Dawn Fraser had sterkste zenuwen en zwom gemakkelijk naar het goud Verhagen begon zeilwedstrijden hoopgevend met vierde plaats Waterpoloploeg op nippertje naar de volgende ronde Nederlandse zwemsters in achterhoede bij finale v.s. Conflict rond Max Ritter y w Marianne Heemskerk heeft kansje op het brons Het was 42 graden Gouden medaille voor Amerikaan Tobian De verdeling van de „plakken" Slechts kleine achterstand op de winnaar Butler, Lunde en Mulka Cockie: het ging veel te hard Energieke Zuidafrikanen kwamen tot 3-3 score OLYMPISCH ALLERLEI 10 DANKZIJ BETER DOELGEMIDDELDE DINSDAG 30 AUGUSTUS 1960 Q£P (Van onze speciale verslaggever). Wiegel* Mensonides, de zwemmer van het Haagse ZIAN, die zich eigenlijk nog op het nippertje kwalificeerde voor uitzending naar Rome, is door gedrongen tot de finale 200 meter schoolslag en hij kan dus met recht zeggen dat er ten hoogste zeven schoolslagzwemmers ter wereld zijn, die sneller zijn dan hij. Toch was de Hagenaar, die een matig eerste vijftig meter zwom, een betere tweede, een goede derde en een voortreffe lijke laatste baan, waardoor hij in zijn halve eindstrijd gisteravond achter de Australiër Tom Cathecole als tweede uit de bus kwam in een tijd die maar weinig minder goed was dan in zijn serie (2.39 tegen 2.39.3). En toch was Mensonides niet de held van de avond. Er was namelijk helemaal geen held, ook William Mulliken niet, die de eerste halve finale schoolslag had gewonnen in de voortreffelijke tijd van 2.37.2 en die als favoriet de finale ingaat vanavond. Er was een heldin, ditmaal cn haar naam was Dawn Fraser. Hetzelfde meisje, dat vorige week nog zo bang was voor Chris von Saltza, verpletterde nu in de eindstrijd honderd meter vrije slag de stroblonde Amerikaanse, alsof het om een onschuldig partijtje zwemmen in een oefenbad ging. Ogenschijnlijk volkomen vry van zenuwen dook Dawn het water in en terwijl het lichtontvlambare publiek zich schrap zette om een onnoemelijk aantal decibels te produceren, zodra er een nek-aan-nek-race zou ontstaan, ontnam Fraser dc mensen die illusie onmid dellijk. Zij keerde reeds als eerste en spoedde zich kort na het keerpunt met zoveel elan weg van alle concurrenten, die op dertig meter van de finish merendeels nog onderling op één lijn lagen, dat de spanning wegebde als een donderbui, die overdrijft. Het was een volkomen victorie voor Dawn Fraser, die de honderd meter vlinderslag 's middags had laten lopen om alles te concentreren op de vrije slag-titel. De Nederlandse meisjes Cockie Gaste laars en Erica Terpstra konden onmogelijk ingrijpen in dit duel Au- stralic-Amerika. Het ging stroef en zonder overtui ging bij onze landgenoten en de tijden waren er dar. dit snelle bad in acht genomen ook naar. Terwijl Dawn Fraser met haar 1.1.2 een nieuw Olympisch record vestig de, raakte Erica Terpstra de bassinrand toen de chronometers 1.4.3 aan wezen en Cockie Gaste laars finishte in 1.4.7. Bei den kunnen beter maar gisteravond ontbrak de overtuiging. Erica werd zesde, Cockie zevende. Al was Wieger Mensoni des dan niet de held van de avond, een opvallende prestatie leverde hij wel. Door zich in de finale schoolslag te zwemmen presteerde hij namelijk datgene, wat bij ons weten in .tientallen jaren niet door een Nederlandse zwemmer is bereikt: een Olympische eindstrijd. Dat is alvast een mooi succes. Maandagmiddag deden Atie Voorbij en Marianne Heemskerk wat van hen ver wacht werd: zij plaatsten zich in de finale 100 meter vlinderslag (door de Italianen „Farfalla" genoemd). Het zou wel prettig zijn als zowel Atie als Marianne in die fi nale van vanavond half negen beter van start gaan dan gisteren, want al zwommen zij verdienstelijk, het was merkwaardig om te zien dat ze allebei een trage start had den, die zeker een halve meter achterstand opleverde. Atie Voorbij kon dat niet meer goed ma ken tegen de formidabel doorspurtende Caroline Wood, al hadden wij de indruk dat de jury wel heel onbillijk tegenover het Nederlandse meisje was, toen zij voor haar een tijd noteerde die maar even 1.3 seconde ongunstiger was dan die van Caroline: 1.11.L tegen 1.12.4. En dat terwijl er mis schien 60 centimeter lucht en water de beide zwemsters aan de finish scheidden. Met dat al plaatste Atie Voorbij zich niet beter dan als zesde van de acht voor de eindstrijd. Haar tijd was, als ex-wereld- Dawn Fraser won met zeer groot ver schil, hetgeen op de foto duidelijk te zien is. De Australische heeft al aan getikt, terwijl haar naaste concurrente nog zeker drie meter moet afleggen. Marianne, die zich met Atie Voorbij plaatste in de finale 100 meter vlinderslag. Dawn Fraser rechtswordt gelukge wenst door haa,r grote rivale Chris von Saltza. Het incident rond de Olympische vrije slag-titel van de Australiër John Devitt is maandag door klikken van een der Fina-bestuursleden, de Amerikaan Max Ritter, uitgebreid tot een Olympisch con flict van de bovensten plank. Nadat de jury d' appel, gevormd door het Fina-bc- stuur, met meerderheid van stemmen de beslissing van de kamprechters om De vitt de eerste, plaats voor Larson toe te wijzen, had bekrachtigd, heeft Max Ritter als lid van deze jury alle. democra tische principes en alle objectiveiteit over boord gegooid. Hij heeft bij de president van het Inter nationaal Olympisch Comité, zijn landge noot Avery Brundage, een officieel pro test tegen de handelwijze van het Fina- bcstuur ingediend. Naar zijn mening had de voorzitter-kamprechter, de Zweed Ran- stromer, niet het recht mee te stemmen toen de stemmen der kamprechters staak ten omtrent de volgorde van aankomst. In het Fina-bestuur, maar ook bij de overige Amerikaanse Fina-officials, zoals de voorzitter van de technische commis sie zwemmen, Laury Johnson en het lid van de Waterpoloboard, J. Mahoney, is de verontwaardiging over deze partijdig heid van een man. die op de nominatie staat Jan de Vries als voorzitter van de internationale federatie op te volgen, bij zonder groot. Jan de Vries, die in een stortvloed van scheldwoorden door de Amerikaan is be schuldigd van het opzettelijk benadelen van alles wat Amerikaans is, toonde zich maandagavond zeer verbitterd over de praktijken van een oude vriend, die op zijn voorspraak destijds als bestuurslid is teruggekomen. „Het is natuurlijk on mogelijk voor het IOC om een besluit, dat wij op reglementaire gronden hebben genomen, te vernietigen. Zou het toch ge beuren, dan zal ik met tenminste vijf an dere bestuursleden aftreden. Bovendien zou het hek dan van de dam zijn en zou men de Olympische Spelen maar beter kunnen opdoeken. Maar goed, we zullen zien tot hoever de vriendschap van Ritter en Brundage gaat", aldus de Fina-voor- zitter. Een van de heetste plaatsen van Rome was maandag het Olympische dorp waal meer dan 6000 atleten huizen. Buiten wees de thermometer 38 graden Celcius (100 graden Fahrenheit) aan. Binnen de ge bouwen steeg het kwik tot 42 graden (107.6 graden) Bij het Olympische zwembad naderde de temperatuur ook de 100 graden Fahrenheit. De allerluchtigst geklede toeschouwers droegen hoeden van stro en papier om zich tegen de zengende zonnestralen te be schermen. Het Olympisch kampioenschap schoon- springen heren (3 meter-plank) is maan dagmiddag gewonnen door de Amerikaan Garry Tobian met een totaal van 170.00 punten. Op de tweede plaats kwam zijn landgenoot Sam Hall met 167.08 pnt. en derde werd de Mexicaan Joaquin Botella, die 162.30 pnt. behaalde. De verdere klassering was: 4. Gaxiola (Mexico) 150,42 pnt. 5. Meissner (Canada) 144.07 pnt. 6. Mari (Italië) 143.97 pnt. 7. Yamo (Japan) 140.42 pnt. 8. Pophal (Did.) 133.95 pnt. Na 17 onderdelen van de Olympische Spelen is de verdeling van de medailles als volgt: goud zilver brons 1. Italië 5 1 1 2. Rusland 3 1 4 3. Duitsland 2 7 1 4. Australië 2 - 1 5. Hongarije1 3 2 6. Amerika 1 4 7. Denemarken .1 - 1 8. Zweden 1 - 1 9. Engeland 1 - 2 10. Polen - - 2 11. België - 1 12. Brazilië - - 1 13. Roemenië - 14. Mexico - - 1 Met de bergachtige streek rondom de Vesuvius als prachtig decor en onder uit zonderlijk goede omstandigheden de windsnelheid was 5 a 6 meter per seconde zijn maandag in de Baai van Napels de Olympische zeilwedstrijden begonnen. Het werd voor de zcilliefhebbers een bijzonder boeiende dag, met goede races en eerlijke gevechten. Dc deelnemers bof ten met een constante wind uit zee, waar door zij geen last ondervonden van de grilligheden van de bergachtige kust. Zij vermeden allen overigens alle risico's en het aantal protesten was dan ook gering. Van de Nederlanders zorgde vooral Ben „Het ging niet. Of liever gezegd, de anderen gingen te hai-d." Dat was het enige commentaar dat Cockie Gaste laars gaf toen zij maandagavond met Erica Terpstra na de 100 meter-finale naar de kleedkamers stapte. Erica keek wat stil voor zich heen. Haar eer ste grote internationale finale, ten aan- schouwe van 15.000 zwementhousiasten in dit fantastisch verlichte Olympisch bad, had op haar een grote indruk ge maakt. Het was echter duidelijk aan het Haagse zwemstertje te merken, dat de zesde plaats in 1.04.3 na de 1.03.7 in de halve finale toch wel een teleurstel ling voor haar betekende. De grote rol, die Nederland in de Olympische ge schiedenis van de dames-sprint lange jaren heeft vervuld, was in Rome uit gespeeld. Want het ging inderdaad heel hard. Dawn Fraser, de slanke 23-jarige zwemster uit Adelaide, die het verle den week nog enkele dagen wegens een aanyal van dissenterie rustig aan had moeten doen en met een dieet van lou ter rijstepap ruim 3V2 kg. was afgeval len, was onweerstaanbaar. Ook voor de 17-jarige Chris von Saltza, die in veler ogen als favoriete aan de start was ver schenen. De strijd tussen de natuurlijke stijl en de atletische kracht werd dus ge wonnen door de stijl. Een heerlijke, spectaculaire stijl, waarbij de armen geheel worden doorgetrokken en waar in de beenstuwing zo'n coördinatie met de armslag vormt, dat het lichaam zon der ook maar één overbodige beweging door het water schiet. „Ik heb het eerlijk gezegd wel een beetje verwacht. Vooral na de halve fi nales, toen ik me weer fit voelde, was ik er van overtuigd, dat ik Chris zou kunnen verslaan", vertelde de dolgeluk kige Dawn Fraser nadat de gouden me daille haar door het Australische IOC- lid Hugh Weir was omgehangen. „Had je gedacht onder de minuut te kunnen blijven?". Dawn lachte. ,.Ik heb alleen maar ge dacht, als ik maar win, ik moet winnen. Neen, aan die minuut heb ik geloof ik helemaal niet gedacht. Dat komt mis schien nog wel". recordhoudster, ook een aardig stuk minder fraai dan die van de andere Nederlandse, Marianne Hefemskerk. En dan te bedenken, dat die met haar 1.11.- nog niet tippen kon aan de prestatie van het Amerikaanse zwemmeisje Schuier, dat met 1.9.8 een nieuw Olympisch record vestigde en de Amerikanen die massaal Rome schijnen te hebben ingenomen, want men komt hen op elke straathoek tegen op de tribunes in vreugdegeloei deed uitbarsten. Met Schuier en Wood heeft Amerika kansen op twee medailles maar als Marianne Heems kerk haar start verbetert en haar zenuwen onder de duim houdt, zit er een derde I plaats in. (Va?i o?i2e speciale verslaggever) Frans Kuiper, Cor Braasem en Plan.jer slaakten allemaal een zucht van verlich ting toen het afgelopen was in de Piscina del Rose, waar ons waterpolozevental 3-3 gelijk speelde tegen Zuid-Afrika, doch dank zij een beter doelgemiddelde toch promoveert naar de volgende ronde. Op nieuw dus geen geweldige prestatie van onze polospelers. Men zal zich moeten ver zoenen met de gedachte dat dit nu een maal niet meer het team is van 1952. Het heeft een middenklasse en het beste dat men er van kan verwachten is „rising to the occasion" het zich optrekken aan sterke tegenstanders, een eigenschap die Nederlanders niet vreemd is. Evenals de Australiërs hebben de Zuid afrikanen zich ontpopt als fervente tegen standers. De „springbokken" spelen even min waterpolo van grote stijl, maar waren sterk genoeg om een woordje mee te spre ken. Nog steeds steunend op een grote traditie heeft ons waterpoloteam dit nog- maar net kunnen voorkomen. Maar het was wel griezelig met de hielen over de streep. Bij de rust had Nederland nog een achterstand van 1-0, door een doelpunt van Butler in de zesde minuut. Maar het spel van de Nederlanders was er dan ook naar geweest. Een paar luttele schoten van Van Dorp die door doelman Aucamp werden gestopt. Een grimmige krijgsraad volgde in de rust en Nederland ging opnieuw het water in met de leuze van „nu of nooit". Het was zichtbaar. Onmiddellijk vanaf de in gooi werd een verwoed offensief ingezet. Lammers probeerde Van der Zwan te be reiken hetgeen door een Zuidafrikaan be let werd. Uit de hoekworp, die volgde, scoorde Van Dorp 1-1. Luid gejuich uit de Nederlandse hoek, onmiddellijk gevolgd door een fel ant woord van de Zuidafrikanen. Het was nu wederzijds heftig waterpolo. Driftige spurts werden ingezet, na afloop waarvan de schutters meestal te vermoeid waren om nog een goed schot te lossen. De Zuidafrikaan Schwartz liet een enorm hard schot los, dat door Kniest over de lat werd getipt. Toen Muller onzes in ziens ten onrechte uit het water werd gestuurd zag Zuid-Afrika zijn kans schoon doch het offensief mislukte en had slechts tot gevolg dat hun man Butler uit het water werd gestuurd. Uit de straf- worp scoorde Van Dorp 2-1. Daarmee was het lek nog geenszins bo ven water. Uit een pass van Butler naar Schwartz maakte deze uit een achter waartse slag opnieuw gelijk (2-2). Nog geen minuut later had Van der Zwan op nieuw voor een voorsprong gezorgd (3-2). Opnieuw verdween een tweetal uit het wa ter. de Nederlander Leenaards en de Zuidafrikaan Schwartz en door een jam- merlijkê vergissing van Ran, die de bal naar een tegenstander plaatste, kreeg Brown de kans nogmaals gelijk te maken (3-3). Van Dorp en Ran hebben toen nog geprobeerd de zege te forceren en wij mo gen wel zeggen dat de laatste minuten on der grote spanning zijn verstreken. De uitslagen van de waterpolowedstrij- den waren: Groep B: DuitslandArgentinië 5-1 (rust 2-0). De eindstand van groep B van het water pol otoernooi werd: Rusland 3 3 0 0 6 20—10 Duitsland 3 2 0 1 4 15—9 Argentinië 3 0 1 2 1 714 Brazilië 3 0 1 2 1 716 Groep C: NederlandZuid-Afrika 3-3 (rust 0-1); Joegoslavië—Australië 6-2 (rust 3-1). De eindstand van groep C is: Joegoslavië 3 3 0 0 6 154 Nederland 3 1 1 1 3 9—8 Zuid-Afrika ..3 1 1 1 3 7—12 Australië 3 0 0 3 0 714 Groep D: HongarijeFrankrijk 11-3 (rust 5-3). De eindstand van groep D werd: Hongarije 3 3 0 0 6 279 Ver. Staten ..3 2 0 1 4 17—13 Frankrijk 3 1 0 2 2 11—24 België 3 0 0 3 0 9—18 Italië, Roemenië, Rusland, Duitsland, Joegoslavië, Nederland, Hongarije en de Ver. Staten hebben de halve finales van het Olympisch waterpolotoernooi bereikt. De eerste vier landen spelen nu verder in poule A. de andere in poule B. De wedstrijdenreeks voor de halve finale poules begint met de volgende standen (de reeds eerder tussen twee landen gespeelde wedstrijden tellen namelijk mee): Poule A: Italië 1 1 0 0 2 4—3 Rusland 1 1 0 0 2 54 Duitsland 1 0 0 1 0 45 Roemenië 1 0 0 1 0 34 Poule B: Hongarije 1 1 0 0 2 72 Joegoslavië 1 1 0 0 2 21 Nederland 1 0 0 1 0 1—2 Ver. Staten 1 0 0 1 0 2—7 Het programma voor de halve-finale poules is: Vandaag, 30 aug.: Rusland— Hongarije (A), ItaliëDuitsland (A), Hon garijeNederland (B). Woensdag 31 augus tus: JoegoslaviëVer. Staten (B), Roeme niëDuitsland (A), RuslandItalië (A). Donderdag 1 september: NederlandVer. Staten (B), HongarijeJoegoslavië (B). Verhagen, met Lautenschutz als beman ning, voor een goed resultaat. Hij finishte in de Flying Dutchman-klasse na een prachtig gezeild laatste kruisrak als vier de, met slechts een kleine achterstand op de winnaar Butler uit Rhodesia, de Noor Lunde en de Duitser Rolf Mulka, de wereldkampioen 1958. Wim van D.uyl werd achtste in de Drakcnklassc. De derde Nederlandse ver tegenwoordiger, Hans Slceswijk, eindigde als dertiende bij de Finnjollen. Ben Verhagen heeft, .oen technisch en tactisch zeer goede face gezeild. AT bij dé mooie, gesloten start manoeuvreerde hij zichzelf handig naar een plaats, waar hij ongestoorde wind kreeg en spoedig had hij met enkele anderen een grote voorsprong op de middengroep. Verhagen kon die posi tie niet behouden. Kennelijk beïnvloed door plankenkoorts zakte hij wat terug en hij kreeg duidelijk hinder van de Oos tenrijker Auteried en de Deen Fogh. Ge lukkig zag hij het gevaar snel in en kon hij nog juist op tijd afdoende maatrege len nemen. Na hét eerste van de drie kruisrakken lag hij dan ook op de vierde plaats achter de Hongaar Holenyi, Auteried die hem inmiddels was gepasseerd en de Zuid afrikaan Stauch. De volgende ruimwindse rakken brach ten helaas wat pech. De opkomende wind van achteren dreef de middengroep naar de kopgroep toe en daardoor kwam Ver hagen in moeilijkheden. Evenals vele andere zeilers had de Rotterdammer zich er op ingesteld dat de wind volgens de plaatselijk bekende omstandigheden met de zonnerichting zou meedraaien, maar gisteren was het juist een uitzonde ringsdag Een andere handicap was dat de snelle F.D.'s inliepen op het veld der Stars, die tien minuten vroeger waren gestart. De schepen van de twee klassen kwamen door elkaar heen te varen, de strijd werd onoverzichtelijk en daardoor zag Verha gen geen kans zijn positie te verbeteren. Hij rondde de boei als negende. Verhagen herstelde zich echter prachtig op het laatste grote kruisrak, waarop de Flying Dutchman-zeilers hun gevecht zon der verdere inmenging konden uitvechten. Hij merkte op tijd dat de wind anders wilde dan normaal en stelde daarop zijn koers in. Met tactisch bijzonder knap zei len passeerde hij de ene tegenstander na de andere en finishte tenslotte als vierde. Zonder twijfel zou hij tot een nog beter resultaat zijn gekomen als de baan langer was geweest. Maar ook dit begin is al bij zonder hoopgevend. Verrassend was dat de Italiaan Capio, wereldkampioen, slechts als 14de van de 31 deelnemers eindigde. Emil Zatopek mag dan niet meer aan de Olympische Spelen deelnemen, hij breekt nog steeds records op straat in Praag. „Locomotief" Emil heeft in Rome verteld dat hij iedere dag op atletiekschoe- nen van huis naar zijn werk in het mini sterie van het Tsjechische leger gaat. Die vier kilometer gaan in volle draf. Op de zelfde manier gaat hij van zijn werk naar huis. Maar voor hij het kantoor verlaat, belt hij zijn vrouw, speerwerpster Nina, op en zegt: „Dana, pak de stopwatch, ik kom naar huis". De beste tijd die hij over die vier kilometer Heeft gemaakt, is 13 mi nuten 25 seconden. Een g ener aal-zonder - fantasie heeft eens geprobeert er een eind aan te maken. Hij riep Zatopek bij zich en zei: Zatopekhet is onwaardig voor een functionaris van het legerministerie naar kantoor te rennen. Het zou beter zijn als je op het sportveld traint". Een gene raal is een generaal en Zatopek kon een maandlang zijn loopdrift alleen maar bot vieren in stille straatjes. „Toen had ik ge luk. De generaal ging uil actieve dienst en ik kon weer lopen waar ik wou. Ik veerde weer op", aldus Zatopek. WARM Hoe warm het is in de openlucht are na, waar de worstelaars uitkomen, blijkt wel uit het feit dat zij hun armen en lichamen branden aan de matten. ROMANCE Wat de atletiekinsiders in Nederland reeds lang wisten, is nu kennelijk ook in Rome uitgelekt uit de romance tussen onze nationale tienkampkampioen Eef Kamerbeek en de 20-jarige Engelse vijf- kampsier Mary Bignal beginnen geleide lijk huwelijksplannen te kristalliseren. Maandagmiddag werd het jonge paar in de schaduw van een der flats van het Olympisch dorp door een Britse join-na- list verrast met allerlei vragen, waarop Eef en Mary tevergeefs ontwijkende ant woorden probeerden te geven. De atleten gaven tenslotte maar toe dat er tussen hen een meer dan gewone vriendschap bestond en daar had de journalist méér dan voldoende aan. Mary Bignal Het in Nederland zo zorgvuldig bewaar de geheim is nu dus bekend. De 26-jarige Kamerbeek ontmoette Mary Bignal in 1959 na de driel.andenwedstrijd, vijf- en tienkamp in Londen op de dansvloer, als partners in „de dans der winnaars". Enkele maanden geleden verbrak Mary haar verloving met een zoon van de pre mier van Siam. En nu vormt zij met Eef een „atletiekpaar"dat weliswaar nog geen vaste trouwplannen heeft, maar dat die toch ook niet wil ontkennen. Aangezien de Olympische Spelen geen vijfkamp kennen, neemt Mary deel aan de nummers 80 meter horden, het vér- springen en de 4 x 100 meter estafette. Zij is de dochter van een bakker in de provincie Somerset. Nu komt zij nog voor Groot Brittannië uit, in 1964 misschien voor Nederland VERVELING De kwestie wanneer de Britse ploeg in Rome moest arriveren, draaide minder om acclimatisering dan om verveling. Dit is uitgelegd door de Britse official Leslie Truelove, die met een deel van de atle- tiekploeg arriveerde. „Een week a tien dagen arriveren voor de wedstrijden be ginnen is niet goed voor man of paard. De jongens moeten maar langer rondhan gen. Dat was de moeilijkheid in Melbour ne. Als we daar later waren gearriveerd, hadden we het misschien beter gedaan", aldus Truelove. Tijdens de rust wordt er een hartig woordje gewisseld tussen Frans Kuy- per en Cor Braasem (rechts) en de Nederlandse waterpolospelers (v.l.n.r.) Van der Zwan, Van Dorp, Muller, Lamme en Ran.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 10