K2r „Planta-ziekte" kan eind van deze week uitgewoed zijn zonder kringen Lekke band oorzaak van ernstig ongeluk Uitverkoop-perioden moeten strikt gehandhaafd worden Koel en onbestendig „B. en W. medeschuldig aan euvel der verschrijvingen" Kort en bondig Gesol met boekingen „normale" procedure Ongeluk bij Veenendaal had andere oorzaak Eerste hoofdakte- examens afgenomen op Nieuw-Guinea Afgelopen weekend weer duizend nieuwe gevallen, waarvan 20 ernstig Duitsers bevreesd voor besmetting STUDIECOMMISSIE ADVISEERT: Vóóropruimingen verstoren rust in de handel Vacuum-verpakking voor koffie Neushoorn geboren Schippers krijgen geen WW-uitkering Prijsbederf baart de wegenbouw zorgen Kleuters redden hun invalide moeder uit brandende woonwagen DINSDAG 30 AUGUSTUS 1960 2 DE GEZAGSCRISIS IN GOES Vrachtauto slipte Dr. Vixseboxse verlaat Indonesië Minister Visser krijgt voorlichtingsadviseur ZES DODEN IN HET VERKEER Ook in Nederland: B lijdorp-primeur Totale capaciteit te groot? (Van onze Zeeuwse correspondent) De Goese gezagscrisis is gisteravond in een nieuw stadium gekomen. Gedeputeer de Staten van Zeeland hebben maandag met het voltallige gemeentebestuur een be spreking gehad op basis van een door Ge deputeerde opgesteld memorandum, waar in wordt gezegd, dat het thans vaststaat, dat door het Goese gemeentebestuur „ver schrijvingen" werden gedaan die niet door de beugel kunnen. Het euvel van de ver schrijvingen zou vooral bij de dienst der gemeentewerken veel voorkomen en daar zelfs als een normale zaak beschouwd worden. B. en W. van Goes zouden de ver schrijvingen als een blijkbaar gangbaar systeem hebben toegepast, waarbij soms grote bedragen van de ene post naar de andere gingen. In verband met een auto, die in het rapport van de raadscommissie wordt ge noemd, zegt het memorandum, dat het zogenaamde geheime bezit van deze auto ook aan de raad bekend was, maar door het-college werd getolereerd. Gedeputeer de Staten zeggen, dat een diepgaand on derzoek ook ten opzichte van de raad ze ker zal volgen. Voorts wordt in het memo randum verschillende malen gezegd, dat „voor dit kwaad de burgemeester zeker niet alleen als de schuldige genoemd kan worden". Tegenstrijdige verklaring De verschrijvingen waren reeds gebrui kelijk lang voordat de heer Michaels bur gemeester van Goes werd. Gedeputeerden willen zich voorlopig nog geen oordeel aan matigen over de gezagscrisis en het ont staan daarvan. „De verklaringen", aldus Gedeputeerde Staten, die de verschillende partijen af legden staan soms zo lijnrecht tegenover elkaar, dat er eerst een diepgaand onder zoek ingesteld zal moeten worden. De Commissaris der Koningin deelde gister avond tijdens het overleg in Goes nog me de, dat het provinciale bestuur „alle maat regelen zal nemen, die door de wet zijn op gedragen". De commissaris legde er echter de nadruk op, dat het gemeentebestuur zelf verantwoordelijk is. Gedeputeerden zullen in een rapport hun bevindingen aan de minister van Binnenlandse Zaken mededelen. De aula-kwestie (ANP) In het memorandum worden en kele posten van verschrijving vrij uitvoerig belicht, met name de kwestie van de aula op de algemene begraafplaats in Goes. Gedeputeerde Staten zeggen daarover: „Wij hebben een speciaal onderzoek doen instellen naar de uitgavepost voor de au la, waarvoor door de raad een krediet was verleend van 30.000,-.Het onderzoek wees uit, dat op deze post was geboekt een bedrag van 34.980,83 doch dat als uitga ve voor het zelfde object tevens moesten worden medegeteld elders geboekte)posten tot een totaal van 8.903,90 gefingeer de leveranties tot een bedrag van ,6.139,17 en nog niet op deze post geboekt schilder werk, dat werd geboekt op diverse ge meentegebouwen ten bedrage van 8.000,- zodat de kosten van de bouw van de aula in werkelijkheid hebben bedragen: 58.023,93. „Vreemde opvattingen" Het memorandum zegt verder: „Ten aanzien van de kosten voor de ambtswoning voor de burgemeester be perken wij ons voorshands tot de opmer king, dat blijkbaar, nadat met de uitvoe ring van werkzaamheden een aanvang was gemaakt, zonder dat een behoorlijke be groting van kosten daaraan ten grondslag lag. de bouw niet onverwijld is stopgezet op het moment, dat duidelijk was dat een Advertentie Verwijdert vlekken aanvankelijk aan de raad genoemd be drag verre zou worden overschreden." „Wij menen te moeten aannemen, dat de toepassing van het gangbare systeem van verschrijvingen, ook ten aanzien van dit project, door het college van B. en W. niet terstond van de hand is gewezen, zo dat onze opmerking zich ten deze ook tot de burgemeester richt." Wij zijn bij ons onderzoek geconfronteerd met opvattingen bij de directeur van ge meentewerken en zijn dienst, die wellicht te verklaren zijn uit een sinds lange tijd ook door B. en W. in vroegere samenstel ling blijkbaar niet slechts gedelegeerde, doch zelfs aanvaarde methode van ver antwoording, doch geen verontschuldiging kunnen vinden. Het gemeentebestuur zal zich van deze misstand, die tot zijn verantwoordelijkheid behoort, zeer ernstig rekenschap hebben te geven." Vrijdagmiddag zal de Commis saris van de Koningin opnieuw een be spreking hebben met de gemeenteraad van Goes. Een onderzoek dat de politie te Veenen daal heeft ingesteld naar het verkeerson geluk, dat zondagavond op de Rijksweg Utrecht-Arnhem, onder Veenendaal is ge beurd en waarbij een Duitse toeristenbus uit Essen door een vrachtauto uit Schip luiden werd opengereten, heeft uitgewe zen dat niét een defecte stuurinrichting van de vrachtauto de oorzaak is. Een kleine personenauto, bestuurd door een verpleegster, zwenkte vrij plotseling van een parkeerstrook de weg op. Hier door kwam de chauffeur van de vracht auto in moeilijkheden. Hij wilde de per sonenauto nog rechts passeren, hetgeen echter niet gelukte en de vrachtauto bot ste tegen de personenauto op. De vrachtautochauffeur zag intussen achter zich een auto naderen en trapte op de rem, waardoor zijn wagen begon te slippen. Deze kwam op de linkerrijbaan terecht, waar hij zich in de flank van de Duitse bus boorde met het gemelde ge volg. Van de slachtoffers verblijven er thans nog drie in het zieker^huis te Vee nendaal. Zij zijn licht gewond. Hun toe stand is naar omstandigheden redelijk. Zij verkeren niet in levensgevaar. DJAKARTA (ANP) De Nederlandse zaakgelastigde in Indonesië dr. J. Vixse boxse, die vandaag Indonesië zal verlaten, heeft maandag officieel zijn ambtszaken aan de Britse gezant in Indonesië, Sir Leslie Fry overgedragen, zo meldt ,.An- tara" DEN HAAG (ANP) Mr. Susanto Djojosugito, de Indonesische zaakgelastig de in Den Haag zal heden ons land ver laten. Hij zal zich naar Djakarta bege ven. Hij reist per auto naar Düsseldorf vanwaar mr. Susanto verder reist per vliegtuig. Behalve drie functionarissen zullen de overige leden van de staf der Indonesische vertegenwoordiging op 31 augustus via Bonn en Brussel naar hun nieuwe bestem mingen vertrekken. De heer Mardjuni. de plaatsvervangende zaakgelastigde in Ne derland, wordt zaakgelastigde van Indone sië in Polen. De perschef, de heer Martono Kadri, is in zijn huidige functie geplaatst bij de Indonesische ambassade in Cairo. In „Backershagen", de residentie van de vertrekkende Indonesische vertegen woordiger, zullen drie leden van de staf hun intrek nemen, die onder auspiciën van de ambassade der Verenigde Arabische Republiek zonder diplomatieke status de administratieve zaken zullen afwikkelen. Zij zullen hun werk verrichten in de bureaus der Indonesische vertegenwoordi ging aan de Prinsessegracht in Den Haag. HOLLANDIA (ANP) In Hollandia is, voor het eerst in Nieuw-Guinea, examen afgenomen voor de hoofdakte Lager On derwijs. Vijf kandidaten namen er aan deel, allen werkzaam als onderwijzer(es) bij het lager onderwijs in Nieuw Guinea. De examinatoren waren inwoners van Hollandia (op een enkele uitzondering na werkzaam in ambtelijke functies) die qua opleiding bevoegd waren tot het afnemen van het examen. Het schriftelijke gedeel te van het examen was reeds naar Ne derland gezonden en daar beoordeeld. De deelnemers aan het examen hadden hun opleiding zelf geregeld, meestal door mid del van schriftelijke cursussen, maar de organisatie van het examen berustte bij de Dienst van Culturele Zaken, waarvan ook het initiatief tot het afnemen van het examen was uitgegaan. Er is niemand af gewezen. De heer Eelco Schuller. piloot van een reclaméhelïkopter, heeft zaterdagmid dag voor de kust van Zandvoort een in moeilijkheden geraakte Duitse zwemmer gered. De zwemmer, de 22- jarige F. Muller uit Dortmund, was aan het einde van zijn krachten, toen hij driehonderd meter uit de kust door de helikopter werd opgepikt. Een ama teurfotograaf maakte deze foto van de geslaagde redding. Kolonel Haex van de Generale Staf is aangezocht voor de functie van persoon lijk voorlichtings-adviseur van de minis ter van Defensie. Het is de bedoeling dat deze functionaris op korte termijn zal worden benoemd. Naar verluidt zal de adviseur zich in het bijzonder bezighouden met de voorlichting over het defensie beleid en de politieke aspecten daarvan. Kolonel Haex is de initiatiefnemer van het onlangs ingevoerde prestatie-belo ningssysteem bij laand- en luchtmacht. Een personenwagen komende uit Den Haag, die met een snelheid van 120 kilo meter reed op de Rijksweg Den Haag- Utrecht, kreeg gisterochtend om kwart voor elven een lekke band. De bestuurder kon de auto niet meer houden. Hij botste tegen de betonnen rand langs de heg, die beide weghelften scheidt en kwam op de andere weghelft in botsing met een uit de richting Utrecht naderende personenauto, bestuurd door de heer C. J. Mol, directeur van de Amersfoortse Kunstzalen. D heer Mol zo wel als een in de andere personenauto zittende lifter de 18-jarige M. R. Witte, uit Doorwerth, werden hierbij op slag gedood. Een andere lifter in de Haagse auto kwam Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid deelt in een communiqué over de huidziekte-epidemie mede dat in het afgelopen weekend opgave is ontvan gen van ruim duizend gevallen, waaron der een twintigtal ernstige. „Daarbij moet in aanmerking worden genomen, dat de meldingen door het weekend vertraagd binnenkomen. Op het ogenblik verblijven enkele honderden patiënten in ziekenhui zen. Er zijn geen nieuwe sterfgevallen gemeld. Het wetenschappelijk onderzoek naar het bestanddeel van de margarine dat voor het optreden van de ziekte verant woordelijk is, wordt voortgezet. Het onder zoek is nog geenszins zover gevorderd, dat reeds een uitspraak kan worden gedaan, welke stof als de meest waarschijnlijke oorzaak moet worden aangemerkt." Uit de binnengekomen meldingen der artsen heeft men afgeleid dat de ziekte uitbreekt ongeveer een dag of tien na het gebruik van de Planta-margarine. Wan neer dus tegen het einde van deze week, tien dagen nadat de margarine uit de ver koop is genomen, de ziekte gaat teruglo pen, zal men zich een beeld kunnen vor- Een grote Nederlandse levensmiddelen industrie heeft, in samenwerking met een blikfabriek, als eerste in ons land een vacuum-verpakking voor koffie ontwik keld waardoor de koffie onbeperkt vers en houdbaar blijft. Terwijl deze verpakkingswijze in de Verenigde Staten al geruime tijd veelvul dig wordt toegepast en in enkele jaren tijds reeds 35-50 percent van de koffie in Zweden in vacuum-verpakking wordt verkocht bleef zij in ons land vrijwel on bekend op een gering kwantum (relatief kostbare) import na. Nadat de bonen gebrand zijn, worden ze door een precisieapparaat onder koe ling gemalen tot een standaard-doorsnee Dit malen geschiedt gekoeld om te onder vangen dat de door de wrijving vrijge komen warmte de etherische oliën, die de koffie de aroma geven, zou afbreken De koffie wordt hierna in een luchtledige ruimte in het vacuum-blik gebracht. Di verse proefnemingen hebben aangetoond dat koffie in deze hermetische verpakking jarenlang niets aan versheid inboet. De consumentenprijs voor de vacuum-koffie zal per 250 gram 0,10 hoger liggen dan van koffie in de huidige papierverpakking, staan van een voorverkoop een belemme- In de op 28 september te houden ver gadering van het bestuur van het Hoofd bedrijfschap Détailhandel zal o.rn. aan de orde komen een aan de staatssecretaris van Economische Zaken uit te brengen ontwerp-advies over de Uitverkopenwet. Dit ontwerp-advies is voorbereid door een commissie die het hoofdbedrijfschap om de staatssecretaris te adviseren over de vraag in hoeverre de huidige regeling in zake uitverkopen voldoet. Deze commissie is tot de conclusie ge komen dat de Uitverkopenwet de materie van de uitverkopen in beginsel op de juiste wijze regelt, doch in bepaalde opzichten tekort schiet. Naar de mèning van de commissie dient men dan ook enige coiTecties aan te bren- gen. Gelijke kansen De problemen waar het om gaat heb ben betrekking op de periode die onmid dellijk voorafgaat aan een aangewezen uit verkoop-tijdvak. De te waai'borgen gelijk heid van kansen eist een gelijktijdig be ginnen van de seizoenopruiming, temeer daar blijkens de ervaring de eenmaal op gewekte kooplust reeds na korte tijd aan merkelijk daalt. Het is dan ook als een belangrijke verbetering te beschouwen, al dus de commissie dat de wet van 1956 ook een verbod bevat om aankondigingen te doen die de indi'uk wekken, op de seizoen- opi-uiming vooruit te lopen. De toepas sing van dit ruim geformuleerde verbod kan echter, gemakkelijk leiden tot verschil lende beoordeling van een en dezelfde si tuatie. Nadei-e precisering van de inhoud van het verbod acht de commissie derhal ve noodzakelijk. De commissie is van oordeel dat het toe ring vormt voor de handhaving van de wettelijke- periode van de seizoenop ruiming. In de pi-aktijk is gebleken dat een kort voor de wettelijke opruimingsperiode dooi de Kamer van Koophandel verleende ver gunning de rust totaal kan verstoi-en. De commissie beveelt een wetswijziging op dit punt aan. Onrust vermijdn Wat het tijdstip van aanvang der oprui mingsperioden betreft, merkt de commis sie op dat de vroegex-e traditie van de aanvang der winteropruiming op 2 januari ongetwijfeld een rol heeft gespeeld bij de bijzondere aanbiedingen die in de periode, onmiddellijk voorafgaande aan de januari- opruiming, in de jaren 1958 en 1959 een grote onrust teweeg gebracht hebben. Ook de mai-ktsituatie met betrekking tot tex- tielgoederen was hierop echter van invloed. De commissie van voorbereiding acht het niet denkbeeldig dat de verschijnselen van destijds zich in de toekomst zouden her- halen. Ook in terugkeer tot de datum van 2 januari zou dus een middel kunnen wor den gevonden om de „drang tot vooruit lopen" te veiTninderen. Omdat de aanvangsdata van de tijdvak ken voor de seizoenopruiming zijn vastge steld na afweging van de belangen van alle bij de opruiming betrokken groepen bedrijven, acht de commissie 't niet raad zaam, op dit ogenblik vei-andering te bren gen in de gekozen data. De commissie heeft het vertrouwen dat haar voorstellen in hun gezamenlijk ver band een voldoende verbetering tot stand zullen kunnen, brengen, zowel met betrek king tot de gedragingen van het bedrijfs leven als wat de wetshandhaving zelf aan gaat. men van de situatie, aldus het ministe rie. Van Ameland wordt gemeld, dat van dit eiland nogal wat Duitse badgasten ziek naar hun vaderland zijn tex-uggekeerd. Een 70-jarige inwoonster van Ameland is op genomen in een ziekenhuis op het vaste land, omdat zij de huidziekte in ernstige mate bleek te hebben. Duitsers gewaarschuwd Onze correspondent te Bonn meldt: De Duitse geneeskundige autoi-iteiten in het gebied rond Aken hebben gisteren de Westduitse huisvrouwen, die iedere dag weer in groten getale te Vaals, Maastricht cn Heerlen inkopen plegen te doen, drin gend geadviseerd uit ons land geen Plan ta-margarine mee te nemen. Men neemt aan dat vele Westduitse vrouwen in de af gelopen weken in Nedex'landse winkels Planta-margarine hebben gekocht. Van Westduitse ziektegevallen is evenwel nog niets gebleken. Vast staat dat de Neder landse Planta-max-garine niet in grote hoe veelheden in de Bondsrepubliek is geïm porteerd. Wel is er een Duitse margarine soort van dezelfde naam van een Ham- burgse firma, die niet tot het Unilevercon- cern behoort, maar die ijlings heeft laten bekendmaken dat haar margarine niets te maken heeft met de Nederlandse soort. In het vooraanstaande landelijke dagblad „Süddeutsche Zeitung" te München is ex- naar aanleiding van de Nedex'landse „Planta-ziekte" op gewezen dat het ,een open vraag is of de microscopen van de ambtelijke keuringsdiensten nog wel in staat zijn, precies te beslissen waarop het overgevoelige organisme van de moderne mens allergisch reageert of wat hij ver werken kan." „Misschien," aldus het blad „toont zich hier een rebellie van het li chaam tegen het industx'ieel bereide voed sel. Het blad noemt het Nederlandse ge val des temeer bijzonder omdat het plaats vindt „in de bakermat van de hygiëne, het kraakheldere Nederland. Nederlands-Duits overleg DEN HAAG (UPI) Naar wij vernemen zal heden in Venlo een conferentie plaats hebben waaraan van Nederlandse zijde de leiders van het onderzoek in de mai-ga- rinekwestie en directieleden van het Uni- lever-concern deelnemen, en van Westduit se zijde autoriteiten van de gezondheids zorg uit Bonn en directieleden van de Hambux'gse „Margarine Union". Het overleg zal gaan over het eventueel vex'band tussen de „blaasjesziekte" wel ke anderhalf jaar geleden in Duitsland woedde, en de Nederlandse huidziekte die in verband wordt gebracht met „Planta", Het Nedex-land-Duits overleg, dat door een groot aantal autoriteiten wordt bijge woond, zal wox-den afgesloten met de pu- blikatie van een communiqué. Medische kringen in Den Haag citex'en tevens berichten welke zij overigens niet zelf konden bevestigen dat de z.g. „emul gatoi-" waaraan men de huidziekte-explo sie wijt, uit West-Duitsland zou zijn inge voerd. Voor de eerste maal is in een Neder landse dierentuin een neushoorn geboren. De Rotterdamse diergaarde Blijdorp heeft deze primeur. Gisteravond heeft moeder Sonny na een dracht van 44 dagen het leven geschonken aan een dochter, Laura. Sonny, die tot de zwarte neushoornsoort behoort, heeft in 1948 haar intrede in Rotterdam gedaan. Zeven jaar later kx-eeg zij een uit Afrika geïmporteerde echtge noot, die Mei-u heeft. Laura is een kern gezonde baby, een meter lang en zestig centimeter hoog. er evenals de Haagse bestuurder, met lich te verwondingen af. De verongelukte heer Mol was vijftig jaar en genoot grote be kendheid in Amersfoort. Hij laat een vrouw cn twee kinderen achter. Te Langezwaag bij Heerenveen is gis teravond om half negen de 43-jarige mo- tox'rijder A. Bruinsma, wonende te Lange zwaag tijdens een zware regenbui op een personenauto gebotst, die op de weg bij Jonkex-sland juist bezig was te keren. De motoxTijder werd vrijwel op slag gedood. De 28-jarige Nederlander G. M. is van ochtend omstreeks zes uur om het leven gekomen toen de scooter waarop hij het kruispunt van de Via delle Convertite en de Via del Corse te Rome opx-eed, tegen een trekker met oplegger botste. Een En gels meisje* dat achter op de scooter zat, werd ter observatie opgenomen in een zie kenhuis. Gistex'en is op het kx'uispunt Teteringgse- dijk-Teteringenstx-aat-Ceresstx-aat in Breda de 24-jarige wielrijder P. van Gorkum uit Dongen op slag gedood bij een aanrijding met een vrachtwagen. De chauffeur, uit Raamsdonksveei', heeft volgens de Breda- se politie vermoedelijk de doorgang voor de fietser niet vi'ijgelaten bij het afbuigen naar rechts. De 42-jarige taxi-ondei'nemer F. J. Haze- winkel uit Deventer is in de nacht van zondag op maandag toen hij na een bezoek aan kennisseri per scooter huiswaarts keex-de, in een langs de Bruggestraat te Enschede lopende sloot gereden en ver- dx-onken. Kinderen hebben gistei'middag zijn stoffelijk ovex-schot gevonden onder de scooter. Vei-moed wordt, dat de man niet op de hoogte was van de situatie ter plaatse. Hij moet in een bocht x-echtdoor gereden zijn en daarbij in de sloot, die door zware regenval vol water stond, te- x-echt zijn gekomen. Niemand heeft iets van het ongeluk gemerkt. Verdi'onken? Gisteren omstreeks halftwaalf is uit het nieuwe bassin buiten de Boschpoox-t nabij „Staalwei'ken De Maas" te Maastricht het stoffelijk ovex-schot opgehaald van de 47-jarige gehuwde arbeider H. Koch, wo nende te Mastricht. De Maastx'ichtse re cherche stelt een onderzoek in naar de omstandigheden waaronder de man te wa ter is gex-aakt. De Raad van Beroep in Gi'oningen heeft een beroep van aardappelschippex's om uitkering van werkloosheidsgeld tijdens een vervoersconflict afgewezen. De schippers, die in de aardappelcam pagne 1958—1959 wegens een conflict over liet transporttarief weigerden te varen, zijn volgens het vonnis van de Raad van Bex-oep door eigen toedoen werkloos ge- blveen. De tariefkwestie, aldus de Raad, is een eigen risico en mag niet worden afgewemteld op de organen die de wacht- gedl- en werkloosheidswet uitvoex-en. Bij een geschil als dit kan, aldus het vonnis, niet worden gesproken van het ontbreken van passend wex-k in de. zin van de ge noemde wet. Tijdens de staking van de aardappel schippex's hadden de utivoerende instan ties van de aardappelcampagne geweigei'd de werkloosheidsuitkering te betalen Afscheid. Prof. dr. C. H. van der Leeuw Wien zal woensdag 7 september af scheid nemen als px-esident-curator der Technische Hogeschool te Delft, en wel in het gebouw voor wex'ktuig- en scheeps- bouwkunde aan de Prof. Mekelweg te Delft. De bijeenkomst begint om half vier en wo I'd t te ongeveer vijf uur gevolgd door een ï'eceptie in hetzelfde gebouw. De heer Van der Leeuw wordt opgevolgd door dr. ir. F. Q. den Hollander, die als zodanig reeds is benoemd. Paarden. „Het Nederlandse Trek- paai'd" heeft bekendgemaakt, dat de paar- denstapel in ons land nog bijna 190.000 paarden omvat en dat op ongeveer 80 pei'- cent van de landbouwbedx'ijven in Neder land nog geheel of gedeeltelijk met paarden wordt gewex'kt. Honderdduizendste. Zeer binnenkort vei'moedelijk op dondei'dag 1 september wordt in Den Haag de 100.000ste aan sluiting op het net van de plaatselijke tele foondienst 's-Gx-avenhage verwacht. Op de maandag in Scheveningen gehou den jaarvergadering van de Nederland se Vex-eniging van Wegenbouwers heeft de voorzittei', ir H. D. Prins, gewezen op de toenemende concux-rentie in deze bran che. Sedert 1956 worden in onze bedrijfs tak, tegen bijzondei' slechte prijzen werken aangenomen. Langzamei'hand kan zelfs de vraag gesteld worden of dit niet een struc tureel probleem is in plaats van een pro bleem van tijdelijke aard. Mocht dit in derdaad zo zijn, dan zullen de herhaalde aansporingen om in de concurrentie ma tiging te betx-achten, niet meer voldoende zijn. Hier ligt een taak voor onze vereni ging, aldus ir Prins, om dit pi'obleem op korte termijn grondig te bestudex-en. Mocht daarbij blijken, dat de totale ca paciteit van de wegenbouwbedrijven te groot is en ook binnen de eei'ste jaren bij uitbx-eiding daai'van te gi'oot zal blijven, dan zullen misschien door onszelf intern saneringspogingen gedaan kunnen worden, zo vervolgde de heer Prins, bijvoorbeeld door concentratie van bedrijven, afvoeren van oud en verouderd materieel, voor ge zamenlijke x-ekening werken in minder ontwikkelde gebieden uitvoeren e.d. Spre- ker betwijfelde het of de integratie van West-Europa hierbij behulpzaam kan zijn. De vx-aag rijst, aldus de voorzittei', Raad van Bestuur Bouwbedrijf, zoals deze thans werkt en is samengesteld uit verscheide- wel de beste en meest efficiënte organisa tie is. In deze Raad zijn n.l. niet alle sec toren van de bouwnijverheid vertegen woordigd. De heer Prins ging uitvoerig in op het toenemend gevaar van vei-schillende vor men van zwax-te lonen. Met vreugde con- stateei'de hij dat dit verschijnsel zich niet in ernstige mate in de wegenbouwsector voordoet. Hij waarschuwde, dat een te hoog loon peil tot overbesteding leidt, waardoor de regering gedwongen wordt tot het nemen van conjunctuurmaatregelei: die het eerst in onze bedrijfstak in de vorm van beste dingsbeperkingen tot uiting komen. Op de landerijen van het „Oldambt" in de buurtschap Beerzerveld nabij Vroons- hoop zijn maandagmiddag twee dicht naast elkaar staande woonwagens ver brand, waardoor zestien personen dakloos gewoi'den zijn. De beide getroffen fami lies, Hendriks en Vinke, zijn in een oude school ondei'gebracht. De brand ontstond dooi'dat een theedoek, die dicht bij een gasstel hing, vlam vatte in de wagen van de familie Vinke. Op dat moment waren alleen kleine kindex-en en de invalide vrouw van de heer Hendriks thuis. De kinderen, waarvan er geen ouder was dan zeven jaar, zagen het gevaar waarin de invalide vrouw verkeerde. Ter wijl het vuur snel van de ene naar de vi-ouw naar buiten. Voox'dien hadden ze andere wagen oversloeg, sleurden zij de een jas geworpen over een negen maan den oude baby, die voor de brandende wagen in een box stond. Mevrouw Hen driks kreeg brandwonden, de baby kreeg geen letsel hoewel de jas in brand raakte. Beide wagens bi'andden geheel uit. De in boedels gingen vexioi'en. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen 24 uur is de luchtdruk boven Scandinavië aanzienlijk gedaald, waarbij zich een nieuwe depressie ontwik kelde met het centrum nabij Stockholm. Dit omvangrijke depressiegebied be paalt nu het weer in geheel Noord-, West-, en Midden-Europa. De storing, die gistex'en bij Iexiand was gelegen, trok vannacht snel naar de Noord zee en is nu als randstoring in het circu latiesysteem van de Scandinavische de pressie opgenomen. Met noordelijke tot noordwestelijke win den stroomt koele lucht uit de Poolstre ken over de Noordzee in de richting van ons land. Ook in deze luchtstroming komen enkele buien voor afgewisseld door enke le opklaringen. IVEERRAPPORTEN Woensdag 31 augustus Zon op5.49 uur, onder 19.30 uur. Maan op 15.53 uur. Maanstanden 5 september 12.19 uur: Volle maan. 12 september 23.20 uur: Laatste kw. 21 september 00.13 uur: Nieuwe maan. 28 september 02.13 uur: Eerste kw. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 31 augustus Hoog water 10.06 gri 22.43 uur. Laag water 5.24 en 17.53 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen buiten- en Dlnnenland 00 van gisteren. TJ- a S Neerslag laatste 24 uur S3 S 3 c O Den Helder regenbui n 19 7 Ypenburg regenbui w 19 5 Vlissingen regenbui w 19 4 Eelde regenbui zw 20 10 De Bilt regenbui zw 18 7 Twente zwaar bew. zw 19 1 Eindhoven zwaar bew zw 20 0 Zd-Limburg zwaar bew. zw 19 3 Helsinki regen no 16 13 Stockholm regen ono 16 20 Oslo regen n 17 26 Kopenhagen zwaar bew wzw 20 2 Aberdeen regen nnw 19 0.1 Londen zwaar bew wzw 21 0.5 Amsterdam regenbui wzw 19 13 Brussel half bew. zw 18 0.8 Luxemburg regen wzw 18 2 Parijs zwaar bew. w 20 5 Bordeaux zwaar bew. wzw 23 0.6 Grenoble half bew. windst. 24 0 Nice zwaai bew n 24 0 Berlijn zwaar bew. wzw 23 5 Frankfort onbewolkt zw 22 8 München zwaar bew. zw 22 1 Zürich zwaar bew. w 22 2 Genève half bew. z 24 0 Locamo onbewolkt O 25 0 Wenen ï-egenbui nw 24 0.1 Innsbruck regen windst. 24 3 Belgrado half bew windst. 31 0 Athene onbewolkt nw Rome half bew. windst. 35 0 Ajaccio onbewolkt no 29 0 Madrid onbewolkt no 35 0 Mallorca licht bew windst. 35 0 Lissabon onbewolkt wzw

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2