stichting tot hulp aan jonge ontwik kelingslanden in Azië, Afrika en Zuid- Amerika. Duitse techniek en wetenschap worden onderwezen aan burgers van on derontwikkelde landen, die bankdirecteur, ambtenaar, schoolhoofd of bedrijfsleider moeten worden. Voor deze mensen zijn cursussen van zes weken ingericht en bo vendien krijgen Duitse specialisten, die naar onderontwikkelde gebieden worden uitgezonden, er een spoedopleiding van een week. De stichting is gevestigd in het West- berlijnse Borsig-gebouw, het voormalig hoofdkwartier van Duitslands „locomotie- venkoning." De Westduitse regering heeft de stich ting opgezet met een aanvangskapitaal van een half miljoen mark, maar daar naast betaalt het ministerie van Buiten landse Zaken te Bonn de verblijfs- en soms reiskosten van de veelal zeer hoog geplaatste „leerlingen" uit overzeese lan den. Dezen krijgen gedurende drie weken lezingen te verwerken in het Borsig-ge bouw, daarna gaan zij een weeklang op reis langs de voornaamste Westduitse in dustrieën en dan beëindigen zij de cursus weer in West-Berlijn. Dr. Rudolf Vogel is voorzitter van de stichting en in de raad van toezicht hebben verscheidene West duitse parlementsleden zitting. De onderwijskrachten worden gekozen uit specialisten, die in de Duitse industrie- werken, hoogleraren aan universiteiten en in sommige gevallen hogere ambtenaren. Dit Duitse „onderwijsprogramma" heeft het verbreiden van nuttig kennis onder de toekomstige leiders van achtergebleven gebieden ook politieke oogmerken. De di recteur Dieter Dankwort, die de dagelijkse leiding heeft, zei, dat de leerlingen door het instituut worden uitgenodigd in de hoop, dat zij „meer begrip zullen krijgen voor de politieke situatie in Duitsland en zich meer bewust zullen worden van wat communisme betekent." De buitenlanders worden dan ook altijd meegenomen voor een toer in het commu nistische Oost-Berlijn en Dankwort zei, dat de gasten in het algemeen „getroffen" waren door het contrast met het westen. In het maandrapport over de maand juli zegt het Westduitse ministerie van Economische Zaken, dat men tenminste voor de naaste toekomst vast moet blijven houden aan de „krap geld" politiek om inflatie tegen te gaan. Volgens het minis terie is een te grote vraag de voornaam ste oorzaak van recente prijsstijgingen, hoewel de reeks loonsverhogingen die be gin juli begon, ook wel haar invloed heeft doen gelden. - - - - -> Het rapport herinnert er in dit verband aan, dat aan drie miljoen werknemers in de maand juli loonsverhogingen zijn toe gekend van gemiddeld achtenhalf per cent. Het rapport zegt, dat men nog geens zins over de economische moeilijkheden heen is en doet de aanbeveling, dat de pro duktie moet worden verhoogd en de con currentie moet worden aangemoedigd. Dit zal de prijzen doen dalen. Het rapport vermeldt dat de algemene kosten in de maand juli 2.1 percent hoger waren dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. De index voor levensmid delen lag 2.6 percent hoger dan in juli 1959. Hoewel de stichting verleden jaar reeds in het leven is geroepen, moest het Bor sig-gebouw eerst gerestaureerd worden, zodat de eerste cursussen in juni van dit jaar een aanvang hebben genomen. Wat de cursussen voor uit te zenden Duitse specialisten betreft, zij leren bij zonderheden over de gewoonten en aard van het land, waar zij zullen werken. De eerste cursus voor buitenlanders had „landbouwcoöperaties" tot onderwerp en de lessen werden bijgewoond door leerlin gen uit Perzië, Irak, Birma, Siam, Indo nesië, Afghanistan, Turkije en Grieken land. Kandidaten voor een opleiding aan het Westberlijnse instituut worden aange trokken via de Duitse ambassades in hun landen, maar zij moeten het fiat krijgen van het ministerie van Buitenlandse Za ken te Bonn. Deze maand studeert er een groep uit tien verschillende landen, allen aspirant onderwijsspecialisten. Het pro gramma voor 1961 is reeds opgesteld en bevat cursussen voor groepen uit Azië, Afrika en Zuid-Amerika. Elke groep om vat ongeveer dertig leden, variërend in leeftijd van 25 tot 45. Zij werken, eten en slapen in het Borsig-gebouw, maar de stichting ziet er op toe, dat zij de week einden bij particulier Duitse families door brengen om Duitsland beter te leren ken nen. Dankwort deelde nog mee, dat na ver loop van een jaar vragenlijsten zullen ge stuurd worden aan allen, die bij de Duit se stichting een cursus hebben doorlopen. Door middel van die vragenlijsten wil men te weten komen, welk deel van het geleerde in praktijk kan worden gebracht en wat er eventueel aan de leerstof moet worden toegevoegd. Dankwort verklaarde nog: „Wij richten ons tot de middengroep van ambtenaren, dus tot hen, die voorbestemd zijn leiders in hun land te worden. En wij hopen duur zame contacten met hen te leggen." Donderdag wordt te Genève de wereld conferentie over de tarieven geopend. Ver wacht wordt, dat de dan beginnende be sprekingen en onderhandelingen over ta rieven minstens tien maanden zullen du ren. Tijdens het eerste deel van de confe rentie de vijfde die gehouden wordt onder de Algemene Overeenkomst voor Tarieven en Handel (G.A.T.T.), zullen nieuwe on derhandelingen worden gevoerd met de zes landen van de Europese Economische Ge meenschap (E.E.G.), die als één geheel zul len optreden. Dit deel zal duren van 1 september tot en met 31 december. Het tweede deel, dar zal lopen van 2 januari tot en met 30 juni, zal betrekking hebben op een algemene ronde van onderhande lingen over tariefverlagingen door alle deelnemende landen van het G.A.T.T. Tij dens de tweede fase van de conferentie zullen ook onderhandelingen met de E.E. G.-landen gevoerd worden over concessies op hun nieuwe gemeenschappelijke buiten tarief. Verder zullen landen, die voorne mens zijn toe te treden tot de algemene overeenkomst en lid willen worden van de G.A.T.T.-organisatie, onderhandelingen moeten voeren over verlaging en binding van rechten uit hun tariefstelsel. Verkorte werkweek Met ingang van 1 oktober zal bij n.v. De Jong's Machinefabriek te Hazerswoucie een 47-urige werkweek worden ingevoerd. Hoe de verdeling van de uren over de verschillende dagen van de week zal zijn is nog niet bekend. De vergunning is verleend door de Vakraad van de Metaal Indu strie. De verkorte werkweek geldt voor onge veer 300 werknemers. Informatiekoersen gouden munten H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbedrijven n.v. verstrekt de volgende informatiekoersen van gouden munten: tientjes 28.75r'30.00 28.50— 20.50), ponden 34.00—40.00 33.00- I 38.00), Napoleons 28.00—30.00 27.75— f 29.75). Vre- r.eli 28.00—30.00 27.75—29.75) en Belg. frs. 28.00—30.00 27.75—29.75). De goud- en zil vernoteringen bleven onveranderd. Aalsdijk 27 402 m. w. Minicoy n. Djibouti. Aardijk 27 te New Orleans verwacht. Abbedijk 27 v. Londen n. Cristobal. Abida 27 v. Dakar n. Freetown. Achilles 2!) te Guayaquil. Aomaea 27 280 m. n.o. Paramaribo n Buen. Aires. Akkrumdijk 26 30 m. n.w. Kr>. Tosco n. Amapala. Alamak 27 145 m. n.w. Key West n. Gulfport. Albireo 28 te Rotterdam Albïasserdijk 27 550 m. n Azoren n. Le Havre. Alca 20 te Rotterdam. Alchiba 27 v. Vitoria n. Ilheus. Aldabi pass. 27 Wight n. Antwerpen. Algorab 29 te Buenos Aires. Alhena 27 v. Montevideo n. Santos. Alkmaar 29 te Rastanura, Almkerk 28 te East-London. Alphard 27 te Akaba verwacht v. Port Said. Alpherat 27 v. Rotterdam, 29 te Hamburg. Ameland 27 v. Buenos Aires n. Curasao. Amnion 29 te Rotterdam. Amstelkroon 27 v. Karachi n. Durban. Amstellaan 27 400 m. o. Str. Torres n. Newcastle. Amstelland 28 te Amsterdam Amstelsluis 28 90 m. o. Louisiadeorch n. Australië. Ar.dijk 29 te Rotterdam. Anne Christina 28 700 m. n. Barbados n. B Aires. Annenkerk pass. 27 Kreta n. Genua. Appingedijk 27 150 m n. Azoren n. Antwerpen. Area 27 265 m. z.w. Bombay n. Colombo. Arendsdijk 27 v. Rotterdam n. New Orleans. Arëndskerk 27 v. Antwerpen, 28 te Hamburg. Argos 28 te Tunis. Asmiske 27 450 m. z. Kp. Sable n. Norfolk. Asterope 27 340 m. o.z.o. Kp. Race n. Holland. Attis 27 600 m. z.w. Azoren n. Curasao. Atys 29 v. Gothenburg n. Rotterdam. Averdi,ik 29 v. Antwerpen n. Amsterdam. A.veldijk 28 v. Rotterdam n. Hamburg. Banda 30 te Malta verwacht v. New York. Banggai 29 te Suez. Bantam 29 v. Aden n. Kuwait. Batu 28 te Singapore. Bswean 27 500 m. w. Karachi n. Penang. Bengalen 27 te Bahrein. Bengkalis 27 v. Port Said n. Halifax. Beninkust 28 te Antwerpen v. Amsterdam. Bcnnekom 28 te Rotterdam. Billiton 28 te Chalna. Breda 27 900 m. z.w. Flores n. Port of Spain. Bonita 28 te Guayaquil. Bussum 28 te Rio de Janeiro. Caltex Arnhem pass. 28 Gibraltar n. Rotterdam. Caltex Delfzijl 27 v Whiteate n. Gent. Caltex Gorinchem 28 v. Holtenau n. Karlshamn. Caltex Pernis 27 te Jurnell verw. v. Tauranga. Calt. Rotterd. 27 110 m. o.n.o. Massawa n. Kharg. Camerounkust pass. 29 Dakar n. Antwerpen. Camitia 27 v. Curasao n. Punta Cardon. Carrillo 29 te Mobile. Cartago 27 v. Rotterdam n. Pto. Libertador. Casamance 27 te Duinkerken. Castor 29 te Amsterdam. Charis 26 v. New York n Curasao. Cinulia 27 430 m. o. Natal n. Curasao. Cirrus (weerschip) 27 v. R'dam n. Atl. Oceaan. Cities Service Valley Forge 27 535 m. w.z.w. Flores naar Philadelphia. Clavella 27 v. Stanlow n. Karlshamn. Concepcion 3/9 v. Lobito te Santos verwacht. Crania 27 540 m. n.o. Terceira n. Curasao. Dalerdijk 27 v. Londen n. Bremen. Daphnis 27 v. Amsterdam n. Paramaribo. Delft 26 te Ciudad Bolivar n. Palua. Diemerdijk 28 te Seaottle v Oakland Dinteldijk 27 200 m. w.z.w. Guaymas n. Christobal. Diogenes 27 740 m. w.z.w. Landsend n. Le Havre. Dcngedijk 28 v. Rotterdam n. Londen. Dordrecht 27 te Casablanca. Dorestad 29 te Heysham. Eenhoorn pass. 27 Finisterre n. Derince. Eos pass. 27 Kp. Carbon n. Tripoli. Esso Amsterd. 27 200 m. o.n.o. Rastanura n. Suez. Esso Nederland 27 v. Suez n. Fao. Eumaeus 27 v. Liverpool n. Port Said. Friesland 27 te Kaapstad. Gaasterland 28 v. Puerto Alegre n. Rio Grande. Graveland 27 v. Amsterdam, 28 te Bremen. Groote Beer 29 te Rotterdam. Grootekerk 27 v. Manilla n. Hongkong. Haarlem 29 v. Port of Spain n. Santa Marta. Hathor 29 te Barranquilla. Hecuba 28 te Amsterdam. Heemskerk 28 te Aucala verwacht v. Beira. Helicon 28 te Hamburg. Hera 26 v. Paramaribo n. Puerto Ordaz. Hersilia 27 990 m. n.o. Barbados n. Bridgetown. Hestia 29 te Cristobal. Hispariia 27 v. Rotterdam n. Archangel. Hoogkerk 28 te Rotterdam. Houtman 27 te Hongkong. Hydra 27 v. Rotterdam n. Amsterdam. Ivoorkust 29 v. Rio Benito n. Freetown. Jagersfontein 27 v. Durban n. East-London. Japara 28 te Zanzibar v. Mombasa. Java 29 op Mississippi n. New Orleans. Joseph Frering 27 v. Monrovia n. IJmuiden. Kaap Hoorn 28 te Rotterdam. Kalinga 27 te Holtenau v. Hamburg. Karimata 27 v. Amsterdam, 28 te Antwerpen. Karsik 27 te Durban v. Beira. Kasimbar 27 te Fak Fak. Kstelysia 27 160 m. z.o. Puerto Alegre n. Curasao. Kellia 28 te Rotterdam. Kenia pass. 27 Ras Al Hadd n. Abadan. Kermia 27 v. Thameshaven n. Killingholm. Kloosterdijk 27 300 m. o. Kp. Race n. Antwerpen. Koningswaard 29 v. Curasao n. Punta Cardon. Koratia 28 te Puerto Miranda. Korenia 27 v. Rio Grande do Sul n. Curasao. Kcsicia 27 v. Montevideo n. Curasao. Kreeft 27 te Narvik verwacht v. Rotterdam. Kryptos 27 v. Delawarecity n. Maracaibo. Laarderkerk 28 v. Khorramshar n. Suez. Laertes 28 te Manilla. Langkoeas 27 te Rotterdam. Leersum 27 v. Port Churchill n. Engeland. Leeuwarden 28 te New Orleans. Leghaven 27 80 m. z.w. Recife n. Antwerpen. Lelykerk 30 te Beyrouth verwacht. Lemsterkerk 28 V. Rotterdam, 29 te Londen. Leto 27 800 m. w.n.w. Landsend n. Canada. Liberiakust 27 10 m. w. Dakar n. Rotterdam. Limburg 29 v. Dubai n. Kuwait. Maasdam 29 v. St. Thomas, 31 te Oranjestad verw. Maashaven. 28 te Rotterdam. Maaskerk 28 te Marseille. Markab 27 v. Rotterdam n. Charleston. Maron 28 te Curasao Maureen 28 v. Savannah n. Londen. Meerdrecht 28 v. Rio de Janeiro n. IJmuiden. Memnon 28 v. Hamburg n. Antwerpen. Mentor 27 v. Tripolis n. Alexandrië Mersey]loyd 28 te Genua. Merwelloyd 27 v. Hamburg n. Bremen. Mississippilloyd 28 v. Houston n. Tamplco. Montferland pass. 27 Kp. Verdische eil. n. Angra Dos Reis. My lady 28 te Rotterdam. Naranio 27 te Norrköping verw. v. Stockholm. Naess Tiger 28 v. Puerto La Cruz n. New York. Neder-Weser 28 te Philadelphia. Nestor 27 600 m. n.o. Barbados n. Amsterdam. Neverita 28 te Amsterdam. Nieuwe Tonge 27 77 m. w.z.w. Mizenhead naar Seven Islands. Noordam 27 v. New York n. Rotterdam. Nctos 27 v. Amsterdam n. Gothenburg. Nijkerk 28 te Kobe. Oberon 28 te La Guaira. Ootmarsum 27 45 mijl o.z.o. Drytortugus naar Jacksonville. Oranje 29 te Amsterdam. Oranje-Nassau 29 v. Willemstad n. La Guaira. Oranjestad 29 te Amsterdam Ossendrecht 28 te Gdynia. Ouwerkerk 29 v. Port Said n. Alexandrië. Pendrecht 27 208 m. o.n.o. Algiers n. Las Palmas. Pericles 28 v. Antofagasta n. Valparaiso. P. G. Thulin 27 230 m. n. Cuba n. Baltimore. Philippia pass. 27 Kp. Bougaroni n. Mena. Pieter S 29 te Rotterdam. Poseidon 27 v. Curacao n. Tampa. Prins Casimir 27 te Londen. Prins der Nederl. 180 m. w. Ouess. n. Southampt. Prins Frederik Hendrik 27 te Chicaog verwacht. Prins Willem van Oranje 28 te Hamburg v. Antw. Prins Willem George Frederik 29 te Bremen. Prins Willem III 430 m. o. Belel Isle n. La Palice. Provenierssingel 27 v. Singapore n. L. Marques. Purmerend 29 te Bombay. Radja a27 te Genua verwacht v. Marseille. Rémpang 27 600 m. w. Mossamedes n. Kaapstad. Reza Shah The Great 27 te Tranmere. Ridderkerk 28 te Antwerpen. Riouw 29 v. Aden n. Adelaide. Roggeveen 720 m. w. Matadi n. Abidjan. Rondo 27 v. Amsterdam n. Oost-Azië. Rijnkcrk 27 450 m. o. St. Helena n. Las Palmas. Saloum 26 te Dakar. Samarinda 29 v. Los Angeles n. Balboa. Schelpwijk 29 v. Thameshaven n. Rotterdam. Schouten 28 te Kaapstad v. Lobito. Senegalkust 28 te Takoradi. Sibigo 29 te Singapore. Skadi 27 v. Rotterdam n. Brussel. Socrates 28 te Puerto Cabello. Sommelsdijk 29 te Antwerpen Stad Amsterd. 27 540 m. o. St. Helena n. Durban. Stad Breda 27 100 m. n.o. F. Noronha n. L. Palm. Stad Gouda 28 te Vitoria. Stad Leiden 29 v. Ceuta n. Rotterdam. Stad Maastricht 27 460 m. n.n.o. B'ihuda n. R'dam. Stad Schiedam 27 v. Tenieuzen n. Narvik. Stad Utrecht 29 te Norfolk. Stanvac Pendopo 29 te Malacca. Stanvac Talangakar 27 v. Sungeigerong n. Saigon. Statue of Lib. 27 465 m. w. Kaapst. n. B. Mashur. Stentor 28 te Amsterdam. SU-aat Bali 29 te Santos. Str. Madura 27 360 m. z. Madagascar n. Fremantle. Straat van Diemen 27 v.t Penang n. Mauritius. Sumatra 29 te Tacoma. Sunetta 29 te Curasao. Tabian 27 230 m. o.z.o. Kp. Race n. Beyrouth. Tara 28 te Rotterdam. Telamon 29 te Baltimore. Tero pass. 27 Gibraltar n. Rotterdam. Texelstroom 28 te Amsterdam. Tiba 28 te Ejuenos Aires. Tjipondok 28 te Mtwar. Tjisadane 29 te Tamatave. Tcwa 27 v. Santos n. Montevideo. Triton 28 v. Miragoane n. Mobile. Tweelingen 29 te Port of Spain. Utrecht 27 v. Karachi n. Bombay. Vasum 29 te Rotterdam. Vlieland 27 150 m. o. Rio Grande n. Curasao. Wainapoe 27 te Abadan. Weltevreden 29 te Barcelona. Westerdam 27 v. Rotterdam n. New York. Westertoren 27 60 m. o. Ras Fartak n. Suez. Willemstad 29 te Paramaribo. Woltersum 27 v. Antwerpen n. Houston. Wonogiri 27 te Lour. Marques verw. v. Durban. Wonorato 27 v. Manilla n. Los Angeles. IJssel 27 te Rotterdam. Zaanland 28 te Amsterdam. Zafra 27 v. Rotterdam n. Mena Al Ahmadi. Zuiderkerk 28 te Rotterdam. KLEINE VAART Alcetas 27 20 m. n.o. Ouessant n. Algiers. Ank T 26 te Kopmanholmen v. Sikea. Appinedam pass. 26 Wight n. Lissabon. Ardeas 26 45 m. n. Kj. Race n. Mostaganem. Elsa 25 te Kotka v. Karskaer. Ilias 27 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Inspecteur Mellema 25 v. Abö n. Granemouth. Julia Mary 26 4 m. o. Spurn n. Rotterdam. June 24 te Bermuda. Kaap Falga 26 te Rundvik v. Ostrand. Lijnbaansgracht. 26 te Borga. Looiersgracht 26 v. Hamina n. Amsterdam. Manto 27 dwars Guernsey n. Bilbao. Midas 27 v. Kopenhagen n. Amsterdam. Nero 26 v. Bordeaux n. Amsterdam. Phidias 27 te Hamburg n. Amsterdam. Plato 27 v. Aarhus n. Amsterdam. Strabo 27 45 m. n.o. Casquets n. Ceuta. Tilly 25 te Skoghall v. Slottsbron. KLEINE VAART Argus 26 v. zee te Maassluis. Friesland 25 n. „Merlin" 500 m. v. Newfoundland. Holland 27 te Troon. Hudson 26 te Rotterdam. Noordzee 24 te Takoradi. In de in Rotterdam onder voorzitter schap van de heer T. Slavenburg gehou den algemene vergadering van aandeel houders van de n.v. Nederlandsche Tank-, Apparaten- en Machinefabriek „Netam", gevestigd te Rotterdam, werden het jaar verslag van de directie en de balans- en winst- en verlies-rekening over het boek jaar 1959 met 570 tegen 30 stemmen goed gekeurd en het dividend vastgesteld op zéven percent. Hét hieraan gekoppelde voorstel van een der aandeelhouders, de heer G. E. van der Werff uit Amsterdam, om ook drie percent uit de dividendreser ve aan de aandeelhouders uit te keren, een voorstel dat door commissarissen en di rectie gezien de goede gang van zaken van de n.v. in het lopende boekjaar werd overgenomen, werd dus eveneens aan genomen. De balans over de eerste helft van 1960 doet blijken, aldus de voorzitter dat de winst in dit halve jaar even groot is als de jaarwinst over 1959. Dit jaar wordt waar schijnlijk een recordjaar. De Amerikaanse minister van Land bouw, Ezra Taft Benson, heeft na een on derhoud met president Eisenhower tegen over de pers verklaard, dat hij zich on gerust maakt over de wens van bepaalde landen van de E.E.G. de prijzen van agrarische produkten in de gemeenschap op een hoog peil te houden. Volgens Benson, die op 18 augustus is teruggekeerd van een bezoek aan de E.E.G.-landen, Israel en Jordanië, is het van groot belang, dat de Verenigde Sta ten een liberale handelspolitiek blijven voeren teneinde er op aan te kunnen drin gen, dat het Europa van de Zes meer Amerikaanse agrarische produkten koopt. Hij noemde het potentieel van de pro duktie in de landen van de E.E.G. groot en voegde er aan toe, dat produktiever- hogingen bij granen, oliezaden en zuivel- produkten, indien zij gestimuleerd worden door hoge prijzen, het gebied meer autar kisch kunnen maken, waardoor de tradi tionele uitvoer van de Verenigde Staten naar dit gedeelte van Europa zal worden beperkt. Optelsom De Deen Th. Kristensen. die onlangs benoemd werd tot secretaris-generaal van de Organisatie voor Europese Samenwerking en Ontwikkeling, heeft verklaard, dat de Europeanen moeten be ginnen te denken in termen van de „twintig" en niet van de „zes" of „zeven". De nieuwe organi satie moet denken in heel wat ruimere zin dan de organisatie voor Eurooese Economische Sa menwerking (O.E.E.S.), zo zei hij. Behalve de „zeven'' en de „zes" zijn er ook nog de „twee" - de Verenigde Staten en Canada - en de „vijf" - Ierland, Spanje, Griekenland, Turkije en IJs land. - Wij moeten niet slechts denken aan het bij elkander brengen van de „zes" en de „zeven", maar van alle „twintig". Ook zou de mogelijkheid overwogen moeten worden Finland en Joegosla vië binnen een ruim handelsgebied te brengen, aldus Kristensen. Philips In Zaltbommel Philips heeft het voornemen om in Zaltbommel een bedrijf te stichten waar metaalwarenproduk- teh zullen worden vervaardigd. B. en W. van Zaltbommel hebben de raad voorgesteld om, ten behoeve van deze vestiging, op het industrieter rein een hal van 1000 vierkante meter te bouwen en deze aan de n.v. Philips te verhuren. Om streeks 1 februari 1961 hoopt men met de fabri- kage te kunnen beginnen. VOORBEURS VAN HEDEN. Slot A.K.U Kon. Olie131.50 gb-132 ƒ130.80 Philips 1336—1341 1335 Unilever 870—878 856 Hoogovens 845—850 846 Vorige slotkoers Amsterd. Bank 415 Ned. Handel Mij. 326 Rotterd. Bank 329'/s Twentsche Bank. 310 A.K.U 536 Albert Heijn 474 Amstel Bier 585 Billiton Mij. II 468 Bols 610 Bührmann Papier 530 Deli Mij f 182. Dordtsche Olie 635 469 Heineken's 740 Hoogenbosch Sch. 312 Hoogovens 838 H.V.A 151% 637 520 K.L.M 103. Kon. Ned. Zout 1010 Kon. Olie 132.30 Müller Nat. Bezit 439 Nederl. Ford 670 Ned. Gist- en Sp. 458 Ned. Kabelfabr... 606 Philips Gem. Bez. 1314 Philips Pref 340 A'dam Rubber 111 Sikkens Groep 945 Stokvis R.S 297 Thomassen Dr. 725Va Unilever 881 Van Berkei's Pat. 343 Van Gelder Pap. 327 Van der Heem 390 Ver. Machinefabr. 269 Wessanen 368 Wilton Fijenoord 214 Zwanenberg-Org. 970 Interunie 223.— f 247.50 520.— Ver. Bezit v. 1894 f 139.— H.A.L 140% K.N.S.M 188'/* N. Scheepv. Unie 146% Ommeren. Phs. v. 274 Stoomv. Mij. Ned. 167 Anaconda 54% Kennecott Copper 85% Aluminium Ltd... 32 Bethlehem Steel. 44% U.S. Steel 83 Republic Steel 63% American Motors 23*6 General Motors.. 46% Cities Service 45 Shell Oil 69% Gedane noteringen (Verstrekt door de Amst •rdamscLa Br.ik

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7