Conclusies van de Kongo r NAAIMACHINES (w ereldnieuws^} BELGISCHE KABINETSFORMATIE STUIT OP MOEILIJKHEDEN Polio-epidemie in Zuid-Duitsland Noodlotsf actor DINSDAG 30 AUGUSTUS 1960 3 Van dag tot dag ENGEL Sjah aanvaardt ontslag van Perzisch kabinet Vice-president Nixon in ziekenhuis opgenomen Kroesjtsjev wordt vrijdag in Helsinki verwacht Vakbonden willen de sociale subsidies handhaven Oostduitse specialist tot levenslang veroordeeld Chaos in Leopoldstad Botsing op Hudson tussen veerboot en vrachtschip Deense consulsvrouw werd met gifinjectie gedood Dader beweert dat zij om de dood vroeg Scholen blijven gesloten Op dz <~Praatótoel Bij de toenemende stroom van ernstige verkeersongelukken valt het op, dat daar bij steeds weer een groot percentage voor valt op autosnelwegen, waarbij de gevol gen zo catastrofaal zijn omdat er met hoge snelheden wordt gereden en botsin gen dus meestal enorme ravages met zich brengen. Ongelukken als dat van zondagavond op de weg van Utrecht naar Arnhem, waarbij een slippende vrachtauto tegen liggers op de andere rijbaan ramde, ge beuren dikwijls zonder dat van feitelij ke schuld der bestuurders kan worden gesproken. De slachtoffers zijn meestal volkomen onschuldig aan het ongeluk Hierbij gaan de gedachten onmiddellijk uit naar de mogelijkheid, om althans der gelijke gevallen zoveel mogelijk te voorko men door de technische voorziening van de rijbanen. Autosnelwegen in ons land zijn voor het overgrote deel niet voorzien van afscheidingen tussen de elkaar tege- moetrijdende verkeersstromen die stevig genoeg zijn om te voorkomen dat bij ca lamiteiten de voertuigen, op de andere rijbanen geraken. Een betonnen rand van enkele decimeters hoog, die men hier en daar ziet, is niet voldoende, zoals giste ren nog pas weer gebleken is bij het do delijke ongeval op de rijksweg Den Haag Utrecht. In de Verenigde Staten heeft men de laatste jaren uitstekende ervaringen opge daan met het plaatsen van stalen rails, aangebracht op enige afstand boven de grond, tussen de rijbanen. Deze vorm van weg-afscheiding heeft, volgens Ameri kaanse deskundigen, de voordelen sterk, flexibel en goed zichtbaar te zijn, ge makkelijk en snel te kunnen worden aan gebracht en vrijwel niets aan onderhoud te kosten. De beveiliging van weggedeel ten van honderd kilometer lengte kan met deze methode in enkele maanden ge schieden. Het is duidelijk dat een deugdelijke afscheiding de kans op „harder" aanra kingen vergroot, wanneer een auto buiten zijn rijbaan raakt, terwijl hij bij zachte en begroeide tussenbermen altijd nog de mogelijkheid heeft om min of meer on beschadigd tot stilstand te komen. Doch de kans dat hij een frontale botsing krijgt met tegemoetkomend verkeer is naar on ze mening fataler van aard. Bovendien is het denkbaar dat de weg-afscheiding wordt gemaakt in de vorm van bijvoor beeld een brede, diepe gracht met zachte bodem of een reeks gewapend-betonnen palen, die wel afknappen doch de botsen de auto daarbij voldoende in zijn vaart belemmeren om hem tot stilstand te bren gen zonder hem nochtans al te zeer te beschadigen. De keuze van de „belemmering" laten wij overigens gaarne aan deskundigen over. Hoofdzaak is, dat men zich de eis realiseert tot grotere bescherming van het snelle verkeer tegen de onberekenba re, onverwacht toeslaande noodlotsfac tor, die noch door voorzichtig rijden, noch door tegenwoordigheid van geest te tem men valt. Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTRAAT 181 TEL. 1444-" PERZIë (Reuter-AFP). De Sjah van Perzië heeft het ontslag van de regering Eghbal aanvaard en Sjerif Emami, de mi nister van mijnbouw in het demissionaire kabinet tot premier benoemd. De afgetre den premier heeft meegedeeld, dat hij zijn ambt neerlegt omdat de Sjah zijn onte vredenheid had uitgesproken over de or ganisatie van de deze maand gehouden algemene verkiezingen. WASHINGTON, (UPI) De Amerikaan se vice-president, Richard M. Nixon, is maandag opgenomen in het Walter Reed legerziekenhuis wegens een ernstig ont stoken linkerknie. Hij zal twee weken in het ziekenhuis moeten blijven. Nixon lijdt aan een niet kwaadaardige infectie. Hij heeft al zijn toespraken en andere afspraken in zijn verkiezingscam pagne voor de komende twee weken moe ten afzeggen. Nixon bezeerde zijn knie op 17 augustus toen hij zich tegen een suto stootte. HELSINKI (U.P.I.) In Finse politie ke kringen is verklaard dat het komende bezoek van Kroesjtsjev aan Finland een zuiver gebaar van hoffelijkheid is. Vol gens onbevestigde berichten zal Kroesjts jev, vrijdagmiddag in de Finse hoofdstad aankomen. De Russische premier brengt dan een bezoek aan Helsinki ter gelegen heid van de zestigste verjaardag van de Finse president, Urho Kekkonen. Naar verluidt zal hij zondagmiddag naar Mos kou terugkeren. De bekendmaking van het bezoek kwam als een volkomen verrassing voor de Fin se bevolking. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Premier Eyskens was gis teravond, ondanks de optimistische ver klaringen tijdens de afgelopen week nog niet klaar met zijn nieuwe kabinet. De moeilijkheden kwamen ook gisteren van de progressieve vleugel van de Christelijke Volkspartij, waarmee de premier de gehe le dag onderhandelde over het versobe ringsprogram. Laat in de avond werd be kend dat het kabinet misschien vandaag in kannen en kruiken zou zijn, maar zeker was zulks nog niet. De discussie tussen liberalen en rooms katholieken, die de meerderheid vormen, loopt nog steeds over de drastische bezuinigingen onder meer in de sociale sectoren ,waar de Bel gische staat een groot deel van de sociale verzekeringen subsidieert, en het eventu eel heffen van nieuwe belastingen. Het versoberingsprogram is noodzakelijk ge worden als gevolg van de vermoedelijke financiële verliezen in de Kongolese catastrofe. De vermindering van de staatssubsidies aan de wcrkloosheidvergoeding en de ziek teverzekering roept weerstanden op bij de arbeidersvakbonden, die een fiscale, her vorming eisen welke overigens reeds lang noodzakelijk wordt geacht. Hogere belas tingen en ëen strengere controle op de belastingaangiften zijn dringend geboden. In totaal zou tien miljard frank (ongeveer 760 miljoen gulden) besparingen of nieuwe belastingen moeten worden gevonden, of een combinatie van beide om voor 1961 eep evenwichtig staatsbudget op een la ger niveau dan in 1960 mogelijk te maken. De kabinetsformatie leek gisteravond te worden opgehouden door de aanwijzing van een minister van Afrikaanse zaken. Er is onder het politiek personeel van hel Belgisch parlement niet vee' animo voor deze functie. Het was anderzijds niet meer zo zeker dat het experiment van staats secretarissen zal worden uitgevoerd. Po litieke waarnemers waren verder van oor deel dat sommige autoriteiten van de om geving van '-oning Boudewijn onhandig zijn opgetreden, waardoor premier Eys kens in de afgelopen week onder druk werd gezet. Uit de conferentie welke Eyskens gisteren de gehele dag met de rooms ka tholieke partij-instanties en met de rooms- katholieke arbeidersvakbonden voerde kwam nog naar voi-en dat de premier de besparingen en eventuele nieuwe belastin- BERLIJN (DPA) Een rechtbank in Dresden heeft de Oostduitse vliegtuigbou wer Mandred Gerlach wegens spionage voor West-Duitsland tot levenslange tucht huisstraf veroordeeld. Gerlach was technisch directeur van „Entwicklungsbau" in Pirna en gold als één der meest vooraanstaande vliegtuig constructeurs van Oost-Duitsland. Gedu rende de oorlog was hij werkzaam bij de Junkers-vliegtuigfabrieken, tot 1954 bleef hij in de Sovjet-Unie. De rechtbank bevond Gerlach schuldig aan het uitleveren van geheime produktie- cijfers en blauwdrukken aan de Westduitse inlichtingendienst en het saboteren van de produktie in zijn bedrijf. gen ziet in het raam van het program van economische expansie, waardoor hij onder meer jaarlijks twintigduizend werk lozen te werk wil stellen in nieuwe in dustrieën, waarbij men zich aan het Ne derlandse voorbeeld zal spiegelen. Of er vandaag reeds een nieuw kabinet uit de bus komt hangt af van de bezetting van het departement van Afrikaanse zaken. He gerucht ging dat deze portefeuille aan ex- premier Paul van Zeeland zal worden aan geboden. maar aan dit gerucht werd in regeringskringen weinig geloof gehecht. New York (U.P.I.) Op de rivier de Hudson is maandagmorgen een veerboot tijdens dichte mist in botsing gekomen met het 8.000 ton metende vrachtschip, de „Seatrain Georgia". Op de veerboot, die tijdens een spitsuur mensen over bracht van New Yersey naar New York ontstond een paniek, een vrouw zou ern stig gewond zijn en acht anderen min der ernstig. Na de botsing liepen alle passagiers op de veerboot naar stuurboordzijde om overboord te springen, maar enkele men sen die het hoofd koel hielden slaagden er in hen ervan terug te houden. De veerboot keerde ernstig beschadigd naar de oever terug. De vrachtboot, ankerde ter plaatse, maar schijnt geen grote schade opgelopen te hebben. - V* ''%imʧÊmU m.: WfrnYflT'T i 1 #4 Foto boven: een beeld van de chaos in Leopoldstad, toen Kongolese militairen een eind maakten aan een anti-Loe- moemba-demonstratie. Foto onder: Kongolese militairen brengen een demonstrant op. (Van onze correspondent) BONN De veertigjarige Herma Skou- sen, de Duitse echtgenote van een Deen se vice-consul te Bonn, zou donderdag ge vraagd hebben om gedood te worden, zo beweert de 61-jarige koopman Heinrich Goedecke over de dood van de vrouw die hij met een gifinjectie vorige week op een drukke verkeersweg tussen Menden en Sankt Augustinus, nabij Bonn, om het le ven heeft gebracht. Tegen Goedecke, die zich in arrest be vindt, is een officieel bevel tot hechtenis uitgevaardigd. De vrouw heeft vroeger te Osterode in de Harz gewoond, waar Goe decke tot voor kort werkzaam was. Zij had haar beide kinderen in net begin van de vorige week naar haar ouders in Os terode gebracht. Noch de Deense ambas sade, noch het openbaar ministerie te Bonn was gisteren bereid verdere mede delingen over het geval te doen. Indien Goedecke's verklaringen waar zijn, zou het voor de hand liggen dat hij met me vrouw Skousen een verhouding had. (Van onze correspondent) BONN Te Passau in Zuid-Duitsland heeft men de zomervakantie met drie we ken, tot 19 september, verlengd wegens het epidemische karakter dat de kinder- verlammingsziektegevallen hier hebben aangenomen. In het plaatselijke zieken huis liggen reeds meer dan honderd polio patiënten, in de omgeving kan men de zieken nauwelijks nog bergen en het aan tal neemt nog steeds toe. Juist enkele dagen geleden werd er in de Bondsrepubliek op gewezen dat van een kinderverlammingepidemie zoals in 1952 geen sprake kon zijn. In 1952 kwamen er meer dan 9500 gevallen voor, waarvan 761 dodelijk. Tol voor tien dagen had men in de Bondsrepubliek voor de eerste negen maanden van dit jaar 966 gevallen geteld waarvan 77 dodelijk. Het aantal gevallen is de laatste dagen echter aanzienlijk ge stegen, waarbij opnieuw enige sterfgeval len werden gemeld. Een epidemisch accent heeft de ziekte vooral in Beieren en wel in de steden Augsburg en Passau. De geneeskundige autoriteiten geven de schuld hiervan aan de bevolking die dit jaar weinig bereid heid heeft getoond zich of haar kinderen te laten inenten. Tot dusver zijn in West- Duitsland pas twee percent van de kinde ren tot vijftien jaar ingeënt. Bij de oude ren is dit percentage zelfs minder dan een percent. De recente ziektegevallen doen zich voornamelijk bij kinderen voor, maar ook bij volwassenen, tot 51 jaar oud. De laatste dagen is er in de getroffen plaatsen een stormloop van ouders met kinderen op de ziekenhuizen ontstaan om alsnog te worden ingeënt. Van geneeskun dige zijde schijnt men echter huiverig te zijn om in dit stadium over te gaan tot inentingen. De zomer van 1960 zal ge- boekstaafdd staan als die van de crisis in Kongo, zo goed als de zomer van 1950 verbon den blijft aan de herinnering aan Korea. In beide gevallen heeft de wereldvrede een paar malen aan een zijden draad gehangen en in beide gevallen is er het optreden geweest van troepen van de Verenigde Na ties, die erger hebben kunnen voorkomen. En nog zijn wij niet uit het bos, wat Kongo betreft. Maar aangenomen dat de crisis in Kongo tenslotte bezworen zal worden het alternatief zou dermate ern stig zijn dat dan alle verdere beschouwingen nutteloos wer den dan heeft het voor ons, Nederlanders, wel zin om enige conclusies te trekken. Want ook wij worstelen thans nog met een stukje koloniaal verleden, en het is leerzaam om te zien hoe het de Belgen zojuist in hun voormalige kolonie is vergaan. Omgekeerd konden de Bel gen zich weer spiegelen aan ons en aan wat ons overkwam onmiddellijk vóór de soeverei niteitsoverdracht in Indonesië. Toen zo goed als nu was er een soort van „unholy allian ce", een onzalige eensgezind heid, tussen de twee grootste landen op aarde om blaam te werpen op de kleine natie die tot dusverre verantwoordelijk was geweest voor de gang van zaken in de toenmalige kolo nie. Zowel de Sovjet-Unie als de Verenigde Staten stemden toen en nu vóór resoluties, die een veroordeling inhielden van het in het ene geval Ne derland en in het andere Bel gië. Hierin zit een element van grievend onrecht, dat toen in ons land en thans in België des te harder is gevoeld omdat het leed alleen gedragen moest worden. Het staat im mers vast, dat Nederland veel in het toenmalige Nederlands Indië tot stand heeft gebracht en dat België de Kongo heeft opgewerkt van een enorm oer bos met woeste stammen tot een bloeiende kolonie. Maar de keiharde „Realpolitik" van de Sovjets zomin als de zucht van de Amerikanen om bij de gekleurde volkeren in het ge vlei te komen, waren verenig baar met een erkenning van deze opmerkelijke prestaties. Wanneer de Belgen zich nu ook willen spiegelen aan de ervaring, door Nederland op gedaan na de onafhankelijk heid van Indonesië, dan kun nen zij daaruit de les trekken dat met het wegvallen van hun grote kolonie niet ook hun welvaart ernstig aangetast behoeft te worden. Het is voor zeer velen, eigenlijk voor iedereen in Nederland, een ware verrassing geweest om te zien hoe, van ongeveer 1953 af aan, de welvaart steeds dui delijker steeg ondanks het „verlies van Indië". En voor België heeft, economisch ge sproken. Kongo nooit betekent wat Indonesië was voor Ne derland. De Belgen zijn een hard werkend en een realis tisch volk en zij zullen een goed gebruik weten te vinden voor de energie, die vroeger door Kongo werd geabsor beerd en die nu vrijkomt. Wat ons betreft, gaan nu de gedachten andermaal naar Nieuw-Guinea, waar nog zo het een en ander broeit. En het is des te meer zaak om con clusies te trekken uit het ge beurde in Kongo, omdat het tempo van de dingen blijkt ongemeen veel sneller te zijn geworden sedert de dagen van de soevereiniteitsoverdracht. Terwijl het Sukarno meer dan tien jaar nam om de Neder landers alle bezit te ontnemen, slaagt Loemoemba daar véél en véél sneller in. Hij loopt zó hard van stapel, dat hij Su karno zelfs voor is geraakt toen hij de diplomatieke be trekkingen met België ver brak; Sukarno heeft danook gemeend ijlings de Kongolees op die weg te moeten volgen, en hij heeft het zelfde met Nederland gedaan. Wat op zichzelf voor ons al niet zo heel erg meer is in materieel opzicht, omdat wij materieel nauwelijks meer geïnteres seerd zijn bij Indonesië. Het is anders gesteld, of het hoort tenminste anders te zijn ge steld, met onze humanitaire belangstelling voor de spijt optanten die nog weg willen komen naar Nederland en het is danook zeer te hopen, dat het deze ongelukkige mensen niet nog moeilijker wordt ge maakt om naar Nederland te komen, nu er geen diploma tieke betrekkingen meer be staan met Indonesië. Overi gens, de molens van ons vroe gere hoge commissariaat in Djakarta plachten óók niet snel te draaien, en de Engel sen, die onze belangen thans waarnemen, hebben uit zich zelf minder voorliefde voor „red tape" en voor ambtelijke super-perfectie dan ons eigen overheidsapparaat. Men make ook daarom haast met het hel pen van de spijt-optanten om dat het helemaal niet uitge sloten moet worden geacht dat Sukarno, bij een nog verdere toespitsing van zijn anti-Ne derlandse politiek, deze Ne- derlanders-van-afkomst zou willen misbruiken als een soort gijzelaars wel weten de dat de vele Indonesiërs die in Nederland of in Suriname een redelijk bestaan vinden, toch geen haar gekrenkt wordt. Wat Nieuw-Guinea dan be treft, is de conclusie van Kon go heel duidelijk: wij zullen op geen enkele waardering, van geen enkele zijde, kunnen rekenen en het laatst van al wel op een zekere waardering, laat staan medewerking, van de Verenigde Staten. Er is de fameuse cryptische uitspraak van Dulles die destijds mondeling is gedaan aan minister Luns. en waarop in het debat over het zenden van de versterkingen naar Nieuw- Guinea minister Visser zich heeft beroepen. Reeds destijds schreven wij, dat het niet reëel was om te veronderstel len dat Amerika ons op eni gerlei wijze te hulp zou komen indien Indonesië een actie tegen ons op Nieuw-Guinea begon, maar hoezeer hebben de gebeurtenissen rondom Kongo ons in dat besef ge sterkt! Dezer dagen vermeldde de New York Times, dat het af breken van de diplomatieke betrekkingen met Nederland door Sukarno geen wijziging bracht in het neutrale standpunt van de Verenigde Staten met betrekking tot het conflict over Nieuw-Guinea. In Indonesië scheen men ver wacht te hebben, dat men Amerika nu geheel „in de boot" kreeg. Maar neen. zegt de New York Times, Amerika houdt vast aan zijn neutrale politiek, wijkt niet verder in de richting van Indonesië. Wat had men dan gedacht? Dat bij voorbeeld nu óók de Verenigde Staten de diploma tieke betrekkingen met Neder land gingen verbreken? Dat kan natuurlijk niet tussen bondgenoten in de NAVO. Maar de strikte neutraliteit van de New York Times die trouwens niet op niets steunt, maar op een gehele reeks van Amerikaanse ont houdingen over anti-Neder landse resolutie inzake Nieuw- Guinea in de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties is toch wel héél iets anders dan wat de ministers Luns en Visser hebben willen afleiden uit de niet heel dui delijke uitlating destijds van Dulles. En wat er van die strikte neutraliteit zou over blijven wanneer in Nieuw- Guinea de nood aan de man kwam. dat kan men nu precies concluderen uit de Ameri kaanse houding inzake het op treden van België in Kongo. Wanneer het aan de Ameri kanen ligt en dit ligt voor een belangrijk deel aan de Amerikanen dan wordt straks Nederland in de Ver enigde Naties weer even hard veroordeeld als België zojuist. Wat wij ook in Nieuw- Guinea doen, wij zullen het per sé nooit goed doen in de ogen van de Sovjets, in die van Indonesië enin die van de Amerikaanse regering. Ook van hulp, ja zelfs van waardering uit enige andere hoek zal geen sprake zijn, een voudig omdat dit alles ijdele gebaren zouden zijn wanneer èn de Sovjet-Unie èn de Ver enigde Staten het er over eens zouden zijn dat barbertje moet hangen. Toch vervullen wij op Nieuw-Guinea een taak die aan de Papoea's een kans kan geven, veel beter dan die welke zij onder Sukarno zou den hebben. Maar èn in het uiteindelijk belang van de papoea's èn in dat van onszelf is het zaak, dat wij die taak ten spoedigste beëindigen door het gezag aan de Papoea's over te dragen. Aan hun leiders is het dan, om een beroep te doen op de Verenigde Naties, wanneer Sukarno hen zou aanvallen. Aan hun leiders ook om- eventuele agressie het hoofd te bieden, om infil traties te bestrijden. Enkele maanden geleden spraken wij over een termijn van tien jaar, waarbinnen de onafhankelijk heid verwezenlijkt moest zijn. Dat was vóór de crisis in Kongo, vóór de uitroeping van de onafhankelijkheid in een serie landen waarvan zelfs be reisde en ontwikkelde lieden de namen niet eens meer alle kennen. Thans moeten wij, in het licht van die stormachtige ontwikkeling, onze mening herzien en aandringen op een veel kortere termijn. Dit ook in het uiteindelijk belang van de Papoea's zelf. Niet, omdat zij, in abstracto gesproken, met een onafhan kelijkheid die in menig opzicht te vroeg zou komen, nu zo veel gelukkiger zouden zijn dan onder een paternalistisch wes ters bestuur, toegerust met hulpmiddelen waarover zij alsnog niet beschikken. Maar wel, omdat tenslotte de Papoea's alleen een kans op onafhankelijkheid kunnen krij gen, wanneer zijzelf komen te staan tegenover de Indonesi1- sche pretenties, en niet wij als hun voogden. Mfhister Wigny sprak dezer dagen in de Belgische kamer een opmerkelijk woord, toen hem de vraag gesteld werd waarom de regering van Bel gië niet Tsjombé erkend had. „Hadden wij dat gedaan", zo zei hij ongeveer, „dan hadden wij Tsjombé's politieke toe komst onmogelijk gemaakt, want de wereld zou hem dan gaan verslijten voor een vazal van België". Zo min of meer staan de zaken ook voor de Papoea's, zolang wij hun be langen tegenover de Indone siërs behartigen. Op het gebied van de prak tische politiek betekent dit ondermeer: versnelling van de opleiding van militaire Papoea eenheden, en ook een zo kort mogelijke stationering van Nederlandse militairen op het grote eiland. Eveneens het thans aantrekken van Papoea's voor enige hoge bestuursfunc ties. Tenslotte het vrijelijk laten opereren van de poli tieke partijen in Nieuw-Gui nea, opdat de gelegenheid be staat dat werkelijke toekom stige leiders van het volk naar voren komen. Gerechtelijk welkom Met vakantie gaan moge een genoegen zijn, van het thuiskomen kan dit niet met dezelfde stelligheid worden verklaard. Weliswaar keert men terug met een hoofd, welks uiterlijk een bruine glans heeft ver worven en dat inwendig met een aantal heerlijke, wat men noemt onvergetelijke herinneringen is verrijkt, maar de eerste stap over de drempel van het domicilie betekent maar al te vaak een confronta tie met schier alle zwarigheden van het leven clat. men enige tijd vele mijlen ach ter zich had gelaten. Een gedienstige geest had. tijdens mijn afwezigheid gezorgd voor een keurige rangschikking van alles wat in de brieven bus was gedeponeerd. Links op een tafel tje lag een indrukwekkende stapel dagbla den en andere publikaties die het reilen en zeilen der mensheid xveergeven. Ik heb niets tegen de drukpers, maar op een der gelijk ogenblik krijg ik hel gevoel alsof alle onzalige handelingen die de mens heid bedrijft, in gesloten gelederen op mij afkomen. De stapel daarnaast was van meer par ticuliere aard, hetgeen niet wil zeggen dat hij bij een vluchtig onderzoek verheu gend aandeed. Behalve een aantal recla me-drukwerken die overrijp bleken voor de prullenmand, lagen daar wat rekeningen een soort geschrift dat, naar mijn erva ring, steeds een eindcijfer vertoont dat iedere optimistische verwachting logen straft. Als extraatje was hieraan ditmaal toegevoegd een envelopje, bevattende een girobiljet van speciaal klein formaat en getooid met een aantal ponsgaatjes, ter wijl in een daartoe bestemd vakje een be drag was ingevuld dat ik geacht werd over te m.aken aan de griffier van zeker Kan tongerecht. Het kostte mij, mei nog een vleug vakantielucht om de slapen, enige moeite diep genoeg in het crijs verleden terug te duiken om de rechtsgrond van deze overheidsdaad op het spoor te komen. Helaas, er was geen justitiële dwaling in het spel, maar wel een afdwaling mijner zijds van het rechte pad, met andere woorden een verkeersovertreding, vlak vóór de vakantie begaan. Ofschoon dit gerechtelijke welkom b>j mijn terugkeer mij geen juichtonen kon ontlokken, apprecieerde ik het toch. Het herinnerde mij er namelijk zo héél dui delijk aan dat ik mij weer in het gareel bevond en dat ik er verstandig aan deed, alle in de vakantie ontloken vrijheidsillu sies tenminste voor een jaar weer naar het verste vakje van mijn geest te ver wijzen. M. Mok Knevelarij. Het in Koemasi verschijnende Ghanese oppositieblad Asjanti Pionier heeft geklaagd dat de nieuwe perswet ten in Ghana de publikatie stagneren en dat de •«olitie met geweld kopieën in beslag neemt. De juridische advi seur van het blad, dr. J. B. Danquah, noemde de wet ongrondwettelijk. Hij-- zei haar gerechtelijk te zullen bestrij den tenzij ze ingetrokken wordt. Voorts zal zijn blad schadevergoeding eisen voor geleden verlies bij de publikatie. Opvoeding. De 21-jarige Westduitse kadet Alfger Scholl, die in opleiding was voor officier bij de marine, is maandag door het hooggerechtshof van de staat Schleswig-Holstein veroordeeld tot achttien maanden door te brengen in 'n opvoedingsgesticht. Scholl had zich schuldig gemaakt aan het verraden van marinegeheimen en het geven van in lichtingen over het bondsleger aan de Oostduitse staatsveiligheidsdienst. Voor zijn spionage-activiteiten had hij onge veer 2000 marken ontvangen. Kaart. De Amerikaanse National Geogra phic Society heeft een nieuwe kaart uit gegeven waarop de twintig sinds 1951 onafhankelijk geworden republieken van Afrika zijn afgebeeld. De chef- cartograaf James M. Darley zei: Zelfs niet in de tijd dat Hitier Europa een nieuw aanzien wilde geven hebben we zoveel belangrijke wijzigingen moeten aanbrengen op de kaart van een con tinent". Supervisie. Het Russische nieuwsagent schap Tass meldt dat in een kolenmijn in Siberië televisie is geïnstalleerd om het de opzichters mogelijk te maken beter toezicht te houden op het werk. Ondergronds. In Parijs luidt, dat de derde Franse kernbom omstreeks medio okto ber in de Sahara tot ontploffing zal worden gebracht. Ditmaal zal het een ondergrondse proef zijn. Slachtoffer. Een vader van vier kinderen is zondag overleden aan de beet van een ratelslang, die hij vasthield tijdens een „slangen-cultus" in de buurt van Sparks, in de Amerikaanse staat Geor gia. Het slachtoffer werd door de slang gebeten tijdens een kerkdienst. Hij be gaf zich kort nadat hij gebeten was naar huis en zocht geen medische hulp. Maanatlas. Russische astronomen zullen tegen het eind van dit jaar een atlas van de andere zijde van de maan publi ceren, aldus meldt het Russische pers bureau Tass. De atlas zal een gedetail leerde kaart en ongeveer dertig foto's bevatten, die door de Russische satel liet Loenik III in oktober werden ge maakt van de donkere zijde van de maan. Vooruitgang. India's eerste minister Neh- roe heeft gezegd, dat zijn land thans van de „eeuw van de koemest" in de „eeuw van de fiets" is gekomen. Het doet er niet toe, hoeveel auto's er rond rijden in de grote steden. Waar het om gaat is de toestand in de dorpen en daar is de fiets thans doorgedrongen," aldus Nehroe. Meester. De Spaanse stieren van San Se bastian de Lo Reyes hebben zondag avond het stierengevecht gewonnen. Aan het eind van de „corrida" die ter ere van de jaarmarkt werd gehouden, was een stier meester van de arena. Alle stierenvechters waren op weg naar het ziekenhuis. Verlengd. De rechter in Haifa heeft het bevel tot het houden in voorarrest van de Duitse oorlogsmisdadiger, Adolf Eichmann, met 15 dagen verlengd. Eichmann die nu veertien weken ge vangen zit verscheen zondag voor de rechtbank in Haifa waar de verlenging van zijn voorarrest werd toegestaan op verzoek van de procureur-generaal. Op de vraag of hij iets te zeggen had, ant woordde Eichmann: „Neen." A

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3