blQtri Hoe de duiven vlogen Bevolkingsonderzoek op afwijkingen der longen en doorlichtingsgevaar Schoolhoofd D. Visser verlaat het onderwijs na 47 jaar Betaling van extra dienst bij Hoogovens IJmuiden LOENDERSLOOT Speciale verkoop zuiver wollen merkdekens 10% korting A. G. BORST Reders verlenen geen medewerking, meent CKV-blad „Ons Bestek" GLANS op de BLADEREN met Partij rumbonen door politie in beslag genomen Veilig Verkeer in Beverwijk LEVEN VOL ACTIVITEIT DINSDAG 30 AUGUSTUS 1960 5 W k 1 B Kermispret begonnen IJmuiden had weinig succes in Kromhout- toernooi Woninginrichting Tover Itisso ILilmmM LOENDERSLOOT GERO-specialist Ook IEV op oefenpad Woensdag en donderdag receptie in Petrakerk mm Wasmachines - Centrifuges Fa. DE VILDER Vogelvreugd wil expositie groots opzetten In de tweede week van deze maand werden personeelsleden van de Koninklij ke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrie ken n.v. en aangesloten bedrijven te IJmuiden per circulaire mededelingen ge daan met betrekking tot de extra diensten in de zogenaamde ploegendienst, die aan leiding hebben gegeven tot misverstan den. De personeelschef, de heer W. Bak ker, geeft in het septembernummer van de bedrijfscourant „De Grijper" een nadere uiteenzetting over de extra diensten. De bezetting van de afdelingen die in vierploegendienst werken, is zo opgesteld dat de produktie normaal kan worden ver richt met gemiddeld 42 uur werken per week en per werknemer. Vanzelfsprekend is daarbij rekening gehouden met datgene wat bij een normale gang van zaken hoort. Dus met de afwezigheid van per soneel dat met vakantie is, met zieken en met inbegrip van personeel dat voor be paalde functies in opleiding is. Dit geldt natuurlijk voor de gehele fabriek, welke diensten er ook worden gelopen dag dienst of ploegendienst, in dit opzicht vormt dus de vierploegendienst geen uit zondering. Voor alle afdelingen wordt ge streefd naar een bezetting die het moge lijk maakt, behoudens in bijzondere, moei lijke omstandigheden, met de bestaande bezetting het werk dat gedaan moet wor den, te verrichten. Er kunnen zich echter omstandigheden, voordoen, waarbij het werk zou kunnen vastlopen. Enkele voor beelden: er kan een piek komen in het aantal ziektegevallen. De werving van nieuw personeel kan onder invloed van omstandigheden tijdelijk achterblijven Ook de vakanties kunnen moeilijkheden opleveren. Op het bedrijf worden deze na melijk zoveel mogelijk gegeven in een kor tere periode dan de c.a.o. aangeeft. Toch moest de produktie kunnen door gaan. Er werd dan een beroep gedaan op vrijwilligers, die extra diensten liepen. Meestal gaf dit de oplossing van de moei lijkheden. Maar in enkele gevallen bleek een oplossing niet eenvoudig te zijn. Niet iedereen kan het werk van een ander overnemen. Er zijn functies die een zekere specialisatie vragen. Verder moest daar waar het aantal vrijwilligers betrekkelijk gering was, te vaak op deze groep een beroep worden gedaan. Er is in de laatste maanden overleg gepleegd over dit punt met de vakorga nisaties, met de centrale contactcommis sie en met de bedrijfsleiding. Op grond daarvan is een regeling gemaakt, die on der andere inhoudt dat voor alle uren bo ven het normale rooster een overwerktoe- slag wordt uitbetaald. Voor een dienst op Advertentie E. M. JAARSMA het nieuwste 1 E. M. Jaarsma model! j f 458.- <t(als kolenhaard) f 428.- (als oliehaard) E. M.J. Clovis; kolen haard voor kleine nootjes. Twee tinten grijs. Netto cap.: 14400 Kcal/u. E.M.J. Clovis: oliehaard: twee tinten grijs. Met gepaten teerde E. M. Jaarsma bran der. Netto cap.: 13000 Kcal/u. OFFICIEEL AGENT: Meer dan 50 jaar ervaring Lange Nieuwstraat 433-435 - IJmuiden Betaling is prettig te regelen Zaterdagavond is de kermispret in IJmuiden, op het Marktplein begonnen. Honderden IJmuidenaren zorgden op het terrein voor een gezellige drukte. De tien tallen vermakelijkheden werden druk be zocht, vooral de nieuwe attracties hadden veel bekijks, maar ook veel aftrek. De geluidsinstallaties bulderden klanken over het kermispübliek. Toch was het op de kermis niet zo druk, als men had ver wacht. Waarschijnlijk was ook de televi sie-uitzending over de Olympische Spelen daaraan debet. Niet overal was de kermis pret zo uitbundig. Een man die een prijs had gewonnen, ontving daarvoor een doos rumbonen. Toen hij deze opende, vond hij slechts beschimmelde boontjes. Veront waardigd liep hij ermee naar de politie. Samen met de keuringsdienst voor waren te Haarlem heeft de politie de partij rum bonen van de exploitant onderzocht en niet deugdelijk bevonden. Er werden 253 doosjes rumbonen in beslag genomen. Te gen de exploitant is proces-verbaal opge maakt. De politie heeft ook extra gesurveilleerd, naar aanleiding van moeilijkheden die de bromfiets jeugd" dreigde te veroorzaken toen een van de knapen in botsing was gekomen met een wandelaar. Vele brom fiets.'longeren bemoeiden zich met het geval en zij namen een dreigende houding aan. De politie heeft de gemoederen ge kalmeerd. VERENIGINGSDRIEKAMP De uitslagen van de zondag in Beverwijk gespeelde wedstrijden oor de verenigings- driekamp luiden: Beverwijk-veteranen— Kennemers-veteranen 5-3; Beverwijk 4— DEM 4 4-0; Beverwijk 5DEM 5 2-0; Ken- nemers 3—DEM 3 2-1; Kennemers 6—Be verwijk 6 1-6. een roostervrije dag ontvangt men acht maal de normale uurverdienste, vermeer- derd met drie en een half extra betalings uren. In totaal dus elf en een half beta lingsuur. In geval van sneldienst komt daarbij nog een loopuur per sneldienst. De beambten die in vierploegendienst werkzaam zijn, ontvangen voor een extra- dienst met ingang van 4 augustus (het tijdstip waarop de regeling in werking treedt) 0,5 percent van het jaarloon. De voetbalclub IJmuiden heeft deelge nomen aan het Kromhout Zilveren Motor- toernooi, als laatste voorbereiding voor de competitie. Het i!j een teleurstellende mid dag geworden, ook al daar verschillende spelers niet mee konden spelen. Er deden 8 ploegen mee, verdeeld over 2 poules. IJmuiden kwam met Draka Boys, CSCA en Kromhout in één poule en kon slechts twee punten veroveren. De eerste wedstrijd tegen Draka Boys, werd ondanks een flinke veldmeerderheid met 21 verloren. Het enige tegenpunt werd in de laatste seconde gescoord door R. de Boer sr. uit een penalty. De tweede wedstrijd tegen CSCA uit Amstelveen, werd een 31 nederlaag, rust 20. Nu werd het enige tegenpunt 5 minuten voor het einde gescoord door T. Zwart. De laatste wedstrijd ging tegen het orga niserende Kromhout en werd er met 32 gewonnen. H. Verwoerd maakte voor rust het enige doelpunt van de eerste helft, na rust werd het met een prachtige kopbal gelijk, waarna T. Zwart met een zuiver krachtig schot IJmuiden weer de leiding gaf. Kromhout maakte 7 minuten voor het einde weer gelijk. Dit zou waarschijnlijk de eindstand zijn geworden, als niet een der Kromhout-verdedigers enkele minuten voor het einde onnodig hands had gemaakt in het strafschopgebied. R. de Boer jr. schoot de toegestane strafschop hard in. In eerste instantie stopte de keeper het schot, maar de teruguspringende bal werd on houdbaar door dezelfde speler ingeschoten. CSCA werd tevens winnaar van dit tour- nooi door het Amsterdamse KMVZ te kloppen. De eindstand werd: 1. CSCA, 2. Kromhout, 3. IJmuiden, 4 Draka Boys. Ook de andere elftallen van IJmuiden kwamen in het veld, een combinatie van spelers van het tweede en derde elftal speelde op Tussenwijk tegen Kinheim I, en verloren kansloos met 60. Ook een combinatie van spelers van de overige elf tallen verloor met 54 van Kinheim II. PASTOOR AANSTOOTS OVERLEDEN Te Rotterdam, waar hij sedert zijn emi- ritaat verbleef, is op negenenzeventig- jarige leeftijd overleden pastoor N. Aan stoots. De overledene was van 1908 tot 1913 als kapelaan verbonden aan de St. Laurentius- parochie te Heemskerk. Advertentie van met PLANETENWEG 38 - 42 - TEL. 5991 „ASSUMRURG" GAAT WEER VOLKSDANSEN De Heemskerkse volksdansvereniging „Assumburg" gaat op woensdag 7 septem ber weer aan het nieuwe seizoen beginnen. Er bestaan plannen om tevens met een jeugdgroep te beginnen, indien jongens en meisjes tussen twaalf en zestien jaar hier voor animo hebben. BENOEMING KAPELAANS De beide Heemskerkse priesterzonen Y. Tuyn en A. Doodeman zijn beiden tot ka pelaan benoemd respectievelijk te Den Burg (Texel) en te Lutjebroek. Advertentie BLADVERNIEUWER houdt de bladeren glanzend en stofvrij en voorkomt tevens voor tijdige bladafval. Voortdurend schoon maken van Uw Ficus, Clivia, Sansevieria en andere hardloofgewas- sen thans overbodig. MEDICA-'s HERTOGENBOSCH De Bonte Duif Van de postduivenhoudersvereniging De Bonte Duif te IJmuiden namen dit weekeinde 128 dui ven deel aan een wedvlucht van Duffel af over een afstand van 152 km. De lossing van de duiven geschiedde om 7.40 uur. Een duif van G. v. Zut- phen bereikte als eerste het hok om 9.50 uur, de laatste prijsduif om 10.3 uur. De uitslag was als volgt: G. v. Zutphen 1 2 3 6: P. Verschuren 4 7: J. Kaldebach 5 25: W. Wilmsfloet 8 19 26; C. Broek 9 22: J. Zwart 10 18; S. J. Heis 11 12 13 21; E. Klinge 14 20 23; K. Jellema 15; T. H. Dekker 16; J. Minneboo 17; P. Griekspoort 24. De IJmond Van de postduivenhoudersvereniging De IJ- monden (zaterdagvliegers) te IJmuiden namen dit weekeinde 101 duiven deel aan een wedvlucht van Tilburg af over een afstand van 105 km. De lessin van de duiven geschiedde om 12.45 uur. Een duif van Van der Scheer bereikte als eerste het hok om 14.07 uur, de laatste prijsduif om 14.15 uur. Mooi weer. Snel verloop. De uitslag was als volgt: Van der Scheer 12 7! Suurmond 3 9 13 21; Koffeman 4 6 16: v. Slooten 5; Akker daas 8 20; De Vlugt 10 12: Borgart 11; Martens 14: Verduin 15 17 Hovenkamp 18; EeJsing 19. IJmuiden Van de postduivenhoudersvereniging IJmuiden te IJmuiden namen dit weekeinde 114 duiven duiven deel aan een wedvlucht van^ Duffel al over een afstand van 152 km. De lossing van de duiven geschiedde om 7.50 uur. Een duif van P. A. A. v. Dongen bereikte als eerste liet hok om 9.48 uur, de laatste prijsduif om 10.02 uur. De uitslag was als volgt: P. A. A. v. Dongen 1; J. v. Opbergen 2 23; J. de Waard 3 7 16: A. J. Waal 4 5 6 9 10 11 14 15 21; L. de Waard 9 12; K. Inia 13 17: J. Oldendorp 18; W. Kaale 19 20; P. Hoek stra 22. Oranje Nassau Wedvlucht van Duffel. Er waren 140 duiven in coucours. De duiven werden om 7.20 in vrijheid gesteld. Een duif van de heer B. Visser meldde zich als eerste om 9.51.01 De laatste prijsvliegen- de duif deed er 16 minuten langer over. De uit slag is als volgt: B. Visser 1 4 15 20; J. v. Sikke- lerus 2 9 18 22 26 27 28; J. Wanmaker 3; E. Schreuder 5 13 14 25: I. Kraayenoord 6 8 10 12 24; A. de Waard 7 11 23; E. Broek 16; R. Middelkoop 17 19; M. Rutte 21. De Luchtpost Van de postduivenhoudersvereniging De Lucht post te Castricum namen dit weekeinde 105 dui ven deel aan een wedvlucht van Duffel af over een afstand van 163 km. De lossing van de dui ven geschiedde om 7.40 uur. Een duif van P. G. Kappers bereikte als eerste het hok om 9.59.20 uur, de laatste prijsduif om 10.11.18 uur. De ui<- slag was als volgt: H. Jaspers 10.02.33; P. G. Kappers 9.59.20; A. Metselaar 10.02.13; J. Zent- veld 10.03.37; P. Verdonk 10.06.15; J. W. Houten- bos 10.04.55: H. Sanders 10.08.37; J. A. Steenman 10.08.47; J. A. Beentjes 10.10 15; Tromp-Lust 10.11.18. Het Atoom te Velscn-Noord namen 172 duiven deel aan een wedvlucht van Duffel af over een afstand van 154 km. De lossing van de duiven geschiedde tij dens zuidwesten wind om 7.40 uur. Een duif van P. Sehoone bereikte als eerste liet hok om 9.43 uur. de laatste prijsduif om 10.01.14 uur. Dank zij de gunstige wind en prachtig vliegweer konden de Atoomvogels op deze vlucht een gemiddelde uursnelheid van bijna 72 km. staande houden. De uitslag was als volgt: P. Sehoone 1 10 15 25; L. Veldt 2 5 9 14 24 32; D. van der Linde 3 7 12 17; F de Roos 4 27 30 33; N. G. de Graaff 6 18 21 23; P. van der Wiele 8; J. Schoo 11 16 20; Antonisse 13 29 34; Ch. P. van Borre 19 26: F. Taverne 22: B. Berghuis 28; J. de Roos 31. Ons Genoegen Van de postduivenhoudersvereniging Ons Ge noegen te Beverwijk namen 131 duiven deel aan een wedstrijd van Duffel af over een afstand van 153 km. De lossing van dc duiven geschiedde om 7.40 uur. Een duif van W. Rijnders bereikte als eerste het hok om 9.47 uur, de laatste prijsduif om 10.03 uur. De uitslag was als volgt: W. Rijn ders 1 2 22 26; A. v. Son"3 19; W. v. Wijk 4 12 20; H. v.t Dessel 5 24; R. Zoontjes 6 16: W. de Raadt 7 9: C. Baltus 8; A. v. Leeuwen 10 25: B. de Smet U 21 23; G. Vijzelaar 13 15; Th. Kuyer 14 18; J. Scheffers 17. De Reisduif Van de postduivenhoudersvereniging De Reis duif te Beverwijk namen dit weekeinde 254 dui ven deel aan een wedvlucht van 155 km Een duif van D. Stiemer bereikte als eerste het hok om 9.45 uur, de laatste prijsduif om 10 uur. De uitslag was als volgt: D. Stiemer 1; E. Verschuren 2 19; J. Penning 3 8 29 45 50 51; T. Gravemaker 4 10 15 29: C. Cr. J. Dekker 5 20 21 27: A. Six 6 18 15 42; R. Westrate 7; P. v. Vuuren 9 23: S. v. d. Kolk 11 39 49; C. Westrate 12: C. Hoeks 13 32 43: G. v. d. Outenaar 14; C. Smit 16 2-4 44 46: G. de Graaf 17 31; A. Hoogman 22; P. v. d. Outenaar 26 36: G. Grapendaal 30: W. Tuyn 33: J.Luntz 34: H. Been tjes 35 41: C. Zoet 37; L. Kleyn 38 40; C. Castri cum 47; H. Zillig 48. De Vredesduif Van de postduivenhoudersvereniging De Vre desduif te Heemskerk namen 162 duiven deel aan een wedvlucht van Duffel af over een afstand van 156 km. Dc lossing van de duiven geschiedde om 7.40 uur. Een duif van Ch. Bey bereikte ais eerste het hok om 9.49 uur. de laatste prijsduif om 10.13 uur. De uilslag was als volgt: Ch. Bey 1; A. Cassee 2 8 12; A. Bruins 3 31; J. Peekei 4 13; G. Duin 5 7 11 16 21 30; Th. Half 6 29; N. Timmer 9 20 23; J. Winter 10 14: G. Lotterman 15 26; J. v. Vlaanderen 17; G. de Boer 18; J. Knap 19; G. Veldhuis 22 28; C. Castien 24; M. de Kruii 25; P. Lotterman 27. Advertentie LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 ONLANGS IS VANWEGE HET GEMEENTEBESTUUR VAN VELSEN huis aan huis een folder uitgereikt, waarin de gemeentenaren opgewekt worden deel te nemen aan het bevolkingsonderzoek op longafwijkingen etc. Het laatste soort gelijke onderzoek vond in Velsen drie jaar geleden plaats en het is dus zeker nuttig dat het weer geschiedt. Het onderzoek is niet alleen gericht op het op sporen van tuberculeuze aandoeningen, maar ook van andere longafwijkingen in de vorm van gezwellen en dergelijke. De laatste jaren is het probleem van roken en longkanker midden in de belang stelling komen te staan. Een spoedig her kennen van een dergelijke afwijking geeft nog de beste kansen voor behandeling. De laatste tijd'wordt ook regelmatig gesproken en geschreven over de gevaren van het blootgesteld worden aan stralingen en het is een feit, dat bij het doorlichten deze, voor het mensenoog onzichtbare stralen vrij komen met alle gevaren vandien. En zo hebben dan ook alle dagbladen onlangs nog een waarschuwing gepubliceerd van de Koninklijke Maatschappij tot bevorde ring der Geneeskunst tegen een te vaak bloot stellen aan deze stralen. Geplaatst temidden van al deze tegen strijdigheden en onzekerheden wordt van de lezer gevraagd een beslissing te nemen; wel of niet deelnemen aan dit bevolkings onderzoek met het gezin. Dr. T. Th. P. Ferwerda, hoofd van de gemeentelijke geneeskundige dienst en ge meentelijke gezondheidsdienst, aan wie wij de kwestie hebben voorgelegd, wijst er op, dat in de folder van de gemeente valt te lezen dat kinderen beneden de vijftien jaar (per 1 juli 1960) niet deelnemen aan dit onderzoek, daar zij vanwege de G.G. en G.D. in overleg met de leider van het Consultatie Bureau voor tuberculose in de IJmond reeds in dit jaar onderzocht zijn voor zover zij de school bezoeken door mid del van een tuberculine-reactie. Slechts de kinderen met positieve reac ties werden doorgelicht. De reden van deze gang van zaken is, dat kinderen veel ge voeliger zijn voor de onzichtbare stralen dan volwassenen en dat een teveel van deze stralen schade kan berokkenen aan levensbelangrijke organen tijdens de groei periode. Voor grotere kinderen en vol wassenen zijn deze gevaren veel geringer Het is van belang te weten dat het be volkingsonderzoek zoals dit hier in de komende maanden zal geschieden van re geringswege is ingesteld en dat de tech niek van dit xonderzoek zo is, dat hierbij door vele veiligheidsmaatregelen vrijwel alle gevaarlijke stralen die niet beslist noodzakelijk zijn voor het maken van een foto zijn afgeschermd. Elk mens kan per jaar zonder gevaar een zekere hoeveelheid van deze stralen op nemen en met één doorlichting per jaar is het maximum nog op geen stukken na bereikt. Vele bedrijven en diensten vragen bij aanstelling een doorlichting en vele instel lingen kennen een periodiek onderzoek. Zo kan het gebeuren dat iemand die sollici teert in korte tijd meerdere keren wordt doorgelicht. Voornamelijk tegen deze gang van zaken is de waarschuwing bedoeld van de Koninklijke Maatschappij tot bevorde ring der Geneeskunst. Een richtlijn om de houding te bepalen is moeilijk ie geven, maar wel kan gezegd worden, dat tegen een routine doorlichting één maal per jaar geen medische bezwaren bestaan. Zelfs kan worden gezegd dat dit eigen lijk wel nuttig is, want we weten allemaal dat in één jaar veel kan veranderen, niet alleen in het wereldgebeuren, maar ook ten aanzien van onze eigen gezondheid en hoe belangrijk een goede gezondheid is, beseffen we vaak pas, als we met ziekten Geconfronteerd worden. En als een geregelde controle op prijs wordt gesteld, dan behoort het bevolkings onderzoek, zoals dit hier straks gehouden wordt, zeker tot de goede en betrouwbare wegen waarlangs deze controle verkregen kan worden. De „Veilig Verkeer"-dag, die maandag in de gemeente Beverwijk is gehouden, is ondanks de regen in de namiddag vol komen geslaagd. De afdeling Beverwijk van de Bond voor Veilig Verkeer en de politie hadden een plan opgemaakt, waar bij niet alleen de schooljeugd werd inge schakeld, maar vooral degenen die dage lijks achter het stuurrad zitten, gelegen heid kregen om door middel van mobiel teststalion aan de weet te komen wat hun zwakste plekken zijn in het verkeer. Hiervan werd een druk gebruik ge maakt, ook door vele ouderen. De test wagen stond voor het politiebureau en het was na zes uur in de avond, dat het personeel besloot er een streep onder te zetten. Onafgeoroken was men tot dit tijdstip in de weer geweest. Aan het einde van oen test kregen de deelnemers een overzicht mee, waarop zij hun reacties konden aflezen. Niet minder dan 65 zesde-klassers van achttien scholen in Beverwijk konden kennis nemen van de verkeersregels, die hun per film werden duidelijk gemaakt. In Wijk aan Zee gebeurde hetzelfde en het bleek dat de uitgekozen films daarvoor bijzonder geschikt en actueel waren. Tegen de avond reden de testwagens door Bever wijk en Wijk san Zee, met muziek voor op, waarna zeer vele ouderen zich ook per film lieten voorlichten, hoe het wel en hoe het niet moet in het verkeer. In Beverwijk had drs. M. P. van Hensbergen de leiding en in Wijk aan Zee de heer P. W. N. Heijnis, beiden leden van het voorlopig bestuur van Veilig Verkeer, af deling Beverwuk. Het eerste elftal van de r.-k. sportver eniging IEV in Velsen-Noord heeft als vele andere voetbalclubs zich zondagmiddag op het sportpark „Rooswijk'' ook aan een oefenweddstrijd gewaagd voor de komende competitie. Tegenstander was het tweede elftal van Beverwijk, dat echter met een nederlaag genoegen moest nemen. De IEV-ers begonnen direct van de af trap een fel offensief en namen het spel vrijwel geheel in handen. Dit was in hoofd zaak te danken aan de uitstekende midden linie, waarin spil Persijn met de kanthalfs Buur en H. de Reus een belangrijke rol speelden. De stuwkracht van IEV werd daarom steeds groter, zodat de Beverwij kse gasten min of meer in de verdediging wer den gedrongen. De gelegenheid om spora disch een Beverwijk-aanval te ondernemen werd dan ook steeds tijdig te niet gedaan. IEV kon voor de rust een gemakkelijke 41 voorsprong behalen. Na de hervatting liep het minder vlot bij de thuisclub. Dc Velsenaren hadden hun elftal gewijzigd door het opstellen van enige nieuwe spe lers, wat geen verbetering bleek te zijn. Hierdoor konden de Beverwij kers vrij spoedig de achterstand tot 43 inlopen. Doch IEV voelde bijtijds het gevaar de gewaande overwinning prijs te moeten geven en kwam hierna fel terug. Dit lever de een doelpunt op (53), maar ook Be verwijk gaf zich niet gewonnen en scoorde evenzeer (54). Tenslotte zorgden de IEV-ers toch nog voor een 64 overwin ning. „De besprekingen met de Vereeniging van Reeders van Visschersvaartuigen te IJmuiden hebben als regel niet een bijzon der snel. verloop. Dit wordt nog weer eens bevestigd door de traagheid waarmede het overleg naar aanleiding van de door ons ingediende voorstellen tot verhoging der gages voor de IJmuider trawlvissers tot dusverre verloopt" aldus „Ons Bestek", het blad van de centrale van Zeevaren den ter Koopvaardij en Visserij. „De verwachting dat de loonsverhogin gen van de onder de CAO van de „Noord" varende vissers wel spoedig hun beslag zouden krijgen is helaas de bodem inge slagen" schrijft het blad. „Al houden we rekening met het feit dat de secretaris van de IJmuider redersvereniging ziek was, dan moeten we nog de gang van za ken teleurstellend noemen. Wie namelijk mocht menen dat na de ontstane vertra ging door de reders alle medewerking zou worden verleend om nu toch eindelijk op de meest korte termijn tot overeenstem ming te raken komt bedrogen uit. In stede daarvan kwamen zij met pen aantal voorwaarden waaraan onzerzijds moest worden voldaan alvorens enigerma te aan onze gerechtvaardigde verlangens tot loonsverhoging kon worden tegemoet gekomen. nauwelijks ernstig kan worden genomen" aldus Ons Bestek. „Dit niet alleen omdat het naar onze overtuiging elke redelijke grond miste, maar tevens omdat geen enkele opvaren de der IJmuider trawler-vloot zich hier mede ooit zou kunnen verenigen. Dit is een ernstige zaak omdat onder dergelijke omstandigheden de basis ontbreekt om de discussies met vrucht te kunnen voortzet ten. Wij hebben dan ook een ernstige po ging gedaan om de reders daarvan te doordringen in de hoop dat dat aan die zijde alsnog tot bezinning zal leiden. Mocht deze poging echter geen effect sortéren dan lijkt ons vooralsnog geen andere weg open te staan dan evenals dat met de on derhandelingen tot wijziging van de ha- ringdrijfnetregeling 1960 het geval is ge weest, hte dan ontstane geschil aan het College van Rijksbemiddelaars voor te leggen met het verzoek in deze te willen bemiddelen. Wij hopen echter vurig dat dit staaltje van onmacht om orde op eigen zaken te stellen ons thans bespaard moge blijven. De mogelijkheden daartoe liggen geheel in handen van de reders". Aldus het blad van de CKV, vakgroep visserij. (Wegens plaatsgebrek is dit stuk zaterdag Dit redersaanbod is zodanig, dat het niet meegegaan). Het hoofd van de Marnix van St. Aldegondeschool aan de Nobelstraat te IJmuiden, de heer D. Visser wordt met ingang van donderdag 1 september gepensioneerd. Deze onderwijsman in hart en nieren, heeft het onderwijs in totaal zeven en veertig jaar gediend. Morgen, woensdag, zullen de ouders van leerlingen afscheid van de heer Visser kunnen nemen in de zaal van de Petrakerk. Donderdag worden gepodigden en oud-leerlingen in de gelegenheid gesteld hem de hand ten afscheid te drukken. „Ik zou ze niet op één avond allemaal kunnen bergen," zei de heer Visser, vandaar dat er twee recepties worden gegeven. De heer Visser zit in zijn modern inge richte hoofdenkamer. (Wat een verschil met thuis, waar alles antiek is! Hij is na melijk een verwoed verzamelaar). Hij vertelt me dat hij voor zichzelf vindt, dat het tijd wordt het onderwijs te verlaten, in de geruststellende wetenschap, dat een jongere kracht het werk overneemt. Die jongere is de heer IJ. IJ. Verhoef tot voor kort hoofd van de Calvijnschool in Gouda. Toch gaat er wat in hem om, als hij daar zo achter zijn bureautje zit. Zeven en veertig onderwijsjaren. Jaren waarin hij kinderen .heeft zien opgroeien tot vol wassenen, die trouwden kinderen kregen, die ook weer in zijn schoolbanken kwa men te zitten. Van buiten dringen gelui den naar binnen. Getimmer. Want men is bezig een gymnastieklokaal aan te bou wen. Jaren waarin de heer Visser ook bijzon der actief is voor de kerk, op maatschap- pelijk-sociaal gebied, en voor de politiek, want dat laatste vindt hij een echt man nelijke bezigheid. Het zijn ook de jaren waarin hij zijn verzameling antieke voor werpen weet te vergroten. De leerlingen weten dat hij een reuze liefhebber is van de historie. In de gangen merk je het aan de vele oude en nieuwe prenten, die alle maal historische gebeurtenissen uitbeel den. Houdt van IJmuiden Op het terrein van het onderwijs, gaat hij uit van de gedachte, dat het kind eerst liefde moet worden geschonken. Dan volgt de rest vanzelf wel. Tlij huldigt wat dit betreft de pedagogie van Jan Ligthart. Hij zegt, dat hij altijd goed met de kin deren kon opschieten. Ook met de IJmui denaren, die ij heel graag mag. De heer Visser is in Huizen ('t Gooi) geboren. Hij stamt uit een heel oude fa milie van erfgooyers. In Huizen woonden zijn ouders in een oud raadhuis en Vis ser weet zich nog goed te herinneren waar hij sliep, namelijk in de vroegere publie ke tribune, die tot bedstede was omge bouwd. Hij werd op 7 maart 1895 geboren. In het jaar 1909 komt hij naar Velsen, waar hij in de klas komt van Pieter Ver meulen, de vader van de nu negentigjari ge Frederik Pieter Vermeulen, de vroege re wethouder van de gemeente Velsen. Op 17 mei 1913 slaagt hij voor zijn akte en komt als onderwijzer bij cIj Vereniging voor lager en uitgebreid lager onderwijs op gereformeerde grondslag te IJmuiden. Na een paar jaar komt hij bij het ULO- onderwijs van deze vereniging. Hij werk te toen nog onder de heer Van Popta, die in de tweede wereldoorlog door de bezet ters werd gepakt en in gevangenschap stierf. In 1929 komt de Marnix van Sint Alde- gonde-school aan de Nobelstraat gereed. D. Visser wordt hoofd van deze school. Naast zijn onderwijzerschap, heeft hij zich op velerlei terrein verdie stelijk gemaakt. Zo was hij in 1914 mede-oprichter van een en ouderling van de gereformeerde kerk geweest. Hij is voorts vijf en veertig jaar lang lid geweest van de zendingscommissie. Vorig jaar moest hij daarvoor bedanken, omdat hij ernstig ziek werd. Dit feit was ook de oorzaak voor het bedanken van zijn voorzitterschap van deAnti-Revolutio- naire kiesvereniging „Nederland en oran je" te IJmuiden. Sedert 1945 is de heer Visser ook lid van het bestuur van „Pro Juventute", bibliothecaris van de afdeling Kennemerland van het Nederlands Bijbel genootschap, bestuurslid van de centrale A.R.-kiesvereniging in de gemeente, be stuurslid van de Staten Centrale Velsen, en van de Kamer Kieskring Haarlem. Vele jaren is de scheidende onderwijs- man ook voorzitter geweest van de chris telijke sportvereniging DOS. Ook na zijn pensionering, zal de heer Visser nog op veel terreinen actief blijven. Hij is er de mail niet naar om niets te doen. „En ik dank God, dat ik zo lang heb mogen wer ken voor het onderwijs." Advertentie VERKOOP - REPARATIE De grootste keuze en de beste service. Het aloude en bekende adres V,eiserduinweg 173 KOOPT BIJ DE VAKMAN 1 Telefoon 4402 In een uitstekend bezochte vergadering van de Volièrevereniging „Vogelvreugd" in hotel „Parkzicht te Beverwijk, heeft de voorzitter, de heer P. Nan, het een en ander verteld over wat de le den te doen staat voor de in december van dit jaar te houden districts-tentoon- stelling. Een eerste vereiste noemde de heer Nan, een fraaie inrichting van de tentoonstellingslokalen, niet alleen door opstelling van de kooien maar ook door een „aankleding" van groen, een fontein tje, zeldzame vogels enz. Wat het laatste betreft, had het bestuur zich reeds in ver binding gesteld met diverse vogelparken en het bestuur rekent op enige medewer king. Verder zullen er pogingen worden gedaan om de weg naar het tentoonstel lingsgebouw. (de lagere technische school aan de Brink) aan te geven door middel van vlaggen en een feestelijke verlichting. Zelfs wordt gedacht aan het plaatsen van een diorama, maar voor een ander is ook de medewerking van het gemeentebestuur en het PEN nodig. Aan ongeveer dertig hoofden van scholen is het verzoek ge richt om medewerking bij een kleurwed- strijd voor kinderen. OM DE HOLLAND-BEKER. Voor de Hollandbeker zijn maandag avond op de spoi'tvelden aan de Rooswij- kerlaan "twee weddstrijden gespeeld. De uitslagen waren: BlokwalsLab. HO. 43, Blokwals werd door deze overwinning poule-winnaar. Ballengoochelaai*s—Ver voer 23. „EXCELSIOR" WORDT MUZIEK VERENIGING De chr. mondaccordeonvereniging „Ex celsior" te Heemskerk zal met ingang van 1 september worden veranderd in een muziekvereniging. Men wil vanaf deze datum meer soorten van muziek gaan be oefenen. Er zal met een accoi-deonafdeling worden begonnen onder leiding van de heer De Wolf uit Alkmaar. Tevens gaat een gitaarcursus van start. Om het verenigingsleven te stimuleren heeft het bestuur plannen om deel te gaan nemen aan contactdagen, concoursen en militair tehuis in IJmuiden. IJij is diaken uitwisselingsconcerten met het buitenland. 1

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5